Korps Rijdende Artillerie herleeft in Leids museum Moderne hulpmiddelen op de zondagsscholen ZES JAAR VOOR BRANDKASTKRAAK Mamaloe maakt liaar Elfsteden (fiets) tocht Permanente expositie van oude verzameling Omvangrijke agenda in Leiden afgewerkt Hoogspanningslijn van Leiden naar Krimpen a. d. IJssel PRINS BERN HARD BIJ DE OPENING l INBRAAK A.Z. TE LEIDEN Zaterdagavond 8 juni in Leiden Geen staking bij Lord Dagenham Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 mei 1963 Tweede blad no. 30966 Prins Bernhard heeft zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de historische verzameling van het korps Rijdende Artillerie, welke verzameling na de tweede wereldoorlog van Arnhem naar het legermuseum in Leiden is overgebracht. In dit museum zijn drie zalen voor permanente expositie beschik baar gekomen. De verzameling geeft een overzicht van de oude uniformen, het gebruikte artilleriemateriaal, de veldtochten en van de belang rijkste documenten en persoonlijke herinneringen. Prins Bernhard heeft zaterdag in Leiden een bezoek gebracht aan de historische verzameling van de Rijdende Artillerie in het legermuseum. De Prins krijgt op deze foto een eerbewijs uit het verleden Aan weerszijden van deze vitrine zijn de portretten geplaatst van de commandanten, die over het korps het bevel hebben gevoerd. Tenslotte beelden vier diorama's verschillende wapenfeiten van het korps uit. Kostbaar bezit Het Museum van het Korps Rij dende Artillerie werd opgericht bij de herdenking van het honderdjarig bestaan in 1893. Tot en met 1939 was het museumbezit opgesteld in de of ficierswachtkamer van de Willems kwartaal van dit jaar waren zij vol tooid. Drie zalen Zoals gezegd, zijn er in het Leidse Legermuseum drie zalen voor de his- kazerne te Arnhem. In 1927 werd i torische verzameling van de Rijden- het gehele bezit ondergebracht in Artillerie beschikbaar gekomen een stichting, waardoor de collectie gedurende de tweede wereldoorlog be houden kon blijven. Uit voorzorg werd in 1939 de gehele verzameling Ingepakt en in bewaring gegeven bij een particuliere instelling te Arn hem. Na de oorlog bleek, dat alle vuurwapnen. vele sabels, een groot aantal decoraties, waaronder enkele zeer kostbare, waren gestolen. Van de In de eerste zaal zijn behalve uni formen uit de vorige eeuw enkele be langrijke documenten tentoongesteld. Bijzonder interessant is het dagboek van majoor Adriaan Bijleveld. dat opengeslagen ligt op de beschrijving van de veldslagen bij Quatre Bras en Waterloo. In deze zaal staan verder nog twee grote vitrines, die de uniformen STftSÏÏÏÏ'»:beschel- ^vauen van wU.en de toestand betrekkelijk den was goed. Door de goede zorgen van de korps commandant en zijn officieren werd de verzameling weer bijeengebracht. De gehele collectie werd in bruikleen gegeven aan het legermuseum, aan gezien de Willemskazerne tijdens de oorlogshandelingen in 1944 totaal was verwoest. Ook het in het kas teel Doorwerth gehuisveste legermu seum werd gedurende de slag bij nem(n Arnhem zwaar getroffen. Gelukkig trofee^nkast werd in voorgaande jaren een deel van het bezit naar Leiden overge bracht. waar een nieuw museum kon worden ingericht. In 1961 werden met de huidige directie van het Leidse Legermuseum besprekingen gevoerd ten einde tot een meer verantwoorde H. G. Rambonnet en van Prins Bernhard. die hij als luit.-generaal der Rijdende Artillerie heeft gedra gen. In het midden van de zaal be vindt zich een tafel met een model van de voormalige Willemskazerne te Arnhem. De tweede zaal is gebruikt om een aantal omvangrijke meubelstukken uit de oude officierswachtkamer van de Willemskazerne in de expositie op te nemen. Men ziet o.m. de grote met bijpassende tafel en stoelen, die in 1893 door de echt genoten van de officieren aan het korps werden geschonken. Tegenover deze kast is een vitrine geplaatst met de dolman, die de Prins van Oranje in de veldslagen en gemoderniseerde opstelling van de bij Quatre Bras en Waterloo heeft collectie van het Korps Rijdende Ar- gedragen. Deze dolman heeft tot tillerie te geraken. Met deze verbeteringen kon echter geen begin worden gemaakt alvo rens een aantal reeds lang tevoren beraamde bouwkundige voorzienin gen was getroffen. Medio 1962 werd hiermee begonnen, in het eerste Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40 - of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d- WATER. Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. voorbeeld gediend voor de uniform, die Koning Willem II na zijn troons bestijging aan het korps verleende. GARNIZOEN IN LEIDEN Het Korps Rijdende Ar tillerie heeft gedurende zijn bestaan vele garnizoenen gekend, o.m. Haarlem. Den Haag. Groningen. Leiden. Amersfoort. Arnhem. In laatstgenoemd garnizoen verbleef het korps bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog. Tijdens de gehele daarop volgende mobilisatie was een deel van het korps ge stationeerd in Brabant, een ander deel in de Willmska- zerne te Arnhem. Aan het einde van de eerste wereld oorlog vond de demobilisatie in de kazerne plaats. i De derde zaal toont een aantal uniformen uit het recente verleden en de uniformen, die thans worden gedragen. Tussen d? uniformgroepen bevindt zich een houten wand. waar op enkele schilderijen, die op het korps betrekking hebben, zijn geëx poseerd. Aan het einde van deze zaal is een groot zaal van Hoynck van Papendrecht geplaatst, de batterij Krahmer de Bichin gedurende de Slag bij Waterloo voorstellend. Prins Bernhard bracht, voordat hij de tentoonstelling bezichtigde, hulde aan de chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, en aan de tegenwoor dige commandant van de Rijdende Artilerie. luitenant-kolonel J. H. Gunning, die het mogelijk hebben gemaakt, dat het oude korps weer herleeft. De Prins toonde tijdens zijn rondgang ook veel belangstelling voor de pas gereed gekomen oosterse zaal van het legermuseum. Prins Bernhard heeft zaterdag middag een bezoek gebracht aan het legermuseum te Leiden, waar de historische verzameling van het Korps Rijdende Artillerie is I je vast. Rechts op de foto de ondergebracht. voorzitter van de Stichting Mu- Onze fotograaf legde de aan- seum Korps Rijdende Artillerie, komst van de Prins op dit plaat- luit.-generaal b.d. C. J. Falk. (Foto L.D./Holva«t) Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haagse Rechtbank vanmorgen de 51-jarige Haagse metaalbe werker W. C. J. van Wijk veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, wegens inbraak in het Acad. Zie kenhuis in de nacht van 5 op 6 januari van het vorig jaar. Zoals bekend werd bij deze inbraak een brandkast opengescheurd en een bedrag van bijna f 225.000 ontvreemd. Verdachte had beslist ontkend zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. In de overwegingen constateerde de rechtbank vanmorgen, dat ver dachte er niet in geslaagd is het be wijs voor zijn alibi te leveren, dat hy op het tijdstip van de inbraak in een café te Den Haag zou zijn geweest. Eerst ruim zes maanden na zijn aanhouding kwam verdachte met dit alibi voor de dag. Voorts nam de rechtbank uit de gegevens aan. dat de inbraak door meer dan één persoon was gepleegd en hier dus sprake is van diefstal in vereniging. Het feit, dat verdachte van de laat ste 29 jaar er 16 In de gevangenis heeft doorgebracht, was voor de rechtbank reden hem de maximum straf voor het gepleegde feit op te leggen. „Ik vind het een grof schandaal'', zei verdachte nadat de president de uitspraak van de rechtbank had voor gelezen. Ongetwijfeld zal verdachte van het vonnis hoger beroep aan tekenen. De tweedaagse algemene jaarvergadering van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging, die een groot aantal zondagsschool werkers en -werksters uit alle delen van het land in de Stadsge hoorzaal bijeen bracht, werd zaterdag voortgezet met een vrij omvangrijke agenda. Het hoofdthema van deze tweede vergader- dag was er op gericht de werkers en werksters enkele waardevolle adviezen te verstrekken inzake het godsdienstonderwijs op de zondagsscholen en hun tevens enige nieuwe daarbij toe te passen hulpmiddelen voor een nadere bestudering mee naar huis te geven. Op de komende regionale conferenties zullen deze hulpmiddelen onderwerpen van discussie uitmaken. Prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag, hield 's morgens een lezing over ..De Koningen van Israel in hun tijd en achtergrond", waarbij een aantal kleurendia's werd vertoond. Na eerst zowel de structuur als de theologische achtergrond van het koningschap in Egypte, Assyrië en Babyion aan een beschouwing te hebben onderworpen, wees spreker er op, dat het veel latere konings schap in Israël, te beginnen in het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Eddy. an. van J. J. M. Borst en J. Knetsch; Erik Jan. zn. van A. G. de Wilde en R. B. Bout; Marcel Hendrlkus Sophia Maria, zn. van G. A. H. Geurt* en A. M. E. M. Waarbroek; Marcel, zn. van M. van der Heijden en A. W. J. C. Koren; Marinus Theodoras, zn. van M. C. A. Pieters en J. M. C. Pont; Anna Elisabeth, dr. van A. Droste en A. van der Staaij; Paulina Petronella. dr. van W. F. Janssen en H. C. Hoogen- boom; Adrianus Wilhelmus Maria, z. van L. C. de Haas en M. C. van Vuu- ren- Monica Christina Maria, dr. van A. A. Vasen en A. A. M. Jansen; Otto Bernardus Theodoras, zn. van O. T. J. Bik en A. B. M. Topper- Willem, zn. van W. van Dijk en E. Guitt; Frouke Margit, dr. van B. J. Scholten en H. W. Hlibler; Frieda, dr. van A. B. Ha maker en M. Bell. ONDERTROUWD. C. W. F. Onvlee en C. M. F. de Laaf. (Verbeterde opgave). GEHUWD. T. Zlrkzee en M. C. van der Born. OVERLEDEN. D. Trouw. 2 weken, zoon; J. B. van Dieren. 80 jaar. man; H M. Krüger. 66 Jaar. wed. van J. van Leeuwen; W. Euitenga. 34 Jaar. man; F. den Hoed. 75 Jaar. vrouw; H. Bouwmeester. 57 Jaar. echtg*"- v D Schrler; A C. Ros- •aert, 78 Jaar. wed. van J. P. Remerie; P. de Visser. 82 Jaar, man. De N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (E.Z.H.) te Den Haag, heeft aan de Commissie Electriciteitswerken (dit is de commissie, die de minister van Economische Zaken heeft inge steld teneinde hem van advies te dienen inzake de ruimtelijke or dening van elektriciteitswerken) de plannen gezonden voor de aanleg van een 150 kV-hoog- spanningslijn tussen Krimpen a. d. IJssel en Leiden. Het laatste gedeelte van het tracé door kruist de gemeenten Moer- kapelle. Benthuizen. Hazers- woude, Koudekerk a. d. Rijn, Leiderdorp en Woubrugge. Vanuit Moerkapelle komt het tracé de Hazerswoudsche Droogmakerij on der Benthuizen binnen, passeert juist oostelijk van de hoeve „Veldlust" de Hogeveenseweg, om tussen de hoeven „Westbrug" en „Valkenrouw" het Westeinde onder Hazerswoude voorbij te gaan. Via de polder Hazerswoude en de Gemeenewegsche polder wordt oostelijk van de Westvaart de spoor lijn Leiden-Utrecht en de Rijn ge passeerd. om de Hondsdijksche polder onder de gemeente Koudekerk aan den Rijn te bereiken. Enkele honder ken meters benoorden de Molenwate ring buigt het tracé in noord-weste lüke richting af, om zuidoostelijk van de Drie Ambachtshoeve onder de ge meente Woubrugge meer naar de richting Leiden te gaan. Vanaf „Zijl- stroom" volgt het tracé de Stinksloot tot aan de Zuiveringsinstallatie. Christel Adelaar (Mamaloe) zal volgende week zaterdagavond in Leiden aankomen op haar Elfsteden (fiets) tocht, die zij moet maken als gevofg van een verloren weddenschap. Men zal zich herinneren, dat de artieste er niet in slaagde binnen elf uur 50.000 bij elkaar te telefoneren voor de bouw van een jeugdhuis in Purmerend. Zij had met de winnaar de schaatsmarathon Reinier Paping gewed, dat het wel zou lukken. Zij slaagde niet en dus moet zij fietsen. Maar zij gaat niet alleen op haar 200 kilometer lange fietstocht. Een aantal acteurs en actrices heeft aan geboden haar te vergezellen, al is het maar op gedeelten. Zo zullen ook Harry Mooten. Ans en Jaap Daniels, Co de Kloet en anderen op de fiets stappen Christel Adelaar gaat zaterdag morgen 8 juni in Amsterdam op weg Zij rijdt samen met haar collega's via Zaandam. Koog a/d Zaan. Zaan dijk. Wormerveer. Krommenie, Uit geest, Alkmaar, Limmen, Castricum, Beverwijk, IJmuiden, Santpoort. Haarlem, Heemstede, Bennebroek. Hillegom. Lisse. Sassenheim. Oegst- geest naar Leiden, waar zij tegen de avond denkt te arriveren. In de Sleutelstad zal zij een wel verdiende nachtrust genieten. De volgende dag. zondag 9 Juni start zij dan rond het middaguur voor het laatste deel van haar fietstocht. Zij rijdt dan van Oegstgeest via Rijns burg. Katwijk, via Marine-vliegkamp Valkenburg naar Wassenaar, Den Haag, Rijswijk. Delft. Schiedam naar Rotterdam, waar de 200 km-tocht zal zijn volbracht. Jaar 1200 v. Chr.. in eerste instantie op een groot theologisch verzet stuit te. Werd voordien God als de enige ware Koning aangemerkt, in deze periode werd door de wens van het volk Samuel tot de eerste aardse koning uitgeroepen, ln welk feit de theologen destijds een bepaalde ver loochening van God zagen en een ondermijning van Diens Almacht. Met behulp van enkele bijbelteksten maakte spreker duidelijk, dat dit theocratisch verzet feitelijk onge grond was en dan ook langzaam maar zeker minder krachtig werd om uiteindelijk geheel te verstommen. Immers ln tal van teksten en psal men komt duidelijk volgens de latere theologische onderzoekingen naar voren, dat de Israëlische koningen als de door God gezalfden in Diens naam regeerden en daarbij Diens Zegen ontvingen. Academische examens Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het examen doctoraal Ned. recht: mej. J. M. van 't Hul (Haren Gr en de heer A. P. van Dam (Honselersdyk)doctoraal Op- Openbaar gehoor voedkunde de heer G. H Steffens ('s-Gravenhage», <cum laude); docto- Volgens ministerieel voorschrift moet terzake van genoemd tracé door de commissie een openbaar gehoor worden gehouden, waar belangheb benden in de gelegenheid worden ge steld hun bezwaren ter kennis van de commissie te brengen. Dit openbaar gehoor is onder meer vastgesteld op 25 juni, 's morgens van 10.45 tot 11.45 uur in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw te Ha- zerswoude-dorp. Op dit openbaar gehoor zal uit sluitend de loop van de lijn (het tracé» behandeld worden. Alle vragen of bezwaren, die verband houden met het vergoeden van mogelijke schaden kunnen niet op dat openbaar gehoor ter sprake worden gebracht, doch dienen rechtstreeks met het Electri citeitsbedrijf Zuid-Holland te worden geregeld. raai Franse t en 1: de heer J. Mol (Brielle); kandidaats Franse t en 1: mej. E. de Keyzer (Delft»; kandi daats Ned. recht; mej. M. P. van der Stok (Wassenaar), mej C. de Sitter (Leiden), mej. C. v. Bochove (Schie dam). mej. W. Kraal ('s-Graven hage». mej. L E. Wytema (Hoorn) en mej. M. Dukkers van Emden (Am sterdam) en de heren; C. A. Hudig en P. Smidt van Gelder, beiden te Amsterdam. A. Tchernoff (Baarn» R. W. Goudzwaard. C. van Merkerk en J. P. Aalders, allen te Amsterdam, J. H. Peters en R. F. J. Koekebakker belden te 's-Gravenhage, R. J. Laan (Haarlem). P. H. Tulner (Deventer), en A. E. Gelderman (Leidschendami kandidaats notariële studierichting rechten; de heren S. Rob Cs-Graven hage» en E. P. M. Jansen (Noord wij ker hout). Op liet nippertje (Van onze correspondent ln Londen» De Ford-arbeiders van de Dagen - hamfabrieken, die zijn aangesloten by de transportarbeidersbond, heb ben zich zondag op een massale bij eenkomst met een kleine meerder heid uitgesproken tegen een sta king, welke was voorgesteld wegens de hardnekkige weigering van de directie om zeventien oproerkraaiers, die als de oorzaak van de chronische stakingen in het bedrijf werden be schouwd. terug te nemen. De stryd hierover heeft zeven maanden geduurd. Dit is de eerste overwinning voor de bedrijfsleiding. De vrouwen van de arbeiders waren niet op de vergadering aanwezig. Vorig jaar organiseerden zy hun eigen protestcampagne tegen de wilde staking ln oktober. Een nieuwe staking, welke woensdag zou begin nen, zou de fabriek met 32.000 man personeel, geheel hebben stilgelegd. De bonden hadden gewild, dat de zeventien man voorwaardelijk weer zouden worden tewerkgesteld om hen nog een laatste kans te gven. Provinciale wedstrijden van brandweer Op de sportterreinen Tan Sikken* Lakfabrieken te Sassenheim werden de Provinciale Brandweerwedstrijden Zuid-Holland gehouden. Niet minder dan 30 korpsen heb ben in onderlinge rivaliteit en onder gunstige weersomstandigheden el kander bekampt in een wedstrijd, waarbij elk korps acht taken moest verrichten om de bekwaamheid te tonen. De deelnemers waren geklas seerd in klasse 4 en 4a De uitslag luidt als volgt: De bedrljfsbrandweren: 1. P.T.T. Rotterdam 20858 pnt; 2 P.T.T. Mid- delharnis 204.56 pnt; 3. P.T.T. Gouda 202 66 pnt. Vrijwillige brandweerkorpsen: 1. Reeuwijk «wisselbeker) 208.48; 2. Moerkapelle 207.80 en 3. Gouda B.B. 203.83. De hoogst geplaatste korpsen komen 15 Juli uit in de landelijke finale te Oosterwyk De bedrijfsbrandweer van Slkkens Lakfabrieken behaalde als eervol re sultaat een vyfde plaats. Leidt ingezetene te Mijdrecht verongelukt Zaterdagmiddag vond te Mijdrecht een aanrijding plaats, waarvan onze stadgenote, de 52-jarige mevrouw H. Roosendaal het slachtoffer is gewor den. Mevr. Roosendaal ~>t by haar echtgenoot achter op de bromfiets. By het oversteken van de ryweg werd de bromfiets door een auto gegrepen. Bij deze aanrijding kwam mevrouw Roosendaal zo ongelukkig terecht, dat zy ter plaatse is overleden Haar echtgenoot liep tengevolge van deze aanryding enkele niet levensge- vaariyke verwondingen op. De Engelse Ford heeft thans een nieuwe bedryfsdirecteur. Alan Barke. dieg eheel van onderop in het bedrijf is opgekomen en die alle hoop heeft dat de tyd van de stakingen voorgoed tot het verleden zal behoren. Als voorbeeld stelde spreker in dit verpand o.m. psalm 2 6. waarin God zegt: „Ik heb immers Myn koning gesteld over Sion, Myn Heilige Berg", waarmede duideiyk werd weergege ven. dat het door het volk opgedron gen koningsschap in Israël wel dege- ïyk Gods goedkeuring wegdroeg. Dat de Israëlische koningen naast het Goddelyke van hun koningschap, in hun dageiyks leven ook maar gewone mensen waren en dus fouten maak ten. mede gezien tegen de achter grond van hun tyd, onderwierp spre- ker nog aan een korte interessante oeschouwing tot besluit van zyn lezing. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik gemaakt was, volgde de gezamenlyke en door de afdeling Leiden uitste kend verzorgde broodmaaltyd. Middagvergadering Op de middagvergadering werd allereerst het woord gevoerd door mevrouw H. M. Goud—Christiaanse, die ,De techniek van het vertellen" tot onderwerp van haar referaat had gekozen. Vertellen is, aldus spreek ster. eigeniyk het overdragen van het verhaal door middel van het gespro ken woord, het gebaar en het oog contact tussen de vertellen ster) en de kinderen. Daar door de vertelling ook in godsdienstig opzicht het kind als het ware aan de hand kan wor den meegevoerd naar de climax van het verhaal, moet de verteller, die het meest effectvolle resultaat wil boeken zich zowel wat stemgeluid, articulatie als houding betreft, ter dege op de voorgenomen taak voor bereiden. Na een en ander daadwerkeiyk te hebben gedemonstreerd, wees spreek ster op enkele hulpmiddelen, die de verteller ten dienste staan om het verhaal nog eens extra te accentue ren. en waarby o.m. het z.g. flanel bord. waarop bepaalde figuren uit het verhaal kunnen worden geprikt, waardevolle diensten bewijst. Naast de gewone plaat, kan een tekenbord het verhaal uitstekend visueel onderstrepen en maakt het nieuwste hulpmiddel van de N.Z.V de grammofoonplaat al de nodige opgang met liederen, muziek en ver tellingen. Met een korte grammofoonweer- gave van een fragment uit de ge schiedenis van Abraham gaf spreek ster het nuttige effect hiervan duide lijk weer. „Juist omdat een bybels verhaal zich zo onderscheidt van elk ander verhaal, omdat het Gods bood schap in zich draagt, kunt U. aldus beëindigde spreekster haar referaat, „zo biymoedig voor de klas staan en rustig vertellen, wetende dat Jezus dicht naast U staat en Zün Handen zegenend over U uitbreidt". Na de theepauze hield de heer A. Kroese, directeur van de N.Z.V., een Interessante inleiding over .Het visuele beeld ln de godsdienstige op voeding" een geheel nieuw aspect bU het zondagsschool-onderwys. Met gebruikmaking van een groot aantal zwartwit en kleurendia's toonde spreker aan. dat naast het gesproken woord het „plaatje" van zeer grote waarde kan zyn om het kind nog Indringender de inhoud van het verhaal te laten beleven Dat by de visuele uitbeelding van een bybels verhaal Jezus zelf niet op de „plaatjes" stond afgebeeld, zag spreker niet als een tekortkoming, doch Juist als iets dat de werkelijk heid weergeeft. „Het kind ontdekt, ook al kykt het nog zo goed om zich heen. toch ook zo maar niet iets van de concrete mens Jezus, al is Hy nog zo dichtby in de Geest" zei spreker. Zo kan door dit nieuwe medium in het godsdlenstonderwy.s bv de sfeer van het land. de kleding, de gebruiken en gewoonten van de be volking op treffende wijze worden weergegeven en afdoende het ge sproken woord overduideiyk onder strepen. N'a de gezameniyke maaltijd volgde als besluit van de jaarvergadering nog een w(jdingsdienst. waarin ds. P. W. Sprayt, voormalig jeugdpredikant te Leiden, voorging. De heer A. Kroese (orgel) en de gebroeders Van Herwijnen (trompet) zorgden evenals een dansgroepje van de Zandvoorde Zondagsschool voor een passende muzikale omlijsting en afwisseling. Al met al kan de N.Z.V. weer terug zien op twee welbestede en leerzame vergaderdagen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3