finnbrod 'BIRDS OF SORROW': Japans No - spel in een nieuwe visie Heel veel koolvis en wijting; weinig voor 'De Lakenhal' haring Geschenk Rotogravure Vervuld van diepe en symbolische zin ook al voor dit mooie mandje? kunst. kAleiÖOSCQQP Gunstige resultaten voor de vissers Première Nerf. Dans Theater Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 mei 1963 Derde blad no. 30968 Advertentie Het Nederlands Dans Theater heeft opnieuw gedurfde activi teit betoond: gisteravond ging in de Kon. Schouwburg te Den Haag de met spanning verbeide première van "Birds of sorrow", gebaseerd op het klassieke en geliefde Japanse Nó-spel "Utoh iasukata" in de westerse visie van de Amerikaanse danser-choreo- graaf Glen Tetley, die hierin zelf een der drie rollen vervulde. "Birds of sorrow" is muzikaal geïllustreerd door de jeugdige Amerkaanse componist Peter Hartman. Hij schreef hiervoor een 1 soort "musique concrète", welke zich nauw aansluit bij het diepzin- j nige gegeven. In dit décor trokken een huis op paien. waarin de geest van de jager i vertoeft en een op een vogelnest ge- lijkend laag verblijf, waarin zich de vrouw bevindt, de sterkste aandacht. Deze interessante introductie werd cmraamd door reeds eerder uitge- voerde balletten: het markante ..Concertino" (choreografie Hans van 1 Maneni. op de licht-verende, stuwen de muziek van Boris Blacher. het „Jazzballet klaar af", jeugdig, joyeus en levensblij, waarvoor Duke Elling- I ton de verdacht veel op Gershwin- invallen gebaseerd lijkende, pakkende muziek schreef en de reeds eerder door ons uitvoerig en met grote waardering beschreven „Carmina Burana" van Carl Orff (choreograaf John Butler), een der hoogtepunten van het afgelopen seizoen en zeker ook van deze zo rjjk gevarieerde I avond, waarmee het N'ed. Dans Theater opnieuw bewijs van sterke levenskracht gaf. Het zoeken naar nieuwe wegen voor het moderne ballet is dit ensemble i wel toevertrouwd. En de belangstelling ervoor groeit gelukkig meer en meer! H. grandioos succes bij alle mensen met smaakt Dit aparte, uiterst sier-_ lijkë pitrieten mandje voor slechts 8 Finnbrod stempels en f 3.45. Vergelijkbare winkelwaarde f 5.75. Iets héél bij zonders Vlug: 2 stempels op elk pak Finnbrod. GemakkelijkHaal uw spaarkaart bij kruidenier, bakker of gebruik de Finnbrod-spaarkaart uit uw nieuwe radio-TV-blad. Smakèlijk: Finnbrod is het echte krokantbrood, verrukkelijk-knapperig en gezond. Neem mèt uw spaarkaart meteen een pak mee! (prijsper pakso ct.) FINBROOD N.V. - Keizersgracht 309 - AMSTERDAM-C - Tel. 66590 héérlijk bij elke broodmaaltijd Met Pinksteren 3 dagen vers broodetend Dan nü Finnbrod halen! Deze legende uit de 14e eeuw ver haalt van jagers, die de nesten met jonge vogels opzoeken door het imiteren van vogelgeluiden, om hen vervolgens te doden. Tot goed begrip diene, dat „Utoh' de lokroep van de moedervogel en .iasukata" het antwoord der jonge vogels is. In dit spel wordt men geconfron teerd met de Boeddhistische levens beschouwing, dat hij, die na een leven van lust, begeerte en geweld, gereïncarneerd wordt en nogmaals tot straf dezelfde slechte weg moet gaan. j Het gaat hier om de geest van een jager, die berouw heeft over zijn gewelddadig leven hij doodde im mers de vogels en door middel van een meditatieve priester weer contact zoekt met zijn op aarde achtergeble ven vrouw. Hij doodt haar, doch wordt tenslotte zelf slachtoffer van haar wraakzucht. Aan Glen Tetley de jager Martine Janmaat de vrouw en Charles Czernv de priester waren de rollen in dit sfeervolle, poëtische dan weer dynamisch-dra- niatische, soms zelfs demonische spel opgedragen. Weliswaar leek ons de vertolking niet in alle opzichten even gelukkig: de strijd tussen man en vrouw ontaardde af en toe, ondanks de flitsende bewegingen, die elk hun symbolische betekenis hebben, in een doodgewone worstelpartij! maar als geheel viel er, mede door de prachtige kostuums en het op de oorstellingen van de grote Japanse selnlder Hokusai geïnspireerde décor ran Willa Kim, toch veel te waar deren. Aquilino Kibeiro - 78 - overleden L)e gedeeltelik op Japanse elemen ten gebouwde muziek, waarin het uit 12 instrumenten samengestelde slag werk een dominerende rol vervult, is doorspekt met talloze originele klankeffecten o.a. het nabootsen van vogelgeluiden en vormt met het zinrijke gegeven een absolute eenheid. Of de aansluiting tussen Oost en West in dit spel van enerzijds liefde, anderzijds haat, echter in elk op zicht geslaagd mag heten, lijkt ons twijfelachtig: daarvoor waren er toch naar ons gevoel nog te veel gefor ceerd#» momenten, welke nog midden in het ..experiment" bleven steken. Uit het grote applaus kon evenwel bewondering voor de kranige, knappe en lenige prestaties der drie vertol kers worden afgeleid. Dit Nó-spel, dat verleden jaar in New York zijn première beleefde en sindsdien tijdens diverse Amerikaan se festivals met succes ten tonele werd gevoerd, heeft intussen de ver dienste, dat het talrijke inspirerende facetten openbaart, welke tot verrij king van de balletkunst in het alge meen kunnen bijdragen. In volgende voorstellingen zullen de rollen ook vervuld worden door Kathy Gosschalk, Job. Sanders en Jaap Flier. Dit ballet zal ook tijdens het Holland Festival te zien zijn. Aquilino Ribeiro, een van de be roemdste schrijvers van Portugal, is nabij Lissabon overleden. Hij werd 78 jaar. Ribeiro die in 1913 zijn eerste boek, The garden of torments, schreef, heeft twee jaar geleden een Nobelprijs voor de literatuur gewon nen. In de afgelopen 50 jaar heeft hij novellen, korte verhalen, artikelen en korte verhandelingen geschreven, waarin hij voor de rechten van de kleine man opkwam. Hij was tegen de regering van Salazar. Op bijzon dere wens van de familie is in Por tugal geen officiële bekendmaking van zijn dood gepubliceerd. Er worden thans voorbereidingen getroffen voor de viering van het gouden schrijversjubileum van Ribeiro. Zijn werk werd in het Engels. Duits, Zweeds en Italiaans vertaald. Een Franse vertaling van zijn werken is in voorbereiding. Ribeiro was reeds van zijn jeugd of een felle republikein en leefde driemaal in ballingschap buiten Por tugal. In 1958 werd zijn roman When the wolves howl (Als de wolven hui len) in beslag genomen en hem werd belediging van het Portugese ma gistratuur ten laste gelegd. Het boek ging over de boerenopstand en de berechting van de leiders van de Studenten boden 10.000 aan Gisteren heeft het bestuur van het Ned. Studenten Orkest het Ned. Stu- dentensanotorium te Laren <N.-H.> een cheque ter waarde van f 10.000 aangeboden. Dit geld is een deel van de op brengst van de tournee 1963 the het Studentenorkest heeft gemaakt. De baten van de tournee waren voor het Studentensanotorium en het Univer sitair Asiel Fonds. Prof. dr. G. C. He ringa. voorzitter van de Stichting het Nederlands Studentensanotorium, nam de cheque in ontvangst, by wel ke gelegenheid hy de musicerende studenten dank bracht voor hun ac tiviteiten. opstand in Oporto. Deze kwestie is echter geen rechtzaak geworden, omdat aan Ribeiro amnestie werd verleend. Ribeiro was lid van de Portugese Academie van Wetenschappen, maar hy weigerde het uniform van de academie te dragen. Hy was voorzit ter van de schryversvereniging, maar trad af. Het Produktschap voor Vis deze sector toch van een gunstige en Visprodukten constateert, dat gang van zaken worden gesproken. Voor makreel werden, by een de aanvoer van zeevis in de maand maart ruim is geweest, waarbij vooral het aanbod van koolvis en wijting opvallend groot was. Gezouten haring'H, 8®™ic*delde pry s van 3 f 67 Per kg- Slechts 30 ton makreel Bflfi werd geimporteerd tegenvallend aanbod, hoge prijzen be taald. Op verschillende dagen lag de gemiddelde dagprijs te IJmuiden zelfs boven f 1 per kg. De totale maandaauvoer van makreel bedroeg werd daarentegen in geringe hoeveelheden aangevoerd, ter wijl met de haringspanvisserij goede resultaten werden geboekt De aanvoer van rondvis steeg, ver geleken met februari, belangrijk, na melijk van 3.348 ton. gemiddelde prüs f 0.43 per kg. tot 4.843 ton, gemiddel de prüs f 0.38 per kg. Hoewel de aan voer van platvis in maart minder groot was dan in februari deze daalde van 4.700 ton, gemiddelde prijs f 1.03 per kg, tot 4.198 ton, ge middelde prijs f 1.13 per kg kon Bolsjoi-strijkorkest komt naar Scheveningen Het strydorkest van het Bolsjol- theater te Moskou zal. na beëindiging van de komende Westeuropese tour nee van het ballet, nog een korte oncerttournee maken en daarbij ook ons land bezoeken. Dit strykorkest, dat onder leiding staat van Joeli Rejentowitsj, concer teert op maanden 19 augustus in de Kurzaal te Scheveningen. Sterke stijging van aantal jonge ongeil nwde moeders O De heer W. van Wyngaarden. com missaris van politie in Rotterdam, heeft op de gisteren in Dordrecht ge houden provinciale dag „Zuid-Rol- lanci 1963" van de Unie van Vrouwe lijke Vrywilligers, in een inleiding verklaard, dat het aantal ongehuwde moeders in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar van 1960 tot 1961 met niet minder dan 63 procent is toege nomen. Een treffende omstandigheid is. dat tegenwoordig ook bloed schande vaker voorkomt, aldus de commissaris, die zich in dit verband afvroeg hoe de sfeer in sommige ge zinnen is. Hij waarschuwde voor het onbeperkte vertrouwen, dat kinderen altyd hebben in volwassenen en constateerde, dat de gevaren die de jeugd bedreigen, voorkomen in alle milieus. Geld. snoep en een auto, kunnen ellendige verleidingen zijn. De heer Van Wijngaarden zei verder, dat veel aan goede voorlichting ont breekt. Hantlstofzuiger voor astronauten In de toekomst zullen ruimtevaar ders geen last meer hebben van dooi de gewichtloosheid los door hun ca bbies ronddwarrelende etensfrag- menten, die onder andere Cooper op zijn laatste 22 toerentocht zulk een last bezorgden, zo sterk zelfs, dat zijn uitzicht op het instrumentenbord er door werd gehinderd. Telkens als Cooper wat water dronk, ontsnapte er iets, docli dat „brok" water bleef niet aaneengeklit, maar dreef uiteen tot een massa kleine droppeltjes, en eenzelfde soort moeiiykheid was al eerder gerapporteerd door zijn voor ganger Scott Carpenter, die na het eten van droge biscuits zyn ruimte moest delen met een soort wolk van kruimels. Nu is door de Aerojet General Corporation een uiterst licht, plastic stofzuigeitje vervaardigd, dat met de hand kan worden geactiveerd en keurig netjes alle rondzwevende deeltjes tot zich trekt. Pakistan en Afghanistan hervatten betrekkingen Na bemiddeling van Perzië heoben Pakistan en Afghanistan besloten hun diplomatieke betrekkingen te hervatten. zy werden verbroken in 1961, na dat Pakistan de consulaire en han delsbureaus van Afghanistan had ge sloten onder aanvoering, dat het spionagenesten waren. Afghanistan had een volksstemming geëist onder de vier miljoen Pathanen in het grensgebied van Pakistan, die vol gens Afghanistan een afzonderlyke 6taat wilden stichten. Vooral door de spanvissers werden in de maand maart zeer grote hoe veelheden wijting gevangen. De maandaauvoer bereikte het hoge to taal van 2.240 ton, waarvan niet minder dan 866 ton wegens het niet behalen van de minimum verkoop prijzen moest worden afgevoerd naar de vismeelindustrie. Veel koolvis Zowel te IJmuiden als te Scheve ningen waren opvallend grote hoe veelheden koolvis aan de markt. Eerstgenoemde plaats leverde 795 ton, laatstgenoemde 631 ton. Vooral op de dagen van ruime aanvoer wer den slechts matige prijzen betaald. I De gemiddelde maandprys lag op f 0.34 per kg .Ruim 1.200 ton koolvis werd uitgevoerd. De aanvoer van schelvis was met een totaal van 283 ton, gemiddelde j prys f 0.69 per kg, gering. Zoals de laatste maanden gebruikelijk, was er 1 weinig grote schelvis aan de markt. De import van schelvis bedroeg 143 1 ton. Het aanbod van kabeljauw liep, 1 vergeleken met februari terug. nL van 864 ton. gemiddelde prijs f 0.67 per kg, tot 746 ton, gemiddelde prijs f 0.82 per kg. Er was betrekkelyk veel grote kabeljauw aan de markt, waar voor goede prijzen werden gemaakt. Geimporteerd werd 916 ton; de uit voer bedroeg 372 ton. In februari en maart worden voor schol veelal lagere prijzen gemaakt dan in de zomermaanden, wanneer de kwaliteit van deze vissoort in het algemeen beter is. In de verslag- maand was de gemiddelde prijs f 0.38 per kg by een aanvoer van 1.777 ton. Ruim 870 ton werd uitgevoerd. Zowel door de treilers als door de kotters werden byzonder goede vang sten aan tong gemaakt. Voor deze vissoort moest echter wel met aan- jzienlyk lagere prijzen genoegen wor den genomen, dan de laatste maan- den gebruikelijk was. De gemiddelde 1 ton). prijs daalde van f 2.10 per kg by een aanvoer van 1.764 ton in februari tot f 1.76 per kg by een aanbod van 2.147 ton in maart. Ruim 1.670 ton werd geëxporteerd: een vry grote hoeveel heid kwam dus beschikbaar voor do binnenlandse markt. In de maand maart werd 1.060 Ion zeevis geimporteerd voor een waarde van f 1.7 miljoen tegen 1.067 ton voor een waarde van f 1.4 miljoen in maart 1962. Geimporteerd werd on der meer uit België (374 ton), West- Duitsland (414 ton). Zweden (134 ton). Noorwegen (36 ton) en IJsland 46 ton). Grote hoeveelheden zeevis konden worden uitgevoerd: de exporttotalen waren resp. 5.050 ton en f 6.6 miljoen tegen 3.448 ton voor f 73 miljoen in maart 1962. Uitvoer vond onder meer plaats naar België (765 ton), West- Duitsland (2.052 ton), Frankryk (1.147 ton), Italië (323 ton). Groot- Brittannië <294 ton», Zwitserland <133 ton) en de USA (131 ton). Haring De by na 1.300 kantjes steurharlng, die in maart werden aangevoerd, wa ren allen afkomstig van de treil- vissery. Scheveningen zorgde voor 542 kantjes volle en 319 kantjes yie haring, Katwyk voor 215 kantjes vol le haring. Vlaardingen voor 138 kantjes volle en 44 kantjes yle ha ring en IJmuiden voor 15 kantjes volle haring. De gemiddelde prys vooi- de volle haring bedroeg f49.52 per kantje, voor de yie f 42.06 per kantje. Er werden ook nog ruim 300 kantjes gezouten haring ingevoerd. De uitvoer van gezouten haring be droeg slechts 1.943 ton voor een waarde van f2.1 miljoen tegen 3.738 ton voor een waarde van f 2.4 mil joen in maart 1962. Afnemers waren onder meer België (659 ton). West- Duitsland (878 ton), Frankrijk <109 ton), Noorwegen <82 ton) en Roeme nië (48 ton). De in maart aangevoerde verse ha ring 5.092 ton met een gemiddel de prijs van f0.34 per kg. was voor ruim 70 procent afkomstig van de haringspanvissery. welke met goe de resultaten niet ver uit de kust werd uitgeoefend. Ruim 35 ton moest door het niet behalen van de mini- mum-verkoopprys worden afgevoerd naar de vismeelindustrie. De import van verse haring be droeg 444 ton voor een waarde \an f 162.000 tegen 451 ton voor f 150.000 in de overeenkomstige maand van 1962. De export van verse haring bereik te in maart het totaal van 3.088 Ion voor een waarde van f 1.3 miljoen in maart 1962. Afnemers waren onder andere België <582 ton), West-DuiU- land (2.166 ton) en Frankrijk (370 Rijd veilig, koop veilig, koop bij RIJNLAND Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de N.V. Ned. Roto gravure Maatschappij heeft deze aan de directeur van de Lakenhal een tekening aangeboden, die in de tiveede helft van de 17de eeuw gemaakt moet zijn naar een schilderij van Lucas van Leyden. De tekening is van de hand van de Haagse advocaat Jan de Bis schop, die tussen 1655 en 1670 een reeks getrouioe copiën heeft ge tekend naar schilderijen uit de 16de eeuwdie hij in Hollandse verzamelingen aantrof. Uit de gevallen, waar naast de copieën ook de originelen nog voorhanden zijn, kan men nagaan dat De Bisschop nauwkeurig te werk ging. Bijzondere belangstelling echter hebben de tekeningen naar schil derijen die intussen verloren zijn gegaan. De sepia-tekening die thans aan de Lakenhal is geschonken, betreft juist zulk een geval en toont de „Genezing van de lamme". De stijl, de compositie, het land schap, maar vooral ook details, zoals het zittend kind op de voor grond en de draperieën van de linkse figuur wijzen duidelijk op een laat werk van Lucas van Leyden, dat verwantschap vertoont met de „Genezing van de Blinde", dat zich op het ogenblik in de hermitage te Leningrad bevindt. Jan de Bisschop had grote bewondering voor Lucas van Leyden en heeft een aantal tekeningen van de Leidse meester gecopieerd, waar van de Utrechtse hoogzeraar prof. Van Gelder er een vijftiental bij één heeft gevonden. De tekening die thans aan het bezit van de Lakenhal is toege voegd, is een belangrijke aanvulling van deze reeks. Zij komt uit Duits bezit en is nog niet gepubliceerd. Franse sigaretten weer duurder (Van onze correspondent in Parijs» Nadat de berichten eerst met klem waren tegengesproken, is gisteren in Parijs officieel erkend dat aanstaan de zaterdag de sigaretten en de tabak van 11 tot 20 procent in prys zullen stygen. Om de rokende kleine man echter niet te zwaar in zyn porte monnee te treffen, zal de prys van de goedkope shagtabak ongewyzigd moeten blyven. Ook de sigaretten van de laagste kwaliteit, die de sol daten in de kantines kunnen kopen, zuilen niet worden verhoogd. Gistermorgen, toen het communis tische dagblad „lTIumanité" dit voor nemen van de regering, dat voor de Fransen een (onaangename) verras sing had moeten blijven, onthulde, zette zich a' een run in op de eafé's en tabakswinkels, die zich dan ook al gauw verplicht zagen hun koopwa ren, zelfs voor de trouwe klanten, te rantsoeneren. Automobilist laul jongetje (7) liggen Dankzy tips, binnengekomen na een oproep van de groepscomman dant van de Rykspolitie in Mantgem, heeft de politie de bestuurder van de volkswagen kunnen aanhouden, die maandag onder de gemeente Rauwerd een zevenjarig jongetje aanreed. De man was, na de aan- ryding, waardoor het jongetje zeer ernstig werd gewond, doorgereden. De bestuurder van de auto, een inwoner van Sneek, verklaarde gis teren na zyn aanhouding, dat hy wel iets had gemerkt van de aan rijding. Hy had door zyn achterruit gekeken en gemeend, dat de gevol gen van de aanryding nogal mee vielen. Hy had het daarom niet nodig gevonden te stoppen. RAHMAN NEEMT UITNODIGING SOEKARNO AAN Premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka heeft het parlement 1 laten weten, dat hij de uitnodiging van president Soekarno van Indone- i sië, elkaar voor 2 juni te Tokio te I ontmoeten, heeft aanvaard. De Toenkoe zei, dat de ambassa deur van Malakka in Japan op 25 [mei de Indonesische minister van i Buitenlandse Zaken had ontmoet. De ze verklaarde tydens deze ontmoe ting, dat Indonesië de betrekkingen met Malakka we er wilde verstevigen. De nieuw te vormen Federatie Ma leisië waarbij aangesloten Malak ka, Singapore, Serawak, Broenci en Noord-Bomeo zal het onderwerp van gesprek zyn tussen de Tokoe en Soekarno. De Indonesische presi dent meent, dat de federatie, welke op 31 augustus zou moeten ingaan, een uiting van „neo-kolonialisme" is. De minister van Buitenlandse Za ken van Indonesië, Malakka en de Philippynen zyn zoals gemeld reeds overeengekomen op 7 juni in Manil la een gesprek te houden om de weg te effenen voor een topconferentie tussen president Soekarno van In donesië. de premier van Malakka en de president van de Philippynen, Macapagal. L BlJ Kb- 18 Jhr. mr. P. j. Eek- I hout bevorderd tot ambtenaar van de I buitenlandse dienst der tweede klasse I en tevens benoemd tot buitengewoon j en gevolmachtigd ambassadeur bil het Marokkaanse hof. In de Perzische hoofdstad Tehe ran zijn enkele vervalsers van cheques van de Nationale Bank gearresteerd. Onder hen bevinden zich twee kapi teins van politie. De politie had valse cheques voor een waarde van 25 mil joen realen ontdekt (ongeveer ander half mUJoen gulden). Ds. A. II. <le Boer overleden In de ouderdom van 75 jaar is te Bellingwolde overleden ds. A. H. de Boer, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. De Boer werd in 1888 geboren en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1912 werd hy kandidaat in Noord-Holland en in 1913 aanvaardde hy het predikambt te Wapserveen. In 1919 vertrok hy naar Garnwerd en in 1925 verbond hij zich aan zyn laatste gemeente, die te Bellingwolde. De crematie van het stoffelyk overschot zal in stilte geschieden. kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden (vac. Ph. Loggers) W. Koole te Wls&enkerke te IJsselmulden (vac. G Blesbroek) (toez.) C. van den Bergh te Polsbroek. Aangenomen naar Beetsterzwaae (wllk- T"*» <">ez G. J Droppera te Me ns ln ge weer. Bedankt \oor Boven- Hardlnxveld J van der Haar te Sint Maartensdnk Benoemingen Mel B Reeling, vie. te BUthoven is ln' gelijke functie benoemd te Zuidzande (Zld.). GEUIT'. KERKEN Beroepen Pasman) e Harden berg (vac. D n~. K,aPwlJk te Boven- smilde Bedankt voor Haulerwljk (Fr t C. A. Verhoog te Wlnsum (Pr.). CHR. GEREI. KERKEN te Hllleaom J Kampman Harrt»r .urgir~ No°"lscheschut T. t* Kornhorn. Bedankt voor Vlaardingen C. Verhage te Hllveraum- BAPT18TEN GEMEENTEN d.fwwVSmlS"''10 (0) «- GEREF. (..MEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Groot-Ammere L Aan- geenbrug te RIJeaen en M. Beek kand. te Ederveen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam (vac. F Kuiper) P. Matthijssen te Meppel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5