i Jobêenka Vermakelij kheidsbelasting voor |bioscopen uniform op 20 procent Draaiorgel rijdt wielrijdster aan i Ongeacht karakter of herkomst STICHTING VAN SCHOLEN Ontmoeting der christenheid Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 mei 1963 Tweede blad no. 30967 Voorstel aan Leidse raad: Twijfel B en W vinden hiervoor te meer n nnleiding. omdat zvJ de indruk heb- len dat verschillende films door de centrale fUmkeuringscommissie zijn h>* jkeW? hdS 2^6onder1'2eevan de Bio- K(>11. /llvCI* VOO!' scoopwet, terwijl zij diA predikaat naar hun inzien niet verdienen. Als voorbeeld noemen zy het feit, dat vrijwel alle Nederlandse films als zodanig zijn aangewezen. Zy achten het dan ook niet uitgesloten, dat an dere overwegingen mede van invloed zijn op de keuring. Burgemeester en wethouders van Leiden stellen de gemeente- raad voor, de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellin- gen ongeacht het karakter en de herkomst der te vertonen films uniform vast te stellen op 20 procent. Tot dusver gold een tarief J* van 25 procent voor gewone films. 20 procent voor zogenaamde culturele films en 20 procent voor Nederlandse films u Dit voorstel is een gevolg van verzoeken van de exploitanten v. van Leidse theaters en van verlagingen in de tarieven, die in de of" laatste tijd in „vergelijkbare" steden zijn ingevoerd. 0 De voorgestelde wijzigingen in de tarieven, die dinsdag a.s. in de raad zullen worden behandeld, zullen volgens het prea-advies »,an de raad de gemeente ongeveer 42.000 gulden per jaar kosten. Herzien standpunt In het praeadvies aan de raad zeg- ;en B en W onder meer het volgende. r) In hun schrijven van 6 augustus 'ffi 961 hebben de gezamenlijke exploi tanten van de plaatselijke bioscoop- laters, zich tot B en W gewend t het verzoek bij de raad een voor del aanhangig te willen maken tot «t erlaging van de percentages van de a rcrmakelijkheidsbelasting voor bio- eoopvoorstellingen, voor de gewone n ilms van 25 tot 20; voor z.g. culturele ilms van 20 tot 15 en voor Ned er- ri undse films van 20 tot 10. Aangezien destijds uit een inge- iteld onderzoek was gebleken, dat *0 e meeste met de gemeente Leiden u ergelijkbare gemeenten dezelfde per- s* entages voor vermakeiykheldsbelas- ing voor filmvoorstellingen in reke- L» ling brachten als Leiden, werd be- iu loten op het bovenstaande verzoek H< fw ij zend te beschikken. In hun schrijven van 22 november p 1 962 wendden de plaatselijke bioscoop- 1(M xploitanten zich opnieuw tot B en Bi V met het verzoek alsnog een voor- i] tel bij de raad in te dienen tot ver- 'ol iging van de percentages van de rerniakelijkheidsbelasting voor bio- eoopvoorstellingen op grond van de P ingunstige bedrijfsuitkomsten van leze bioscooptheaters. Aangezien inmiddels verschillende emeenten, vooral grote, alsook met 1 'Telden „vergelijkbare" gemeenten, °J! ot verlaging van het normale tarief c an 25 tot 20 To overgaan of reeds ra ijn overgegaan, komt het B en W Ti oor. dat Lelden hierin moeilijk zal unnen achterblijven. Zij zijn echter in mening, dat de exploitatie-uit- -imsten van de vermakelijkheden in iet algemeen geen richtsnoer behoe den te zijn voor het bepalen van de loogte van het tarief voor de ver- chillende soorten van vermakelij k- leden. a 20 en 40 Zy zouden daarom willen voorstel- vi en een uniform tarief van 20 cc te ,u leffen en geen tariefdifferentiatie ■li aeer toe te passen op basis van de m> oort van het vermaak, met uitzonde- ,e Ing van het tarief voor vermakelijk- *u eden. bestaande uit een lunapark ID f kermisterrein of een wedstrijd enz., relke een overwegend „sensationeel mi arakter draagt, waarvoor zij. gezien •t karakter van dit soort vermake lijk heden, het percentage op 40 zou- len willen handhaven, ii Hiermede zou dan worden ;ekeerd tot het tariefpell van vóór i 948 Uit een en ander vloeit voort, it voor films met een overwegend iltureel, godsdienstig of wetenschap- ♦nelijk programma, waaronder voor de rt. oepassing van de verordening steeds 2i erstaan zijn films, als bedoeld inar- ikel 1. lid 2. onder 2e. van de Bio- )9 coopwet, in het vervolg hetzelfde ij lercentage zal worden geheven als O roor andere films. Bovendien heeft een uniform tarief tot gevolg, dat de administratie ver eenvoudig wordt. Het hiervoor opge merkte impliceert, dat de verzoeken van de bioscoopexploitanten voor wat betreft de verlaging van de percen tages voor z.g. culturele films en Ne derlandse films, niet voor inwilliging in aanmerking kunnen komen. Inwil liging van dit verzoek zou namelijk discriminatie betekenen ten opzichte van o.m. toneelvoorstellingen en con certen. waarvoor ook een tarief van 20 geldt en waarvoor geen veria ging wordt voorgesteld. Kostenderving De voorgestelde tariefsverlaging zal voor de gemeente een derving aan inkomsten van plm. f 42.000.- per Jaar tot gevolg hebben. B en W merken hierbij nog op, dat de thans bestaan de wetgeving omtrent de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten het uitgesloten is, dat de gemeenten voor het genoemde bedrag compensatie zou ontvangen door een verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds. R.-k. en geref. By zijn om pre-advies in handen van B en W gesteld schrüven, d.d. 7 maart j.l. verzocht het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen te Lelden van de raad medewerking voor de stichting van een school voor uitge breid lager onderwijs met 12 klaslo kalen en 2 vaklokalen op een terrein aan de Surinam est raat. hoek Aruba- straat. Ter voldoening aan het bepaalde ln artikel 73. lid 1 der Lager-onderwijs wet 1920 verklaart het bestuur dat de school zal worden bezocht door ten minste 48 leerlingen, die momen teel nog zijn uloscholen aan de Haar lemmerstraat 34 en het Vrouwenkerk hof 1 bezoeken. In de regel heeft de hier bedoelde verklaring de vorm van een door de ouders ondertekend stuk. B en W zijn echter van oordeel, dat in het onderhavige geval de verkla ring geacht kan worden aan het des betreffende wettelijke voorschrift te voldoen, daar de beide uloscholep, alsmede de ik* te realiseren r.-k. ulo scholen met acht leslokalen en twee vaklokalen in zuidwest, voor de stich ting waarvan de raad bij besluit van 4 september 1961 aan vorengenoemd bestuur, medewerking heeft verleend, te weinig ruimte bieden voor de huis vesting van ten minste 61 leerlingen. Aangezien de aanvrage ook overi gens aan de wettelijke voorschriften voldoet, dient de gevraagde medewer king te worden verleend. De school kan worden gebouwd op het westeiyk deel van het o.b.g.-terrein aan de Su- rinamestraat Het oostelijke deel van dit terrein, grenzend aan de Aruba st raat. Is bestemd voor de bouw van een bijzondere kleuterschool, waar voor de raad by besluit van 27 fe bruari 1961, de nodige medewerking heeft verleend. Ook het bestuur van de Geref Schoolvereniging vraagt de raad om medewerking voor de stichting van een school voor gewoon lager onder wijs met zeven klaslokalen en een vaklokaal in het zuidwesteiyk stads deel. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 73, eerst lid van de Lag er- onderwijswet 1920 verklaart het be stuur dat de school zal worden be zocht door ten minste 100 leerlingen, op grond van een prognose van de grootte en de samenstelling van de bevolking van de wijk als deze is vol tooid. In de regel heeft de verklaring de vorm van een door de ouders on dertekend stuk. Aangezien de enige in het stadsdeel aanwezige g.l.o.- school van genoemd bestuur, aan de Obrechtstraat, onvoldoende ruimte biedt voor het huidige aantal leerlin gen en de wijk zich nog belangrijk zal uitbreiden, zijn B en W van oordeel, dat ln dit ?eval de verklaring van het bestuur geacht kan worden te voldoen aan het desbetreffende wettelijke voorschrift. Daar de aanvrage ook overigens aan de wetteiyke eisen voldoet, dient vol gens B en W de gevraagde medewer king te worden verleend. De school kan worden gebouwd op een o.b.g.terrein gelegen ln de noord westelijke hoek van de Wagnerlaan en de Bachstraat. Voorstellen aan Leidse raad Behoudens de voorstellen, waarvan wy elders de pre-adviezen hebben besproken, komen in de raadsverga dering van dinsdag om. de volgende voorstellen van B. en W. van Leiden ter sprake: de uitbreiding van het leerplan van de Vakschool voor Meisies aan het Rapenburg, uitgaan de van de Vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstre ken", met een oriëntatieklas nodig is; aan de heer J. Ch. Fles, alhier, te verkopen het perceel bouwterrein, gelegen aan de Duyvendakstraat. groot ongeveer 530 m2, voor de prijs van f 35 per m2 (bouwrijp, niet op gehoogd) uit het grondbedrijf der gemeente te nemen, in verband met de verplaatsing van een houten schoolgebouw van de Storm Buy- slngstraat naar een terrein aan de Willem de Zwijgerlaan, de grond, ter grootte van plm. 1470 m2; aan te kopen in het belang van de volks huisvesting, de huizen met erven, staande en gelegen aan: 1. de Haar- lemmerw. 67. 68.69. 70,71,72,73 en 74. 2. de Langestraat 39, 3. het Levendaal 193 en 195/195a, de Pakhuisstraat 1, 3 en 5 en de Gortestr. 36.50, 52.54,56. 94 en 100, 4. de Uiterstegracht 28. zulks voor de prijs van in totaal rond f. 155.250; aan de Per- soneelsverenigng van de Lichtfabrie ken een krediet in rekening-courant bij de dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen te verlenen van f. 10.000 voor de financiering van de bouw van 2 vakantiehuisjes te Otterloo; het goedkeuren van de begroting van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis en die van het College van Vrouwenkraammoeders; het brengen van een wijziging in de be groting voor het dienstjaar 1962; het verlenen van eervol ontslag aan de drs. D Eringa, uit zijn betrekking van leraar in volledige betrekking in de Franse taal en letterkunde aan het Rembrandt-lyceum en aan mej. M. C. Buurke. uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de lichamelijke oefening aan de Louise de Coligny- h.bs.; aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen, ten behoeve van de bouw van vier blokken flatwoningen te verkopen twee percelen bouwterrein, gelegen aan de noordzijde van de Mozart- straat. tezamen groot plm. 6365 m2. zulks voor de prijs van f. 280.000 in totaal; idem aan deze N.V. ten be hoeve van de bouw van 48 flatwonin gen, te verkopen een perceel bouw terrein, gelegen in het partiële uit breidingsplan ..Leiden-noord voor de prijs van f. 172.800. Vrijdagavond in Pieterskerk Met de woorden ..Ons allen bindt de ene Geest'' is het motief weergegeven, dat de Leidse Oecumenische Raad en het dekenaat der R.-K. Kerk er toe gebracht heeft, een brede oproep uit te doen gaan voor een gemeenschappelijke pinkster-ontmoeting Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om, dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD in vele prijsklassen Pinksteren, één der grote feesten van de christelijke kerk, is het ge tuigenis van de gave van de Geest, die aan allen geschonken wordt, en tevens monument van de stichting der eerste gemeente. Hoezeer nu de gestalten uiteen kunnen gaan, waar- In het christendom zich aan ons voordoet, in de viering van Pinkste ren herkennen zy elkaar als voort gekomen uit één gave en opdracht. Uitgaande van deze gedachte ls, zoals in het kort gemeld, vrijdagavond om acht uur in de Pieterskerk een „ontmoeting" belegd om samen tot Pinksteren toe te gaan: voor alle christenen van Leiden en omgeving en allen die erby willen zyn onder het motto „ons allen bindt de ene Geest". Binnen een liturgisch kader van lezingen, gebeden en samenzang waarin ook koorzang en muziek voor koor en orkest een plaats heb ben zullen twee korte toespraken worden gehouden. Hiermee zal deze ontmoetingssamenkomst meer een getuigend en minder liturgiscn karakter hebben dan de byeenkomst van Oec. Raad en dekenaat: de ont moeting voor Kerstmis „o laten wy aanbidden", in de Stadsgehoorzaal, die zeer velen zich nog zullen her inneren. Medewerking aan deze oecumeni sche of inter-chrlsteiyke samenkomst voor Pinksteren verlenen het Leidse studentenkoor en -orkest „Collegium Muslcum" en de gezameniyke parochiële kerkkoren. Zy zullen resp. enkele delen uit het Gloria van Vivaldi uitvoeren en enige gezangen uit de pinksterliturgie der R.-K. Kerk. In het geheel der litur gie zullen voorgangers van alle deel nemende kerken een aandeel hebben Oecumenische Raad en dekenaat verwachten, dat van alle kanten de genen die zich christen weten te zyn, samen komen in groten getale op dat het een ware pinksterviering zal zijn. Kampeerterrein voor jeugdgroepen Voor de Leidse kantonrechter Minder boete wegens correct gedrag .By het overschakelen trapte ik i per abuis op het rempedaal waardoor myn auto plotseling werd afgeremd - I en in een slip raakte", verklaarde een |t iJlOI.itll.VllS mach*nlst' u,t Katwyk op Ds. W. van Herpen beroepen !CI] In de nog steeds voortdurende va- 11 sture van ds. M. Ottevanger is gis- Ten wederom een beroep het ïsde uitgebracht. Ds. W. van 2ilHerpen, hervormd predikant te K-'11- aai derdyk, werd nu in deze vacature be- rol oepen. Ds. Van Herpen is 37 jaar en 25 lanvaardde in april 1954 te Melis- 23 sant de evangeliebediening in de N.H. Kerk. Sinds oktober 1958 staat hy ln i i\jn tegenwoordige gemeente. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Jung hans - Kienzle - Mauthe. Breestraat tocli in één richting? B. en W. van Leiden hebben de ge- eenteraad voorgesteld, by wyze van _-oef eenrichtingverkeer in te stellen op de Breestraat, wanneer deze weer roor het verkeer wordt opengesteld na het verwyderen van de tramrails. Dit voorstel is een uitvloeisel van de indertijd door de heer Roorda in de raad geopperde gedachte, de tydeiyke proef-verplaatsing van de markt ge durende minstens zes maanden aan een proef-invoering van eenrichting verkeer te verbinden. Het verkeer ln de richting oost- Vest zou volgens het voorstel van B. en W. moeten plaats vinden langs de «marktenroute" die ook nu eenrich tingsverkeer in die richting verwerkt, en in de richting van west naar oost. dus van Kort Rapenburg naar Hoge- woerd. via de Breestraat. Vertegenwoordigers van de Leidse Middenstandscentrale en van winke liers aan de Breestraat zouden zich volgens dit preadvies aan de raad met dit voorstel van B en W tot het nemen van een proef verenigen. 9 maart j.l. tegen verbalisant, nadat hy met zyn auto op de Katwykse Boulevard zonder aanwijsbare rede nen aan het „rondtollen" was ge gaan. Hieraan kwam een einde toen zijn auto met een fikse klap tegen een geparkeerde auto botste. Hoewel verdachte verstek liet gaan gaf de kantonrechter, mr. W. de Koning, er ken van de weg had gemaakt. Toen niet uitweek kon de orgelman „de zaak niet houden" en was de aanrü- ding een feit. Bij nader onderzoek kwam de politie tevens tot de ont dekking. dat het orgel een snelheid van ruim 30 km/u kon halen omdat de afstelling tot de voorgeschreven maximum snelheid van 20 km/u in de loop van de tüd in het ongerede was geraakt. I)e orgelman kreeg drie processen-verbaal wegens het niet in bezit hebben van een rijbewys (boven de 20 km/u noodzakelijk) een uit de voorkeur aan deze zaak ter zitting kykspiegel en een deugdelijke uitlaat, af te handelen. Veertig jaar bij Cemsto Gistermiddag concentreerde zich de feestvreugde in het Leidse filiaal van de „Cemsto" op de Papengracht rond de figuur van de heer E. Hout huis. opzichter in de glazenwasserij, die deze dag de veertig jaar by dit bedrijf volmaakte. Na een inleidend woord van de directeur van dit filiaal de heer J. W. Rommerts, volgde een harteiyke toe spraak van wethouder C. J. Piena, die daarin de felicitaties van het ge meentebestuur overbracht. Spreker herinnerde eraan, dat de jubilaris in 1923 als glazenwasser bü de Cemsto in Rotterdam in dienst trad. In maart 1924 werd hy overgeplaatst naar Amsterdam, om daar reeds een jaar later te worden bevorderd tot voorman van de glazen wasser y. In augustus 1951 kwam hy, doch nu in de functie van opzichter/chef, de ge lederen van het Leidse filiaal verster ken Wethouder Piena had grote waardering voor de wyze waarop de heer Houthuis zUn taak vervult en prees diens begrip voor personele verhoudingen. Het schonk spreker dan ook veel vreugde te kunnen me dedelen .dat het de Koningin had be haagd de Jubilaris de zilveren ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen Drs. A. de Graaf, die namens de hoofddirectie het woord voerde, had eveneens byzondere waardering voor het werk van de jubilaris, die er in is geslaagd op het zakeiyk vlak een prettig contact te leggen. Namens de hoofddirectie bood hy de heer Hout huis een elektrisch scheerapparaat en diens echtgenote een prachtig boeket bloemen aan. In geiyke geest voerden nog enkele sprekers, onder aanbie ding van geschenken, het woord, waarby vanzelfsprekend ook de stem van het Leidse filiaal werd gehoord. Na bovenvermelde verklaring uit het proces-verbaal te hebben geci teerd, merkte hy nog hoofdschud dend op: „Weer een van die zoge naamde onverklaarbare stunts, die men pas begrypt als achteraf biykt, dat de overtreder enkele liters bier in plaats van benzine heeft getankt". „wy schokken niet zo zuinig toen die auto onverwacht aan het rondtollen ging en vreesden het ergste. Gelukkig liep alles op die botsing na nog goed af", hadden twee ooggetuigen des tijds in het proces-verbaal laten vast leggen. Het requisitoir van de officier, nir. C. Sluyk, was kort maar krachtic. „Het bewys, dat verdachte onder in vloed reed werd niet overtuigend ge leverd. doch het gebruik van alcohol dient hier wel terdege als een straf- bezwarende omstandigheid evenals trouwens het feit, dat verdachte in het geheel niet verzekerd was" zette hy de reden van zyn eis van f 100 boete subs. 20 dagen nader uiteen. De kantonrechter veroordeelde verdach te by verstek conform de eis. Aanrijdingen en overtredingen van de maximum snelheid met een draai orgel behoren ongetwyfeld tot de zeldzaamheden. Zo'n zeldzaamheid deed zich echter voor op de Ende- geesterstraatweg te Oegstgeest. waar een 50-jarige orgeldraaier uit Leiden met zyn „gemotoriseerd" draaiorgel een wielrijdster aanreed. In het ka der van de mechanisatie der twintig ste eeuw had verdachte, „geheel met zyn tyd meegaande", zijn draaiorgel van een hulpmotor voorzien compleet met claxon en richtingaanwüzers. als mede een aandrUvlng voor het feite- ïyke „orgelspel". Hoewel de orgelman op de Endegeesterstraatweg luid cla xonneerde week de wielrüdster niet voldoende naar rechts uit. Zij werd van verdachte heen aan alle auto door het orgel van achteren aange- mobilisten alvorens hy f 40 boete reden. subs. 8 dagen eiste. Verdachte benut- Ult het proces-verbaal bleek zo te zün laatste woord om uiterste cle- wel de verdachte als de wielrijdster mentie te bepleiten, lieten verstek gaan dat de wiel- „Ik heb toch al zoveel schade" rijdster de draaiorgel-claxon niet had lichtte hy zijn verzoek toe. Gezien gehoord vanwege het lawaai, dat een het vry ernstige feit vonniste de kan- mechaniscbe beitel by het openbre- tonrechter evenwel conform de eis. De orgelman had de feiten destyds volmondig toe moeten geven en de wielrüdster geheel schadeloos gesteld. Deze hommage aan het „slachtoffer" bezorgde hem een vrij belangrijk pluspunt en stemde ook de magistra ten vrij mild. Na de eis van in totaal f 100 boete subs. 20 dagen, veroor deelde de kantonrechter de gentle- man-orgelman by verstek tot f70 boete subs. 18 dagen in totaal. „Het openen van linkerportieren is nog maar al te vaak een kwalijke zaak. Dat bij een dergelijke zaak een passerende auto in plaats van een fiets of bromfiets betrokken raakt komt echter maar zelden voor". Tot deze conclusie kwam de officier in de zaak tegen een 42-jarige metselaar uit Katwyk, die terecht stond omdat hij in de Ligusterstraat het linker portier van zyn bestelauto had ge opend en wel op het moment, dat een achteropkomende auto met weinig tussenruimte passeerde. Het portier bracht deze auto maar liefst f265 schade toe. „Ik heb echt goed uit gekeken voor ik het portier opende en meende dat er niets aankwam" verontschuldigde verdachte zich. „U moet zyn zyspiegel op uw auto laten monteren dan kan U zoiets niet meer overkomen", adviseerde de kanton rechter. „Die zat er op maar ik kon er niets door zien omdat hij beslagen was", antwoordde verdachte heel la coniek. De kantonrechter zweeg be rustend. „Als men het linkerportier opent doet men dit het beste met de rech terhand, want by het draaien van het lichaam kijkt men bijna altijd achterom" Deze remedie gaf de of ficier als het ware over het hoofd Zoals bekend stelde de raad enige tyd geleden een krediet van f 2.450, beschikbaar voor het plaatsen van een toilet- en wasgelegenheid op het kampeerterrein „Nieuw Leeuwen horst" te Noordw-ykerhout, dat wordt beheerd door de Stichting Leidse Jeugdverbiyven. Door medewerking van de Provin ciale Jeugdraad Zuid-Holland heeft de stichting thans de beschikking ge kregen over een tweede kampeerter- reintje, gelegen aan de Drecht in de gemeente Leimuiden. Dit terreintje biedt plaats aan 10 a 12 zes persoons ten ten en is door zün gunstige ligging nabij de Braassemermeer uitermate geschikt voor jeugdgroepen, die de watersport beoefenen. Voorts kunnen de kampeerders ge bruik maken van een naby gelegen speelveld, dat in eigendom toebehoort aan de gemeente Leimuiden. Op het onderhavige kampeerter rein tje zal eveneens een toilet- en wasgelegenheid moeten worden ge plaatst. De Stichting Leidse Jeugd verbiyven heeft hiervoor een ge bouwtje doen ontwerpen, waarvan de kosten worden geraamd op f 6.000, Deze in vergeiyking met de kosten van het gebouwtje op het terrein van Nieuw Leeuwenhorst vrij hoge ra- ming, vindt haar oorzaak enerzyds in de iets ruimere opzet van het gebouw tje, anderzijds in de plaatselijke om- I standigheden. zoals de ongunstige bo- l demgesteldheid en de grote afstand tot het waterleidingnet, i De Stichting Leidse Jeugdverbiy ven verzoekt het voor de bouw van het gebouwtje nodige bedrag beschik baar te stellen. Inwilliging van dit verzoek achten B. en W. verant woord. Het uit de exploitatie van het kam peerterrein te Leimuiden voortvloei ende tekort wordt geraamd op f 1.000, de kosten van de rente en afschrij ving van het gebouwtje inbegrepen. B en W. stellen de raad voor het subsidie aan de Stichting Leidse Jeugdverbiyven voor het jaar 1963 met dit bedrag te verhogen. Prinses Marglet ls voornemens op j woensdag 12 Juni het nieuwe tank schip van Esso Nederland N.V., groot 90.000 ton. de naam „Esso Den Haag te geven. De „Esso Den Haag" ls het grootste schip, dat ooit op een Ne- derlandse werf werd gebouwd en zal tevens het grootste schip van de Ne derlandse koopva&rdy vloot zyn. Het 1 maakt thans zijn technische proef vaart. De doopplechtigheid zal plaats I hebben aan boord voor de kust ter hoogte van Schevenlngen. Lezers schrijven ELTAX—N.Z.H. Bij de overgang van de Eltax-bus- dienst op de N.Z.H. werd op zondag 26 dezer het publiek geconfronteerd met met monopolistisch karakter van de N.Z.H. Zonder enige voorafgaande publi- katie werden de halteplaatsen voor de stadsbussen op het station gewy- zigd. Het publiek moest maar zelf de halteplaatsen opsporen zonder na dere aanwyzing van de N.Z.H. Dit gebrek aan service valt nog in het niet by hetgeen ik later meemaakte. By het instappen vernam een twintigtal mensen, onder wie ik zelf, van de bestuurder, dat de oude El- tax 6-rittenkaart niet meer geldig was en verzilverd moest worden op het kantoor, terwyi in de krant ge publiceerd werd, dat de oude kaarten nog tot 1 Juni geldig waren. Ook over deze wyziging geen vooraf gaande aankondiging. Zelfs bestuur ders van de bussen waren niet voor» J af ingelicht, zodat het is voorgeko- I men dat in de morgenuren Eltax- kaarten waren verkocht, welke in de avond niet meer geldig bleken te zyn. Met enige spijt heb ik de Eltax- i bussen zien verdwynen. want het publiek is toch het meest gebaat by j een gezonde concurrentiepositie. K. Naschrift van de redactie. I Bü informatie vernamen wy van de zyde per N.Z.H., dat wel degeiyk maatregelen waren getroffen t a v. de plaats van vertrek van de stadsbus sen. Er waren bordjes geplaatst, waarop stond aangegeven: ..halte verplaatst naar overzyde: Alberts Corner". Bovendien was 'n employé van de N.ZJI. zondag van 's ochtends 7 uur tot 's avonds 12 uur op de voor malige Eltax-perrons aanwezig om, zo nodig, passagiers naar de nieuwe halte te verwijzen. De directie van de El tax had een dergeiyke maatregel getroffen. j Inderdaad zyn de 6-rittenkaarten van de Eltax niet geldig op de stads bussen van de N.Z.H. Vanaf morgen kunnen deze kaarten by de Eltax verzilverd worden. Van een publikatie, dat deze kaarten tot 1 Juni geldig zouden biyven, is de N.Z.H. niets be- kend. Uit tarief technisch oogpunt j moest de N.Z.H. op zondag 26 mei met de invoering van een eigen kaartsysteem beginnen Het ware, al dus nog steeds de directie van de N.Z.H.. beter geweest Indien de Eltax-bestuurders op zo korte termijn geen nieuwe rittenkaarten meer had- den verkocht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3