Hilversum' kijkt hoogst Verbaasd naar de A.Y.R.O. BAMf HA>h Bonn wil einde maken aan activiteit Duitsers Egypte in Omroepverenigingen vragen opheldering Eerste kantje in Katwijk f194.- Het woord nu weer aan Kamerfracties ©ud §1 Van weinig werkelijkheidszi n getuigend Uitslag Haringprijsvraag DE KABINETSFORMATIE STRAUSS BIJ AANKOMST IN TEL AVIV: seet U graag WEERBERICHT Arrestatie van vier jongemannen Tetnvs Opgericht 1 maart 1800 DINSDAG 28 MEI 1963 No. 30967 grecteur: E. A. E. van Dishoeck r\\ Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 99 liu De andere omroepverenigingen volgen met verbazing de plot- tlinge koerswijziging van de A.V.R.O. Vertegenwoordigers van de K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. tbben onmiddellijk de koppen bij elkaar gestoken. Na het overleg crd een verklaring uitgegeven. ,Wij zijn van mening, dat de aangekondigde uitwerking van de in vele tichten vage en van weinig werkelijkheidszin getuigende A.V.R.O.- mswijze vooralsnog moet worden afgewacht. In ieder geval kan de Mdelswij ze van de A.V.R.O. niet in overeenstemming worden gebracht et standpunten, die nog kort geleden inzake belangrijke beleidsvraag- deken door de omroepen-ganisaties en dus ook de A.V.R.O. wer ingenomen en deels ook publiek gemaakt. ,,De drie omroepvereni- igen besloten hun verbazing kenbaar te maken en de A.V.R.O. om heldering te vragen. men. dat vrywel niemand wezenlijk tegen reclame in de televisie is, mits die reclame niet door dezelfde instel ling wordt verzorgd, die verantwoor delijk is voor de programma's. De programma-verzorgende instelling moet zeggensmacht hebben in de re clame-verzorgende afdeling. Niet om gekeerd", zo begint de verklaring. „Nu het vraagstuk zelve door het Kamervotum enige tijd ter afkoeling in de ijskast is gezet, heeft de AVRO zich beraden over de vraag, in hoe verre zy een bijdrage van beslissende Dat heeft de AVRO gedeeltelijk al geven in een communiqué, dat gis- ren werd gepubliceerd. Men zou het i een vervolg kunnen zien op de rklaring, die zaterdag door de lamemend voorzitter, mr. W. Hock 's werd gegeven na afloop van een itengewone algemene ledenverga ring. „De AVRO heeft de debatten, die in Tweede Kamer zijn gehouden over tlamemededelingen in de televisie- ogramma's in hun betekenis geana- eerd. Zij is tot de conclusie geko- EZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PAUS Paus Johannes heeft de afgelopen icht goed geslapen. Volgens Vati- anse kringen was de Paus niet in lat geweest om in de afgelopen ie dagen de ochtendmis in zijn pel te celebreren. Hij was nu en in opgestaan om enige lichte bezig den te verrichten. De strijd is gestreden. Op bet haring front. De eerste haring is in Katwijk zater dagmorgen in alle vroegte aan de afslag geweest. De prijs van het eerste kantje viel beslist tegen: f 194.-. Maar ja, het was treilha- ring. De gegevens van de Dienst van de Nederlandse Haringcontrole en van de afslag laten geen ruimte voor twijfel. Ook het tweede kantje ging voor deze prijs weg. Voor vleetharing werd later meer betaald, de klein tjes van f 313.- tot f332.- per kantje. Niemand van de ontelbare stroom van deelnemers aan de haringprUsvraag van het Leidsch Dagblad heeft het juiste bedrag geraden. Wel waren er enkele zeer dicht by. Het grootste aan tal had echter pryzen opgegeven van f 400.- tot f 1500.-. Er was zelfs Iemand met een bedrag van f 10.000.- en een die het eerste kantje taxeerde op f 0.85. Een abonnee, die een byzonder vriendelijk briefje bij zyn inzen ding voegde, willen wij even uit de droom helpen. Hij stelde dat het eerste kantje niets opbrengt, omdat het aan H.M. de Konin gin wordt aangeboden. Dat is niet juist. De haring voor onze Vorstin heet Koninginneharing en wordt eerst dan op Soestdijk overhandigd, wanneer de keur meesters bepalen, dat zij werke lijk voortreffelijk is. Dat kan nog wel twee of drie weken duren. Jammer voor onze trouwe abon nee, die al meer dan 44 jaar het Leidsch Dagblad leest! En nu dan de uitslag, waar over niet gecorrespondeerd kan worden lste PRIJS f 50.-: A. Hoek, Bos- laan 269, Katwyk aan Zee. 2de PRIJS f25,-: J. Zaalberg, Lombokstraat 2, Leiden. 3de PRIJS f20.-: Y. van Dijk Jr., Te Brittenstraat 46, Katwijk a. Zee. 5 PRIJZEN van flO,-: A. Zaal berg. Wijttenbachweg 24, Oegst- geest Jac. Klok, Varkevisserstr. 92. Katwyk aan Zee, P. Varke- visser, Jan Kloosstr. 21. Noord- wijk; Y. van Dijk Sr., Te Brit tenstraat 46 boven, Katwyk aan Zee; W. Herbert, Boslaan 253, Katwyk aan Zee. 10 PRIJZEN van f5.-. A. v. d. Oever, Valkenburgseweg la, Kat wijk aan den Rijn; mevrouw W. Lambrechts, Schelpenkade 26, Leiden; II. Remmelzwaal, Te Brittenstraat 76. Katwijk aan Zee; C. Schaap. Herenweg 29. Noordw.; E. Diepenbach. Snouck Hurgronjestraat 4, Leiden; G. Ketting. Koninginneweg 19, Katwijk aan Zee, B. Varkevisser, Koninginneweg 8. Katwijk aan Zee; G. v. d. Voet, Wilhelmina- staat 50, Noordwijk; J. Berkheij, Tymstraat 17. Katwijk aan Zee; P. van Rhyn, Duinstr. 13, Kat wyk aan Zee. De prijzen worden aan de win naars toegezonden. aard zou kunnen leveren voor de op lossing voor het vraagstuk der recla me in de televisie, samenhangend met dat van de exploitatie van het tweede televisienet, dat voorjaar 1964 vol tooid kan zyn". Af u-ijkend „Deze oplossing zal tevens mee brengen, dat een nieuw accent zou kunnen worden gelegd op het afwij kende karakter van de AVRO tegen over dat van de andere omroepen. Tot dusver moest dat accent wat ver doezeld blijven, omdat de technische mogelijkheden het uitgroeien van de AVRO tot een algemene omroep, in tegenstelling tot een gerichte omroep, belemmerden. Er waren geen kana len beschikbaar naast de bestaande, zomin in de televisie als in de klank- omroep. Haar positie in de gemeen schappelijkheid der omroepen (NTS en NRU belette de AVRO uit spor tieve overwegingen en uit loyaliteit naar een andere televisie- en om roep- vorm te streven, als de uitkomst ten koste moest gaan van de zendtijd van de gevestigde omroepen. Nu er wel kanalen zijn bijgekomen (tweede tele visienet, derde fm-net, straks het derde televisienet) is het alleen de AVRO mogelijk het vraagstuk voor de regering in bevredigende zin op te lossen, niet alleen doch tevens haar oude ideaal en levensrechtvaardigin? een algemene omroep een gehele week op een zender, nieuwe levensadem te verschaffen". „Daarom is de AVRO bezig een plan uit te werken, waarby zy zich in de toekomst onverminderd haar rechten en aanspraken in de gemeen schappelijkheid en geleidelijkheid van overgang van de oude naar de nieuwe toestand stellend als voorwaarde terugtrekt van het eerste televisienet onder wat haar betreft beschik baarstelling van de vrijvallende zend tijd aan haar tegenwoordige mede- componenten, in de gemeenschappe lijkheden en verhuist naar het tweede televisienet, onder bereidheid voor de reclame in de televisie op dat tweede televisienet een mogelijkheid te hel pen scheppen", aldus nog steeds het AVRO-communiqué. Ook radio „Mutatis mutandis" geldt boven staande bereidheid en bovenstaande gedachte voor de klankomroep op het derde fm-net. De AVRO is zich be wust. dat haar evenals in het ver leden tegengeworpen kan worden, dat algemeenheid niet alleen moet worden gepretendeerd, doch aan iets onloochenbaars moet worden getoetst Daarom is de AVRO bereid in begin sel haar programma's onder controle te stellen van een programma- of ad viesraad volgens een samenstelling en geschakeerdheid. zoals de in 1946 in het leven geroepen commissie voor het algemeen programma, de zoge naamde commissie-Bijleveld. Waar zich naast het bestaande omroepbe stel nieuwe stromingen in ons volk ontwikkelen, die eveneens in de rich ting van een universeel Nederlands totaal programma op het tweede net streven is de AVRO tot basisverbre ding bereid. De AVRO heeft een stu diegroep gevormd om bovenstaande gedachten meer concreet uit te wer ken. De AVRO is zich bewust, dat de nieuwe gedachte op tal van details nadere precisie behoeft en dat de door haar ontwikkelde gedachten- gang bij realisatie voor haar meer ge varen en risico's inhoudt dan voor de andere omroepen, die altijd in zend tijd zullen winnen", aldus het com muniqué. Prinses Irene doet tolkenexamen Spaans Prinses Irene zal samen met een vriendin deze zomer twee maanden in Barcelona logeren by een Spaans sprekende Nederlandse familie. Tijdens haar verblijf in Spanje zal de Prinses zich voorbereiden op het tolkenexamen Spaans, dat zij voor nemens is te doen. (Van onze parlementaire redactie) over de leidraad, die deze had opge- De fractieleiders, de heren De Kort k^prek was louter infor- (KVP)Vondeling (PvdA). Toxopeus De bedo«'l,n«ï dat dr. (VVD). Van Eijsden (ARP) en Beer- «n toelichting gaf op de ge- nirk (CHl i hebben gisteravond vier scnilpunten. die hy in zUn stuk had uur lang met de kabinetsinformateur dr. Rnmme van gedachten gewisseld Prins Bern hard heeft gisteren een bezoek gebracht aan het De voormalige Westduitse minister van Defensie Strauss is gister avond in Tel Aviv aangekomen voor wat hij een „studiereis" op uit nodiging van het Israëlische ministerie van Defensie noemt. Op het vliegveld waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen met het oog op het sterke verzet van linkse zijde tegen de komst van Strauss. Deze kwam een dag later dan oorspronkelijk het plan was, waar schijnlijk om te voorkomen dat hij het mikpunt van betogingen zou worden. Zondag hadden de gehele dag demonstranten op het vlieg veld Lydda gewacht. de landen merkte Strauss op, dat ze kere landen als tegenmaatregel zou den kunnen overgaan tot erkenning van Oost-Duitsland. Hfj stelde voor wederzijds consulaten en handelsver tegenwoordigingen te openen. Strauss is voor het bezoek uitgeno digd door premier Ben Goerion, die ook minister van defensie is. Tot de tegenstanders van het bezoek heeft Ben Goerion gezegd, dat Strauss nooit een nazi is geweest en dat men hem niet mag veroordelen, alleen maar omdat hy een Duitser is. In een verklaring op het vliegveld gaf Strauss uiting aan zyn leedwe zen over het feit, dat zyn bezoek aanleiding had gegeven tot „misver standen en moeilijkheden". Volgens hem heeft het Westduitse ministerie van Defensie het uiterste gedaan om het werken van Duitse geleerden in Egypte te voorkomen, te beperken of te beëindigen. Hij zei. dat in Bonn gewerkt wordt aan een wetsvoorstel om een einde te maken aan de acti viteit van Westduitse geleerden en technici in het buitenland. Op het ogenblik is het Westduitse ministerie van Defensie niet in staat een einde te maken aan de werk zaamheden van Duitse geleerden bui ten de Bondsrepubliek, aldus Strauss. „Voordat de nieuwe grondwet in wer king trad. was alle recht in handen van de Duitse staat. Tegenwoordig heeft deze staat geen macht genoeg. De Westduitse politici van alle par tijen begrijpen, dat Israël behoefte heeft aan veiligheid." Strauss zei verder: „Ik begrijp dat het verleden ons plaagt en zich tus sen onze beide volken plaatst, maar ik vraag u te geloven dat ontelbare Duitsters met mij het misdadige na zi-systeem hebben veroordeeld en dat wfj hebben getracht sinds het einde van dit systeem de daardoor veroor zaakte misdaden goed te maken voor zover dit menselijkerwijs mogelijk is." Wat betreft het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen bei- Marinemuseum in Den Helder. De Prins kijkt door een in het museum opgestelde periscoop. Achter hem vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter van het museum bestuur. De fractievoorzitters hebben yverig vragen gesteld. Tijdens de vergadering bleek, dat het lijstje niet volledig was. Aan de andere kant had dr. Rnmme ook enkele punten in rijn leidraad opgenomen, die bij nader inzien geen geschilpunten tus sen de fractievoorzitters bleken te rijn. Vanmiddag zouden de vijf grote Kamerfracties bijeen komen om hun oordeel te geven over de genoemde punten en over de oplossingen, die dr. Romme by enkele ervan heeft aange geven Morgenochtend delen de frac tievoorzitters aan de informateur de standpunten van hun fractie mee. Dr. Romme weet dan. hoe de verschillen de fracties denken over het beleid, dat de komende vier jaar moet wor den gevoerd. Zelf schijnt hy nog niet te weten of hy zijn taak dan als ge- eindigd kan beschouwen. Het is niet uitgesloten, dat hy de fractievoorzit- I ters dan nog eens voor een gezamen- "Jk gesprek zal uitnodigen. Een van de bij de kabinetsformatie betrokkenen vergeleek het werk van de ui formateur met dat van een boek houder Nauwgezet heeft dr. Romme een nventarisatie gemaakt van de problemen, die de komende vier Jaar aan de orde zijn. Welke drie oroble- men zyn is niet meegedeeld, evenmin welke oplossingen dr. Romme moge lijk acht. Op de leidraad die de frac- rievoorzitters hebben ontvangen tfl^.,st*mpels- -geheim" en De geheimhouding an^ a bewaard. Dr Romme heeft vandaag een rus tige da^ Hy heeft die nodig, wa£t Hot w5rl *kteren twaalf voor dat hy zich naar Bloemendaal kon itlen ,njden H'J moet per slot van rekening aan zijn gezondheid denken fr^t?'°°ï n" weer aan de Kamer fracties. Na het bezoek van de fractie voorzitters aan de informateur, vo- nge week woensdag, bestond de ln- de regeringsgezinde fracties voortzetting van de huidige reee- pri|s stellen. De Party van de Arbeid blijft dan op- °°k vandaag dit beeld zich voordoen? Als de geheim- f^beid xriet al te zeer wordt £L handhaafd, kan dit spoedig blijken. Zitting van de Staten-Generaal sluit op 1 juni De minister van Binnenlandse Za ken. mr. E. H. Toxopeus, ls door de Koningin gemachtigd de lopende zit ting van de Staten-Generaal in een verenigde vergadering te sluiten op zaterdag 1 juni om drie uur 's mid dags. Op woensdag 5 juni 's middags om 1 uur zal. eveneens in een verenigde vergadering, de minister van Binnen landse Zaken in naam der Koningin de nieuwe zitting van de Staten- Generaal openen. Advertentie of Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de. braadpan en het is klaar.Slechts f 1,25 per groot pok Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Ook in Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN .HET VERRE OOSTEN GORTMOLEN 27 - DEN HAAG TEL. IÖ5I23 Informateur dr. Romme heeft gisteravond in het kabinet van de minister-president overleg gepleegd met de leiders van de grootste vijf Kamerfracties. Van links naar rechts de heren Van Eysden (AR), Toxopeus (VVD). Beernink (CHU). De Kort (KVP), Romme (informa teur) en Vondeling (PvdA). OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Aanvankelijk veel bewolking en er en daar mist of wat motregen, orgen in de loop van de dag op- tringen en over het algemeen iets igere temperaturen dan vandaag. Pakke tot matige wind tussen noord I noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 MEI Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 11.03 uur; onder: 1.30 u. Hoogwater te Katwyk te 7.54 en 20.29 uur. Laagwater te 3.29 en 15.56 uur. I nummer bestaat uit 18 paf In»'». Gestolen fietsen op Rijksweg gelegd Rusland ontkent dood van vijf ruimtevaarders De Russen hebben gisteren de be. richten in de Amerikaanse pers te gengesproken volgens welke ver- Sovvjetruimtevaarders se dert 1959 by ruimtevluchlen het leven hadden verloren. De tegenspraak is vervat in een „open brief" in het Sowjet-rege- nngsblad „Izwestia", van de hand van hoofdredacteur Alexei Adzjoebei. Volgens Radio-Moskou is de brief ee.ri antwoord op een „routineverzin sel in de New York Journal Ame rican. Dit blad had geschreven dat vyr Sowjet-ruimtevaarders in de ruirnto waren omgekomen. De radio verklaart, dat in de brief vele feiten worden vermeld welke aantonen dat de betrokken berichten vals zyn. Advertentie Riante villa zet zijn deuren open, ook voor u Ja. nu kunt u genieten van een prachtige, opwindende expositie Nu kunt u dwalen langs alle won deren van technisch vernuft, die het leven van u, moderne huisvrouw, zo comfortabel kunnen maken: Ideaal- keukens. wasmachines, alum.-keuken- gerei, koelkasten, stofzuigers, fornui zen, wastafels en wat u zo nog meer kunt bedenken. Elke werkdag (beh. 'a zaterdags), staat de deur voor u open I w.^r wenst krügt n tekst en uitleg 1 Komt U gauw u: tt: Hill BI BBBri AA, Mi\ IBIS na ii De Rijkspolitie te Oegstgeest heett N.V. Imeneico. H. Rijndijk 25, Lelden n viertal jongemannen gearresteerd, j u ljC,atn van wie twee hebben bekend zich i hp) I zich schuldig te hebben gemaakt aan het leggen van (gestolen) fietsen op Ryksweg 4 in Oegstgeest. Zij deden dit op de avonden van 17 en 18 maart, alleen om te kyken wat er zou gebeuren. Er gebeurde inderdaad iets: een auto sloeg over de kop en een ander werd zwaar beschadigd. Naar aanleiding van een inbraak in een consumptietent in Oegstgeest gepleegd op 25 mei, kon de politie zondag twee inwoners van Oegstgeest 18 en 21 jaar, en een 18-jarige in woner van Sassenheim aanhouden. Maandag werd een 21-jarige Leide- naar gearresteerd. De Oegstgeestenaren hebben de fietsen op de Ryksweg gelegd, en sa men met de anderen hebben zy een reeks diefstallen, o.m. in consumptie tenten en automaten in de omgeving, gepleegd. Het viertal zal aan het eind van deze week worden voorgeleid voor de Haagse officier van Justitie, Uit het Leidsch Dagblad van i J 29 Mei 1863: J Op Dingsdag 2 Juni), des I avonds 7 uur, zal het staf- I muziekcorps van het regi- f ment Grenadiers en Jagers f een Groot militair concert t geven in jZomerzorg Sedert geruime tijd Is het aantal kikvorschen in de grachten van Weenen zoo f groot dat. om het hinderlijk gekxeaak tegen te gaan. men een groot aantal eenden en oogevaars daar naar toe J heeft gebracht. t

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1