kunst kaleiöoscogp PRESENTATIE CATALOGUS ITALIAANS VOLKSTHEATER Golden Fiction Zesde N.A.V.O.-TAPTOE wordt dit jaar groter dan ooit Golden Fiction dankt alle briefschrijvers Fenomenaal talent maar zonder respect voor het kunstwerk Favoriete verschijning Zeven avonden in Arnhem Première komt in Amsterdam Succes van Haagsche Comedie op Antwerps theaterfestival 5 Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 mei 1963 Derde blad no. 30967 VRAGEN AAN GF NO 8 (Van onze correspondent te Parijs) NU het (substantiële) hoofdstuk moderne opera in het inter nationale festival van het Theater der Naties weer is afge sloten, is men weer teruggekeerd naar het gesproken toneel. Peter Brook heeft met zijn Londense Shakespeare-Compagny een King Lear vertoond die in zijn ingetogen soberheid, zijn sonore muzikaliteit en de samengebalde dramatiek alle hoge kwaliteiten der Engelse traditie in zich concentreerde. De Oostenrijker Oscar Werner vertegenwoordigde, met het minder bekende drama Tor- quato Tasso van de Duitser Goethe, het culturele bolwerk en het Prinsdom Liechtenstein, en de gezelschappen van Peppino de Filippo, laatste nazaat van de Commedia dell Artetraditia en van Vittorio Gassman tekenden getweeën voor Italië. Alvorens het seizoen met een cyclus over het „zwarte toneel'' wordt besloten, zal, uit naam van West-Duitsland, het Schiller- theater uit Berlijn nog enkele voorstellingen komen geven van de beide Amphitryons van Von Kleist en van Giraudoux. Vittorio Gassman behoort, sedert het Theater dei* Naties tien jaar ge leden geopend werd, tot de bekende periodieke en favoriete verschijningen in Parijs. Dit jaar had hij echter voor het eerst ook zijn eigen gezel schap eens meegenomen van het Ita liaanse volkstheater, dat hij in 1959, naar het voorbeeld van Jean Vilar, oprichtte. In tegenstelling met Vilar. ontvangt Gassman echter geen cenc overheidssubsidie, en het is voor een ruim deel dankzij de opbrengsten van zijn eigen filmrollen dat hij zijn tr oep in het leven en bij elkaar weet te houden. Dat Gassman ook voor de Italiaan se filmproducenten een kracht is op wie zij graag een beroep doen, kan intussen nauwelijks verbazing wek ken. Met zijn voorkomen van „jeune premier", heeft hij de ervaring van een veteraan en beschikt hij boven dien over een veelzijdigheid, die vrij wel alle rollen onder zijn bereik brengt. Zijn films, hij heeft er een vijftig gedraaid, passeren overigens maar hoogst zelden de Italiaanse grenzen, een feit waarover het bui tenland, volgens Gassman zelf, hele maal niet rouwig hoeft te zijn. „Ik heb", zo verklaarde hij ten minste in Parijs, „misschien in vier films gespeeld waarover ik als kun stenaar me mijn ogen niet uit het hoofd zou hoeven te schamen." Virtuoos Hel is vooral Gassman fabuleuze virtuositeit geweest waarmee hij Pa rijs nu opnieuw heeft veroverd. Hij had een soort catalogus van zijn re pertoire samengesteld, en zo bevatte zijn programma een tiental scenes die door hem uit klassieke, romantische en moderne stukken van Aeschylus tot Breekt waren gekozen. Gassman zelf speelde natuurlijk alle hoofdrol len, een fysieke krachtproef waarvoor hij zijn hand niet scheen om te hoe ven draaien en waarbij hjj zonder enige merkbare inspanning de meest uiteenlopende karakters bood schapper uit de Perzen, soldaat Fan- faron van de antieke Latijnse blij speldichter I'lautus, Alfieri's, Orestes of de beroemde Engelse tragediespeler Kean uit Dumas', door Sartre be werkte, gelijknamige stuk wist uit ie beelden met een rijkdom van re gisters, gebaren en nuances waardoor men hem onder al die verschillende trekken soms nauwelijks meer her kennen kon. Didactische opzet Gassman had die anthologie of dat spectacle coupé de titel „Spel der helden" meegegeven. En de vooropge zette bedoeling die in de verbin dende Franse commentaren nog eens speciaal werd onderstreept was de .held" ln zijn tweeledige gedaante van krijgsman en acteur, van zijn mystieke aureool te beroven. Een demystificatie die duidelijk beant woordde aan de opvattingen die Gassman huldigt van zijn dienende taak als kunstenaar en leider van het Volkstheater en aan zijn politieke r overtuiging die op een militant paci- fisme is georiënteerd. Deze didacti sche of propagandistische opzet was intussen niet steeds van een zekere Duivelskunstenaar Vittorio Gassman als Kean in Dumas' door Sartre bewerkt gelijknamig stuk irritante nadrukkelijkheid gespeend, terwijl door diezelfde intenties de eigen stijl of geest van sommige stuk ken óók nog wel eens enig geweld werd aangedaan. Gassman ontzag zich evenmin, als dat zo in zijn kraam te pas kwam, na een vertolking zichzelf of althans het uitgebeelde personage nog even een beentje te lichten, door in een gemimeerde epiloog een persi flage op datzelfde nummer te leveren. En wanneer hij dus met overtuiging demonstreerde, zowel in de tragedie als in de humor een acteur van de bovenste plank te zijn, bewees hjj ge lijktijdig dat het heilige respect voor andermans geestelijk eigendom niet als eerste geloofsartikel in zijn artis tieke credo stond genoteerd. Trou wens. de hele opbouw van het pro gramma waarvoor al die korte scènes dus uit hun natuurlijke verbanden Helicopter stort neer bij plaatsen van kruis op kerk Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is gisteren verongelukt bij het plaat sen van een 400 kg zwaar kruis op een kerktoren in de Westduitse stad Göppingen, op 50 km ten oosten van Stuttgart. De bemanning van de helikopter was cr al in geslaagd, het kruis op zijn plaats te zetten, toen het toestel door een sterke windstoot werd ge troffen. Doordat de machine nog met een kabel aan 't kruis vastzat, stortte het toestel in de nog open kerkruim te. Van de drie inzittenden overleden er twee aan hun verwondingen. De derde verkeert in levensgevaar. Hogere subsidies Residentie-Orkest De Haagse gemeenteraad heeft het besluit genomen aan de Stichting „Het Residentie-Orkest" de volgende aanvullende subsidies te verlenen: 1. ter dekking van het exploitatietekort over de seizoenen 19591960 en 1960 —1961 bedragen van resp. f. 8.79258 en f. 8.174,30; 2. voor het seizoen 19611962 een bedrag van ten hoog ste f. 100,605 3. ten behoeve van het seizoen 1962—1963, voor zover be trekking hebbend op de maanden september tot en met december 1962, een bedrag van ten hoogste f. 62.604. Deze verhogingen hebben in hoofd zaak betrekking op de salariëring, zowel van de orkestmusici als van het administratieve personeel. Met goede vrienden is het prettig praten. Het grote aantal vragen dat aan GF werd gesteld heeft ons veel genoegen gedaan. Vooral omdat eens temeer bleek hoeveel rokers reeds 17 jaar - sinds 1946 - hun Golden Fiction trouw zijn gebleven. Inte ressante vragen waren erbij. Over de jaren lange constante smaak en kwaliteit (hr. T. i te Den B.); over de kleur en rijpheid van de tabakken (Hr. Sch. te K.). Wij vertelden u van de voortdurende zorg van onze Inkopers en melangeurs en licht ten u in over het verschil tussen een Ame rikaan, een Virginia en Golden Fiction. Over volrijpe tabakken die donkerder van kleur en zachter van smaak zijn. Zeer vele briefschrijvers weten nu ook het antwoord op hun vraag: "Hoe komt het dat ik GF de lekkerste sigaret blijf vinden?". Het antwoord bestaat reeds 17 jaar. Liefst 37 volrijpe tabakssoorten, waarbij geen extra aroma wordt toegevoegd, geven Golden Fiction die heerlijke smaak. De volle rijpheid van deze tabakken maakt GF tot de zachtste van alle Alle briefschrijvers danken wij tenslotte nogmaals voor hun spontane reactie en vaak zeer enthousiaste brieven. 10 STUKS f 0.50 20 STUKS fl.- I GESCHENKDOOS 50 STUKS f2.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE (Van onze Kunstredactie) j Amsterdam krijgt op 5 juli a.s. de primeur van de grote NAVO-taptoe I die de daarop volgende zeven dagen traditie getrouw op de Grote Markt te Arnhem zal plaats hebben. Het wordt voor Anrhem de zesde NAVO- taptoe: in het Amsterdamse Olympische Stadion zal dit evenement voor I de derde maal geschieden. De belangstelling voor deze militaire manifestatie was in de hoofdstad de afgelopen jaren niet overweldigend. De Amsterdamse VW en een aantal grote winkelbedrijven steunen nu echter een grootscheepse pro paganda, waarmee men het stadion uitverkocht wil krijgen. In het sta dion kunnen 50.000 mensen de taptoe zien. In Arnhem zijn 8.000 plaatsen zodat hier in teven dagen tijd 56.000 bezoekers kunnen worden ont vangen. In Alfiere's Breste. (Van onze correspondent in Brussel» 1200 toeschouwers, die de zaal van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen tot aan de nok vulden, hebben gisteren een ovatie gebracht aan Ida Wasserman, nadat het doek was opge gaan voor O'Neill's „Tocht naar het duister", waarmee de Haag- sche Comedie binnen het kader van het Internationale Theater festival naar de Scheldestad is gekomen. Het Antwerpse toneel publiek is de actrice, die jaren aan het gezelschap van de Kon. Ned. Schouwburg verbonden is geweest, niet vergeten en het beschouwde haar wederoptreden als een gebeurtenis. F1 irnn Jules Croiset meewerkten, is een IjIcIIISFOI VUil groot succes geworden. Aan het slot was er applaus en bravo-geroep. dat I,1Q <1 li minutenlang heeft geduurd. Onder lllcl tt aooCl I iicii i dg aanwezigen bevonden zich vele De voorstelling, aan welke behalve Vlaamse acteurs en actrlces. Z« be- Ida Wasserman ïn Paul Steenbergen hoorden tot de meest enthousiaste f" GrSi* tJhu Fric van Ineen en i toeschouwers en van verscheidene ook Sonja Brill. Ene van ingen hebben wü vernomen, dat De NAVO-laptoe wordt dit jaar groter dan ooit. Er zullen nu 600 deel nemers zijn tegen 450 vorig jaar. Omdat het optreden van orkesten en bands uit alle 15 NAVO-landen op één avond niet kan worden verwerkt, wordt ieder jaar een keuze gedaan. I Deze maal komen er groepen uit De nemarken. Noorwegen. Portugal. I Griekenland. Canada en vanzelf ook i uit Nederland. Bekende kapellen Denemarken zendt een orkest van 74 man, dat b samengesteld uit twee bekende muziekkapellen namelijk die van het Fynske Liv-regiment uit Odense en het Prinses Liv-regiment van het garnizoen van Viborg. Uit Portugal komt het grootste muziek korps van de republikeinse Nationale Garde dat een van de meest repre sentatieve militaire orkesten van het Iberisch schiereiland heet te z(jn. Noorwegen staat het orkest af van de Koninklijke Garde en Griekenland doet hiervoor niet onder. De Griekse zij het betreuren dat er in Vlaan deren geen toneel van een dergelijk formaat en genuanceerd gehalte is als de Haagsche Comedie gisteren heeft laten zien. De voorstelling wordt vanavond herhaald voor een eveneens uitverkocht huis. De gouverneur van de provincie Antwerpen, de Nederlandse vice- consul en de consul-generaal behoor den tot de aanwezigen. Laatstge noemde heeft na afloop van de voor stelling te zijnen huize een ontvangst ter ere van de leden van de Haagsche Comedie gegeven. Garde des Konings „Evzonen" heeft een schilderachtige kledij: een witte kilt waarin 25 meter stof is verwerkt, en een rijk geborduurd vest, met vleugelmouwen. Nederland is vertegenwoordigd met de kapel van de Kon. Luchtmacht onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek, die ook dit jaar weer de muzikale leiding van de show heeft. De deelnemende tamboerkorpsen zijn "De Black Watch" uit Canada, het korps van het 13e infanterie- bataljon garde regiment fuseliers „Prinses Irene", het tamboerkorps van de technische dienst uit Utrecht en het trompetterkorps der artillerie. Te zien. maar niet te horen is weer het z.g. „spookpeleton" van het lucht macht Instructieregiment. N.A.V.O.-band wordt traditie De vorig jaar ingestelde NAVO- band zal een traditie worden. Ook nu zullen alle 15 NAVO-landen een trompetter, een tamboer en een vlag- gedrager naar Amsterdam en Arn hem zenden die tot een grote band zullen worden geformeerd. Een nieuwtje is dat op elke avond een andere militaire vertegenwoordi ger van een der deelnemende landen het saluut zal innemen en dat op die avond de dirigent uit dat land de fi nale de eigenlijke ceremoniele tap toe zal dirigeren. Op dinsdag 9 juli zal er een gala-avond zijn waar op naar men hoopt de NAVO-opper- bevelhebber generaal L. L. Lemnitzer, het saluut in ontvangst zal nemen. De deelnemers zullen reeds op 1 juli in Arnhem arriveren. Zij wor den ondergebracht in de Oranjeka zerne en de luchtmacht elektronische school in Schaarsbergen en voor een J deel in de Saxen Weimar kazerne te Arnhem. De repetities hebben plaats onder leiding van kapitein van Die penbeek. Op 4 juli heeft in Arnhem de generale repetitie plaats die al leen voor militairen toegankelijk is. Marijke Overberg verlaat Suriname De Stichting Culturele Centrum Suriname deelt mede dat de celliste Marijke Overberg met de pianist Henk Dul afscheidsconcerten heeft gegeven in Paramaribo, Moengo, Wa- geningen en Nickerie. Uitgevoerd werden werken van Vivaldi, De Fesch Beethoven, Mendelssohn, Brahms, Debussy en Fauré. Op haar terugreis naar Nederland zal Marijke Overberg optreden op Aruba, Curasao en Bo naire, Dc Russische violist Alex Michlin heeft, gelijk gemeld, de eerste prijs ontvangen van het concours ..Koningin Elisabeth" in Brussel. Hierboven v.r.n.lKoningin Elisabeth van België, de Rus Se- mion Snitkoivskij die tweede werd. David Oistrach. jurylid en leermeester van dc twee Russen, alsmede de eerste prijswinnaar Alex Michlin. waren gerukt, mocht, zacht gezegd, aanvechtbaar heten. Voor zijn meesterschap, zijn ver bijsterende veelzijdigheid, heeft het Parijse publiek ook dit keer z\jn be wondering weer niet onder de stoelen en de banken gestoken. Gassman heeft ongetwijfeld een der hoogste triomfen van het hele Festival ge oogst. Maar nu dus wel algemeen be- j kend is geworden dat er geen markt I is waarvan hij niet volledig thuis is, zou men voor zijn volgende rentree j zijn fenomenale talenten toch wel graag ook eens ondergeschikt zien gemaakt aan het kunstwerk dat er enig recht op heeft niet gevierendeeld te worden ten behoeve van de glorie van de acteur, die Gassman als ..held" bovendien nu juist preten deerde te ontluisteren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5