Blanken en negers eten samen in Noord-Carolina liomme gaat weer met fractieleiders praten Jonge betogers in Jackson mishandeld INDONESISCHE MINISTER KOMT NAAR ONS LAND De Gaulle beëindigt „vertrouwenscrisis" met de Ver. Staten DEENSE EXAMEN-PERIKELEN i VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS: Wervelstorm in Bengalen: 400 doden Kleurenfilm over leven van MARX Verbetering in toestand Paus Tliant in juli naar Hongari je MOEILIJKE KWESTIES BIJ KABINETSFORMATIE Reclame-tv moeilijk punt WEERBERICHT Commerciële tv (§ud tyfie tettws Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH plrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DONDERDAG 30 MEI 1963 No. 30969 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor het eerst in de geschiedenis hebben in de zuidelijke \merikaanse staat Noord-Carolina blanken en negers in hotels rn restaurants gezamenlijk de lunch gebruikt. Dat gebeurde in de tad Charlotte, waar na negerdemonstraties uit beide bevolkings- iroepen een comité was gevormd met het doel de rassenscheiding |eleidelijk op te heffen. van de rassenscheiding in het zuiden van de Verenigde Staten. De betrok- Iken zakenlieden staan aan het hoofd van hotels, theaters, bioscopen, wa renhuizen en andere zaken. Het Witte Huis heeft toegegeven, dat president Kennedy overweegt leen wetsontwerp in te dienen tot op heffing van de rassenscheiding in het merendeel van de winkel en res taurants in Amerika. De federale rechter te Biloxi, Mis sissippi, heeft de rechtskundige af deling van de universiteit van His- sissippi gelast, de negerstudent Cleve McDowell nog op tijd voor de zomer - colleges, die op 5 juni beginnen, in te schrijven. Slechts één neger is tot dusver aan deze universiteit inge schreven. Dit is James Meredith, die verleden jaar na hevige onlusten werd toegelaten. Op een vraag hoe het personeel an de restaurants, waar de gezar lenlijke maaltijd werd gehouden, igenover de negers stond, ant woordde de voorzitter van het co nté: „Geen mens schonk er ook taar enige aandacht aan." De universiteit van Kentucky heeft isteravond bekendgemaakt, dat ne- ers in haar atletiekploegen kunnen leespelen. Het is de eerste zuide- jke universiteit die de rassenschei- ng opheft. Niet overal echter in het zuiden ui de Verenigde Staten boeken de egers in hun strijd voor gelijke chten succes. Te High Point, even ts in Noord-Carolina, werden dins- igavond vijfhonderd negers, die een ille betoging hielden, aangevallen por rond duizend blanken die met enen gooiden. Tot nog scherpere conflicten kwam et in Jackson, in de Amerikaanse aat Mississippi. Daar mishandelde en groepje jeugdige blanken twee egermeisjes en een jonge neger, die ;j wijze van demonstratie in een staurant voor blanken waren gaan tten. Later brak in dezelfde zaak n vechtpartij uit, toen blanken >ut- en mosterdvaatjes naar beto- ende negers wierpen. Toen een ne- frctudent in elkaar zakte, waar bij nlijk als gevolg van mishande- l7. sloot de politie het restaurant verspreidde zy de menigte. Bij de wervelstorm, die gisteren tt kustgebied langs de Baai van engalen heeft getroffen, zouden 400 500 mensen om het leven zijn ge- omen. aldus deelde de gouverneur in Oost-Pakistan. Abdoel Monem han vandaag mede. De gouverneur, Ie per vliegtuig naar Chittagong. tn havenstad aan de baai, was ge- eest. zei tegen journalisten, dat 85 ercent van de hutjes in dit gebied, aar duizenden mensen wonen, ge- tel of gedeeltelijk verwoest is. Cox's azar, een hadplaats op rond 125 km in zuiden van Chittagong en vele Handjes zijn geisoleerd. De regering m Oost-Pakistan heeft rond 150.000 lilden uitgetrokken om de ergste »nd te lenigen. In 1961 werd dit gebied eveneens [troffen door een wervelstorm die [paard ging met een springvloed. Ruim 14.000 mensen kwamen toen n het leven. Binnenkort wordt in de Sowjet- nie begonnen met de vervaardiging in een kleurenfilm over het leven in Karl Marx, aldus het Russische trsbureau Tass. Het wordt een su- [r produktie in cinemascope met I uziek van de Russische componist mitri Sjostakowitsj. De eerste opna- len zullen deze zomer worden ge zakt. Het scenario wordt geschreven door f Russische schrijfster Galina Sere- iakowa. schrijfster van de trilogie 'rnmetheus", die aan Karl Marx Wijd is. Talrijke Russische artiesten hebben wens tP kennen gegeven in deze i te spelen, m^ar het is nog niet (kend wie een rol zullen krijgen. James Baldwin, een van de actief ste jonge leiders van de negerbewe ging voor rassengelijkhcid, heeft gisteren in Boston gezegd, dat de negers hun actie in de strijd tegen de voorstanders van rassenscheiding dienen te verscherpen. Hij had kri tiek op de door de negerpredikant Martin Luther King gepropageerde geweldloze acties, waarmee King, naar Baldwin meende, niet veel had bereikt. President Kennedy heeft ongeveer 75 vooraanstaande zakenlieden ge vraagd volgende week dinsdag met hem te beraadslagen over opheffing De Indonesische minister van Bur gerluchtvaart, Raden Iskander, komt maandagochtend 17 juni per KLM- toestel uit Parijs op Schiphol aan voor een kort informeel bezoek aan voor een kort informeel bezoek (Van onze Parijse correspondent) Het ziet er naar uit, dat het Franse staatshoofd binnen af zienbare tijd een bezoek zal brengen aan zijn Amerikaanse collega Kennedy. Generaal Charles de Gaulle is zich bewust, dat hij de Ameri kaanse president, die twee jaar geleden met zijn echtgenote zijn opwachting in Frankrijk maakte ,,nog een tegenbezoek schuldig is". Deze formulering munt niet uit door hartelijkheid, maar in elk geval heeft Parijs nu een punt willen zetten achter de ver trouwenscrisis met de Verenig de Staten, die ongeveer zes maanden geleden door de rauwe persconferentie van De Gaulle over zijn Europese en Atlanti sche politiek werd ontketend. Heel veel verder kunnen de con clusies voorlopig moeilijk gaan. De standpunten en tegenstellingen in zake de actuele militaire en politieke problemen in verband met de atoom bewapening, het Franse kernzwaard, de Europese eenwording en de Oost- Westverhoudingen, zijn immers on veranderd gebleven. En wanneer er op sommige punten misschien een lichte kentering is ingetreden, dan worden de mogelijkheden voor een compromis toch van belde zijden klaarblijkelijk nog weinig reëel ge acht. Ware het anders dan zou pre sident Kennedy de gelegenheid van zijn a.s. reis door Europa zeker heb ben aangegrepen om in Parijs ook even bij het Elysée aan te lopen. Van geen van beide kanten is echter een vinger in die richting uitgestoken. Zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, als de Amerikaanse president bij mon de van zijn perschef Salinger heb ben gisteren te kennen gegeven, dat president De Gaulle welkom zal zijn als hij het bezoek van president Ken nedy van twee jaar geleden zou wil len beantwoorden. Een woordvoerder van het Vatl- caan deelde gisteravond mee, dat de verbetering in de toestand van de Paus voortduurt. Bovendien begint de Paus weer een normale kleur te krijgen. De Romeinse chirurg prof. Pietro Valdoni, een van de geneesheren die de Paus behandelen, heeft gezegd dat aan Nederland. Een zegsman van de KLM heeft gezegd, dat Raden Iskan der die dag als eerste Indonesische minister na het herstel van de Ne derlands-Indonesische diplomatieke betrekkingen in ons land aan komt op doorreis naar Montreal, waarheen hy de volgende dag per KLM-toestel zal vertrekken. Tijdens zyn bezoek aan Nederland zal de Indonesische minister echter in het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag besprekingen op directie niveau voeren. De ontmoeting vindt E laats op verzoek van minister Is- ander, aldus de zegsman, en het on derwerp van gesprek is nog niet be kend. De minister zal tevens de gelegen heid benutten om de Fokker-Fabrie ken op Schiphol te bezoeken. Een zegsman van deze fabrieken heeft verklaard: „Wij hopen de minister hier te ontvangen. We nemen aan, dat hij geïnteresseerd is in de F-27 Friendship. Alle luchtlijnen ter we reld, die nu nog met DC-3's vliogen zijn in dit vliegtuig geinterosseerd, vooral omdat de F-27 zo'n econo misch rendement geeft als vervanger van de DC-3. Het is daarom niet te verwonderen, dat de heer Iskander eens met ons komt praten". De woordvoerder van de Fokker fabrieken voegde hieraan toe, dat on derhandelingen voor de eventuele aankoop van „Friendships" door In donesië waarschijnlijk maanden kunnen duren. Volgens persberichten uit Djakarta zou de binnenlandse luchtvaartmaatschappij „Merpati" (Duif) binnenkort ongeveer tien Da- kota's willen vervangen door een nieuw type en zou de „Friendship" een serieuze gegadigde zijn gewoiden na het recente herstel van de diplo matieke relaties. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, zal in juli een bezoek aan Hongarije brengen, zo is gisteren officieel In New York bekendge maakt. Dit is de eerste bevestiging van hardnekkige geruchten, dat de secre tary:-generaal deze zomer gehoor zou geven aan de reeds lang geleden gedane uitnodiging van de Hongaarse regering. Het zal het eerste bezoek van een hooggeplaatste V.N.-functio- naris zijn sinds de opstand in Hon garije van 1956. Oe Thant zal naar Boedapest gaan in de loop van zijn jaarlijks bezoek aan Europa ter gelegenheid van de zitting van de economische en sociale raad der V.N., die op 2 juli in Genève becint. Men verwacht dat de Algemene Vergadering nu de geloofsbrieven van de Hongaarse afvaardiging naar de V N zal erkennen, een kwestie die sinds de opstand slepende is gehou den De positie van kardinaal Mincszenty. die sinds de opstand in het Amerikaanse cezant-schap in Boedapest verblijft, zal. naar men vermoedt, geen onderwerp van ge sprek vormen tussen Oe Thant en de Hongaarse autoriteiten. Terwijl andere blanken hem lachend aanmoedigen, schopt een blanke de 29-jarige neger Memphis Norman. na hem uit een ..blank" restaurant in Jack son in de Amerikaanse staat Mississippi gesleurd te hebben. De neger was daar een zit- demonstratie begonnen om de eisen van de negers kracht bij te zetten. de Paus binnen een week In staat zal zijn uit bed te komen en in een stoel plaats te nemen, indien deze verbete ring in zijn toestand doorzet. Staatssecretaris Cicognani heeft de Paus gisteren op de hoogte gebracht van de lopende zaken en hem ver teld van de boodschappen met goede wensen die blijven binnenstromen. De Paus is volledig bij kennis en spreekt met iedereen die hem be zoekt. De rest van de dag brengt hij voornamelijk door met lezen, bidden en mediteren. De voorzitters van de vijf grote Kamerfracties hebben van daag alle tijd om zich met hun geestverwanten te verstaan over de verschillende visies, die de informateur prof. Romme heeft ontvangen op zijn leidraad. Militaire koeriers brachten hun van daag de stukken, waarin de stand punten van de voorzitters van de vijf fracties waren vastgelegd. Pas morgenmiddag verwacht prof. Rom me hen bij zich voor een tweede ge zamenlijke bespreking. De informa teur wenst op enkele standpunten nog een nadere toelichting en hij wil nog weten, welk gewicht de verschillende fracties aan bepaalde wensen toeken nen. Het zal dus nog wel even duren voor hij naar Soestdijk gaat om de Koningin rapport uit te brengen over zijn bevindingen tijdens de huidige informatieperiode. Overigens is de wedloop tussen de Party van de Arbeid en de V.V.D. om een plaats in het nieuwe kabinet thans goed op gang. Terwyi socialis tische leiders trachten aan te tonen, dat de K-V.P. op een aantal belang- ryk punten toch veel dichter by de P. v. d. A dan by de V.V.D. staan, beweren liberale leiders, dat er tus sen de christendemocratische par- tyen en de V.V.D. meer overeenstem ming bestaat dan tussen de confes sionele partyen en de P.v.d.A. Bewijzen ma's op dat net zouden moeten wor den bekostigd uit de opbrengst van de reclameboodschappen. Deze ge- dachte. waarschynlijk overgenomen van staatssecretaris Scholten, is door de socialisten categorisch afgewezen. 1 De AR. deed een tegenvoorstel: de i omroepverenigingen ook op het twee- de net met reclame tussen de pro- 1 gramma's door. De K.V.P. wil een heel eind met mr. Scholten meegaan. Maar in geen geval zal men akkoord gaan met verhoging van het kykgeld voor het tweede net. Men wil zo zou men het althans kunnen formuleren een doeltreffende gelegenheid ont wikkeld zien om reclame te maken in de televisie. Maar de omroepvereni gingen mogen niet beperkt worden in hun verlangens. OVERWEGEND ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Droog, overwegend zonnig en warm «er. Zwakke tot matige, langs de 'addenkust af en toe krachtige wind issen noordoost en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 31 mei on op: 4.28 uur; onder: 20.48 uur. laan op: 13.20 uur; onder: 2.17 uur. oogwater te Katwyk te 10.06 en 141 uur, laagwater te 5.24 en 18.05 De P.v.d.A. voert als bewysstukken aan: het belastingvraagstuk, de wo ningbouw. de tegenstand tegen een eigen risico voor verzekerden in een ziekenfonds, het vraagstuk van de winstdeling, de herziening van de structuur van de onderneming, de financiering van de sociale verzeke- ring en de binding, die tussen het j nieuwe kabinet en de Kamerfracties i moet bestaan. Ook commerciële tele visie wordt genoemd en vanzelfspre kend het gemeenschappeiyk verlang- lystje. dat N.V.V. en KAB. dezer dagen publiceerden. De liberalen zetten daar tegenover, dat uit de socialistische activiteiten biykt, dat de P.v.d.A. „tot elke prys" aan het kabinet wil meedoen. Maar als deze party teveel water in de wijn doet, zo zeggen zy, dan komt zy in tegenspraak met het program, dat zy aan de kiezers heeft voorgelegd. Voor de V.V.D. als beginselparty, zo voegen zij er aan toe, is er een grens aan de wedloop. Maar waar die grens precies ligt zal men in dit stadium van het touwtrekken wel niet willen aangeven. Overigens* heeft de socialistische fractievoorzitter prof. Vondeling gis- i teravond voor de televisie gezegd, dat hy de kans op een vyfpartyenkabinet niet groot meer acht. De wyn zou dan door het vele water te onsmakelyk worden. Andere punten Op het gebied van de landbouw bestaan nog vrij veel tegenstellingen, die echter niet als onoverkomeiyk worden beschouwd. Men staat echter voor het feit. dat de ruimte in de be lastinggelden niet groot is, zodat niet alle wensen, die leven ten aanzien van de landbouw, de uitbreiding van de sociale verzekeringen en de defen sie zullen kunnen worden vervuld. Het maken van een keuze zal nood- zakeiyk zyn. De V.V.D. zou zich tameiyk tege moetkomend hebben getoond en slechts op het punt van het woning bouwbeleid (het instellen van ge- meenschapsbouwbedryven. waarin ge meenten, woningbouwverenigingen en particulieren samenwerkend en de kinderbyslagregeling enige bezwaren hebben ingebracht. De V.V.D. zou zich ermee akkoord hebben ver klaard. dat verlaging van de belas tingdruk in de nabye toekomst vry- wel onmogeiyk is, een standpunt, dat overigens ook prof. Zylstra aan hangt. Met de wens tot invoering van een eigen risico in enkele sociale ver zekeringen (ziekte) staat de V.V.D. echter weer tegenover de andere re- geringspartyen. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Het Deense ministerie van On derwijs heeft dezer dagen, zij het schoorvoetend, toegegeven dat in de wiskunde-opgaven voor de middelbare eindexamens een „onoplosbaar" trigonometrie- vraagstuk was voorgekomen ten gevolge van een drukfout in de tekst. Om de verontwaardiging bij de gedupeerde jongelui weg te ne- I men kondigde het ministerie I eerst aan, dat er een nieuw exa men zou worden afgenomen waarvan het waarderingspunt in combinatie met het reeds gegeve- I ne in aanmerking zou worden ge nomen. Hiertegen rees nieuw protest: een nieuw examen zou immers de periode tussen het j wiskunde-examen en dat voor de andere onderdelen verkorten! j Het ministerie besloot daarop het examen maar te laten varen en voor de beoordeling alleen af te gaan op het gemiddelde rap portcijfer van het afgelopen jaar. Maar daartegen kwamen de al- fa-studenten van de talen richting in opstand omdat hierdoor volgens hen de ..beta's" een voordeel zouden genieten waartegenover ook een vrijstel ling van een examen-onderdeel j voor de „alfa's' zou moeten staan. De door pech achtervblgde mammoet-tanker ..Esso Den Haag" is gisteren na het voor tijdig einde van de technische proefvaart met sleepboothulp de Nieuwe Waterweg opgesleept op weg naar de werf. waar de reparatie zal plaats vinden. De oceaanreus aan het lijntje var. notedopjes op de Nieuwe Wa terweg. Zoals men elders kan lezen zal de reparatie enkele we ken in beslag nemen Een van de gevoeligste punten blijkt opnieuw de commerciële televisie. Het ziet er niet naar uit, dat de andere fracties het standpunt van de Chris- telijkhistorische leider mr. Beernink willen overnemen. Uit uitlatingen, die hjj deed, kregen wy sterk de In- 1 druk, dat hij de reclame in de tv als j een vrüe kwestie wil beschouwen. Het punt zou dus niet in een rege ringsprogram moeten worden opge nomen. Prof. Romme had in zyn leidraad 1 een oplossing voorgesteld, die voor de V.V.D dan aantrekkelijk mag zyn. maar zeker niet voor de P.v.d.A., de A. R en een groot deel van de K.V.P. Eén concessionaris op het tweede net j en de Kamer moet dan maar uitma- I ken, wie dat moet zyn. De program- i Uit het Leidsch Dagblad van 1 Junij 1863: (Adv.) Paviljoen-Badhotel te Katwijk aan Zee. De on- iergeteekende berigt de ope ning van zijn hotel. De kastelein, K. C. Teun. t Een dienstmeisje te Ant- r werpen vroeg en kreeg van f haar mevrouw bijvertrek een t getuigschrift waarop vermeld J het woord ter verklaring van f tevredenheid: praatjesdienst- J meideerbedervendboozebuur- 9 vrouwenkwadetongenlevaen f achtiguitdenduimzuigerij"f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1