SODOM NHM EN NVV EN KAB j OFFREREN LIJVIG VERLANGLIJSTJE Brits commercieel tv-station dreigt programma's te staken ALS HOGERE BELASTING DOORGAAT )oorgaan moi ile niet ivaard9 BANK Geleidelijk in naaste toekomst Gezamenlijk Vele nen.sen sjombe tegen ierdeling van KATANGA Onbestuurde postauto rijdt vrouw aan 3 gericht 1 maart 1860 Din»dag 28 mei 1963 Vijfde blad no. 30967 onze correspondent in Londen). Issociated Television, een de vier grote Engelse regio- i commerciële televisie-om- m heeft gedreigd haar pro- ©ma's voor goed te staken. :ij de regering de voorgestel advertentie-belasting laat vallen. Associated TV maak- rorig jaar een winst van 5 oen pond (50 miljoen gul- Door de nieuwe belasting het voor deze omroep niet tt de moeite waard door te n met uitzendingen. gociated TV verzorgt de week- .programma's voor London en de jykse programma's voor midden tland. regering is gewaarschuwd, dat i r ten tie-belasting tot een aras- e produktievermindering en grote loosheid in het televisiebedrijf leiden. sociated TV heeft voorgesteld uitsluitend de winsten te belas- gegaan, omdat het thans uiterst moeilijk is te wedijveren met de door de B.B.C. aangeboden honoraria. Vroeger, toen de B.B.C. moest op tornen tegen de in geld badende commerciële televisie, was dit pre cies omgekeerd. Dezer dagen betaalde de B.B.C. aan Sammy Davis voor enkele uit zending 3000 pond '30.000 gulden», nadat de commerciële televisie hem 2000 pond (20.000 guldenhad aan geboden. De enorme winsten van sommige reclamezenders waren velen een doorn in het oog. Smalend zeide men dat een commerciële zendvergunning gelijk stond met het recht eigen bankpapier te mogen drukken. Norman Collins, de vlce-voorzltter van Associated TV verklaarde ech ter dezer dagen op een conferentie van radio- en televisiehandelaren dat de nieuwe belasting sommige com merciële omroepen het karakter zal geven van een door economische cri sis getroffen industrie. Er zouden onmiddelijk 3000 van de 15.000 man personeel op straat ko men. Kunstenaars, schrijvers en pro- ider zou dit het einde van de merciële televisie In haar huidi- orm betekenen. Bezuinigingen commerciële omroepen zijn tot drastische bezuiniging over- Als o zaken doet met het buitenland zal de N.H.M. graag de financiële afwik keling van uw transactie verzorgen. U kunt dan ook gebruik maken van de handels- voorlichting van de N.H.M. voor im- en exporteurs. Het veertien daags Bank-Bulletin krijgt u op aanvraag gratis toe gestuurd. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Het N.V.V. en de K.A.B. heb ben na een studie van ruim een half jaar een gezamenlijk actie programma opgesteld, waarin de wensen van de beide vakvereni gingen voor de naaste toekomst zijn neergelegd. Zoals gemeld heeft het C.N.V. niet aan dit programma meegewerkt. Het voelt niet voor een gezamenlijk standpunt op gedetailleerde punten, bovendien wenst het niet af te wijken van haar tradi tie eens in de vier jaar met een eigen sociaal-economisch pro gramma te komen. De desiderata van de belde vakver enigingen zijn niet bescheiden, maar zowel met N.V.V. als de K.A.B. zien in, dat de in hun programma opge somde wenselijkheden (die slechts globaal aan de orde zijn gesteld, zo dat voor de verdere concretisering nog verder overleg nodig Is» niet alle ineens kunnen worden gerealiseerd, maar dat hiermede verscheidene jaren gemoeid zullen zijn. afschaffing van de personele be lasting; afschaffing van de werknemers premie in de sociale verzekeringen voor loon- en salaristrekkenden (gedeeltelijk te financieren uit be lastingen i een aantal op korte termijn te nemen maatregelen ten aanzien van de ondernemingsstructuur; wettelijke regeling van de sta kingsvrijheid verschuiving van de belastingdruk naar vermogens; uitbreiding van de beschikbare bouwcapaciteit en uitbreiding van de gesubsidieerde woningbouw, enz. In het lange verlanglijstje komen wij tegen: het scheppen van de mogelijkheid van ondernemingsgewijze afwijkin gen van de CAO-lonen naar boven verlegging van het accent van de prijspolitiek naar hef, mede dingingsbeleid; een krachtige arbeidsmarktpoli tiek: De vakcentralen zijn tot de formu lering van een gezamenlijk actiepro gramma overgegaan, zo zeggen zij in een „ten geleide" in het programma, omdat het voor de verwezenlijking van voor de werknemers betekenis volle verbeteringen steeds uitermate belangrijk is gebleken, dat de drie vakcentralen tot een gezamenlijke op vatting en doelstelling komen om trent de te verwezenlijken punten. Het NVV en de KAB hopen, dat over tal van punten van hun program ook met het CNV overleg en over eenstemming mogelijk zal blijken. Aan het programma, zo heet het verder in het „ten geleide" wordt nu bekendheid gegeven. omdat het slechts nuttig kan zijn. dat de nieuwe regering weet. welke wensen en ver langens er leven in de beide grootste Nederlandse vakcentralen. De aange sloten bonden kunnen er op hun ter rein waar gewenst en mogelijk reke ning mee houden. Indanks de heftige tegenstand van sident Moise Tsjombc van Katan- is de Kongolese centrale regering resloten Katanga in drie provin- te verdelen, aldus diplomatieke irnemers in EHsabethstad. 1 fsjombe zei op een door 6.000 Afrt- icn bijgewoonde, aan de rand van labethstad gehouden bijeenkomst: ben president van geheel Katan- Vele zonen van Katanga zijn ge- 71 mvpld bij de gevechten voor de Ungese eenheid niet om de pro- eie in districten te doen verdelen". De Katangese leider zei dat de ver- a Ing van Katanga tot twisten en nietiging zou leiden. Ondanks drie oorlogen, verrader- e politieke manoeuvres, en voort- a rende aanvallen op onze grenzen, 3 >ben wij onze economie intact ge- 73 aden niet slechts ten gunste ij i Katanga, maar ten gunste van de 6 iele Kongolese republiek", zei hij. 81 fsjombe wees op de offers die voor Katangese eenheid waren gebracht verklaarde: „wij moeten samen jen en indien wij voldoende wils- icht aan de dag leggen zal Katan- worden herenigd en zullen de in- tisten eerlijk worden verdeeld", torige week had een gezamenlijke 91 Depenmacht van de VN en van het Dgolese nationale leger Tsjombe's kis omsingeld en geëist dat zijn hracht zou aftreden. Tsjombe was bereid zijn lijfwacht af te schaf- en de mannen te ontwapenen veronderstelt dat de man6chap- van de lijfwacht uit het paleis |jn gevlucht na het vertrek der Kon- en VN-troepen. minimum uurloon van f2.- e minimum weeklonen van f 90,-. Gelijke beloning voor mannen en vrouwen een geleidelijke arbeidstijdverkor ting tot ten hoogste 8'2 uur per dag en 42»2 uur per week: vakantieverruiming tot drie weken I voor volwassenen en vier weken voor jeugdigen; deling van de werknemers in de ingehouden winsten; verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-pensioenen Als sociaal minimum wordt gesteld f3250,- per jaar voor gehuwde A.O.W.- trekkers en voor weduwen met kinderen en f 2275,- voor alleen staanden. verbetering van de kinderbijslag- i voorziening en financiering van de algemene kinderbijslagwet uit de algemene middelen; verhoging van leerplichtige leef tijd tot 16 jaar; Motorrijder van moord beschuldigd De 35-jarlge Spyros Kotxamanis. die vorige week woensdac in Saloni- ki met een motorrijwiel de linkse af gevaardigde Lambrakls aanreed waar door deze gisteren aan zijn verwon dingen overleed, is beschuldigd van moord. Aanvankelijk was hU aange klaagd wegens poging tot doodslag. Lambrekis werd aangereden nadat hij gesproken had op een vredea- betoglng. Een zekere Emmanuilides, die bij Kotzamanis achterop zat. Is van medeplichtigheid beschuldigd Hij bevindt zich wegens hartklach- 1 ten in een ziekenhuis. Het stoffelijk overschot van Lam- brakis Is gisteren met een speciale trein naar Athene overgebracht. On geveer tweeduizend politieke mede standers waren naar het station ge komen om getuige te zijn van het overbrengen van de overledene naar de Metropoliskerk. waar het lichaam is opgebaard. BI) het voorbijtrekken van de katafalk zongen de toeschou wers langs de route zacht het Orlek- se volkslied. Lambrakis sou vanmiddag om vier uur plaatselijke t\;a worden begra ven. (Van onze Maastrichtse correspondent) De 73-Jarige mevrouw M. Boon uit Sohin op Geul is gisterochtend, toen zU op weg u-as van de kerk naar haar woning, door een onbestuurde post auto aangereden. Zij overleed even later op weg naar het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. De Val- kenburgse chauffeur van de post auto had de auto geparkeerd op een vrij sterke afdaling voor het post kantoortje van het dorp. Terwijl hij nog maar net binnen was om een postzak af te geven, moet de auto van de rem zijn geschoten en is van- achteren op de bejaarde dame inge reden. De auto kon daarna door en kele voorbijgangers tot staan worden gebracht, zodat verdere ongelukken werden voorkomen. De technische re- j cherche van de Rijkspolitie van het I district Maastricht stelt een onder zoek in naar de staat, waarin het romjneohamsme verkeerde, j Rel van Senegalese studenten in Rabat In de Marokkaanse hoofdstad Ra bat hebben gisteren Senegalese stu denten uit protest tegen het intrek ken van hun studiebeurs de ambas sade van hun land geplunderd. Zij bekogelden de politie, die hen met traangas bommen bestookte, met stoe len. tafels, schrijfmachines en lam pen. Toen de studenten ook burgers aanvielen, kozen dezen de zijde van de politie. In de felle straatgevechten werden meer dan vijftig studenten aangehou den. Dertien studenten, zeven politie mannen en vijf burgers liepen ver wondingen op. De Senegalese ambassadeur, die door de studenten als gijzelaar werd vastgehouden, werd na een uur door de politie ontzet. ducers zuilen onder andere het slaehtoffer worden. Prikkel Commerciële televisie betekende destijds een enorme prikkel voor de B.B.C. om de kwaliteit van haar programma's te verhogen, hetgeen ook gebeurd is. Zonder krachtige concurrentie door de commerciële omroepen vreest men. dat de B.B.C. niet is staat zal zijn t de tegenwoordige hoge standaard te handhaven. Er zou ook een einde ko men aan de winstgevende export van televisiefilms. De advertentie-opbrengst van de commerciële televisie bedroeg vorig jaar 57 miljoen pond (570 miljoen gulden». De nettowinst was 22 mil joen pond 220 miljoen gulden». De nieuwe belasting zou 18 miljoen I pond «180 miljoen gulden» opslokken van de lagere opbrengst, welke voor dit jaar wordt verwacht. Er zijn in Engeland 15 commer- I ciële televisiemaatschappijen met on- geveer 200.000 aandeelhouders. De heer Collins waarschuwde dat. ten- zU de regering zich opnieuw bedenkt, veel van het belegde kapitaal verlo ren zal gaan. Collins zeide. dat hU niet geloofde dat een conservatieve l regering bereid was de commerciële 1 televisie te laten verdwijnen. Sophia Lor en. In de film is zij ook al een slavenmeisje, dat op een geheime missie wordt uitge stuurd, onderweg wordt gegrepen door de vijanden en dan een wre de dood sterft. De vier andere foto's laten en kele hoofdpersonen zien uit de verfilming van dit bijbelse drama. Pier Angeli vertolkte de rol van het slavenmeisje. dat de toege wijde vrouw werd van Lot (Ste wart Granger 1. Rechts beneden kan men haar nog zien in de ar men van haar beminde echtge noot, maar links boven is zij op de vlucht uit de verdorven steden Sodom en Gomorra, op welke de Heer zivavel en vuur liet neer dalen. De Heer had Lot en de zij nen verboden om te kijken. Maar Lots vrouw kan haar nieuwsgie righeid niet bedwingen en keek toch achterom. Op hetzelfde mo ment veranderde zij in een zout pilaar (links onder). Een andere hoofdpersoon in dit nogal vrij bewerkte bijbelverhaal wordt gespeeld door Scilla Gabel (rechts boven), een Italiaanse, die eens haar neus liet verande ren om niet teveel te lijken op De filmindustrie heeft zich de laatste jaren met een bijna onbe grijpelijke hartstocht geworpen op „het spektakelstuk"Met de regelmaat van een klok krijgt men nieuwe produkties aange kondigd. die steeds nog „grootser en duurder" zijn. De critici en andere personen, die de film als kunstuiting een warm hart toedragen, zijn niet zo bijster gelukkig met deze rage. De filmers tonen wel veel, maar hebben vaak weinig te zeggen. Zo is het ook met „Sodom en Gomorra", die nu enige tijd in ons land in roulatie is. Bij de pre mière is dit werkstuk van regis seur Robert Aldrich niet onver deeld gunstig ontvangen. Maar welke bezwaren men ook tegen deze dergelijke films kan aan voeren, zij leveren altijd wel een kijkspel van allure op. Dat kan ook haast niet anders, want kos ten worden nooit gespaard. Al drich sleepte zijn hele filmploeg "7 (meer dan 150 personennaar een woestijn in Zuid-Marokko. Daar werden dan nog vele figu ranten gemobiliseerd. Zij werdtV in een beweging gezet voor een grootscheepse aanval, die van bo ven en van de begane grond werd opgenomen. Zoals men op de bo venste foto kan zien snorden de camera's zelfs in een helikopter. Op de onderste foto kan men zien, wat de filmers op de grond in beeld kregen. Daniele Vargas stormde als leider van nomaden in de voorste gelederen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15