zonder won Njords vier na stevige aanvaring KW 7 WAS „DE AREND" DE EERSTE Jaap Oudkerk niet te stuiten in Schiedam Kangoeroes klopte VHH in half uur De malse maatjes zijn binnen Oog gericht op Roodenburg GROOT NIEUWS GALA Ook Laga zegeviert Roodenburg-Excelsior 20 Sportsplinters Expositie in Boerkaavezaal \f erk van Steenvoorden en Frans Pieck Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 mei 1963 Derde blad no. 30965 De eerste etappe van Olympia's loer door Nederland, die de renners Wer 163 kilometer van Amsterdam naar Schiedam voerde is gewonnen door Jaap Oudkerk die de afstand aflegde in 3 uur 35 minuten en 43 •wonden. Oudkerk had een voor- •prong van 2 seconden op een troepje renners van wie Van Don- fen de eindsprint won. Oudkerk had halverwege de rit feeds de aandacht getrokken door nagenoeg zonder steun weer bij het Voortrazende peloton te komen na ra van achterwiel te hebben gewis seld. Op dat moment scheen juist de eerste gevaarlyke aanval in wor ding te zyn. De Belgen in het by- •onder toonden zich zeer onrustig en enkele malen achtereen lanceer den zU, eendrachtig samenwerkend, ten ploeggenoot. Marcel van den Bossche sche "i na Bergambacht (74 km.) te gaan slagen. Drie ploegmak- kers stopten het. peloton af na zijn demarrage en slechts Wim de Jager ontsnapte aanvankelijk aan de waak zaamheid van de rode truien Rinus Paul verstoorde echter weer de illusie door het gat snel te overbrug den en daarna rustig in de wielen fan het leidende tweetal te blyven. Sprinter Paul voelde uiteraard niets voor een lange vlucht. In Gouda waren er al weer vyf j gegadigden voor een „sprong in de ruimte". Zij: dat waren Aerts. Duy- 1 ker. Den Hartog. Schouten en Van Lachtorop bereikten iets meer. Deze poging was evenwel geen ge luk beschoren. In Zoetermeer dreig de het einde reeds, maar daar gingen de gesloten spoorbomen net op tijd weer omhoog. Luttele kilometers verder, in Pynacker waren de Ne derlandse Spoorwegen echter onver biddelijk. Vier minuten bedroeg het oponthoud en in deze tijd had het peloton de 500 meter achterstand allang weer goedgemaakt. Een poging van Pieterse, de ac tieve Van den Bossche en Boonman strandde opnieuw op het hoge tem po en de winst die Dorp en Heyns in Rijswijk vergaarden, bleek al even min duurzaam. Delft zag weer een gesloten peloton passeren. De orde bleef ten slotte gehandhaafd tot Schiedam, waar pas op h'et circuit Oudkerk door niemand meer te stui- ten was. De uitslag luidi 1. Oudkerk 163 km. in 3 35.43. 2. v. Dongen 3.35.45, 3. v. d Kloot. 4. Dries (Belg». 5. v. d. Bossche «Belg». 6. De Wit, 7. Den Hartog, 8. Paul. 9. Visser. 10. Cor- nelisse, allen in dezelfde tijd als Van Dongen 3.25.43. Afgezien van de Clara SCH 162. die gisternacht reeds omstreeks 2 uur in Scheveningen binnenliep maar die toch niet eerder dan vandaag zijn vangst mocht verkopen was er maar één schipper, die haast had. Dat was schipper Kees Kuyt uit Katwijk. Hij wist, dat de trcilers wel voor een aardige hoeveelheid haring zouden zorgen, zaterdagmorgen vroeg in Katwijk. Scheveningen en Vlaar- dingen. Maar hem gold de eer van de drijfnetvloot. En al was die Sche- veninger hem dus een flinke slag voor geweest, hij was in IJ muiden niet alleen de eerste drijfnetvisser, maar ook de eerste met Hollandse Nieuwe. Dat kon niemand hem meer afpakken. Het leek dc dienstregeling van de Spoorwegen wel. zo precies klopte de werkelijkheid met het opgegeven tijdstip van binnenkomst. Kwart voor twee had schipper Kuyt gezegd. Pre cies kwart voor twee gistermiddag drukte de Arend KW 7 de steven 1 tegen de zuidelijke wal van de IJmuidense vissershaven. Met in het 'ruim 112 kantjes gezouten haring, het resultaat van twee nachten aan schot liggen. Er waren 7 kantjes van hem zelf bij; de rest was van de andere 7 schepen uit de combinatie. Prachtige haring, waarvan cr 750 tot 900 in een ton gingen. Haring, die gevangen was op 56 graden 40 mi nuten noorderbreedte en 1 graad 40 minuten oosterlengte. Al was er dan geen officiële ont vangst. schipper Kuyt en zijn be manning waren niet minder trots op bunp restatie. En op de kwaliteit van hun haring. Zonder omwegen werd een vat aan dek gehesen en iedereen rnoesl proeven. Hollandse Nieuwe, zo uit het vat. Een koste lijke hap. Misschien ook een kost- oare hap. Maar als je visserij suc cesvol is geweest, dan zou je de hele wereld er wel van willen laten proe ven Met het voorschrift, dat niet eer der dan zaterdagmorgen verkocht mocht worden, was er geen reden om haast te maken. Maar een an derhalf uur later zwaaide de kraan vat na vat op de wagens, die daarna de triomftocht naar Katwijk begon nen. Omstreeks 6 uur volgde de Rijn mond I KW 15 en later de Michiel Jan VL 110. Sakina Martina KW 32. Arie Jacob KW 149. Brittenburg KW 121 en de Ada VL 7, ieder met zo'n honderd kantjes. In Katwijk Er heerste vanmorgen op de Kat- wijkse afslag een grote drukte. In de loop van gistermiddag waren vijf schepen in IJmuidcn binnengelopen, die in totaal 502 kantjes aanvoerden, waarvan er vanmorgen 256 verkocht v erden. Dit houdt verband met liet zoutgehalte. De overige kantjes ko men maandag aan de afslag. Het eerste kantje bracht f 194. op. Het was afkomstig van de treiler KW 121, die na loting de eerste I kantjes aan de afslag mocht bren- Zij zijn resp. 29 en 35 jaar oud. De eerste studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. deed daar eindexamen en is thans werkzaam als arbeidst hera- peuth op Endegeest, waar hij les geeft in tekenen, schilderen en boet seren. Zijn werk vertoont in verband hiermee interessante aspecten: veel vuldig lijkt hij in een droomwereld te vertoeven, waarbij de fantasie een grote rol speelt. Psychologische in vloeden van de geesteszieken, met wie hij omgaat, doen zich op interes sante wijze gelden, daarnaast valt een persoonlijke visie niet te miskennen. Dat Steenvoorden echter ook een volkomen realistische uitbeelding niet uit de weg gaat, blijkt bijv. uit gen. De aanvoer van dit schip was 89 kantjes, waarvan er 54 werden verkocht, de KW 149 voerde 100 kantjes aan «56 verkocht», de KW 15 kwam met 100 kantjes binnen <77 verkocht», de KW 7 (dry f net logger bracht 133 kantjes aan de afslag <31 verkocht» en de KW 32 voerde 100 kantjes aan (38 verkocht». De prijzen waren: vleetharing klein f313.— tot f332.—, groot f168.— tot f197.—, trellharing klein f162 tot f 240.— en groot f 128 tot f 150.—. De twee eerste kantjes werden ge kocht door de reder en haringhan delaar Ouwehand U Katwijk aan Zee. In Scheveningen was de prys voor het eerste kantje f 410.—, maar daar na zakten de prijzen snel tot om en nabij de f 220.voor vleetharing. De kleine haring bracht in Vlaardingen Ivan f301.— tot f254— op en de 1 grote van f180.— tot f170.—. zijn expressieve „De drie gebroeders", dat van groot vakmanschap getuigt. Er zyn verschillende ..abstracten". waarin Steenvoorden zich naar ons gevoel echter niet van zyn sterkste zijde toont. Frans Pieck bezocht eveneens de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag en studeerde daar reclame. Hij was o.a. werkzaam aan de recla me-afdeling van de Kon. Gist- en Spiritusfabirek. voorts aan liet Mu seum van de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen te Leiden en als fotograaf, in het by zonder van kin derportretten. Op deze expositne zyn van hem ook vele kinderportretten te zien. alsmede van ouderen. Hy werkt zuiver figuratief en bereikt in dit genre veelvuldig opmerkelijke resul taten. o.a. ook wat betreft zijn im pressies uit het Schwarzwald, Zwit serland of Oostenrijk. 11 ij geloven, dat beide exposanten, naast talent en kunde, nok over genoegzaam creativiteit beschikken, waarmee zy gelukkig geprezen mogen worden. De ontwikkelingsgang naar volledige rypheid ral voorzeker nog lang duren, doch heiden bewijzen de mogelijkheden daartoe te bezitten, mits zij hard blijven werken aan hun zelfontplooiing. Zij zullen zich van de dringende noodzaak daartoe ,1 bewust zyn. In ieder geval toont hun expose t- aan, dat zjj over artistieke vermogens beschikken, welke gunstige verwach tingen voor hun toekomst inhouden. I WU zien dan ook die toekomst met gerechtvaardigde belangstelling tege moet. H. De Hollandia - roei weds tri jden De laatste loodjes wegen het twaarst Zowel Roodenburg als UVS zullen dat met een diepe zucbt bekennen. Opnieuw zal Roodenburg in het licht der schijnwerpers plaats nemen, want de stryd tegen Excelsior '20 is bui- Ken gewoon belangrijk. De blauwzwar ten móeten deze wedstrijd winnen. Pat is alles wat men van dit duel. dat wel weer door nervositeit zal {«orden beheerst, kan zeggen. I Alle hoop is gevestigd op R 'burg. want UVS speelt hoogs Ikchijnlijk zijn laatste wedstrij dr eerste klasse. Er moet een y van behoorlijk formaat ge Afdelingsbestuur keurt houding van SVL af Tijdens de buitengewone ledenver- i gadering van de Afdelingsraad van de NeVoBo (Leiden), die gisteravond in „Zomerzorg" plaats had. heeft I voorzitter J. van Egmond nogmaals de schrikbarende zalennood in Lei den aan de orde gesteld. Door de zeer grote ledengroei van de Afdeling heeft men grote moeite met de afwerking van het compe titieprogramma. hoewel met de ge meente een goed contact wordt on derhouden wat betreft de coördina tie van bondszalen. In verband met de bondszalenuitbreiding vroeg de heer Van Egmond toestemming om tot verhoging van de zaalhuur over te gaan. Dit voorstel zal door de ver enigingsbesturen in eigen kring wor den besproken. Voorts bracht de heer Van Egmond de strengere maatregelen ter tafel die dit jaar tegen bepaalde uitwassen zijn geno men. Bij de behandeling van het be stuursbeleid legde de heer Van Eg- Zuidema remise tegen Donner <5 Het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap is vrydag in Den Haag voortgezet met de partijen voor de derde ronde. De uitslagen luiden Bergsma—Te Velde 1—0: Kuypers —Var den Berg 1—0; Zuidema— Donner MDe Rooi—Hoogen- doorn HenneberkeSarink j afg.: LangewegVan Oosterom afg.; Na de derde ronde luidt de stand: 1 Kuypers 3 pnt; 2. Donner 2 pnt: 3. Van Oosterom VA pl. 1 afg. Van den Berg is laatste met een half punt. mond een verklaring af waarin hij de houding van SVL tegenover het afdelingsbestuur (inzake de kwestie SVLCastellum) beslist afkeurde. In vlot tempo gingen daarna de wijzigingen in het huishoudeiyk en wedstrijdreglement onder de hamer door. Alle hoop is gevestigd op Rooden burg. want UVS speelt hoogstwaar- hijnlijk zijn laatste wedstrijden in dr eerste kla.sse. Er moet een wonder van behoorlijk formaat gebeuren illcn de blauwwitten zich weten te redden. Tegen Laakkwartier (uit) achten wij winst niet onmogelijk, maar waarschijnlijk is zij evenmin 'FluksLFC is niet meer belangrijk. Pe zege zal wel voor de thuisclub iiin. n 3A is het grote duel SJC—Lug- dunum. dat van belang is voor de zetting van de onderste plaats. 'Een gelijk spel achten wy de meest »oor de hand liggende uitslag. Alphia •peelt thuis tegen Hillegom en heeft go op het oog weinig kans. Maar thuis zijn de Alphianen altyd heel noeilijk te verslaan. Dat heeft ook \CS ondervonden. WassenaarLisse kan een kleine zege voor de thuis- duo opleveren. Foreholte kan Hille gom een dienst bewyzen door VCS een puntje af te snoepen. In 3C zyn RKWIK-Alphen en Bodegraven— Naaidwyk van geen belang meer. De thuisclub is in beide ontmoetingen favoriet. Elke ontmoeting in 4A is juist wel van belang, omdat de clubs hier óf nog kampioenskansen hebben of in degradatiegevaar verkeren. ZLC kan ee»i punt behalen tegen het wissel vallige Altior, evenals het wat op toeren gekomen Warmunda tegen WSB. Tonegido moet de zege bij A&C kunnen veroveren. DOSRVan Nispen is het topduel, waarvan men in deze zonderlinge afdeling geen verstandig woord kan zeggen. Advertentie in kleine flesjes mm de mooiste nagellak in 't liefste flesje.... NIEUW! De mooiste lak in tal van fraaie tinten. Gala brengt u dit grote nieuws in kleine flesjes die u lief zijnl Want nu kunt u méér kleuren kiezen voor hetzelfde geldl Want nu koopt u charme, tot de laatste druppel te gebruiken! OF LONDON Prachtig roeiweer en goede tijden, waaronder enige recordverbeteringen zorgden reeds op de eerste dag van de roeiwedstryden. die vrydag en za terdag op do Oude Rijn in Alphen bij Hotel 's-Molenaarsbrug gehouden worden voor een prettige sfeer bij de traditionele wedstrijden van Hol landia. In het belangrijkste nummer van 1 deze dag. de achtorvolgingswedstryd over vier kilometer voor overnaadse vieren was het Delftse Laga zeer succesrijk. Laga I, na zijn schitte- rende Varsityoverwinning als favo riet gestart, roeide ook hier een eigen race. Ondanks een paar vuile klappen kort voor de finish verbe terden de Delftse studenten het baanrecord, dat sinds 1954 met 15.09 op naam van Triton stond met vijf seconden. 15 04. Doordat lAga III op dit traditionele eerstejaarsnummer de tweede plaats voor zich opeiste, met 15.08 ook binnen de oude re cordtijd blijvend, werd het een dub bele overwinning voor Delft. Derde werd Njord I, in 15.21, voor Triton I, 15.24 dat op één seconde door nóg een Lagaploeg gevolgd werd. Het enige andere nummer, waar van ook de finale al vrydag geroeid werd, de vier zonder stuurman werd een overwinning voor Njord. De Leidse Varsitywinnaars maakten on gestuurd niet zo'n sterke indruk en wisten zich in de eerste fase van de strijd maar nauwelijks van hun tegenstanders, RV Amsterdam, te dlst&nciëren. Zoals op de bochtige Hollandia - baan welhaast traditie is geworden vond er een aanvaring plaats. Na bijna 900 nieter roeien raakten de riemen der beide ploegen in elkaar. De kamprechter besliste dat beide boten uit hun baan geraakt waren cn er vond geen diskwalificatie .plaats. Na wat uit elkaar gegaan te zijn zetten de ploegen hun enige tientallen seconden onderbroken race weer opgewekt voort. Njord liep on- 1 geveer een bootlengte uit en won in de uiteraard weinig fraaie tfjd van 7.36.8. Verder was het de dag van de voorwedstryden, die echter door de goede tijden zeer de moeite waard waren. In het nummer jonge acht dames werd het baanrecord verbe terd door Thetis. De Amsterdamse meisjes bezaten het nieuwe record nog maar vijf minuten, toen de Vliet al weer vier seconden afhaalde en op 3.37 bracht. In het jonge dubbelviernummer waren de Thetismeisjes gelukkiger en maakten ze een duurzamer re cordtijd. Of dit record 3.50, langer dan een dag zal bestaan, hangt in hoge mate van het weer op de tweede wedstrijddag, wanneer de finales geroeid worden, af. Een derde baanrecord kwam van de jonge vier A van Skadi, die het bestaande record met een seconde verbeterde en op 7.15 bracht. De Rotterdamse ploeg, dezelfde die in het hoofdnummer van de Varsity vijfde werd. voelde zich in dit jon gere gezelschap aanmerkelijk beter thuis en heeft ook voor de finale I verreweg de beste kansen. Gezien de j heatresultaten mag Njord in de fmaies zeker op enige eerste plaat sen rekenen, waarmede de goede re sultaten van de Leidenaren, tot nu toe in dit seizoen, zouden worden voortgezet. Voor het hoofdnummer lijkt ons vooral Triton, dat het vorig jaar won, een niet te onderschatten tegenstander. In de andere Senior nummers geven wij de Leidenaren. die dit jaar met een aantal zeer er varen oude roeiers uitkomen zeer goede kansen. Van de jonge num mers is zo vroeg in het seizoen nog niet veel te zeggen. Uitslag lange afstandwedstrijd over naadse vier: 1. Laga I in 15 min. en 4 sec. (baanrecord»; 2. Laga III in 15.9; 3. Njord I 15.21; 4. Triton I De vier van Njord snelt op de zege af in de ongestuurde vier. (Foto Leldech Dagblad) 15.23; 5. Laga IV 15.25; 6. Aegir I 15.25. Er namen 22 ploegen aan deel. Volleybulcompeti l ie Advertentie Zondag a.s 2.30 uur de belangrijke wedstrijd In de promotie-degradatie-wed- 1 strijden die gisteravond in het gym nasium werden gespeeld, zijn de SVL- dames en de Kangoeroes-heren met de volle winst in de tas naar huis ge gaan. SVL wees Argos terug met 31 en de Kangoeroes-heren zetten een I resolute stap op de weg naar het be- houd van het praedicaat hoofdklasse met een 30 zege op VHH (A'dam). SVL 2 (heren) verloor voor de tweede maal in successie. Ditmaal trok Ju liana uit Rotterdam met 31 aan het langste eind. SVLArgos idames). SVL begon zeer verkrampt en nerveus. Argos had I weinig moeite om tot 'n voorsprong - van 70 te komen en hield dit pun- tonverschil vast tot 12.—. Toen gin- gen Ali Zonderop en Hanna van Gel- lecum wat feller smashen, kortom er leefde iets op in SVL en Argos raakte uit balans. De SVL-dames liepen hun achterstand in en wonnen de uiterst belangryke openingsset met 17—15. In de tweede set woog de teleurstel ling te zwaai- voor Argos: 159 en 120 voor SVL. In de derde set had SVL in de kritieke fase steeds de winst in handen <1413. 1514. 1615). maar Argos drukte toen toch resoluut door: 1816. Een uitste kende service-beurt van Xandra Kikkert in de vierde set. haalde Ar gos definitief neer: 154 en 3—1. KangoeroesVHH. De wedstrijd nam nauwelyks een half uur in be slag. zo duidelijk bleek Kangoeroes de sterkste to zyn. Kangoeroes kwam met de volgende formatie binnen de liinen; Jan Wille. Lex Karamoy, Frans Pasman. Coos Taconis. Bert v. d. Leeden, Jaap Broersma. Vooral Bert v. d Linden was op slag. slechts zelden miste hij een smash. Moeite loos veroverde kangoeroes in elke set de leiding en hield die tot de „15 stevig vast, hoe de zeer matige Am sterdamse ploeg ook probeerde er verandering in te brengen: 1510, 154, 1510. Dit alles met de re gelmaat van een klok. SVL 2Juliana. SVL 2 had ln deze wedstrijd zeker een puntenverdeling kunnen bereiken, want de Rotter damse ploeg was technisch beslist niet beter dan de Leidenaars. Telkens weer zag Juliana in dit duel kans met een simpel plaatsballetje de service I terug te winnen of een punt te sco ren. De dekking achter het blok liet by SVL 2 te veel te wensen over. Dat besliste de strijd. Bij SVL waren aan vallend Ton Tieleman. Maico Koken Bram Sieval de uitblinkers. Frans Mulder en Co Zilverentand deden als set-ups degelijk werk. Cijfers: 13—15, 8—15, 15-8, 7—15. Cricketprogramma Eerste klasse A HaarlemHCC 1; HBS—ACC. Eerste klasse B Hermes DVS Excelsior; SCHCSparta. 2de klasse B Concordiade Kre kels; Sparta II—RW III 3de klasse D Ajax L 2Haarlem m (terrein LHMC). Voor de grote verrassing bij de internationale tenniskampioenschap pen van Frankryk in Parijs zorgde de 31-jarige Tsjechische Vera Sukova, het vorige jaar finaliste in het dames enkelspel te Wimbledon, door in de kwart-finales de nummer 1 van de wereldranglijst, de Australische Mar garet Smith, in twee stos te verslaan: 6—3, 8—6. S Bromantiek... Hun liefde voor elkaar begon Eens op een Esso tankstation; Zij kwamen separaat daar aan En zijn toen samen heengegaan. De bromfiets heeft zoals verwacht Hen rap naar 't jawoord toegebracht, 't Bewijs voor bruidegom en bruid: Met Esso ben je beter uit! Voor deze twee geen huwelijksboot, Zij brómmen naar hun wittebrood. Het ga U goed tweetaktisch paar En wéér staat Esso voor U klaar! MET ESSO BENT U BETER UITI Jaap Oudkerk in Leidse ploeg Jaap Oudkerk zal op 8 en 9 juni in de Leidse Peet van Est-ploeg aan de twee-daagse Ronde van Brabant deel nemen. Marinus Paul, de Hagenaar Wim Schuling en de Swift-renners Gerben Karstens, Nol Kloosterman en Jan van Amsterdam complemen teren de ploeg, die onder leiding zal staan van Joop Riethoven. Voor de Ronde van Midden-Zeeland <28 en 29 juni) hebben Gerben Karstens Leiden». Jaap Oudkerk (Amster dam). Rudi Liebrechts (Vlaardingen) Bart Zoet Sassenheun)Nol Kloos terman (Leiden) en Jan van Amster dam Leiderdorp) een uitnodiging ontvangen. De Sassenheimer Piet van der Lans heeft van de Kon. Ned. Wielren Unie enkele uitnodigingen ontvangen voor klassieke internationale baanwed- stryden in West-Duitsland en Enge land. Op 2 en 3 juni start Van der Lans in gezelschap van de nationale sprintkampioen Aad de Graaf. Gerard Koel en Nico Lute in Kaiserslautem en Dudenhofen. terwijl de sterke Sas senheimer op 13 juli met de Rotter- lammer De Graaf op een baan wed strijd in Manchester zal uitkomen. Piet van der Lans en Piet van der Touw. twee van de drie Neder landers die in Leipzig hebben deel genomen aan baan wedstrij den voor amateurs, hebben voor overwinningen gezorgd. Van der Lans won een afval- wedstrijd, terwijl Van der Touw een puntenrace op zyn naam bracht. Henk Buis, Nederlands sterkste ama teur-stayer, eindigde in een wedstrijd over 60 km. als derde met slechts 70 meter achterstand op de winnaar, de Oost-Duitser Auerswald. Het tweede gedeelte van da tweede etappe, een rit over 84 km., leverde een zege op voor Ebert (Did.), die de afstand aflegde in 2 uur 12 minuten en 40 seconden. Ebert had een voorsprong van by na een halve minuut op zijn landgenoot Ripfel. die tweede werd. Van Smirren eindigde in 2.14.36 als 18e, terwijl Russens ln een grote groep ex aequo als 24e werd geplaatst. De Italiaan Mino Bariviera heeft de zesde etappe van de Ronde van Italië, die leidde van Bolzena naar Arezzo over een afstand van 192 km., I gewonnen. De stryd werd beslist in I een massale eindsprint, na een mono tone rit, waarin alleen in het begin enkele ontsnappingspogingen werden ondernomen, die alle zonder resultaat bleven. Olympia's Toer door Nederland Met enkele nietszeggende woorden van de heer Frank Janzen is gisteravond in de Boerhaavezaal onder tamelijk grote belang stelling een tentoonstelling geopend van tekeningen en aquarel len van Ab Steenvoorden (Noordwijk) en Frans Pieck (Oegst- geest), jonge kunstenaars, die het verdienen dat hun werk aan de openbaarheid wordt prijsgegeven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5