)EN HAAG VERRAST: IOMME INFORMATEUR Mislukte staatsgreep tegen Turkse regering Eerste Duitse soldaten in Budel gearriveerd BAMI Staking iviele lienst op Schiphol „Zo breed mogelijke steun in parlement Zelfs wist van niets Zeven doden in de hoofdstad; leider zou zijn gevlucht Kwartiermakers VOOR DE TUIN Huizen zijn nog niet klaar 5 eet U graag! ©tic/ Qffiemvs Lerlcht 1 maart 1860 DINSDAG 21 MEI 1963 No. 30962 EIDSCH DAGBLAD cteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 onze A'damse oorrespondent) t vullen van plastic zakjes met vorken en messen is gisteren [leiding geweest tot een arbeids- flict bü de cnviele dienst van de jÜ. op de luchthaven Schiphol, het raam van de bezuinigings- itregelen was besloten deze werk- ïheden niet langer uit te beste- doch te laten verrichten door de en van de civiele dienst, die met afhandeling van de vliegtuigen belast. n de ochtenduren weigerde twee itform-chauffeurs en twee vlieg- gbevoorraders hun ledige kwar- rtje met dit werk op te vullen. Zij rden prompt geschorst. De mid- jploeg van twaalf man sterk, die 3 uur opkwam, verklaarde zich idair met hun vier collega's en *erde enig werk te verrichten, orts dienden tien kofferkoeriers in band met het voorgevallene hun alag in. De K.L.M.-directie stelt, dat de rtzaamheden van betrokkenen mes vertonen, die met passende weitjes moeten worden opgevuld, ur de aard van dit werk zou er erleg zijn geweest met de vakor- usaties en de ondernemingsraad, werknemers zijn van de maatre- I per brief op de hoogte gesteld, fanmiddag zou er, als gevolg van incident, een vergadering plaats iben tussen vertegenwoordigers a de K.L.M.-directie en van de torganisaties. De directie heeft I voornemen om voor de stakers 0 ontslagvergunning bij het ge- steiyk arbeidsbureau aan te vra- a. opgeschort tot na dit overleg, lis gevolg van de staking kwam «eravond de belading van de pan- dus van het keukentje in de ({tuigen, ietwat in de knel. Zij lm echter geenszins tot stilstand, int hoger personeel van de bet rok- a afhandelingsdienst. zoals chefs sous chefs, namen het beladings- rt van hun stakende onderge- kikte over. Niettemin deed zich ift geringe stagnatie voor, zodat t. de K.L.M.-machine voor Mim en wegens vertraging bij de pan- I-belading ruim een half uur te it vertrok. Advertentie ÏNGE PLANTEN van het zaaibed. ters. Lage Afrikanen, Anjers, Pe nna, Phlox, Nemesia. Per bosje van 1 stuks f 0.50. FGEHARDE PLANTEN in of tegen (bloei, met potkluit van Ageratum, obelia Petunia, Nemesia en Afri tten. Per stuk f 0.15 CURRODE SALVIA'S Pracht inten. Bloeien de gehele zomer. grote potkluit. Per stuk f 0.25. IHLIA'S. Flinke knollen. Diverse Oren. Reeds uitgelopen, kr stuk f 0.45. IGONIA'S. Ideale planten ook voor Schaduwde plaatsen. Per st. f0.45 ZAADHANDEL W. SEGAAR ZN., IEFSTEEG 8 - TELEF. 2X195 Supernova ontdekt De Sowjetastronome Galina Zait- *a heeft volgens het persbureau Us een supernova in het sterren- *'<1 Maagd waargenomen. supernova is een sterren-explo- met een helderheid die soms ttderd miljoen maal zo groot is als van de zon. De astronome verklaarde dat de pemova niet met het blote oog op kaarde te zien is. WEERBERICHT IETS KOUDER OVERDAG De Bilt verwacht van heden- tot •orgenavond wisselend bewolkt en ®kele buien. Overwegend matige Mwestelijke wind, ruimend naar jjst tot noordwest. Iets kouder over- (Opgemaakt om 11.15 uur). WATERSTANDEN tol op: 4 38 uur; onder 20.36 uur. J*»n op: 4.41 uur, onder 19.36 uur. ■oogwater te Katwijk te 2.13 en uur; laagwater te 10.19 en 22.50 (Van onze Haagse correspondent) Politiek Den Haag is gisteravond hogelijk verrast door de be noeming van de 66-jarige prof. mr. dr. C. P. M. Romme tot in-formateur. De Koningin heeft de voormalige katholieke fractieleider, thans lid van de Raad van State, verzocht „een onderzoek in te stellen gelet op de uitslag van de verkiezingen naar de mogelijk heden van de vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een zo breed mogelijke steun van het parlement". Het is dus mogelijk gebleken, dat prof. Romme door Hare Majesteit werd ontvangen zonder dat dit aan de pers bekend was. Gistermiddag woonde hij een vergadering van de afdeling geschillen van bestuur bij. Daarna schijnt hij onmiddellijk naar Soestdyk te zjjn gereden. Maar niet alleen de pers werd verrast door het Prof. dr. P. C. M. ROMME die door de Koningin als infor mateur is aangewezen. bericht van de opdracht. Zelfs in KVP-kringen kwam deze ontwikke ling geheel onverwachts. Zowel de secretaris van de KVP-fractie, de heer Albring als de voorzitter van de party, de heer Aalberse, gaven toe volkomen verrast te zyn. Het schijnt, dat men ook in KVP- kringen dr. De Kort,* die nog maar kort leider is van de katholieke fractie in de Tweede Kamer, niet voldoende ervaring heeft toegedicht om de taak te vervullen zich een oordeel te vormen over de huidige constellatie en een onderzoek in te stellen, zoals thans door prof. Romme wordt verricht. Oriëntatie Het is begrijpelijk, dat prof. Romme zich eerst zal willen oriënteren over de stand van zaken. Dat zal wel enkele dagen duren. Om te weten te komen, wat er zo in de verschillende departementen leeft en welke plan nen er op stapel staan, zal hij zich met de ministers van het demissio naire kabinet verstaan. Maar het is bekend, dat hy een snel werker is, dus zal het wel niet zo lang duren wellicht begin volgende week dat hy andere politieke figuren zal gaan raadplegen. De formulering van de opdracht wyot er duidelijk op, dat men wil trachten de Partij van de Arbeid weer in de regering te betrekken. Maar het zinnetje „gelet op de uit slag van de verkiezingen" duidt er wel op, dat niet tot elke prijs aan de verlangens van de socialisten mag worden toegegeven. Ze hebben im mers vijf zetels in de Tweede Kamer verloren. Nog een andere beperking ln de formulering: het nieuwe kabinet moet zich van een zo breed mogelijke steun in het parlement „verzekerd" kunnen achten. Dit. houdt in, dat het nieuwe kabinet alleen in zee kan gaan, wanneer de Kamerfracties daaraan in zekere zin hun zegen geven. Dan zouden er wel eens af spraken gemaakt moeten worden. En zodra het woord „afspraak" valt, komt de herinnering boven aan lang durige en moeizame kabinetsforma ties. Maar dat is voor prof. Romme van later zorg. Bovendien, hy heeft wel eens eerder voor hete formatievuren gestaan. Voor hij zich in 1960 om gezondheidsredenen terugtrok heeft hfj steeds midden in de politieke branding gestaan. Tweemaal heeft de Koningin een beroep op hem ge daan als leider van de grote KVP- fractie. In 1951 was hy formateur voor het kabinet-Drees. dat door de kwestie Stikker in moeilykheden was geraakt. Het jaar daarop, na de Staking in Leuven Aan de Rooms-Katholieke Univer siteit van Leuven zyn maandagoch tend zowel de Frans sprekende pro- fessoren als de Frans sprekende studenten in staking gegaan, om kracht by te zetten aan hun eisen op taalgebied. Ze vrezen dat met toepassing van twee door de regering aangekondigde wetten op het gebruik van de taal in de administratie en bij het onderwijs, de Franse afdeling van de tweetalige Leuvense universi teit zich niet genoegzaam zal kun nen ontplooien. Kamerverkiezingen, weigerde hy een informatie-opdracht. Vier jaar later, na de Kamerver kiezingen van 1956, werd de formatie van een kabinet aan prof. Romme opgedragen, nadat dr. Drees had ge faald Ook de KVP-leider slaagde niet. Een tweede formatie-opdracht wees hy af. Na de oorlog heeft prof. Romme steeds geweigerd zelf een portefeuille te beheren, zoals hij in 1937 had gedaan, toen hy minister van Sociale Zaken werd in het vierde kabinet-Colijn. Zyn ziekte, die in het najaar van I960 een politieke terugtocht voor hem noodzakelijk maakte, kwam voor de KVP enorm hard aan. Sinds die tijd heeft prof. Romme zich nauwe lijks meer met de actieve politiek in gelaten. De Koningin benoemde hem to*, lid van de Raad van State. Een ding kan men als vaststaand aannemen: hij zal zelf zeker niet in het nieuwe kabinet zitting nemen. Hy heeft dat na de oorlog nooit meer gedaan en nog onlangs verklaarde hy in een interview ronduit het ministerschap een straf te vinden. Wie deze grote en vindingrijke man wèl op het kussen zal brengen, ligt Prins Bernhard in gesprek nog verborgen in de schoot van de j vonr-ittpr ran Je Fnm- toekomst.. Maar door zyn verrassen- "f; oor-lUer 1 an de Euro- de aanwijzing als informateur is pese Economische Gemeenschap eigoniyk alles mogeiyk geworden. Het prof W. Hallstein tijdens zal de laatste surprise wel niet zyn. een lunch, welke de Industrials satieraad in Leeuwarden aan bood aan de deelnemers aan het Congres Randgebieden. Advertentie Een groep Turkse legeroffi cieren. onder leiding van kolonel Talat Aydemir en gesteund door hun ondergeschikten, heeft gis- Nt i ummer bestaat uit 16 pagina's (Van onze Roermondse correspondent) Precies om zes uur gistermiddag aan de Nederlands-Duitse grens by Roermond. De eerste groep van on geveer 60 Duitse militairen, die be horen tot het detachement, dat in de legerplaats Budel zal worden gelegerd, zy waren naar deze legerplaats op weg, waar zy als kwart ïermakers de legering gaan voorbereiden voor het Luftwaffe Ausbildungsregiment, dat ln juli aanstaande in Budel wordt verwacht. Langzaam reed de kolonne, be staande uit één jeep, één bus, twee legervrachtwagens en een drietal luxe personenauto's langzaam ons land binnen. Een van de oudere mensen, die in de buurt van de grens handel dryven. hoorden we zachtjes mompelen: „Wieder keine gegenstand geleistet". „Weer geen tegenstand ontmoet". Het werd lachend gezegd. Het klonk een beetje wrang. Gisteravond zijn de eerste Duitse militairen aangekomen in de legerplaats Budel. Het zijn kwartiermakers voor de grote troep van 3000 man. die in juli in het kamp gelegerd zal zijn. In de legerplaats Budel wachtte het reeds eerder gearriveerde Duitse bur gerpersoneel. Om acht minuten over zeven 's avonds rolde de kolonne or- deiyk en op de minuut af op tyd bin nen. E>e Budels; bevolking had geen belangstelling. De legerplaats in Budel staat nog steeds onder commando van de lui tenant-kolonel Bruyntjes en de Ne- teravond een poging gedaan de regering uit het zadel te wippen. Regeringsgetrouwe militairen hebben deze staatsgreep echter verijdeld: kolonel Talat Aydemir is gevlucht. Er zijn zeven doden en 23 gewonden te betreuren, die vielen tijdens gevechten bij het parlementsgebouw en het ministerie van Defensie. Van ochtend om vijf uur plaatselijke tijd meldde Radio-Ankara, dat vannacht driemaal van bezetter wisselde, dat de regering de toe stand overal volledig meester was. De radiozenders ln Istanboel en Ankara sluiten gewoonlyk te midder- dernacht. doch ditmaal bleef Radio- Ankara in de lucht en zond herhaal- delijk communiqués uit, waarin de staatsgreep bekendgemaakt werd. Kolonel Aydemir verweet de rege ring in de bekendmakingen, dat zy afwijkt van de denkbeelden van Ata- turk, de stichter van het moderne Turkije. De politieke partijen werden ontbonden verklaard, omdat zy niet in staat waren gebleken oplossingen voor de problemen van het land te vinden. Wie geen antwoord zou kun nen geven op het wachtwoord zou worden neergeschoten. Straaljagers van de regeringsge trouwe militairen wierpen vlug schriften uit voor de kadetten op straat, waarin hun bevolen werd naar hun kazernes terug te keren. De woning van de president werd van nacht beschermd door een cavalerie- eenheid. Na een ultimatum van de stafchef trokken de cavaleristen naar de stad. waar zy zich overgaven aan de regeringsgetrouwen. In het ge bouw van Radio-Ankara zouden ka detten enig verzet hebben geboden, waarop de regering troepen van bui ten de hoofdstad het aanrukken. Kolonel Aydemir behoorde tot de groep officieren, die na de mislukte staatsgreep van februari vorig jaar met pensioen werd gezonden. In juli werd hy op borgtocht vrygelaten. derlandse vlag waait nog aan de in gang. Een van de twintig Neder landse militairen, die er nog verbiy- ven. staat op wacht aan de ingang van de poort. Pas bij de officiële overdracht van het kamp op 21 juni a.s. zal de Nederlandse driekleur ge streken worden en de Duitse vlag aan de ingang van het kamp worden ge- gehesen. De vaste staf van het opleidings regiment met Oberstleutnant Witt- mann als commandant zal ongeveer 20 juni arriveren. Rekruten De kazerne zal dan door de aan wezige troepen zover in gereedheid zijn gebracht, dat de rekruten, die in de eerste week van juli opkomen, ontvangen kunnen worden. Voor de geesteiyke verzorging zyn een aal moezenier en een legerpredikant uit het Rheinland aangewezen. De leger plaats wordt volledig Duits, behalve dat men gebruik zal maken van Ne derlands regionaal burgerpersoneel. Ook het burgerpersoneel uit het voor malige Nederlandse kazernement ls gehandhaafd. Aan het einde van dit jaar zullen in het kamp ruim 2000 militairen verbiyven. Volgend jaar zal dit aantal tot ongeveer 3500 zijn op gevoerd. De toekomstige rekruten van de Luftwaffe ontvangen in Budel een basisopleiding van drie maanden Daartoe staan hen de uitgebreide oefenterreinen ln de omgeving van Budel en Soerendonk ter beschik king. Men mag verwachten dat er in Navo-verband in de toekomst gecom bineerde Nederlands-Duitse oefenin gen worden gehouden. De BudeLse be volking koestert niet veel bedenkin gen tegen de legering van Duitse mi litairen in Budel. Het brengt de mid denstand goed geld in het laatje. De legerplaats ls gelegen aan de autobaan naar Weert, kilometers bui ten de bewoonde weTeld. Zoals in de legerplaats Budel een begin met de overdracht aan de Duitsers werd ge maakt. zo gebeurde dit gisteren ook met de legerplaats Seedorf, naby Bremen, aan de Nederlanders. Uit Nederland vertrokken drie auto's met materiaal en militatiren om deze legerplaats zo spoedig mogelijk ge reed te maken voor de ontvangst van Nederlandse militairen Woningen Inmiddels ls nog niet begonnen met de 300 huizen, die in Budel voor de Duitse militatiren zouden worden gebouwd. De grond is nog niet bouw- ryp. De riolering moet nog worden aangelegd, de wegen moeten nog worden gebouwd, enzovoort. Tegen de tyd dat dit alles gereed is, zal ook de vergunning wel binnen zyn, zo neemt burgemeester Derkx aan. „Het is slechts een detailkwestie, zo zei hy ons. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie zei echter, dat de planologische dienst in Noord-Bra bant het plan voor de bouw van de 300 woningen nog niet heeft goedge keurd. Vermoedelijk zal Tit feit ook consequenties kunnen hebben voor de bouw van woningen voor gezinnen van Nederlandse officieren in Duits land. zo vreesde hy. „De totale gevol gen zijn nog niet te overzien", aldus de woordvoerder. Vijf zaleu vol met schatten Voor u. moderne huisvrouw, zyn ln het pand Hoge Ryndyk 25, alle schat ten verzameld, die uw leven zo gerie- felyk kunnen maken. Kom ook eens genieten van die op windende wonderen van vernuft, die in vyf speciaal ingerichte zalen voor u zyn opgesteld: wasmachines, for nuizen, koelkasten, stofzuigers, ovens, Ideaalkeukens, wastafels en wat u zo nog meer kunt bedenken. U kunt er rondneuzen, inlichtingen vragen en ideeën opdoen. Elke werk dag (beh. 'szaterdags) van half negen tot half zes staat, de deur voor u open. Zien we u deze week nog Advertentie Koop het dan VERS kant er» klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten In do* braadpan en bet fs klaar.Slechts f 1,25 per groot pok Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uft gekoelde toonbank, Herkenbaar aan de raambiljetten Oók In Uw omgeving is een dergelijke winket. VERPAKTt KANT EN KLAAR MAALTIJDEN rr HET VERRE OOSTEN c 60ATM0UN U CLN HAAS Ttt. IfHö 9 V.V. Imenexco, H. Ryndyk 25, Leiden y Uit het Leidsch Dagblad van 22 Mei 1863: Het hof van Assises in Henegouwen heeft L. Cérisier veroordeeld tot levenslange dwangarbeid en tepronkstel- ling voor het stelen van 2 bo terhammen van 2 kinderen. De heer Millet, konink lijk horlogemaker in de Wa genstraat te 's Hage heeft 1 voor den gevel van zijn ivo- ning een uurwerk geplaatst, dat juist het uur en de mi- 1 nuut aanwijst.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1