"1 Minister Rusk niet gerust op verhouding met Oosten Grote fracties contra aanwijzing informateur HnEEBEl DAKREPARATIE Home: Toch letten op elke poging tot minder spanning IERS VLIEGTUIG VERLIEST DEUR BOVEN NOORDZEE Vijf partijen-kabinet NIET waarschijnlijk (§nd QIacuivs JONGE MAN VAN ir DEZE TIJD! alles Stewardess bijna weggezogen TOCH NOC EEN VLECHT IN MERCERY-CAPSULE? Eerste haring aangevoerd Twee doden bij aanrijding Openhartigheid rond Binnenhof ZWART HONDEBROOD WASMACHINES IEMCO N.V. Jjpge rïcfit 1 maart 1860 VRIJDAG 24 MEI 1963 No. 30964 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De huidige windstilte in de betrekkingen tussen Oost en West Kan op elk ogenblik eindigen, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren op de tweede dag van de vergadering van de NAVO-ministerraad in de Canadese hoofdstad Ottawa. Berlijn is nog steeds een gevaarlijke kwestie en ook Vietnam en Cuba zijn bronnen van gevaar. Een crisis, waar ook ter wereld, zou onmiddellijk fatale gevolgen kunnen hebben. Rusk Britse collega, Lord Home, riep zijn ambtgenoten niette min op tot bereidheid elke ernstige poging van de Sowjet-Unie om de spanningen tussen Oost en West te verminderen, te beant woorden, vooral wanneer zo'n poging tot uiting komt vóór de be sprekingen over ideologische kwesties tussen Rood-China en de Sowjet-Unie, een bespreking welke op 5 juli in Moskou begint. Beraad achter gesloten deuren Overigens waren zowel de Britse minister als zijn Westduitse collega dr Schroder van mening, dat de Sow jet-Unie ten koste van alles zal Toortgaan met het nemen van kern proeven om niet bij de Verenigde Staten achterop te raken. De Franse minister van Buiten- lindse Zaken, Couve de Murville, meende veel tekenen te zien, die wij len op verandering in het Oostelijk blok. Er wordt steeds meer nationa le oppositie merkbaar. De Sowjet- Unie en Rood-China hebben ieder hun eigen satellieten. De Belgische minister Spaak zei, dat een niet unvalsverdrag tussen de NAVO en het (Oostelijke) pact van Warschau niet op zichzelf mag staan, maar deel moet uitmaken van een regeling op idere basis, zoals bijv., oplossing in de kwestie-Berlijn of van het itwapeningsvraagstuk. De Nederlandsem inister Luns zei, dat een grotere militaire eenheid in de NAVO alleen dan zin heeft als n grote mate van politieke over stemming kan bereikt worden. Hij ilde voor, dat dem inisters vaker vergaderingen van de perma nente NAVO-raad in Parijs bijwonen. De Griekse minister Averoff wees erop, dat zijn land nog steeds is aangewezen op de hulp van de del genoten. Griekenland heeft leningen met lange looptijd en militaire hulp nodig. Het Westen mag niet verge ten, dat Joego-Slavië, Griekenlands luur, nog steeds een satelliet van Moskou is. mot 5» Advertentie Woensdag heeft de ministerrraad met algemene stemmen de plannen voor een intergeallieerde kernmacht, gevolgd door een multilaterale kern macht. goedgekeurd. Volgens confe rentiekringen maakte de Franse mi nister Couve de Murville in een toe spraakje van vijf minuten duidelijk, dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen de beoogde reorganisatie van de kernbewapening van de NAVO. Overigens was men het erover eens, dat de tijd nog niet rijp is voor be langrijke besluiten betreffende een multilaterale zeemacht. Verscheidene voorstellen gaan voor verdere bestu dering naar de permanente NAVO- raad, die in Parijs zetelt. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het gebeurde boven de Noordzee. Plotseling zakte de meter van de cabinedruk. In de cockpit werd het koud en de ramen besloegen. Achter mij riep één van de meisjes: captain, wij hebben een deur verloren. Gezagvoerder James Gallagher (48) van de Ierse luchtvaartmaat schappij Air Lingus vertelde ons gis teravond op zijn kamer van het Am sterdamse Apollo Hotel over het in cident op de vlucht tussen Manches ter en Schiphol, dat het einde had kunnen betekenen van het leven van 26 passagiers en 6 bemanningsleden. Het vliegtuig, een viermotorige Viscount, vloog gistermiddag de lijn dienst Dublin—Amsterdam, met een tussenlanding in Manchester. Het weer was niet ongunstig en niets wees erop, dat het op deze Hemel vaartsdag geen gunstige vlucht zou worden. Maar plotseling gebeurde het. De 24-jarige Betty Slattery, een leerling- ontdekte woensdagochtend tijdens een inspectie in de zaal. waar de be sprekingen achter gesloten deuren werden gehouden, drie radiozenders in zakformaat met een bereik van De veiligheidsdienst van de NAVO twee kilometer Van drie dagen Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, dat Cooper de laatste Amerikaanse eenmans ruimtevlucht in een Mercury- capsule zou maken, en dat de volgende bemande ruimtevlucht pas over anderhalf jaar met 'n Gemini-capsule met twee man zou worden uitgevoerd. Thans zijn er aanwijzingen dat men overweegt, voordien nog één eenmans-Mercuryvlucht te maken, eventueel van drie dagen of langer. De Nasa bestudeert op het ogenblik de wenselijkheid van zulk een vlucht. Waar schijnlijk zal daarover binnen een week worden besloten. Inmiddels heeft Cooper woensdag een fantastische zegetocht door New York gemaakt. Langs de straten en voor de ramen van de wolkenkrab bers stonden ongeveer vier miljoen mensen te zwaaien, tijdens deze ticker-tape parade. Duizenden tonnen ponsbandjes, confetti en snippers van telefoonboe ken waren gereed gezet om een dich te regen van papier boven de stoet te kunnen vormen. Op een bepaald mo ment had de politie grote moeite om de weg vrij te maken. Ponskaarten van elektronische rekenmachines vormden een nieuw element in de dichte papier wolk, die op Broadway neerdaalde. Na de parade werd door de burge meester van New York, Robert Wagner een lunch aangeboden. stewardess, die deze week voor het eerst van haar leven vloog, had juist enige kledingstukken van passagiers in de garderobe naast de achterdeur gehangen, toen een harde knal klonk. Een enorme luchtverplaatsing zoog twee jassen één ervan was van Betty zelf en een deel van de scheidingswant tussen garderobe en eerste-klascabine door een gat in de romp naar buiten. Het meisje zelf wist door zich vast te grijpen en zich vervolgens op de grond te laten val len te voorkomen, dat ook zij werd meegesleurd. Op onverklaarbare wijze was de helft van de achterdeur uit het vlieg tuig geslagen. De ontstane opening was ongeveer tachtig bij tachtig centimeter. Terwijl stewardess Ber- the O'Dohrety naar voren rende om de gezagvoerder op de hoogte te stel len, wisten twee andere stewardessen het begin van paniek onder de pas sagiers te smoren. Men kreeg de raad de riemen vast te maken en verdere instructies af te wachten. Noodlanding O Het was kwart voor vijf. Captain Gallagher constateerde dat hy op 5250 meter vloog, een hoogte waarop men niet zonder drukcabine kan blij ven vliegen. Hij nam de besturing over van co-pilot William Macken zie, meldde de Britse controlepost, dat hij een nooddaling begon en zakte tot 1500 meter. Op deze hoogte was het gevaar geweken, ook al bleef het in de cabine kil en daardoor wat ongerieflijk. De stewardessen haast ten zich om de passagiers met een pittig drankje verder op hun gemak te stellen en de reis naar Schiphol werd voortgezet, omdat de terugkeer naar Manchester meer tijd zou kos ten. Captain Callagher vertelde: „het is mij een raadsel hoe die deur kon bezwijken. De constructie is zodanig, dat de deur bij sluiting altijd met zes dikke stalen grendels tegelijk vastpakt. Ik vlieg nu al tien jaar op een Viscount en ik heb nooit zoiets meegemaakt. Ik hoop het ook nooit meer mee te maken in de paar jaar, die mij nog van mijn pensioen schei den". Iedereen was gisteravond de schrik al weer te boven. Ook Betty Slattery, die beslist van plan is haar stewar dessopleiding voort te zetten Zonder dat ook maar iemand iets vermoedde zelfs de rederij wist van niets is vannacht de SCH. 16 2 Clara" in alle stilte als eerste terug gekeerd van de visgronden. Vannacht om twee uur, twaalf uur eerder dan verwacht, loodste schipper Adrie Mos de treiler, beladen met honderd 1 kantjes Hollandse Nieuwe, 61 kisten verse haring, 31 kisten makreel en twintig kisten vis de Scheveningse haven binnen. Geen vlaggen, geen wuivende familieleden, geen enthou siast publiek dat deze eersteling be- gioette. Plan van Nasser Progressieve kostuums 119.-/154.- Gisteravond om kwart over elf zyn als gevolg van een aanrijding op de Rijkskanaaldijk tussen Helmond en Weert twee jongemannen om het le ven gekomen. Het waren de 28-jarige President Nasser van Egypte heeft j bromfietser J. M. Kiggen en de 25- op de conferentie van staatshoofden jarige wielrijder P. J. M. Nies, die van landen in Afrika te Addis Abeba naast elkaar reden, toen zij in botsing voorgesteld een grensdatum vast te kwamen met een auto, bestuurd door stellen voor de algehele opheffing een inwoner uit Someren Het onge- van het kolonialisme in Afrika. luk gebeurde onder Nederweert. Prins Bemhard heeft in Utrecht het afscheid bijgewoond van de Spaanse ambassadeur, de Hertog van Baena. als vice- voorzitter van het Spaans-Por- tugees-Ibero-Amerikaans Insti- tuut. De Prins bood de schei dende vice-voorzitter twee Delfts-blauwe borden aan. In de donkere nacht verliet de schipper en de bemanning het schip van rederij Jaczon om nog enkele uurtjes te gaan slapen. Jacob Taal, de schipper van het grootste en nieuwste schip van rederij Jaczon, kwam vorig jaar als eerste binnen. Ook deze treil-logger heeft ongeveer honderd kantjes, het maximum toelaatbare aantal, aan boord Dit schip voer eerst maandag avond uit, nadat de rest van de haringvloot al was vertrokken, omdat deze logger pas vorig weekeinde aan de rederij werd overgedragen. Zaterdagmorgen in alle vroegte zullen de keurmeesters in Schevenin- gen als eerste de nieuwe maatjes proeven. Tot zolang blijven de luiken van de Sch. 162 gesloten, want pas na het monsteren begint het af slaan. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 De kansen op een voortzetting van het beleid-De Quay zijn sterk gestegen. Dat is de indruk van politiek Den Haag na de besprekingen, die informateur prof. Romme woensdag met de leiders van de vijf grote Kamerfracties heeft gevoerd. Natuurlijk is niet bekend, wat pre cies besproken is tijdens deze ge sprekken, die varieerden van drie tot vijf icioartier (de socialistische oppositieleider prof. Vondeling bleef het langst binnen). Maar na afloop WEERBERICHT ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond Droog weer met zonnige perioden. Nmacht hier en daar inist. Aanvan- Jtelijk weinig wind, later zwakke tot J Matige oostelijke wind. Hogere mid- togtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 mei ,i Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. IrTc Maan op: 6.39 uur; onder. 23.25 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.30 en 17.00 Uurlaagwater te 0.22 en 12.47 uur. DU blad bestaat uit M paflaa'ff Vier zware drijvende bokken nenoordbrug ten oosten van gen liggen tachtig meter boven hebben woensdag de tweede en I Rotterdam, de grootste bascule-1 het wateroppervlak. tad&'t klap geplaatst in dt 1 btug tsc weield. D* ovwsQannin- zijn in politieke leidende kringen de tongen toch iets losser geworden. Daarbij kwam naar boven, dat men over het algemeen niet zo bijster ge lukkig is met het aanwijzen van een informateur in plaats van een for mateur. In het socialistische kamp zei men ronduit, dat een informateur eigen lijk overbodig was. Prof. Vondeling vond, dat de kaarten toch reeds op lafel lagen. Met de voldoende beken de voorliefde voor parlementaire kabinetten had hy liever rechtstreeks een formateur, afkomstig uit de fractie van de grootste partij, aan gewezen gezien. Verantwoording Ook in katholieke kringen vroeg men zich af of een informatieperiode wel noodzakelijk was. Enerzijds kan een informateur zonder twijfel de taak van een latere formateur ver gemakkelijken, maar anderzijds be perkt deze de formatietaak, ook wat de staatsrechtelijke verantwoorde lijkheid betreft. In liberale en Chris- telijkhistorische kringen denkt men vrijwel hetzelfde over deze aangele genheid. Hef zal prof. Romme intussen wel duidelijk geworden zijn, dat een vijf partijen-kabinet vri) algemeen wordt afgewezen. In kringen van KVP, CHU en VVD leeft de opvatting, dat het beleid van het kabinet-De Quay dient te worden doorgetrokken, in liberale kring wordt de gedachte aan vijf partijen in de regering beslist niet toegejuicht. Men meent, dat in deze de stembusuitslag duidelijk ge noeg is geweest. Een vijf-partijen-kabinet, zo wordt van liberale zijde gezegd, zou beteke nen. dat de rode wijn aanzienlijk zou moeten worden aangelengd.. Men betwijfelt of de P. v d. A. hiertoe bereid i.s. Bovendien werd hier het argument aangevoerd, dat bij een vijf-partyenkabinet geen gezonde oppositie zou zijn te verwachten, om dat dan slechts kleine groepjes op posanten zouden overbleven, Verlegd Ook in KVP-kring hoort men wel de mening, dat bij een vyf-partyen- kabinet de moeilijkheden uit de Kamer naar het kabinet worden ver legd. Er is een zekere voorkeur voor een vier-partijen-kabinet met 'n ge zonde, stimulerende oppositie in de Kamer waar te nemen. In de socia listische kring tilt men aan het ont breken van zo'n sterke oppositionele fractie niet al te zwaar, omdat h.i. iedere fractie toch altijd kritisch en controlerend jegens een regering be hoort te blijven. Over de bindingen tussen regering en regeringsfracties wordt buiten de socialistische groep genuanceerd ge dracht. Liberalen en Christ. Histo- :ischen zouden, buiten globaal over leg over hoofdpunten van een regeringsprogram tussen fractielei ders en fracties, voordat over het toetreden tot een kabinet beslist wordt, geen nadere afspraken wen sen. In KVP-kringen staat men tegen over nadere afspraken niet afwijzend al zouden deze alleen ook maar hoofdlijnen mogen betreffen, met voorbehoud van veranderde omstan digheden en onder afwijzing van Individuele bindingen. (J't AR-kring werd voorshands nog geen commentaar vernomen. Medewerking De ministerraad, die vanmorgen om negen uur begon, was niet steeds vol tallig. daar prof. Romme minister De Pous (Economische Zaken) by zich had uitgenodigd. Vanmiddag zouden minister-president prof. De Quay en minister Zijlstra (Financiën), nog een onderhoud met hem hebben over de onderlinge samenhang van de vraag stukken. waarmee een nieuw kabinet geconfronoteerd zal kunnen worden. Morgen ontvangt hy in Bloemendaal minister Marynen (Landbouw). Prof. Romme verklaarde vanmor gen. dat hij nog niet alle gegevens van alle ministers heeft ontvangen, maar toch wel zo'n grote stapel, dat hij er op Hemelvaartsdag niet volle dig doorgekomen is. Hij bleek zeer te vreden over de zeer ruime medewer king, die hem wordt verleend. Prof Romme verklaarde vanmor gen opnieuw zich strikt aan zijn op dracht te houden. Hy bepaald zich ertoe, naar hy zei. „de kantige stenen van een regeringsprogram in te pas sen in een gebouw". Gedurende het weekeinde zal de informateur zich verder wyden aan studie en oriëntatie op basis van de verkregen gegevens. Begin volgende week hoopt hij de leiders van de frac- ut» opnieuw tui uit t* notulen. 2x per week vers Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1.15 per kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd a/oor jonge honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. merg- pijpies en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond weet heeft Nieuw. Rijn 50 Tfn 20824 (01710) A.E.G. volautom. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 26 Mei 1863: - Heden Zaterdagmorgen te half negen uur kwam aan het Utrechtse Veer alhier voor het eerst aan de stoom boot .Jtijn en Gouwe" voor de dienst tusschen Bodegra ven en Leiden. Tot de Algemeene Synodf- der N%fl. Herv.kerk is afge vaardigd door de Leidsche Hoogeschool, Prof. Dr. L W E. Rauwenhoff.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1