Westerse leiders zoeken egeling van kernproeven Dak Lissabons station ingestort: 52 doden Luns liacl gesprek van een uur met Kennedy ennedy in volgende naand naar Londen, niet naar Parijs Paus Johannes kan nog maanden leven 1 rolijk en ontspannen Verkiezings beloften in Engeland Onfortuinlijke proefvaart van Trein met Rijksweg no. 6 drie miljoen per kilometer badgasten was net binnen WEERBERICHT Herbereeliting acht ex-nazi s Maar ziekte ongeneeslijk (Stic/ tettws JpgericTit 1 maart 1860 WOENSDAG 29 MEI 1963 No. 30968 LEIDSCH acteur: e. A. e. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 855 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Desondanks trachten Macmillan en Kennedy de weg te banen om de be staande kloof over de bomproeven geleidelijk te versmallen en zodoende eind-onderhandelingen in een top- gesprek mogelijk te maken. Mac- millans geestdrift voor een topge- sprek met Chroesjtsjow schijnt steeds weer samen te vallen met naderende algemene verkiezingen in Engeland. Maar het zou bepaald verkeerd zijn dit alleen maar te zien als een poging om er partij-politieke munt uit te slaan. Macmillan, evenals Churchill voor hem. wil voor alles een einde maken aan de nucleaire bewape ningswedstrijd. Al drie doden door pokken in Zweden In Stockholm is een negentienja rige jongen aan pokken overleden. Hij is het derde slachtoffer van de epidemie, die in april begon toen een Zweedse zeeman de ziekte uit Indo nesië naar zijn land overbracht. Tot dusver zjjn zestien gevallen gere gistreerd. De 54-jarige tante van de jongen is twee weken geleden aan de pokken overleden en eergisteren bezweek in Stockholm een 70-jarige vrouw aan deze ziekte. De Zweedse dienst voor de volks gezondheid acht de toestand niet zo danig. dat tot een algemene inenting van de bevolking moet worden over gegaan. (Van onze correspondent in Amerika) Minister Luns, die er goed uitzag en vrolijker dan ooit, heeft op één dag bezoeken gebracht aan president Kennedy, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk, met wie hij lunchte, en diens onderminis ter Hall. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken maakte stel- II» n:o( rtp inrtruk 7»n ambt "cc te (Van onze correspondent in Londen) President Kennedy zou in tegenstelling met vroegere plannen volgende maand toch naar Londen willen komen voor bespre ngen met premier Macmillan. aldus verluidt in de Britse hoofd- tad. Dit eventuele bezoek wordt nog vergemakkelijkt omdat presi- ent De Gaulle te kennen heeft gegeven, dat hij op het ogenblik een belangstelling heeft voor een bezoek van Kennedy. Wanneer e Amerikaanse president dus naar Londen gaat. behoeft hij er zich een zorgen over te maken, dat hij Parijs voor het hoofd stoot, rouwens, voor Kennedy speelt de kwestie van ..protocol" thans auwelijks een rol, gezien het probleem van een verbod van kern- roeven, dat thans dringend moet worden opgelost. zou zijn enige vooruitgang te boeken. Maar hij en Kennedy verwachten weinig te bereiken voor de Russisch- Chinese discussie op 5 juli in Moskou over hun ideologische geschillen. Einddoel is een topgesprek niet Chroesjtsjow Kennedy en Macmillan spannen al in krachten in om nog voor sep- mber tot een regeling met de Rus- n te komen. Eerstgenoemde staat larbij voor de politieke moeilijkheid it hij een eventuele overeenkomst «sen Oost en West in deze zitting ior het Congres zal moeten krjjgen. It lijkt namelijk in een jaar. voor gaande aan nieuwe verkiezingen, ii aanzien van een punt waarover ilke sterke tegenstellingen bestaan, ijwel onmogelijk. Dat er beweging zit in het nieuwe 'estelyke initiatief, bleek ook uit verklaring van Macmillan in het agerhuis, dat hij „binnen enkele gen" Brits-Amerikaanse overeen- einming verwacht over nieuwe orstellen aan premier Chroesjtsjow. ie nieuwe voorstellen sluiten dan in op enkele punten van het nog et gepubliceerde antwoord van de .wjetrussische premier op de bood- hap. welke Kennedy en Macmillan irige maand tot hem gericht heb- m. Macmillan zei met voorzichtig op- misme. dat het misschien mogelijk 'an onze correspondent in Londen) regent in Engeland verkie- Het De Rijksweg no. 6 van de Vel- sertunnel langs Haarlem. Badhoe vedorp. Schiphol, door Amstelveen en en ten zuiden van Ouderkerk naar Rijksweg 2 gaat ongeveer drie miljoen gulden per kilometer kosten. De eerste fase 32 km> van het project telt van de Velsertunnel tot Rijksweg 2 (Amsterdam- Utrecht) ruim veertig kunstwerken. Rijkswaterstaat hoopt, dat het ge deelte tot de Ringvaart bij Schiphol (20), waarmee in het voorjaar van 1960 werd begonnen, in de loop van 1966 wordt voltooid. Het is de bedoe ling deze weg later door te trekken naar Muiderberg en aan te slui ten aan de ontworpen ryksweg naar Lelystad - Zwolse haven - Emmel- oord - Steenwijk - Groningen. De weg wordt uitgevoerd als een krui- I singsvrye autosnelweg met geschei- den rijbanen en doorgaande vlucht- I bermen. Het gedeelte, waar men mede in ■y-y y y verband met de luchthaven Schiphol r* I If*!! H «mcr het meeste verkeer verwacht, tussen IKlUui! de Rijkswegen 4 (Haagseweg) en 2 (Utrechtseweg) wordt direct aange- De tanker „Esso Den Haag", die j legd als een tweemaal driestrookweg. met zijn 90.000 ton het grootste schip van de Nederlandse koopvaardij vloot gaat worden, heeft de vijf daagse technische proefvaart niet kunnen volbrengen. De zeereus wordt teruggesleept naar Verolmes werf op Rozenburg. De moeilijkheden ontstonden door een lekkage in de hoofdcondensor, waardoor zout in het consensaat- systeem kwam, wat risico's met zich meebracht voor de gehele machine installatie. Aanvankelijk vaarde de tanker nog op halve kracht in de richting van Rozenburg, maar op zestig mijl uit de kust bij IJmuiden werd besloten het anker te laten vallen en sleepboothulp af te wach ten. Het slepen geschiedt door drie sleepboten van L. Smit en Co. de „Gele Zee", die de leiding heeft, de „Barentszzee" en de „Maas" en de sleepboot „Holland" van de N.V. Rederij Doeksen op Terschelling. „De Noordzee" van Smit vaart stand-by mee. Het contract werd afgesloten op basis van Lloyd's Open Form. De sleep werd vanmiddag op de Nieuwe Waterweg verwacht, maar het kan wellicht wat later worden. Het duurde namelijk geruime tüd voor de sleep op weg kon gaan, daar de „Esso Den Haag" niet in staat bleek het anker te lichten. - Het bergingsvaartuig „Dolfijn" en 1 Het toneel van de ramp werd van- igsbeloften. hoewel de datum van ook de sleepboot „Schouw enbank" nacht door schijnwerpers verlicht verkiezingen nog lang niet be- j schoten toe om te proberen het an- om de driehonderd man tellende red- nd is. Zij kunnen worden gehouden j ker te nchten. Het is hun ook niet dingsplocg in staat te stellen haar de herfst, in het volgende voor- i g-eiukt. De ankerketting van het on- werk voort te zetten. Op het ,r of zelfs pas in de volgende i fortuinlijke schip moest tenslotte station was een eerste-hulppost in- rfst. In Engeland kan de regering Vvorden doorgebrand. I gericht. Ambulance-auto's reden af nncn de parlementaire zittingspe- ode van v«f jaar het gunstigste dstip voor nieuwe verkiezingen zelf palen. Labour beloofde gisteren alle col- segelden van de universiteiten at te taffen. De conservatieven zetten thans ai- i op hun nieuwe woning bouwplan- n waarover gisteren het witboek is rschenen. Hierin wordt jubelend ngekondigd dat over tien jaar de üningnood zal zijn verdwenen! Het doel is 350.000 (ipv de huidige 0.000) woningen voor één miljoen ensen per jaar en vergemakkelij- ng van huisaankoop. Verder komt een woningbouwcorporatie met i kapitaal van 100 miljoen pond de hypotheekbanken, maar niet kopers rechtstreeks, te helpen, en men bevordering van de oprich- ig van woningbouwverenigingen >lke in Engeland tot dusver een isluk king zijn geworden. Verder lat de opruiming van 600.000 otten op het programma. Eigena- a zullen door een nieuwe wet wor- gedwongen oude vervallen hui- islukking zijn geworden. Verder 1. een landbank welke bouwgrond schikbaar' moet stellen. Een mo- rne of een gemoderniseerde wo- ng moet omstreeks 1973 in ieders reik komen, zo Is de leus. Op het Cais do Sodre-station van Lissabon zijn gisteren 52 mensen om het leven gekomen en 38 gewond, doordat de betonnen overkapping van de perrons instortte. Een stampvolle trein uit de badplaatsen Cascais en Estoril was net binnengekomen, toen het dak. dat een oppervlakte had van ongeveer 20 bij 25 meter, met veel geraas naar beneden kwam. De ravage was verschrikkelijk. De reddingswerkzaamheden waren vanochtend nog aan de gang en men achtte het niet uitgesloten onder het puin nog meer slacht offers aan te treffen. en aan tussen het station en het zie kenhuis Sao José. President Americo Tomaz en ver scheidene ministers sloegen de red dingswerkzaamheden gade. Het ongeluk schijnt te wijten te zyn aan ondeugdelijk materiaal dat by de constructie van de overkap ping die pas één jaar oud is! is gebruikt. De Portugese regering heeft Inmiddels al een commissie van onderzoek benoemd. Vlak voor de instorting had een spoorwegemployé alarm geslagen, na dat hfj verdachte geluiden had ge hoord en scheuren in het stationsdak opmerkte. Een ooggetuige vertelde, dat een deel van de zijkant van de overkapping eerst omlaag kwam, waarna het middengedeelte wankel de en instortte. HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot orgenmiddag zonnige perioden en Dgere middagtemperaturen en en- tle verspreid voorkomende buien, makke tot matige en langs de kust en toe vrij krachtige wind tussen oord en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 MEI Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. Maan op 12.12 uur; onder 1.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 8^59 en 132 uur; laagwater te 4.25 en ïo.ob Een politiefunctionaris heeft mee gedeeld, dat er geen aanwijzingen zijn die op sabotage duiden. Volgens ooggetuigen heeft zich geen ontplof fing voorgedaan, voordat het dak viel. De gedachte aan sabotage was opgekomen, omdat het huidige regi me gisteren precies 37 jaar bestond en omdat twee jaar geleden op het zelfde station een telefooncel door een ontploffing werd verwoest Minister Luns werd gisteren in het Witte Huis in Washing ton do or president Kennedy ont vangen. De twee staatslieden tij dens hun gesprek. Het Westduitse Hooggerechtshof heeft gisteren de herberechting ge last van acht voormalige nazi's, die in december 1961 in Karlsruhe tot twaalf jaar gevangenisstraf waren veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord in het gebied van Kiew. Het Hooggerechtshof is van oor deel, dat het juridisch verkeerd is geweest, dat deze oud-SS-ers slechts veroordeeld zijn voor medeplichtig heid aan moord terwijl hun actieve deelneming aan een groot aantal terechtstellingen van joden was vast gesteld. De hoofdbeklaagde is de voor malige SS-kolonel Erich Ehrlinger, die tot twaalf jaar werd veroordeeld voor zijn aandeel in de terechtstelling van 1045 mensen. Voor het nieuwe proces is nog geen datum vastgesteld. zijn. Reeds tijdens de nchtendbijeen- komst in de Nederlandse ambassade liet hij de ene kwinkslag op de an dere volgen en in de loop van de dag wist hij velen te vermaken met anek doten en snedige antwoorden. Grote problemen had de minister ditmaal niet in Washington te be spreken en deze omstandigheid als mede zijn recente politieke overwin ning konden verklaren, waarom mi nister Luns extra ontspannen was. Samen met de Nederlandse ambas sadeur Van Roijen arriveerde de mi nister om twaalf uur in het Witte Huis en het was over enen. toen hij weer vertrok. Hoewel hij eigenlijk al te laat was voor de lunch met Rusk, gunde hij zich de tijd aan de pers zijn indrukken weer te geven. Hij noemde zijn gesprek met Kennedy aangenaam en constructief. Speciaal ten aanzien van de toestand in Euro pa was de zienswijze van president Kennedy identiek met die der Neder landse regering. Luns en Kennedy hebben uitvoerig gesproken over de Euromarkt en de besprekingen over de invoerrechten, die over een jaar serieus beginnen Wat uit de NAVO- vergadering in Ottawa voortgekomen is karakteriseerde de Nederlandse minister als „een bescheiden vooruit gang". Op de vraag of de Fransen hun zienswijze veranderd hebben, antwoordde Luns met een beslist „neen". Wat Nederland betreft daar zou men de studie over een multilaterale kernmacht voortzetten. Het demis sionaire kabinet kon hierover moei lijk een beslissing nemen, doch dat behoefde ook niet omdat de NAVO- beslissing wel niet voor december zou vallen. Toen mr. Luns gevraagd werd naar de huidige betrekkingen tus sen Nederland en de Verenigde Staten antwoordde hy met de vol gende kwinkslag „Ik kan u verwij zen naar wat mijn Franse collega dezer dagen heeft gezegd: de be trekkingen met de Verenigde Sta ten zijn uitstekend." Minister Luns bleek van mening, dat hij zeker hetzelfde kon zeggen, indien Couve zich aldus kon uit drukken. Men kan echter veilig aannemen en dat lag zeker in Luns' ant woord besloten dat de relaties tus sen Nederland en Amerika op het ogenblik goed te noemen zijn. De moeilijkbeden over Nieuw-Guinea zijn voorbij en het KLM-probleem karakteriseerde Luns als „volkomen I slapend". Gistermiddag vertrok minister Luns naar New York. waar hij zou lunchen met mr. Schürmann. de Ne derlandse ambassadeur bij de Ver enigde Naties en vrijdag zal hij in gezelschap van o.a. zijn Belgische collega Spaak, de terugreis naar Europa aanvaarden aan boord van de „France". Tienduizenden bij begrafenis van Lainbrakis Loealaba nieuwe Zoveel mensen waren gisteren by de begrafenis van het linkse Griekse parlementslid Lambrakis op de be graafplaats van Athene aanwezig, dat een aantal graven onder het ge wicht van de duizenden belangstel lenden instortte. Enkele personen (werden gewond toen zy in de graf- j kuilen vielen of door vallende t»raf- stenen werden getroffen. Buiten het Openbare bUeenkomsten die voor J pi'OV'illcie ill KoilgO deml"in'koor'leuzen en'"werd hel steravond waren vasUtesteld ter se- D£ Kongolese genaat hefft g£tr Griekse volkslied eeronjen. ren een wetsontwerp goedgekeurd Naar schatting 50.000 mensen had waarbij zuid-Kantanga in twee stuk- de*i langs de route gestaan waarlangs ken wordt verdeeld en een nieuwe T" "J:~ provincie, nJ. Loealaba wordt ge vormd In deze provincie bevindt zich Kolwezi, het belangrijke centrum van de koperindustrie van de Union Miniere. gisteravond waren vastgesteld ter ge legenheid van het 37-jarige bestaan van de regering-Salazar, werden af gelast. Kt nummer beitaat uit 18 paf in*'». Prinses Dina van Jordanië, de vroegere echtgenote van Koning Hoessein, heeft in Amman voor het eerst na. zes jaar haar doch tertje Alia teruggezien. Moeder en dochter in het Koninklijk pa leis. Onbedwingbare werklust De gezondheidstoestand van Paus Johannes toonde gister avond een lichte verbetering, na dat gisterochtend bericht was, dat de toestand ..stationair" was. Vanochtend werd bekendge maakt, dat hij een goede nacht heeft gehad. De toestand was „iets verbeterd". De aard van de ziekte van Paus Johannes laat overigens weinig reden voor op timisme, al is het mogelijk, dat de patiënt nog weken en zelfs maanden weerstand kan bieden aan zijn maagaandoening, die gepaard gaat met bloedingen. De artsen trachten deze zo veel mogelijk te beperken. Op de mededeling van kardinaal staatssecretaris Cicognani. dat „de gehele wereld voor hem bidt", ant woordde Paus Johannes gisteren glimlachend: „Als de hele wereld M voor de zieke paus bidt, dan zal dit soonlijke toestand. Zondag jJ. wilde smeken worden verhoora op ae ma nier die God wil. Wanneer God het leven van de paus wil voor het wel- zyn van kerk, concilie en mensheid, dan is het ook mijn verlangen, dat hy het aanneemt. Wanneer het Gods wil is my nog langer in leven te laten tot heiliging van myn eigen ziel en van allen om my heen, dan is ook dat goed". De Paus heeft de kardinaal- staatssecretaris uitvoerig medege deeld hoe hy het verdere verloop van het concilie wenst. Onze correspondent in Rome be richt ons: Dit voorjaar is wel bijzonder on gunstig voor zieken. In Rome is het voorjaar altijd een ongezonde perio de. maar dit jaar is het wel onge woon broeierig, met voortdurende zoele en vochtige winden en bijna dagelijks tropische onweders. Toeris ten hebben hier doorgaans geen hin der van, maar wie in het noorden is geboren en hier enkele jaren woont, wordt steeds gevoeliger voor dit weer type. Hierbij moet worden opgemerkt dat de Paus uit het bijzonder gunsti ge klimaat van de voor-Alpen komt. Zijn medici hebben Intussen de groot ste moeite om zijn werklust te be dwingen. Hij is van mening dat een paus tot zijn laatste adem de kerk, voor hem betekent dat de gehele mensheid, moet dienen en nooit re kening mag houden met zyn per- In juli is Katanga voor de eerste keer gedeeld en wel in een noordelijk en een zuidelijk gebied. Dit is dus de tweede deling van het overgeble ven gebied, n.l. zuid-Katanga. Het desbetrefende wetsontwerp is reeds door de Kongolese Tweede Kamer goedgekeurd. De Kongolese Kamer van Afge vaardigden heeft gisteren zich uit Lambrakis naar zijn laatste rust plaats werd gebracht. Naar bekend was Lambrakis woensdag JJ. in Sa lonika aangereden door een motor nadat hy gesproken had op een vre desbijeenkomst. De motorrijder. Kot- jzamanis, is op beschuldiging van moord gearresteerd. I Om op alles voorbereid te zyn was de gehele politiemacht van Athene in staat van paraatheid gebracht en had men versterkingen uit Piraeus laten komen. De rouwdienst in de kathedraal van Athene werd byge- woond door tal van afgevaardigden uit het Griekse parlement en bui tenlandse parlementariërs, onder wie gespreken voor herstel van de par- jde vice-voorzitter van de Italiaanse lementaire onschendbaarheid van Antoine Gizenga, de voormalige separatistische leider in Stanleystad, die nog steeds door de centrale rege ring gevangengehouden wordt. Hy werd in februari 1962 na de ineen storting van zyn separatistisch be- wina geïnterneerd. hy de duizenden op het Sint Pieters plein nog zegenen, maar juist die nacht had hij eeen zware bloeduit storting gehad en de geneesheren be letten hem zyn plan uit te voeren. Om voor het zeer hoge venster te verschynen, had hy twee vrij hoge marmeren treden moeten beklimmen en daarna weer afdalen. Niets is voor hem gevaarlyker dan het been op te heffen om een trap op te gaan. Wel ontvangt hij dagelyks de kardinaal staatssecretaris Cicognani. Behalve deze besprekingen met de staats secretaris. moet hy de gehele dag doodstil in bed liggen met zakjes ijs op zyn maag, in de hoop, dat daar door de gesprongen aderen zullen herstellen, hetgeen volgens de laatste berichten ook is gebeurd. Naast hem zit zyn particulier secretaris mon seigneur Capovilla, die hem voorleest uit de navolging van Christus van Thomas Kempis. De Paus heeft al maanden geleden gezegd dat elke dag goed is om geboren te worden en elke dag goed is om te sterven. Men ver wacht dat hy, voor het einde nadert, de drie kardinalen, de hoofden van de verschillende orden, in zyn slaap kamer zal ontbieden in geheim con- cistorie. Senaat, Pietro Secchiato. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Mei 1863 De zomer concerten aan de buitensocieteit Amicitia zul len twee maal 's maands plaats hebben gedurende de maanden Junij, Juli), Aug September. Vrijdag 22 Mei werd voor de arrondissements recht bank alhier behandeld de zaak van een tweegevecht buiten de Rijnsburgerpoort. De dader werd veroordeeld J tot één maand cellulaire ge- J vangestraf wegens uitdaging.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1