lit 1JONG SCHILDERSTALENT IN CATENA-SOCIËTEIT „HORUS" kunst kALeiÖOSCQQP V* Sengai-scliilderiiigen in Gemeentemuseum Rus Miclilin ln hoge mate belangwekkend Roy Emerson halverwege „groot slam" Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 mei 1963 Derde blad no. 30966 Césare Kmijsheer en Willem Breddels In de stroom van jonge kunstenaars die hun werk tegenwoordig al of niet te vroeg presenteren, zien wij een bewijs van een verheugende scheppings- en uitingsdrang, welke men ei .genlijk in ten tijd, waarin het de mens zo uitermate gemakkelijk gemaakt wordt zich te „laten levennauwelijks zou verwachten. Toch zijn ze er in overvloed: de jeugdigen, die al blijft het veelal bij een „pogen" creatief met hartstocht bezig zijn, zich daartoe blijkbaar innerlijk gedrongen voelen en'graag anderen in de vreugde, welke de kunstzinnige arbeid hun geeft, willen doen delen. Thans wordt onder auspiciën van het dispuutgezelschap „Quibi", beho rend tot de studentenvereniging ,Ca- Jtena" de belangstelling zowel van '«Ijtudenten als burgers gevraagd roor een expositie van schilderijen, jrafiek en ceramiek van Césare Éruysheer en Willem F. Breddels Hen kan deze bezichtigen in de so ciëteit „Horus" aan het Rapenburg 127. Daar is zij zaterdagmiddag, na een kort inleidend woord van de heer j. Favier, op originele wijze geopend door de praeses van „Catena", de heer D. E. Wentink. Hij verbrijzelde pamelijk met een hamer een afschu welijk beschilderde vaas een waar kitsch"-produktdaarmee aan tonend. dat de strijd tegen de iitsch" door Catena aanvaard wordt. Dat hiervoor de keuze op Kruys- hecr en Breddels viel, lijkt wel in overeenstemming met deze doelstel ling. De in 1941 geboren Kruijsheer be- pch de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, bezat enkele jaren een atelier in Gouda en was daar lid van de Goudse Kunstkring J)e Distel". Thans geeft hij lessen in vrye expressie. Kruijsheer exposeer- reeds in onze stad. Rotter- Den Haag en Deventer. Diver - ie grafische experimenten in onder- rheidene druktechnieken getuigen van zijn artistieke kleur- en vorm- levoeligheid. Hieruit kan zich nog van alles ontwikkelen. Zijn ..Man van smarten" toont aan dat hij ook ui het figuratieve iets te zeggen heeft. Daarnaast trekken zijn ceramische. geheel met de hand vervaardigde produkten de aandacht. In het by- tonder werden wij getroffen door een bezield, spontaan en fijnzinnig ge boetseerd vrouwenfiguurtje, dat ge- grepenheid voor het onderwerp ver raadt. Het blijkt, dat de „kitsch" hem verre ligt. Zijn ceramiek is in dit opzicht een voorbeeld voor de massa, welke helaas het verschil tus- .kunst" en kitsch'1 dikwijls nog niet weet te onderkennen. Willem Breddels werd in 1938 ge boren. Hij is autodidact, doch bereikte desondanks al bezienswaardige re sultaten. Breddels verdiept zich in abstracte onderwerpen en het ab straheren van natuurvormen, be toont zich daarin een schilder, wiens gevarieerde kleurensymfonieën het vlak harmonisch en décoratief vul len. Reeds in de elfde eeuw heeft een Japans wijsgeer eens gezegd: „Het net herkenbare is een stand punt van kinderen en knapen". Zo gezien is Breddels zeker geen kind meer. want het herkenbare *s bij hem veelal op de vlucht, al zijn er ook figuratief behandelde onderwerpen. Zo zal niemand enige moeite hebben met zijn „Stammen" en valt zijn bedoeling van „Kerker" zeker aan te voelen: de kunstenaar voelt zich als in een gevangenis, waaraan hij telkens tracht to ontsnappen, op gesloten. Zijn „communicatie met de eeuwigheid" lijkt echter nog te ge tuigen van een naieve visie en doet wel sterk amateuristisch aan. Het in blauw, zwart en wit gehouden „Avond" suggereert een stemmings volle sfeer. In diverse „Composities" is Breddels zoekende naar een eigen weg: waarheen deze voeren zal, valt nog niet te bepalen. Zeker is hier sprake van twee se rieus werkende kunstenaars. wier groei met sympathie gevolgd mag worden. Het Is goed. dat „Catena" het licht op hen doet schijnen. want jong ta lent vindt ln de hevige onderlinge concurrentiestrijd slechts zelden ge legenheid in de openbaarheid te ko men. Het ogenblik daartoe lijkt voor hen in zijn algemeenheid wel vroeg, doch niet al te vroeg gekozen. En dat „Catena" de sociëteltspoor- ten openstelt voor belangrijker za ken dan louter „gezelligheid", mag tevens met waardering vermeld. H. „INTERNATIONALE PENNINGKUNST" Ter gelegenheid van het tiende congres van de „Federation interna- >v II111 cl dl V clll tionale des editeurs de medailles". dat deze maand in Den Haag wordt 1 gehouden, organiseert het Koninklijk f11||7|Dk ('RIK'Rlir^ Kabinet voor munten, penningen en UlUl/ICHl/UUl "U1 k gesneden stenen samen met het I Haags Gemeentemuseum de tentoon- 24-jange Rus Alexei MJchlin stelling „Internationale penningkust £eeft zaterdagavond in het Paleis van Men exposeert o.a. de inzendingen Schone Kunsten te Brussel de eerste van een door de vereniging voor pen- PrUs gewonnen van het internatio- ningkunst uitgeschreven prijsvraag. na'e muziekconcours „Koningtji E,i" met als onderwerpen: 1 Het inter- van Belgie) 1963, dit jaar ge- nationale congres: 2. Amsterdam- Mer? brandpunt van cultuur: 3. Rotterdam door Koningin Elisabeth bijgewoond, -wereldhaven: 4 In memoriam Louis In jotaal h*hben 36ten uit 15 Couperus. Bruno Walter en Frank landen aan de wedstrijd deelgeno- Lloyd Wright; 5. Verdraagzaamheid mcn- De penning met het portret van Michlin. een leerling van Dovia Frank Lloyd Wright, die de Neder- Oistrach op het conservatorium van lander Eric Claus vervaardigde, heeft Moskou werd door de jury waarin de eerste prijs gekregen. De tentoon- beroemde violisten als Zino Frarvces- stelling wordt 18 Juni geopend. t v Premières „Ensemble" Het toneelgezelschap Ensemble brengt het komende seizoen o.a. „La grande oreille" van A Breal in pre mière, het stuk dat dit seizoen in Parijs bij het gezelschap van Jacques Fabri veel opzien heeft gebaard. Paul Rodenko verzorgt de vertaling. De regie wordt gevoerd door de jonge Franse regisseur Gilles Leger, hoofdrol vervult Jan Retei. Expositie te Den Haag: In het gemeentemuseum in Den Haag heeft mr. F. P. Th. Röh- ling, chef afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W. zaterdagmorgen een expositie geopend van werken van de Japanse schilder Gibon Sengai 1750-1837 De schilderijen en tekeningen zijn eigendom van de Idemitsu Kosan Co Ltd uit Japan en circuleren thans in Europa onder auspiciën van van de Kokusai Bunka Shinkokai (Society for international cultural relations) en mede aan de medewerking van de representante van deze society, de in Ascona (Zwitserland) woonachtige mevrouw Eva van Hoboken. echtgenote van de bekende musicoloog Van Hoboken is het te danken dat de tentoonstelling uit Londen naar Den Haag is gekomen. Een der veelal humoristische tekeningen van Sengai met het bijschrift: .De mediterende kik- vors zegt: ..Als een man Boed dha wordt alleen maar door in meditatie te zitten, dan was ik nederige kikvors allang Boeddha geweest. wordt zodra de voor praktisch ge bruik ingevoerde waardebepalingen en benamingen wegvallen. Wij komen op deze hoogst belangwekkende expo sitie nader terug. cati. Yehudi Menuhin en Arthur Grumiaux zitting hadden unaniem uitverkoren boven de elf andere fina listen voor zijn prachtige vertolking van het vioolconcert in kleine terts van Sjostakowitsj. Ook de tweede prijs ging naar een Rus: de 30-jarige Semion Snitkows- ky. terwijl een Amerikaan, de 26-ja- rige Arnold Steinhardt, de derde prijs kreeg toegewezen. De twaalf finalis ten waren vier Russen, vier Ame rikanen. twee Japanners, een Syriër en een Israëliër Demonstratie der Toneelschool De vijf leerlingen van de Academie voor dramatische kunst „De Toneel school" te Amsterdam. Bein Boele. Huib Broos. Hans Kemna en Els Scherjon en Ineke Swanevelt, die voor het eindexamen 1963 zijn ge slaagd. hebben zaterdag in de Am sterdamse Stadsschouwburg een openbare demonstratie gegeven. I De kandidaten speelden fragmen ten uit werken van o.a. Foequenroch. Oscar Wilde. Thornton Wilder en G. B. Shaw. De directeur van de Toneel school. de heer W. Ph. Pos reikte na afloop de diploma's uit Hy zei de en gagementen van de vijf kandidaten nog met bekend te kunnen maken omdat eerst de examens van de Arn hemse toneelschool moeten worden afgewacht. Namens de geslaagden bood Hein Boele de directeur van de Stads schouwburg enkele goudvissen aan voor het aquarium in de gang van het gebouw. Twee nieuwe leden Muiderkring Tjjdens de jaarlijkse plemaire zit ting van het cultureel genootschap de Muiderkring. die zaterdag in het Muiderslot is gehouden, heeft slot voogd Toon Koot twee nieuwe leden geïnstalleerd: prof. dr. M. A. Beek en de concertzanger Herman Schey. beiden uit Amsterdam. Het thema van deze tiende zitting was ..de liefde". Na inleidend zang en luitspel van de minstreel Harry van Os hielden prof. dr. N. A. Don kersloot en dr. H. L. C. Jaffé voor drachten over resp. de liefde in de natuur en in de beeldende kunst. Na het gemeenschappelijk banket zong in de Ridderzaaf Herman Schey, begeleid door dr. A. van der Horst, romantische liefdesliederen, bracht Janmy van Wering op het klavecim bel werken van Francois Couperin ten gehore en declameerde prof. dr. Garmt Stuiveling verzen van oude en moderne Nederlandse dichters. Kerkelijk Leven NED. IIEKV. KERK Beroepen te Nieuw Stadskanaal (toez.l A Westra te Scharnegoutum te Papendrecht J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk te Wouden berg C van den Bergh te Polsbroek en Vlist Bedankt voort Slnt-Annaland J. H. Vlijm te Goedereede. GEREF. KERKEN Beroepen te Doezum A. Verhoog te Wlnsum (Fr.) te Schcttens (Fr.) R. Fernhout. kand. te Amsterdam te Wierum (Fr.) L Hartholt. kand. te Grootegast te Ede (vac. B Sllngen- berg) J. Banga te Leiderdorp te Oudewater J. A A de Boer te Schier monnikoog te Schoonoord J. A. C. Rullmann. kand. te Amsterdam Aan genomen naar Hoogvliet i3de pred.pl.) H Rlczebos te Luttelgeest-Kulnre. Be dankt voor Dlemen W. Dekker te Noordwljk. GEREF. GEMEENTEN PAI S MOET RUST HOUDEN In Vaticaanstad :s zondag een officiële verklaring uitgegeven over de gezondheidstoestand van de Paus. In de verklaring wordt gezegd, dat „de ziekte van de maag, waaraan de heilige vader sinds afgelopen herfst Rjdt en die in november een ernstige bloedarmoede veroorzaakte, in de af gelopen dagen opnieuw ernstige bloedarmoede heeft veroorzaakt na een periode van medische behande ling en betrekkelijke rust". I „Op het ogenblik wordt het ver- 1 loop van de ziekte door een passende I medische behandeling in de hand gehouden". „De behandelende geneesheren hebben daarom de Paus geadvi seerd". aldus de verklaring. ..om rust te houden en alle lichamelijke in spanning zoveel mogelyk te beper- 1 ken". Een woordvoerder van het. Vati- caan heeft vanochtend verklaard, dat Paus Johannes een rustige nacht had gehad en dat hij vanochtend kardinaal Cicognani had ontvangen. Volgens het Italiaanse blad „Cor- riere Delia Sera" zou de Paus enkele dagen geleden hebben gezegd: „Ik weet wat mij mankeert en ik weet ook dat ik nog slechts twee of drie weken te leven heb". De lyfarts van de Paus. zijn ver trouwde vriend prof. Basbarrini uit Bologna, is naar Rome ontboden, waar hij zondag aankwam. Hy zal in nauwe samenwerking met zijn as sistent prof. Pietro Mazzoni de zorg voor de Paus overnemen. Professor Mazzoni heeft de laatste dagen het Vaticaan niet verlaten en is steeds onmiddellijk bij de hand gebleven. Volgens pater Walter Abbott, re dacteur van het rooms-katholieke tijdschrift „America", dat in de Ver enigde Staten wordt uitgegeven, wordt kardinaal Paul-Emile Leger uit Montreal ln hoge kerkelijke krin gen genoemd als prominente kandi daat om tot de volgende Paus te worden gekozen. Pater Abbott ver klaarde dit in een vraaggesprek met het Canadese persagentschap. Hij zei dat kardinaal Leger wordt beschouwd „als een van de meest liberale gees ten in de kerk" en dat er aanwijzin gen waren dat hij krachtige Euro pese steun zou krijgen. Sinds de zes tiende eeuw is er geen niet-Italiaansa Paus geweest. Als volgende première komt „Voer man Henschel" van Gerard Haupt- mann met Ko van Dyk in de titelrol en Ina van Faassen als zijn tegen speelster. Dit stuk wordt door Ge rard Werkman vertaald. Karl Gutt- mann verzorgt de regie. Dit geldt ook voor de daarop vol gende première van „Die marquise van Arcis", waarin Mary Dresselhuys haar debuut maakt bij Ensemble met Ko van Dijk en Magda Janssens als tegenspelers. Het stuk Is van Carl 8ternheim naar een novelle van Di derot. Voorts zal Peter Sharoff opnieuw een regie by Ensemble voeren en wel van een in ons land nog onbekende Toergenjew: „De kostganger Ensemble zal ook „Der Nachfolger" van Ra ff alt dat in 'n conclave speelt en de pauskeuze behandelt, opvoeren. Het tableau de la troupe wordt om. gevormd door Chris Baay, Ton van Beek. Liselotte Beekmeyer, Max Croiset, Mary Dresselhuys, Ton van Duinhoven, .Carla Dura, Ko van Dijk en Ina van Faassen. De Eindhove- naar Harry Wich zal de décors en kostuums ontwerpen. Struycken-prijs voor dr. J. A. Bornewosser Tjjdens de jaarvergadering van het Thymgenootschap in het gebouw van de katholieke economische hogeschool te Tilburg, is op voorstel van de let terkundige afdeling van het genoot schap de Struycken-prjjs toegekend aan dr. J. A. Bomewasser uit Nij megen. Deze toekenning vond plaats op grond van diens geschiedkundige pu- blikaties over de katholieke leergan gen in Tilburg. Prof. dr. A. A. Wijnen, voorzitter van de letterkundige afdeling die de prijs, bestaande uit een geldsbedrag De Sengai expositie sluit op 22 juni en gaat daarna naar Noorwegen. Van zyn elfde jaar af was Sengai Monnik en van 1790 tot 1811 abt van Shofuku. het oudste Zen-klooster van Japan. Daarna legde hy zyn waardigheid neer om in vrijwillige armoede onder het volk te leven. De tentoonstelling omvat een aan tal schilderijen in inkt en enkele ter racotta's. In zijn schilderingen komt Sengai's inzicht in Zen tot uiting. Voorstelling en calligrafie gaan sa men. De onderwerpen zijn meestal De ontleend aan de traditie van Zen, een enkele voorstelling is symbolisch. Daarnaast geeft Sengai ook beel den en voorwerpen uit het dagelijkse leven: een eenvoudige lepel Is voor hem niet minder belangryk dan de Zen-patriarch Bodhidharma. omdat alles tot een wezenlijke belevenis niet in staat de Swiftrenners te be dreigen. laat staan revanche te ne men voor de eerder geleden cross- - I nederlaag. Dat het maar 52-74 werd rtnhllm Holstavoild lag aan de verrassende zegepraal, die llUlt,llU Iiui8ld>uim de Alphenaar Blakenburg bij de Swifl versloeg Alpheus Avanti De Leidse Swiftrenners hebben het in de gistermorgen onder ideale weersomstandigheden verreden club ontmoeting tegen het Alphense Avanti niet bijzonder moeilijk gehad. Ondanks de afwezigheid van de Leidse „azen Karstens, Zoet en snelle aanval van de gasten. ïn totaal Kloosterman waren de Alphenaren behaalde de Leidenaars Haarlem III wint van Ajax II Het tweede elftal van Ajax kon het niet bolwerken tegen Haarlem III. De oorzaak van de nederlaag was voor namelijk te wijten aan het batten, ondanks prima werk van U. Gans (12) en aanvoerder F. Tattersall (11). De overige batsmen werden het slachtoffer van de accurate, doch niet Vocalistenconcours Giuseppe Vertli Naar aanleiding van het feit, dat het dit jaar 150 jaar geleden is, dat Giuseppe Verdi te Le Roncole in Italië werd geboren, organiseert de U.E.R. (Union Europeenne de Ra- diodi»fusion), waarhy ook de Neder- landsche Radio Unie is aangesloten, een internationaal vocalisten con cours. I)e finale hiervan zal onder auspiciën van de, RAI (Italiaanse radio- en televisie-omroep) in Italië plaatsvinden. Elk der bij de U.E.R. aangesloten omroeporganisaties zal in een natio naal concours de winnaars aanwij zen, die aan de finale in Italië zul len deelnemen. Jonge vocalisten, woonachtig in Nederland, en geboren tussen 1933 en 1943. die bewjjzen kunnen overleggen van een vakop leiding of nog lopende vakstudie, kunnen aan dit concours deelnemen. De voorselecties zullen worden ge houden in Hilversum van 16 t/m 19 september 1963. De halve finale vindt plaats in Hilversum op zaterdag 28 september. De nationale finale is vastgesteld op dinsdag 1 oktober. De halve en de nationale finale zullen rechtstreeks worden uitgezonden. De winnaars «maximaal 1 man en 1 vrouw) zul len in Italië deelnemen aan de Inter nationale finale, die gedurende de laatste week van februari 1964 zal PPPHHIplaatsvinden. De internationale jury en een oorkonde, uitreikte, legde de na de finale een groep van 8 nadruk op het voortreffelijke histo- winnaars aanwijzen, die elk een stu- rische werk van dr. Bornewasser. die diebeurs van 450.000 lire «f2700» zul- in Bergen Het is een traditie geworden dat op de eerste zaterdag na de verjaar dag van de dichter A. Roland Holst (23 mei) in Bergen, waar hjj erebur ger is, een contactavond wordt ge houden van de Stichting die naar hem is genoemd. Dit A. Roland Holst- fonds is in vjjf jaar aangegroeid tot by na f 30.000 en heeft al ongeveer f8.000 uitgekeerd in de vorm van le ningen en giften aan jonge kunste naars met beroepsmoeiRjkheden. Deze contactavond kreeg ditmaal bijzonder relief door de aanwezigheid van de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y Scholten en de Commis saris der Koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. FTinsen. Ook de burge meester L. J. de Ruiter van Bergen en zyn echtgenote waren aanwezig. De voorzitter van he fonds. mr. A. F. Kamp, noemde Roland Holst, die zulke ontroerende gedichten over het alleen zijn heeft geschreven, „de 1ste astronaut onder de dichters". Nadat Johan Schmitz enkele gedichten van Roland Holst had voorgedragen gaf die sopraan Elisabeth Lught een vo caal-dramatische vertolking van het toneelstuk „La voix humalne" van Jcan Cocteau, waarbij de dooi- Fran cis Poulenc gecomponeerde muziek werd vertolkt door George van Re- nesse. Het lichtere genre namen na de pauze Albert Mol, Conny Stuart en Jac. van der Ster voor hun reke ning. Roland Holst dankte de medewer kende kunstenaars en betuigde alle contribuanten van het fonds zijn gro te erkentelijkheid voor alles wat zy voor zijn „vijfjarig kind" hebben ge daan. Nieuwelingen uit de strijd sleepte. Uitslag: Amateurs (65 km»: 1. C. Schijf <Sw.-comb.) 1.33.25; 2. J. van Amsterdam (Sw.-comb.); 3. B. Odijk (Avanti); 4. E. van der Werf (Avan ti): 5. C. van der Hulst «Sw.-comb.) 6. W. van der Berg (Sw.-comb); 7. K. van Amsterdam «Sw.-comb.»; 8. K. van Weizen «Sw.-comb»; 9. B. Kruit (Sw.-comb.). Nieuwelingen (65 km): 1. J. Blakenburg (Avanti) 1.33.25; 2. J. van Biemen (Sw -comb.) 3. P. Bregman (Sw.-comb.): 4. P. Wesselman (Sw.-comb.); 5. R. Ra- vensbergen (Avanti»6. J. Borst (Sw.-comb); 7. P. de Jongh «Sw.- comb); 8. W. v. Diemen (Sw.-comb.) 9. P. Nachtegeller (Sw.-comb.); 10. B. van 't Hout (Avanti); 11. J. Janssen (Avanti). Aspiranten <26 kmc 1. J. Zoete melk (Sw.-comb.) 44.45: 2. J. Lith (Avanti); 3. K. Dorrepaal (Sw.- comb.); 4. S. Brandt (Sw.-comb.); 5. J. Sterk (Avanti); 6. H. Zuidwyk (Avanti); 7. T. van der Werf (Avan ti): 8. J. Domburg (Avanti); 9. B. van der Hulst (Sw.-comb); 10. W. Lith (Avanti); 11. A. Vermeulen (Sw.-comb.) 12. A. van 't Hout (Avanti). Henk Nijdam over 10 dagen uit ziekenhuis Het ziet er naar uit dat Henk Nydam, wereldkampioen achtervol ging. over tien dagen het ziekenhuis in Bari mag verlaten. Zijn vooruit gang is bijzonder goed en zijn hu meur en eetlust hebben niet onder het ongeluk geleden. De Nederlandse renner volgt met belangstelling in de kranten en via het tv-scherm de ver richtingen en verwikkelingen in de Ronde van Italië, die een volkomen Couperus-expositie aanRPlegenhe,d 15 Bewor' CRICKET in Den Haag In het Haagse Gemeentemuseum zal 7 juni de tentoonstelling „Vyf we relden van Couperus" worden ge opend. Deze expositie geeft een beeld van het leven en werken van de ln 1863 geboren Haagse letterkundige Cricketuitslagen lste klasse A: HaarlemHCC I: gew. door HCC met 20 runs en 2 wic kets «Haarlem 90. HCC 110 voor 8c HBSACC: gew door HBS met 47 oruns (HBS 93 en 63 voor 4: opgege- Louis°Couperas en is verdeeld in vyf ven door ACC; ACC 46 voor 8». „Werelden de Haag.se wereld met 1ste klasse B: Hermes DVSExcel o.a. ..Eline Vere". de Indische wereld sior: gew door HDWS met 19 run. dit samenstelde ondanks het ontbre-|ien ontvangen. Deze studiebeurzen. met o.a. ,.De stille kracht", de klas- HDWS 99. Excelsior 80c SCHC- ken van veel archiefmateriaal. beschikbaar gesteld door de R.A.I. sieke wereld met o.a. „Xerxes'de Sparta: gew door SCHC met 28 runs wereld van de mythe en het sprookje SCHC 164: Sparta 136 met o.a. „Fidessa" en de wereld van 3de klasse D: Ajax L IIHaarlem het zuiden met „Uit blanke steden j III: gew. door Haarlem door 23 runs onder blauwe lucht". (Ajax 60, Haarlem 83 voor 9), De korte plechtigheid vond plaats stellen de winnaars in staat in Italië in aanwezigheid van de commissaris I een voortgezette scholingscursus voor der Koningin in Noord-Brabant, dr C. N. M. Kortmann. operazanger te volgen. "Deze cursus zal maximaal 3 maanden duren. runs, het geen. ondanks de grootte van het LMHC-veld toch geen hoge score ge noemd kan worden. Het Leidse veldwerk deed evenwel weldadig aan. terwyl ook het bowlen genoemd mag worden; zowel Tatter sall (5 voor 28), P. van Aken (1 voor 8) als P. van Amerom (2 voor 23 hadden er goed het oog in. gesteund door prima veldwerk «vangen door P. Menses. P. Koole. P. Hagenaar. P. v. Amerom en P. van Aken». Niettemin passeerden de Haarlemmers het Ajax-totaal en werd op 83 voor 9 ge stopt. Het reserve-team der Leidenaars bevat ondanks deze nederlaag voldoende krachten om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. A.s. zondag Quick IV—Ajax II, en Krekels III—Ajax III. VOLLEYBAL Argos bereikt nog juist gelijk spel Argos heeft het in Vlaardingen te gen de hekkesluiter van de Over gangsklasse Aggredior. dat moet trachten de plaats in die klasse vast te houden, verre van gemakkelijk ge had. De Vlaardingse dames moeten het evenals Argos voor een zeer belang rijk deel hebben van de service. Die service werkte in de eerste set be paald beter dan bij Argos en dat gaf de winst van die set met 15-9. In de tweede set echter waren Alice Ros bergen c.s. ingespeeld. Het stoppen van de Vlaardingse services ging luk ken en daarmee kon Argos op de aan val gaan spelen. Toen bleek dat ver dedigen niet het sterkste punt was bij Aggredior. Alice Rysbergen, Joke Kleingeld en Cisca van Dorp had den met plaatsballen dat wordt een specialiteit van Argos de no dige keren succes. Een in paniek rakend Aggredior kreeg met 15-2 een morele klap te verwerken. Maar de Leidse ploeg zakte onbegrijpelijk weg in de derde set toen Aggredior met de service enkele directe punten scoorde. Aggredior hervond, met de rugge steun van een 8-4 en 10-5-voorsprong, het vertrouwen in eigen kunnen en beheerst serverend finishten de gast vrouwen met 15-10, 2-1 dus. Argos gaf zich echter met gewon nen. Fel vechtend en vooral slim ser verend namen Alice Rysbergen c.s. de iouwtjes in de beslissende set stevig in handen. Ofschoon Aggredior in de slotfase van de set tot vaak zeer ver rassend aanvalsspel kwam. domineer de Argos. 15-10 en 2-2! Een verdien- stelyk resultaat. SVL op drempel van degradatie SVL (handbal) heeft de uitwed strijd tegen het Haagse Wings niet in winst weten om te zetten en dat betekent dat de roodwitten het vol gend seizoen vermoedelijk in de tweede klasse zullen uitkomen. Eén kans is er nog dat zij op het nippertje aan de dans ontspringt, n.l. als Olympia (Den Haag) in de laatste I wedstryd tegen Snelwiek een neder laag zou moeten incasseren. Olym pia is vorige week niet op het appèl verschenen en reglementair houdt dat een boete en 2 verliespunten in. Daarmee zouden de Hagenaars een puntje onder SVL komen. De wedstrijd van gisteren werd in feite beslist door de doelverdedigers. Waar SVL zich een grote inspanning moest getroosten om tegen de felle Wings-defensie tot succes te komen zag de Wings-aanval telkens weer kans om de SVL-doelman. Rob van der Steur, die noodgedwongen als zo danig optrad, omdat Cyril Graan oogst nog steeds met een knie-ble.*- j sure op non-actief staat, met verre schoten het nakijken te geven. De1 rust ging in met een 6-5-voorsprong voor de gastheren. Na de hervatting een zelfde spelbeeld. SVL behield, hoewel het steeds nerveuzer werd. een veldmeerderheid maar kon Wings niet definitief van zich af schudden. Beide formaties scoorden om en om. In de laatste fase van de strijd, de stand was toen 13-13, kwam Wings met een gelukstreffer op 14-13. SVL liet het hoofd hangen en met nóg een doelpunt, uit een goed op gezette aanval ditmaal, bezegelde Wings de nederlaag van de roodwit ten, 15-13. MOTORSPORT G. P. van Duitsland Geen spanning op Hockenheimring Al waren de omstandigheden zon dagmiddag op de Hockenheimring ideaal en al sneuvelden de records met de regelmaat van de klok, toch zullen de bijna 200.000 toeschouwers bü de races om de Grote Prijzen van Duitsland lichtelijk teleurgesteld naar huis zyn gegaan. De spanning es sentieel voor de sport heeft bü de tweede wedstrijd tellend voor de we reldkampioenschappen renners en merken ontbroken. Slechts in de 50 cc-klasse, waar in weerwil van de lichte motoren een record gemiddelde van 143.3 kilome ter per uur werd bereikt, was het ver schil tussen winnaar en runn»»r-up maar 0.6 sec En voor de kenners w as het nauwelijks pakkend, want win naar Hugh Anderson en Isao Mori- shita maken belden deel uit van de Japanse Suzukl-renstal. zodat hier de staldiscipline wel een belangrijk woordje zal hebben meegesproken. De uitslagen luiden: 50 cc-klasse (61.8 km.): 1. Hugh Anderson (Nieuw Zeeland) met Su zuki in 25 min. 53.- sec. (gem. 143,3 km/u., nieuwe klasserecord): 2. Isao Morishita (Japan» met Suzuki 25.43.6: 3. Ernst Degner (W.-Dd.) met Suzuki 26.11.0. 125 cc-klasse «115.875 km.): 1. Ernst Degner (W.-Dld.) met Suzuki 40.52.6 (gem. 170,- km/u., nieuw record»: 2. Hugh Anderson <Nw. Zeeland) met Suzuki 41.41.4; 3. Laszlo Szabo <Hng.» met MZ 42.00.7. 250 cc-klasse (154.5 km.): 1. Tar- Quinio Provini (It.) met Morini 49.33.8 (gem. 187.1 km/u.). 2. Tony Robb (Ierland) met Honda 50.18.5: 3. Jim Redman (Rhodesië) met Honda 50.42.8. 350 cc-klasse (154.5 km.): 1. Jim Redman «Rhod.) met Honda 47.19.0 (gem. 196.1 km/u.): 2. Remo Venturi (Italië) met Bianchi 48.00,5. Zijspan-klasse «100.425 km.): l.Ca- mathias-Herzig (Zwlts.) met BMW 34.09.2 (gem. 196.5 km/u., nieuw re cord); 2. Deubel-Hoemer (W.-Dld. met BMW 34.28.1. TENNIS Alle pessimistische verwachtingen ten spijt heeft de 26-jarige Australiër Roy Emerson de internationale ten- nistitel van Frankrijk gewonnen en is daarmee nu halverwege het „groot slam", dat hjj in navolging van zijn landgenoot Rod Laver op zijn naam hoopt te brengen. Nadat hij zaterdag in drie sets (86, 63. 64) had gewoinnen van de hard serverende Brit Mike Sang- ster, zegevierde Emerson zondag met 36, 61, 64. 64 over Pierre Darmon. Deze boekte zaterdag een sensationele zege op de Spaanse fa voriet Manuel Sant ana (6—3. 4—6, 26, 97. 62) plaatste zich daarmee als eerste Fransman sinds 1946 in de finale Het Australische succe6 tn het en kelspel werd compleet, doordat Lesley Turner in de dames enkelspelfinale met 26, 63, 75 won van Ann Jones-Haydon. nadat de Engelse linkshandige speelster in de beslis sende set met 5—2 de leiding had ge had. Ann Jones-Haydon en Renée Schuurman (Z.-A.) wonnen het da- mesdubbel, Roy Emerson en Lesley Turner het gemengd dubbel, waarna Emerson zijn derde titel behaalde door samen met Santana het heren- dubbel te winnen. De oud-wereldkampioen op de weg. de Belgische wielrenner Rik van Looy. die al na de eerste etappe met zijn gehele ploeg uit de Ronde van Italië stapte waarbij ook waren onze landgenoten Danen. Nijdam en Zil verberg. zal nu met ziln manschap pen starten in het criterium van de Dauphiné Liberé. dat op maandag 3 juni te Evian begint.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5