ASPIRIN HERO TRAKTEERT!! HARINGTEELT BEGINT MAANDAG kunst Wat is prijs in Katwijk van het eerste kantje afgeslagen haring? kaleiöosQg9P 395.- fantastisch Lof voor Van Otterloo TIJDELIJK 8 ct voordeliger nu 91 ct per pot rVT"'!?W h WARE PRIJZENREGEN VAN HET L.D. j Deze nationale zeevisserijbijlage 1963 werd samengesteld door onze visserij-redacteur Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 mei 1963 Vierde blad no. 30959 „La dame de Werkende jeugd cliez Maxim" Onder auspiciën van het L eis Uni- jrsitair Toneel Accoord en het Leids cademisch Kunstcentrum zal de oneelgroep van het ..Syndicat d'Ini- itive Artistique". een onderafdeling n de RKSV „Sanctus Augustinus" dezer stede dinsdagavond a.s. in Leidsche Schouwburg wegens root succes een heropvoering geven gn „La dame de chez Maxim" van jeorges Feydeau. Het stuk laat de kolderieke ver- ikkelingen en verrassingen zien, die oortgevloeid zyn uit de situatie, dat Kt lichte meisje Crevette, door de mstandigheden gedwongen, voor de jhtgenote van de getrouwde arts iftypon moet doorgaan. De regie heeft Hans Croiset. Zyn ihtgenote speelt de rol van Crevette. Advertentie de moderne Zig-Zag naaimachine MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breeslraat 171 naar Tilburg Het tweede Tilburgs Festival voor de werkende jeugd, waarvan Prinses Irene beschermvrouwe is. aal op 22 mei worden geopend door mr. Y. Scholten. staatssecretaris van O. K. en W. Het festival duurt tot en met 26 mei. Bijna 450 jongens en meisjes van 16 tot 23 jaar hebben zich na het succesvolle begin in het vorige jaar als deelnemers aangemeld, op vallend meer jongens ditmaal dan meisjes. 88 deelnemers komen zelfs voor de tweede keer. In gespreksgroepen van 20 perso nen zullen zij gelegenheid krijgen met een groot aantal kunstenaars van gedachten te wisselen over bal let. muziek, toneel, film. beeldende kunsten en literatuur. Zij zullen be zoeken brengen aan Tilburgse musea en kunstenaars in eigen omgeving. De jongelui van wie 330 uit Noord- Brabant komen en de anderen uit de overige provincies zullen voorts voor stellingen bijwonen van: Het Mime- theater onder leiding van Jan Bronk, de Nederlandse Komedie („Wat u maar wilt"» en het Nederlands Dans Theater. Het Brabants Orkest geeft een concert dat op verzoek van de deelnemers een romantisch tintje krijgt. Evenals vorig jaar wordt de sluitingsbijeenkomst gehouden in het Natuurtheater te Oisterwijk. waar na de heilige mis, opgedragen door mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, zullen optreden het Spaanse dansensemble van Antonia y Marino en de Nieuwe Komedie met de klucht „Nu noch". De kosten van het festival f40.000» worden grotendeels gedekt door subsidies van het be drijfsleven, het Rijk en provinciale en gemeentelijke overheden. De rest komt voor rekening van de deelne mers zelf. Zij betalen overigens slechts f22.50 per persoon. Advertentie Auteur Bartolini —71— overleden De Italiaanse schrijver en schilder Luigi Bartolini is op 71-jarige leeftijd in Rome overleden. Bartolini was de auteur van de roman „Fietsendie ven", aan de hand waarvan Vittorio de Sica zijn beroemde gelijknamige film maakte. Hij werkte voor ver scheidene vooraanstaande Italiaanse dagbladen. „Twisten" tijdens Jeugdfestival Vermoedelijk voor het eerst in de 41-jarige geschiedenis van het Rotterdamse stadhuis is er gisteravond in de Burgerzaal „getwist", niet met woorden maar met daden. De deelnemers aan het Rot terdamse Jeugdfestival waren door de loco-burgemeester, mej. mr. Zeelenberg, uitgenodigd voor een ontvangst na afloop van het Promenade-concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Diergaarde. Vrij wel alle 450 deelnemers en deel neemsters waren met andere ge nodigden in de Burgerzaal bij- Nadat officiële toespraken waren gehouden, duurde het niet lang of de plezierige vakantie! daar staat BAYER achter pittige daxismuziek bracht heel wat paren tot twisten. Vanochtend heeft Prinses Beatrix een deel van de discussies tussen de deelnemende werkende jeugd en kunstenaars aan boord van het ms. Waterman bijgewoond. Morgen wordt er gevaren en dan is „de koek op". Tot nu toe is het eerste Rotter damse Jeugdfestival zeer geslaagd. De discussies stonden op een hoog peil en gaven blijk van grote positie ve vrijmoedigheid bij de jeugdige deelnemers. „Het is gewoon fijn", zei een 19- jarig meisje tegen mede-organisator Hans Tiemeijer". En beiden straal den! Harold Schönberg, de muziek- criticus van de New York Ti- J mes, heeft naar aanleiding van het concert, dat het Residentie- Orkest woensdagavond in de Carnegie Hall in New York heeft gegeven, o.m. opgemerkt: ..Het dirigeren van Van Otter loo werd gekenmerkt door op rechtheid, duidelijkheid en vak kennis". Van Otterloo is een dirigent met gezonde opvattingen en be slistheid in zijn dirigeren. Hij is, noch in zijn dirigeertechniek noch in zijn verschijning op het po dium. een zwierige verschijning. Hij stelt zich ermede tevreden zijn orkest op duidelijke en logische wijze te lei den, zonder daarbij ook maar een spoor van buitenissigheid aan de dag te leggen. Degenen, die hun hart verpand hebben aan de dirigent met de prima donna-manieren, zullen hem wellicht een beetje saai in zijn optreden vin den. Doch de meeste concertbezoe kers zullen zijn oprechte en vakkun dige wijze van dirigeren verwelko men. Advertentie De fijnste Spaanse abrikozen verwerkt tot Hero's onvolprezen abrikozen huishoudjam ongeëvenaard het genieten waard Het geluid van het orkest is in zijn geheel mooi te noemen. De violen hebben een aanzet, die bijna doet denken aan die van het Philharmo nisch Orkest van Philadelphia: „vol, rijk, kleurig, misschien met een nei ging tot zwaarte van toon". En de muziekcriticus van de New York Herald Tribune. Paul Henry Lang. schryft: Het orkest vormt o.l.v. Willem van Otterloo een zeer kundig geheel, dat een indrukwekkende dis cipline aan de dag legt. Het orkest heeft een mooie klank en een onbe rispelijke muzikale opvatting", aldus Lang. Ten gehore werden gebracht de 35ste symfonie van Mozart, de Derde Symfonie van Bruckner en de Elec- tra-Suite van Alphons Diepenbrock. Zondag a.s. hoopt Het Residentïe- Orkest, na beëindiging van de Ame rikaanse tournee, om ongeveer 13.30 uur op Schiphol terug te keren. De jacht op het goud van de zee gaat weer beginnen, liaandag is de grote dag.' Dan verlaten de loggers en treilers de havens van Scheveningen, Vlaardingen en IImuiden. Op zoek naar haring. Het is ieder jaar weer ten evenement als de nieuwe teelt, zoals de vissers het noemen, begint. Niet alleen voor hen, die bij de visserij betrokken zijn, maar ook voor de mensen aan de wal. De inwoners van steden en dorpen! Het ogenblik, waarop die echte, beroemde Hollandse maatjes ten streling voor de tong weer te koop zijn in de viswinkels en in Ie restaurants en aan de met vlaggetjes versierde karretjes op traat. De echte liefhebber kijkt dan niet naar de prijs. Hij wil ze ebben! Het is erg moeilijk te zeggen hoeveel dit Hollands zee- anket bij uitnemendheid nu zal gaan kosten. De eerste dagen mis- chien f 0.50 tot f 0.75 en daarna (in de viswinkel en aan het kar ntje) iets goedkoper. Hoewel er van een haringrace, zoals vroeger toen alleen de. vleet- iggers naar de haringgronden gingen, nu geen sprake is. zal er looral door de snelle treilers toch wel een strijd tegen het horloge worden gevoerd. Wie het eerste binnen is. maakt de beste prijzen. Het Produktschap voor Vis- en Visserijprodukten heeft ook nu ipeer niet alleen een datum voor vertrek vastgesteld (maandag- worgen na acht uur), maar ook een datum en uur waarop de sche pen aan de markt mogen komen (vrijdag 24 mei 0 uur). Voorts nag volgens een bepaling van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de eerste afslag van gezouten haring niet eerder \eschieden dan zaterdag 25 mei 0 uur. Over ruim een week dus bnnen de fijnproevers hun hart ophalen. Gelijk ii it vare ti Dit jaar varen de drijfnetloggers en de treilers gelijk uit. Het fcantal vleetschepen is in verhouding tot voorgaande jaren zeer ge ring. Vroeger de ouderen weten dat wel vertrokken er van de Katwijkse vloot zo'n zestig drijfnetloggers ter haringvangst. Nu zijn heter niet meer dan twaalf! De meeste schepen zijn verkocht, o.m. omdat het bijzonder moeilijk was vakkundige bemanningen aan te trekken. De haringtreilers met de veel sterkere motoren gaan nu een belangrijke rol spelen. Er zijn wel beperkingen voor de teelt voorgeschreven: maandag mag niet meer dan de helft van de per rederij voor de gezouten haring visserij bestemde treilers uitvaren, afgerond naar boven. De andere helft mag 27 mei naar zee Aangezien het aantal drijfnetloggers sterk is verminderd zijn de beperkende bepalingen voor deze categorie van schepen vrijwel ge heel weggevallen. Het is zelfs zo, dat de vleetloggers, die op 29 mei uit de havens vertrekken aan geen enkele bepaling gebonden zijn. Van net begin van de teelt af is het aantal netten per logger gesteld op honderd en voorts is er geen enkel voorschrift over de verhouding tussen het aan de markt brengen van gezouten en verse aanvoer. Dit houdt dus in, dat de drijfnetloggers hun gehele haringvangst ge zouten voor de menselijke consumptie mogen aanvoeren. Dat ligt anders voor de haringtreilers. Deze mogen tot en met donderdag I juni niet meer dan honderd kantjes gezouten zeebanket per reis en per »chlp aan de slag brengen. Van 7 juni tot 8 juli mag tweederde van de aan- "*r van deze schepen uit gezouten haring bestaan met een minimum van 11*5 kantjes. Hel zouten j En dan heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid uog het een en ander bepaald over het zouten van de haring van de i nieuwe teelt. De schippers hebben zich daaraan te houden en mogen dus, evenals vorig jaar, niet de pure groene aan de afslag aanvoeren. Haring kleiner dan 24 cm moet tenminste in een verhouding van 116 gezouten worden en de sterkte van de pekel in het vat zal ten- I minste tien graden Baumé moeten bedragen. Voor haring van 24 cm groter moet de verhouding 112 zijn en de pekel in het vat 18 Paden Baumé. Ten aanzien van beide categorieën geldt, dat de haringen drie dagen in de pekel moet verblijven voor zij verkocht i mogen worden. MMT.Wj. Dit is de L.D.-wisselplaquette, waarvan de winnende rederij het grote model en de schipper het eerstkomende schip het verkleinde model ontvangt. Een reeks van voorschriften dus, die van de schippers grote nauwlettend heid vergt, want als het zoutgehalte niet goed is, zullen de controleurs geen toestemming tot verkoop kunnen en mogen geven. Maar ja, men heeft vorig jaar op de schepen ook reeds met dit bijltje gehakt en men kent dus de consequenties! II isseljihujueUe Hoewel vorig jaar de strijd om de fraaie wisselplaquette van het Leidsch Dagblad niet is gestreden in 1961 werd deze prijs voor het laatst uitgereikt heeft de directie van het L.D. gemeend deze plaquette dit jaar weer beschikbaar te moeten stellen aan de Kat wijkse reder wiens schip als eerste aan de IJmuidense Tegeltjes- markt meert. Deze wisselplaquette is nu in het bezit van de N.V. Rederij en Ha- ringhandel v.h. A. den Duik. In 1961 was het schipper Jan Hoek van de KW. 73 „Maria Jacoba", die als eerste afmeerde in IJmuiden. Nu dit jaar de met sterke motoren uitgeruste treilers aan de haring vangst deelnemen kan een hevige strijd verwacht worden om de eer ste te zijn, want het is nu eenmaal zo, dat de eerst aangevoerde haring de beste prijzen oplevert. Wij zijn benieuwd welk Katwijkse schip dit jaar de eerste is en daardoor in aanmerking komt voor de wisselplaquette. De reder van dit schip ontvangt de grote plaquette en voor de schipper is er een verkleind model. Voor de bemanning wordt een bedrag van f200.- beschikbaar gesteld, dat de schipper naar eigen inzicht onder de opvarenden mag verdelen. z'j gaan vissen De volgende Katwijkse schepen zullen maandag ter haring vangst gaan: N.V. Rederij en Haringhandel M. Parlevliet: KW 22, KW 37, KW 95, KW 130, KW 167. N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet jr.: KW 15 en KW 42. N.V. Rederij en Haringhandel v.h. A. den Duik: KW 147. Visserij Maatschappij Kennemerland: KW 40. Meerburgs Noordzeevis- en Haringexport N.V.: KW 7. N.V. Visserij Maatschappij Insulinde: KW 163. Gebrs. den Dulks Handelmaatschappij: KW 141. Rederij Gebrs. Schoonenberg: KW 70. Prijsvraag Ook nu weer is er voor de lezers een attractie verbonden aan de jacht op de onvervalste Hollandse maatjes. Een prijsvraagwaarvoor de directie van het Leidsch Dagblad belangrijke geldprijzen beschik baar heeft gesteld. Onze Traag luidt ditmaal: Voor welke prijs gaat het eerste kantje haring, door een KatwUkse logger of treiter in IJmuiden aangevoerd en In Katwijk afgeslagen, van de hand? t 1 ste prijsf. 50. J 2de prijsf. 25. 3de prijsf. 20. 5 prijzen van f. 10. 10 prijzen van f. 5. De inzendingen moeten voorzien zijn van het opschrift .Haring- prijsvraag" en van de naam en het adres van de inzender. Zij moe ten uiterlijk vrijdag 24 mei, 's middags 12 uur, in ons bezit zijn. In zendingen, die later binnenkomen worden niet meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees één inzending per gezin) van het Leidsch Dagblad in aanmerking .alsmede zij die thans een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag kan geen corres pondentie worden gevoerd. Veel succes Heel Nederland leeft mee met de mannen, die ter haringvangst gaan. Natuurlijk ook in Katwijk, waar een sterke binding bestaat tussen de be volking en de visserij. Menigeen in deze visserplaats, zal volgende week en ook later, zelfs in de nachtelijke uren, op de visserijband het laatste nieuws van de visgronden beluisteren. Schippers en opvarenden veel succes! Goede vaart, succesvolle vangst en behouden thuiskomst!

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7