Een parel in de huishouding Modieuze kleding voor aanstaande moeders LJ MARIAN HANGT KAMER VOL SLINGERS UIT en THUIS Kwark is gezond Het sprookje van iedere dag beauty products Parfumerie Suringar (W) ETENSWAAR!) AEG Ons dochtertje had in een onbewaakt ogenblik haar zak geld omgezet in een dik pak vouwblaadjes, waarmee zij achteraf geen raad wist. Boot jes en mandjes vouwen gaat ontzettend snel vervelen. Zielig keek zij naar het pak gekleurd papier en kwam toen op een idee. Mag ik de schaar en de plak- pot? vroeg zij Het mocht. De hele middag zat zij zoet te knippen en te plakken. Zij knipte de blaadjes in vijf stroken en maakte daar slingers van. Me ters en meters slingers. De kleurige kronkels overdekten de tafel, krin gelden over de vloer, verwarden zich in stoelpoten en leuningen. Einde lijk was het papier op. de plakpot leeg en de schaar bot. Mooi hè? zei het meisje, trots op de uren arbeid. Voor mijn verjaar- dag. Hoe lang duurt het nog eer ik i Jarig ben? Acht maanden antwoordde ik 1 prompt. O. De teleurstelling droop uit haar stem. Verslagen keek zij naar de eindeloze slingers. Dandan moeten wij ze maar bewaren, zuchtte zij, wel wetend dat er tegen die tijd niets over zou zijn van de papieren glorie. Onzin, zei ik. Wij kunnen ze toch ophangen. Daar heb je ze voor gemaakt. Ga eens opzij. Een kwartier later hing de ka mer vol. Van 't raam naar de lamp, naar de deur, naar de kast, naar de schilderijen. Het was een kostelijke aanblik al die slingers. Marian was opgetogen; de poesjes ook. zy hadden, toen het dochtertje nog aan het werk was. al menige uitval naar de ritselende slingers gedaan, maar nu de dingen zachtjes langs het plafond hingen te bewe gen intrigeerden zy de veestapel bovenmate. De katjes deden wat ze konden om er by te komen, zy klommen in de gordynen, balan ceerden op de boekenkast, verricht ten acrobatische toeren op stoel leuningen en schilderyiysten en le verden volop hun by dra-ge aan de vreugde. Ik was een beetje benauwd voor de reactie van de jongens wanneer die uit school zouden komen. Maar dat viel mee. Heb jy die geplakt? vroeg Henk aan zUn zusje. Nou, ik vind het maar knap. Daar moet je een hele middag werk aan hebben gehad. De poezen zullen het wel mooi vinden, zei Adriaan. En 't staat ook vroiyk. Maar gèk vonden zy het niet, de zoons. Vader wel. Vader staarde verwon derd omhoog, keek ons een voor een aan en bromde: Wat is dat voor onzin? Moeten we iets vieren? Welnee, antwoordde ik onschul dig. Maar wat hadden wy anders met die slingers moeten doen? Zij zyn er toch voor om te worden op gehangen Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 Gunst, is er iemand jarig? vroeg een kennis de volgende dag onthutst. Neen, hoor. Jullie zijn toch ook niet aan je zilveren bruiloft toe? Nog lang niet. Maar waarom Och, zomaar. Wij hadden er plotseling zin in om de kamer te versieren. Een lange, wantrou wende blik. die boekdelen sprak. Ik nam niet de moeite al die boekdelen door te werken en ging over op een ander onder werp. ^^Tfloederiyke. overpeinzing Oma kwam op bezoek, zy keek stomverbaasd naar de slingers, raadpleegde snel haar geheugen en gaf het toen op. Wel gefeliciteerd, sprak zy voor alle zekerheid. Dank je, moeder. Waarmee eigenlijk Huh? O, ik dacht, nu ja. al die slingers Die hangen er zo maar, legde ik geduldig uit. Zij waren er opeens en toen hebben wy ze opgehangen Ter ere van oma's komst had ik een taart gebakken en diende hem op bij de koffie. Oma schudde het gryze hoofd. Moet je een oud mens voor de mal houden? Er isjvèl een of ander feest De poesjes maakten er grondig een einde aan. Van tyd tot tyd kwam er een katje met slinger en al neerstorten en eer ik het ge schrokken diertje uit de kronkels had bevrijd wat er van de mooie slinger niet veel over. Ten slotte plukte ik de restanten van de lamp en de kast en was de kamer weer gewoon. Wat is het nou saai, zuchtte Henk. Bestaan er geen onbreekbare slingers? informeerde Adriaan ter loops. Want alleen de kinderen schenen het begrepen te hebben. THEA BECKMAN Zelf maken van kwark Breng 1% liter melk op ongeveer 40°C en vermeng deze met ty* liter karnemelk. Op een lauwwarme plaats (b.v. in een teiltje met warm water) dik laten worden en deze massa, evenals men dat voor de be reiding van hangop doet, in een vochtige doek welke in een vergiet is gelegd, doen en hierin laten uit druipen. Men houdt ongeveer 500 g kwark van bovengenoemde hoeveel heid melk over. (Van onze correspondent in Wenen) Net als in ons land wordt een goed dienstmeisje in Oostenryk ,,een parel" genoemd. Ook vroeger had men goed, om niet te zeggen beter huispersoneel, maar niemand haalde het in z'n hoofd om een dienst meisje parel" te noemen. Tegenwoordig zyn deze ..parels" niet alleen zeldzaam, maar ook kostbaar en duur, zelfs in Oostenrijk dat nog niet in die omvang ge ïndustrialiseerd is als andere landen van Europa. Wenen ligt in een uitgebreid agrarisch gebied, maar in deze metropool met byna twee miljoen inwoners werken op 't ogenblik slechts 20.000 dienstmeisjes tegen de 43.000 van tien jaar geleden. Deze zeldzaam geworden parels hebben groot gelyk, wanneer zy van de huidige sociale vooruitgang profiteren en zich duur laten betalen. Hoezeer de situatie is veranderd laat de hierbij afgebeelde tekening zien, die tachtig jaar geleden in een Weens geïllustreerd blad ver scheen. Hier is het dienst- of kamermeisje van de toekomst nog afge beeld met de witte gesteven muts en lange wapperende keelbanden. Daar in die tyd de eerste fietsen in de motie kwamen, zit het dienst meisje op een soort driewieler waar zy alles heeft opgeladen wat zy voor de keuken heeft ingekocht. De journalist die tachtig jaar geleden zijn .cursiefje" bij deze tekening schreef, was een profeet: ,,Zo zullen ze er uit zien, de dienstboden van de toekomst in de twintigste eeuw Ze zullen niet, zoals nu, met zware konen moeten sjouwen, maar uilen in snel tempo wegfietsen met voorop de korf waarin zich ales bevindt wat voor de tafel nodig is. Aan de korf bengelen kippen en eenden en in haar portemonnee bewaart zij heel wat fooien die in de twintigste eeuw rijkelyker zullen vloeien dan nu. Waar zal dat arme kind het geld dan anders ook vandaan halen om die fiets te onderhouden? Het brave dienstmeisje zal zondags naar het Prater (een Weens stadspark) rijden begeleid door haar officier, die evenals zij op een stalen ros is gezeten. Het doel van hun gemeenschappelijk verlangen zal een tandem zyn waarop zy straks tezamen door het leven zullen rollen." Deze profetische visie is door de werkelykheid achterhaald, want de fiets is wel het allerminste in onze tyd. nu men het niet meer zonder auto meent te kunnen stellen. Ook voor het dienstmeisje is de toekomst al begonnen. Evenals op elk ander vlak vertoont de markt dus vraag en aanbod een geheel andere structuur. Vrobger ging hef dienst meisje op zoek naar een „mevrouw" en wanneer zij zich kwam voor stellen, somde zy op wat ze allemaal kon. Tegenwoordig moet me vrouw op zoek gaan en daarvoor contact opnemen met het bureau voor werkverschaffing. De leidster van het Weense bureau - afdeling huishoudelijk personeel geeft onomwonden toe dat er ook aan de kant van het tegenwoordige personeel veel is veranderd. Een groot aantal presenteert zich zonder de nodige vakbekwaamheid te bezitten of zonder op een goede staat van dienst te kunnen wijzen. Vroeger stelde mevrouw haar voorwaarden, tegenwoordig heeft het dienstmeisje deze rol overgenomen en verlangt minstens 200 gulden per maand met vrije kost en inwoning, een kamer met stromend water en een radio, 's Avonds wil ze by de t v. zitten en op zaterdag avond wil ze vrij hebben. Dit en nog veel meer is haar gegund, op voorwaardemaar welke mevrouw durft hier nog voorwaarden te stellen, nu het dienstmeisje een zeldzame parel is geworden? Dat is de toestand tenminste in Wenen en wanneer daar een huisvrouw een echte of gekweekte parel heeft, spreekt ze er niet over, omdat ze bang is voor haar vriendin, die haar schat met een hoger aanbod zou kunnen stelen. Een avondjapon van zware witte crêpezijde van het huis Ricci. Ee nfranje van parels in allerlei kleuren markeert een diep rugdécolleté en markeert de voorzijde. Londen, mei 1963 Er zijn etalages die je zon der een blik voorbijloopt. De etalage van de ijzerwinkel in teresseert je niet, net zomin als die van de slager en die van de korsettenwinkel, als je daar niet toevallig moet zijn. En net zo zeker als je bij de moderne schoenenwinkel en de mode zaak stilstaat en al het uitge stalde van a tot z bekijkt, vrij wel net zo zeker stap je uit ge woonte de etalage met positie kleding voorbij. Nee, eh, toch niet. Dat deed je, maar dat doe je dit seizoen niet meer: de uitstalkast met positie kleding behoort dit seizoen tot een van de meest aantrekkelijke blik vangers in de winkelstraat.. Elke vrouw, van dochter tot grootmoe der blijft er met plezier even ky- ken. Want de positiejurkjes van dit jaar zyn niet zomaar positiejurk jes zonder meer: ze passen zich, aanzienlyk meer dan ooit, nauw aan de normale mode aan. wat detail betreft, maar ook wat lijn en silhouet aangaat. De positiekleding van nu is zelfs zo modieus en flat teus dat een vriendin van ons (een beetje onder de maat en een tik keltje mollig) doodleuk positiekle ding koopt zonder dat er ook maar een baby in het verschiet is. in de geschiedenis, bewonderende blikken naar zich toe trekken. Ze zijn zozeer afgestemd op de ge wone mode dat. ze bijna geen positiejurkjes lijken. Maar dat is een omstandigheid die alleen op gaat zolang de gewone mode mo dellen zonder taille tolereert. Zo als nu. J. V. By de schetsen: I. Een eenvoudige positiejapon van wollen crêpe (voor gekleedof katoen i alledag met. een stiksel garnering op het voorpand. II. Een katoenen tweekleuren- ruitje, een effen witte kraag en een lange zwarte stropdas net als in de gewone mode voor de jeugdigen. III. Voor een zeer gedistingeerd effect een marineblauwe japon, aangevuld met witte organdi sjaal en hoed. IV. Effen of bedrukt, donker of licht, een ..kindermodel" met kort lijfje en als garnering een ruche lange hals en brede overslag. V. Crépestof en plissé. VI. Effen popeline en decoratief zyden lint. Kwark is voor velen nog steeds een onbe kend voedingsmiddel. Toch kunnen we kwark tegenwoordig in vele zaken kopen en zelfs in twee soorten: de magere kwark en de room- kwark. Kwark is verse wrongel, dus ongerijpte kaas. Het vochtgehalte is vrij hoog en dit is dan ook een van de verschillen met kaas. Het is een heel gezond voedingsmiddel daar het een hoog eiwitgehalte heeft en zeer licht ver teerbaar is. Wanneer ter plaatse geen kwark te koop is kan men deze zelf maken, hoewel men niet helemaal hetzelfde resultaat krijgt als bij het fabrieksprodukt. Kalfsgehakt speciale 500 g kalfsgehakt, 1 doosje kwark, 100 g geraspte wortels, uitje, 1 ei, zout, peper, aroma, thym, Worces tershire sauce, paprikapoeder. Maak het gehakt aan met de kwark en de andere ingrediënten Een cakeblik goed invetten, vervol gens van het gehakt een langwer pig brood vormen en in het blik in ongeveer 1 uur gaar bakken in een matig hete oven. ,,Er zijn enige modellen"zegt ze, ,,Let op de Zweedse. Je lijkt in die ruime jurkjes tien maal zo slank als in een te krappe mant SS". En wat meer is, ze bewijst metterdaad dat haar idee nog zo gek niet is: ze is een van die men sen die zich leuk weten te kleden. In de afdeling positiekleding vindt ze ander andere modellen die met een reserveceintuur worden ver kocht (die ceintuur: voor en na baby's komst of als er hele maal geen baby verwacht wordt. Dan zyn er de alleraardigste doorknoopmodellen van zware ka toen, in mooie effen kleur of in een goede imprimé, en deze laten zich uitstekend gebruiken als een nieu we zomerse „duster"mantel de effen versie over een bedrukt jurkje de imprimé over een effen zomer japonnetje (Vergeet niet dat de gewone zomer mode dit seizoen tal loze imprimé mantels brengt) Ook onder de modieuze modellen zonder reserveceintuur en zonder knoop- sluiting zyn er drie die de jonge vrouw met slanke leest flatteren. Positiekleding is en blijft ln eer ste instantie voor het mevrouw tje dat een baby verwacht. En zy die deze zomer in die positie ver keren zullen zich aardiger en vooral praktischer en comforta beler kleden dan zy die haar een vyf jaar geleden voorgingen. Want de positiemode is geëvolu eerd. Ze is meer modieus en min der positie geworden. Om te beginnen zijn de verstel bare rok en 't ruim driekwart Jakje die toen net uniform waren, de mode uit. En'oor in de plaats kwa men de heel wat flatteuzere Jurk je» uit één stuk die, voor het eerst Thuis bij U de beste koelkast uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa Zaterdag 18 mei 1963 Pagina 3 AMSTERDAM met de producten AEG, i Telefunken en Osram Wereldvermaard 3 i n d s mensenheugenis KOELKASTEN Een schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f 348.- tot f995.-. Compressorkoeling. Veilige magnetische deursluiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. Pan voor kleine keukens De moderne keukens hebben vaak maar plaats voor een klein aantal pannen. Een nieuwe pan. die maar liefst negenenveertig afmetingen kan hebben, is zojuist in Amerika geïntroduceerd. De pan is rechthoekig, ongeveer 25 x 30 cm. Iedere wand heeft ze ven inkepingen terwijl t.wee wan den verstelbaar zyn. Daarbij kan de P3n door een middenstuk in tweeën gedeeld worden. By braden dient de bodem be dekt te worden met aluminiumfo lie, by het bakken met vetvry pa pier. Ideaal voor het ontdooien van rechthoekige pakken bevroren groente en fruit, waarvan er zelfs twee tegelyk opgewarmd kunnen worden. Zeer geschikt voor het bak ken van brood en cage. Een ware helper bij barbecues. Als deksel kan eveneens alumi niumfolie worden gebruikt. ■wmwiiiiiiii—iii—iiinwnimnniiiinininiiiirTniit!i!iiin)ro:n 3 Een of andere zuurpruim moet eens gezegd hebben: „De mode is zo'n onverdraaglijke vorm van lelijkheid, dat we haar om de zes maanden veranderen". Als dat op de huidige mode moet slaan, zal het met die onver draaglijkheid wel een beetje meevallen, want zó ingrijpend zijn de veranderingen tegen woordig niet. En als de veran deringen wél groot zijn, vindt dat niet zijn oorzaak in 't feit dat we ons zelf ineens zo lelijk vinden, maar in hele andera omstandigheden, zelfs in poli tieke. Mode is n.l. een maatschappe lijk verschijnsel en boven aan gehaalde wijsgeer heeft onge lijk. Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat ik vlak na de oorlog op 't perron in Den Haag ademloos en waarschijn lijk heel onbeleefd heb staan staren naar een verbijsterende verschijningeen jonge vrouw, gehuld in wat we toen „new look" noemden. Weg met de afgedragen. eindelaas ver maakte klungels van tijdens de oorlog, toen het „mode" ivas om van twee half ver sleten jurken weer één héle te maken door een rand onder aan de rok en/of tussen de taille, en soms ook nog een schouderpasje van andere stof. Niet omdat we dat zo móói vonden, maar ge woon uit armoe. En daar stond ze dan ineens, in een lange wijdgolvende rok, een getail leerd jasje, een chique hoedje. New Look En 't was niet 't verschil tus sen mooi en lelijk, maar tussen oorlog en vrede, bezetting en be vrijding, tussen gebrek aan al les, en nu ineens een uitbarsting van weelde. Ik was niet de enige die om de schoonheid heen bleef draaien, 't Hele perron keek mee. Miss New Look bleef echter volmaakt onaangedaan onder al die belangstelling en kritiek! Een gewone modeshow heb ik dit voorjaar niet gezien. Schok kende onthullingen heb ik daar door niet gemist en ook de ver kiezingen zullen deze week wel geen mode-revolutie te weeg brengenIk zag onlangs wel een show van authentieke his torische kostuums vanaf de rococo periode. Een keur van prachtige, pompeuze, en ook eenvoudige gewaden, schitte rende kostbare stoffen, cn tege lijk: een panorama van hele pe riodes uit de geschiedenis. De beschikbare ruimte staat slechts een paar voorbeelden toe, b.v. het begin. Daar danste een frivool rococopaartje sier lijk en luchthartig een menue. Hun zware als harnassen sluitende kleren van peperdure gebrocheerde zijde deinde mee als ze zich bewogen en liepen op de manier die precies in hun tijd paste. ,2iet u wel, da mes". zei de ladyspeaker „dat de japonnen géén schoudernaad hebben.' Voor- en achterpand vormen een geheel en worden strak over 't korset getrokken Hoe de coupe er dan inkomt? Door het óf rechts, óf schuin nemen van de stof". De periode van luchthartig heid raakte abrubt ten einde en werd gesmoord in het bloed van de revolutie. Een zéér stormach tig tijdperk, waarin de precieu ze pruiken weg woeien en de heren naar voren gekamd, iet wat slordig uitziend „windvlaag- haar" gingen dragenDe dames hulden zich in de lichtgekleur de, wasbare soepele Empire ja ponnen met de zeer hoogaange- brachte tailles. Zo kwamen de vrouwen in hun uiterlijk tege moet aan Napoleons droom van een Romeins keizerrijk. Napoleon had ook de Oosterse sjaals voor de dames meege bracht van zijn verre veldtoch ten. Hadden ze dan geen man tels? Welnee, 't was binnen im mers even koud als buiten! En de toneelspelers hadden een kleine bijverdienste: zij moesten Napoleons nieuwbakken elite le ren hoe ze zo'n sjaal moesten hanteren! De rest moet u zelf maar eens gaan bekijken in 't Costuum- museum in Den Haag. Mij rest nog één bekentenis: één mo ment heb ik n.l. met open mond van verbouwereerdheid gezeten. Aan de andere kant van de gro te (dit ter verklaring en veront schuldiging) zaal zweefde en wiegelde een mannequin, van wie ik alleen 't bovenstuk zag. Een grote bolle zwarte hoed prijkte, boven op haar hoofd. Hé, was ik de draad kwijt? Wel ke periode stelde zij voor? Fin de siècle ongeveer, dacht ik. De mannequin, passeerde een zij pad en ik zag haar helemaal, 't Was geen mannequin! 't Was een serveerster en de hoed was een alledaags kapsel anno 1963. Over tijdperken gesproken! BERMINE O.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9