LANG BERAAD OVER ROMMES LEIDRAAD Nog lang niet aan regeringsprogramma Juridische Rotterdam faculteiten en Tilburg Sikkens goede Groep hoekt resultaten .CORONA' beterec_„ K.J.P. wil benoeming formateur Verrassend nieuws voor de Nederlandse huisvrouw! WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Senaat laatste maal hijeen De modieuze TRICEL japonnen Exclusieve modellen LUC1ENNE FRANKRIJK NEDERLAND DUITSLAND BELGIE HEREN,-DAMES en KINDERSCHOENEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 MEI 1993 j Kind rukt zich log en rent rij liaan op Het driejarige jongetje Christ laan i Pleters rukte zich gistermiddag op de Koninginnelaan in Nijmegen Tos van ,de hand van zijn moeder en liep de rijbaan op. Het kind werd aangere den door een juist passerende auto en zo ernstig gewond, dat het enkele 1 uren later in een ziekenhuis overleed. (Van onze parlementaire redactie) Zeer langdurige vergaderin gen hebben de vijf grote Twee de Kamerfracties gisteren ge wijd aan de leidraad, die de ka- binets-informateur. prof. dr. C. P. M. Romme. had opgesteld. Zij bespraken de ongeveer 35 punten van de leidraad en stel den vast, wat naar hun mening in het regeringsprogram van het n.euwe kabinet behoort te wor den opgenomen. Het langst vergaderden de frac ties van de KVP en de ARP, na- vielijk resp. 5V2 en zes uur. De voorzitters van de vijf fracties zouden vandaag aan prof. Rom me het standpunt van hun frac ties meedelen. De informateur zal deze rapporten vergelijken. Aan de hand van de rapporten kan worden vastgesteld, welke fracties het op de meeste punten met elkaar eens zijn. De grondslag van het nieuwe ka binet is gistoren overigens nog nau welijks gelegd. De fracties hebben goeddeels onafhankelijk van elkaar een standpunt ten opzichte van de leidraad van dr. Romme bepaald. De drie christendemocratische frac ties hebben wel een zekere mate van contact onderhouden, maar zij moes ten maar afwachten, welke houding dc VVD en P.v.dA. ten opzichte van de leidraad zouden aannemen. Voor af bezaten zij daarover geen enkele zekerheid. Grote lijnen Natuurlijk is in grote lijnen wel bekend, wat de VVD en de P.v.d.A. nastreven. De christendemocratische fracties konden dus enigermate we ten. welke invloed hun standpunt heeft op een mogelijke samenwerking met een van beide niet-confessionele partijen. Zeer in het algemeen schij nen zij gisteren een houding te heb ben aangenomen (hoewel er ook een kabinet. verschilpunten zijn, met name de commerciële televisie bij de AR), die zonder veel moeite in overeenstem ming zal zijn te brengen met het standpunt van de VVD. Het is ech ter slechts aan prof. Romme be schoren. nauwkeurig te overzien, in hoeverre er werkelijk overeenstem ming tussen de fracties bestaat. Is dus wat dit betreft het beeld nog niet geheel duidelijk, nog een ander punt werkt vertroebelend. De fracties kunnen wel het hunne zeg gen over allerlei politieke knelpun ten, maar hiermee is men nog lang niet aan een regeringsprogramma toe. Een regeringsprogramma komt tot stand na onderling overleg tussen de fractie, na een procedure van geven en nemen. Dergelijke onder- i handelingen zijn tot op heden nog niet gevoerd. Het Is niet ondenkbaar, dat prof. Romme de fractievoorzitters nog eens b|j zich laat komen om van ben te vernemen, hoeveel gewicht ze aan de door hun fracties aangehangen standpunten toekennen en in hoe verre zjj tot compromissen bereid zijn. In feite Is h|j dan echter al bezig met het opstellen van een re geringsprogramma, een werkje, waar aan hij zoals hij aan het begin van zijn informateurschap heeft gezegd, niet zou beginnen. De kritiek is niet onbegrijpelijk. In de tijd, waarin Romme zijn leidraad heeft opgesteld, had wel licht een formateur een regerings programma kunnen ontwerpen. Hij had dit program aan de fracties ter beoordeling kunnen voorleggen en zou na ontvangst van de uitslag zijn conclusies hebben kunnen trekken en op grond daarvan verder hebben kunnen werken. Nu moet prof. Rom me eerst, nog naar de Koningin. Hare Majesteit moet vervolgens een for- J deze moet dan mateur aanwijzen en nog een regeringsprogramma opstel len. Hij kan daarbij natuurlijk voort bouwen op het werk van de informa teur, maar zonder diens activiteiten had hij het misschien even goed gered. U bent vaak niet helemaal tevreden over uw was en u hebt er to$h zó uw best op gedaan Is het was middel de schuldige? Neehet zit in het water zélf Bijna overal in Nederland is het leidingwater veel en veel te hard. Dat remt de was kracht van elk normaal wasmiddel. Met zacht regenwater zou alles veel beter gaan. Maar wie heeft nog 'n regenton in deze moderne tijd Hier is de oplos sing! Het is het nieuwste wasmiddel Castella Actief Blauw. Hierin is na melijk de ideale water-zachtmaker, het Anti cal-3 verwerkt. Een sensa tionele Castella vinding I Zie het zelf: nog nooit was uw goed zo werkelijk in-schoon, 't Vuil vliegt gewoonweg uit het goed Voel het ook zélfuw textiel is na het wasssen niet stug zoals vroeger. Het nieuwe Castella Actief Blauw is een revolu tie in wassen. Probeer het. Vraag uw winkelier Castella Actief Blauw. U zult er enorm enthousiast over zijn I Zo rijst de vraag, welke nuttige bijdrage prof. Romme thans nog kan leveren voor de vorming van een nieuw kabinet. Het gerucht gaat, dat prof. Romme's eigen partij, de KVP, het liefst zou zien, dat de informa teur met het opmaken van een in ventaris zijn taak als beëindigd be schouwt en de weg zou vrijmaken voor de benoeming van een forma teur, die dan uit deze inventarisatie verdere conclusies zou kunnen trek ken. Dit verlangen moet men zien in het licht van de kritiek, die onder meer door dr. De Kort is geuit, dat de benoeming van een informateur feitelijk niet nodig was en dat de Koningin gerust meteen een forma teur had kunnen benoemen. Aldus redenerend zou elke nieuwe stap van prof. Romme vertragend kunnen werken op de feitelijke vorming van (Van onze parlementaire redactie) De ..pensioenmaatregelen 1963", die het welvaartsvast maken van de over heids pensioenen behelzen, z|jn giste ren in de Eerste Kamer zonder hoof delijke stemming aangenomen, tege lijk met enige wetsontwerpen, die met die pensioenmaatregelen ver band houden. Minister Toxopeus zei. dat het geheel van regelingen nogal onoverzichtelijk is, en meende dat deze in de op stapel staande nieuwe pensioenwet in veel eenvoudiger vorm zullen moeten worden neergelegd. De wel vaar tsv as te overheidspen- sioenen kwamen aan bod aan het eind van de 41ste vergadering van de Senaat in dit zittingsjaar, de laatste vergadering in de oude samenstel ling. Zaterdag wordt de Kamer ont bonden, woensdag komt ze in de nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen. Voorzitter Jonkman stond even stil bij het feit dat 21 senato ren niet in de nieuwe Kamer zullen terugkeren: „De allerbeste wensen van de leden die blijven, vergezellen de leden, die gaan". HU noemde het werking zal kunnen treden. Een an dere wet. die op de schadeverzeke ringsmaatschappijen. zou zo spoedig mogelijk door de Staten-Generaal in (Van onze parlementaire redactie) De wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs, die het mo gelijk maakt aan de economische hogescholen van Rotterdam en Tilburg een juridische faculteit te verbinden, is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Verzet tegen deze wetswijziging rees slechts in de AH.-fractie. De hoogleraren Diepenhorst en De Gaay Fortman vroegen aantekeningen, dat zij geacht wensten te worden tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Prof. Diepenhorst vreesde voor een denaturering van de rechtsgeleerd heid, als de faculteit wordt losge maakt uit het grotere universitaire geheel, waar zij tot dusverre deel van uitmaakte. Mej. dr. Klompé, die als minister van O. K. en W. ad-interim het wets ontwerp verdedigde, gaf mevr. Schou- wenaar—Franssen (WD) de verze kering, dat het niet de bedoeling is, dat in Rotterdam en Tilburg alle ju ridische specialismen zullen worden gedoceerd. De wijziging van de wet op stich tingen en overheidsstichtingen. werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. met aantekening van de te- behandeling moeten worden genomen meende de minister. Zonder hoofdelijke stemming pas seerden verder de wetsontwerpen ka pitaaluitgaven publiekrechtelijke lichamen, de regeling verhouding staat-herstelbank, het ontwerp visse rij wet 'dat regelingen bevat betref fende het technisch visserijbeleid), de wetsontwerpen op de accijns van bier en alcoholhoudende stoffen, de wijziging van de octrooi wet. en de wet op de raad voor de beroepskeuze voorlichting. Ongetwijfeld het belangrijkste feit waren ten opzichte van 1961 gunsti- in het voor de Sikkens Groep N.V. te ger aangezien door samenwerking van Sassenheim gunstige jaar 1962 was de enige, ten dele. incidentele factoren van" Kimstharsfabriek Sjmthese N V, fusie met Koninklijke Zout-Ketjen een ten opzichte van de omzet hoog weer aanzienlijk. N.V., die geëffectueerd werd door een winstcijfer werd bereikt. Deze fac- j De nog steeds voortdurende sta king In Ce Britse automobielindustrie heeft ertoe geleld, dat verscheidene toeleveringsbedrijven 22.000 arbeiders naar huls hebben gestuurd Een der- tlgduiaendtal andere arbeider wordt eveneens met werkloosheid bedreigd Indien er niet snel verbetering komt ln de huidige situatie. De verkoopkantoren hebben voor het merendeel weer bevredigend gewerkt en daardoor hun bijdrage verleend j aan het gunstige resultaat. De export van enige bedrijven in de Groep en vooral van Sikkens Lak- j fabrieken N.V. vertoonde een flinke I stijging, die aanzienlijk groter was dan die van de gemiddelde Neder landse verfindustrie. Een groot deel van de stijging van de totale verf- export over 1962 komt dan ook voor rekening der Sikkens Groep. Verheu gend was. dat een belangrijk deel van deze export ging (via onze doch terondernemingen ter plaatse) naar de E.E.G.-landen. In kg uitgedrukt steegde Door een lagere middenprüs was de stijging ln gul- aandelenruil. waarbij nominaal f 1000 toren zijn o m 1. een bevredigende dens minder soectaculair. Per I nomen, mei aan«K«rung van ae te- j sikkens Groep kon worden ingewis- omzetontwikkeling en 2 aanzienlijke januari 196° werd de verkoop van -"»?■ Troostw"k I «ld te,™ nominaal f 130 K.Z.K. Hel verbetering van de resultaten ïan onderfeSacht iTwilparU afdeling Plastic Chemie, die in de korte tijd van haar bestaan opmerke lijke successen heeft bereikt Verwacht mag worden dat de fusie met K.Z.K. in 1963 zal leiden tot verdere activiteiten op het gebied van kunstharsen en aanverwante ge- PvdA). Hoofdstrekking van de wets wijziging is dat overheidsstichtingen niet langer meer aan de algemene wettelijke regeling zullen zijn ont trokken. Ook de wet betreffende de ver plichte WA-verzekering motorrijtui gen, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Minister Beer man hoopte, dat deze wet snel in Staatsraad Reinalda gaat met pensioen Het lid van de Raad van State, de heer M. A. Reinalda zal dit hoge ooilege einde volgende maand met pensioen verlaten. Hij zal dan de aantal van 21 "een uitzonderlijk hoog daarvoor gestelde wettelijke termijn getal. hebben bereikt. tegen overgrote deel van de aandeelhouders i van Sikkens Groep N.V. heeft van dit aanbod gebruik gemaakt. In een druk bezochte aandeelhoudersverga dering zijn de redenen voor de fusie nader toegelicht en Is als het ware afscheid genomen van de vroegere aandeelhouders. BU de fusie Is het arbeidsterrein van de Sikkens Groep N.V. voor de toekomst nader geregeld en omschre ven als volgt: verven, kunstharsen, lijmen, drukinkten, kitten en aan verwante en concurrerende produkten en produkten die hieraan in gemeen schappelijk overleg worden toege voegd. Als eerste gevolg van de fusie zijn in de loop van het verslagjaar be sprekingen gevoerd om te komen tot een Integratie van alle verfbelangen van K.Z.K. in de Sikkens Groep Deze besprekingen hebben Inmiddels tot een bevredigende oplossing geleid De financiële resultaten over 1962 enkele buitenlandse ondernemingen, die vorig Jaar verliesgevend waren, waarbij ln het bijzonder Sikkens S.p.A. in Italië kan worden genoemd Deze factoren tezamen waren ruimschoots voldoende om de geste- gen onkosten met name de post lonen en salarissen was beduidend 1 bieden, in verband waarmee een in- hoger dan in 1961 op te vangen. tegratie van de N.V Kleefstoffen De omzet der verf fabrieken binnen- fabriek Gebr. Struyck ln de Sikkens land steeg opnieuw, deze stijging werd vrijwel geheel verkregen door Sik- kens-Smits NV (constructieverven en scheepsverveni en Flexa NV (pro dukten voor de particuliere markt). Beide bedrijven hebben hun relatieve positie kunnen verbeteren. Hoewel geen exacte cijfers bekend ziin. mag worden aangenomen dat Sikkens Lakfabrieken NV en Alpha Muur- verffabrieken NV hun relatieve po sitie ongeveer hebben gehandhaafd, omdat de stijging van de omzet van de gehele Nederlandse verfindustrie in het binnenland slechts gering was. Groep een versterking betekent. Ern stige moeilijkheden ondervindt men door de uiterst lange termijn die het verlenen van bouwvergunningen vergt. De laatste bouwvergunning voor bescheiden bedragen werden in november 1961 aangevraagd en zijn thans nog steeds niet verleend De personeelsvoorziening is. voor wat de krachten op beter niveau be treft .nog weinig verbeterd. Daarbij komt dat de huisvesting van deze categorie in het Westen van het land bijaonder moeilijk is en een bron is van voortdurende zorg. MODEHUIS Botermarkt 17 Leiden Telefoon 32765 BREESTRAAT 165—167 LEIDEN van al deze landen vindt U bij ons de allerbeste fabrikaten voor in een overweldigende sortering. Prijzen voor iedere beurs.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9