Utrecht leidt hem op: de man achter boek en krant SCHOOL— VOOR GRAFISCHE VAKKEN FOTOGRAAF-MET-DIPLOMA all-round vakman DRIE .1.4AR MODERNE INRICHTING VOORUCHTINGSNUMMER VAN HET LE1DSCH DAGBLAD 22 MEI 1963 De opleiding beoogt alle leerlingen te geven: een goed inzicht in de technieken van de grafische industrie; een verantwoorde esthetische rorming; een gefundeerde bedrijfs-economische scholing; voor diegenen, die geen middenstandsdiploma bezitten, een opleiding daarvoor en een breed mogelijke algemene ontwikkeling. Hierdoor zal aan het einde van de cursus examen worden afgelegd •/r verkrijging van het schooldiploma; het middenstandsdiploma en de resp. vestigingsdiploma's, afgegeven door de betreffende werkgeversor ganisaties. De genoemde diploma's geven gezamenlijk het recht van inschrijving bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Degenen, die niet voornemens zijn zich zelfstandig te vestigen, kun nen na opgedane praktijkervaring door het bezit van bovengenoemde di ploma's een functie in het bedrijfsleven verkrijgen bij de bedrijfslei ding, op een calculatie- of kostprijsafdeling, bij de technische adminis tratie, planning en routing ordervoorbereiding, tijdnormstudie of bij tfn papier- of machinehandel. Na een meer esthetisch gerichte opleiding kan plaatsing volgen als drukwerk-adviseur of account-executive bij grafische bedrijven of re- :lame-bureaus of als grafisch-technisch adviseur bij uitgeverijen. De opleiding duurt drie jaar. Onderhandelingen worden echter gevoerd om die uit te breiden tot ten vierjarige cursus. Er zal dan tijdens de opleiding een praktijkjaar worden ingevoerd. Leerlingen, die de school in Utrecht willen gaan bezoeken, dienen in hei bezit te zijn van een diploma MULO A met wiskunde (ten minste) of een diploma Handelsdagschool, een overgangsbewijs van de derde oaar de vierde klas VHMO of een gelijkwaardig diploma. Wekelijks worden circa veertig lessen gegeven. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen van de ouders. Het bedrag is vastgesteld in de Schoolgeldwet en wordt geïnd door de dienst der belastingen. Voor de lagere en midden-inkomen« is het Khoolgeld zeer gering. Een jaarlijkse bijdrage van 30 is verschuldigd aan de Stichting Fonds School voor de Grafische Vakken. De kosten van de boeken zijn voor het eerste leerjaar ongeveer 125 en voor de volgende jaren 50 tot 100. In het eerste leerjaar komen er voor alle leerlingen 75 bij aan ieken- en overig gereedschap. Een jaarlijkse buitenlandse excursie en meerdere binnenlandse ex cursies voor eigen rekening zijn verplicht. De hele studie wordt afgesloten met een eindexamen, dat wordt ai- fenomen onder toezicht van één of meer door de minister van Econo mische Zaken te benoemen gecommitteerden, alsmede van de door de werkgeversorganisaties aan te wijzen deskundigen.. Ook voor de opleiding aan de School voor de Grafische Vakken kun nen in bepaalde gevallen rijksstudietoelagen (renteloze voorschotten) wor den verstrekt Gegadigden moeten hun verzoek tijdig richten tot het Ministerie van O.. K. en W. in Den Haag. Bovendien bestaat de mogelijkheid onder be paalde voorwaarden voor een gemeentelijke of provinciate studietoelage n aanmerking te komen. Aan de school is geen internaat verbonden. De leerlingen zijn dus, •Is zij tenminste te ver van Utrecht wonen om op en neer te reizen, aangewezen op pensionadressen. De school beschikt over een aantal taste relaties onder kamerverhuurders-sters. Voor militaire dienst wordt uitstel verleend indien de studie is aan gevangen in of voor het kalenderjaar, waarin de leerling 19 jaar oud wordt, mits het eindgetuigschrift wordt behaald uiterlijk in het kalen derjaar, waarin de betrokkene de 22-jarige leeftijd bereikt. Over het algemeen wordt een vijfdaagse schoolweek aangehouden, maar de grote toeloop van de leerlingen zal het misschien nodig ma ken aan enkele klassen op zaterdagochtend les te geven. De school beschikt over geheel nieuw ingerichte lokalen voor de repro duktietechnieken en de binderij, terwijl het machinepark van de druk kerij geheel vernieuwd werd en wel met 23 nieuwe persen, w.o. Hei delberg twee-kleuren pers, Automan twee-toerenpers, grote en kleine Heidelberg één-toerenpers, Nebiolo stopcilinderpers, Grala. Rex, Mer ges, Johannesberger, enz. Verder is er een volledige afdeling vorm- toorbereiding. De zetterij werd reeds ten dele vernieuwd, maar zal nog een verdere gedaantewisseling moeten ondergaan. Twee laboratorium-afdelingen worden ingericht. Aan de school worden de volgende vakken onderwezen: Talen: Neder lands, Duits en Engels. Exacte vakken: algebra, meetkunde, natuurkunde, mechanica, schei- kunde-practicum. Lichamelijke Oefening. Bedrijfskundige vakken: economie, handels- k*nnis, reclamekunde. publiciteit, bedrijfsleer, bedrijfsleiding, staatsin- "chting en rechts- en wetskennis. Commerciële vakken: boekhouden, handelsrekenen, calculeren, kost- Pfjsberekenen, bedrijfsadministratie. Vormgeving: kunstgeschiedenis, grafische kunsttechnieken, tekenen en •Btwerpen, typografische vormgeving. Theoretisch-technische vakken: papierkennis, letterzetten, boekdruk ken, boekbinden, fotografie, chemigrafie, diepdruk, offset-druk en litho- Pafie-fotolithografie. Verkplaatsoefening-practica: letterzetten, boekdrukken, boekbinden, toografie, chemigrafie, diepc.uk, offset en lithografie. In de uitgebreide sector van de grafische vakken zijn voor tegenen, die hier een leidinggevende of een andere verant woordelijke positie willen veroveren, tal van goede mogelijk heden. De School voor de Grafische Vakken in Utrecht is voor *elen daartoe reeds een goede springplank gebleken! Op de leestafel Kgt het avondblad. Vette koppen op de frontpagina, kadertje* en cursiefjes. Miljoenen Nederlanders grijpen dag in dag uit naar hun krant. En op zondag, na tafel, bladeren ze de zaterdag-editie met bijzondere bijlage nog eens door. Want Nederlander* lezen graag. De krant, het tijdschrift, het boek. Er wordt hier véél gelezen, verhoudings gewijs, zoals er, relatief, ook veel geschreven wordt. Maar achter de man en de vrouw, die schrijft, staat de man, die al die teksten zet. De vakbekwame typograaf aan zijn ultra-moderne machine, de drukker bij zijn rotatiepers, de specialisten van de technische afdelingen. De boekdrukkers en lay-out mensen, heel die vrij grote categorie vaklieden, die hun dagtaak vin den in de grafische vakken. Eén van die scholen die daarvoor opleidt is de School voor de Grafische Vakken in Utrecht. Wie belang stelt in een werkkring in deze sector kan hier terecht voor een opleiding, die begint met een basis-jaar. Alle leerlingen ontvangen gedurende dat jaar een zelfde opleiding. Voor het einde van het verste cursusjaar dient de leerling een keus te maken in welke richting hij verder wil gaan: de hoofdrichting typografie, de hoofdrichting reproduktietechnieken of, it derde hoofdrichting, het boekbinden. Vat betreft de typografie, naast de normale opleiding in de typo grafie wordt bij voldoende belangstelling een speciaal programma ge geven aan hen, die de technisch-esthetische kant van het bedrijf am- biéren. De reproduktietechnieken omvatten de volgende vakken: offset-litho grafie, chemigrafie, diepdruk en reproduktiefotografie. Uit een van deze vakken maakt de leerling zijn keus als hoofdvak. De andere vakken worden, zij het in mindere mate, eveneens gedoceerd. In alle richtingen echter staat op de voorgrond dat het onderwijs al-grafisch is gericht, dat wil zeggen, dat naast de hoofdrichting ook ie nevenrichtingen worden onderwezen. Deze nevenrichtingen worden in de regel slechts gedurende één )aar gedoceerd en dan afgesloten met een examen; de resultaten van d«e zg. voorexamens worden gevoegd bij de overige cijfers van het andexamen. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting typografie kiezen, gelden ie volgende voorexamens: einde eerste jaar: fotografie en chemigrafie m einde tweede jaar: boekbinden en offset. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting reproduktietechnieken kiezen, jelden de volgende voorexamens: einde eerste jaar: zetten en boek drukken en einde tweede jaar: lithografie. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting boekbinden kiezen, gelden fc volgende voorexamens: einde eerste jaar: zetten, druknen, chemi- jrafie en fotografie en einde tweede jaar: offset en machinezetten. Hiernaast: een leerling achter de zetmachine. Linksonder: een hoek van de drukkerij. Hieronder: de binderij. doet een kandidaat niet aan een van deze laatste voor waarden, dan moet hij (of rij) een toelatingsexamen afleggen. Tot de theoretische vakken die aan de dagschool en in beperkte mate ook aan de avondschool worden onderwezen, behoren niet alleen typisch fotografische vak ken als sensitometrie, kennis van apparaten, fysiologie en psychologie van de waarneming of kennis van foto grafische materialen, maar ook: wiskunde, natuur- en scheikunde, handelskennis en rechts- en wetskennis. Lea sen in Nederlands, Engels en Duits staan ook op het rooster, terwijl bij voorbeeld het vak „maatschappijleer'* evenmin op het programma ontbreekt. Bij <*e praktische vakken neemt fotografie vanzelfsprekend de grootste plaats in. De kosten van de studie aan de dagschool (materiaal, leer middelen, excursies e.d.) bedragen voor de periode van drie jaar omstreeks 1100 gulden. De avond-opleiding kost wat minder. Het lesgeld wordt door de rijksbelasting dienst vastgesteld. Het b niet strikt noodzakelijk dat de leerling al meteen een camera bezit, al wordt dat later in verband met de praktijklessen natuurlijk wel zeer gewenst. De krappe en weinig doelmatige behuizing van de school in de Nobelstraat is er de oorzaak van dat het aantal leerlingen dat kan worden aangenomen nog betrekkelijk gering is. Uit de omstreeks zestig aanmeldingen worden elk jaar niet meer dan 24 leerlingen per cursus gekozen, zodat nogal wat kandidaten moeten worden teleurgesteld. Maar als de plannen voor een nieuwe school eenmaal zijn verwezenlijkt en er is goede hoop dat dit niet meer zó lang zal duren kunnen er aanzienlijk meer gega digden worden toegelaten, terwijl de keus uit het aan tal vakrichtingen dan ook ruimer zal zijn. '/oor het volgen van de schriftelijke cursus bij de Neder landse Fotovakschool aan de Jan van Nassaustraat b geen MULO-dipioma of twee jaar middelbare school vereist. Maar aangezien er evenals bij de dag- eo avondschool een behoorlijke kennis van exacte begrippen nodig is om de studie met succes te kunnen volgen, b er een aanvullende cursus die de noodzakelijke onder grond v..schaft. De duur van de studie aan de Fotovak school is (zonder aanvullende cursus) ongeveer J'/£ tot 4 jaar; het diploma is, zoals gezegd, gelijkwaardig aan dat van de School voor Fotografie en Fototechniek. De bezitter van het getuigschrift kan zich in een groot aantal richtingen verder bekwamen. Portretfotografie, reportage, technische fotografie, persfotografie of foto- handel zijn enkele voorbeelden. Maar hij kan zich ook toeleggen op de medische fotografie of andere weten schappelijke specialiteiten. Want he' gebied dat de came ra bestrijkt b aeer uitgestrekt. Bijna onbegrensd. De jeugdige Leidenaars die zich een toekomst als foto graaf hebben gedacht verkeren in een bevoorrechte po sitie. Want in cfcn Haa* staa* niet a"een het gebouw van de enige dag- en a»K..aschool voor fotografie in Neder land, maar ook ae Nederlandse Fotovakschool de in stelling die via schriftelijke cursussen fotografisch vak onderwijs geeft is hier gevestigd. De diploma's van beide scholen zijn volkomen gelijkwaardig, maar het is vanzelfsprekend dat er op de dag- en avondschool meer aandacht aan de verschillende onderwerpen kan worden besteed. De „School voor Fotografie en Fototechniek" is gevestigd in een oud gebouw aan de Nobelstraat. Zowel overdag als 's avonds worden er voorlopig nog twee vak richtingen gedoceerd: de algemene fotografie, gecombi neerd met fotohandel, en de technische en wetenschap pelijke fotografie, ook weer gecombineerd met fotohan del. Als de lang gekoesterde wens, een nieuw gebouw in Mariahoeve, eenmaal is vervuld kunnen daar nog de richtingen reprografie, fotografisch assistent en film techniek bijkomen. De studie aan de dagschool duurt drie jaar, aan de avond school omstreeks vier jaar. Vrij lang, zo op het eerste gezicht, maar na een met goed gevolg afgelegd eind examen mag de geslaagde zich dan ook niet alleen ge diplomeerd fotograaf noemen, maar heeft hij eveneens het recht om zich zelfstandig te vestigen. In de cursus is namelijk ook de opleiding voor het middenstandsdiplo ma opgenomen. De minimumleeftijd van „degene die tot het eerste leer jaar van de opleiding wil worden toegelaten", zo luidt de eerste eis, is zestien jaar. Verder wordt gevraagd: eindexamen MULO-B (of A met wiskunde) óf een over gangsrapport van de tweede naar de derde klas van een middelbare school (HBS, lyceum, gymnasium). Vol-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21