Oorlogsslachtoffers in een file 30ctV00RDEEL+ OVERHEMD PRIJS door Europa AUTOBAND 1TISME IN LEOPOLDSTAD CONRAD HILTON opende „zijn" hotel in Rotterdam ZEISS IKON eze zomer voor de lende maal op stap UNIEKE VAKANTIEREIS Overhemd Aanvaring bij bij Texel ericht 1 maart 1860 Donderdag 30 mei 1963 Vijfde blad no. 30969 In Leopoldstad, de Kongolese hoofdstad, is een avondklok voor het autoverkeer ingesteld. De bepaling heeft tot doel het sterk toegenomen autobanditis- me een halt toe te roepen. De avondklok ts van elf uur 's avonds tot vijf uur 's morgens van kracht en geeft politie en leger het recht een ieder, die de bepaling overtreedt, te arresteren. Op overtre ding staat een week gevangenisstraf. De avondklok is hèt gevolg van een reeks misdaden, waarbij niets ontziende gangsters in snelle auto's jacht maken op hun slachtoffers en die geresulteerd hebben in tenminste drie moorden. Bij de jongste overval werden twee bedienden van een benzinestation in de buitenwijken van de Kongolese hoofdstad met machinepistolen neer geschoten. De bandieten, van wie er één door een Europese ingezetene in de kraag werd gegrepen, gingen er met het geld vandoor. In de afgelopen drie weken werd melding gemaakt van meer dan twmtig gewapende overvallen. Het Kongolese leger arresteerde verleden week dertien personen, nadat het alle l wegen naar de hoofdstad had afgezet en alle auto's op aanwezigheid van wapens had doorzocht. Twee weken geleden werd oen 23- 1 jarige Deen gedwongen halt te hou den en neergeschoten. Een Belgische vrouw werd op weg naar het vlieg veld door bandieten achterna gt-ze- I ten. Zij wist op de plaats van be stemming aan te komen met een schot in haar dij. Twee Europese za- I kenlieden wisten onlangs aan ban- dieten te ontsnappen na een dertig j I minuten durende achtervolging. Rostropowitsj had hartaanval Optreden tijdens H. F. nu onzeker De beroemde 36-jarige Rus sische cellist Mstislaw Rostropo- witsj heeft in Rusland een lichte hartaanval gehad en heeft al drie weken in een ziekenhuis moeten doorbrengen. Hij zal voor verder herstel naar een sanatorium gaan. Hierdoor heeft hij zijn verbinte nissen in Engeland moeten afzeggen, aldus de „Tel". Rostropowitsj zou, naar bekend ook optreden tijdens hefc Holland Festival op 8 en 9 juli in de Noorderkerk te Amsterdam. Doch ook dit optreden - is nu op losse schroeven komen te staan. De lei ding van het Holland Festival hoopt, dat het herstel van Rostropowitsj zo snel zal gaan. dat hij toch naar Amsterdam zal kunnen komen. De kans op afgelasting blijft evenwel be staan. camera met wereldgarantie CONTAFLEX super f589.- Engeland verslaat Tricol nylon Tsjecho Slowakije Engeland heeft gisteren in Bratis lava het team van Tsjecho-Slowakije, tweede in het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1962, met ïva éindelijk eens geen medelijdende blikken, die uitsluitend op J lijken te rusten. Men ondergaat een psychische verruiming, x) omdat de groep als geheel opvalt, is de aandacht op de enke- ifwezig. Je voelt je niet meer ten achter gesteld. Het is alsof soort minderwaardigheidscomplex van je afvalt", is kenschetste de heer R. Tcunnissen uit Leiden, een van de toe ca. 300 Nederlandse oorlogsslachtoffers, die gedurende >ri gelopen negen jaar een 14-daagse vakantietrip kregen aange- lt door de stichting M.O.V.E.O., de sfeer tijdens deze unieke t- >n door Europa. deze zijn ontstaan? Om op ntfrraag te kunnen antwoorden we teruggaan tot het begin jaren vijftig. In die periode "Jze moeilijkheden, waarmee in en van invaliden geworsteld n de trieste sfeer, die er soms Met name de toestanden in van oorlogsslachtoffers kre- n volle belangstelling, vermoe- omdat hij zich verplicht voel- voor zijn vroegere kamera- 4do,n rel deze mensen zeer behoor- 36|or de staat worden onderhou- dus niet tot de armlastigen Een deel ran de file. tijdens een der vorige tochten van de M.O.V.È.O., langs de Adria- tische Zee. digend resultaat, dat zich als een sneeuwbal vergrootte tot een golf van aanbiedingen. Ieder jaar worden er sindsdien ve le plaatskaarten van voetbalwed strijden. cabaretvoorstellingen, ten toonstellingen en dergelijke evene menten gratis ter beschikking ge steld van de stichting. Buiten aller lei plaatselijk gevormde clubjes ont breken ook de jaarlijkse landelijke „contactdagen" niet. oefenen. Een werkkring is lang niet in alle gevallen mogelijk. Om aan deze uitzichtloze toestand eens iets te doen, om de huisvrouw de" bekende, inmiddels "overle- j een rustpauze te geven doormiddel urnalist en oorlogsverslaggever vaji een uitstapje van de invalide n oderie geconfronteerd met de zoon of echtgenoot, en het slachtof- ufc7P mn#»iiiikhpripn waarmep in fer zelf eens verder te laten kijken dan het-straatje-om. ging hij pra ten. En hierbij bleef het niet: 14 ju li 1950 werd opgericht de Stichting Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden (MOVEO), in het bestuur waarvan ontjer meer zitting namen afgevaardigden van de Bond van Nederlandse Oorlogsslachtoffers, A.N.W.B., Rode Kruis, ministerie van Oorlog en de K.N.A.C. als zetel kreeg de Stichting Den Haag. Prins Bernhard werd verzocht het be- id behoeven te worden, bleken schermheerschap op zich te nemen. vaak een blok te zijn aan •n van hun gezin. Echt eens kon men immers niet, omdat dikwijls voortdurende verzor- lehoeven men denke maar ls iet vervoer, wanneer een of o edematen dienstweigeren ja oor een „ommetje" moet soms n gezinslid mee. clèlc was dus, dat deze mensen, t]B gezonde jongemannen land en ag ingen verdedigen, na hun te- ast dikwijls alleen waren aan- Sneeuwbal Van toen af aan werd de organi satie van de stichting in handen ge legd van de heer Cor P. J. M. Goöe- rie, een neef van de stichter, die ook nu nog de spil is waar de hele MOVEO om draait. En hij zette er vaart achter: op n op „thuis", moeder de vrouw alle mogelijke manieren werd be- Ju f hun binnenhuisliefhebberijen j kendheid gegeven aan het doel van ver zij, die althans konden be- I de nieuwe stichting met een bemoe- Nieuw i>lun Begin 1954 ontwikkelde men na deze sucessen het plan ook eens over onze landsgrenzen een kijkje te ne men. Maar wie moest dat bekostigen? Na rijp beraad achter de schermen werd meer bekendheid gegeven aan deze ideeën. De eerste, die werd benaderd was de heer Pierre Goderie, een belang rijke schakel in dit verband als di recteur van een in heel Europa lo- giesruimte bezittende hotelmaat schappij. En het ongelofelijke ge beurde: hij bleek enthousiast en stel de meteen zijn hotels ter beschik king. Fabrieken, directeuren en gro te bedrijven „adopteerden" een of meer invaliden. Tevens stelden vele concerns zich garant voor (gratis) levensmiddelen, dranken enz. Het vervoer der vakantiegangers scheen aanvankelijk een groot pro bleem te vormen, maar in werkelijk heid bleek dat. slechts een sinecure tientallen automobilisten stelden zich in de loop der jaren belangeloos be schikbaar. niet alleen voor tochten binnensland, doch ook voor die naar het buitenland. Om alles voorbereid te zijn ls er bovendien een „reispot", welke ieder jaar door een loterij op peil gehou den wordt. Het contact tussen Stichting en be trokkenen wordt onderhouden door een aantal districtscommissarissen, dat nadat er een bepaald aantal plaatsen voor een evenement aan hun rayon is toegewezen de ge lukkigen aanwijst. Dezelfde weg wordt bewandeld om deelnemers aan de vakantiereis te krijgen. In file Dit jaar, op dinsdag 4 juni. hoopt men voor de tiende maal te kunnen starten. De reis zal zoals de laatste ma len steeds het geval was voeren naar Cavi di Lavagna, een 40 km. van Genua. Het verblijf aldaar zal ongeveer tien dagen in beslag nemen en o.m. worden gevuld met excurcies in de omgeving hiervoor worden een aantal meegebrachte rolstoelen gebruikt en bus- en boottoch ten. Ook komt er verschillende ma len een orkest naar het hotel. Het ligt tevens in de bedoeling om op de ze tweede lustrumreis buiten vele andere attracties een speciaal car naval te organiseren voor de invali den. Tijdens de heen- en terugreis de laatste gaat meestal over Düssel- dorf, waar de club van Nederlandse Je kenlieden in West-Duitsland hun ]Rn gezellige ontvangst bereidt worden verschillende toeristische at tracties bezocht en diverse dinertjes georganiseerd. ionder deze mensen blijken kr&ehtp&t&ers te schuilen Het onder Liberiaanse vlag varen de schip „Elpidoforos", (4963 brt.), dat gisteravond na een aanvaring op de Noordzee met het Duitse schip „Anne Marie" (1516 ton) bij Texel aan de grond was gelopen, is om kwart over elf zonder sleepboothulp vlot gekomen. Het schip zal nu op eigen kracht naar Rotterdam varen. Het Duitse schip heeft de reis kun nen voortzetten. Verschillende sleepboten en enkele reddingboten waren op het bekend worden van de aanvaring uitgevaren. De „Elpidoforos" heeft echter van hun diensten geen gebruik behoeven j te maken. De aanvaring geschiedde in de mist. Persoonlijke ongevallen hebben zich»- niet voorgedaan. Het Liberaanse schip kreeg echter een gat van enkele vierkante meters. Het lek 1 bleek echter mee te vallen» SENSATIONELE AANBIEDING! Tijdelijk bij 2 pakken Super 1*2*3' Tricot-Nylon Super 1-2-3 wast alles maar dan ook alles super-schoon Vraag ernaar bij uw winkelier! Conrad Hilton is gisteren in ons land aangekomen. Vandaag heeft hij in Rotterdam persoonlijk zijn tweede Nederlandse hotel geopend, waardoor de gigantische Hiltrrorganisatie leterlijk in vde Maasstad is verankerd. Het eigenlijke operungsceremonieel bestond namelijk uit het uitwerpen van een oud anker, dat vermoedelijk behoord heeft tot een van.de schepen van de vloot van Maarten Tromp en dat niet lang geleden in de Zeeuwse wateren werd opgevist. Rotterdam is nu een hypermodern Amerikaans hotel rijk en wat archi tectonisch en uit een oogpunt van wederopbouw belangrijk is: de Cool- sineel is compleet. Hilton Rotterdam, dat door de Amerikaanse Hiltonorganisatie zal worden geëxploiteerd is eigendom i van de hotelmaatschappij Rotterdam NV, waarin een groep van vooraan staande Rotterdamse zakenlieden, de Holland-Amerika Lijn, de KLM en de Hiltonorganisatie verenigd zyn. Van het maatschappelijk kapitaal van f 8.500.000 is een miljoen inge bracht door Hilton. Een aanvullende lening van f 12 miljoen is door de Nederlandse Staat gegarandeerd. Zakelijker Het hotel, dat staat aan het Hof plein op de hoek van de Coolsingel en het Weena» rust op 650 betonnen palen. Het telt 275 kamers, heeft drie i restaurants en diverse feest- en con greszalen. Het is in een iets zake lijkere sfeer gehouden dan Hilton Amsterdam om het zoveel mogelijk aan te passen aan de geest van Rot terdam, zoals een van de leidende figuren van de Hiltonorganisatie het uitdrukte. Enkele getallen die een begrip ge ven van de omvang van de huishou ding: er zRn 43.081 stuks glaswerk aanwezig in 42 verschillende soorten. Er is 29.234 stuks porcelein in 23 ver schillende ontwerpen. En er is 27.063 stuks tafelzilver. In de grote keuken staan 31 koelkasten, in het hotel ver spreid staan 1756 stoelen en er han gen 360 schilderijen van levende Ne derlandse kunstenaars De pryzen. zowel van de kamers als in de restaurants en bars zijn j aangepast aan de prijzen in eerste klas gelegenheden in Nederland. I Nog bezig Gisteren waren nog honderden werk lieden in het hotel druk bezig. De strenge vorst heeft een achterstand van zeven weken in de bouw veroor zaakt. maar vanochtend was alles ge reed. Men heeft het tijdsverlies opgevan gen door de „trainingsperiode" de tijd waarin het personeel voor de of ficiële opening kan „inspelen" eenvoudig op te offeren. Toen Conrad Hilton vandaag het hotel officieel opende stond hij aan 't begin van een lange reeks van derge lijke ceremonies. Na Rotterdam gaat hy naar Brussel, Parijs, Rome. Hong kong, Tokio, Hawaii, San Francisco en New York voor soortgelijke ge beurtenissen Het hotel in New York. dat dus binnenkort geopend uordt zal het grootsto zijn. Meestal bestaat de stoet uit 12 15 comfortabele personenwagens, die gedurende de hele reis in File ach ter elkaar blijven rijden. Een ervan dient tevens als voorraadwagen. Bui ten de eigenaars van de wagens, die als chauffeur optreden en plusminus 35 invaliden gaan nog mee een we genwacht voor eventuele auto pech en twee Rode Kruissoldaten die de medische verzorging voor haar rekening nemen.. Dat de sfeer tijdens deze reizen „fantastisch" is zoals een van de vorige deelnemers enthousiast op merkte kan men zich voorstellen. Vanaf het eerste ogenblik klinkt er al hartelijk gelach en na een „weet je nog" of „nee maar. jij hier?" ko men de verhalen los: vaak zien men sen elkaar voor het eerst sinds ze in de loopgraaf werden gescheiden, te rug of worden herinneringen opge haald uit de hospitaal-tijd. Wat wijlen Jan Goderie voor ogen stond is niet slechts werkelijkheid geworden, doch door deze tochten werden zelfs zijn stoutste verwach tingen overtroffen. 42 verslagen. Bij de rust leidde En geland met 20. Het is daar waren de 50.000 toe schouwers het wel over eens een volkomen verdiende zege voor de gas ten geworden, die tactisch en tech nisch de meerderen van de Tsjechen waren. Het Engelse team speelde een van zijn beste wedstrijden sinds jaren. Bobby Moore, de 22-jarige linkshalf van Engeland was stellig de beste man van het veld in deze wedstrijd, waarin hij de geblesseerde Jimmy 1 Armfield als aanvoerder verving. Rechtsbinnen Jimmy Greaves i opende in de 18öe minuut de score (0—li. Aanvankelijk scheen het dat de Tsjechen alle kans zouden krijgen een goed resultaat te behalen. Lang- i zamerhand werd de tegenstand van de gastheren echter minder en daar door kon linksbuiten Bobby Charl ton, ook nu gevaarlijk door zijn vaak onberekenbare spel, nog juLst voor de rust de stand op 02 brengen. Linksbinnen Scherer zorgde kort na de hervatting voor een Tsjechisch tegendoelpunt. Een twintigtal minu- I ten voor het einde herstelde Bobby 1 Charlton de marge van twee treffers echter weer. Een fout van doelman Banks die een bal losliet gaf daarop J Katraba de kans de score op 23 te brengen. Negen minuten voor het einde stelde Greaves met een gericht schot de zege echter voor Engeland veilig.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9