onker spant paarden iet achter de wagen Felle aanklacht tegen officier van Justitie K.N.Z.H.R.M. in 1962 127 keer in actie Win ters kor der5 Holland - promenade etalage van ons land Cleopatra beleeft haar première OP KATWIJKSE STRAND Kennedy lijdt ernstige nederlaag E^ W' Intimidatiechantage., inquisitie Bioscoop conflict in Deventer naar oplossing door herziening van de belasting tarieven? "Spektakelstuk zonder weerga' BOLIVIAAN UIT O.A.S. Dr. Ahdoh Iiij de Koningin valt vrouw lastin Jongen -^t 1 maart 1860 Vrijdag 14 juni 1963 Vijfde blad no. 30981 President Kennedy heeft in het Huis van Afgevaardigden zijn ern stigste nederlaag van het jaar gele den, waarschijnlijk tengevolge van de krachtige houding die hij aannam in het rassenvraagstuk. Met een verschil van vijf stemmen werd zün voorstel verworpen om meer federale steun te geven aan gemeenten die te lijden hebben van chronische werkloosheid. Onder de tegenstemmers bevonden zich ruim vijftig zuidelijke democra ten, van wie aangenomen werd dat zij niet tegen het voorstel als zodanig waren. De Republikeinse fractie stemde in haar geheel tegen. Vóór stemden 204 afgevaardigden en tegen 209. onder wie 53 zuidelijke democraten. De regering had erop ge rekend. dat Kennedy's houding in het rassenvraagstuk zuidelijke stemmen zou gaan kosten, maar niet dat dit al bij dit voorstel zou gebeuren, dat in hield. dat het plafond voor de fede rale hulp zou worden verhoogd van 379,5 miljoen tot 835 miljoen dollar. Enschede voerde parkeerschijf in Enschede heeft gisteren als eerste gemeente ln ons land de parkeer - I schijf ingevoerd. Op twee plaatsen in de binnenstad, namelijk de Markt en de Klokkenplas. zal men voortaan zijn auto slechts anderhalf uur mo gen parkeren. Men dient de tijd van aankomst op de parkeerschijf aan te geven, die duidelijk zichtbaar in de auto moet worden neergelegd of be vestigd. Als die tijd van anderhalf uur is verstreken, mag men de klok niet verzetten. Het onjuist aangeven van de tijd van aankomst is strafbaar. Een en ander zal voorlopig worden gecontroleerd door de politie, maar jonker met hun paarden op het ;Qver enkele weken zulle parkeerwach- Dagelijks zijn vader en zoons Sowjet-Unie wil olieraffinaderij van Britten kopen De Sowjet-lTnie wil een complete olieraffinaderij ter waarde van meer dan 100 miljoen pond sterling van Engeland kopen, zo heeft de Engelse oppositieleider, Harold Wilson, giste ren na besprekingen in Moskou met de Russische minister van Buiten landse Handel medegedeeld. Tegenover verslaggevers verklaar de hjj niet te geloven, dat de levering zou botsen met de Engelse verplichtingen krachtens Westerse embargo's op strategische goederen in de handel met de Sowjet-Unie. De transactie is niet gebonden aan leve ring van Russische olie aan Groot- Brittannië. Ofschoon Rusland op het ogenblik geen olie-overschot heeft, zijn de Russen bereid te onderhandelen over levering van olie in ruil voor aan koop van treilers, vrachtschepen en koelschepen. aldus Wilson. Ook zou den zy volgens hem besprekingen willen voeren over de algemene kwestie van een invoercontingent voor Russische olie in ruil voor de aankoop in Engeland van chemische fabrieken, plastics, vezels, cellulose en papier. anneer de eenzame wande- de zomeravonddrukte van atwijkse boulevard wil ont- ten en de rust van het d zoekt, drukt hij daar on- ijfeld de voetsporen van de len van de familie Jonker, laarden staan dan op stal, overdag beheersen ze het dbeeld van Katwijk. Voor nderen is er de ..bellenwa- van de heer Jacob Jonker ia Jonker" voor de Katwij- terwijl de ouderen voor itje langs het strand terecht en bij zijn zoon, de heer jonker. lonker, die ondanks zijn 73 jaar, re dag met zijn wagen op het nd te vinden is, begon in 1931 het verhuren van ezels. Een e kostte in die tijd 15 cent. Drie later kwam zijn toon 17-jarige hem helpen. Het bedrijf tide dermate, dat er af en toe paard of een pony kon worden ^ocht. De ezels verdwenen pamerhand. oorlog stond de rijschool stil: hiitsers hadden bijna alle paar- gevorderd. Maar thans bloeit Rldzame bedrijf als nooit tevo- Er zijn paarden uit Joego-Sla- Oldenburg, Mecklenburg en en, maar ook uit Nederland. Be- re de ritjes langs het strand, er ook lessen gegeven en i georganiseerd naar o.m. eveningen. de Waalsdorper- :te, Meiendel en Noordwijk. Liefde voor paarden inkers hebben in de loop der ja- veel verstand van paarden ge- „Dat moet ook wel", zegt heer Jac. Jonker, „want we ko- alleen dieren, die iedereen kan iden". Opa Jonker gaat geregeld ir de paardenmarkt, om nieuwe 'oeters te kopen of om zich op hoogte te stellen van wat er in paardenwereld leeft, want het rd heeft zün grote liefde. Jonker en zijn zoon zijn niet een in Katwjjk en omgeving, ar tot ver over de grenzen van land bekend. Omstreeks Nieuw- is de brievenbus te klein om honderden kaartjes en foto's te 'atten. broers van de heer Jac. Jonker [aniseren „pleziervaarten" door .twijk met een tot boot omge- uwde wagen, die door paarden «rdt voortgetrokken, seizoen begint voor de familie nker half mei. Rü-instructeur Jonker kan men dageiyks al 8 uur op het strand ontmoeten, de vakanties wordt hij geholpen •or zfjn twaalfjarige zoon Jaap, niets liever wil dan later ook de paarden" gaan. Om een iard behoorlijk te kunnen berü- zijn gemiddeld tien Fessen ödig. De heer Jonker zorgt goed •or zijn paarden. Ze krygen 's mid- Igs altijd een uur tyd om te rus- en te eten. Ook zondags behoe- ze niet te werken. Goede conditie .heer Jonker gelooft dat de paar- taop het strand in goede conditie tyven. Hij heeft het meegemaakt, een dier 26 jaar was. „Dat was de oorlog. De Duitsers hebben toen meegenomen. Ze geloofden niet, toen ik zei hoe oud hy zo mooi zag hy er nog uit." De door binnen- en buitenlanders talloze malen gefotografeerde heer Jac. Jonker kan veel over het Kat- wijkse strandleven vertellen. „Een aantal jaren geleden kwam er eens een heer naar me toe, die vroeg of ik die middag de prinsessen wilde rijden. Dat wilde ik natuurlijk wel. 's Middags waren inderdaad de Koningin en de Prinsessen op het s/rand, maar er dromden zoveel mensen om heen, dat er niets meer kon komen van het paardenritje." Het paardrijden komt steeds meer in de mode. Ik krijg het ieder jaar drukker. Van de buitenlanders is het mij opgevallen, dat de Engel sen stukken beter kunnen ryden dan de Duitsers", zegt hy. Katwijkse strand te vinden. I (Foto LD. Jaap v. Duljn, Katw. a/Z.j Bereden politie ,,Ik heb ook eens voor bereden politie moeten spelen. Er waren vier dron ken Duitsers op het strand, die j badgasten lastig vielen. Er moest politie by komen om er een eind aan te maken. De belangstelling van het publiek was echter zo over weldigend, dat de politie my vroeg, of ik met de paarden de mensen op een afstand wilde houden. Nou, en dat heb ik toen maar gedaan." De manége is een seizoenbedrijf. 's Winters staan de paarden echter niet werkeloos op stal, want dan oefent de familie Jonker het be roep van „korder" uit. Met behulp van de paarden vist men op schel pen en garnalen. wachters deze taak overnemen. Voor deze functie bestaat in Enschede grote belangstelling. Er hebben zich n.l. tachtig sollicitanten gemeld. De raad van Enschede trok op 11 januari van dit jaar een bedrag van f 9000 uit voor de salariëring van deze parkeerwachters en het maken van een groot aantal parkeerschy ven die op verschillende punten in de stad gratis zullen worden uitgereikt, als men een kentekenbewys van een auto kan tonen. Do ANWB heeft 20.000 van deze schyven gegeven. De bedoeling van de invoering van de parkeerschijf is om het lang parkeren op deze plaat sen tegen te gaan. Enschede heeft de parkeerschyf verkozen boven de park eermeter, om- da: met de schijf in het buitenland gunstige ervaringen zyn opgedaan. Advertentie lk ben zeker de laatste die in dit huis een echte deken krijgt - roept de vader slechtgehumeurd Plan voor project in de hoofdstad - Ja - zegt de moeder - het is ook eigen lijk een schande. Vol zelfverwijt gaat de moeder nog dezelfde dag naar een goede zaak met echte wollen dekens Niet na één, maar wel na twee dagen was het humeur van de vader beter dan ooit tevoren, want er gaat niets boven een Van Wijk deken van 100% zuiver scheerwol Onvoldoende capaciteit bij Staatscourant? Het Tweede Kamerlid drs. D. Roe- (P.v.d.Ai heeft aan de minis- j van Sociale Zaken en Volksgezond- W en van Binnenlandse Zaken uiftelijk vragen gesteld over de Mikatie van de verbindendverkla- U van collectieve arbeidsovereen den in de Staatscourant. Hü j*£t of het juist is dat deze pu- ■jkie aanmerkelijk vertraging on- vjndt door onvoldoende drukca- •citeit. dit het geval is, zyn de minis- dan niet van oordeel, dat het onbevredigend is dat verb in- pdverklaring geruime tyd achter- blijft uitsluitind omdat de «tscourant geen mogelykheid geeft PUblikatie, aldus de heer Roe s' Hij wil voorts vernemen welke ^atregelen de ministers denken te 'pien. om deze situatie op te heffen. Er bestaan plannen in de loop van het volgend jaar te beginnen met de aanleg van een recreatiegebied in Amsterdam genaamd „HoHand Pro menade", een terrein in de vorm van Nederland, waar bezienswaardighe den en attracties uit alle Nederlandse provincies op ware grootte zullen worden nagebouwd. Voor de realise ring van dit project, welke vier jaar in beslag zal nemen, zullen tientallen miljoenen guldens nodig zün. Inmid dels is men bezig met de oprichting van een N.V. „Holland Promenade" met een beginkapitaal van een mil joen gulden. De initiatiefnemer, de Amsterdammer Joop Geesink heeft op een persconferentie een toelich ting op zün ontwerpplan gegeven. Het hoofd van het gemeente grond- j bedrijf van Amsterdam ir. G. H. Meyer deelde mede dat B. en W. van Amsterdam zich inmiddels bereid hebben verklaard de raad voor te stellen dat de gemeente de kosten van verwerving gereedmaken en ontsluiting van het benodigde terrein voor haar rekening zal nemen. Dit terrein is gelegen in het gebied Over- Amstel tussen de Utrechtseweg en de Amstel. De grootte kan variëren van 15 tot 35 ha. Volgens de heer Geesink is het de bedoeling dat „Holland Promenade" een drie-dimensionale reisgids voor Nederland wordt, zodat men binnen enkele uren met alle streken van ons land kan kennis maken. Het idee hiervoor heeft hij opgedaan tüdens een bezoek aan het Amerikaanse Disney-land. Het project zal de zakenlieden de gelegenheid bieden zich te oriënteren in provinciepavil joens voor de industrie, waar tevens de provinciale VVV's ruimte kunnen krijgen. Een treintje zal de verbin ding onderhouden tussen de onder scheiden paviljoens. Volgens de heer Geesink zullen de Euromarkt-partners hier op over zichtelijke wüze een indruk kunnen krijgen van wat Nederland te bieden heeft. (Van onze Nijmeegse correspondent) De chef van het kabinet van de burgemeester van Nijmegen, mr. J. Th. de Ruwe heeft in zijn hoedanigheid van afdelingsvoorzitter in het jaarverslag van de Kath. Reclassenngsvereniging in Nij megen een fel requisitoir gehouden tegen een niet met name ge noemde officier van Justitie. Hoewel ook de kwestie niet met name wordt genoemd, menen sommigen toch, dat het artikel betrekking heeft op de klacht van de oud-gemeentenaar Henri van Mil bij de Haagse officier van Justitie over z.g. fraude door het Nijmeegse gemeentebestuur bij het declareren van niet-geleden oorlogs schade. De zaak heeft destijds nogal wat stof doen opwaaien. In het artikel trekt mr. De Ruwe fel van leer tegen Justitieel machts misbruik. Hü schrüft letterlük: ,Het afgelopen jaar liep ik te gen een geval aan, waar ik mij beslist niet aan de indruk kon onttrekken, dat de officier van justitie (en nog wel buiten zijn eigenlijke ambtsgebiedmet ze kere vooropgezette bedoeling een geval entameerde, dat, al was het reeds door de persoon van de aangever, minstens du bieus was. Het onderzoek, waarbij een verhoor als een informatief ge sprek placht te worden aange kondigd, ging bovendien ge paard met intimidatie, chanta ge (n.b. door een officier van justitie!en een inquisitiemen- taliteit, welke ik na de ervarin gen van de bezettingstijd in ons land niet meer voor mogelijk had gehouden. Later bleek mij nog dat de aangever voor zijn verklaringen werd betaald, naar ik wel moet aannemen uit 's Op naar de top van de Euromast Veel vaderj vergeten hun slechte hu meuronder de warme wollen weelde van LEIDEN De vakkundige verkoper zal ook dit bevesti gen: de zachte van Wijk wol is warm in de winter en heerlijk luchtig in de zomer. De royale van Wijk dekens van echte 100% zuiver scheerwol dat is dus verse wol!) met al hun onvergelijkbare eigenschappen zijn uniek In de dekenwereld en In verhouding hoe gek dat ook klinkt) toch laag In prijs. Het van Wijk merk biedt u zekerheid voor de echtheid. Militairedienst voor Surinamers en Antillianen De regering is niet bereid er voor te zorgen dat in Nederland wonende mannelijke burgers van Suriname en de Nederlandse Antillen in beginsel worden vrijgesteld van militaire en burgerdienstplicht hier te lande. Dit heeft, de vice minister-president, drs. H. A. Korthals, meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid ir. Van Dis iSGP». De vice minister-president zegt dat een dergelijke principiële vrijstelling niet door letter en geest van het Spoedig weer open Het belastingconflict rond de bioscopen in Deventer zal naar verwachting binnenkort worden opgelost. De Deventer bioscoop exploitanten hebben besloten hun zaken op de kortst mogelijke termijn te heropenen, daar B. en W. een belangrijke herziening van de vermakelijkheidsbelas ting aan de raad zullen voorstel len. Deze exploitanten hadden op 26 april hét geven van voor stellingen in hun zaken voor lopig gestaakt, nadat enkele da gen tevoren op 22 april de gemeenteraad op voorstel van het college van B. en W. afwij- De bioscoopexploitanten hebben de gelegenheid gehad het college van B. en W. nader inzicht te geven in de moeilijker wordende positie van het bioscoopbedrüf en de gemotiveerd heid van hun verzoek aan te tonen. Het gemeentebestuur heeft daarvoor veel begrip aan de dag gelegd. Het resultaat van de gevoerde besprekin gen is. dat verwacht mag worden dat de raad binnenkort voorstellen zul len bereiken om tot een belangrijke herziening van de thans geldende ta rieven voor de vermakelükheidsbe- lasting te geraken. rijks k as. Maandenlang hing er om het geheel een sfeer, welke mij steeds weer deed denken aan Kafka's „Het proces". Ik heb mij naar aanleiding van sommige justitiële onder zoekingen wel eens afgevraagd of onze Nederlandse justitie er is om bepaalde persorganen van sensationeel crimineel nieuws te voorzien, of, ivat nog erger is, haar activiteiten in het bijzon der ontplooit wanneer alom be kende sensatieberichtgevers er gens weer een schandaal ont dekt menen te hebben. Achter af blijkt er dan meestal óf niets aan de hand te zijn óf slechts sprake te zijn van een ongeluk kig uitvallend beleid. Een teveel aan verkeersbor den kan alleen maar leiden tot onzekerheid bij de weggebrui kers. Te veel aandacht van de politie en justitie voor alles juridische zin kan blijken te zijn, ook al is het jaren geleden maar nog net binnen de vervol gingstermijn gebeurd, kan al leen maar leiden tot onzeker heid bij de leiding van bedrij ven en van publiekrechtelijke lichamen. Wanneer én in het bedrijfsleven én bij de overheid voortdurend kans bestaat dat verklikkerij van ontslagen of rancuneus personeel tot een in vasie van recherche-ambtena ren leidt, zijn ivij niet zo ver meer van de politiestaat af en wordt bovendien elk krachtig beleid onmogelijk gemaakt. Bepaald „aangenaam" wordt het, wanneer aankomende speurders voorzien van fikse oogkleppen, overal verstand van menen te hebben, elke aarzeling in het antwoorden als een uiting van slecht geweten inter preteren en alleen in termen van een procesverbaal kunnen denken". Aldus mr. De Ruwe, die hieraan toevoegt beslist niet te willen gene raliseren. In het vervolg van zün artikel pleit mr. De Ruwe er onder meer voor, in de daarvoor in aanmerking komende gevallen in een vroeger sta dium het onderzoek te beëindigen als eenmaal een inzicht is verkregen. In een vanmiddag gehouden bü- zondere raadsvergadering zou burge meester mr. Hustinx van Nümegen officieel mededeling doen van de re sultaten van het justitiëel onderzoek «vi, j uouuvvi unuri wat wel eens een misdrijf in naar de kwestie van de oorlogsschade. „Cleopatra" het duurste, het langdurigste, maar wellicht niet het beste filmspektakel ooit gemaakt heeft woensdagavond haar wereld première beleefd, die Times Square in een Romeins circus herschiep. Noch Elizabeth Taylor, de vertolk ster van de titelrol, noch haar Mar cus Antonius, Richard Burton, woon den de première in het Rivoli Thea ter bij en lieten de eer aan Rex Har rison, die door de kritiek reeds is ge prezen voor zijn vertolking van Ju lius Caesar, en aan Roddy McDowall, die Octavianus vertolkte. Alle vier ge. noemde sterren zijn van Britse af komst. Liz en Richard zün in Londen ge bleven waar laatstgenoemde aan een nieuwe film werkt Zij hebben de vol tooide ..Cleopatra" waarin hun lief desscènes door montage zün inge krompen. nog niet gezien Wat de bioscoopbezoekers woens dagavond in Rivoli zagen was een spektakel, dat vier uur en drie mi- statuut worden vereist „Surinamers 2end had beschikt op hun ver- en Antillianen-, in Nederland wonen Bolivië heeft besloten zün verte genwoordiger uit de raad van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) terug te trekken. In spetem- ber vorig jaar heeft, de Boliviaanse vertegenwoordiger zich ook een tüd de. genieten hier dezelfde rechten en hebben dezelfde plichten als Euro pese Nederlanders. Zij hebben bii voorbeeld ook het actieve en passievt kiesrecht. Omgekeerd geldt hetzelfde voor Europese Nederlanders, die in Suriname of de Nederlandse Antillen wonen". Uit praktische overwegingen wordt aan Surinamers en Antillianen. die uitsluitend om studieredenen in Nederland zijn. uitstel van militaire dienst verleend. Dit uitstel wordt omgezet in vrijstelling wanneer zij na beëindiging van hun studie naar Suriname of de NederlandseAntil len terugkeren. Hieromtrent is een afspraak gemaakt door de Neder landse regêiing met de regeringen over zee. lang onthouden van alle OAS-acti- viteit. De aanleiding is het weer acuut worden van het geschil met Chili over omleiding van het water van de rivier de Luaca die in Chili ontspringt en door Bolivië stroomt oek tot verlaging van de ver makelijkheidsbelasting. In De venter geldt een algemeen tarief ding-Maatschappij in totaaf 127 maal van 25', voor gewone filmvoor jn eekomen om diensten te ver- 11 lenen. Dit is het grootste aantal „diensten" in een jaar in de geschie denis van de maatschappij, zo wordt in het jaarverslag over 1962, opgeno men in het jongste nummer van „De Reddingboot", opgemerkt. De zwaarste tocht wordt in het ver. i slag die van de mrb. „Prins Hendrik" De bioscopen in Deventer zün nu op 16 december 1962 genoemd, toen 7 weken gesloten. In die tijd heeft1 gedurende vele uren tijdens zeer het niet aan pogingen van de züde zwaar stormweer, helaas vruchteloos In 1962 zijn de reddingboten en voor bejaarde oud-redders, door het reddingstations van de Koninklijke verlenen van pensioen of onder- Noord- en Zuid-Hollandsche Red- stand, of voor hun nagelaten betrek- kingen. Voor dit werk is jaarlüks on stellingen en een uitzonderings tarief voor voorstellingen met bijzondere films die als zodanig door de centrale commissie voor de filmkeuring zijn aangewezen. van de burgerij in Deventer ontbro ken om een oplossing van het bio scoopconflict te bevorderen. Een commissie bestaande uit vertegen woordigers van de Deventer Kring van Werkgevers, de Kamer van Koophandel, de Vereniging voor werd gezocht naar overlevenden van het Duitse m.s. Nautilus, dat in de nabüheid van het Lichtschip Texel ten onder ging. Met grote moeite slaagde de reddingboot erin dertien lüken te bergen. Het doel van de maatschappü Vreemdelingenverkeer en de Centrale wordt als volgt omschreven: „De kust Raad voor de Georganiseerde Mid- van Rottummeroog tot Loosduinen te denstand, die bemiddelend is opge treden heeft bereikt dat overleg plaatsvond tussen de bioscoopexploi tanten en het gemeentebestuur. voorzien van uitstekende reddings middelen en er naar te streven dat zü door geoefend personeel kunnen worden gebruikt. Voorts te zorgen geveer 600 000 gulden nodig Sedert de oprichting in 1824 van de Kon. NZHRM tot 1 januari 1963 wer den 8642 mensen behouden aan wal gebracht of uit gevaar bevrijd. Wat de financiële positie van de maatschappü betreft schrijft het verslag, dat een deel van het kapi taal onder de naam „bouwfonds" werd afgezonderd voor vernieuwing van de vloot en aanschaffing van nieuw reddingmaterieel. Gehoopt wordt, dat het in de toekomst moge- lük zal blijken het gehele bedrag van de eventueel te ontvangen legaten en erfenissen daaraan toe te voegen. Dit is thans nog niet het geval. Hoewel op het ogenblik 41.700 con tribuanten het werk van de maat schappij met een vrijwillige bijdrage van minimum 4 gulden per jaar steunen, sluit de exploitatierekening nog met een ongedekt nadelig saldo van rond 46000 gulden welk bedrag ten laste van het bouwfonds moest worden gebracht. nuten duurde, gemaakt volgens de Hollywoodse traditie van wülen Cecil B. Demille: compleet met zeegevech ten, brandende steden, Egyptische orgieen. triomf optochten en melk- baden. Jack Gaver, recensent van United Press International, noemde het een spektakel zonder weerga in de geschiedenis van de film. Hij vond de film overigens een uur te lang. Over het algemeen meent de kri tiek, dat de film in twee delen uiteen valt: een sterk eerste stuk met een grandioze Caesar van Rex Harrison en een veel minder deel. waarin men het zonder deze Brit moet stellen. Liz Taylor kreeg geen onverdeeld gun stige kritiek. Maar idereen is het er over eens dat „Cleopatra" als spekta kelstuk wel succes zal hebben. HM. de Koningin heeft gisteren dr. Djalal Abdoh. die hoofd is ge weest van het Untea-bestuur op Nieuw-Guinea, in Paleis Soestdük ontvangen. In de middag heeft de Perzische bezoeker in een Fokker Friendship van de Koninklüke Luchtmacht een vlucht boven de Zuiderzeewerken ge maakt. Zoals bekend vertoeft dr. Abdoh op het ogenblik op uitnodiging van de regering in Nederland. Twee hoofdagenten van de Haag se politie hebben in de Scheveningse Bosjes een 17-jarige jongen aange houden, die een vrouw had lastig ge vallen. De dame wandelde met haar baby in een kinderwagen in de bosjes, toen de jongen overging tot hand- tastelükheden. Overstuur klampte zü twee polite- mannen aan, een van hen nam haar mee in de surveillancewagen, terwijl zün collega op de baby paste de vrouw kon de jongen aanwyzen. De knaap wierp zich bü het zien van de politieman met getrokken revolver, plat op de grond en liet zich arres teren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9