Expositie werkstukken der K. en O.-cursussen A N.C.V.B.-Zui(l West sluit seizoen af «KIEM ¥111 MI BI F0TO- 6MFIE Kon. zilver voor C.F.A.Kamphues Het eigen-ik bewaren! IN BOERHAAVEZAAL: W. J. ZIRKZEE NEDERLAND profiteert van ruimtevlucht Mej. M. Nederburgh overleden KNIPOOG NAAR HET KIND Chauffeur reed op agent in Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 mei 1963 Tweede blad no. 309i»:> Als andere jaren hebben wij met grote aandacht en erkentelijk- beid kennis genomen van de gevarieerde resultaten der diverse K. en O.-werkcursussen. welke thans te zien zijn in de Boerhaave- Met welk een toewijding hebben ook in het afgelopen seizoen velen zich gegeven aan het tekenen, aquarelleren en schilderen jo.l.v. de heer Buurman), de fotografie (de heer Kikkert), het bloemschikken (de heer Kriest), het boetseren (de heer Snoek) of bet vervaardigen van geschenken (mevrouw Blanken) en met boeveel voldoening kunnen zij nu op hun werkstukken terugzien! deryen op een nieuwe wyze gaat be zien. En dikwijls weegt het obser veren zwaarder dan de resultaten, waarbij spr. niets wilde afdoen aan de waarde van die resultaten. Het werkstuk en de mentaliteit dient men by elkaar op te tellen. Er is daarbij de vreugde van het actief- bezig-zijn en die vreugde spreekt ook uit het voor deze expositie bijeen ge zochte. Spr. hoopte, dat ook de be zoekers daaraan hun vreugde zouden beleven en verklaarde hiermee deze tentoonstelling geopend. Wij constateerden ook ditmaal in elke groep geslaagde proeven van bekwaamheid. Vanzelfsprekend gaat het hier om werkstukken van minder of meergevorderden, waarbij hoofdzaak is de liefde en overgave, welke aan de vervaardiging ten grondslag ligt. Meermalen wordt het oog ook geboeid door werkelijk frap pante staaltjes van waardeerbaar kunnen. Het verheugende bM dit alles Is. dat er gelukkig ln een tijd. waarin tallozen zich slechts „laten leven" en als gevolg daarvan het „eigen-Ik" to taal verliezen, daarnaast nog zo ve len zijn, die dat „eigen-Ik" beslist be waren willen en tot hogere en wij dere ontplooiing wensen te brengen. Dat K. en O. hen hiermee met deze cursussen een handje helpt, valt niet genoeg te prijzen! Een bezoek aan deze expositie, waaruit duidelijk valt af te lezen, wat de amateur vermag, kan dan ook van harte worden aanbevolen! H. Ja: voldoening voor henzelf, vol- lening ook voor de toeschouwers, e gisteravond ter gelegenheid van [opening in groten getale aanwezig ven en luisterden naar het ope- ingswoord van de heer J. N. van 'essem, directeur van het museum De Lakenhal". Deze wees o.a. op het nut van de lelfwerkzaamheid" en behandelde t vraag in hoeverre het amateuris- rzich thans in een ernstige crisis bevinden, waarbij dan de radio d de t.v. als de schuldigen worden ingewezen. Wanneer spr. echter de rogramma's wel eens ziet of hoort, Veroorzaker van dodelijk ongeluk op Hoge Rijndijk trijgt een maand Voor het Haagse gerechtshof heeft hoger beroep terecht gestaan een oopman uit Hazerswoude, die te aden met de door hem bestuurde uto woest zou hebben gereden, aarbij de drank ook een rol zou ebben gespeeld. De gevolgen waren mstig. want op de Hoge Rijndijk erloor de man de macht over het tuur waardoor enkele personen wer- fcn aangereden. Hierbij werd een ersoon gedood en twee andere •aar gewond. De rechtbank veroordeelde ver achte tot f250 boete, een maand cvangenisstraf voorwaardelijk en ntzeggen der rijbevoegdheid gedu bde een jaar. In hoger beroep vorderde de adv. wieraal vier maanden gevangenis- traf en intrekken van het rijbewijs «durende twee Jaar. Het hof heeft arrest gewezen en erdachte veroordeeld tot een maand cvangenisstraf en intrekken van het (bewijs gedurende een Jaar met af- rek van de tijd waarin het reeds is Bgetrokken. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK r Aangenomen naar 's-Grevelduln- Wle R. T. Hulzinga te Ouderkerk IJaael Bedankt voor Woudenberg van den Berg te Veenendaal. GEREF. KERKEN' .Beroepen te Rllland-Bath G. Manen- kand .te A'dam. die geen ver- c«e beroepen ln overweging kan ne- Umen te Emmeloord (N.O.P.) (vac. C. Schouten) E Jansen te Goes f lewedorp G. Manenschljn, kand. te *dun. 6E*EF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Schlldwolde R. te Velde Ommen. Een der fraaie hoekjes. (Foto L.D./Holvast) zou hij evenwel geneigd zijn, deze schuld in twijfel te trekken. Verheugend noemde spr. het toe genomen museumbezoek, de grotere spreiding der bezoekers naar leeftijd en milieu: het museum is thans tot een prettige verblijfplaats voor velen geworden. Men*schynt ook meer te lezen dan vroeger; daarbij is de spreiding eveneens veel gunstiger. Er zijn thans voor amateurs mogelijk heden te over en voor een K. en O.- initiatief als het onderhavige is ge lukkig altijd belangstelling. Cursussen als deze betekenen niet alleen een aangename tijdpassering, doch stimuleren op allerlei gebied de deelnemers tot verruiming van hun inzichten, b.v. wat betreft de kleu- renharmonie. Het zélf-experimente ren leidt er ook toe, dat men schil- Trerford - Bouclé en moquette tapijt. In vele kleuren voorradig. Ook 380 breed. TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA Onrechtmatig kweken wordt gestraft „Het kan best zijn. dat op den duur het teeltrecht vrij komt, maar dan wil ik alvast meedelen, dat ik tot de laatste dag waarop de bestaande re geling geldt, straffen voor overtre dingen zal eisen." zei de officier van Justitie bij de Haagse politierechter. Een kweker uit Ter Aar beriep er zich min of meer op, dat de kans bestaat dat het teeltrecht zal worden opgeheven. Hij had zich nu aan een overtreding van de verordening schuldig gemaakt met 500 m2 koude kas. waarvoor hij geen vergunning bezat. De officier berekende, dat voor de anjers op die manier on rechtmatig f 2.220 bruto winst was gemaakt en op grond hiervan, werd nu een boete van f 500. volgens de officier de zuivere winst, geëist. „Was dat maar waar", opperde ver dachte. De rechter vond ook. dat de rege ling gehandhaafd behoort te worden. „Anderen doen het ook en die zouden door de overtreders gedu peerd worden." constateerde de rechter die verdachte conform de eis van de officier veroordeelde. Nederland is gisteren opnieuw doorgedrongen in vele miljoenen Amerikaanse gezinnen via enkele honderden televisiestations van kust tot kust in de Verenigde Staten. Grote delen van de in totaal tien uur durende opnamen, welke de N.B.C.-Today Show op Initiatief van de A.N.V.V. onlangs in vijf dagen over Nederland uitzond zijn gisteren herhaald tussen de overschakelingen, welke op geregelde tijden plaats hadden naar het ruimteschip van astronaut Cooper. Hierdoor is bereikt, dat het extra grote aantal Amerikanen, dat via het televisiescherm de tocht van de astronaut volgt gedurende 24 uur bij herhaling met de aantrekkelijkheden van Nederland werd geconfronteerd. Oud-tekenlerares h.b.s voor meisjes Telefoonkabel vernield Op 6 september was een onder aannemer bezig grondwerken uit te voeren voor de bouw van studenten flats te Leiden. De bestuurder van de dragline, een 21-jarige aannemers- zoon uit Rijpwetering, zou hierbij te diep hebben gegraven, als gevolg waarvan een telefoonkabel werd ver nield. Nadat een monteur was gekomen en de nodige aanwijzingen had gege ven. werd het werk voortgezet, doch voor de tweede maal werd te diep gegraven en een kabel vernield. In verband hiermee had de Jongeman zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Hij zette uiteen dat op de tekening van de tuin waarin hij het graafwerk verrichtte, de ka bel niet was aangegeven. Deze be hoort op minstens 70 cm. diepte te liggen. Nadat het werk was voort gezet en voor de tweede maal een kabel was geraakt, zou volgens ver dachte die kabel hoger dan 70 cm hebben gelegen. Dit werd evenwel bestreden door getuigen, o.m. de chef van de tech nische dienst C. G. Spierenbrug. die verdachte had gewaarschuwd. Vol gens getuige zou toen dieper dan 70 cm. zijn gegraven en de kabel werd beschadigd. De officier van Justitie by de Haagse politierechter wees erop. dat dergelijk soort zaken zich vaker voor doen en dat aannemers niet altijd even zorgvuldig ztfn. Men behoort zich er tevoren van te vergewissen waar kabels en leidingen liggen. De eis luidde f75.- boete. De politierech ter veroordeelde tot f 60.- boete. I Prinses Gracia verwacht baby Prinses Gracia van Monaco ver wacht haar derde baby, aldus heeft een oom van de voormalige filmster gisteren medegedeeld. Zondagavond geeft de VARA televisie onder regie van Eimert Kruidhof een opvoering van de thriller ,.De zaak Kovacs'' met in de hoofdrollen (vJ.n.r.) Wim de Haas. Camille de Vries. Son- ja Brill en Eric van Ingen. CAFÉ-RESTAURANT BOERHAAVE Chinees - Indische keuken. Nu ook zondags geopend. Gezellig terras. Ruime parkeergelegenheid. BOERHAAVELAAN 188A (ingang flatgebouw). Houtsnijkunst in beeld In het wykgebouw ,,'t Boshof heelt de heer C. Wijker uit Egmond aan Zee gisteravond voor de afdeling Zuid-West van de N.C.V.B. een lezing gehouden over zijn houtsnijkunst. Tijdens het vertonen van een groot aantal zelfvervaardigde kleurendia's en zwart-wit-beelden vertelde de heer Wijker onder het motto „Evan gelie in hout", dat hij ruim 40 Jaar geleden als timmerman in aanraking kwam met houtsculpturen tijdens de restauratie van een kerk in zyn woonplaats. Hy vatte een dermate grote liefde voor de kerkversiering op dat hij in de avonduren een beitel in een stuk hout zette en na lang pro beren zijn eerste scheppende werk tot Het gezellige boekje is het van de (t/m 18 mei) Het ligt voor u klaar bij uw foto handelaar! stand wist te brengen. Het snijden van plastiekjes uit een reliëfs in het hout met de bedoeling een soort pre diking van het Evangelie in hout te realiseren werd zijn enige liefheb berij. De heer Wfjker maakte duidelijk, dat hij aan het snijwerk begint zon der vooraf een schets of een onder werp te hebben gemaakt. Hij over denkt een uit te beelden gegeven zo lang tot hij zijn paneel of plastiek tot in het kleinste detail voor ogen ziet en zet dan zonder meer de beitel in het hout. Naast bijbelse onderwerpen hakt deze kunstenaar ook genrestukken uit hout: o.m. twee gekentekende figuren, die de oorlog verbeelden, de stranding van een schip en de slag om Stalingrad. Enkele van zijn stuk ken waren deze avond ln werkelijk heid te aanschouwen. Met deze geslaagde avond en het dankwoord van de presidente, mevr. G. A. J. van DaatselaarSomsen, tot de heer Wijker gericht, sloot de afdeling Zuid-West tevens het win terseizoen 19621963 af. Tot tweemaal toe heeft een chauf feur van een vrachtwagen gisteren een stopteken van een Amsterdamse agent genegeerd. Een van de agenten moest zich met een snelle sprong in veiligheid stellen, toen de chauffeur plotseling gas gaf. In de Jan van Galenstraat negeer de de chauffeur het stopteken van twee agenten, die daar verkeerscon trole verrichtten. Ongeveer 25 meter verder stond nog een agent, die dit zag gebeuren en toen een stopteken gaf. Opnieuw verhoogde de chauffeur echter zijn snelheid zodat de agent bijna werd overreden. Omdat men het kenteken van de wagen had genoteerd, wist de politie de chauffeur in de loop van de dag op de Geldersekade aan te houden Het is een 36-Jarige Amsterdamse koffiehuishouder De man. die niet ln hef bezit is van een rijbewijs en een belastingkaart, is vandaag voor de officier van Justitie geleid. Leidse teams voor stedenontmoeting De driesteden-ontmoeting Delft AmersfoortLeiden wordt dit week einde in Delft gehouden. Sedert vele jaren staan er ook weer enige atle- tieknummers op het programma, na dat Amersfoort lange tijd geen kans heeft gezien een atletiekploeg op de been te brengen. Morgenmiddag om half vier treden atleten van de drie steden aan op de sintelbaan Brasserskade. om elkaar op een aantal nummers partij te geven. De Leidse ploeg komt met de vol gende atleten uit Dames: 100 meter H. Pauw (Spor tief), J. Dorlandt (Bataven)ver- springen H. Pauw (Sportief), J. Dor landt (Bataven». Meisjes: 60 meter Th. Lagerwey (Nw. Brunhilde). B. Pauw (Sportief); verspringen; Th. Lagerwey (Nw. Brunhilde). B. Pauw (Sportief).) Heren: 100 meter: T. v. Rooyen (Bataven), C. v. Venetiën (Holland); hoogspringen: P. v. d. Haak (Hol land), P. Bank (Bataven); kogelsto ten G. Roosing (Holland), D. Later- veer (Holland'; Olymp. estafette 800 400—200—200 resp D. Borst (Bata ven). A. Kingma (Holland), T. v. Rooyen (Bataven), P. Bank (Bata ven) of C. v. Venetiën (Holland). Jongens. 600 meter: P. Belt (Bata ven). E. Kanbier (Holland). Het Leidse korfbalteam, be staande uit Junioren tot en met 18 Jaar die ln de competitie van de LKB uitkomen ls voor deze wedstrijden als volgt samengesteld: Aan vol. dames: H. Zitman (KNS) en M. Luystertwrg (Crescendo heren: C. Vavier en D. Carree (bei den KNS). Midden, dames: L. van Popta (Fluks) en W. v. d. Linden (KNS); Heren: F. de Haas en R. Niesing (bei den Fluks). Verdediging, dames; C. Meyer en B. Vink (beiden Vic. Orientis)Heren: B. Neuteboom <V.O.) en G. v. d. Wa ter (De Algemene). Reserves, dames: D. Korenhof (VO) en M. Nieuwenburg Noorderkw Heren: P. Vinoourt (Zuiderkw.) en P. de Graaf (De Algemene). De wedstrijden beginnen om 3.30 Mej. M. H. NEDERBURGH zoals vele oud-leerlingen zich haar zullen herinneren. Een bij vele oud-leerlingen van de Louise de Collgny-h.b.s. In dankbare i herinnering voortlevende figuur, mej. 1 M. H. Nederburgh. is gisteren In de ouderdom van 91 jaar overleden. Bijna dertig Jaar heeft mej. Neder burgh aan deze h.b.s. tekenonder richt gegeven. Zy had op dit terrein een vindingryke geest, had altjjd nieuwe plannen en heeft het teken onderwijs tot op de dag van haar af scheid eind 1935 steeds aange past aan moderne technieken. zy liet daarby veel over aan eigen fantasie en was een zeer kundige docente, wier belangstelling voor de kunst niet beperkt bleef tot het eigen land. Kunstgeschiedenis, zo was haar stelregel, brengt de opvoeding tot schoonheid, op een hoger plan Schoonheid, gevoel voor kunst, is ze ker geen luxe. Hiervan heeft zy steeds haar leerlingen doordrongen, j Mej. Nederburgh. die in 1872 werd geboren, was eerst enige Jaren in Den Haag tekenlerares, waarna zy ln 1906 in geiyke functie werd benoemd aan de toenmalige h.b.s. voor meisjes aan de Garenmarkt. Tot haar af scheid in 1935 heeft zy zich met grote toewijding en byzondere ken nis van zaken aan haar leeropdracht gegeven. Daarnaast was zy in de schoolgemeenschap een samenbun delende figuur. TRESLONG - Hillegom Dag. diner- ensolrée dansante NU ONBEPERKT KIP ETEN f 6.50, (bedien, lnbegr.). Zalen voor vergaderingen en partyen tot 1200 pers. In verband met het gouden jubi leum van de Ned. Rotogravure Maat schappij dat vanavond op grootse wyze in de Stadsgehoorraal wordt ge vierd, had vanmorgen reeds de huldi ging plaats van de heer C. F. A. Kamphues. Het is nameiyk byna veertig jaar geleden, dat de heer Kamphues bij dit Leidse bedrUf in dienst trad. De jubilaris ontving tU- dens een intieme byeenkomst in de koffiekamer van het Stadhuis uit handen van de loco-burgemeester. S. Menken, de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De loco-burgemeester memoreerde, dat de heer Kamphues op Jonge leef- tyd in de montageafdeling werd ge plaatst, waar hy van een goede aan leg biyk gaf en ijverig werkte. In 1957 kreeg de Jubilaris de functie van voorman te vervullen. „De konink lijke onderscheiding wordt U uitge reikt als biyk van erkenning voor Uw Loco-burgemeester S. Menken speldt de Koninklijke onder scheiding op. (Foto L.D./Holvast) prestaties in het bedryfsleven", ad de wethouder. De heer J. C. Stafleu, een van de directeuren van de N.R.M., die zich zeer tevreden over de capaciteiten van de jubilaris toonde, overhandigde hem tenslotte de draagmedaille. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elisabeth, dr van J, v. d. Meer en E. H. P. Hersche; Gerardus Lau ren tl us Wilhelmu». zn van A. J. Trom- pert en J. E. Hogervorst; Maria Ja- coba Petronella, dr van A. J. Slats en G. C. M. v. d. Bijl; Marcel Abraham, zn van A. KeIjzer en M. de Tombe. Jacob, an van C. van Dyk en J. Ryns- burger; Robertua Alexander Maria, zn van J. Verhoog en M. C. E. Klenjet; Arendlna. dr van G. M de Monyé en A. Dondorp; Nataachja Bettlna Margretha, dr van W. J. v. d. Berg en C. M. Baart; Carolina Jacoba M.. dr van W P de Koater en O. C. M. Schoo. GETROUWD I. Ie Febre en E. Kleyn: A. de Vlnk en A. O. Tenwolde; C. F. Nleman en M. van Tol; B. van den Berg en T Spruyt; C. 8. van Katwijk en J E. Bousle; J. J. de Wolf en E. Nlcolal; A. J. Cambler en J. van Putten; A R. van Willigen en H. van Baaren; A H van der Haven en T. M. Gerritsen; A. van den Bos en O. van der Steen. K. van der Eerden en G. 8. Halmans W. D. Regeer en C. J. van der Zeeuw. J Hultema en A. M. Dlaaevelt. OVERLEDEN A. K. van der Molen, 11 maanden, dochter; J. Hoek, 81 Jr, man.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3