Verkoudheid Boodschap evangelie in taal vertolken verstaanbare Commissie streeft naar één schrijfwijze IS BOERENZOON OOK GOEDE BOER? Russen niet bereid tot kernstop in atmosfeer Classis Leiden N. H. Kerk bijeen veelal Ook christenen zijn vreemdelingen voor elkaar Sclioolvoetbal EEN PRACHTIGE TRIP EEN ONVERGETELIJKE DAG! KWAK S VERKEERSINST. Gisteren geïnstalleerd Roolvink vraagt zich af: Lissabon: 49 doden, 61 gewonden treilers uit Amerika aan Voor de pinksterdagen Dean Rush meent: Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 mei 1963 Tweede blad no. 30969 Hoe noodzakelijk het w. dat de Kerk de boodschap van het evangelie in verstaanbare taal leert vertolken, bleek ook weer op de vergadering van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk. die gis teren in «Den Burcht" werd gehouden. In zijn openingswoord wees de praeses van de vergadering, ds. D. J. Vossers, er op hoe moei lijk het lijn kan om elkaar waarachtig te verstaan. Dit is niet alleen bet geval, waar de Kerk met haar boodschap de niet-gekerstende wereld tracht Ie bereiken, doch ook in kerkelijke verbanden zelf lijn christenen dikwijls vreemdelingen voor elkaar. Alleen waar het waarachtig Pink- tensieve wijze voort te zetten, het houden van gesprekskringen op ge meenteniveau te bevorderen en sa men te zoeken naar mogelijkheden, die kunnen leiden tot kanselruil en intercommunie. steren wordt en de Geest van God zich van onze menselijke woor den bedient, gaan we elkander in de diepste zin van het woord verstaan. Na het openingswoord gedacht de vergadering in stilte ds. B. C. Visser uit Oegstgeest. in het bijzonder zUn werk voor de commissie voor de gees telijke verzorging van het Acad. Zie kenhuis. Hoezeer de Ned. Herv. Kerk bezig is met het probleem van het ver staan. bleek uit allerlei aspecten, die ter vergadering aan de orde kwamen. Het kwam tot uitdrukking in het verslag, dat mr. C. H. v. Norden gaf van de laatst gehouden vergadering Generale Synode. Een oud geschil uit de zeven tiende eeuw is er nog altijd tus sen remonstranten en hervormden. Het laat de kerk echter niet met rust. Dir. kwam b.v. tot uitdrukking in het schrijven over de uitverkiezing, dst enkele jaren geleden verscheen. Ook in het feit. dat de Synode besloot het gesprek met de remonstranten op in- „Op naar de finale.We moeten het hale''Twe* enthousiaste jon gens van de H. Hartschool sjouwden gistermiddag een spandoek met deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende zinsnede over de velden aan de Boshuizerkade tijdens de slot wedstrijden van het traditionele voet baltoernooi voor de lagere scholen. En.met succes. Niet alleen be reikten hun helden die finale, waar door meester Lippits aan zijn belofte „Als jullie hl de eindstrijd komen, krijgen Jullie schoolshirtjes vast kwam te zitten, maar ze deden nog meer: ze wonnen de beker! De Maresingelschool, die in de hal ve finales voor een enorme verrassing had gezorgd door de grote favoriet. Don Bosoo, na een serie strafschop pen te verslaan, kreeg in die eind strijd welhaast geen voet aan de bal of over de middenlijn De pupillen van onderwijzer Lippits waren im mers na hun kleine, maar zeker ver diende 1—0 zege op de kampioen van verleden Jaar, de Dr. Van Voorthuy- sen-school, zo verheugd over de ver overde schoolshirts. dat ze hun „meester" er ook iets voor wilden te ruggeven. En wat kon dat beter ziin dan de beker? In de eerste helft van die zenuw slopende finale ging alles eigenlijk nog betrekkelijk rustig, al was dat meer een soort stilte voor de storm. Toen Joop Ravensbergen echter na de hervatting een voorzet op maat van rechtsbuiten Bram Franken met een dreunend schot feilloos afwerkte en nog geen minuut later weer raak knalde <20). was de met toeters, bellen en inmiddels schorre kelen uitgeruste schare Hartschoolsuppor- ters langs het lijntje uit de zorgen in de kampioensstemming. Ze maakten zioh al gereed om na het eindsignaal hun voetbalhelden op een feestelijke manier te huldigen. Dat deden ze ook. maar pas nadat Bram Franken met een wippertje over de uitgelopen Ma- resin gel doel man Teske de allerlaat ste twijfel had weggenomen. Elf enigszins terneergeslagen Dr. Van Voorthuysensch ooi-spelertjes versloegen in een overigens sfeervol voetbalgevecht om de derde en vierde plaats Don Bosco verdiend met 2—0. UITSLAGEN Kwartfinale: Poule A: Maresdngel- echoolPr. Margrietschool 1—0; Da Costaschool—Pr. Margrietschool 1—0 MaresingelschoolDa Costaschool 1_0 Winnaar Maresingelschool. Poule B: Telderskade—3-October- school 0—0; Don Bosco—Telderskade 10; Don Bosco3-Octoberschool 1—0. Winnaar: Don Bosco. Poule C: St.-Josephschool—Kern- straat 00: H. HartschoolKern- straat 0—0; St-Josephschool—H. Hartschool 0—1; Winnaar: H. Hart school. Poule D: PacellischoolDr. Van Voorthuysenschool 01; Willem de ZwijgersschoolPacellischool 11 Dr. Van VoorthuysenschoolWillem de Zwijgerschool 00. Winnaar: Dr. Van Voorthuysenschool. Halve finale: Maresingelschool— Don Bosco 00; (Maresingelschool wint na strafschoppen»; Dr. Van VoorthuysenschoolH. Hartschool Verliezersronde: Dr. Van Voort huysenschoolDon Bosco 20. Finale: H. Hartschool—Mareetngel- school 30. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacqueline Jeanetta Maria, dr van J N. v. d. Geeat en A. M. W. v. d. Geest; Maria Theresla. dr van W. J. Wllkens en M. A. de Roo; Erik Peter, zn van W. Flanderljn en G. J. van Houwellngen; Nlcolaas. zn van E. Tor- rijos en A. Barea; Dirk. zn van D. van Duljn en W. S. Zuur. GETROUWD H. Fuchs en E. N. Metz; H. van der Kwaak en J. Wyrdeman. Nood - gemeen ten Ook op het terrein van de Herv. Kerk zelf is het vaak erg moeilijk elkaar te verstaan. De provinciale kerkvergadering, zo bleek uit het ver slag van ds. Hagen uit Katwijk aan Zee. worstelt met de zorg voor de ign. nood-gemeenten. Dit zijn gemeenten van een min derheidsgroep. die zich niet kan vin den in de prediking in de plaatselijke gemeente en die zich afzonderlijk heeft georganiseerd, met het gevolg, dat er ln de kerkprovincie Zuid-Hol land acht plaatsen zyn. waar twee hervormde gemeenten zijn: de een staat onder leiding van de plaatse lijke kerkeraad. de ander ressorteert onder de Provinciale kerkvergade ring. Hier komt een stukje nood der kerk naar voren, die zoveel zorg vraagt, dat er geen preases te vin den is. die naast de verantwoorde lijkheid voor eigen gemeente ook nog de leiding van de provinciale kerkvergadering op zijn schouders nemen kan. Hiervoor zal naar een vrijgestelde kracht gezocht moeten worden. Rassen probleem In de middagvergadering hielden de ambtsdragers uit de classis zich bezig met de moeite om elkander als mensen te ontmoeten, zoals dit tot uitdrukking komt in de tegenstelling der rassen. Het herderlijk schrijven, dat de synode hier kort geleden over heeft uitgegeven, werd toegelicht door ds. A. H. Smits uit Noordwij- kerhout. De inleider legde sterk de nadruk op de eenheid der volkeren, die God in de verzoening door Jezus Christus geschonken heeft. Het ras senprobleem wordt telkens weer op geroepen door onbegrip, door econo mische verschillen en door het ver schil in cultuumiveau. In de discussie kwamen nog verschillende vragen aan de orde: bestaat er inderdaad geen verschil tussen de rassen, dat verschillende modaliteit is om ge- dieper grijpt dan het economisch en meenschappelijk een preek of een cultureel verschil? Is de spanning catechisatie voor te bereiden, om de tussen de rassen van dezelfde aard kritiek te horen van een collega, die als de spanningen, die er in de kerk j voor dezelfde moeilijke taak staat, en Tips voor vakantiegangers Onder het motto „Tips voor vakan tietrips" hield de N.V. ELAM gisteren in de grote zaal van „De Kleine Burcht" een Instructie-avond. Met deze instructie-avond, die door twee praktijkavonden in de ELAM- werkplaats zal worden gevolgd, be oogt de ELAM haar cliënten onder richt te geven in het opheffen en zo mogelijk repareren van een aantal moror- en andere storingen, die zich op hun vakantietrip» kunnen voor doen Nadat de ELAM-directeur, de heer L. Timmermans, het doel en het nut van deze theorie - en prak- tij ka vonden had uiteengezet, hield de heer A. J. de Krom. ELAM's be drijfsleider, een leerzame lezing, waarin hij met behulp van enkele kleurendia's en twee films een aantal van de meest voorkomende en met behulp van een z.g. ..service-pakket" zelf te verhelpen storingen aan motor en andere vitale onderdelen aan een nadere beschouwing onderwierp Hij gaf daarbij vele waardevolle „repara- tie'.ips". tussen de modaliteiten bestaan? Of is in diepste zin het conflict niet te herleiden tot de zonde van de mens. zoals die tot uitdrukking komt in zijn hoogmoed en in het absoluut- stellen van eigen verworvenheden en inzichten, zonder dat hij bereid is de in Christus geschonken eenheid en verzoening te aanvaarden? Advertentie Naar de DAF-FABRIEK EINDHOVEN en het AUTOMUSEUM Driebergen. Per touringcar f 19.50 Geheel verzorgd op dinsdag 11 juni, 9 Juli en 12 augustus. Aanmelden uiterlijk donderdags tevoren. ZOETER WOUDSESINGEL 104, TELEFOON 01710—22803 UITKNIPPEN EN BEWAREN samen te zoeken naar mogelijkheden, waardoor de kerk de weg naar de wereld zal kunnen vinden. Verder zU nog vermeld, dat een stap werd gezet op de weg die leiden moet naar grotere eenheid in de ad ministratie en registratie van de le den der N.-H. Kerk Ook op dit ter rein zal de kerk efficiënt dienen te werken. Uit de vergadering kan verder nog 1 worden meegedeeld, dat ds. J. W. de c1 jong uit Voorhout i p.v dr. Oppen- heimer uit Leiden als primus afge vaardigde naar de provinciale kerk vergadering werd gekozen. De op brengst van het zendingswerk bewoog zich in stijgende lyn: in 1962 bracht de classis ruim f 160.000 voor het zen dingswerk op. De penningmeester, ouderling-kerkvoogd C. W. van de Wijngaard uit Leiden verzond een bedrag groot f 125.000 aan collecten en bijdragen uit de gemeenten van de classis voor het algemene werk der kerk. Hoe moeilijk de weg tot de mrtisen soms is. bleek uit het woord dat ge- proken werd door ds. Flier, die na Herhalingsoefening Bij dit alles was er de dankbaar heid dat de kerk op deze wijze heeft gesproken en leiding tracht te geven aan de worsteling der volkeren. Hoe is het mogelijk, dat predikan ten in deze tijd niet ondergaan in het werk of slachtoffer worden van teleurstelling en ontmoediging? Om de predikanten te trainen voor het omvangrijke werk worden sinds vo rig jaar op het nieuwe centrum Hy- depark te Doorn herscholingsconfe- renties gehouden, die 12 dagen du ren en waar in de loop van vier vijf jaar alle predikanten toe worden opgeroepen Ds. H. Gosliga van Rijnsburg, die aan een van deze eer- j mens de classis Leiden korte tijd op ste ..herhalingsoefeningen" had deel- Nieuw-Guinea heeft gewerkt en pas genomen. bracht hiervan een enkele weken geleden van daar enthousiast verslag uit Intens werd terugkeerde. Ds. Flier beklemtoonde er gedurende die periode gewerkt. In sterk, dat het werk van de Heer der het verslag kwam tot uitdrukking. Kerk doorgaat, ook al wijzigt zich de hoe goed het voor predikanten van politieke constellatie. Minister dr. M. A. M. Klompé heeft gistermiddag in Den Haag in haar functie van minister van O. K. en W. ad interim in plaats van haar nog niet geheel herstelde collega mr. J M. L Th Cals. de Belgisch-Neder gepleegd, om op korte termijn tot een oplossing te komen van de moeilijk heden. die ten aanzien van de spel ling van bastaardwoorden bestaan. De beide bewindslieden zijn van mening, dat in afwijking van het ge- J. M. Li. in i,ais. oe cuci- laindse commissie inzake spelling van I stelde in de woordenlijst de voorkeur de bestaardwoorden geïnstalleerd gegeven moet worden aan een schrijf- Deze commissie werd ingesteld, nadat wijze zonder keuzemogelijkheid. De de afgelopen maanden de Belgische j commissie moet adviseren op welke c-TNCil in(T VQ D Hf» nQCT.n !>rH- minister van Cultuur, adjunct voor Nationale Opvoeding, de heer R. A van Elslande. en de Ned minister Cals, enkele malen overleg hebben wijze een spelling van de bastaard woorden kan worden bereikt, waarbij een zo consequent mogelijke opzet in fonologische zin en een zo ver mo gelijk gaande vernederlandsing wordt nagestreefd. De voorzitter van de commissie, dr. J. H. Wesselings. zei in zijn antwoord op een rede van minister Klompe, dat de commissie haar uiterste best zal doen de haar verleende opdracht te vervullen. „Het valt mij gemakke lijk deze toezegging te doen", aldus dr. Wesselings. „Omdat een ieder van ons ervan overtuigd is. dat de hui dige toestand met houdbaar is". Volgens dr. Wesselings dient er een vast woordbeeld te komen en het on derwijs moet de regels, die tot dat woordbeeld kunnen leiden, op een voudige wijze aan de leerlingen kun nen onderwijzen. „Er dient een einde te komen, dat wij telkens weer het groene boekje ter hand moeten ne men om het Nederlands zuiver te kunnen schrijven". Advertentie Het aantal doden als gevolg van de Instorting van dinsdag op het Cais do Sodrei-stat ion in Lussabon bedraagt Staatssecretaris B. Roolvink (So- beslissing1", zo vroeg hU zich af. t9 De toestand van verscheidene van ciale Zaken* meent, dat er een dul- ..Moet men zich er niet op instellen K^wonden is echter nog zorg- delijke tendens te bespeuren Is. dat dat een beroepsvervulling buiten de wekkend, niet het sociale milieu of het gezlns- agrarische .sector met evenveel le- milieu bepalend is voor de beroeps- vensgeluk. dat bovendien vrij is van keuze, maar dat Intelligentie en de emotionele elementen, kan verschaf- aanlegstructuur van het kind zijn fen? weg bepalen. De vragen zullen open en eerlijk on- „Maar ik vraag rnjj af of men in der ogen gezien moeten worden", hoeren- en tuindersgezinnen wel vol- Spreker zei ervan overtuigd te zijn. Een kotter met 47 passagiers aan doende met deze ontwikkeling mee- dat de beroepskeuze in de agrarische boord is door een grote golf omge- raatr' I «winnnn Aon v«r» vo„ siagen nabij het Zuidzee-eiland Kotter slaat om: zestien doden gaat?". gezinnen een verre van eenvoudig „Misschien nog wel voor de meeste vraagstuk is en dat door de verwe- kinderen", beantwoordde de heer venheid van gezinsleven en bedrijfs- R ooi vink zichzelf: „Maar niet ten uitoefening de ouders, maar met aanzien van de toekomstige opvolger, j name de vader, voor een menselijke Voor he mis er uitzonderingen tweestrijd kan komen te staan buiten beschouwing gelaten nog „Slechts na de tweestrijd zullen we geen sprake van beroepskeuze". kunnen zeggen „Ik worstel en kwam boven", zo besloot de staatssecretaris open zee. een gewonde verpleegster „Het wordt in het algemeen nog Van Sociale Zaken en Volksgezond- werd na negen uur in het water te als vanzelfsprekend geacht in boe- heid, de heer B. Roolvink zy5 rede. W ren- en tuindersgezinnen, dat voor i zover het bedrijf daar voldoende I ruimte voor biedt minstens één van de zoons de vader in het bedrijf ¥7' 1 1 1« gaat opvolgen Alhoewel het op zich ijCUSQOr llO IMll zelf als een gelukkige ontwikkeling moet worden beschouwd, dat in toe- i nemende mate het toekomstperspec- tlef van de opvolgingsplaats in ogen schouw wordt genomen, vraag ik mü af of dit toekomstperspectief vol doende op zijn economische verdien ste wordt bezien", aldus spreker, die hieraan twijfelde. „Ik zou willen vra- gen of men ln «He oprechtheid, aar- j bil zowel het belang van het kind als 1',, n r n,hij. wat van het «zezin het hedriif en 8lst*ren zijn Ecuadonaanse ambtge- wat van het gezin, het bedrijf en misschien de gehele boerenstand in ogenschouw worden genomen, eens zou willen nagaan, waarom het ge wenst. verantwoord of noodzakelijk Ls, dat minstens één boerenzoon of tuin- derszoon de vader op het bedrijf op volgt. Wordt bij de beroepsbestemming niet ln vele gevallen gedaan, alsof er echt sprake is van een objectieve beroepskeuze. Men zegt zo gemak kelijk. dat een kind zich als een goede toekoipstige boer ontwikkelt. Soms weet men bij wijze van „pre natale" beroeps best em m Ing vóór de geboorte reeds, dat indien het een zoon zal worden, het een roede boer zal zijn. Staat dit niet gelijk met het toereden eren naar een reeds genomen Advertentie Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: noot Peralta telefonisch de onmid- delijke vrijlating gevraagd van twee Amerikaanse vissersboten, die door de marine van Ecuador zijn aange houden. Deze schepen werden opge bracht toen zij binnen 200 mijl van de kust van Ecuador visten. Dit land maakt aanspraak op territoriale wateren ter breedte van 200 mijl. De internationaal overeengekomen breedte is drie mijl. Nestje in zwabber Een Aaltense koolmees heeft kennelijk met huisvestings moeilijkheden kampende een zwabber uitgekozen om zijn nest in te bouwen. De zwabber stond tegen de muur van de woning van de familie Schouten in Aalten. De vogel was net begonnen met de bouiv. toen de vrouw des hui zes de zwabber gebruikte. Nadat zij hem toeer tegen de muur had gezet bouwde de mees enthouiast verder. Het nest is nu voltooid en er tliggen al eitjes ln. Maupiti. Negen personen verdronken, terwijl er zes vermoedelijk in het wrak zijn omgekomen. De kotter rolde verscheidene keren in het water om. voordat zij aan de grond liep. met de kiel naar boven. Een aantal passagiers dreef af naar werd na negen uur in het water te hebben gelegen door een motor-kano gered. De plaatselijke autoriteiten zonden onmiddellijk hulp. De gewonden zijn overgebracht naar Europa op het eiland Raiatea. aan een smaakvolle bieden wij U collectie in: ZOMERCOLBERTS en PANTALONS HARRIS TWEED COLBERTS SPORTOVERHEMDEN en TRICOT SHIRTS STRANDSETS en BADBROEKJES PULLOVERS lams. en Shetlandwol PYJAMA'S, zeer rijke dessins DASSEN en ANKLETS. HERENMODEMAGAZIJNEN KOREVAARSTRAAT 5 HOGEWOERD 109 Gistermiddag betrad al weer een kleuterleidster de trap van het Stadhuis om in de Burgerzaal een ..verbintenis voor het leven" aan te gaan. Was het dinsdag mej. D. Entrop, kleuterleidster van „Zon- nehoek", die dit deed aan de zijde van de heer W. R Pitlo. haar voor beeld werd gisteren gevolgd door Joke Wyrdeman, hoofdleidster van de christelijke kleuterschool „De kleine wereld" aan de Pasteur straat. Aan haar zijde bevond zich de theologisch student, de heer H. van der Kwaak, een zoon van het Leidse lid van het College van Ged. Staten van Zuid-Holland. Kleuters van „De kleine wereld", die zich ter weerszijden van de Stadhuistrap hadden opgesteld, leidden „juf" de voor haar nieuwe wereld binnen. Na afloop van de kerkelijke inzegening van het huwelijk volgden in het Geref. Jeugdhuis een zeer druk bezochte receptie. Hier gaven o.a. van hun belangstelling blijk de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de landelijke voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Chr. Schoolverenigingwaarvan ook de kleuter school aan de Pasteurstraat deel uitmaakt, een aantal kerkelijke hoogleraren, een deputatie van de Chr. Toneelgroep „Imperium" en voorts vele vrienden en kennissen van bruid en bruidegom. Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie gezegd dat hij I onlangs bij een gesprek met de Rus sische ambassadeur Dobrinin geen enkele aanwijzing heeft ontdekt dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn een verbod van kernproeven in de at mosfeer te aanvaarden. De minister is van mening, dat overeenstemming over een dergelijk verbod een belangrijke eerste stap zou betekenen naar een akkoord over het gehele ontwapeningsprobleem. Rusk zei. dat Amerika, samen met Engeland, de Sowjet-Unie binnenkort nog eens zal voorstellen de kernproe ven in de atmosfeer te staken. Het Engelse blad Guardian schrijft vandaag in een artikel, dat indien de onderhandelingen tot stopzetting van de kernproeven worden afgebroken, dit voor het grootste deel aan de Sowjet-Unie te wijten zal zijn. „Dit betekent echter niet", aldus dit libe rale blad, ..dat het Westen geheel vrijuit gaat". De positie van het Westen op het stuk van de inspecties ter plaatse waarover de besprekingen in het slop zijn ^raakt is volgens het blad niet zo indrukwekkend als men op het eerste gezicht zou denken De zeven inspecties die het Westen wenst „verschaffen een iets grotere zeker heid tegen bedrog dan de drie door Rusland voorgestelde inspecties. Maar het is onzinnig het te doen voorko men, zoals Westelijke zegslieden wel doen. dat de positie van het Westen werd bereikt uitsluitend door het hei lige wetenschappelijke vuur. terwijl de Russen slechts politieke doeleinden zouden nastreven en daardoor immo reel zouden zijn", aldus de Guardian. De houding van het Westen wekt de indruk dat de Westelijke regerin gen betrekkelijk weinig haast maken met een kemstopovereenkomst. „Het enige wat op dit ogenblik kan wor den gezegd, is dat indien het Wes ten meer rechtlijnigheid zouden be trachten. men meer vertrouwen zou hebben in de rechtvaardigheid van ztjn taak", zo besluit het blad. l.B.B. liet verlaagd livideml Commissarissen en directie van de N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouw nijverheid d.B.B.) zullen aan de op 28 juni te houden algemene verga dering van aandeelhouders voorstel len het dividend over 1962 te bepalen op 5% (1961 8%). Vrouwen lastiggevallen Sinds eind januari 1963 heeft een bromfietsbestuurder voornamelijk in de avonduren op wegen in gemeenten rondom Leiden vrouwen en meisjes van 1730-jarige leeftijd lastig ge vallen. Voor zover hiervan nog geen aan gifte is gedaan, wordt getuigen/ slachtoffers verzocht, hiervan alsnog melding te maken bij de plaatselijke politie EINDEXAMEN GYMNASIUM Van de groep A van de eindexamen- kandidaten van het Sted. Gymnasium slaagden de dames B. E. de Meyere en H. P. van der Sande te Leiden. E. A. Quack te Wassenaar en de heren E. J. Bomhoff. W. Th. Kloek en S. T. van Vliet te Leiden. Van de groep B 1 slaagden de dames L. Bouman en E. Lambrechts te Leiden. Met 2 kandidaten wordt het exa men voortgezet. Een kandidate werd afgewezen. Ouderavond Louise de Coligny-H.B.S. In de kantine van de nieuwe Louise de Coligny-h.b.s. aan de Kagerstraat is gisteravond een ouderavond gehou den, welke ook werd bijgewoond door de directrice, mevrouw H. A. M. NijweideVintges en een aantal docenten. Na een kort welkomstwoord van de presidente der Oudervereniging, me vrouw A. Fockema Andreaede Monchy. was het woord aan prof. dr. J. Dankmeijer. hoogleraar in de anatomie aan de Leidse Universiteit, die een voordracht hield over „De studies van Leonardo da Vinci over het menselijk lichaam". /«an de hand van een groot aantal projecties, vervaardigd naar door Da Vinei zelf gemaakte tekeningen, gaf spr. een indruk van dit indrukwek kende facet van dit veelzijdige Italiaanse genie. Hoewel geen medicus zijnde, mag hjj de eerste medische illustrator ge noemd worden, wiens nauwkeurige waarnemingen en voortreffelijke weergave van zijn observaties ook de hedendaagse geneesheer nog met eerbied en bewondering vervullen. Vele van zijn Illustraties, stammende uit de 15de eeuw. zouden een ere plaats kunnen Innemen in de moder ne leerboeken. Wanneer zijn oeuvre niet gedurende eeuwen in een Engels kasteel ver scholen was gebleven, doch eerder onder de aandacht van de weten schappelijke wereld was gekomen, zou het ongetwijfeld van grote in vloed zijn geweest op de ontwikkeling en ontplooiing van de biologische kennis omtrent het menselijk li.haam. De bijbehorende tekst was van rechts naar links en in spiegelschrift geschreven Natuurlijk, zijn werk vertoont fou ten ln anatomisch opzicht, maar het is in hoge mate verwonderlijk en bewonderenswaardig hoe Da Vinei waarnemingen heeft verricht en vastgelegd, welke bij de toenmalige stand der medische wetenschap en kennis als revolutionair moeten wor den beschouwd. Zou deze collectie zijn enige presta tie op wetenschappelijk of artistiek terrein zijn geweest, dan zou dat meer dan voldoende zijn om de naam van Leonardo da Vinei als een der grootste geesten in de geschiede nis te doen voortleven. Er volgde op deze interessante voordracht een geanimeerde discus sie, waarna de presidente deze bijeenkomst met woorden van dank besloot Kerkelijk Leveu NED. HEKV. KERK Beroepen te Stavoren en te Welsum (Ov J. Schoneveld Jr., vlc. te Zeist Benoemd tot hulppred. te Zoel- mond da. J. F. Roth. em. pred. en voorg. Evang. te Ruurlo tot bij stand ln het pastoraat te Dlemen ds. J. ter Schegget. as. em. pred. van Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te O. en N.-Weterlng C. A. Verhoog te Wlnsum (Fr te VI a ar - dlngen (vac. H. Zandbergen» Y. J. Tlemersma te Zlerlkzee te Apel doorn (vac. G. W. Rljksen» K. Nleuws- ma te Oude Pekela te Dokkum (4de pred.pl.) J. j. Lamme te Balkbrug- Avereest. Aangenomen naar Schoon oord J. A. C. Rullmann, kand. te Am sterdam. Bedankt voor Thnje en voor Wljckel J. A. C. Rullmann. kand te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Papendrecht N. Brands- ma te Nieuw-Amsterdam en K J. Ve- lema te Hogeveen. Beroepen te Slle- drecht (Middeldiepstraat) N. Brands- ma te Nleuw-Amsterdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harllngen R. J. Voor naar te Vrooms hoop. Christelijk liefdemaal R.K. en protestanten aan één tafel Opnieuw waren jisleravond rooms- katholieke en reformatorische chris tenen bijeen in de Haagse Dierentuin om, evenals vorige Jaren by het aan breken van het Pinksterfeest, geza menlijk zich te bezinnen op de ker kelijke verdeeldheid en tevens iets te beleven van christelijke eenheid. Dat gebeurde tijdens een christelijk liefdemaal, geleid door geestelijken uit verschillende kerken en afkom stig uit het hele land. Ter sprake kw*amen de onderwer pen: het praktisch en principieel ver band tussen wereldvrede en oecu mene, in hoeverre de nieuwe belang stelling der kerken voor de noden der wereld de onderlinge kerkelijke eenheid kan stimuleren en het her derlijk schrijven van de hervormde synode over kernbewapening en de encycliek Pacem ln Terris. De circa 500 deelnemers bespraken deze themata aan tafel, waaraan zij brood, wijn en kaas nuttigden. LEGER DES HEILS: VELDDAG IN BAARN Het Leger des Heils houdt zijn jaarlijkse velddag op tweede pinkster dag op het kroondomein „Soestdijk" te Baam. De velddag zal geleld wor den door de Zweedse chef staf van het internationale hoofdkwartier van het Leger des Heils in Londen, com missioner Erick Wlckberg en zijn echtgenote, die gistermiddag uit Ro me op Schiphol ls aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3