Meer dan vijfduizend padvinders liepen mee in Nat. St. Jorismars Zending en onderwijs Tumult in LEIDEN tijdens tienershow BIJZONDER KOEL GESPREK" VAN KENNEDY EN WALLACE Uit Leiden en omgeving Twee jongens met tractor onder trein Jeugd moet weten wat zij aan het evangelie heeft DR. KASTELEIJN GEWOON HOOGLERAAR TE LEIDEN Leo Horn als kattenjager DR. BEENAKKER GEWOON HOOGLERAAR TE LEIDEN ÜlXameil dOCIl vloeibaar helium II Eervolle vermeldingen voor Leidse filmers Utrechtse amateurs vooraan op Nova-smalfilmcongres Politie treedt op tegen bende op de Breestraat Overval op een kazerne l)ij Havanna Dr. P. G. van der Nat lector Leidse Universiteit Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 mei 1963 Tweede blad no. 30961 Goede organisatie Met tientallen autobussen wa ren zaterdagmiddag uit verre omtrek duizenden padvindsters en pavinders naar Oud-Poel geest gekomen om deel te nemen aan de Nationale Sint-Joris- tnars. die dit jaar voor de 17de maal werd gehouden. Ieder jaar neemt het aantal wandelaars toe. Ditmaal waren er circa 5200, hetgeen een record betekent. Organisatoren hebben er goed aan gedaan dit jaar Oud-Poel geest als centrum te kiezen. De daar beschikbare ruimte is aan zienlijk groter dan in het Wil- helminapark. waar tot dusver werd gestart. Precies om 3 uur sprak de voorzitter van de plaat selijke commissie, de heer G. H. W. Lignac, een welkomstwoord, in het bijzonder tot de burge meester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff en wethouder M. V. d. Voet. Een byzondere attractie was de janwezlgheid van Sint Joris zelf, die febarnast te paard, werd voorgesteld door een van de leden van het be reden peleton Rijkspolitie te Wasse naar. De Voortrekkers van de „Van der Werfstam" uit Leiden, die de ra dioverbindingsdienst verzorgden, had den het mogelijk gemaakt, dat de districtscommissaris, oubaas J. J. van Kooperene die wegens ziekte niet unwezlg kon zijn, vanuit zijn kamer In het ziekenhuis zijn padvinders kon toespreken en hen een zonnig spoor een goede wandelman kon wen sen. Na het hijien van. de vlag sprak burgemeester H. L. du Boeuff na mens het gemeentebestuur het offi ciële welkomstwoord. Hij wenste or ganisatoren geluk met het toene mend succes van deze nationale mars en spoorde de jeugdige wandelaars aan niet alleen vooruit doch ook om zich heen te zien omdat Oegstgeest in voorjaarstooi op zijn mooist is. Hij herdacht de in het afgelopen Jaar overleden oubaas A. Beekes. die van af het begin van deze marsen aan wezig was geweest. Nadat hij de deel nemers een succesvolle en sportieve prestatie had toegewenst, klonk uit duizenden kelen het „Hoort, zegt het voort". Voordat de burgemeester ver trok werd hem een fraaie verzilverde asbak met het Sint Joris-embleem als aandenken aangeboden. Hierna kon de start beginnen en konden de jury-leden zich gaan op- ttellen voor hun beoordelingen langs de route. De wandeling van 7*4 km roor de allerjongsten bleef binnen de lemeentegrenzen. De anderen moes- ;en 15 of 20 km afleggen. Door de grote publieke belangstel ling en het drukke autoverkeer in de nchtlng van de bollenstreek had de jjkspolitie handen vol werk om alles goede banen te leiden. ZU zijn hierin voortreffelijk ge- jlaagd. i In het koetshuis van het kasteel i pnsde het van activiteit rondom de algemene marsleider, de heer L. Ser iier en zijn assistent B. G. van Ingen Schenau. die zowel wat betreft de voorbereidingen als op deze dag zelf. bergen werk moesten verzetten. Na afloop van het wandelfestijn konden Rode Kruis en EHBO met voldoening vaststellen dat er geen ongelukken waren gebeurd en dat, mede door het koude weer, het aan- aantal door te prikken blaren niet zo groot was geweest. Zoals gewoonlijk was er volop span ning en gejuich bij het vernemen van de jury-beoordelingen. De prijstoe kenning verliep als volgt: Uitslag Afstand 7V4 km: Prinses Juliana- groep Den Haag; Tjarda Hillegom- J De elfjarige Nico Vriesekoop en zijn I zevenjarig broerje Jacques uit Ha- zerswoude zijn gistermiddag om tien minuten over vjjf vrij ernstig ge wond geraakt toen de trein Utrecht - horde. Hoofddorp: Zonnige Boska- j Leiden, die om 17.05 uur het station bouters, Heemstede. Bestevaergroep Alphen verliet, de door Nico bestuur- Katwijk aan Zee; St. Tarciushorde de tractor greep. Hij liep onder meer Warmond Afstand 15 km: Dauwtrappers- groep Leiden; Marathonvendel Haar lem; Spaarnegeuzengroep Haarlem Heemstede; De Camarons Heemstede Ravensbergen Katwijk; extraprijs IJmondtrekkers Haarlem. Afstand 20 km: extraprijs De Ca meron, Heemstede. Algemene beoordelingen: Dauw trappers Leiden; Spaarne Geuzen. Haarlem; Bestevaerhorde Katwijk. medaille Leidsch Dagblad); extra prijs Eikeldopjes Heemstede. Band prijzen: St. Jorisband uit Boskoop; Goudse Padvinders mars band; District Band Haarlem; Haag se District band. Advertentie Heel licht zijn die DRACACEL matrassen Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Na de causerie van ds. H. A. Wier sin ga, predikant in bijzondere zen- dingsdienst van de Geref. Kerken uil Baarn, met als onderwerp „De groei van he evangelie in de wereld", vond ds. A. de Haan, secretaris van de Nederlandse Zendingsraad uit Abcoude met zijn causerie „Zending en Onderwijs" een even aandachtig gehoor bij de deelnemers aan de con ferentie voor onderwijzers bij het lager onderwijs, die vrijdagmiddag en zaterdagmorgen onder auspiciën van de Zendingscommissie in het zen-1 dingscentrum te Oegstgeest werd gehouden. een hersenschudding op, zijn jongere broertje brak een been. De heer Vriesekoop heeft in Ha- zerswoudeGroen es tein twee stukken grond, die door de spoorbaan ge scheiden zijn. Op beide stukken land worden koeien gemolken. Het onge luk gebeurde, toen de jongens met de tractor en de daaraan gekoppelde aanhangwagen met melkbussen van het ene land naar het andere wilden rijden. Toen de signalen gevende en met een snelheid van 90 kilometer rijdende trein de tractor ramde, wer den de broertjes er vanaf geslingerd. De een kwam in een ten noorden van de spoorbaan gelegen sloot terecht, de ander in een sloot ten zuiden van de lijn. Een vriendje, dat de tractor reeds had verlaten om een hek te openen, kwam met de schrik vrij. De heer Th. Heijmans bracht beide jon gens op het droge. Medische en gees telijke hulp was spoedig ter plaatse. I n n De tractor werd totaal versplinterd. I "rinses Beatrix zaterdag een j De broksukken lagen her en der over de baan verspreid. De trein die een concert bijgewoond ten bate van het Perzische «t j d°'P D°"Sadh Ti>d"" d' P*U" het gebeurde met klem op, dat het. werd de dirigent Nico Hermans besturen van een landbouwtractor door personen onder de zestien jaar aan Prinses Beatrix voorgesteld. verboden is. In de RAI in Amsterdam heeft Met verwijzing naar het voorgaan de onderwerp, waarin ds. Wiersinga de algemeen bedreven zending aan een nadere beschouwing onderwierp, wees ds. De Haan zijn gehoor er al lereerst op, dat het thans ging om de vragen die er nog liggen te wachten op het gebied van het zendingsonaer- wijs in ons eigen land, met name bij het lager onderwijs. Om op al deze vragen t.a.v. het juiste zen- dlngsonderwjjs een vrij afdoend ant woord te kunnen geven moeten wij uitgaan van de harde realiteit, die ons leert dat aan de praktische vormgeving van het godsdienstonder richt nog heel was mankeert, omdat wij met dit onderricht, aldus spre ker, nog pas aan het begin van een geheel nieuwe taak staan. In dit verband wees hij op de grote terugloop van het aantal leerlin gen der zondagsscholen en de grote catechisanten aan te trekken omdat de Jeugd In het algemeen de bood schap van het Evangelie saai, doods en ouderwets vindt. Met enkele goed gekozen voorbeelden toonde spreker aan op welke wijze zijn toehoorders isters) hun leerlingen de nodige bij belkennis kunnen bijbrengen en hen, hoe kritisch zij ook tegenover het Evangelie staan, ervan kunnen door dringen, dat dit de boodschap van gisteren en heden maar vooral ook van morgen is. Behalve bijbelkennis moet de leerlingen, aldus spreker, ook de nodige zendingskennis worden bij gebracht en dan in het bijzonder die van de zending van vandaag, waar bij de onderwijzer zich terdege moet realiseren in welke wereld wij leven. Een wereld, waarin 2 miljard mensen geen christen zijn en het aantal wel christenen procentueel voortdurend terugloopt. De plaats van de zending bij het onderwijs wordt in belangrijke mate bepaald door de al dan niet bestaan de nauwe relatie tussen zending en het doel van het christelijke onder wijs. Wat dit doel betreft moet, al dus spreker, de leerling kennis van de Bijbelse Boodschap nemen. Zijn ogen moeten als het ware worden ge opend voor de beloften of anders ge- Foor de theoretische natuurkunde Tot gewoon hoogleraar In de theoretische natuurkunde aan de Uidse Universiteit is bij K.B. benoemd dr. P. W. Kasteleijn, als fysicus verbonden aan Jiet Shell-Laboratorium te Amsterdam, in toorgaande jaren reeds enige tijd werkzaam geweest als natuur- kundige aan het Lorentz-Instituut van de Leidse Universiteit. Veelzijdig georiënteerd Pieter Willem Kasteleijn werd op '2 oktober 1924 te Leiden geboren. Hij foorliep het gymnasium in de Sleu- telstad en ving in 1942 een studie in fc scheikunde aan bij de Universiteit Amsterdam. In 1943 werd deze Rudie onderbroken. In Leiden stu urde hij vervolgens scheikunde van bevrijding tot 1947 en vervolgens fctuurkunde. Na ln 1951 het docta- examen te hebben afgelegd, pro- soveeerde de heer Kasteleijn op Juni 1956 bij prof. dr. S. R. de woot tot Leids doctor ln de wis- en totuurkunde op een dissertatie geti- "M „Statistical problems in ferre- ^sgnetism, antiferromagnetism and Sorption". Prof. Kasteleijn Is fysicus bij het ®&ell-Laboratorium te Amsterdam Wert oktober 1951. Van 1951 tot 1955 Jw hij voorts verbonden aan het "Tentz Instituut voor theoretische 'Wuurkunde van de Leidse Univer- ■teit. Prof. Kasteleijn is een Internatio- deskundige op het gebied van Jjjsllstische problemen van de vaste «estand van materie. Voorts bezit hij veelzijdige kennis van de gehele 'wretische natuurkunde en hij is ["W thuis in een aantal wiskundige Wbnieken, die de laatste tijd in de ®*oretische fysica worden gebruikt. heeft veel gepubliceerd in vak Ly- fouhf ten, zegd hij moet weten wat hij aan het Evangelie heeft en dat God daarin vraagt: „Wat heb ik nu aan Jou. ben je voor of tegen Mij?". God kent in dit opzicht geen toeschouwers. Ervan uitgaande, dat zijn gehoor instemde met het missionaire karakter van de bijbel en het doel van het christelijk onderwijs, gaf spreker met tal van praktische voorbeelden aan met wel ke hulpmiddelen een gedegen en toch niet saai aandoend zendingsonder - wijs kan worden gegeven. Bedenkt echter wel. zo besloot ds. De Haan zijn inleiding, dat dit alles totaal waardeloos wordt, als de man of vrouw voor de klas er niet met zijn of haar gehele wezen achteT staat en de vaste overtuiging t.a.v. van het Evangelie niet van zijn of haar ge zicht valt af te lezen. Leo Horn, de internationaal be kende scheidsrechter, is onlangs in conflict gekomen met de politie, om dat hij by Emmeloord uit zyn auto etïi kat heeft doodgeschoten. De kat, een speelgenootje van twee kinderen, zat op enkele tientallen meters van haar huis. toen de heer Horn in zijn auto kwam aanrijden. De scheids- rechier stopte, haalde zijn jachtge weer tevoorschijn en schoot de kat dood Tegenover de politie gaf hij als motief op dat „katten schadelijk voor de wildstand zijn". In deze omgeving pacht de heer Horn jaarlijks een jachtterrein. Op verzoek van de eigenaar van de kat heeft de politie procesverbaal tegen de heer Horn opgemaakt. Het is niet onmogelijk D-VD-jTTxrr» ('at op £rond hiervan de heer Horn Dij K.d. is dr. J. J. M. Beenakker, sedert juli 1959 lector in de *Ün jachtakte zal worden afgenomen, experimentele natuurkunde, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor de experimentele natuurkunde. Hij volgde indertijd als lector dr. Steenland op. die tot hoogleraar aan de Nieuwe Technische Hogeschool te Eindhoven werd benoemd. I oor de e.xiteriinentele natuurkunde Lectoraat omgezet in leerstoel Prof. dr. J. J. M. Beenakker werd op 1 febr. 1926 te Koog aan de Zaan geboren. Hij studeerde wis- en na tuurkunde aan de Leidse Universiteit en ontving tijdens deze studie op 21- jarige leeftijd een BPM-studieprijs. Op 9 okt. 1949 legde hij het doctoraal examen af. Op 12 mei 1954 promo veerde hij bij prof. dr. K. W. Taconis op een proefschrift getiteld: „De in vloed van het helium-isotoop met ¥7 1 O massa 3 op de eigenschappen van uauuilii Dr. Beenakker was toen reeds ae- Bent U enige dagen voor die tijd dert april 1952 als wetenschappelijk reeds onrustig, neem dan Mynhardt's medewerker in dienst van de Stlch- Zenuwtabletten. dan ondervindt U ting Fundamenteel Onderzoek der reeds van te voren hoe rustig, be- Materie (F.O.M.t heerst en helderdenkend U er door Op 1 januari 1958 werd dr. Beenak- wordt en blijft. iker wetenschappelijk ambetnaar eer- Zaterdag en zondag vond ln Arnhem het jaarlijkse congres van de Ne derlandse Organisatie van Amateurfilmclubs (NOVA) plaats, dat gister middag besloten werd met de prijsuitreiking en de vertoning van een aantal van de beste films. Met de bekroonde films was een zeer gevarieerd programma samen gesteld. waarin alle richtingen van de amateurfilm vertegenwoordigd waren. Joop Pieëte verzorgde wederom de projectie, waarbij de 8 mm films werden geprojecteerd met behulp van zijn ontworpen lichtkanon, waarmee we voor het eerst in 1960 op het con gres ;n Leiden kennis maakten en dat sindsdien elk jaar zijn diensten be wijst. ste klasse aan de Leidse Universiteit, verbonden aan het Kamerlingh On- neslaboratorium. In september 1958 ontving hij een leeropdracht voor de experimentele natuurkunde, en in 1959 volgde zijn benoeming tot lector. Hy aanvaardde dit lectoraat op 29 maart 1960 met een openbare les over de intermoleculaire krachten en de transportverschijnselen ln ver dunde gassen. Dit lectoraat is thans in een gewone leerstoel omgezet. Behalve zijn proefschrift heeft prof. Beenakker ook nog vele andere publikaties het licht doen zien. Voorts heeft hij voordrachten gehouden op verscheidene congressen in Europa en Amerika. Voor een fraaie prestatie zorgde de Nederlandse sabelkampioen Kas- per Kardolus zondag tijdens inter nationale scherm wedstrijden in Saar- brücken waaraan door talrijke cracks werd deelgenomen. Kardolus eindigde in de finalepoule als tweede met 5 overwinningen achter de Duitser Walter Koestner. BLUMING brengt karate in Leiden Op de Maredijk heeft John Blu ming zaterdagmorgen een nieuwe dojo in gebruik genomen. In deze dojo gaat de enige Nederlandse karateka (iemand die de sport karate beoefent) deze sport Intro duceren. Daarnaast is het natuurlijk de bedoeling, dat ook de jüdosport aan liefhebbers zal worden bijge bracht. Bij de opening waren aan wezig de heren J. de Haan en A. v. d. Wildt van het district Zuid-Holland van de N.A.J.A. en de assistenten van Bluming. De wanden van de dojo zijn met een houten lambrize- ring voorzien. Daarboven hangen allerlei getuigschriften uit Japan en Korea. Zoals bekend heeft Bluming tal van jaren in het Verre Oosten doorgebracht en daar een reputatie opgebouwd. Opvallend bij karate is de typische voetenstand en de snel heid van de bewegingen, die feitelijk de grote kracht moeten ondersteu nen bij dit zuivere zelfverdedigings- spel met vingers, knokkels en vlakke hand Zaterdagmiddag werden er voor een handjevol toeschouwers wedstrij den in de Stadsgehoorzaal gehouden. Tussen de partijen door gaf Bluming met zijn assistenten een karate- demonstratie. Leiden was goed vertegenwoordigd, en wel in de eerste plaats dooi- de heer J. de l'Ecluse, die twee eervolle vermeldingen ontving voor zijn inge zonden tekenfilms, terwijl de heer K. A. M. Jansen deze onderscheiding voor zijn speelfilm „Mystification" in de wacht sleepte. De jury haa geen eerste prijs kun nen toekennen, zodat de nationale wisselprijs, voor de film met het hoogste aantal punten, ging naar het echtpaar Te Ryds uit Utrecht voor hun film „De mazelen", die een tweede prijs verwierf in de hoofd klasse. Zy ontvingen tevens de prijs voor de hoogst geclassificeerde fami liefilm, terwijl hun (Utrechtse) film club bovendien de wisselprijs voor de club met het hoogst aantal pun ten mee naar huis mocht nemen, voor de prestaties van de verschil lende leden. Naast de bekende 8 en 16 mm waren ook films ingezonden op het 9'o mm formaat, waaraan een lange i tijd weinig aandacht is geschonken, j J J maar waarvoor Pathé weer een hele serie camera's en projectoren op de markt brengt, zodat een opleving is te verwachten van deze tussenmaat met relatief groot beeldvlak. Een DRACACEL matras geeft 'n oase van rust In en rond de Leidse Stadsge-kre*£ ruimschoots gelegenheid om hoorzaal is het zaterdagavond wild toegegaan. De politie heeft daar de strijd moeten aanbinden tegen een bende jongens en meisjes, die zich op ergerlijke wijze misdroeg. In de grote pas gerestaureerde zaal werd een muzikale show gegeven, die daar wat tot rust te komen. Op de Breestraat hadden zich ech ter vele honderden jongelui verza meld, die hun misnoegen over de aan houding te kennen gaven door met stenen te gooien. De getergde politie mannen achtten toen het moment aangebroken om hardhandiger op te treden. Met de gummistok joegen zü de schreeuwende menigte uitéén, 's Nachts omstreeks half één was de uitging van de Internationale Ar- ln de weergekeerd tiesten Combinatie. Ruim achthon- derd jongelui hadden voor deze teen-1 agershow, waaraan o.a. Wanda, de zwartgelaarsde „twistkoningin" van ons land meewerkte, een kaartje ge kocht. In de loop van de avond, om streeks half elf, begon een aantal jongelui de orde te verstoren, onder meer het stukgooien van lege limo- nadeflesjes. De exploitant van de Stadsgehoorzaal zag zich genood zaakt politieassistentie te vragen, vooral nadat ongeveer driehonderd flessen waren stukgesmeten. Na de komst van de politie werd de voor stelling beëindigd en de zaal ont ruimd. Er bevonden zich toen nog twee jongelui in de hal, die geen aan stalten maakten om zich te verwy- deren. Zy werden door twee agenten buiten het gebouw gezet. Tydens deze operatie gaf een van de jongens, een 19-Jarige varensgezel uit Leiden, een hoofdagent een klap in het ge zicht. De varensgezel werd gear resteerd en naar het politiebureau gebracht. Ook een andere jongeman Volgens in Miami ontvangen be richten heeft een Cubaanse verzets groep zaterdagavond een kazerne Dij Havanna overvallen. Er zouden doden en gewonden in de kazerne zijn gevallen. Een woordvoerder van de Cubaande ballingen in Miami heeft verklaard, dat deze commando-aan vallen op Cuba zullen hervatten „vanaf een basis in het Caribische gebied". Officiële publikatie HUISVUIL. De Dlrekbeur van de Gemeentelijke Reiniging»- en Ontsmettlngsdien?t te Leiden maakt bekend', dat ln verband met. de komende feestdagen de vol gende regeling voor de hulevuildienet zal gelden: donderdag, 23 mei wordt woensdag. 22 mei; maandag. 3 Juni wordt dinsdag. 4 Juni; dinsdag 4 Juni wordt woensdag, 5 Juni. Klacht bij het Hooggerechtshof Bij een demonstratie tegen de rassenongelijkheid zijn zondag avond in Durham (Noord-Ca- rolina) meer dan vierhonderd negers gearresteerd. Het waren Pro/, dr. P. W. KASTELEIJN By K b. is dr. P. G. van der Nat ln de faculteit der letteren en w-ysbe- geerte aan de Leidse Universiteit benoemd tot lector in de Latijnse taal en letterkunde van de latere oudheid. Dr. Van der Nat. die in 1924 te 's-Gravenhage geboren werd. stu deerde klassieke letteren aan de Leiase Universiteit, alwaar hy in 1960 met lof promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Quinti Sep- timi Flor en Us Tertulllana de Idolola- merendeels studenten, die toe gang wilden hebben tot restau rants en cafetaria's. Zaterdag was eveneens gedemonstreerd, maar toen werd er niemand aan gehouden. In Greensboro werd zondag voor de vijfde achter eenvolgende dag gedemon streerd bij cafétaria's en biosco pen in het centrum van de stad. Meer dan 900 demonstranten trokken naar het ziekenhuis, dat gewoon woensdag werd ingericht als ge- j vangenis voor de toen gearres teerde 700 demonstranten. Vijf tig politiemannen slaagden erin een botsing tussen de negers en een groep blanken te voorko men. Er werden geen arrestaties verricht. tria. Edited with introduction, trans lation and commentary. Part I". Nf» als leraar aan het Nederlands Lyceum te 's-Gravenhage werkzaam te zUn geweest, werd de nieuwbe noemde lector in 1959 als weten schappelijk hoofdambtenaar van het vulgair, christelijk en middeleeuws Latijn aan de Universiteit verbonden. Behalve zyn proefschrift heeft dr. Van der Nat reeds veel gepubliceerd ln de desbetreffende vakbladen. President Kennedy en gouverneur George Wallace van de itaat Alaba ma hebben zaterdag tijdens een tocht van 35 minuten met een hef- schroefvliegtulg een „niet onvriende- iyk gesprek" gehad over de toe stand in Birmingham. Zo heeft de perschef van het Witte Huis, Salinger, meegedeeld. De Ame rikaanse president bracht zaterdag een bezoek aan de staten Tennessee en Alabama in verband met het der tigjarig bestaan van de „Tennessee Valley Authority". In een toespraak te Nashville was Kennedy voor de rechten van de ne gers opgekomen en had hy, zonder Birmingham rechtstreeks te noemen, gezegd dat de negers steeds meer rechten zullen krijgen „tot alle Ame rikanen geiyke rechten en vryheden binnen de wet zullen hebben". Niet alleen Amerika maar de gehele we reld „heeft de recente gebeurtenis sen in de Verenigde Staten met en- gerustheid en ontzetting gadegesla gen". Later werd vernomen, dat de ont moeting tussen Kennedy en Wallace byzonder koel was verlopen. Zy zou den slechts enkele woorden hebben gewisseld, aldus AFP. Op het vlieg veld van Huntsville spraken zy pas even met elkaar toen zy een aantal fotografen ontwaarden. De president begaf zich onmiddeliyk daarop aan boord van zyn particuliere vliegtuig waarmee hy naar BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren. SlJivorie. dr van W. T. M. Onrust en L. G. Blanfcman; René Alphonso. zn. van R. G. Waleeon en S. S. Padmos; Astrld Marlëtte. dr .van C. J. D. Slegl tenhorst en H. M. CaUn; Sylvia Catha- rlna. dr. van H. A. v. d. Rèyden en C. Ouwerkerk; Herma Adrlana. dr. van M. Len®veld>t en A. Brouwer; Pieter Johannes, zn. van J. J. van Velzen en M J. A E. v. d. Klaauw; Adolf, zn. van A. de Wolf en D. Tlsseur; Astrld Ma rton Ingrld. dr. van G. J. W. Beumer en A. Kooreman; Jan, zn. van F FhfJnsbuTger en A. M. van Veen. aanwezigheid van federale troe pen in de buurt van Birmingham De plaatseiyke autoriteiten zyn zeer wel in staat, de „agressieve activitei ten" van de negerbevolking te beteu gelen. zo zei hy. President Kennedy had volgens hem in Alabama een „volkomen ontoelaatbare" militai re dictatuur ingevoerd. Hy kondigde aan dat hy de kandidatuur van Kennedy by de verkiezingen voor het presidentschap van 1964 niet zou steunen. Gouverneur Wallace had voor zyn onderhoud met Kennedy het Ameri kaanse Hooggerechtshof om een uit spraak verzocht, waarin zou moeten worden vastgesteld dat president Kennedy de grondwet heeft geschon- Washington den door federale troepen naar Bir- terugkeerde. Gouverneur Wallace mingham te zenden. Het Ame- daarentegen richtte zich tot de op rikaanse ministerie van Justitie het vliegveld aanwezige journalisten heeft gereageerd met de opmerking om uiting te geven aan zyn bittere dat dit verzoek „van elke grond ont- gevoelens naar aanleiding van de J bloot" is.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3