E KORT TOCH OP WEG NAAR BREEDSTE BASIS ruimte ADEMPAUZE VOOR BENARDE jn ENGELSE EERSTE MINISTER PA'S TUIN Rusdag of woensdag antwoord )p basisprogramma verwacht Europese bijdragen aan NAVO te laag alles j tftUSK OVER EUROPA Lord Hailsham woedend over bagatelliseren van wandaden WEERBERICHT „AVRO-40" REDDELOOS WASMACHINES VADERDAG geschenken leiden (§uc/ Qfïèuws ^Vericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 JUNI 1963 No. 30981 EIDSCH DAGBLAD r: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) iet basisprogramma, dat de kabinetsforma- r, dr. W. L. P. M. de Kort, bezig is op te ]en. is gericht op een vijfpartijenkabinet. Dit ft de formateur gisteravond door zijn woord- bder, de directeur van de Rijksvoorlichtings- Jnst, dr. G. J. Lammers, laten meedelen. Even B bassend als deze verklaring zijn de mede- jjngen, die de formateur via zijn woordvoerder Ift gedaan over zijn toekomstige werkzaam- pe afgelopen dagen heeft dr. De Kort laten on Eten, gereed te zijn met zijn informatieve werk Twee merkwaardige verschijnselen n de eerste plaats zou hy vanmorgen om half tien nog een onderhoud ben met de minister van Maatschappelijk Werk, mcj. dr. M. A. M. mpé, ter bespreking van enkele wensen, op haar departement betrekking f bende. Nu is bekend, dat mej. Klompé, die overigens, naar zij eens heeft rj n weten, niet op Maatschappelijk Werk zal terugkeren, gaarne zou zien. "X de afdeling volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken bij ga® r departement wordt gevoegd. Het bevreemdt echter, dat deze zaak nu «P* ter sprake komt, nu dr. De Kort zijn oriëntatie naar zijn zeggen reeds afgesloten. Heeft minister Klompé er zelf om gevraagd? y&! r. De Kort heeft voorts laten meedelen, dat hij de fractie-voorzitters zijn Tsprogramma niet zal toezenden, maar het hun maandag persoonlijk zal .ndigen. Hy ontvangt de fractie-leiders dan niet in volgorde van itiegrootte, maar spreekt eerst met prof. Vondeling (PvdA) en vervol- s met de heren Van Eijsden (ARP), Beernlnk (CHU), Toxopeus (VVD) '^tenslotte met zijn geestverwant Andriessen (KVP). Dr. De Kort zal bij gelegenheid met de heren van gedachten wisselen en ook enige toe ting verstrekken. en thans te arbeiden aan 'n basis-programma. Hij had de indruk gewékt, de zetelverdeling in het toekomstige kabinet gelijktijdig daarbij te willen betrekken en het stuk vervolgens aan de fractie voorzitters te zullen toezenden. Daarna zou hij de fractieleiders, in volgorde van fractie-grootte, bij zich ontvangen om hun oordeel te vernemen. Kennelijk is hij van gedachten veranderd, want de mededelingen die dr. De Kort gisteren heeft verstrekt, wijken aanzienlijk af van de oorspronkelijke bekendmaking. spoedig een nadere bespreking vol gen over de zetelverdeling en even tuele nog overgebleven punten van van het ontwerp-program. Is de vor ming van een vijfpartijenkabinet I niet mogelijk, dan zal dr. de Kort ernaar streven, een vier-partijenka- binet te formeren. Nog niet een zetelverdeling By de bespreking over het basis program, die maandag begint, is de zetelverdeling uitdrukkelijk nog niet aan de orde. zo heeft dr. de Kort la ten meedelen. Ook dit heeft verbazing gewekt, omdat bekend is, dat de twee pro testantse partijen hun deelneming aan een vjjf-partijenkabinet vooral willen laten afhangen van het aantal ministerzetels, dat zij zullen krijgen. Zij hebben beide bezwaar tegen slechts één portefeuille. Dat zij er in een vijf-partijenkabinet meer zullen krijgen, is onwaarschijnlijk, en zelfs uitgesloten als de wens wordt ver vuld die hier en daar valt te beluis teren, namelijk het Departement van Defensie toe te wijzen aan een vakminister, die niet tot een politie ke party behoort. Door zijn jongste mededelingen heeft dr. de Kort in parlementaire kringen dus een groot aantal vraag tekens gewekt. De eerste indruk was, dat dr. de Kort de vorming van een kabinet door aldus te werk te gaan nodeloos moeilijk maakt. at de heer Andriessen het laatst dt verwacht, heeft in politieke 42.Cgen lichte verwondering gewekt, woordvoerder van dr. de Kort Hiderstelde, dat deze volgorde tot d is gekomen gezien de mogelijk en voor de fractievoorzitters om 029fcepaalde tyden aanwezig te zijn. is echter onmiskenbaar, dat het psche voordeel terecht komt bij tste bezoeker, aan wie dr. de immers zou kunnen vertellen, le eerste reactie van de overige ileiders op het program is ge- De heer Andriessen zou met .cties rekening kunnen houden, KVP-fractie het programma :kt. Het is niet gezegd, dat "de Kort zyn partijgenoot deze leelpositie met opzet heeft be- maar de schyn heeft hy in 'geval niet vermeden, de loop van maandagmiddag en li sdagmorgen zullen de fracties ver- Dean Rusk, de Amerikaanse minis- c*k) van Buitenlandse Zaken, heeft in i tv-gesprek gezegd dat een eco- misch en militair sterk Europa in belang van Amerika is. De inter- tionale toestand maakt het nood- lelijk, aldus de minister, dat Aire- i de verdediging van West-Europa die van Noord-Amerika als on- elbaar beschouwt. Dat de Europese n(i< nden meer zeggenschap in wereld- 7 ngelegenheden eisen dan voorheen, a( is alleen maar goed voor Amerika. gaderen. Dinsdagavond en uiterlijk woensdagmorgen verwacht dr. de Kort de besluiten van de vyf frac tievoorzitters in ontvangst te kunnen nemen. Ruim is vijf? De grootste verrassing is, dat dr. de Kort heeft meegedeeld, dat zyn werkstuk voor de fractievoorzitters zal zyn een concept-basisprogram voor een VIJF-partyenkabinet. Hy houdt zich daarmee misschien heel letteriyk aan zyn opdracht, dat hy moet streven naar een kabinet, dat het zich van ruime steun in het par lement verzekerd kan achten, maar hy kan ook weten wy schreven daar reeds over ,dat by de mees te fracties ernstige bezwaren leven tegen zo'n kabinet. Zyn poging daar toe is dus byna by voorbaat tot mis lukking gedoemd. Bevreemding wekt ook het feit, dat dr. de Kort uitdrukkelyk meldt, dat het program is bedoeld voor een vyf-partfjenkabinet. Normaal is, dat een formateur een programma ont werpt en dan maar in zekere zin af wacht, welke mate van instemming dat programma verwerft. Is hij er by voorbaat op uit, dat het program de instemming van alle vyf grote fracties krygt? In dat geval moet hy dus hebben geschaafd aan te (wei nige) geschilpunten, die nog waren overgebleven en compromisoplossin gen hebben bedacht, zo veronder stelt men in Den Haag. Uit de antwoorden van de fractie voorzitter verwacht de formateur de conclusie te kunnen trekken of een vyf-partyenkabinet verwezenlykt kan worden. In het eerste geval zal Grote schoonmaak in partij nodig (Van onze Londense correspondent) Tegen de verwachting in zijn nieuwe dramatische ontwikke lingen in de affaire-Profumo achterwege gebleven. Premier Macmillan hield gisteren zijn tweede kabinetsbijeenkomst, maar geen enkele minister trad af. Dit betekent een adempauze voor de benarde eerste minister. De minister van Volksgezond heid Enoch Powell zag er bij het verlaten van de vergaderzaal bleek, gespannen en ontevreden uit. Hij wilde niets meedelen. Alles is thans geconcentreerd op wat Macmillan maandag a.s. in het Lagerhuis zal zeggen, waardoor hij nog een laatste kans heeft gekregen de eer van zijn regering en zijn beleid te redden. Alleen door de grootste openhartigheid zal hij regering en partij bijeen kunnen houden. Daarop heeft een groep conser vatieve topfiguren bij de premier met klem aangedrongen. KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot Dorgenavond: Veranderlyke bewolking en aan- ankelijk nog hier en daar een bui. )verwegend matige wind tussen loordoost en noordwest. Dezelfde temperaturen als van- laag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING Depressie met omvangryk regen- ebied trekt naar Duitsland weg. Vanmorgen werd te IJmuiden 27, Katwijk 7, Renesse 45 en West- kapelle 40 mm regen gemeten. Rug van hogedruk brengt morgen droog strandweer met enkele opklaringen. Nog te koel door zeewinden. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Verwachtingen: Enige verbetering Oaar minder standvastig. 15 JUNI Zon otf: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 1.33 uur; onder 13.03 uur. Hoogwater te Katwyk te 9.07 en 21.40 uur. Laagwater te 4.32 en 17.07 uur. Men vraagt zich intussen in poli tieke kringen af of Macmillans ont hullingen van maandag a.s. ver ge noeg zullen gaan. De oppositie zou reeds bewyzen in handen hebben, dat het door Lord Dilhorne ingestelde onderzoek (Dilhorne is voorzitter van i oorloven met omdat zijn omgang met Chris tine Keeler een ..zuiver persoon lijke aangelegènheid" zou zijn. ..Geen minister van oorlog, zo onderstreepte Hailsham, ,,die geheimen kent, verantwoordelijk is voor de levens van de soldaten en van wie onpartijdig optreden wordt verwacht, kan zich ver- dergelijk gezel- hoofd van de Engelse rechterlyke macht) niet grondig genoeg en on volledig is geweest. En op dat rapport steunt de premier heel sterk. Boven dien is er algemene kritiek op de manier, waarop Macmillan de hele affaire heeft behandeld. Ook al komt hy er maandag dank zy het sterke loyaliteitsgevoel onder de conserva tieven zonder al te veel kleerscheuren af. dan zal zyn toch al niet sterke positie vermoedelyk nog verder on dermijnd blijken te zijn. Men mag daarom aannemen, dat degenen, die Macmillan beschouwen als een hin derpaal om de verkiezingen ivóór de herfst van volgend jaar) te winnen, opnieuw in actie zullen komen. Lord Hailsham, de regeringsleider in het Hogerhuis heeft in een inter view duidelyk uitgesproken dat de affaire-Profumo geen regeringscrisis of partyaangelegenheid is, maar een crisis van de nationale moraliteit. Een grote party zal niet ten val worden gebracht door een vunzige affaire met een vrouw van lichte ze den en een beproefde leugenaar. „Wy hebben allemaal een trap te gen de maag gehad", zei hy. „Als ik destijds had geloofd, dat Profumo's verklaring een leugen was. was ik geen vyf minuten langer meer in de regering gebleven of ik zou er voor hebben gezorgd dat hy aftrad. Geen grotere slag voor de openbare recht schapenheid is denkbaar dan Profu mo's liegen tegenover zyn collega's, het Lagerhuis, zyn gezin en zyn ad vocaat". praktijken op na te houden. Het is onduldbaar dat iemand in deze positie zich op deze wijze ge draagt". Hailsham zei, dat Profumo de na tionale veiligheid in gevaar had ge bracht, omdat hy een vriendin deel de met een mogelyke spion. Profumo stelde zich daardoor bloot aan chan tage. Overigens geloofde Hailsham niet, dat er sprake is geweest van spionage. Hailsham was verder van oordeel, dat de conservatieve leiders hun best hebben gedaan. Er zal thans een grote schoonmaak in de partij moeten worden gehouden. Dit was waarschynlyk een toespeling op de mogelyke instelling van een tribu naal van onderzoek naar het Profu- mo-schandaal. (Van onze Hilversumse correspondent) Het zijn geen regenbuitjes meer, die boven de „AVRO-40" dryven, maar dreigende onweerskoppen, die zeer binnenkort wel moeten los barsten. Gistermiddag waren timmerlieden bezig tweederde deel van het restau rant te laten verdwynen door het af te scheiden van de rest van het res taurant. En weer zyn gisteren ont slagen gevallen onder het personeel. In totaal is daarmee sinds de ope- i van de „AVRO-40" tweederde Hailsham, die gedurende het lange interview, zijn woede over de gebeurtenissen en over som mige reacties daarop niet kon bedwingen en op een gegeven moment zelfs tegen zijn kalme j ondervrager fel uitbarstte, kwam van het restaurant-personeel ontsla vooral op tegen velen, die Pro- ?e"- Ani f 1 L li- Hel 'ijkt n,et waarschynlyk. dat tumo s gedrag bagatelliseren. Ide AVRO-40" nog te redden valt. De Sowjet-Unie heeft een be mand ruimteschip, de Wostok- V. in een baan om de aarde ge bracht. Aan boord bevindt zich de ruimtevaarder luitenant-kolo nel Bikowski. Bikowski heeft vanuit de ruimte la ten weten dat hy zich goed voelt en dat alle apparaten goed functioneren. De Wostok is vandaag te 13 uur Ne derlandse tyd in een baan om de aarde gekomen. Hoeveel omwentelin gen voorzien zyn, is nog niet bekend. Het ruimteschip Is in een baan ge komen die dicht bij de vooraf bereken de ligt. Volgens de eerste gegevens bedraagt de omlooptijd om de aarde 88 minuten en vier seconden met een minimumafstand tot de aarde van 181 km en een grootste afstand van 235 km. De hoek van de baan met de evenaar is ongeveer 65 graden. Met het ruimteschip wordt tweezijdige ra dioverbinding onderhouden. Doel van deze ruimtevlucht is de bestudering voort te zetten van de in- I vloed van verschillende factoren op het menseiyk organisme, aldus meldt Tass. Verder uitgebreid medisch-bio- j logisch onderzoek naar de omstan- digheden van een lange ruimtevlucht en verdere verbetering van de bestu ringssystemen. Maandag is het tien jaar ge- leden, dat in Oost-Berlijn een grote opstand uitbrak tegen het rode bewind. Honderden Oost duitsers kwamen om het leven, toen de Russen met zware wape nen in Berlijn en andere steden en dorpen de opstand neersloeg. Deze [oto van demonstrerende Oostduitsers werd gemaakt kort voordat de Russische tanks in actie kwamen. (Advertentie) UNIEK ETENTJE ,,'t Oude Koningshuys", te Sassenheim. Hongaarse Shaslick 6 soorten vlees, inclusief karaf wyn f6.50 Kinderdiner f 3.25 Woensdags gesloten. TELEFOON 8240—8267 A.E.G. volautom. MCNAMARA TREKT VAN LEER IEMCO N.V. De NAVO-bijdragen van de Europese landen zijn te laag. Dit heeft minister van Defensie McNamara gisteren gezegd bij de behandeling van Amerikaanse programma voor buitenlandse militaire hulp door de desbetreffende Senaatscommissie. advertentie Advertentie Keus voor EEN HUIS VOL Br eestraat KA T W IJ K «Voorstraat Dit blad bestaat uit 22 pafina'» Met een drijvende kraan werd gisteren een keurig verpakte ra ket in de haven van Londen aan boord van een schip naar Australië gehesen. Deze 26 ton zware en 20. meter lange Blue Streak zal in Woomera worden gelanceerd als voorbereiding voor het ruimte-onderzoek door de samenwerkende Europese landen. De proeflancering vindt op 10 juli plaats „Wy hebben enkele Europese lan den gezegd, dat wy hun bydragen in verhouding tot die van ons laag vinden, ook in verhouding tot wat voor hen een redeiyke bydrage zou zyn. Ik heb persoonlyk gesproken met de ministers van Defensie van België, Nederland, Italië, West- Duitsland, Noorwegen en Denemar ken en hen gezegd, dat er geen nieu we toewijzingen zullen komen' McNamara voegde er aan toe, dat de VS de laatste twee jaar slechts vier (kleine) nieuwe toewijzingen aan Europese landen hebben verleend Volgend jaar zullen de VS hun eigen bydrage voor de kosten van de infrastructuur van de NAVO belang- ryk trachten te verlagen. Deze by drage is nu ongeveer 30 procent, „tweemaal zoveel als redelyk zou zyn'byna 90 miljoen dollar per jaar Wat de Amerikaanse bases in Por tugal en Spanje betreft» zed McNa mara niet te begrypen „hoe men huur durft te vragen voor ba ses die evenveel voor eigen bescher ming als voor die van Amerika zyn bestemd". En passant oefende hy kritiek op de paraatheid van het Franse leger. Hy zei, dat de Franse strijdkrach ten onvoldoende zyn opgeleid, on voldoende zijn uitgerust en evenmin op de juiste plaats worden ingezet. McNamara steunde de aanviaag van de regering voor 1.405 miljoen dollar voor buitenlandse militaire hulp voor 1963 en 1964 als onderdeel van het Amerikaanse buitenlandse hulpprogramma van 4.525 milloen dollar. Van de militaire hulp zal 70 procent worden toegewezen aan negen landen aan de periferie -an het communistische blok. namelijk Zuid-Vietnam, Thailand, nationalis tisch China. Zuid-Korea, Grieken land. Turkye, Perzië, Pakistan en India, Volop cadeautjes uit volop keus. I Gieters v.a. 2.95 (een stérke 10 liter plastic 7.45) Gras- en snoeischa- ren v.a. 2.64. Tuinslang. Haspels. j Sproeiers (goede vanaf 5.25, vol automatische v.a. 26.50!) Schoppen v.a. 4.20. Harken v.a. 2.15. En let op., bamboe grashark voor J.JQ weet heeft jü ETiirarsTafel Uit het Leidsch Dagblad van 15 Junij 1863: Te Valenciennes wilde twee dames op een bank gaan zitten. Wat echter door een schildwacht werd verbo den. Eén der dames deed het toch en vroeg waarom het verbod. ..Omdat de bank pas geverfd is": zei de schild wacht. Aanst. Donderdag is het 25 jaar geleden dat te Leiden de Christel. Afgesch. Gereform. Gemeente werd gesticht en ondanks rechterlijke vervol gingen 2 kerken en 2 predi kanten heeft. Niauttfi Run Ito ZQ&ZA (0U HU

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1