„Breedste basis'' thans definitief van de baan Russische Wostoks geland Rekenkamer ontdekt oiiregelmatiglietlen in schooladministraties Acteur - zanger Hans Kaart -43- overleden Nenni legt de leiding van zijn partij neer SPOOKT HET IN BOLSWARD Verkade Ry-King éw Cals en Klompé niet in nieuw Formateur werkt aan vier-partijenprograni WEERBERICHT Bittere tragiek. Na een operatie aan het oor Moro geeft de opdracht tot kabinetsformatie terug knackebröd leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 JUNI 1963 No. 80983 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBI AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0 65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67051 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Politiek Den Haag heeft de mogelijkheid van een vijf-partijen kabinet thans definitief afgschreven. De meeste partijen blijken er weinig voor te voelen. De V.V.D. heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het ontbreken van een ferme oppositie in normale tijden niet in overeenstemming wordt geacht met de eisen van een parlementaire democratie. En de A.R.P. en de C.H.U. staan er huiverig tegenover, omdat zij in zo'n kabinet elk slechts één ministerszetel zouden krijgen. Dus gaat dr. De Kart in de komende dagen een programma uitwerken, dat gericht is op de vorming van een vier-par tijenkabinet, waarbij overi gens nog steeds niet is uitgemaakt, wie de vierde partner in het rege ringsteam gaat worden. De K.V.P.-formateur is in ieder geval nog niet aan het verdelen en bezetten van de ministerszetel toe. Wel heeft hij echter reeds vernomen, dat hij op twee K.V.P.-leden uit het demissionaire kabinet niet meer kan rekenen. De ministers Cals en Klompé keren in ieder geval niet meer in het kabinet terug. Om persoonlijke redenen. opheldering over het kosten vraagstuk heeft gevraagd. De C.H.U. is een van de warmste voorstanders van voortze ting van het financiële beleid van het oude kabinet. De trage gang van zaken met be trekking tot de kabinetsformatie heeft gisteren politici van alle kamer fracties ernstig bezig gehouden. Alge meen heerst de mening, dat het nu heel spoedig tot een beslissing over de politieke, samenstelling van het nieuwe kabinet moet komen, wil men nog enige waarde toekennen aan het werk van dr. De Kort. Minister Cals van Onderwas. Kun sten en Wetenschappen zal het om wille van zijn gezondheid zeker twee jaar wat kalmer moeten aandoen. Het ligt echter wel in de lijn der ver wachtingen, dat hij zijn Kamerzetel tal bezetten. Minister dr. M. A. M. Klompé Maatschappelijk Werk) zal eveneens het Kamerlidmaatschap blijven vervullen, doch zij zal „geen Europees of ander tijdrovend werk aanvaarden", zoals zij zelf zegt. Mej. Klompé wenst eindelijk voor haar privé-aangelegenheden tijd beschik baar te krijgen. En de demissionaire minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau meegedeeld, dat hij zijn benoeming tot Eerste-Kamer- hd aanvaardt. Dr. De Kort zal het ion der deze inmiddels zeer vertrouw de figuren moeten doen. Kosten Merkwaardig Het Russische persbureau Tass meldde hedenmiddag om even na 13 uur, dat de ruimtevaarders Bikosvski en Teresjkowa met hun ruimtevaartuigen Wostok 5 en Wostok 6 naar de aarde zijn teruggekeerd en in het vooraf vastgestelde gebied zijn geland. De omlooptijd van de Wostok V be droeg gisteravond 87,6 minuten, die van de Wostok VI 88 minuten. Inmiddels blijkt, dat de Russen een ruimtevaarder hebben gelanceerd die wmar geen lid was van de commu nistische partij. Bikowski heeft na melijk vanuit de ruimte verzocht, als partijlid te worden toegelaten! Het centrale partijcomité heeft promot aan dit verzoek gehoor gegeven. In Rusland komen dus de nieuwe partij leden zomaar uit de lucht vallen. Een waarnemingsstation in Kopen hagen heeft omstreeks negen uur vanmorgen zwakke radioseinen opge vangen die erop duidden dat een nieuwe kunstmaan is gelanceerd. De nieuwe signalen schenen niet afkom- «tig te ziin van de Wostok V of de Wostok VI. Op geen enkele wijze is echter later bevestigd, dat een nieu we kunstmaan zou zijn gelanceerd. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of motregen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt om 11.45 u.). STRAND VERWACHTING Een kleine depressie by Ierland passeert ons morgenochtend met regen. Krachtige zuidwestelijke wind. Te koud voor de tijd van het jaar: in de middag 13 tot 15 graden. De tem peratuur van het zeewater is 14 gra den. De vooruitzichten zijn evenmin rooskleurig, Met de krachtige weste lijke luchtstroom zijn nog enkele de- Pressies naar het Noordzeegebied on derweg. 20 JUNI Zon op: 4.19 uur, onder: 21.03 uur. Maanop: 3 43 uur; onder: 19.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.52 en 14.25 uur, laagwater te 9.53 en 22.30 uur. Dit nummer bestaat oil 12 pagina's De formateur neemt bij het opstel len van zijn vierpartyenprogramma zijn oorpsronkelyk basis-program als uitgangspunt. Hy zal in het raam daarvan streven naar een aantal ver fijningen. Naar verluidt zou hij daar bij met name het kostenvraagstuk nader uitwerken. Het moet waarschijnlijk worden ge acht, dat hij daarbij zal aansluiten bij het financieel-economische beleid van het kabinet-De Quay. Aanduiding hiervoor zou kunnen zijn de tevre denheid in C.H.-kringen na hot be zoek van de fractievoorzitter, mr. H. K. J. Beernink aan de formateur, waarin deze aan ar. De Kort nadere De merkwaardige situatie doet zich thans voor. dat de vijf fracties zich in grote lijnen en behoudens enkele bezwaren, akkoord hebben verklaard met het «vage) basisprogramma van de formateur .maar dat zij niet ge zamenlijk in één kabinet de uitwer king van het programma op zich willen nemen. Voorzichtig is immers door de meeste fracties de formateur aan het verstand gebracht, dat hij beter niet kan beginnen aan de vor ming van een vijf-partijenkabinet. Men heeft zich beraden op een mo gelijkheid. de gang van zaken te ver snellen. Enerzijds wacht men daarbij op een duidelijke stap van de forma teur. maar anderzijds tracht men die stap enigermate te beïnvloeden. Dit laatste geldt vooral de christelijke fracties. Deze beïnvloeding is moge lijk door openlijk of bedekt, te lafen blijken, aan welke niet-confessloneie partner, de V.V.D. of de P.v.d.A., men de voorkeur geeff. Met name de K.VP. zou zich met deze vraag hebben bezig gehouden. Indien onze inlichtingen juist ziin. zou er in de K.V.P -fractie een vrij grote meerderheid zijn te vinden '">or cor' nimr rg van de samen"-'-'^g met de V.V.D. De fractievergadering van de P.v.d.A., die gisteren is gehouden, heeft naar het schijnt, niet geleid tot een ander resultaat dan werd verwacht: men heeft ernstige bezwaren tegen de fage formulering van dr. De Kort over de verhoging van de A.O.W. en de uitbreiding van de kin derbij slag- regeling, maar wacht zich er voor, deze bezwaren als breekpunt aan te voeren. De formateur heeft de antwoorden van de fractievoorzitters druppelsge wijs binnengekregen. Gistermiddag kreeg hij de heer Andriessen (K.V.P.) en gisteravond prof. Vondeling (P. v. d. A.) op bezoek. Vanmorgen leverden de heren Van Eijsden (AJFt.P.) en Toxopeus (V.V.D.) hun antwoord In. In de boezem van de protestantse partijen schijnt enige ontevredenheid te heersen over de geringe rol, die de formateur deze belde partijen tot nu toe heeft laten spelen. De indruk be stond aanvankelijk, dat dr. De Kort bij het opstellen van ztfn programma en bij ziin werkwijze ernstig rekening zou houden met de wensen, die in protestantse kring heersen. Men neemt het hem thans enigszins kwa lijk. dat slechts in zeer bepeerkte mate het geval is en dat het belang van de K.V.P. bij hem de doorslag schijnt te geven. De Indonesische minister van Luchtvaart Istandar is gisteren na een bliksembezoek aan ons land van Schiphol vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door dr. Van Konijnenburg. TIROS gelanceerd Om tien voor elf vanmorgen is In Cape Canaveral de Tiros VII, een weersatelliet van 150 kilo, gelan ceerd. De Tiros moet gegevens door geven over stormen en orkanen. De Algemene Rekenkamer de instantie, die scherp in het oog houdt, hoe het Rijk zijn geld uitgeeft heeft onregelmatigheden gesignaleerd in de administratie van verscheidene nijverheids scholen. Het meest kwamen voor: het kweken van clandestiene fondsen, het ge bruiken van goederen voor privédoeleinden en frauduleuze handelingen door administratief personeel Soms waren de onregelmatigheden zelfs zo ernstig, dat de officier var Justitie ervan in kennis moest worden gesteld. De clandestien verkregen geldmid delen werden in een aantal gevallen gebruikt voor de school zelf en in andere gevallen voor privédoeleinden van de leiding. De vorming van af zonderlijke fondsen geschiedde onder andere doordat leveranciers bereid gevonden werden facturen met leve ranties in te zenden, die niet of ge deeltelijk waren gedaan. Ook werden ontvangsten niet of niet geheel ver antwoord. Verschillende keren kwam het voor. dat ten behoeve van privédoel einden van de leiding van een school goederen van de school werden ge bruikt of werkzaamheden in de school werden verricht. In een van de gevallen van frau duleuze handelingen door admini stratief personeel had een beambte ruim 11.600 gulden van de door hem ontvangen gelden niet afgedragen. In een ander geval betaalde een administratieve beambte de leraren, die niet voldoende op de hoogte wa ren met de hoogte van hun salaris, minder uit dan waarop ze recht had den. Op zo'n manier hield de man ruim negenduizend gulden over. De Rekenkamer heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Het departement heeft de afwikke ling met voortvarendheid ter nand genomen. Al of niet door bemidde ling van het schoolbestuur zijn pas sende maatregelen getroffen, zoals verhaal, ontslag en aangifte bij de Justitie. Om 6 uur trokken de kardinalen zich terug Heden om 6 uur in de namiddag hebben de kardinalen van de R.-K. kerk zich teruggetrokken in de be slotenheid, die zjj pas mogen verlaten als de keuze van een nieuwe paus is gedaan. De enige verbinding met de buitenwereld wordt gevormd door de vier rota's, draaiende houten trom mels, waardoor voedsel en andere be nodigdheden voor de tachtig kardi nalen. de 95 conclavisten (helpers van de kardinalen) en 72 man personeel kunnen worden binnengebracht. Die rota's liggen aan de „binnen hof van San Damaso". Daar liggen ook de meeste cellen voor de kardi nalen, doorgaans uiterst eenvoudig: een kale vloer, vier kale muren met een crucifix, een smal bed met twee kussens en een leeslampje, een bid- stoel, een kast, een kapstok, een schrijftafeltje met twee vel foliopa pier, een potlood en een ballpoint, twee handdoeken, een stuk zeep en een nagelborstel vormen de inrich ting. Maar er zijn er ook met onge bruikelijker meubilair: de deken van het college van kardinalen, Tisserant, zal zich vanavond ter ruste begeven in een soort wapenmuseum, temidden van rekken met hellebaarden en mus ketten en zelfs twee kleine kanonnen Daar staat tegenover dat hy zich zal moeten wassen in een antiek lampet- stel. Voor uitvoeriger mededelingen zie men elders in dit blad. De voormalige Britse minister Profumo die met zijn echtge note. de actrice Valery Hobson een vakantie buitenslands heeft doorgebracht na het aan het licht komen van het schandaal rond Christine Keeler. is giste ren in Londen teruggekeerd. Be geleid door de politie moest hij zich bij zijn woning een weg ba nen door drommen belangstel lenden. (Van onze kunstredactie) EEN slag heeft onze toneel- en zangerswereld getroffen! Op 43-jarige leeftijd is gisteren in een ziekenhuis overleden de operazanger-acteur Hans Kaart, tijdens een lichte ooroperatie onder narcose, welke hij in het ziekenhuis te Lugano moest onder gaan. Hans Kaart, die aanvankelijk als acteur sterke aandacht trok was de laatste tijd samen met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbonden aan de Deutsche Oper am Rhein" in Düsseldorf, waar hij grote successen oogstte. Hans Kaart, die sinds korte tijd in 't Zwitserse plaatsje Giorcino woon de, werd op 19 mei 1920 in Amster dam geboren. Nadat hij de lagere school had doorlopen, werkte hy eni ge tijd in een glas- en loodbedrijf en een drukkerij. Hy had echter bijzon der grote belangstelling voor het to neel en werd al spoedig de bediener van de schijnwerpers in Carré en vervolgens toneelmeester bij Hen- riëtte Davids. Louis Saalborn gaf hem een toneelopleiding. Bij hem ontwikkelde Hans Kaart zich tot een veelzijdig en kunstzinnig acteur, die zich in velerlei creaties presenteer de. Ook speelde hij met Lou Bandy, Buziau, Louis Davids en trad veel vuldig op voor de radio. Kaart had een merkwaardige loop baan. want deze dynamische mens reisde vervolgens als bloemenverko per naar Amerika, waarna de Neder landse Comedie hem engageerde. Met enkele collega's maakte hij tussen door een avontuurlijke jeeptocht door Afrika. Toen wendde hy zich tot de zang (zyn stem had onder intimi reeds veel aandacht getrokken) en in on begrijpelijk korte tijd, wist Kaart ook als heldentenor naam te maken, hoe wel brede kringen aanvankelijk scep- Nasser lijdt aan grootheidswaan, zegt de Sjah De Sjah van Perzlë heeft in een interview met een speciale verslag gever van de „Corriere della Sera" gezegd, dat Nasser aan grootheids waanzin iydt. Ook zou Nasser lyden aan een minderwaardigheidscomplex omdat zyn hervormingen schipbrtuk lijden, terwyl ze in andere landen lukken. Egypte, zo ging de Sjah voort, geeft per jaar bijna 100 miljoen gul den uit voor propaganda, die erop is gericht in andere landen on'us- ten te verwekken. Dit bedrag zou beter kunnen worden besteed aan de vooruitgang van het land, aldus de Sjah. Er zyn geen plannen om een te genwicht te vormen tegen de nieuwe Arabische federatie door het vormen van een verbond tussen Perzlë. Pakistan en Afghanistan. De recen- heeft gisteren op grond van onenig- te onlusten in zijn land schreef de heid in zyn partij zyn functie neer- Sjah toe aan reactionairen en com- gelegd. Het partijbestuur had gewei- munisten. 'gerd een nieuwe regering van een- Saragat wil alleen tisch tegenover zijn zangerskwalltei- ten stonden. HU begon zUn zangerscarrière In 1953, nadat hy een geslaagde auditie had gemaakt bij de bekende dirigent Josef Krips. Deze adviseerde hem zanglessen te gaan nemen in Milaan. Aan dat advies gaf Kaart gevolg: hy werd er om. toe in staat gesteld door een toelage van de AVRO. Ernstig en met ijzeren wilskracht wydde hy zich aan deze nieuwe studie en sloeg vele verleidelyke toneelaanbiedingen van de hand. Het was Herbert von Karajan. des- tUds de „grote man" van de Scala te Milaan, die Kaart vervolgens in con tact bracht met de Duitse zangpeda goog prof. Fred. Husler in Detmold, die van zyn leerling een heldentenor maakte. Hans Kaart maakte vervolgens op 25 januari 1957 op uitnodiging van Alexander Krannhals zyn operade buut by het Badische Staatstheater in Karlsruhe, waar hy al spoedig in het centrum van veler belangstelling kwam te staan door zyn opvallende Paljasvertolking. O Slot pag. 2 Een modern begrip voor lekker eten kabinet van vier partijen Pietro Nenni, de 72-jarige leider van de Italiaanse socialistische party, Rond het doopsgezinde rusthuis in Bolsward is een mysterie ontstaan, dat hangende het onderzoek eerst enige dagen geheim werd gehouden, maar nu dit onderzoek niets positiefs heeft opgeleverd door de politie aan de openbaarheid werd prys gegeven. Op de vroege vrijdagmorgen verle den week ontdekte de autoryschool- houder F. Swart uit Bolsward aan de waterkant een keurig uitgespreide zwarte damesmantel in het gras. Op de mantel lagen zes natte guldens. In scheidene eieren waren gebroken, af- een damestas ernaast zat een por te- gebroken takjes van een cactus wer- monnee met f 26,Naast de mantel den teruggevonden ln de toiletten en lagen een paar handdoeken. Een wasbakken. Veel stond op een andere wachtmeester van de Rijkspolitie in plaats dan het hoorde. Bolsward ontdekte, dat een der hand- Niemand van de bewoners van het doeken gemerkt was als behorende rasthuis heeft van een nachtelijk be- aan het doopsgezinde rusthuis in zoek ook maar iets gemerkt. Ook de Bolsward. 1 directrice en het dienstdoende perso- Daar aangekomen zag men, dat de deur van de doopsgezinde kerk, die aan de achterzijde in verbinding staat met het rusthuis, open stond. Ook de deur van de directricekamer stond open. In de tuin van het rust huis en in de tuinen van de aan grenzende percelen en ook op straat werden vervolgens allerlei vreemde zaken aangetroffen, zoals dames schoenen, stukken kaas, een kaasrasp enz. In de keuken van het rusthuis was ook nogal huls gehouden. Ver- neel niet. By controle bleek, dat alle bewoners van het rusthuis sliepen, of zich althans te bed bevonden. Het wordt dan ook uitgesloten geacht, dat een van de bewoners van het huis deze vreemde dingen heeft gedaan. Trouwens, aan de kapstok hing een nieuw suède damesjasje, dat niet in het rusthuis thuishoort en daaronder stond een paar luxe sandalen, dat al evenmin aan een van de bewoners toebehoorde. In de zakken van het jasje zaten gekneusde eieren. Even heeft men wel aan iets ernstigs ge dacht. maar niemand in Bolsward wordt vermist. De politie staat nog steeds voor een compleet raadsel. Diefstal kan allerminst het motief zijn geweest Er wordt niets vermist. Integendeel: ln de portemonnee van de directrice zaten zes gulden meer dan erin hadden moeten zijn.... trom en links te steunen. Kabinets formateur Moro, die wèl met Nenni persoonlijk tot overeenstemming was gekomen, heeft gisteren zyn opdracht teruggegeven. In de drie weken, dat Moro gepro beerd heeft een regering te vormen, hebben de Nenm-socialisten voortdu rend getracht hem over te halen een program te aanvaarden, dat nog meer concessies aan de Imkervleugel be vatte dan dat van Moro s voorganger Fanfani. Sommige socialisten kregen echter de indruk, dat Moro meer naar rechts koerste en in feite een minder linkse regering wilde dan Fanfani. Er circuleerden zelfs berichten, dat Moro van plan was de rechtse christen democraat Giuseppe Pella een minis terie aan te bieden. In het afgelopen weekeinde had Moro met de leiders van vier partyen (christen-democraten, socialisten van Saragat, republikeinen en Nenni-so- cialisten) in beginsel een akkoord ge sloten. Dit akkoord was echter later door Nenni's party verworpen. Intus sen hebben Saragats aanhangers la ten weten, dat zy geen enkele oplos sing zullen aanvaarden die niet ge baseerd is op een meerderheid in het parlement van de vier genoemde par tyen. De Londense Times schrijft over de politieke crisis in Italië, dat het wer kelijke gevaar voor het land hierin bestaat, dat de ondoeltreffende wer king van het partyleiderschap de parlementaire instellingen in diskre diet brengt. ..Het is eerder gebeurd", aldus het blad. dat echter van mening is dat „het alarmeerende precedent de beste garantie is dat er zich geen herha ling zal voordoen". 4 prijs per pak f O.tS (bruin of wit) Uit het Leidsch Dagblad van 19 Junij 1863: Zowel te Zalt-Bommel als in den Tielerwaard is een overvloed van kersen. Zij werden verkocht voor 9 gul den de honderd pond. De Maatschappij der Ne- derlandsche letterkunde al hier hield heden Donderdag rare jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitter schap van Prof. Dr. R. Fruin

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1