ill HERO 'e INVESTERINGEN LOPEN TERUG D AF-bestelwagen GEBR. VAN ULDEN God middelpunt en l)ron van verlangens ASPIRIN® Oorzaak van ramp met de „Fridtjof Nansen" blijft een raadsel WAJANG Verantwoorde prijzen en goede afzet in de vee- en vleessector Vogelkoloiiie op Vlieland vernield Christian Scientisten hi jeen Vergailering Produktselia pgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 juni 1963 Vierde blad no. 30974 kJaarverslag Verbond Ned. Werkgevers (Van onze Haagse correspondent Het behouden van de economische groei door het vermijden van een sdanige verkrapping van de marges dat het investeringsniveau op onaan- ardbare wyze zou teruglopen, is een van de vraagstukken van de naaste ikomst voor de Nederlandse industrie, die het Verbond van Nederlandsche erkgevers In haar verslag over 1962 constateert. 034M Andere zorgen zijn het voorkomen van een te sterk Inflatoire arbeidskos- ïstijging en prijsinflatie, die de Nederlandse concurrentiepositie zou ver- jchteren. Een belangrijke financieringsbron or de expansie: de ingehouden list. vindt zijn oorsprong in de ver- •rkingsmarges. Het is dan ook, naar t oordeel van het Centraal Plan- ireau. heel goed denkbaar, dat de hninderde neiging tot investeren di in 1964 versterkt zou voortzetten. 11 men zulk een deflatieproces voor- unen, dan zullen alle daartoe ge- ïhte maatregelen tijdig dienen te jrden genomen, omdat zij met ver- aging plegen te werken, Uiterlyk edio 1963 zal daarom, meent het rbond. moeten worden vastgesteld een nieuwe stimulans aan het in- gteren zal moeten worden gegeven, i zo ja, met welke beleidsmaatrege- n. Nitt alleen wat de Nederlandse in- iitric betreft, hesl-, 1962 het einde •en zien van de stormachtige haus- genode, die sinds 1959 het beeld fr.eerste. In vrijwel alle sectoren in de industrie vinden wij een mar- Inte afremming van het expansie- roces en vooral ook een daling van industriële verwerkingsmarges. Op ai breed vlak heeft de strijd om de ==jg Izetmarkt zich toegespitst. De sterk verminderde expansie fs rang doet het algemeen bestuur grmoeden dat aan de spectaculaire roei van de afgelopen tien jaren tans een einde is gekomen. De in- j==5 esteringen In outillage vertonen ge- liddeld zelfs een neiging tot dalen. De gemiddelde toeneming van de roduktie in de industriële bedrijfs- ikken heeft van 1950 tot 1960 bijna ^3 pet per jaar bedragen, waarbij de Sg xbeidsproduktiviteit de iaargemid- eld met 4.7 pet toenam en de werk mei .elegenheid jaarlijks 1,2 pet steeg u.-, alle cijfers exclusief de bouwnijver- l,lBr ning voor de bouw van de uitbreiding der industrie is onlangs afgekomen. Het nieuwe kabinet zal het in dustriële niveau op de voet moeten volgen en de moeilijkheden die het stuwmeer der opgehouden vergun ningen voor industriële bouw veroor zaakt voor de investeringen moeten onderkennen. Van Thiel wordt Kamervoorzitter (Van onze parlementair* medewerker) De Tweede Kamer vindt, dat de huidige tijdelijke voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, definitief het voorzitterschap moet bekleden. Zijn naam prijkt als eerste op de voor dracht, die gisteren aan Koningin Juliana op Huis ten Bosch is over handigd. Hy verwierf 130 van de 137 uitgebrachte stemmen. De heer Koekoek van de Boerenpartij kreeg één stem De Kamer plaatste voorts de ramen van de neer J. Bommer en mevrouw mr. J. M. Stoffelsvan Haaften als nummer twee en drie op de voordracht. zy kregen resp. 133 cn 121 stemmen. By de laatste stem ming, die voor tweede ondervoorzit ter, werd ook een stem uitgebracht op mr. B. W. Biesheuvel (ARP), voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Deze stem was afkomstig van een van de leden van de Boerenpartij, zo kon men giste ren in de Kamer beluisteren. De Koningin benoemt het Kamerpresi dium overeenkomstg de door de Kamer opgestelde voordracht. Advertentie liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiM Voor de zakenman een uiterst vlotte auto, met VARIOMATIC volautomatische versnellingen en enorme laadruimte. Combi f5175— Prijs f4615— VOOR VERKOOP EN SERVICE '"j.ieid). ndji h Het verslag vraagt zich af of er 1 slu(an ook niet iets wezenlijks aan het vorneranderen is. ■bant De periode van 1953 tot 19C2 ziet iet verbond als die van de sterkste conomische en vooral industriële ;roei in onze geschiedenis. De daar- lan voorafgaande na-oorlogse jaren rarer» eerder te kenmerken als her- fc/ rc perxde. r-.i He: Verbond van Nederlandsche £/Jperkp evers ziet de het verstreken •^ecennium als een duidelyk afgrens- ïare periode. Niemand verwacht een Herleving met een industriële groei mtfan gemiddeld 5 tot 6 pet per jaar. IU,Pessimisten denken aan 2 a 3 pet jer jaar voor de komende tijd, „op- .imisten" komen in hun ramingen lelden boven de 4 pet uit. Als oorzaken van deze klimaatsver- m^ndering schetst het verbond dan de ^ioenemende verkrapping van de ar- )eidsmarkt en een sterke verkleining ^^an de exportgroei, die in 1962 ilechts 6Va pet bedroeg, terwijl er voordien jaren met volumestyging van 10 tot 15 pet. voorkwamen. In tien laar steeg ons uitvoervolume 126 pet. Binds 1961 is ons land geen goed- toopte-elland meer te noemen en treden bij de uitvoer op een breed vlak margeverkleiningen op. Tenslot te wordt de situatie gekenschetst door de Europese integratie met zijn verscherpte concurrentie, en de wed ijver van een aantal jonge industria liserende landen. In dit gewijzigde klimaat zal de Nederlandse industrie zich de ko mende jaren een weg moeten banen. Dit legt het bedrijfsleven, meent het verslag, en de overheid zware ver plichtingen op. Industriële bouw ten achter ..We hebben een open oog voor de problemen van de woningbouw, maar wij menen dat de toestand in de in dustriële bouw even ernstig is en dat zij een even grote prioriteit moet gaan krijgen. Dit heeft de algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. de heer H. J. de Koster, ge zegd in een toelichting op het jaar verslag over 1962 van zijn verbond. Bij het verbond heeft men de in druk, dat de bouwcapaciteit als ge volg van het bouwbeleid niet voldoen de wordt benut. Dit blijkt o.a. uit de feiten: aannemers die over de Neder landse grenzen bouwen tot in de Ri- vièra toe. 5 Grote verschillen in gemeentelijke voorschriften houden mede arbeids besparende methoden in de bouw te- oeen- De heer De Koster noemde één 81 voorbeeld van de gevolgen van het niet afgeven van een vergunning voor industriële bouw: Een industrie „er gens in Nederland" had bij een uit breiding van haar bedrijf 24 wonin gen voor werknemers voorzien. De in dustriële bouw werd opgehouden van overheidszijde. de bouw der wonin gen werd toegestaan. De 24 woningen staan nu al een jaar leeg. De vergun- „Geen punt van onderhandeling" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren koel gereageerd op een verklaring V van premier Castro, „dat Cuba be reid is de betrekkingen met de V.S. H te normaliseren". Een woordvoerder 'A zei dat de regering-Kennedy het heel duidelyk heeft gemaakt, dat er „op y: het westeiyk halfrond over het com- fj munisme niet kan worden onderhan- 4 deld". Premier Castro had dinsdagavond h ln Havanna verklaard, dat zyn rege- t ing tot normale betrekkingen met ■A de VB. wil komen, maar dat zy zich geer. centimeter van het socialisti- xche kamp zal verwyderen, wy zyn q communisten". Verdamstraat 6 Telefoon 23041 Tijdens een inspectietoch door het duingebied van Vlieland ontdekten ambtenaren van Staatsbosbeheer, dat moedwillig van een kolonie kap- meeuwen, die zaten te broeden in de veenbesvelden achter het natuur reservaat ,J)e Nieuwe Kooi", alle nesten en de zich daarin bevindende eieren waren kapot getrapt. Zelfs de jonge meeuwtjes, die al uit dff eieren waren gekropen, bleken zonder meer te zijn doodgetrapt. Een kapmeeuw valt in de periode van 15 april tot 15 juli onder de be schermde broedvogels en hoewel deze kolonie juist buiten het beschermde gebied zat te broeden, zal de dader, die men inmiddels heeft opgespoord, zich moeten verantwoorden wegens ergeriyke overtreding van de vogel- wet. De verontwaardiging over deze sadistische streek is op Vlieland zeer groot. Er zyn op Vlieland ongeveer veer tig personen die een vergunning be zitten om eieren van zilvermeeuwen te rapen. Een woordvoerder van het Staatsbosbeheer zei gisteren, dat het in ae praktyk niet doeniyk is na ie gaan of er door deze personen ook andere eieren worden meegenomen. Het blykt echter dat de Vlielanders geen hand uitsteken naar de eieren van de kapmeeuwen. Deze kolonie laat men. hoewel zy niet is afgezet, geheel onberoerd. Er wordt op deze plaats veel gefilmd en gefotografeerd Dat is dan ook een van de redenen dat men bijzonder verontwaardgd is. De dader, de pachter van een groot aantal veenbesveldjes op het eiland, is er van uit gegaan, dat door de uitwerpselen van de kapmeeuwen de grond verzuurt waardoor de op brengst aan veenbessen terugloopt. Het Staatsbosbeheer voegde eraan toe. dat het slechts om een paar kistjes zou gaan. terwijl andere jaren de oogst zo groot is. dat slechts een gedeelte wordt geplukt. Wanneer de man tydig verzocht had de eieren te mogen rapen, dan was daarover te praten geweest, aldus Staatsbosbe heer. BABY IN WIEG GESTIKT Gisteren is het ruim een jaar oude doentertje van een dienstplichtige militair uit Hoogeveen verward ge raakt in het tuig van de wieg en door verstikking om het leven ge komen. Het kind werd door de moe der gevonden. Pogingen om door kunstmatige ademhaling het leven op te wekken faalden. Het dochtertje was enig kind. Minister Korthals: ontslagen bij KLM zijn noodzakelijk De minister van Verkeer en Water- staat. drs. H. A. Korthals, is met de directie van de KLM van oordeel dat de voorgenomen personeelsver- i mindering noodzakelijk is door de rationalisatie van het bedryf, op grond waarvan gewijzigde explolta- j tieplannen opgesteld moesten worden. De bewindsman ziet geen reden zich betreffende deze aangelegengeid tot de directie van de KLM te wenden. Dit zegt hij in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid. de heer Roemers <P.v.d.A.> in verband met een mogelyk ontslag van personeel by de KLM. Voorts zegt hij. dat de president - commissaris van ae KLM, dr. ir. F S. den Hollander, op 9 mei heeft verklaard, dat het aantal personeels leden met ruim 2000 man zal moeten verminderen. De personeelsinkrim ping zal gedeeltelijk kunnen plaats hebben door het niet opvangen van het natuurlijk verloop, maar daar naast zullen andere maatregelen noodzakelijk zyn om de beoogde sterke vermindering te bereiken. Naar de president-commissaris mededeelde, zullen in verband met de maatregelen in overleg met betrok ken vakbond organisaties aan de or de worden gesteld. Het overleg met hen hieromtrent is inmiddels ge- gonnen, zo zegt de minister in zijn antwoord. Genie! van het leven, schenk vreugde, schenk Hero, verkwikkend, ver frissend, diefruitzuivere smaak. Volop keuze! Smas* Gtroen* Perl* Fram bozen* Appelsap* Cerise Cassis Ananas Grapefruit Tonic. •Ook in grote gezinsfles, extra voordelig. Minister Toxopeus opent zitting van Staten-Generaal (Van onze parlementaire medewerker) Het parlement kan weer aan het werk. Met het gebruikelyke ceremo nieel heeft gistermiddag namens de Koningin de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. de buitengewone zitting van de Staten- Generaal geopend. In deze zitting, die tot september duurt, komen al lereerst de voorstellen tot wijziging van de grondwet aan de orde. Op het Binnenhof stonden weer de erewacht en de kapel van de Rijks politie opgesteld. Mr. Toxopeus, die geëscorteerd door ruiters van de Rykspolitie in een koninklyk rytuig van Huis ten Bosch was komen aan rijden, inspecteerde de erewacht en sprak vervolgens in de Ridderzaal de openingswoorden. De bewindsman werd in- en uitge leide gedaan door een commissie, be staande uit de Kamerleden Delprat (VVD), Samkalden (PvdA), De Kort (KVP). Beerntnk <CHU> en Van Eysden «ARP». Aanwezig waren voorts vyf leden van het demissio naire kabinet, onder wie de minister president. prof. dr. J. E. de Quay en niet minder dan tien staatssecreta rissen. Ook de Mexicaanse parlemen tariërs. die thans ons land bezoeken, woonden, vergezeld van de Mexicaan se ambassadeur in ons land, de plechtigheid by. Aan het begin van de vergadering werd een koninklyk besluit voorge lezen dat de herbenoeming van mr. J. A. Jonkman tot voorzitter van de Eerste Kamer tot inhoud had. Na de openingsbijeenkomst in de Ridder zaal kwamen de beide Kamers afzon derlijk byeen. Onder meer zouden de talryke nieuwe leden worden be ëdigd. Wetenschappelijke vooruitgang loopt gevaar verkeerd begrepen te ivordeh In de Moederkerk te Boston (V.S.) vond in tegenwoordigheid van vele duizenden de jaarvergadering van de Christian Science plaats. De nieuwe presidente, mevr. Helen Wood Bauman, liet in deze vergadering de waarschuwing horen, dat de wetenschappe lijke vooruitgang, die heden ten dage in de wereld plaats vindt, gevaar loopt verkeerd begrepen te worden. Advertentie handig doosje 20 tabletten daar staat BAYER achter Anti-Chinese brandstichters Het Indonesische persbureau An- tara meldt, dat een brand in de Noordsumatraanse plaats Tandjoeng Beringin waardoor 38 merendeels Chinese huizen en een winkel in as werden gelegd moedwillig gesticht blykt te zyn. De autoriteiten hadden twee vorige pogingen om Chinese winkels en huizen in brand te steken very deld. Er zyn enige met benzine doordrenkte suikerbalen in beslag genomen, aldus Antara. Intense belangstelling voor tech nologische kundigheden en mense lijke uitvindingen leidt er opnieuw toe. dat de gedachte van God wordt afgewend en dat wordt verzuimd Hem de eer te geven van het op grote schaal vrijkomen van mentale ener gie. Tn plaats van onverschilligheid jegens God moesten de mensen, aldus spreekster, gaan inzien dat Hy het middelpunt en de omtrek van hun zyn is. de bron en vervulling van hun eerlijke verlangens. Mevr. Bauman deed een beroep op de kerkleden om de wereld te helpen in haar stryd tegen het atheïstisch materialisme dat stervelingen ver- goddeiykt. De egocentrische en op het men selijke gerichte neigingen moeten plaats maken voor een meer godde lijke energie een energie, die in het christendom zelf te vinden is en die de mensen altyd terugvoert naar de eenvoudige beginselen, welke de Godheid tot het brandpunt van liefde en belangstelling maken. Zulk een verering erkent God als de enige bron van intelligentie en kundigheid, en bezielt de mensen om Hem met hun gehele hart en ziel en gemoed en kracht lief te hebben. De op God gerichte gedachte vindt voortdurend verkwikking aan de bron van intelligentie en liefde. Wanneer ten volle wordt begrepen, dat God aan alle constructieve ont wikkelingen ten grondslag ligt, wan neer wordt ingezien dat Hy alle vooruitgang schraagt, dan zullen alle mensen zich met vreugde tot Hem wenden, aldus de nieuwe presidentie van de Kerk. Ailer wat waard is om te bezitten, wat waard is om te worden nage jaagd. wat waard is om tot uitdruk king te worden gebracht, moet ge zien worden als verbonden met de ene schepper, het ene middelpunt en de ene omtrek van het zyn, met de God die onze liefde vraagt. Tydens deze vergadering wezen de uitgebrachte jaarverslagen o.m. op een toegenomen godsdienstige activi teit. en belangstelling onder de jon geren. Een groter aantal leerlingen van midoelbare scholen en studenten wonen de door de kerk gegeven lezingen by. vragen het lidmaatschap aan. zyn op „The Christian Science Monitor" geabonneerd en zenden hun eigen artikelen voor de godsdienstige tijdschriften in. Onder de geestelyke genezingen, waarvan op deze byeen- komst melding werd gemaakt, bevon den zich ook enige van zondags schoolleerlingen. De stichting van een Christian Science Society in Bangkok. Thai land,, werd aangemerkt als een van de laatste toevoegingen aan de meer dan 3.200 vertakkingen van de kerk. Stuwkracht van goddelijke liefde In hun Jaarlykse boodschap aan de vergadering beschreef De Christian Science Raad van Directeuren de grote ellende in de wereld als een symptoom van het opdrogen van ae uitstromende liefde. Zy spoorden aan tot een barmhartige, allesomvattende liefde voor de mensheid als het fun damentele geneesmiddel. De aftredende president. Ralph E. Wagers uit Chicago, legde eveneens de radruk op het belang van te reageren op de stuwkracht van de goddelijke liefde. Hij zeide, dat dit zou helpen om het geestelyk klimaat tc verschaffen waarin alle grote pro blemen van de wereld opgelost kun nen worden. Wat de beweging in Nederland be treft. werd opgemerkt, dat studen ten aan de Leidse Universiteit een (Van onze Haagse correspondent ..Take care of it we are climbing out Dit waren de laatste zinnen, die gezagvoerder R. D. Bergemann van de gloednieuwe DC-8 „Fridtjof Nansen", een viermotorig straalvliegtuig van de KLM dat in charter voor de Venozelaanse luchtvaartmaatschappij Viasa van Rome op weg was naar Caracas, op 30 mei 1961 wisselde met de toren van het vliegveld Lissabon, waar het even tevoren met een bemanning van 14 leden en 47 passagiers was opgestegen naar de volgende stop: Santa Maria. Het vliegtuig zou daar nooit aankomen, want even later stortte het in zee. waarbij alle 61 inzittenden om het leven kwamen. In de benauwd warme zaal in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag. waar de Raad voor de Lucht vaart dit ongeluk gisteren behandel de. klonken deze woorden opnieuw, toen het bandje werd afgedraaid, waarop het laatste gesprek was op genomen. De wrakstukken van de „Fridtjof Nansen'1 werden voor een groot deel uit zee opgevist en door een commis sie van deskundigen «gedeeltelyk in Nederland» onderzocht. De ooizaak van de ramp was in 1961 een raad sel en zal dat wel altyd blyven, want Advertentie PLANTEN MARGARINE I de deskundigen hebben nooit met 1 zekerheid kunnen vaststellen, hoe een en ander zich heeft toegedragen. De Raad voor de Luchtvaart had vier deskundigen opgeroepen om hun mening te geven over de toedracht. Het waren de heren W. A. Rietber gen. hoofdinspecteur by de Ryks- luchtvaartdienst. ir. N. Schipper, hoofdingenieur by die dienst, C. G. J. Reyers. inspecteur by die dienst en G. J. ten Duis, chef-vlieger bij de KLM. Vast kwam te staan, dat het vlieg tuig volkomen luchtwaardig was, dat de bemanning grote ervaring bezat, dat zich onder de passagiers geen byzondere personen bevonden en dat de weersomstandigheden geen in vloed kunnen hebben gehad op het ongeluk. De heren Reyers en Ten Duis meenden wél in de stem van de ge zagvoerder bij het uitspreken van de laatste zinnen een zekere opwinding te kunnen beluisteren. Diep ging de raad onder voorzit terschap van mr. R. P. Cleveringa daarna in op het onderzoek van de gevonden wrakstukken, waaruit valt op te maken, dat het toestel in zyn geheel in zee is gestort, dus zonder eerst door bijvoorbeeld explosie uit helemaal v üw smaak! elkaar gerukt te zyn. De snelheid moet hierbij groot zyn geweest, ge zien de enorme versplintering. Ver moedelijk heeft de „Fridtjof Nan sen" het water geraakt onder een hoek van ongeveer 25 graden met een rechter helling van ongeveer 20 graden wat betekent, dat de rechter vleugel het eerst heft water raakte. De motoren draaiden daarbij onder kruissnelheid. Het lid van de raad prof. dr. ir. A. van der Neut helde over tot de mening, dat het vliegtuig onder een veel steilere hoek het water heeft ge raakt. Tenslotte stelde de voorzitter vast. i dat blikseminslag in hoge mate on- i waarschynlyk is. evenals brand door I eventueel van het vorige traject ach tergebleven peukjes sigaar of sigaret. Verder is er niets tc vinden over ma teriaalvermoeidheid. hetgeen ook by- na onmogelyk is omdat het toestel pas een maand oud was. Een explosie achtte men evenmin waarschynlyk. doch niet geheel uitgesloten evenals ijsafzetting. Uitvoerig werd daarna nog gespro- ken over de mogelijkheid dat het toe stel een spiraal heeft beschreven als gevolg van een storing in één of meer instrumenten, die door de vlie gers niet tijdig opgemerkt zou zyn. De heer W. J Kruys. directeiu'-ge neraal van de Ryksluchtvaartdienst, constateerde, dat het onderzoek diep gaand. uitgebreid en minutieus was geschied. Ook hy zag een geringe kans op blikseminslag of ysafzetting. Het gesprek met de toren van het vliegveld eindigde abrupt en met zin nen, die met de dienst niets te ma ken hadden. Alles functioneerde nor maal en de „Fridtjof Nansen" vloog in de normale richting. De heer Kruys sprak als zyn me ning uit. dat de vliegers de controle over het vliegtuig hebben verloren door een oorzaak, die niet kan wor den vastgesteld. Het defect raken van instrumenten, byvoorbeeld de kunstmatige horizon, behoort tot de mogelykheden. By de moderne toe stellen is men veel meer op instru menten aangewezen, dan by de vroe gere vliegtuigen. Het deed de heer Kruys genoegen te hebben vernomen, dat de KLM besloten heeft in de cockpits een in richting aan te brengen, die signa leert als de kunstmatige horizon uit valt. De Raad voor de Luchtvaart zal op 30 juli 's morgens om elf uur uitspraak doen plantaardig zoutloos licht verteerbaar Christian Science Organisatie heb ben opgericht, welke geregeld bijeen komsten houdt. Van de Nederlandse dochterkerken en verenigingen bezit ten die in Amsterdam. 's-Graven- hage, Haarlem en Leeuwarden thans een eigen gebouw. Aan de Christian Science kerk in Den Haag, een der bekende scheppingen van Berlage, is men met ingrijpende herstellingen begonnen. In de vee- en vleessector verloopt alles momenteel gunstig. Voor rund vee worden verantwoorde pryzen be taald en het ruime aanbod wordt op genomen. Ook het Deense rundvee is duur en de pryzen in Frankrijk zijn zodanig dat de poorten voor de im port beide zyn geopend. Vette kalve ren zyn duur en de markt voor lam meren ligt op een uitstekend prijs niveau. Dat alles deelde de heer Joh. de Veer voorzitter van het produkt- schap voor Vee en Vlees, mede op de woensdag te Utrecht gehouden ver gadering van dit produktschap. Hy voegde hieraan toe, dat het weer gunstig is geweest om te hooien. De gras-opbrengst valt echter tegen. Hy adviseerde de boeren om deson danks te trachten enige hooivcor- raad te vormen en om ook aandacht te schenken aan het inkuilen van veevoeder. De varkensmarkt, die tegen de pinksterdagen iets was opgelopen, liep iets terug, doch bleef gunstig. Het produktschap besloot de overname- prys voor baconvarkens te handha ven op f. 2,20 (tweede kwaliteit) en De Christian Science Moeder kerk in Boston, met op de ach tergrond het in aanbouw zijnde "Prudential Center", 52 verdie pingen hoog. I)s. M. J. A. Bouwers overleden In de ouderdom van 93 jaar is te Dantumawoude overleden ds. M. J. A. Bouwers, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Bouwers werd op 6 mei 1894 door zyn vader bevestigd in zyn eer ste gemeente Rottevalle. Ds. Bouwers diende voorts de gemeenten van Veenwouden. Siddeburen, Winters wijk, Har'egaryp, Wagenborgen en Dantumawoude. waar hy 1 november 1943 met emeritaat ging. De tera&rd beste Hing van het stof- feiyk overschot zal vrijdagmiddag plaats vinden te Veenwouden na af loop van een rouwdienst in de her vormde kerk aldaar. lom van de gelegenheid om nogmaals een transactie voor 500 ton industrie- spek af te sluiten, gebruik te maken, i Gezien de verwachting, dat de EEG- regeling voor varkensonderdelen op |1 juli nog niet in werking zal treden. I zal men trachten ook nog Duits spek af te zetten. Dc heer De Veer deelde mee, dat het aantal gevallen van mond- en klauwzeer afneemt. In de laatste week van mei werden 84 gevallen ge constateerd. In de weken daarvoor bedroeg het aantal gesignaleerde ge vallen 170 a 180. Bovendien valt een afzwakking van het virus waar te nemen. Sprekende over de activiteit van de z.g vrye boeren, zei de heer De Veer. dat in de veehouderyen een gevoel van onbehagen valt waar te nemen. Door de voorlichtingsdiensten wordt gezegd, dat een man 25 koeien moet kunnen melken. Maar er wordt geen rekening gehouden met andere werk zaamheden, zoals voederen er» uitmes ten. In vele delen van ons land kun nen deze werkzaamheden niet vol gens moderne methoden worden uit gevoerd. in verband met de oude be- dryfsgebouwen, die daarvoor niet Re- schikt zyn. Men moet oppassen, dat het gevoel van onbehagen niet gebruikt wordt tot misleiding van de boerenbevol king in de richting van de Vrye Boe ren Party. Op een vergadering tan deze party in Schagen is my geble ken, aldus de heer De Veer, dat boer Koekoek niet alleen tegen de P.B.O. Is, maar dat hy overal tegen is. Zelfs tegen hetgeen tot stand gekomen is ter verbetering van de positie van de boer. Met betrekking tot het mond en klauwzeer Is boer Koekoek van mening, dat deze ziekte in de tyd voor de P.B.O. eenmaal in de 6 a 7 jaar voorkwam en nu ieder jaar.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7