Concert „Collegium Musicum" jschonk bevredigende indruk blijf jong... JL blijf fit...mD fiets! PORTLAND levert al steen voor beroemde duizend jaar gebouwen kunst kaleiöoscoQp Pianist Henk Briër solieert in Mozart Opnieuw beroep op partijen in Steenhouwers handhaven hun oeroude tradities In de Zuiderkerk Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Rahman gaat in Tokio praten met Soekarno Late getuigenis uiterst vaag Opgericht t maart 1860 Donderdag 30 mei 1963 Derde blad no. 30969 Internationaal orgelconcours Het studentenorkest Collegium Musicum". dat een vaste rela tie heeft met het „Leids Studenten Zangkoor", concerteerde dit maal weer in de Zuiderkerk. Op het programma (Schuyt. An- driessen. Mozart, Hellendaal, Vivaldi), dat nergens een onderdeel vermeldde, hadden we graag de jaartallen van de componisten vermeld gezien, omdat er altijd belangstellenden zijn die deze oriëntatie nodig hebben. Ditmaal bijv. ten aanzien van Hellendaal. Oud-Leidenaar Pieter Hellendaal Pieter HeilendaaJ, een tijd van zyn leven Leidenaar geweest, maar van geboorte Rotterdammer, is van een generatie na Handel, wiens invloed niet te miskennen valt. al wordt men in het geheel niet gestoord door re- minniscensen. Hij heeft veel gezwor ven als rondreizend violist en in Ita lië les genomen bij Tartini. Het ge speelde Concerto grosso mogelijk het zelfde als van het Residentie Orkest verleden maand in Amerika) is boei end en bloeiend in vakwerk, o.a. in de instrumentenverdeling. Het stuk bezit de structuur van de kerksonate, langzaam-snel-langzaam- snel, maar krijgt er heel grappig een onnederlandse boerendans aan toe gevoegd in Bourrée-trant. Van een bepaald fraai doorzongen schrijfwijze, en oo kaldus gespeeld, is het innige derde deel, waaraan de donkere strij kers een hartelijke lyrische basis schonken. Het orkest is ons in dit opus voor strijkers uitstekend beval- yen, blijk gevend van een gedegen irkestraal ensemble-besef. Het orkest slechts sinds enkele maanden onder leiding van Kees Hartvelt, over wie we daarom het vormen van een mening liever op schorten is verder alleen begelei dend opgetreden: in „Due Madrigali" ROTHRAUD HANSMANN ZINGT IN „ZAUBERFLÖTE" De Oostenrijkse, in ons land stude rende sopraan Rothraud Hansmann heeft in het Mozart-concours, dat de zer dagen in Wenen t.g.v. de Wiener Festwochen werd gehouden de eerste prijs gewonnen in de afdeling Opera en de tweede algemene prijs. Zij was de enige deelneemster aan het con cours die twee prijzen verwierf. Er waren 65 deelnemers uit 14 landen o.w 40 sopranen. Vanavond zingt zij met de andere prijswinnaars op het slotconcert door de Wiener Sympho- niker o.l.v. Claudio Abbado. In ons land treedt zij op 3 juni weer op met de Ned Opera in Amsterdam in de rol van" Papagena in Mozart's Zau- berflöte. KONING OLAF OPENDE MUNCHMUSEUM TE OSLO In Oslo is, in aanwezigheid van Koning Olaf van Noorwegen, een ïieuw museum geopend waar rond 15 go van de werken van de Noorse schilder Edvard Munch zal worden entoongesteld. Het gebouw alleen gelijkvloers heeft zeven miljoen (oorse kronen gekost. Munch liet bij zijn dood, in 1944, duizend schilde rijen achter. Hij had er een hekel aan :ijn schilderijen te verkopen. STAATSPRIJS VOOR GOUDSE EDELSMID Dc Goudse edelsmid Menno Meijer leeft met zijn collectie sieraden op Ie Kunsthandwerkmesse te Mün- :hen, waar 29 landen waren verte en woordigd, de Beierse Staats wijs gewonnen. Deze prijs, een gou- len medaille, werd door staatsminis- er dr. Schadl uitgereikt. EXPOSITIE WERKEN VAN LUCEBERT De directeur van de Stadtüche Lunsthalle te Bochum, dr. Peter Leo, leeft de eerste grote overzichtsten- oonstelling tot stand gebracht van iet werk van de Nederlandse dich- er-schilder Lucebert. De ten- oonstelling, die zowel schilderijen ,1s tekeningen en grafische werken imvat, is tot 21 juli in Zeist te be- ichtigen. van Hendrik Andriessen, in het A-dur pianoconcert van Mozart (Köchel 488) en in het „Gloria" van Vivaldi. Bijval voor solist In Mozart is op korte termijn (d.i. één dag, met 5 uur instudeertijd) onze stadgenoot Henk Briër als so list ingevallen voor Tom Bollen, de vorige dirigent van C.M. Dit A-dur concert was tientallen jaren geleden steevast „het" concert, maar leek sindsdien van het podium verbannen. Zeer ten onrechte, al was het alleen maar om het weemoedige Andante, dat tot de subblieme invallen van Mozart behoort. Hier staat al een venster open op Chopin en een licht rubato ware zeker niet onstilistisch geweest. Overigens moeten we bewondering uitspreken voor de technische vaar digheid en de briljante virtuositeit van het presto. Hierbij valt, naast de toonpareling. te wijzen op de fijne aanslag,, die een voor Mozart zo ge schikt helder en zonnig glanzend klanktype mogelijk maakte. Briër oogstte een hartelijke en zeer na drukkelijke bijval. Het orkest deed z'n best, maar kon Briër's tempo in het slotdeel niet bij houden. Van o.m. fagotten en hoorns kwam prima werk vandaan. Zonder noemenswaarde bezwaren heeft het orkest zich later echter ge steld in Vivaldi's „Gloria", dat tref fende en ook bezielde episodes bevat die vooruitlopen op de Bach van „Hohe Messe" en „Magnificat". Ope ningskoor en sopraan-aria zijn hoog tepunten. Glanzende Vivaldi Het koor heeft hier onvoorwaarde lijk voldaan in z'n beheerste uitzeg- ging en natuurlijke dispositie tot de opvatting- en een vaak glanzende klank laten horen. De alt Mies Wemelsfelder zong (met cello-obligaat) sympathiek, in nemend, met tekstbegrip, maar de niet krachtige stem klinkt gedrukt in de grote ruimte. Een tegenstelling tot de sopraan Leny Stevens (die een on gemeen fraai geblazen hobo-obligaat naast zich vond). Bij deze sopraan vielen juist de ruime, rijpe, dragende en voortreffelijk intonerende stem- middelen op. Haar partij lag evenwel laag, terwijl haar briljante facetten met de hoogte verbonden zijn. Maai de nu gehoorde toon van zelfverloo chening paste uitnemend in het werk. In de hier zo vaak geprogram meerde „Madrigali" van Andriessen mocht het samengaan van koor en orkest een succes heten. In het a cap- pella gezongen „Leyda gratiosa" van de Leidenaar Comelis Schuyt, bleef het koor wat verder van het ideaal af: de te korte bemoeienis van de nieuwe dirigent resulteerde in een nog te opvallend tekort aan transpa rantie en in te weinig eenklank in de belijning. V. Concertgebouworkest in de R.A.I.-hol Gelijk kort gemeld, zal het Con certgebouworkest voor de derde maal in het nieuwe RAI Gebouw te Am sterdam optreden. Evenals vorig jaar zal dat gebeuren in de Zuidhal, waar 5.000 personen een plaats kunnen vinden en wel op vrijdag 21 en zater dag 22 juni. Het betekent dat het jaarlijkse RAI-concert door dit beroemde or kest een Amsterdamse traditie begint te worden. Het gaat nu tot de moge lijkheden behoren dat Amsterdam hiermee een traditie krijgt zoals bijv de Londense Promenade-concerten. De enorme publieke belangstelling voor deze concerten in 1961 en 1962 heeft bewezen, dat zij in de beste zin des woords „volksconcerten" zijn. Een en ander komt ook tot uiting in de programmakeuze Dit jaar is het programma voor beide avonden als volgt: Handel: Mu sic for the Royal Fireworks; Schu bert: Twee delen uit Rosamunde; Mozart: Twee aria's uit Le nozze di Figaro; Dvorak: Scherzo capriccio; Paisiello: Aria uit II Barbiere di Si- viglia; Rossini: Aria uit II Barbiere di Siviglia; Rossini: Ouverture Guil- laurne Tell. De Italiaanse bariton Renato Ca- pecchi zal solistische medewerking verlenen. Het Concertgebouworkest staat onder leiding van Bernard Hai- tink. Opera Kusalka in .Holland Festival" De opvoeringen door de Ned. Ope ra van Dvorak's „Rusalka" in het Holland Festival zullen worden ge leid door Jaroslav Krombholc. De de cors zijn van Svoboda en de kos tuums van Stalicky. De regisseur, een van de bekendste uit Tsjecho-Slowakije, is Vaclav Kaslik, die ook in het buitenland naam verworven heeft, o.a. door zijn regie van de opera van Nono „Intole- ranza 1960" te Venetië in 1961. Kaslik is tevens componist (o.a. van symfo nische. ballet- en kamermuziek en van de experimentele opera „Kraka- tit" op tekst van Karei Capek» en regisseur van meer dan 100 televisie- opera's in zijn vaderland. Zo juist is onder zijn regie tot stand gekomen de kleurenfilm van de opera „Rusal ka". Dc Tsjechische solisten zijn: Ja- dwiga Wijsoszanska, Lvana Mixova, Ivo Zidek, Eduard Haken. Van Ne derlandse zijde verlenen medewer king: Anny Delorie, Els Bolkestein, Mizzi van der Lanz, Nelly Morpurgo, Sophia van Santé. Rudolf Kat en Wim Koopman. Zij zullen eveneens in het Tsjechisch zingen. Anny Delorie wordt voor enkele voorstellingen vervangen door de Tsjechische zangeres Marta Krasova. De voorstellingen vinden o.a. plaats op 22 juni en 5 juli te Amsterdam, en op 24 juni in Den Haag. Als op maandag 1 juli ln de Grote j Kerk te Haarlem het 13de Interna- i tionale orgelconcours begint betekent dit concert het eerste van een reeks van 14. In het eerste jaar (1951) wa ren er twee concerten, in 1960 1 en (hans worden concerten gegeven in Haarlem (8). Alkmaar. Beverwijk, j Santpoort en Aerdenhout. In de j laatste twee plaatsen zullen nieuwe orgels bespeeld worden. De winnaar van vorig jaar, Kon rad Schuba uit Konstanz (Did.) heeft tot teleurstelling van het co mité van voorbereiding meegedeeld, dat hij zijn prys niet zal verdedigen. In zijn plaats is Sieglinde Ahrens uit Berlijn, dochter van de organist Jos Ahrens, uitgenodigd naar Haar lem te komen om op dinsdag 2 juli deel te nemen aan de improvisatie- wedstryd. De andere deelnemers zijrf de Canadese organist Raymond Da- veluy, die ook in 1959 tot de kan didaten behoorde, de Oostenrijker Wilfried Grasemann en de Neder lander Nico van den Hooven. win- I naar van het nationaal orgel-impro visatieconcours 1962 in Bolsward. I De jury zal bestaan uit Robert Nöhren (Michigan). Jean Langlais i 'Parijs) en Cor Kee 'Zaandam'. I Zij zullen op woensdag 3 juli in (Haarlem een jurycottcert verzorgen. Het jaarlijkse concours wordt ge- I houden onder auspiciën van Haar- lems Bloei, maar cr zijn plannen een j zelfstandige stichting te vormen. In i het afgelopen jaar heeft ir. H. Ba- dings wegens zyn vertrek naar het i I buitenland bedankt als lid der com- missie. De banden blijven bestaan, hetgeen blijkt uit een opdracht die aan ir. Badings is gegeven. Hij zal j voor het concours in 1964 een orgel- I werk componeren. Tot lid van de commissie is benoemd dr. Anthon van der Horst. de lekkerste ehoeelade-korrels in de leukste doos nu ook in 250 gram Maatregelen tegen kerkdiefstallen De protestantse kerkeraad van Beieren in München heeft opdracht gegeven tot het fotografisch vast leggen van alle kunstvoorwerpen in kerkgebouwen, in verband met veel vuldig voorkomende diefstallen van waardevolle gewijde voorwerpen. Diefstallen hebben onlangs op grote schaal plaatsgehad in Zwabisch-pro- testantse en r.-k. kerkgebouwen in Beieren. Onder de gestolen voorwer pen waren kruisbeelden, gewijde va ten. en beelden. De opzienbarendste diefstal was die van eind vorig jaar, teen uit de r.-k. Wallfahrstkriche in Volkach 'Bei eren). de „Madonna in een krans van rozen" van Tilmann Riemen- schneider werd gestolen. De dieven die nooit zijn gesnapt, gaven het kunstwerk later tegen een losprys van 100.000 mark terug. Engeland en de Sowjet-Unie hebben gisteren als voorzitters van de Geneefse conferentie over Laos gemeenschappelijk opnieuw een beroep op alle Lao- tiaanse partijen gedaan zonder verwijl bijeen te komen om te spreken over herstel van de vre de. De oproep vormt een antwoord op een brief van de neutralistische pre mier Soevanna Phoema en 'n schrij ven van de internationale controle commissie waarin Engeland en de Sowjet-Unie werd gevraagd stappen te doen ter voorkoming van „de ver ergering van de militaire toestand in de Vlakte der Kruiken". Zoals be kend zijn daar schermutselingen voor gekomen tussen neutralistische troe pen en strijdkrachten van de pro- communistische Pathet Lao. In het Brits-Russische schrijven wordt goedkeuring uitgesproken voor het verlangen van de neutralistische groep in Laos „om de vrede, een dracht en strikte neutraliteit in het koninkrijk te handhaven". Alle partijen wordt verzocht mee te werken aan een doeltreffend optre den van de internationale controle commissie waardoor iedereen op de hoogte kan zyn van „de werkelijke toestand" in Laos. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Boer in arrest Omdat hij weigerde aan zyn ver plichtingen ten opzichte van het Landbouwschap te voldoen is giste ren de landbouwer G. Bavelaar uit Apeldoorn door de politie in deze gemeente gearresteerd en later over gebracht naar Zutphen om er een gevangenisstraf van zeventien dagen uit te zitten. Premier Abdoel Rahman van Ma- lakka is vandaag naar Tokio gevlogen voor een bijeenkomst met president Soekarno van Indonesië met de be doeling de spanning in zuidoost-Azië te verminderen. Deze spanning ontstond nadat Ab doel Rahman twee jaar geleden zyn plan voor de Federatie Maleisië had bekend gemaakt. Deze federatie, die Malakka, Singapore, Serawak, Noord - Borneo en eventueel Broenei zou moeten omvatten, zou 31 augustus tot stand moeten komen. President Soekarno heeft de vor ming van Maleisië „neo-kolonialisme" genoemd en volledige steun toegezegd aan de opstandelingen in Broenei. Ook de Philippynen zijn in het ge schil betrokken omdat zij aanspraak maken op soevereiniteit over Noord- Borneo. Moord in Wij Ire (Van onze Maastrichtse correspondent) In het onderzoek naar de wurg koord in Wylre had de politie zich rastgeklampt aan een getuigenis van *n verloofd stelltje, dat in de avond ran 13 mei in Heerlen, bij een krui sing van enkele straten by de nieuwe Khouwburg, het gedoe van het ros- nge nachtleven aldaar had gadege- dagen. Niettegenstaande herhaalde oproepen is dit paar zich pas gister avond by de Heerlense politie komen helden. Do politie wilde graag weten of de 'ermoorde vrouw op de avond van 13 mei omstreeks elf uur nog in Heerlen gezien is. Het verloofde paar kon tegenover de politie bevestigen, dat tussen elf en twaalf uur een houw in een daar geparkeerd staan de auto is gestapt. De verklaringen van de jongeman en het meisje zijn echter van een zodanig vage aard, dat, naar wfj van de politie verna men, hun mededelingen weinig posi tieve resultaten hebben opgeleverd 'oor het verdere onderzoek. Zomeracademie voor organisten Voor de Zomeracademie voor or ganisten, die op zaterdag 6 juli be gint en voor de achtste keer te Haar lem gehouden wordt, hebben zich reeds 18 organisten aangemeld. Ver wacht wordt dat het aantal zal stij gen tot 25. Drie deelnemers komen uit Ameri ka, een uit IJsland en de anderen uit tien Europese landen. Het pro gramma omvat dagelijkse lessen aan het orgel, een vijftal voordrachten door de heren Flentrop over orgel bouw. Siegfried Reda over Duitse or gelmuziek, dr. J. F. Obermayr over de kentering in de hedendaagse muziek. Anton Heilier over improvisaties en prof. dr. A. D. Fokker over het orgel in Teylers Museum te Haarlem en twee excursies langs belangrijke oude en nieuwe orgels in Groningen en het Deltagebied. Marie-Claire Alain (Parys) ver zorgt een cursus over oude en mo derne orgelliteratuur, Siegfried Reda «Essen) over moderne Duitse orgel muziek. Anten Heiller (Wenen) over Bach. Gustav Leonhardt (Amster dam) over 17e eeuwse orgelkunst in Engeland, Nederland en Duitsland en Cor Kee (Zaandam) over improvisa tie. De vorig jaar reeds begonnen sa menwerking met de Eduard van Eei- num-stichting leidt dit jaar tot een op 19 juli in de Nieuwe Kerk te Haarlem te geven concert waarop zowel deelnemers en docenten van de internationale harpweek als van de Zomeracademie voor organisten zul len optreden. OPENING VAN HET KASTELENINSTITUUT Het sinds vorig jaar in kasteel Ro- sendacl by Arnhem ondergebrachte museum van het Internationale Kas teleninstituut (voorheen gevestigd in Rapperswil in Zwitserland) is gister middag door de Commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. W. H. Bloemers, officieel geopend. Hij wees er in zyn openingswoord op dat het behoud van de schaarse sporen uit het verleden in deze tijd noodzakelijk is. Baron mr. H. C. van Tuyll van Serooskerken. voorzitter van het internationale kasteleninsti- tuur, zette het doel van het instituut uiteen. Het werkterrein omvat zowel het onderzoek naar kastelen als het completeren en instandhouden ervan en de exploitatie van het museum waarin nu de zomertentoonstelling kan worden bezichtigd. Deze exposi tie omvat ook modellen en afbeel dingen van kastelen in binnen- en buitenland. atATUURLIJK heeft het hoofdkwar- 1 tier der Verenigde Naties te New York een voorgevel. En welhaast even natuurlijk is het, dat die fagade gemaakt werd van een steensoort, die de eeuwen door is toegepast voor be roemde gebouwen: Portland-steen. Op een klein brokje land, lf800 km ten oos ten van New York, werd de steen voor de voorgevel van het hoofdkwar tier der Verenigde Naties gehouwen. Vaklieden met aangeboren vaardigheid en bekwaamheid verrichtten het werk, zoals eeuwen geleden reeds hun voor vaderen in diezelfde steengroeven ste nen hieuwen voor bouwwerken, die tot op de huidige dag menige stad sieren. Londen, bij voorbeeld, dankt zijn „stem ming", geschapen door de vele door weer, wind en tijd veroorzaakte schakeringen in de tinten van zijn huizen en gebouwen, voor een belangrijk deel aan de Portland-steen. Sir Christopher Wren en na hem andere be roemde Engelse bouwmeesters maakten na melijk een ruim gebruik van die duurzame, zilverwitte steensoort. Vroeger was Portland een eiland (en nog noemen de Engelsen het zo), maar thans is het een schiereilandje van 6.4 km lengte en 2.4 km breedte, door een smalle strook verbonden met het Zuid engelse graafschap Dorset Langer dan tien eeuwen reeds levert Portland bouwstenen voor prachtige gebouwen. Het secretariaats gebouw der Verenigde Naties was wel de laatste „beroemde gebruiker". Na de Grote Brand van Londen in 1666 vond Sir Christopher Wren op Portland de steen, die hij nodig had. Nog getuigt de ka thedraal van de St-Paul te Londen van U Wrens genialiteit als architect en van de juistheid van zijn inzicht, dat Porti.-ndsteen materiaal van de bovenste plank is. In die Londense kathedraal is 28.000 m3 Port land-steen verwerkt. Voor vijftig andere Londense kerken en voor de torens van Westminster Abbey viel Wrens keuze even eens op Portland-steen. IT de historie van een andere beroemde kathedraal, die van Exeter in Devon, blijkt, dat men reeds in het begin der 14e eeuw grote hoeveelheden Portland-steen voor de bouw aanvoerde. Het oudste thans nog be staande bouwwerk van Portland-steen is ech ter geen kerk, doch Slot Rufus aan de kust van Portland zelf. Het dateert uit de 11e eeuw. Ook voor de (deels negen eeuwen oude) Londense Tower paste men 's werelds beroemdste bouwsteen toe. Begrij'pelijk is het, dat in die lang vervlogen jaren het transport van de zware steenblokken naar ver van Portland gelegen plaatsen heel wat voeten in de aarde had. Dit is de oorzaak, dat Portland-steen pas betrekkelijk laat in Londen op ruime schaal gebruikt werd. Ini- go Jones, die in het begin der 17e eeuw als inspecteur-generaal in dienst was van ko ning Jacobus I, komt de eer toe, de steen te hebben „herondekt". De koning zond hem namelijk naar Portland om een rapport te schrijven over de aanwezige hoeveelheden steen en de geschiktheid van die steen voor de gebouwen, die op 's konings bouwprogram stonden. Jones kwam zo onder de indruk, dat hij vrijwel uitsluitend Portland-steen ge bruikte voor enige grote bouwwerken, bij voorbeeld voor de Banqueting Hall in het regeringsdistrict Whitehall. /OWEL in de dagen der gotiek (Rufus, i Exeter) als der Renaissance (Inigo Jo nes) vond Portland-steen dus toepassing. Ook in later tijden. De grote brand van Londen in 1666 en de bommen uit twee wereldoor logen veranderden het aanzicht van Londen, zoals Jones en Wren dat hadden gewrocht. Maar enige Portland-monumenten van die twee bouwmeesters staan nog steeds over eind. Harder dan ooit tevoren is er na de twee de wereldoorlog in de groeven van Portland gewerkt. De wederopbouw van Plymouth, Engelands zwaar geschonden havenstad, ge schiedde met Portland-steen. Dit geldt ook voor de marine-basis Portsmouth en de kerk- stad Exeter. Portland-steen koos men even eens als bouwmateriaal voor het permanen te concertgebouw, dat ter gelegenheid van het in 1951 gevierde Festival of Britain op de zuidelijke oever van de Theems te Londen verrees. Behalve het gebouw van de Verenigde Na ties te Lake Succes zijn er nog andere ban den tussen Portland en de Verenigde Staten. In de steengroeven van dat rotsachtige schiereiland in het Engelse Kanaal is name lijk ook de steen gehouwen voor het indruk wekkende gedenkteken in Grosvenor Square (Londen) ter ere van Amerika's oorlogs-pre- sident Franklin D. Roosevelt. En op Portland gingen duizenden Ameri kaanse soldaten scheep op D-day, de dag van de landing in Normandië. Zij vertrok ken van de havenhoofden, waar gewoonlijk de schepen geladen worden met Portland steen. BIJZONDERE, generaties oude, tradities beheersen nog steeds voor een belangrijk deel het werk in de steengroeven. Zo is het houwen en bewerken van de steen reeds eeuwen lang uitsluitend toevertrouwd aan geboren Portlanders. Vreemdelingen (dc Portlanders noemen iedere niet-Portlandei een „kimberling", dat is „vreemdeling") krijgen geen arbeidsvergunning, al moger zij dan soms behulpzaam zijn bij het ruimer van gruis, steenslag of puin. De steenblokken zijn veelal zeer groot. Eei gewicht per blok van 10 15 ton is geer. zeldzaamheid. Uit één zo'n blok is bij voor beeld de Cenotaaph gehouwen, het grote oor logsgedenkteken, dat in zijn strakke waar digheid Whitehall siert. De maatschappij, die de groeven exploiteert, is van oordeel, dat er nog voldoende steen aanwezig is voor drie tot vier eeuwen. Nederland bestelde na de oorlog Portland steen voor een aantal grote gebouwen. In België paste men Portland-steen toe voor het Casino te Oostende en voor andere bouwwer ken. Canada behoorde ook tot de grote im porteurs, vooral voor huizen en gebouwen in Ottawa. Montreal en Toronto. Ook in vroe ger tijden, ja, reeds vóór de eerste wereld oorlog, maakten bouwmeesters buiten Enge land graag gebruik van Portland-steen. Men kan 's werelds beroemdste steen overal te genkomen; bij een regeringsgebouw ir Otta wa, bij een bank in Montevideo of bij de Beurs te Brussel, ver verwijderd van dat kleine schiereiland Portland. De St. Paul's Cathedral in Londen naar een aquarel uit 1798 voor een groot deel uit Portland-steen opgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5