Meij er: Cora Canne een ideale „CARMEN Residentie-Orkest na succes in V.S. terug kunst kalei öoscoqp Boeiende opvoering Nederlandse Opera Willem Ruys ramde alweer een walvis Enthousiast begroet door familie-leden DRIE DODEN OP DE AFSLUITDIJK BIO KOSMA uit Zwitserland - voor uw huid! Met K. en O. naar Den Haag: Jeugdfestival Rotterdam schiep plezierige sfeer Jongen krijgt vuurpijl in oog Protest N.T.R. tegen schorsing Busongeluk in V.S.27 doden Tïngel-Taiigel naar de West vertrokken Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 me! 1963 Derde blad no. 30961 het „natuurlijke geheim van jeugd en schoonheid MET honderden K. en O.-leden in autobussen naar de opera „Carmen", gegeven door de Ned. Opera in het stampvolle K. en W.-gebouw te Den Haag. Da( was een zaterdagavond-uit gang, welke nog lang in de herinnering zal blijven. Deze Carmenkon eerst acht jaar na de première in de Opéra Comique te Parijs op 3 maart 1875 en wel 21 april 1883 in datzelf de Parijs het succes verkrijgen, dat naar het wereldsucces leidde. De aanvankelijk uiterst zwakke bijval was het gevolg van het feit. dat de min of meer zelfstandige houding van het orkest en het op intervallen van de zigeunertoonladder gebouwde Carmenmotief. dat het ganse werk beheerst, de Parijzenaars teveel aan Wagner, die toen bij hen in de ban stond, herinnerde. De opera van de helaas op de jeugdige leeftijd van 37 jaar op J juni 1875 aan t.b.c. overleden Georges Bizet zijn ..meester werk" is nadien waarlijk onverwoestbaar gebleken. Zij behoort nog steeds welverdiend tot de trekpleisters van elk repertoire over de ganse wereld en zal dat wel ten eeuwigen dage blijven. Ikest garandeerde. Het slagwerk mag intussen wel wat meer in toom wor den gehouden! Levenskracht Alles bijeen een opvoering. welke opnieuw de sterke levens kracht van deze ook coloristisch zo interessante partituur, met specifiek Franse kenmerken, vermengd met Italiaanse invloe den, overtuigend bewees. De enkele honderden K. en O-ers, bij deze opvoering aan wezig, zijn ongetwijfeld erken telijk geweest voor de mogelijk heid tot bijwoning ervan. De organisatie liet als steeds Presidium Ned. Pen-Centrum i)r. Victor E. van Vriesland is iaterdag tijdens een druk bezochte ledenvergadering in Amsterdam van het Nederlandse Pen-centrum als voorzitter afgetreden in verband met zijn verkiezing tot voorzitter van de internationale Pen-club. Hij werd tot erevoorzitter van het Nederlandse Centrum benoemd. Zyn opvolger is de heer Willem Brandt uit Bussum. Do penningmeester van het cen trum. de heer Jan H. de Groot, zal voorlopig het secretariaat van de heer Brandt overnemen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren Simon Koster uit Haarlem en <irs. G. Borgers uit Den Haag, con servator van het Letterkundig Museum aldaar. A. van der Vossen - 70 - overleden Te Overveen is op 70-jarige leeftijd overleden de graficus en postzegelontwerper André van der Vossen. In de loop der jaren heeft hij vele postzegels ontworpen. Van de laatste tijd zijn bekend zajn Europa zegel en de in het begin van dit jaar verschenen postzegel waarop de mij nen van Limburg zijn afgebeeld. De heer Van der Vossen was vroe ger werkzaam bij de N.V. grafische inrichting Joh. Enschede en Zn. te t Haarlem. Ook was hij docent van een qecn wens onvervuld en heelt de cursus voor postzeeelontwerpers van i i .ril. de PTT. De crematie zal geschieden ele operaliefhebbers opnieuw woensdag as- te Westerveld, een kans gegeven tot oriëntatie op een muzikaal terrein, dat gelukkig meer en meer in de belangstelling komt te staan, al hoewel er nog een onmetelijk ge bied braak ligt. Een aware, doch dankbare taak dit met alle beschikbare krachten en alle energie te ont ginnen! H. Geboeid is er ook nu geluisterd tn gekeken naar de overbekende tragische geschiedenis van de verleidelijk-zinnelijke Carmen en de eenvoudige, plichtsgetrouwe korporaal Don José, die haar slachtoffer wordt. En wat het neeste bij deze opvoering fasci neerde was, dat naast de triomf, welke de opera voor de zoveelste 'maal ?ehaalde, de triomf van Cora Canne Meijer als Carmen stond. LZij torende toch wel hoog uit ven de prestaties der overi gens op zichzelf alleszins ver dienstelijk zingende andere so- listen. CORA CANNE MIJER als „Carmen" Zeker niet een laatste plaats ver dienen de muzikaliteit en vakbe kwaamheid van de jeugdige dirigent Leo Driehuvs, wiens kunde een volg zaam accompagnerend en zich har monisch by de solisten passend or- St.-Coecilia werd „koninklijk" Zaterdagavond hebben B. en W. van Kerkrade de Harmonie St.- Caecilia, bekend als de „AOW-har monie" ln het stadhuis ontvangen ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan. Onder de gasten was de Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, die tijdens de feestelijke plechtigheid bekend maak te, dat Koningin Juliana het predi kaat Koninklijk heeft willen verlenen aan dit oudste korps van Kerkrade. Hierdoor dragen thans drie van de elf Kerkrader harmonieën en fan fares het predikaat Koninklijke. Een „Bloemaert" in de Hermitage In de archieven van het museum Hermitage in Leningrad is een schil derij „Boer met kip" ontdekt dat is geïndentificeerd als een werk van de Nederlandse schilder en etser Abra ham Bloemaert (1564—1651). Het werk was vergeleken met een ander gesigneerd schilderij van Bloe maert in het museum. Prinses Beatrix bi] Nationaal Jeugdorkest Groot succes voor Joop Stokkermans Met bonderden jeugdige Amster- dammers heeft Prinses Beatrix zater- dagavond in de RAI in Amsterdam een concert bijgewoond van het Na- tionaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans, ten bate van de actie j voor de herbouw van het Perzische dorp Dousadj. Het concert werd o.m. bijgewoond J door de ambassadeurs van Perzaë, Spanje en Tsjecho-Slowakije en vele leden van het Amsterdamse corps consulaire. De Prinses werd o.a ver welkomd door de vice-voorzitter van de Europese Werkgemeenstap, de heer B. Rigby, en de wethouder van On derwijs van Amsterdam, dr. P. J. Koets. De 18-jarige harpiste Ada I Brusse bood de Prinses een bos rozen j aan. Deze landelijke actie voor dit tij dens de aardbeving van 1 september 1962 geheel verwoeste dorp in Perzië gaat uit van de Europese werkgroep, waarvan Prinses Beatrix presidente is. Aan het concert werkten als sol is me t groot succes mee: Joop Stokker mans (piano) en Max van Egmond <bas-bariton). Uitgevoerd werden werken van Sergej Prokofjew, Robert Schuman en Felix Mendelssohn-Bar- tholdy. Het Nationaal Jeugdorkest vestigde een uitstekende indruk. (Van onze Rotterdamse correspondent) Een aanvaring met een walvis, het eiland Pitcairn niet aangelopen we- i gens slecht weer, een verstekeling, die in de schoorsteen zat en Engelse passagiers, die in Plymouth zingend van „geen woorden, maar daden" van boord gingen. Dat zyn de vier punten waarom de tiende reis rond de wereld waarvan de Willem Ruys gisteroch tend in de thuishaven terugkeerde, bekend zal blijven. Voor kapitein Herman van den Heuvel was het overigens de derde aanvaring in suc cessie met een groot zeedier. „Terwijl ik daarvoor nooit zoiets aan de hand heb gehad", vertelde hy na aankomst. „Die aanvaring ge beulde een paar dagen geleden in het holst van de nacht, toen de Willem Ruys ten noorden van de Azoren zat. Veel passagiers waren nog niet naar kooi. omdat het die avond captains diner was geweest. Zo tegen drie uur voelden allen een schok, of we ergens od stootten. Binnen Juttere ogenblik ken kwam een telefoontje van de brug, dat alles verklaarde en iedereen geruststelde. De uitkijk op de bak had het direct gemeld: aanvaring met een walvis, een knaap van zeker 15 meter lengte. De man had de typische staart van de vis boven water zien slaan En het beest hing nog aan de voorsteven en bleef daar hangen door de vaart van het schip. Men was niet zo goed of er moest worden gestopt en zelfs achteruit geslagen om van het aangevaren en reeds dode dier verlost te worden". De vorige reis had de Willem Ruys in de Golf van Mexico een reuzen haai aangevaren en de reis daarvoor ook een walvis. Die was toen echter direct in tweeën gebroken. Drumbandconcours te 's-Hertogenbosch Zaterdag en zondag heeft de PTT-Harmonie te 's-Hertogen bosch ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een nationaal drumbandconcours gehouden waaraan door 20 korpsen uit het gehele land is deelgenomen. Het concours werd gehouden op de Parade, waar de sfeervolle omge ving en de perfecte organisatie van het geheel een bijzonder aan trekkelijk evenement maakten. In de superieure afdeling werden de volgende eerste prijzen behaald: drumband van harmonieorkest Utrecht te Utrecht, eerste prijs met lof der jury. 157% pnt, alsmede de beker beschikbaar gesteld door het I gemeentebestuur van 's-Hertogen- 1 bosch voor het beste korps van het concours. Tamboer- en trompetter korps Euroband te Rotterdam, eerste prijs met lof der jury, 157 pnt.. Jachthoorn en trompetterkorps De Eendracht te Best, eerste prijs met lof der jury, 149 pnt.., de prijs voor de beste tamboer-maitre werd be haald door de heer A. Boeren van de drumband van de Harmonie Glorieux te 's-Hertogenbosch, die het maxi male aantal van 20 punten behaalde. Alle kans op Deze mezzo-sopraan, die speciaal in het buitenland roem verkreeg als Carmen-interprete vond hier dan ook een rol, welke haar op het lijf n is, waarmee zij tenvolle is. Naast haar bloedwarme, resonans- I volle stem, in alle geledingen gelijke lijk geëgaliseerd, trof zij door actie en mimiek, welke alles geven wat wenselijk is om de catastrofale ver- warring, waaraan Don José tenslotte te gronde gaat, waar te maken. Zy Ide het karakter van deze nood- je vrouw tot in alle détails le vensecht uit. Een ideale creatie, zo- flswy eze slechts zelden zagen. Zij vas eigenlijk de enige welke in dit pheel het Spaanse karakter en élan tot in de nerf doorgrondde. Want véél „Spaans" in deze overigens üechts zelden typisch Spaanse mu ükale illustratie hóe briljant zij ook gecomponeerd mag zijn was bij de andere medewerkenden niet teel, of eigenlijk in het geheel niets te bemerken De tenor Johan van der Zalm was haar tegenspeler. Een Don José, Wiens soepele, gemakkelijk aanspre kende zang opviel, doch wiens bij- londer „open" toongeving slechts zei ten de ronding, het fond en de nuancering waarborgt, die ons als deaal in de oren klinkt. Opmerkelijk *as echter, dat zijn stem zich in de iop van de avond meer en meer ont plooide en tenslotte in Carmens' ster- Si vtnsscène een indringende climax be- Mkte. De toreador Escamillo vond a de bariton Bert Brijnen, naar wie Carmens voorkeur met onverbidde- voorbijzien van alles wat zij met i José onderging, een vertolker, y die meer de indruk maakte een lesje 10 °P te zeggen, dan dat hij de glorieu- overwinnaar in dit vervoerend téfdesspel uitbeeldde. B Alle waardering verdient de soms J 'éts te vibrerende zang van de so- g Praan Jeanette van Dijck, die als de trouwhartige, onschuldige en lieftal- Micaëla Don José's verloof- het onderspit tegenover de de monische Carmen moet delven. De »s Pieter van den Berg imponeerde Is Zuniga, in kleinere rollen vielen Cé Genemans (Moralés), Le Dan- aïre (Jos. Burcksen), Le Remenda- te (Chris Reumer), Frasquita (Els jolkestein) en Mercédés (Lidy van ter Veen) te waarderen. De twee laatsten bleken superieur bi haar kaartlegstersduet, terwyl ook bet beroemde kwintet een levendige absoluut gedisciplineerde indruk maakte. Een woord van hulde ook *°or het perfect en met veel enthou- üasme zingende kinderkoor. De vlotte regie van Frans Boerlage "i de sobere, artistieke en van een teiginele visie getuigende décors van fppo Doeve verhoogden de uitste kende indrukken, welke deze opvoe rt11? overigens met een te statisch ®igend en zich bewegend koor met 11 heel weinig gloedvolle trekken "s geheel kenmerkte. Na zijn eerste tournee door de V.S., die vijf weken heeft ge duurd, is gistermiddag met een DC-8 charter van de KLM, het uit 100 musici bestaande Residentie orkest uit Philadelphia op Schip hol aangekomen. Met de musici kwamen een 15-tal reizigers aan, die de tournee die de oostelijke helft van de V.S. van noord tot zuid heeft bestreken, van het begin tot het einde hebben meege maakt. Onder hen bevonden zich behalve de echtgenote van diri gent Willem van Otterloo. een aantal bestuursleden van het orkest, onder wie de voorzitter jhr. E. J. van Holthe, de secretaris dr. R. Leopold, de directeur W. F. Brederode, de adjunct-directeur H. de Roo en de artistiek secretaris H. Citroen Het „tweede" orkest van Nederland is steeds opgetreden als het Hague Philharmonic Orchestra, de naam waaronder zijn grammofoonplaten ir de VS worden uitgegeven. Het heeft zich o.a. doen horen in de Car negie Hall in New York. Chicago, Washington en talloze universiteits steden. Op T-hiphol werden de mu sici die met glunderende gezichten de vliegtuigtrap afdaalden, vanaf de balustrade enthousiast toegewuifd door hun familieleden. WILLEM VAN OTTERLOO na zijn aankomst op Schiphol. „Ik heb geconstateerd dat er bij het Amerikaanse publiek grote be hoefte bestaat aan goede muziek. Als, zo voegde hij er glimlachend aan toe. ik er even vanuit mag gaan dat wij goede muziek brengen. Ook de jeugd is bijzonder enthousiast". Wat hem speciaal was opgevallen, was de intensiteit waarmee het Ame rikaanse publiek luisterde. Tussen de delen van een symfonie werd vrij wel niet gekucht, noch met pro gramma's geritseld en in het alge meen gaf het publiek geen blijk van de behoefte om tussen de delen door zich te willen „ontspannen". „Dit vond zyn weerslag ook in het spel" zo zei de heer Van Otterloo. Hij vertelde voorts dat hij met be schaamde kaken had gezien hoeveel prachtige concertzalen met een uit stekende akoestiek de V.S. bezaten. Als voorbeeld noemde hy de concert zaal in de universiteitsstad Storrs. Volgens hem is er in ons land maar één goede concertzaal, n.l. het Con certgebouw. De directeur van het Amerikaanse impresariaat Columbia Artists Ma nagement. de heer Kuit Weinhold, die voor de gehele organisatie tijdens de tournee heeft zorg gedragen, was met. het gezelschap naar Schiphol meegereisd. Hij dankte het orkest voor de voortreffelijke prestaties en sprak zijn grote waardering uit voor de bezielende leiding van de dirigent, dJie „de Amerikaanse harten voor zijn orkest heeft opengesteld". Collectie mr. Joop Kunst te Amsterdam Sedert kort is de Universiteit van Amsterdam een nieuwe instelling rij ker: liet ethnomusicologisch archief, dat als aparte afdeling is toegevoegd i aan haar Instituut voor muziekwe tenschap. Het studioterrein van dit archief beperkt zich niet tot wat men ge woonlijk als „exotische muziek" aan duidt. De mondeling overgeleverde muziek van alle Europese landen neemt een even belangrijke plaats in als de muziek van de Oriënt, het Na bije en het Midden-oosten, Afrika, het Westelijk halfrond en Oceanië. Dit weerspiegelt zich in de wetensch. collecties die het archief herbergt een unieke handboekerij met onge veer 1500 boeken en tijdschriften en ca. 2000 brocures en overdrukken. Voorts een geluidsarchief van onge veer 150 wasrollen, 900 78-toeren platen, 230 geluidsbanden en 350 langspeelplaten. Bovendien bevat het archief enkele 8 mm-films en ruim 1500 fotonegatieven met dia's. De technische uitrusting omvat thans o.a. 2 bandopname-apparaten, toon- metlngs-apparatuur en een lees toe stel voor microkaarten. De collectie is voor het grootste deel verzameld en eigenhandig in kaartsysteem ondergebracht door een der grondleggers van de ethnomusi- cologie, de in december 1960 over leden mr. Jaap Kunst. Als hoofdcon servator van het. Kon. Instituut voor de Tropen en bijzonder lector aan de Universiteit van Amsterdam maakte hij dat deze uitzonderlijke collectie een wereldnaam kreeg. Na zijn over- herhaling Het eerste Jeugdfestival Rotter dam is zaterdagmiddag geëindigd. Op dat tijdstip meerde het m.s. „Waterman" weer af aan de Parkkade in Rotterdam na een dagtocht over de Nieuwe Water weg en de Noordzee en dat bete kende dat het uit was met de pret. Want pret hebben de ongeveer 450 deelnemers en deelneemsters en de plm. 50 kunstenaars die hun „tegenspelers" waren, zeer zeker gehad, naast de soms zeer serieuze en diepgaande gesprek ken die zijn gevoerd. Het feit dat dit Jeugdfestival, deze ontmoeting tussen werkende jeugd en kunstenaars, zich in hoofdzaak heeft afgespeeld aan boord van een schip heeft veel bijgedragen tot het welsla gen. De intimiteit, 't gevoel samen te zijn, heeft een plezierige sfeer ge schapen en de afstand zeer beperkt. Zo verzekerde ons gastheer W. Ch. H. van Zutphen. Een ieder leek meer dan opgetogen over het verloop. Architect Bakema erkent eerlijk dat hij de uitnodiging had aanvaard op grond van egoistische motieven. „Ik heb de kans aangegrepen om mijn vak over de drempel te brengen en een gesprek te kunnen voeren met jongens en meisjes die over een paar jaar potentiële gebruikers zijn van hetgeen ik thans bouw. Het heeft me zeer gestimuleerd en ik heb er veel aan gehad. Er is. dacht ik, een brug gevormd. De kritiek was lang niet al tijd mals, maar wel a ltyd heel eer lijk gemeend en dus het overdenken dubbel en dwars waard. De acteurs Robert de Vries en j Hans Tiemeijer, die tot de initiatief- j nemers behoren, waren zeer bly met het gehalte van de deelnemers: „bo- I ven verwachting goed" en zeer ge- mengd. „Voor velen van hen is het een geheel nieuwe ervaring geweest Heel fijn was het dat de „drempel- vrees" snel afgebroken bleek, heel I fijn ook dat er al direct universele belangstelling bleek in plaats van eenzijdig gerichte belangstelling, ook bij hen die aanvankelijk alleen maar aan één onderwerp gedacht hebben willen besteden". „Er is alle kans op herhaling, dat j zou nuttig zijn", is hun oordcel. Slecht weer Slecht weer maakte, dat de Willem Ruys naar Wellington vertraging op liep en het eiland Pitcairn van het vaarprogramma schrapte. Het mui ter sei land meldde trouwens, dat het weer daar ook slecht was en verhin derde, dat de sloepen naar buiten gingen. Een verstekeling, een Joego slaaf. die al jaren in Australië was en naar huis terug wilde komen, had zich in een van de schoorstenen ver stopt tussen de binnen- en buiten wand. Om minder snel ontdekt te worden, had hy zich geheel zwart gemaakt en zyn verblijfplaats maakte hem ook al niet blanker. Hij kwam in Melbourne aan boord, maar werd nog voor Sydney ontdekt door een olieman, die een karweitje in de schoorsteen moest opknappen. Hy had een stevig en langdurig bad nodig om weer toonbaar te worden en in Sydney werd hij aan de politie overgegeven. Het bleek, dat de man een knappe straflijst in Australië had. En dan tenslotte de debarkatle van de Engelse passagiers, zaterdagmor gen in de baai van Plymouth. Ze hadden ook geleefd in de sfeer van Feijenoord-Benfica, die dagenlang het leven aan boord van de Willem Ruys beheerste. De gebnilkelüke avond van de verkleedpartij stond ceheel in het teken van deze wed- strüd Er was zelfs een comoleet elf- i tal van Feiienoord in sporttenue aanwezig. En dat had weer tot gevolg dat van de tender, die de Engelse passagiers naar de wal bracht, een enthousiast gezoneen ..Geen woor- t den, maar daden" naar de Willem Ruvs overwaaide. En daar achter het Limburgse volkslied als een attentie I voor de gezagvoerder. Drie doden en vijf gewonden is de trieste balans van een ver keersongeluk, dat zaterdag op de Afsluitdijk nabij Kornwerder- :and is gebeurd. Een personenauto met vier inzit tenden, die richting Den Oever reed, ging na een inhaalmanoeuvre slinge ren en kwam op de linker weghelft terecht, juist toen uit tegenoverge stelde richting een auto met vyf in zittenden naderde. In volle vaart reden beide auto's op èlkaar in. Van de vijf inzittenden van de wagen, die richting Zürich reed, werden de be stuurder, de 47-jarige R. A. Feenstra uit Bilthoven en zijn vader, de 79- jarige A. Feenstra uit Leeuwarden op slag gedood. De moeder van de be stuurder, de 62-jarige mevrouw M. L. Feenstra, werd zo ernstig gewond, dat zij enkele uren later in het streek- Groot enthousiasme voor Aznavour Weinig artiesten hebben ooit in het Amsterdamse Concertgebouw zoVi veelvuldig en langdurig applaus in ontvangst mogen nemen als de kleine De twaalfjarige C. van Richtercn rgröt?'""ia"n«:r Charles AznavourJ lL"t^?aL_trn.5"i zaterdagnacht. De beweeglijke Frans- """"l man niet zyn hese stem, wist, geassis teerd door zijn combo, de geheel ge vulde zaal tot groot enthousiasme te brengen. De meeste chansons kregen bij de rnzet als een herkenningsap- i *.v wnw plans. Lang na het einde van het den in een reddingboot van de Duit- succesvolle optreden van Aznavour stonden enkele tientallen handteke ningenjagers in de kille nacht nog te wachten by de artiesteningang van het Concertgebouw. Op een gisteren in Utrecht door het hoofdbestuur van de Ned. Toon- kunstenaarsbond belegde conferentie van de afdelingsbesturen, waar ver tegenwoordigers van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Arnhem en Overijssel aanwezig waren, is o.m. besloten te protesteren tegen het schorsingsbesluit van de NTB, dat door het Verbondsbestuur van het NVV is genomen, aldus het hoofdbestuurslid, de heer M. Fer raris Naar de mening van de conferentie heeft het bestuur van het NVV niet aangetoond, dat de belangen van het NVV en de bU haar aangesloten organisaties zijn geschaad door de besluiten van het NTB-congres van 26 april. Dit congres keurde toen het beleid van de heer Ferraris goed. In een na de Utrechtse conferentie uitgegeven communiqué wordt voorts gezegd: „de schorsing wordt be schouwd als een middel om pressie uit te oefenen op de democratische meningsvorming binnen de Toonkun- stenaarsbond, waardoor de vrijheid van deze organisatie, een vrijheid, die ook door het NVV wordt erkend, in ernstige mate wordt aangetast". gewond geraakt, (oen hij een soort vuurpijl ontstak, die in zijn rechter oog kwam. De jongen moest in het Wilhelminagasthuis worden opgeno men. Zaterdag had hij met twee vnen- se kustvaarder „Partner", gemeerd in de Oude Houthaven, gespeeld. De jongens hebben toen enkele van de zogenaamde valscherm-noodsignalen meegenomen, waarvan er een het on geluk veroorzaakte in de Nova Zem- blastraat. De jongens beweren maar twee vuurpijlen te hebben meegeno men. De kapitein van het schip mist echter nog drie noodsignalen. De Rijkspolitie te water vreest, dat nog |drie van deze gevaarlijke apparaten bij de jeugd in omloop zijn. lijden kwam de verzameling aan het Tropeninstituut, waar zy ook thans, nu zij in handen van de Universiteit is overgegaan, gehuisvest blijft. Zo neemt zij een - *xndige plaats in tussen de verwante vakken musico logie en volkenkunde. Zevenentwintig landarbeiders zijn zaterdag in de buurt van Pa- hokee, in de Amerikaanse staat Florida, verdronken toen de autotobus, waarin zij zaten, door een passerende vrachtwagen werd geraakt en in een langs de weg lopend kanaal terecht kwam. Vijftien inzittenden kon den worden gered. Geen excuus Volgens McGeorge Bundy, raadge ver van president Kennedy, zyn de drie Amerikaanse kernproeven vorige week afgelast wegens hun mogelijke internationale politieke gevolgen. Bundy verklaarde dit zondag in een interview met een Amerikaans blad Het was. zo zei hij, gebleken dat er een reële kans bestaat, dat de Sow- jet-Unie de Amerikaanse kernproe ven zou gebruiken als excuus voor eigen kernproeven op grote schaal in de atmosfeer. ziekenhuis „Oranje-Oord in Harlin- gen is overleden. De echtgenote van de bestuurder, de 38-jarige B. Feen straVan Oeveren werd zwaar ge wond overgebracht naar het Stads en Academisch Ziekenhuis in Gro ningen. Het twaalfjarig dochtertje van het echtpaar liep een beenbreuk op. De bestuurster van de andere auto, een 50-jarige vrouw uit Leeuwarden, liep een lichte shock op. Haar echt genoot en een van de twee passagiers werden met lichte verwondingen in het streekziekenhuis Oranje-Oord in Harlingen opgenomen. Eén inzitten de van deze wagen kwam met de schrik vry. Nagewuifd door Wim lbo. Conny Stuart en vele andere vrienden zijn zaterdag vier leden van het „Tingel- Tangel" cabaret voor hun eerste tournee door de West en de VS raar Suriname vertrokken. Alleen Diny de Neef blijft ln Nederland achter: ze wil niet een maand lang gescheiden zyn van haar tweejarig dochtertje. De tournee, die drie weken in be slag zal nemen, voert het ensemble door Suriname, Venezuela, Aruba en Curasao naar New York en Wash ington. In totaal staan 16 voorstel lingen op het programma, waarvan de twee laatste in New York en Washington. Midden juni komen Paul Deen en Wouter Denijs terug, maar Sieto en Maryke Hoving kno pen nog twee weken vakantie aan de tournee vast en worden eind juni op Schiphol terug verwacht. „We gaan in de West een mengel moes van nummers uit al onze oude programma's opvoeren", aldus Sieto. „Daarnaast hebben we de conferen ces aangepast aan wat je zou kun nen noemen de plaatselijke omstan digheden". Die plaatselijke omstan digheden kende hy weliswaar niet, doch hy heeft zich daarvan in kran ten en tijdschriften op de hoogte ge steld. De tournee is voorbereid door de concertdirectie Krauss en ontvangt behalve van de Sticusa financiële steun van een vyf tal grote Neder landse bedrijven, die vestigingen hebben aan de overzijde van de oceaan. Kadar bezocht Poolse leiders De Hongaarse premier, Janos Kadar. is zaterdag na besprekingen met de Poolse leider Gomoelka en andere regeringsfunctionarissen, in Boedapest teruggekeerd. In een com munique werd meegedeeld dat men had gesproken over versterking van de betrekkingen tussen beide lan den, in het byzonder op economisch gebied, en over bepaalde aspecten van de internationale toestand die door beide landen van belang zijn.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5