KAMSCHELP XEROGRAFIE VERRASSING IN GENTSE VISUAL INTERNATIONALE PROBLEMEN LADDER WEDSTRIji stond eeuwenlang model voor tal van emblemen en ornamenten 1 i 1 ll |a;l 1 n H 5 Kom er ACfT Zaterdag 22 juni 1963 Pagina 4 Zij lagen achter in de vishal van Gent, tegenover het Graven steen. Een flinke regenbui had ons naar binnen gejaagd, en eigen lijk waren we ook wel een beetje nieuwsgierig naar hetgeen ach ter die grijze muren met visserijvoorstellingen te zien zou zijn. Nou, het was er gezellig en het rook er flink naar verse vis, gar nalen en mosselen, kortom naar alles wat aan de buitenzijde van het gebouw met beeldhouwwerk was gesymboliseerd. Dat alles was uiteraard nogal gauw bekeken, en toen zagen we ze opeens liggen: een tafel vol met de mooiste schelpen, die de Noordzee maar kan prijsgeven. Allemaal van een en dezelfde soort, grote kamschelpen, in wetenschappelijke kringen bekend als pecten Maximus of pecten Jacobaeus. L vü Natuurlijk lagen die er ook om te worden verkocht en te worden gebruikt, als hors d'oeu- vreschaaltjes, garnalenbakjes of visscjioteltjes, ook wel als as bakjes of bonbonschaaltjes. Prachtige schelpen en niet eens duur in het anders nogal prijzige V laander enland: vijf frank per stuk. Waar ze van daan kwamen? Vissers uit Oos tende brengen ze vaak mee", verklaarde de handelaar, „ze krijgen met de vis van alles en nog wat in hun netten, en dat is soms niet veel zaaks. Maar deze Sint Jacobsschelpen kun nen ze altijd kwijt. Ze zijn zeer gezocht om de eettafels op te fleuren U ook? Zoek maar een paar mooie uit". Dat hebben we dan gedaan. Twee grote Jacobsschelpen zijn ons mooiste souvenir van Gent gewor den. Van binnen blank als het fijnste marmer, geleidelijk over gaand in een donkerbruine „rok- zoom", aan de buitenkant met forse radicale ribbels en fijne concen trische lijntjes, van boven zacht roze of oranje aanlopend, en een ervan bovendien een beetje „pok dalig", d.w.z. bedekt met wat jonge -"V Uniek in Nederland: noor delijke wand van de zandgra- verij in Nieuw Namen Zeeuws Vlaanderen)met mooi „uitgewassen" harde la gen, die zuiver horizontaal lig gen en vol schelpen zitten. Onze bridgerubriek Wellicht stelt u het op prijs, eens een drietal problemen voorgelegd te krijgen, die zich in het grote in ternationale parentoernooi van Juan les Pins hebben voorgedaan. Ik geef eerst de opgaven, later de oplossing waarbij vermeld wordt, wat in de praktijk het beste resul- taal gegeven zou hebben. Veel suc ces! 1. Zuid gever, niemand kwetsbaar Zuid heeft: Sch. B 8 6 Ha. A H 9 Ru. 8 7 Kla. V 9 8 7 2 Biedverloop: zuid, west en noord passen oost twee Sansatout zuid past west drie Sansatout allen passen. Waarmee moet zuid uitkomen? 2. Zuid gever, OW kwetsbaar. Zuid heeft: Sch. B 10 9 Ha. A H B 7 Ru. Kla. V B 9 6 4 2 Biedverloop: zuid een klaver west past noord een schoppen oost twee ruiten - zuid twee schop pen west past noord twee Sansatout oost past wat moet zuid doen? 3. Zuid gever, NZ kwetsbaar. Zuid heeft: Sch. H 8 6 5 3 Ha. B 9 4 3 Ru. A 5 3 Kla. 8 Biedverloop (OW passen»: zuid pas noord een klaver zuid een schoppen noord twee harten zuid drie harten noord vier kla ver wat moet zuid doen? Antwoord 1): Het overgrote deel van de 90 zuidspelers die dit pro bleem kregen, speelden klaver ze ven voor en OW maakten toen elf slagen. Zelfs als de partner klaver- heer zou hebben, is het de vraag of de uitkomst in klaver geen slag kost, daar OW dan toch aas, boer, tien in die kleur samen hebben. Het winnende schot is hartenaas (of heer): partner signaleert en men maakt direct drie hartensla gen. Men verliest dan slechts tien slagen (—430) en scoort hóóg in matchpunten. hun terrein ligt daarvoor moeten we bU de biologen zijn. En laatst genoemden zullen niet steeds weten, dat de aanduiding „Jacobaeus" slaat op de apostel Jacobus de Meerdere, want het behoort weer tot het ter rein van de kerkgeschiedenis en de middeleeuwse kunst! Bedevaarten Maar goed. „de grootste kam schelp", pecten Maximus of pecten Jacobaeus, vooral heeft historische vermaardheid gekregen als het at tribuut van Jacobus de Meerdere, de broer van Johannes de Evange list. Hij werd in Palestina onthoofd. Naar zijn vermeend graf in het Spaanse stadje Santiago di Com- postella (ten zuiden van La Co- runa) zijn in de Middeleeuwen veel bedevaarten gemaakt. Het embleem van deze Santiago-gangers was de Jacobsschelp, en van oude afbeel dingen weten we, dat uitsluitend de kamschelp daarvoor werd ge bruikt. De adel gaf vaak een voorbeeld tal van ridders trokken mee naar Santiago en zo komt het, dat we op verschillende wapens nog altijd een of meer Sint Jacobs schelpen kunnen zien, emblemen die stellig herinneren aan het feit, dat leden van een bepaald geslacht eens een bedevaart naar Noord- Spanje hebben gemaakt. Ook ver schillende gemeenten in ons land voeren St.-Jacobsschelpen in hun wapen. Venus Pecten werd ook op andere wijze „geadeld": Aphrodite, de Griekse godin van de liefde en dochter van de oppergod Zeus, werd door de Romeinen „Venus Anadyomene" genoemd, „uit de zee opstijgende Venus". Venus is volgens de mytho logie geboren uit zeeschuim en deze liefelijke gebeurtenis is door de eeuwen heen een nooit opdrogende bron van inspiratie voor kunste naars geweest. Dichters wijdden er vloeiende volzinnen aan en beeld houwers putten zich uit om op velerlei wijze met Venus eer te be wijzen aan de vrouw in al haar volmaaktheden. Het is de Renaissance geweest, die min of meer een nieuwe Venus- cultus heeft doen ontstaan, en het waren vooral de schilders Botticelli en Titiaan, wier werken tot de hui dige dag zijn blRven voortbestaan als het schoonste, dat aan de schoonste aller vrouwen is gewijd. Daarbij kwam de Jacobsschelp weer ten tonele. De kamschelp namelijk werd uitverkoren om als presen teerblaadje voor de „volwassen jonggeborene" te fungeren. De alle gorie van Botticelli spreekt als zo danig het meest aan. Titiaan deed het bescheidener Venus heeft op zijn schilderij juist haar schelp verlaten en verricht datgene, wat elke vrouw na het ontwaken het eerst doet: zij maakt haar toilet. In beide gevallen is het attribuut onmiskenbaar een kamschelp men zou het kunnen zien als een soort ouverture tot de ornamente ring. die karakteristiek is voor de „wedergeboorte". In zekere zin was de Renaissance tevens een door braak, want bij haar intrede ver loor de Jacobsschelp haar exclu sieve betekenis als specifiek heilig symbool en adellijk embleem. Als ornament was ze voortaan voor iedereen toegankelijk een fraai ornament, dat elke tijd, elke stro ming in de kunst heeft doorstaan, het zoveelste bewijst van de stel ling, dat de natuur de leermeesteres voor alle kunsten kan zijn. Fossielen .Aan het verhaal over de kam schelp in alle mogelijke facetten kunnen de geologen een interessant hoofdstuk toevoegen. Allicht dat zÜ de belangstellende, wie het om pecten te doen is, mee op excursie nemen, helemaal naar Zeeuws Vlaanderen. Tientallen goudbruine schelpen rollen u tegemoet, als ge wat gaat peuteren in de roestkleu rige zandlagen van een groeve te Nieuw Namen, een dorpje ten oos ten van Hulst, vlak aan de Bel gische grens. In geologisch opzicht is dat plekje uniek voor ons land: zeepokken. We hebben het niet over ons hart kunnen verkrijgen ze als serviesgoed te gebruiken. Bij de af was gebeurt zo gauw een ongelukje. Merkwaardige en bovenal fraaie schelpen, die pee ten-schalen. Ze zijn zeer nabije familie van het em bleem van een grote olie-maat schappij, dat we overal langs de weg op benzinepompen kunnen zien, en dat niets anders is dan de gestileerde afbeelding van de kam schelp, die meer dan enig ander schaaldier of wat voor maritiem wezen ook model heeft gestaan voor de meest uiteenlopende emblemen en ornamenten. Kunsthistorici kunnen er over meepraten, maar of ze de schelp in kwestie altijd kunnen herkennen als pecten, dat is een vraag, die niet op Ovaal wapenschild met drie Jacobsschelpen, gebeeldhouwd in hardsteen Aangevoerd door vissers van Oostende: twee grote kam schelpen. fraaie souvenirs uit de Gentse vishal. de daar ontsloten formatie wordt elders in Nederland niet aange troffen. Het zijn zandlagen uit het aller oudste diluvium, nog net vóór de Ijstijd, ongeveer een miljoen jaar geleden (het kan iets meer, het kan ook iets minder zijn) ter plaatse afgezet. De zee heeft indertijd met gulle hand gegeven, want die lagen moeten vroeger een veel groter op pervlak hebben beslagen. In Bel gië vindt men er o.a. in de omge ving van Antwerpen, veel van terug. Maar wat ons land betreft, nam de zee later gretig terug, wat ze indertijd had gegeven. Storm vloeden spoelden alles weg, en er bleef in Zeeuws Vlaanderen slechts één eilandje over de heuvel, waarop het dorpje Nieuw Namen is gebouwd. Het is een erosierest, zeggen de geologen. Waar men ook graaft in die bult, steeds wordt dat roestig bruine zand aangetroffen, vol met zee schelpen, en de kamschelp, in dit geval pecten Opercularis, is er al lesoverheersend. Soms valt de fossielenspeurder eens een mossel in handen, of een linksgewonden hoorn, maar verder is het pecten en nog eens pecten, wat de klok slaat, en enkele brokken vol on herkenbaar schelpgruis uit de een of andere brandingszone. Niet eentonig Het zou er eentonig zijn, als de kamschelp niet zo*n buitengewoon aantrekkelijke verschijning was. Met enige voorzichtigheid kunnen heel wat gave exemplaren worden geborgen, en merkwaardigelke verzamelaar kan er niet genoeg van krygen, geobsedeerd als hij wordt door deze fraaie fossielen. Hier en daar zijn de zandban ken door het ijzeroxyde min of meer verhard tot een soort „plaats - eigen zandsteen", die echter ge makkelijk kan worden verpulverd. Als er niet gegraven wordt, zorgen regen en wind er voor, dat deze harde gedeelten mooi worden uit- geprepareerd, en dan is duidelijk te zien, hoe de lagen nog ongestoord zuiver horizontaal liggen, precies zoals ze indertijd zijn afgezet in een strandgebied met rustig water. Pecten na pecten werd in het zand gevlijd, een laagje zand spoelde er over, weer pecten, weer zandEen proces, dat zich ette lijke malen herhaalde en zo de ver maarde heuvel van Nieuw Namen in eerste aanleg heeft doen ont staan. Wij zijn zuinig met dat „eilandje", dat daar aan de Belgische grens is overgebleven. Een oude zand groeve is geologisch natuurmonu ment geworden het zou wel goed zijn, die ontsluiting iets „frisser" te maken, want alles groeit er dicht, zodat de aardlagen bijna niet meer te zien zijn. In de thans in gebruik zijnde grote graverij is het veel beter, en daar is het, waar de fossiele schelpen uit het aller oudste diluvium bij handenvol kun nen worden verzameld, gaaf en goudgeel als het embleem, dat we overal langs de weg tegenkomen. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningenjv vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze schaaknibriek Opgave 135. Wit: Kh4. Dd8. De4, Tc3. pion h3. Zwart: Kh7, Dbl, Dgl Tf2, pion nen f7, g6, h6. Wit maakt remise. Oplossing: 1. Dh8f, KxhS; 2. Tc8t, Kg7; 3De5t. Tf6; 4. Tg8, Kxg8; 5. De8t, Kg7; 6. Dh8t, Kxh8 pat. Opgave 136. Wit: Kgl. Df4,Tal, Tf7. pl. a2, bö, c5, f2, g2. h2. Zwart: Kd8. Dd5, Tc8, Te8, pi. A7, b7. c4, g7, h7. Wit geeft mat in drie zetten. Oplossing: 1. Dg5t. Dxg5; 2. Tdl+, Dd5; 3. Txd3 mat. Opgave 137. Wit: Kgl, Db2, Tbl, La3, Le4, pionnen a2, f2. g2, h2. Zwart: Kd7, Dd5, Td8. Th8, Le6, pionnen a7, c6, f6, g7, h7. Wit geeft mat in twee zetten. Oplossing: 1. Lxc6f en 2. Db7 mat. Opgave 138. Wit: Kfl, Db7, Tal. Thl, Lel, Lc6. P3c. pionnen a2, b2, c2, g2. h2. Zwart: Kd6, Dh4, Td4, Th8. Lg4. Lc5, Pg8. pionnen a7, f4, g7, h7. Zwart aan zet geeft mat in drie zetten. Oplossing: 1. Df2*, Kxf2; 2. Tdl*, Le3; 3. Lxe3 mat. Opgave 139. Wit; Ke8. Tgl, pionnen e6, e7. ZwartKg8, Td2. pion g2. Wit aan zet wint. 1. Txg2t,Txg2: 2. Kd7, Td2t: 3. Kc6, Tc2t: 4. Kd6!, Td2t; 5. Ke5, Te2ï; 6. Kf5. Tf2t; 7. Kg4, Tg2t; 8. Kf3 en wint. Antwoord 2): Verreweg het beste bod op dit moment is drie ruiten, een bod in de kleur der tegenpartij. Het stelt de partner precies in staat te beoordelen hoe ver hij kan gaan en ook, nog harten te bieden als hij dat zou willen. Het bod kan niet als zeer sterk opgevat worden, daar zuid zijn spel reeds door zyn tweede bod (twee schoppen) als vrij matig gelimiteerd heeft. Biedt men drie klaver, dan volgt drie schoppen bij noord en weet zuid nog niet wat hij moet doen. Juist de renonce in ruiten zal, als deze kenbaar gemaakt wordt, de part ner het besluit tot vier schoppen in de mond geven. Noord had: Sch. A. V, 7. 5, 2, Ha. 8, 4, R. V. B. 4, KI. H, 10, 3. Vele paren kwamen met de NZ- spellen in vier schoppen, doch on geveer een derde van de deelne mers miste dat contract. Antwoord 3: Noord heeft zeer sterk geboden en zuid heeft nog niet veel kracht aangegeven. Nu noord niet tevreden blijkt met het eenvoudig verhogen tot vier har ten. maar nog eens de klaveren herbiedt, moet zuid enig teken van leven geven en niet volstaan met vier harten. Thans is vier ruiten, aangevende de eerste controle in deze kleur, het goede bod en het zou naar slem leiden en zeer hoog gewaardeerd zijn daar de meeste paren dit moeilijke slembod misten. Noord had: Sch. A. Ha. A. H, 7, 2. R. 10, 6, KI. A. H. 10. 7, 6, 2. Zelfs bij uitkomst in ruiten is slem in harten te winnen, mits noord maar direct ruitenaas (in zuid) neemt, schoppenaas speelt, klaveraas en dan kleine klaver troeft, op schoppenheer een ruiten weg. Schoppenheer wordt afge troefd, doch dat gaat van vrouw derde en het contract wordt toch gewonnen. H. W. FILARSKI. Opgave 140. li Wit: Kcl. Th3. [J Zwart: Kal, Phl. pion a2. j Wit aan zet, wint. L Oplossing: 1. Tf3, Pf2; 2. Pdlt: 3. Tg3, Pe3t; 4. Kb3, P^ Tgl en 6. Tdl mat. Opgave 141. Wit: Kh7. Ta3. Le7. Zwart: Kb8, Tf6, Lf8. Wit aan zet. wint. 1. Tb3, Tb6: 2. Tb6. Kc7; 3. Kd8: 4. Tb8, Ke7: 5. Kg6! en Opgave 142. ft Wit: Kgl. Dh6. Tal, Tel> Pg3, Pg5, pionnen a2, b3. f2. gf Zwart: Kg8. Dd8, Ta8, Tf8,l Pf6, pionnen a6, b5, c5. d7, f7, Wit aan zet. wint. i Oplossing; 1. Ph5, gxh5; 2. Kh8; 3. Te8! Goede oplossingen ontvangen^ H. Slegtenhorst (5); G. Dissel (7); J. A. Duiser (2); I kooy (8)C. Witteman (6)J.E sel (7)C. J. Hakemulder (6) Swan Liat (8)J. Barendse (1 Hoek (8): P. Spierenburg (4) sen (-) het aantal goede oplo gen. De ladderstand is hierdoor! worden: D. Hoek 93; C. J. 1 mulder 74; C. Witteman Slegtenhorst 55; G. J. v. Diss P. Spierenburg 36; J. Bekooyf A. v. Dissel 34; J. Barendse Bonsel 14; dr. Kwee Swan 1 8. De prijs gaat dit keer dus r heer D. Hoek te Katwijk. TER OPLOSSING Troitski Wit speelt en wint. (led st 8pxa 'L :»Pi a8RLU iiuua ua 'L :9PSPX '9 •fipxzpx 's sp—93i 'i8q—ioyp -LPT i L09PH '8 ÏSUXS^X 'f*51 z ;g3'm9M 'i :Suis4do 1. radioblad meer bl?en 2. snor man langer 3. knop trapleuning 4. geldstuk meer opde grond 5. blok meer in goH)n 6 stoel loopt ande 7. schoenen inbre51" WMtef 8. vaas op tafelt; anders

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10