SKODA'63 12. liet uit Nw-Guinea museum Fodor PRINS BEKNHARD TEMIDDEN VAN 12.000 GEREF. JONGEREN AEG kunst kaleiöoscoQp POLYESTER SPORTSHIRTS EXCELSIOR MIGNON fjit gebied van Sepikrivier Het sprookje van iedere dag... AEG TURNA HERENMODE-TIP Mensheid nu en in de toekomst dienen ITALIAANSE FILMTRIOMF IN CANNES Herv. jeiigddag in Barneveld I?erl' clit 1 maart 1860 Vrijdag 24 mei 1963 Vierde blad no. 30964 Ullist (Van onze kunstredacteur) ju het museum Fodor aan de Keizersgracht te Amsterdam is ffisdagmiddag een, voor dit museum wat opzienbarende, ten- rtjtelling geopend: in een spookachtige sfeer, veroorzaakt door uitgelezen verlichting, zijn in de half duistere zaaltjes een aantal jjers, versierde schedels, gebruiksvoorwerpen en cultussymbolen pteldvervaardigd door naamloze kunstenaars uit de binnen in van Nieuw-Guinea. tt zijn voorwerpen, die men in (f variatie, ook kan aantreffen iet Tropenmuseum, maar het liraardige van de collectie Fodor iit dit de laatste voorwerpen zijn in het gebied van de Nieuw- Dese Sepikrivier te vinden waren. Sjn daar verzameld door de Zwit- e kunsthandelaar Peter Kohier, ie wordt geconfronteerd met de ien op deze expositie, ontkomt aan de gedachte dat de primi- en moderne kunst toch weer bij elkaar liggen. Maar de heer polak, volkenkundige van het .Instituut voor de Tropen, stelde a*n openingswoord dat de ten- jstelling.sbe zoeker deze zaken beleeft dan de Papoea. Ter- WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis I SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. PTT-MUZIEKKORPSEN STREDEN IN UTRECHT ttrecht was weer het centrum van Hjke PTT-muziekkorpsen. In het '•huis speelden op Hemelvaartsdag krmonieen en vijf fanfares onder •picien van het Ned. Verbond van 1 sport-, ontwikkelings- en ont- toningsverenigingen. Zowel in de "is fanfare als de sectie harmonie een wisselbeker op het spel. de fanfare kwam deze in het W van de PTT-fanfare Deventer, le in de ere-afdeling komt met S punten. De in de superieure khng uitkomende Koninklijke echtse PTT-fanfare „Onder Ons" wide 408.5 punten en de tweede its. De PTT-harmonie Enschede tomende in de derde afdeling tore, werd derde met 391 punten. We werd de Postfanfare Arnhem, tomend in de eerste afdeling fan- 'met 317 punten en vyfde de '•fanfare Zwolle, uitkomend in de tfdeling fanfare met 300 punten, het concours sectie harmonie 1 de wisselbeker naar de Kon. agse PTT-harmonie met 406.5 "ten, uitkomend in de ere-afde- i De PTT-harmonie Breda eerste fchng behaalde 396.5 punten. Der- *erd de Leeuwarder PTT-harmo- 1 afd. uitmuntendheid met 394 ifcn, vierde de PTT-harmonie trsfoort teerste afdeling) met 387 :ten, vijfde Gruno's Postharmonie "ungen ere-afdeling) met 386.5 ton, zesde dc Kon. Rotterdamse "harmonie <afd. uitmuntendheid) 330.5 punten, zevende de PTT- "nonie Eindhoven (ere-afdeling) "371.5 punten en achtste de PTT- "honie Nijmegen teerste afdeling) *362.5 punten. wijl wij ln de eerste plaats worden getroffen door schoonheid, wordt de Papoea getroffen door religieuze eerbied voor het voorwerp. Het is de eerste maal dat de collec tie \an de heer Kohier wordt ge- exposeerd. Hij is trouwens nog maar kort uit Nieuw-Guinea terug. Van zijn expeditie vertelde hij deze eigen lijk in een opwelling te zijn gekomen. Per motorboot voer hij de Sepik- riviei op. om zich ten slotte per kano door de Papoea's steeds verder in het oerwoud te laten brengen. Hij ging daar grondig te werk. In ruil voor tabak, vishaken en nylondraad, kocht hij alle voorwerpen, mooi of lelijk, die hij kon krijgen. Na het gebied te hebben „uitgekamd", keerde hij naar Zwitserland terug om de „buit" met zorg te selecteren. Het ligt in de bedoeling de ten toonstelling „Kunst uit Nieuw-Gui nea" die tot en met 30 juni in Am sterdam te zien is, dit jaar te bren gen in Schiedam, Brussel en Baden- Baden. In tegenstelling met hetgeen men van een kunsthandelaar zou vei wachten, zijn de voorwerpen niet te koop. met kurk kak groen bruin _VAN 1SALEN mmmmmr VoorSchoenen DONKERSTEEG 21 Schrijverscongres te PEKING De communistisch-Chinese eerste minister, Tsjoe En-lai, heeft op het congres van schrijvers en kunste naars. dat thans te Peking wordt ge houden. een beroep op hen gedaan om in hun werk „de revolutionaire geest trouw te blijven en weerstand te bieden aan de verleiding, welke nog van de in verval verkerende wes terse kunst en literatuur kan uit gaan". Tsjoe En-lai nodigde de 381 deel nemers uit deel te nemen aan de klassenstrijd en een revolutionaire en proletarische stijl van werken te ont wikkelen, die hen in staat stelt het hoofd te bieden aan alle stormen en Contra-bassist Spieier verongelukt Op de Rijksweg AmsterdamHaar lem Is gistermiddag omstreeks half vflf onder Halfweg een kleine perso nenauto, bestuurd door de 41-jarige Bernard Spieier, contra-bassist bij het Concertgebouworkest, geramd door een uit Haarlem komende te genligger, die vermoedelijk als ge volg van een technische storing links de weg opzwenkte. De heer Spieier werd op slag gedood. Zjjn echtgenote, die naast hem zat, werd ernstig ge wond. De bestuurder van de uit Haarlem komende wagen raakte minder ern stig gewond, maar twee in zijn auto zittende dames werden zeer zwaar gewond. De slachoffers en het stof felijk overschot van Bernard Spieler werden naar het ziekenhuis in Haar lem overgebracht. Alle gewonden werden by de botsing uit de auto ge slingerd en kwamen op het wegdek terecht. Er was op dat moment wei nig verkeer. De kleine personenauto sloeg over de kop en belandde op de langs de weg liggende trambaan. De heer Spieier werd op 22 januari 1922 te Newark (New Yersey) gebo ren. Hij heeft gespeeld in het Sym fonieorkest te New York en Pittsburg. Tijdens de tweede wereldoorlog dien de hij van oktober 1942 tot oktober 1945 bij de Amerikaanse Marine. Hij studeerde daarna aan het Parijs a conservatorium, waar het Concert gebouworkest met hem in contact kwam. Op 15 apnl 1952 werd de heer Spieier als bassist aan het Concert gebouworkest verbonden. De heer Spieler, die met een Nederlandse vrouw getrouwd was (mevrouw E. A. Spieler-Elfferich) had geen kinderen. Maastricht levert 4 bekwame acteurs De toneelacademie te Maastricht heeft aan vier abituriënten van deze hogere toneelopleiding in het zuiden des lands het einddiploma toegekend. Het waren de dames Anne Wil Blan ker» uit Rotterdam en L. van Roode uit Heemstede en de heren Jaap van Donselaar uit Eindhoven en Herman Luttgering uit Rotterdam. Zij leverden een prachtige proeve van bekwaamheid voor toneelspel ten overstaan van Ryksgecommi- teerden: mevrouw Marie Hamel en de heren Joris Diels en Egbert van Paridon. Deze prachtige examens hadden de intense belangstelling van een aantal directie-leden der voor naamste beroepsgezelschappen, die in de Maastrichtse Schouwburg gele genheid hadden, de kwaliteiten van de vier jonge tonelisten te beoorde len voor eventuele contracten. In de komende weken zal blijken waar zy hun loopbaan bij het Nederlandse toneel zullen aanvangen. Borstbeeld Louis Couperus De beeldhouwer L. H. Sondaar zal in opdracht van de minister van O. K. en W. een borstbeeld van Louis Couperus in brons vervaardigen, dat na de onthulling aan de gemeente Den Haag in eigendom zal worden overgedragen. De bewindsman heeft in 1953 in een toespraak ter gelegen heid van de herdenking van Louis Couperus gezegd te zullen bevorde ren dat in Den Haag een borstbeeld van de schrijver geplaatst zou wor den. Het beeld wordt tweemaal levens groot en komt op een voetstuk van ongeveer 1.75 m. te staan. Het monu ment zal worden geplaatst in het bij de Javastraat gelegen gedeelte van het plantsoen in de Surinamestraat. In het stadgedeelte waarin deze straat Ls gelegen heeft Louis Coupe rus gewoond en gewerkt, terwijl :n verschillende van zijn boeken de sfeer daarvan tot uitdrukking is ge bracht. MEYER HAMEL IN HET ZIEKENHUIS OPGENOMEN Meyer Hamel, directeur van de Hoofdstad- operette, is gisteren ter observatie opgenomen in het Cen traal Israëlisch Ziekenhuis te Am sterdam,. ADO-DVS wint Landjuweel De Verenigde toneelgroepen A.D.O. en D.V.S. uit Den Haag: is winnaar geworden van het Nationaal Land juweel, een toneelwedstrijd voor amateurtoneelverenigingen, waarvan de finale ln de afgelopen weken in Haarlem is gehouden. Tevoren waren in alle provincies en ln drie grote steden de voorwedstrijden gehouden. De voorzitter van de winnaar van het Landjuweel ontving de in 1957 door Koningin Juliana beschikbaar gestelde bokaal uit handen van de voorzitter van de Haarlemse Toneel club, die de winnaar van het vorige en eerste Landjuweel is geweest. Bovendien ontving A.D.O.-D.V.S. een prijs van f. 1000 en kreeg het recht het volgend Landjuweel in samen werking met het landelijk comité voor te bereiden. Volgens de jury is de prijs aan A.D.O.-D.V.S. toegekend voor hun bijzondere individuele prestaties, voor de opmerkelijke keuze van het stuk, de originele décors en de stijl van de kostuums. A.D.O.-D.V.S. had een op voering gegeven van „Clerambart" van Marcel Aimee. De uitrijking van de prijzen geschiedde gistermiddag in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Advertentie OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT een veilige keuze Skoda Octavia Geheel compleet f 5250,- H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS:Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 wisselvalligheden, die op hun weg zouden kunnen komen. Sprekers hebben, in een zinspeling op bepaalde voorvallen in de Sow- jetrussische literatuur en kunst, ge sproken over „degeneratieverschijn- selen op kunstgebied in socialistische landen". „Hier heeft zich het ver schijnsel voorgedaan dat kunste naars en schrijvers zich los van de massa hebben ontwikkeld en dat zij zich hebben gewijd aan beschrijvin gen van het leven van de individuele mens. Zij hebben hierbij gepleit voor het recht van de mens op persoon lijk geluk. Hiermee hebben zij zich doen kennen als propagandisten van het burgerlijke individualisme", al dus deze sprekers. De sprekers op het congres hebben zich ook ln afkeurende zin uitgela ten over „schrijvers, die tot voor kort nog communisten waren, doch die uit onze rijen zijn gedeserteerd, om zich als kampioenen op te wer pen van revisonistische denkbeelden, waarmee zjj zich de goedkeuring en de toejuichingen van imperialisten en de burgerij der kapitalistische landen hebben verworven". Advertentie Ideaal voor weekend en vakantie. In een wip ge wassen. strijken niet nodig. Dit open en ge sloten te dragen shirt vindt u bij P C in tal van modekleuren. 90 remi m w «i*i Prins Bernhard heeft gistermorgen in de Margriethal in Utrecht twaalfduizend jongens en meisjes toegesproken die daar waren samengekomen om het 75-jarig bestaan van het gereformeerde jeugdwerk in Nederland te vieren. De Prins sprak er zijn vreugde over uit, dat de Bond van Ge reformeerde Jeugdverenigingen ook na 75 jaar nog jong is ge bleven. Over de vernieuwing van het werk na de oorlog zei hij, dat de jeugd de blik niet meer voornamelijk gericht houdt op de ontplotoiing van haar eigen leven en de vorming van haar eigen toekomst, maar op de gehele wereld en de gehele mensheid. Jongens en meisjes zelf en door een koor van de Interkerkelijke Jeugd- evangelisatie in Rotterdam De Italiaanse film „11 Gattopardo" („De tügerkat") van Luchino Vis conti heeft op het filmfestival in had afgewezen was er bjj het Dans Cannes dc gouden palm gekre gen. Aan de Franse filmster Marina Vlady werd de prijs voor de beste Haagse steun voor Ned. Dans Theater B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld financiële maatregelen te treffen om de schul denlast van het Nederlands Dans theater te delgen. Nadat de Haagse raad in augustus 1961 de voorgestel de concentratie van balletgroepen Naastenliefde in praktijk brengen De actie „Heb het hart eens'* voor het jeugdwerk m Roeanda, had een echt christelijk karakter, aldus de Prins. Met betrekking tot de toekom stige werkzaamheden in eigen land vroeg hij speciale aandacht voor het gebrek aan plaatsingsmogelijkheden voor bejaarden die verpleging behoe ven, een gebrek, dat voornamelijk wordt veroorzaakt door een schreeu wend tekort aan verplegend perso neel. Naar zijn mening presenteert zich ook hier de mogelijkheid voor de vrouwelijke leden van de bond om hun naastenliefde in de praktijk te brengen. Wanneer uw tienduizenden jonge ren leven volgens de gelofte dat zjj de belijdenis van Christus als hun koning niet zullen verloochenen en dat zij de mensheid nu en in de toe komst zullen dienen met al hun bes te krachten, mag ik u vandaag slel- lig geluk wensen met het feit, dat God u het voorrecht heeft gegeven, een stuk van onze nationale kracht en van onze nationale hoop te zijn, zo zei Prins Bernhard tenslotte. Het jubileumfeest werd ook bijge woond door de minister van Volks huisvesting, mr. J. van Aartsen, de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, de commissaris der Koningin in de provincie IJJrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg. en de burgemeester van de Domstad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Ruim V2 miljoen voor „Heb het hart eens" Een van de hoogtepunten van het feestprogramma was het bekendma ken van de uitslag van „Heb het hart eens". De leden van de bond hebben binnen een jaar zelf en zonder steun van grote bedrijven en dergelijke op allerlei manierel een bedrag van f 501.397 bijeenge bracht. Dc voorzitter van de bond, ds. G. N. Lammens, deelde mee. dat dit be drag ruimschoots voldoende ls om de Utrechtse jeugdleider Maarten Hij koop met zijn gezin naar Roeanda te zenden om daar het jeugdwerk te organiseren. Er kan een jeudhonk worden gebouwd, filmapparatuur en lectuur worden aangeschaft en sport- matriaal worden gekocht. De secretaris van het interkerke lijk jeugdwerk in Roeanda. de heer Niybizi, dankte de gereformeerde jeugd namens de jeugd van Roean da. Do jubileumsamenkomst begon met een korte viering van Hemel vaartsdag. Er werd gezongen door de Christen zijn is dienen Ds. Lammens verklaarde bij de opening, dat christen-zijn dienen is en dat jeugdwerk vraagt om werk- jeugd. We zijn niet groot, zo zei hij, slechts 950.000 van de 900 miljoen christenen ter wereld behoren tot de geref. kerken in Nederland, maar we zien steeds verder om ons heen de schare die niemand tellen kan. Vertegenwoordigers van de kerk, de wetenschap, de staat en de zen ding spraken daarna de jeugd toe. Ds. P. G. Kunst, voorzitter van de generale synode der Geref. Kerken, hield de jongens en meisjes hun taak als jonge gemeente van Christus voor. De rectormagnlficus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, Theater een schuld van f 40.000 ont staan in twee, niet door de overheid gesubsidieerde seizoenen. Reeds eerder had Den Haag hier voor tien mille verstrekt, terwijl het Rijk drie mille neertelde. Thans res teert nog een schuld van circa 27 mille, waarvan het Rijk bijna vijf mille voor zijn rekening wil nemen. De rest ongeveer 20 mille moet de gemeente Den Haag betalen. B. en W. van Den Haag en met hen de staatssecretaris van O. K„ en actrice toegekend voor haar vertol king in de Italiaanse,film „Ape regl- na", terwijl de Engelsman Richard Harris de prijs voor de beste acteur kreeg voor zijn rol in „This sporting life". De Japanse film „Seppoekoe" werd op de ranglijst tweede, terwijl de Tsjechische film „Die kat" een spe ciale derde prijs verwierf. Het viel W. menen dat de schuldenlast ver- j critici op. dat alle drie best dwijnen moet daar deze een druk - - legt op het gezelschap en een belem mering vormt voor zijn artistieke ontplooiing. Zomer-expositie in Rijksmuseum De gehele zomer (van 23 mei tot 1 september) zal in de tentoonstel lingszalen van het Rijksprenten kabinet in het Rijksmuseum in Am sterdam een keuze te bezichtigen zijn van tekeningen en aquarellen van Noordnederlandse kunstenaars. De expositie is geheel samengesteld uit het bezit van het Rijksmuseum. Er is naar gestreefd om tekenin gen te tonen van die schilders, die ln de schilderijenzalen goed vertegen woordigd zijn, zodat niet alleen de incidentele bezoeker, maar ook de Amsterdammer die het museum kent, zijn indrukken kan vernieuwen. Op deze expositie ls Rembrandt ge klasseerde films van politiek linksge- zinde komen. De maker van de Ita liaanse film „II Gattopardo", Prins Luchino Visconti is bekend om zijn extreem linkse sympathieën en het zelfde kan gezegd worden van de Ja panner Masaki Kobayasji, die „Sep poekoe" vervaardigde, een film over sociale onrechtvaardigheid in Japan. De prijs voor het beste scenario kreeg de Roemeense film „Codine", geregisseerd door de Fransman Hen ri Colpi. Noch de Sowjet-Unie noch de Verenigde Staten wisten noemens waardige prijzen in de wacht te sle pen. het sterkst vertegenwoordigd met 16 bladen. Voorts kan men werken zien van Lucas van Leyden, Scorel, Heemskerck, Hendrik Goltzius, Jac ques de Gheijn, Avercamp v. d. Velde Cornelis Ketel, Abraham Boemaert, Wttiwael, Adriaan en Isaac Ostade, Nicolaas Maes, Jan Lievens en veis anderen. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, zei dat de Vrije Universiteit moet le ven uit een sterke verbondenheid met dat deel van het Nederlandse volk, dat zich rekent tot de reforma torische christenheid. De heer H. Al- gra, lid van de Eerste Kamer be toogde dat christelijke politiek een zaak Ls van christelijk geloof. Prof. dr. J. Verkuyl, die onlangs na 33 jaar zendingsarbeid in Indonesië in ons land is teruggekeerd, zei, dat het hem heeft verrast, dat de jonge ge neratie zich veel meer bewust is ge worden van haar roeping, mee te bidden voor en mee te werken aan de uitvoering van de missionaire op dracht der christenen. 's Middags werd in de Margriet hal het jubileumspel „De zaak J" opgevoerd. Aan dit jubileumfeest ging woens dagmiddag een herdenkingssamen komst vooraf. De tweede presidente van de bond mejuffrouw Rie van Doorn, ls door de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd meegedeeld door mr. A. van der Ent, die op de bijeenkomst het ministerie van O., K. en W. verte genwoordigde. Twee ereleden De vergadering benoemde twee ereleden: prof. dr. J. Waterink, die veel heeft gedaan voor het jeugd werk in het algemeen, en de heer Ad. Kuiper, die tweede voorzitter van de bond Ls geweest en die van 1948 tot 1962 directeur was van het gereformeerd Jeugdcentrum. De herdenkingsrede werd uitge sproken door mej. Van Doorn; ds. J. Firet, oud-directeur van de Neder landse Gereformeerde Jeugdraad hield een Inleiding over „Dienend present zijn". Advertentie Prinses Irene i>Ü Jeugdfestival Prinses Irene heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het tweede nationale „festival van de werkende jeugd" in Tilburg en de- voorstelling van „Wat u maar wilt" vail Shakespeare door de Nederlandse Komedie bijgewoond. Zoals bekend is de Prinses enige tijd geleden beschermvrouwe ge worden van dit jaarlijkse festival. De Prinses werd na de begroeting door burgemeester mr. C. J. G. Becht, door het Schouwburgbestuur en door de directie namens alle deelnemers een tuil rode rozen aangeboden door Mia van Gansewinkel uit Maarheeze. In de pauze werden vier jongens en vier meisjes aan de Prinses voorge steld. Tijdens dit samenzijn vroeg de Prinses naar hun bevindingen, of het beter was dan het vorig jaar en wat ze vonden van de tentoonstelling van de zeer abstracte schilderijen. De Prinses wilde ook weten waarom deze bij het merendeel van de jongelui geen waardering vond. Na afloop van de toneelvoorstelling, waarin Ko van Dijk voor het eerst na zijn ziekte weer optrad, tekende zij het gastenboek van de schouwburg, waarna zij zich door een erehaag, ge vormd door alle deelnemers, op weg naar Soestdijk begaf. Mignon zuigstoffer is reuze praktisch voor het interieur van uw autol De bekleding. De vloer. Overal komt u makkelijk bij met de Mignon. Een diepzuiger met 101 mogelijkheden. Voor gemorste as, voor kruimels en omgevallen bloem- en suikerpotten. Voor trappen, boekenplanken, gordijnen en luxaflex. Voor iederéén in elke kamer van het huis. f 59.50 zuigstoffer Barneveld beleefde gisteren een in vasie van hervormde Jongeren, af komstig uit alle delen van het land. De 52ste bondsdag van de Ned. Her vormde Meisje*- en Jongelingenbond op Gereformeerde Grondslag werd namelijk in de Barneveldse pluimvee- hal gehouden. Ongeveer 3000 Jongelui woonden deze manifestatie bij. In de morgenuren luisterden zij naar een inleidend woord van de nieuwe voorzitter ds. L. Roetman uit Gouda, naar toespraken van ds. A. van Drummeien uit Giessendam-Har- dinxveld en ds. P. J. B06 uit Sprang. Afscheid werd des morgens genomen van ds. Jacques Vermaas uit Huizen, die 20 jaar het voorzitterschap van de jongelingsbond bekleedde, en van dr. H. Bout uit Utrecht, die 26 jaar tweede voorzitter was. De middagbijeenkomst werd ge opend door de presidente van de meLsjesbond mevr. A. A. Streefkerk - Sommer uit Utrecht. Opgevoerd werd een declamatorium „Bij U zijn de woorden van eeuwig leven", waarin ds. A. J. Jorissen uit Utrecht een appèl richtte tot zijn gehoor. Het slotwoord werd gesproken door prof. F. van der Linde uit Utrecht. Telegrammen werden verstuurd naar Koningin Juliana. Prinses Beatrix en aan prof. dr. J. Severijn, die juist deze Hemelvaartsdag zijn tachtigste verjaardag vierde en bij het hervormd .jeugdwerk steeds een grote plaats heeft ingenomen.. Een gelukwens werd voorts telegrafisch gericht tot de gereformeerde jongeren, die hun bondsdag in Utrecht hielden. Na afloop van de bondsdag werd in de hervormde Kerk te Barneveld een concert gegeven, waaraan meewerk ten de organist Feike Asma en het groot gemengd zangkoor „Vox Jubi- lans" uit Waddinxveen. KARDINAAL WYSZINSKI VERLAAT ROME Kardinaal Wyszinski, de rooms - katholieke primaat van Polen en aartsbisschop van Warschau, is woensdagavond uit Rome naar huis vertrokken na veertien dagen in de Italiaanse hoofdstad te hebben door gebracht. Officieel was hy daar in verband met de voorbereiding van de tweede fase van het oecumenisch concilie maar men meent dat hy met de Paus en andere kerkelijke auto riteiten ook heeft gesproken over de kwestie van de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen. China laat Jehova-getuige vrij pn Britse zendeling, die sedert 1958 in China heeft gevangen geze ten is vrijgelaten en zal uit China worden gezet. Dit is donderdag in Peking bekendgemaakt. De zendeling, een Jehovagetuige, was in augustus 1960 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van spionage en contra-revolutionaire activiteit. Omtrent het lot van een andere Jehovagetuige, de 46-jarige Ernst Stanley Jones, die tot zeven jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7