acmillan onderzoekt de cansen van „topoverleg" Vijf kleinere partijen vandaag bij Koningin Cholera in Calcutta: 700 doden Dinsdag feest voor Cooper in hoofdstad Vrouw neergeschoten in Haagse ijssalon Conferentie op het landgoed Chequers met zijn adviseurs (9ud 9Pc Huldiging 'n dag uitgesteld Maandag aanwijzing informateur? PHILIPS T.V. Decreet tegen de Peronisten Toestand slachtoffer kritiek dader (haar man) in arrest van Eg mond tettws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 MEI 1963 No. 30960 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ir David Ormsby Gore, de Britse fessadeur in Washington, zal aan overleg deelnemen, evenals Mac- wetenschappelyke adviseurs, fenomen wordt dat Chroesjtsjow qjn brief heeft laten uitkomen, de Russen niet bereid zijn tegenwoordige aanbod van drie ecties per jaar te veranderen, dsche functionarissen zouden duidelijk hebben gemaakt, dat oesjtsjow topconferenties nog al- (Van onze Londense correspondent) )e Engelse premier Macmillan houdt vandaag en morgen op officiële landgoed Chequers een conferentie met zijn voor- mste adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek, om aen of de impasse met de Russen over een verbod van bom- even kan worden doorbroken. Hierbij wordt de mogelijkheid i een nieuwe topconferentie nagegaan. Over de kwestie van proeven schreef Chroesjtsjow vorige week een nog niet gepu urde brief aan president Kennedy en premier Macmillan. Kennedy is niet geestdriftig Intussen hebben de acht neutrale deelnemers aan de ontwapenings conferentie in Genève Brazilië, Birma, Ethiopië, India, Nigerië, Mexico, Zweden en de Verenigde Arabische Republiek woensdag en donderdag vergaderd om opnieuw te proberen de kloof tussen Oost en West op de conferentie te overbrug gen. In Genève werd meegedeeld, dat ze voornemens waren het compromis te doen herleven, dat ze in maart in Genève hebben opgesteld. Het is nooit formeel ter tafel gebracht. De acht neutrale landen zouden thans Doodstraffen geëist in Irak )t openbare aanklager van de ml- Ire rechtbank van Mosoel in het irden van Irak heeft gisteren de idstraf geëist tegen 50 militairen, trvan worden beschuldigd deel te ben genomen aan een mislukte nmunistische samenzwering' om regering van Irak omver te wer- i militairen, voornamelijk onder- tieren en manschappen, zouden plan hebben gehad loyale offi- rn te vermoorden, legerplaatsen bezit te nemen en het hoofdkwar- van de regering in Bagdad te nbarderen. 3e openbare aanklager zei, dat de tand op 26 februari in het gebied Mosoel had moeten beginnen. De !tand had dan in drie fasen moe- worden uitgevoerd. Eerst zouden ra, die de regering trouw bleven, Icieren, onderofficieren en man- lappen, moeten worden vermoord, una moesten de opstandelingen uggen en vliegvelden in bezit ne- n om tenslotte het radiostation in fdad te bezetten en het hoofd- artier van de nationale revolutio- ire raad te bombarderen. Het proces wordt nog voortgezet. leorge Kennan uit diplomatie Amerikaanse ambassadeur in •Slavië, George Kennan, zal in herfst de Amerikaanse diploma- ie dienst verlaten. Dit heeft het toe Huis gisteren bekendgemaakt, heeft een leerstoel aanvaard als r aan de universiteit van inceton (New Jersey), Kennan, die vroeger ambassadeur Moskou is geweest, staat bekend j een groot kenner van het com- misme. tfjd de beste methode acht om spij kers met koppen te slaan. Macmillan schijnt wel voor een nieuwe topconferentie te voelen, maar president Kennedy is er minder geestdriftig voor na de mislukking van de laatste poging in mei I960, toen de westelijke leiders na het U2- incident door Chroesjtsjow op bele digende wijze werden bejegend. Tot zover onze Londense correspon dent. Ondersecretaris V.N. overleden Omar Loetfi, de ondersecretaris van de Verenigde Naties voor zaken die betrekking hebben op de veilig heidsraad, is gisteren aan een hart aanval overleden. Loetfi, de permanente vertegen woordiger bij de VN voor de Verenig de Arabische Republiek is geweest, nam het secretariaat korte tijd gele den over nadat zijn voorganger, de Russische functionaris Kiselew, eveneens aan een hartaanval was overleden. Kort na de benoeming van Oe Thant tot waarnemend secretaris generaal in 1961 werd Loetfi bij het secretariaat van de volkerenorganisa tie aangesteld. Chinese troepen Indiase grens aan Langs India's noordelijke grens met Tibet worden steeds meer Chinese troepen samengetrokken, zo heeft een woordvoerder van het Indiase minis terie van Buitenlandse Zaken giste ren op een persconferentie meege deeld. In antwoord op vragen zei hij, dat er „betrouwbare berichten uit verscheidene bronnen" over deze troepenconcentratie waren ontvan gen. De woordvoerder deelde tevens mee, dat een kleine Chinese eenheid kortgeleden de gedemilitariseerde zone in Ladach was binnengedron gen en dat de Indiase regering daar over een protest had ingediend in Peking. In Zweden nog 2 pokkengevallen In Stockholm zijn vanochtend twee vrouwen met verschijnselen van pok ken in een ziekenhuis opgenomen, waardoor het aantal vaststaande en verdachte gevallen van deze ziekte in de Zweedse hoofdstad tot 13 is ge stegen. In Bispgarden, midden-Zweden, heeft zich een heel gezin vrijwillig in quarantaine gesteld, nadat geble ken was dat een van de leden ervan contact had gehad met familieleden van een vrouw in Stockholm, die aan pokken was overleden. In Rome zijn een uit Stockholm afkomstige verpleegster en haar vriendin voor observatie in een zie kenhuis opgenomen, omdat zij ver moedelijk contact hebben gehad met pokkenpatlënten. met hun nieuwe bemiddelingspoging komen, omdat Amerika's besluit om de kernproeven te laten vallen, die later in deze maand gehouden zouden worden, enig licht in de situatie zou hebben gebracht. De ontwapeningsconferentie werd gisterochtend om half elf hervat, maar de kernontwapening kwam toen nog niet ter sprake, wel gezamen lijke maatregelen om het oorlogs risico door een ongeluk te verminde ren. In vijf weken tijds zijn in de Indiase stad Calcutta ongeveer zevenhonderd mensen gestorven aan cholera. Het stadsbestuur heeft reeds tweemiljoen inwo ners laten inenten tegen deze ziekte. Er is bovendien een cam- 1 pagne begonnen tegen het uit stallen van levensmiddelen op straten en marktpleinen. Zes glazen melk en vier glazen sap De grote ontvangstplechtig- heid in het Witte Huis ter ere van ruimtevaarder Gordon Cooper, die maandag zou wor den gehouden, is naar de vol gende dag verschoven. Presi dent Kennedy, die Cooper zal onderscheiden met een speciale medaille, die is ingesteld door het Burgerbureau voor de ruim tevaart, heeft namelijk besloten de succesvolle astronaut vol doende tijd te geven om zich van Hawai naar Cape Canaveral en vandaar naar Washington te begeven. Cooper heeft gisteren aan boord van de „Kearsarge" doorgebracht met uitrusten. Tijdens zijn verblijf op het vlieg- dekschip Kearsarge wordt majoor Cooper door ruimtevaartdeskundigen ondervraagd. Hij moet alle gebeurte nissen tijdens zijn vlucht opsommen, nu deze nog vers in zijn geheugen liggen. Na afloop van de plechtigheden op Hawaï zal Cooper enkele uren rustig met zjjn gezin kunnen doorbrengen. Daarna gaat hy per vliegtuig haar Cape Canaveral, waar hjj zondag, na afloop van een te zijner ere te hou den parade een persconferentie zal geven. Met Instemming van president Kennedy hebben de leiders van het Congres Cooper uitgenodigd dinsdag middag het woord te voeren op een gemeenschappelijke bijeenkomst van Senaat en Huis van Afgevaardigden. De arts van majoor Cooper, dr. Berry, heeft gisteren meegedeeld, dat de ruimtevaarder 80 minuten voor hij de remraketten in werking moest stellen, een stimulerend middel had ingenomen. Cooper had dit gedaan op aanraden van dr. Berry teneinde zijn geest te scherpen voor de moeilijke manoeuvres die hij moest uitvoeren, toen bekend was dat de cabine met Advertentie NIEUWE SERIE f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke FI i m INGE MARE 66 - TEL. Prettige betaling. WEERBERICHT FRISSE WIND Bakens het weeroverzicht, dat het ®MI vanmorgen om tien uur ver- Wcte komt er in de luchtdruk ver- fcmg maar weinig verandering, fcrgen zal de wind over het alge- aten krachtig zijn, terwijl de kans 'Peen bui tijdelijk groter wordt. De '^peratuur blijft beneden normaal. 19 MEI Zon op: 4.42 uur; onder; 20.32 uur. Maan op: 3.28 uur; onder: 15.22 Hoogwater te Katwijk te 12.01 uur, water te 7.24 en 20.14 uur. '20/5 hoogwater te 0.31 en 13.01 laagwater te 8.33 en 21.14 uur). kt nummer öestaat uit 14 pagina') en «en bijvoegsel Dr. DE KORT diep in gedachten, nadat hij zijn advies aan de Koningin heeft uitgebracht. (Van onze Haagse correspondent) Deze adviezen geven de toekom stige kabinetsformateur een inzicht in de wensen van de verschillende partijen. De algemene verwachting in Den Haag ls. dat dr. De Kort zal wor den gevraagd als informateur op te treden Het zal wel maandag worden voor deze opdracht wordt gegeven. Inmiddels is bekend geworden, dat Sidney va nden Bergh. directeur van Unilever en oud-minister van De fensie, binnenkort met pensioen gaat. Weermede maar gezegd wil zijn, dat indien de VVD geroepen zou worden een aandeel te leveren aan het nieu we kabinet er tenminste geen mate riële beletselen zijn voor de leveran tie van een minister van Defensie Voorbarig Alleen ls dit bericht nog wat vroeg tijdig. Men is nog niet toe aan de verdeling van de portefeuilles. Voor lopig zal nog moeten worden gedis cussieerd en overlegd over de partijen, die deelnemen aan de vorming van een kabinet. De verhouding van nu: 6322 voor wat de ministerzetels betreft, zal niet gemakkelijk verstoord kun nen worden. Als de VVD-ministers vervangen zouden moeten worden (een combinatie in de geest van de Christelijk Democratische Unie lykt op dit moment met 76 van de 150 ze tels onmogelijk te negeren) door PvdA-ministers of zelfs in theo rie is nog zoveel mogelijk door een combinatie van liberale en socialisti sche ministers om de basis toch maar zo breed mogelijk te maken, dan zou de KVP een behoorlijke veer moeten laten. Dat is de puzzel, die dr. De Kort dan zal moeten oplossen, al achten wij de kans bijzonder groot dat prof. De Quay het verzoek bereikt om de functie van informateur van dr. De Kort over te nemen en zelf als for- Nadat de fractieleider, van de v,|f treden. Als dat Mu nf a naeinnn c Ii C f „1 IM (ll C hlin fin. grote partijen gistermiddag hun op wachting hebben gemaakt bij de Ko ningin, zijn voor vandaag de leiders van de kleinere partijen in Huis ten Bosch uitgenodigd. Achtereenvolgens zullen verschijnen de heren Lank- horst (PSP), Dt Groot (CPN). Van Dis (SGP). Koekoek (Boeren) en Jongeling (GPV). Van werkelijke in vloed op de kabinetsformatie zal bet geluid van de kleine fracties niet zyn, maar zij hebben ook hun rechten. Evenals de groten zullen zij hun ad viezen na het gesprek op schrift moe ten stellen en met rode lak verzegeld afgeven bij het kabinet van de Ko ningin. beuren dan is het wel als zeker te stellen, dat de thans regerende par tijen zullen trachten het beleid voor de komende vier jaar in handen te houden. Met de commerciële televisie (al of niet door nieuwe concessionaris te exploiteren) als levensgrote eis van de VVD voor ogen. kunnen er echter nog voldoende problemen rijzen om de komende weken met spanning te gemoet tc zien. Bij voorbaat j Intussen heeft het NVV zich bij l monde van zyn voorzitter dra D. Roemers reeds bij voorbaat „kritisch en welwillend" tegenover het komen de kabinet geplaatst. Kritisch omdat het NVV mede richting wil geven aan het sociaal-economisch beleid en wel willend. omdat het weet, dat het bij het benutten van de economische mogelijkheden om een keuze gaat. De heer Roemers noemde de uitslag van de verkiezingen overigens „schok kend en teleurstellend". Het verlies van de PvdA vormde voor hem een bewijs, dat de oppositie met de vorm heeft gehad, die weerkklank vond by het Nederlandse volk. Drs. Roemers gaf zelfs de reden: het beleid van het kabinet-De Quay heeft geen con structief alternatief opgeroepen Prof. VONDELING (PvdA) poseert voor de fotografen voor hij de trappen van Huis ten Bosch opgaatt Washington zet Polen onder druk De Verenigde Staten hebben Polen onder druk gezet om te bereiken, dat de Poolse vertegenwoordiger in de internationale controlecommissie in Laos samenwerkt met zijn collega's uit India en Canada, zo verluidt in Washington. Amerikaanse functionarissen ver klaarden, dat Washington de zaak ernstig opneemt en heeft laten we ten, dat de kwestie van invloed kan zyn op de Pools-Amerikaanse han delsbetrekkingen. De Poolse vertegenwoordiger in de controlecommissie in Laos wordt ver weten, dat hij „obstructie voert", in het bijzonder als 't er om gaat klach- ten over bestandsschendingen door de Laotiaanse communisten te on derzoeken. Bij het Amerikaanse Congres ligt een regeringsvoorstel op afhandeling te wachten, dat de belemmeringen voor nauwere handelsbetrekkingen met Polen wil opheffen. In een regeringscommuniqué ls meegedeeld, dat de Pathet Lao in het gebied van Lathoesang, in de Vlakte der Kruiken, gisterochtend aanvallen is begonnen op neutralistische stel lingen. Deze stellingen liggen op en kele honderden meters afstand van die der Pathet Lao. In Argentinië mogen bU de op 7 juli te houden algemene verkiezingen aanhangers van de verdreven dicta tor Peron zich niet kandidaat stellen voor het presidentschap, het vlce- presidentschap, het gouverneurschap of het lidmaatschap van de Senaat. Wel mogen zy meedingen naar een zetel in de Kamer van Afgevaardig den, de provinciale wetgevende orga nen, de gemeenteraden en de onder wijsraden. De Peronistische beweging, de Unie party. mag samen met andere par tijen kandidaten stellen, maar een dergelijke alliantie moet openbaar worden gemaakt. Overigens blijven de genoemde beperkingen ook dan van kracht. Het decreet waarin een en ander is geregeld, vormt een poging om de vrees weg te nemen, dat de Peronis ten wellicht een meerderheid zullen krijgen. Deze vrees heeft in de afge lopen tijd tot een reeks crises geleid. Bij vorige verkiezingen in 1962 kre gen de aanhangers van Peron enkele belangrijke posten, zoals het gouver neurschap van enige staten. Hun overwinningen werden toen ongeldig verklaard. "H-V handbesturing naar de aarde moest worden teruggebracht. Het feit. dat Cooper 34 uur van ge wichtloosheid heeft doorstaan, duidt aan dat hy in staat is zeer lange tijd in de ruimte te verblijven, aldus ver klaarde een arts aan boord van het vliegdekschip „Kearsarge" gisteren. De ruimtevaarder had na zijn vlucht veel dorst. Na zijn terugkeer dronk hij zes glazen melk en vier glazen annanassap Een beeld van de landing van Leroy Gordon Cooperde nieuwste Amerikaanse astro naut. Aan boord van het vlieg dekschip "Kearsarge"maar nog in zijn capsule, lacht „Gordo" gelukkig na het slagen van zijn vlucht. (Van onze Haagse correspondent) Een 38-jarige Delftenaar heeft gistermiddag in een Haagse ijs- salon zijn van hem gescheiden levende echtgenote neergescho ten. Binnen een half uur na de aanslag werd de 39-jarige vrouw in het Ziekenhuis Zuidwal reeds geopereerd aan een ernstige wond ter hoogte van het mid denrif. veroorzaakt door een ko gel, die dwars door haar lichaam was gegaan. Haar toestand is nog steeds kritiek. De dader werd vannacht om kwart voor vier aangehouden bij de grenspost Maalbroek achter Roermond. Hij probeerde per bromfiets naar Duitsland te vluchten. Vandaag zou hij naar Den Haag worden overge bracht. De man droeg een blauwe gabar dine regenjas, toen hU gistermiddag omstreeks kwart voor drie de Ijs- salon aan de Koningstraat binnen stapte. De vrouw zat met haar twaalfjarig zoontje, haar zuster en i een kennis in de kamer achter de sa lon, welke zij pas een maand geleden heeft gekocht. Op het geluid van de bel stond de vrouw op. Hoewel zy zag, dat haar man voor de toon bank stond, vroeg zy toch op neu trale toon, alsof het een gewone klant gold: „Wat wenst mijnheer?" Van dichtbij Zonder een woord te zeggen stapte de man op haar toe en schoot haar van zeer dichtbij neer. Meteen draai de hy zich om en rende de straat op. De vrouw zag nog kans wanke lend de kamer binnen te gaan en zakte daar voor de voeten van haar zuster ineen. Hevig ontsteld alar meerde de kennis van de vrouw de politie en de G.G.D. Binnen enkele minuten stond de toch al nauwe en drukke Koning straat vol met politie-auto's en hon derden nieuwsgierigen, die door van alle kanten bijeengeroepen agenten op een afstand werden gehouden. Commissaris H. van Harskamp, chef van de centrale reche-che kwam al zeer snel op de p'aats van het mis drijf aan. uit de winkel rennen. HU holde ach ter hem aan, maar toen de vluchte ling linksaf de Kemperstraat inrende, zag de chauffeur, dat hU een pistool m de hand had. Daarom vond hij het maar raadzamer de achtervol ging te staken en naar de ijssalon terug te keren. Een tweede waardevolle getuige voor de recherche is een 49-jarige iabrlkant, die op enige afstand van de Uswinkel stoelen stond te lossen. Ook hU zag de dader uit de zaax ko men, maar had een te grote achter stand om met enige kans op succes een achtervolging te kunnen begin nen Een poging om een automobilist te bewegen met zyn wagen achter de vluchteling aan te gaan, mislukte omdat men elkaar in de verwarring met begreep. Zowel het wapen, waarmee de mis daad werd gepleecd als de kogel die de vrouw trof, zyn gevonden. Op het Oranjeplein vond een wandelaar en kele minuten na het misdrijf al de Parabellum, waaruit naar het onder zoek van de recherche uitwees één schot is gelost. De kogel, had zich in een Uskast geboord. classic MANTELS MANTELKOSTUUMS Getuigen HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN Een 25-jarige chauffeur was de eerste, die de commissaris nadere in- I lichtingen kon geven. HU liep juist i langs de winkel, werd opgeschrikt Idoor de knal en zag daarop een man j Uit het Leidsch Dagblad van J 20 Mei 1863: f Verleden Zaterdag was l het te Bolsward groote trouwdag; er werden dinsdag j 45 varen in den echt ver- i eenigd, te zamen dus op eén f dag 90 menschen gelukkig. j Heden Dinsdag had een f bijeenkomst plaats van de Leidsche commissie tot op- rigting van een Nationaal ge- denkteeken voor November t 1813.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1