looper perfect geland na Jaling met handbesturing WART Koningin begint: met inwinnen van adviezen li gezichtsveld van de bergingsvloot LI van Eijsden leidt A.R.-Kamerfractie GEEN akkoord over kwestie-Kasjmier MEST, alles Vlieland LEUKE MAN IN LEUKE JAS Spannend einde van zeldzame vlucht Automatisch fsteem defect achtig negers Birmingham eroordeeld Wasmachines iemco n.v. Contact met de „Mars-1" is verbroken KABINETSFORMA TIE TEGENSTELLINGEN TE GROOT Vijftien jaar onschuldig in de gevangenis LANGDURIG GESTRAFTEN GAAN NAAR WINSCHOTEN zus of zo VN-controle op W.-Irian 3.85 uc/ W&e FILMS i CAMERA'S tentvs ericht t maart 1860 VRIJDAG 17 MEI 1963 No. 30959 EIDSCH jjteur: E. A. E. van Dlshoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 835 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mannacht enkele minuten voor half een Nederlandse tijd daalde polsslag in Cape Canaveral en tientallen controle stations over gehele wereld weer tot de normale snelheid. Enkele uren had i onder zware spanning de laatste fase van de ruimtevlucht van jper en de zeer moeilijke landingsmanoeuvre gevolgd, terwijl de ntevaarder, blijkens zijn stem en zijn automatisch doorgeseinde tslag de kalmte zelf bleef ondanks technische moeilijkheden. )m 00.25 uur kwam het verlossende bericht, dat de cabine, tij- s de daling op koelbloedige wijze door de astronaut zelf in its van door het defecte automatische systeem bestuurd, op de lc Oceaan was gedaald in het zicht van het vliegdekschip arsarge". Een reis van 960.000 km in 34 uur en 21 minuten was einde op slechts enkele honderden meters afstand van de ber- gsvaartuigen. looper kwam pas uit zijn cabine toen deze aan dek van het gdekschip was gehesen: monter, rustig en meer dan voldaan r de vlucht, die niet anders genoemd kan worden dan een tech- h meesterstuk van de eerste orde, een schoolvoorbeeld van cisie dat niet makkelijk na te volgen zal zijn. 'ot kort voor het einde van de it scheen alles perfect te verlo- Talloze experimenten werden voerd door Cooper, die boven- na zijn nachtrust van byna uur zich vooral bezig hield met raferen en filmen, en er nog vier omwentelingen aakt moesten worden bleek uit rschuwingslampjes in de cabine op Cape Canaveral, dat er iets in rechtbank in Birmingham. In imerikaanse staat Alabama, heeft iren ongeveer tachtig negers «e- het deelnemen aan betogingen ier vergunning veroordeeld tot dagen hechtenis. Bepaald werd de beklaagden tegen betaling van Iddeld duizend dollar per persoon rijheid kunnen worden gesteld. st schijnt dat de stedelijke auto ten door dit proces willen laten dat zij zich niet storen aan het sn negerleiders en zakenlieden ürte akkoord tot geleidelijke op ing van de rassenscheiding in de veroordeelde negers behoorden de naar schatting 2.000 arrestan te naar aanleiding van de re- e demonstraties tegen de rassen- iding waren aangehouden, maar vonge week na de totstandko- van het genoemde akkoord •lopig in vrijheid werden gesteld, et proces moest enige tyd worden eschort, doordat een der rechters de zaal overleed aan een hart- val. Voor A.E.G. volautom. - water - sanitair «IGRACHT 18 TEL. 23951 WEERBERICHT ONBESTENDIG Bilt verwacht van heden- tot genavond half tot zwaar bewolkt tijdelijk enige regen. Matige, la- en dan krachtige wind tussen st en west. Vry koud. (Opgemaakt om 11.15 uur.) 18 MEI 00 op: 4.43 uur; onder: 20.30 uur. "hop: 3 04 uur; onder: 14.00 uur. Jwater te Katwijk te 10.52 en uur, laagwater te 6.06 en 18.59 blad bestaat uit 20 pagina'! haperde aan het automatische be sturingssysteem en aan het mecha nisme dat de remraketten voor de landing in werking zou moeten stel len. Cooper kreeg toen opdracht de besturing zelf ter hand te nemen en zelf de gehele landingsmanoueuvre uit te voeren. Hoogspanning Over de gehele wereld heerste van dat moment af hoogspanning in de tientallen controlestations en even zeer spanning bij de miljoenen, die via radio- en televisie-reportages de opzienbarende vlucht volgden. Tech nici wisten, dat het uitvoeren van de landingsmanoeuvre met handbestu ring hijzonder moeilijk was, en dat de kleinste fout of onzuiverheid de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. en volmaakte rust Twee mensen bleven er uiterlijk volkomen rustig onder: Cooper in zijn ruimtecabine die met een snel heid van 28.000 km per uur om de aarde raasde, en zyn voorganger in de ruimte Glenn, die voortdurend met hem in radiocontact stond en aanwijzingen gaf voor de moeilijkste laatste fase van de vlucht. Er was bij de training natuurlijk ook met deze mogelijkheid rekening gehou den, maar de werkelijkheid is toch altijd andersen riskanter. Coo per zou de eerste Amerikaan zijn, die volledig zelf zou moeten besturen tij dens de terugkeer naar de aarde. Cooper slaagde er in op de seconde nauwkeurig de remraketten van de Mercury in werking te stellen. Daar door verminderde de snelheid en viel de cabine terug naar de aarde. Vóró het binnenkomen van de dampkring werd het raket-mechanisme af geworpen. Enkele minuten later on derging Cooper de zwaarste beproe vingen tydens het afremmen in de atmosfeer waarbij zich een enorme hitte ontwikkelde. Ook in die uiterst kritieke fase bleef Cooper koelbloedig de cabine in de juiste stand houden, terwijl hy rustig sprak met Glenn. In de roos Ten zuidoosten van Midway-eiland wachtte het vliegdekschip Kearsarge met een grote vloot bergingsschepen. Daverend gejuich van de opvaren den ging op, toen de cabine werd waargenomen doordat zich de twee parachutes binnen gezichtsveld ont plooiden. Om vijf minuten voor half een plonsde de cabine ln de zee, ln Het radiocontact met het Rus sische ruimtevaartuig „Mars-1" is verbroken, aldus meldde gis teren het persbureau Tass. De Mars-1 bevindt zich op 195 miljoen km. van de aarde en op 11 miljoen km. van Mars. Er worden pogingen in het werk gesteld de verbinding te herstel len. Het toestel is in november j.l. gelanceerd. Westelijke waarnemers in Moskou hebben de indruk ge kregen, dat het verbreken van het contact een grote teleurstel ling voor de Russische geleerden >n technici is, dit temeer, omdat het vierde Russische schot op de naan in april j.l. evenmin een mcces is geworden. zicht van het vliegdekschip. De stem van Cooper bleef voortdurend kalm, en toen wist men, dat de wonder baarlijkste prestatie in de Ame rikaanse bemande ruimtevaart was geleverd: een tocht van bijna een miljoen kilometer, besloten met een perfecte landing met handbesturing in het hart van het doelgebied! (Men zie ook elders in dit Blad) Prins Bernhard heeft gisteren in Wageningcn het congres over democratie in West-Europa" geopend. De Prins in gesprek met de Ghanese student leboah Asuamah. (Van onze parlementaire redacteur) Koningin Juliana is vanmorgen in Huis ten Bosch begonnen met het in winnen van adviezen aangaande de kabinetsformatie. Als eerste maakte de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zyn opwachting. Na hem ontving de Koningin de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiei. Omstreeks het middaguur arriveerde de vice-voor- zitter van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, in het paleis. Ver volgens zou de Koningin de tien frac tieleiders horen. Naai- mag worden aangenomen hebben de meeste adviseurs als hun standpunt uiteengezet, dat een KVP- er moet worden belast met de zorg voor een nieuw kabinet. Dat de benoeming van een KVP- formateur of -informateur het meest voor de hand liggend wordt geacht, werd duidelijk na de vergaderingen die de vyf grootste fracties gisteren in het. Tweede-Kamergebouw hebben ehouden. Tijdens deze fractieverga- leringen werd de politieke toekomst aan een beschouwing onderworpen. Daarnaast was de benoeming van een fractievoorzitter aan de orde. Voorzitters Zoals werd verwacht, blijft dr. W. P. L. M. de Kort voorzitter van de KVP- India cn Pakistan hebben geen overeenstemming kunnen berei ken over de kwestie-Kasjmier. Dit is gisteren in de Indiase hoofdstad bekendgemaakt in een gemeenschappelijk communiqué van de delegaties van beide lan den. die het in Karatsji begon nen overleg in Nieuw Delhi had den voortgezet. India staat afwijzend tegenover het voorstel van Pakistan om een in ternationaal bestuur over het dal van Kasjmier in te stellen, in afwachting van het houden van een volksstem ming in dit gebied. Het voornaamste struikelblok b(j de onderhandelingen, welke woensdag voor de zesde maal werden hervat. Is de staatkundige toekomst van Kasjmier geweest. Pakistan heeft niet ingestemd met een verdeling van het dal of het in stellen van een gemengd Indiaas- Pakistans bestuur over dit gebied. Zoals bekend werd in 1948 b(J de onafhankelijkheidsverklaring Kasj mier door toedoen van de Hindoese maharadja een deel van India, hoe- De gouverneur van de Neder landse Antillenmr. N. Debrot is gisteren in ons land aange komen voor een werkbezoek. De gouverneur werd op Schiphol verwelkomd door de vice-minis ter-president. drs. H. A. Kort hals. wel de mohammedaanse bevolking pro-Pakistan is. De leider van de Pakistaanse dele gatie heeft op een persconferentie te Nieuw Delhi verklaard, dat zyn land Engeland en de VS heeft ver zocht om een nadere toelichting op hun voorstel om tussen India en Pa kistan te bemiddelen. HU zei ook. dat de meningsver schillen tussen belde landen over Kasjmier zo groot zyn, dat het geen zin heeft om een ontmoeting tussen premier Nehroe van India en presi dent Ajoeb Khan van Pakistan te bewerkstelligen. fractie. De VVD-fractie, die slechts betrekkelijk weinig vergadertijd nodig had. wees mr. E. H. Toxopeus aan. de fractie van de CHU mr H. K. J. Beer- nink. De AR-fractie zal worden geleid door de heer H. van Eijsden, bijge staan door mr. B. W. Biesheuvel als tweede voorzitter. „Men moet ons als een soort presidium zien", zei de heer Biesheuvel na afloop van de vergade ring. De PvdA-fractie wijst pas een nieuwe voorzitter aan, als de Kamer in nieuwe .samenstelling bijeenkomt Waarschijnlijk zal prof. dr. A. Vonde ling worden herbenoemd. Van de PvdA vergaderden gisteren de frac ties van de beide kamers gezamenlijk. Voorzover duidelijk is geworden ne men de meeste fracties vooralsnog een afwachtende houding aan. De formateur zal in de vorm van een program de kaarten op tafel moeten leggen. Wellicht speelt hij daarbij nauw samen met de verwante ARP en CHU. Uit het overleg met de VVD en de PvdA zou dan moeten blyken, welke niet-confessionele partner zich het meest tot verwezenlijking van dit program voelt aangetrokken, zonder dat daarbij van confessionele zijde te veel concessies moeten worden ge daan. Eisen I samenwerking blijft beperkt tot de drie confessionele partijen en de VVD. En niet alleen dat punt. maar ook strijdpunten als het woningbouwbe leid i verhouding tussen woningbouw en andere bouw en tussen woning- wetbouw en vrij woningen) en het opheffen van de inkomensgrens bij de kinderbijslagverzekering. Uit parlement Aan PvdA-zijde wordt voorts voor keur uitgesproken voor een kabinets formateur. die voorkomt uit het par lement. In dit geval dus dr. De Kort. Andere fracties zullen echter gaarne opnieuw in zee gaan met prof. De Quay. De voorkeur voor de huidige premier is daar duidelyk. Vraag blijft, of de heer De Quay zelf bereid is. een actieve rol bij de kabinetsformatie en eventueel ook in het nieuw te vormen kabinet te spelen. Toch heeft de voorzitter van de KVP-fractie, dr. De Kort, met jour nalisten een naar zyn mening opti mistisch gokje opgezet, dat het nieuwe kabinet op 15 juli zal zijn ge vormd. Allerlei praktische zaken zijn intus sen ook al aan de orde geweest. Ka mervoorzitter Van Thiel besprak gis teren met enkele politieke leiders, o.m. prof. Vondeling, de indeling van de zitplaatsen. Omdat er, als gevolg van de winst van de KVP en het GPV, nu tachtig afgevaardigden van confessionele partyen zyn, moet de PSP die thans nog rechts zit. naar de linkerzyde van de vergaderzaal verhuizen. Aan die zijde zullen ook de drie leden van de Boerenpartij een plaats krijgen. Vrij duidelyk ls de houding van de socialisten. Men beseft daar goed, dat een partij, die vyf zetels heeft verlo ren. niet bij voorbaat met eisen kan komen. De PvdA is in principe wel bereid mee te regeren, maar zal haar beslissing geheel laten afhangen van het program, dat haar wordt voorge legd. In socialistische kringen viel te beluisteren dat de punten uit het PvdA-program feitelijk woord voor woord ook in het program van de KVP zyn te vinden. Doorslaggevend is echter, welke voorrang de KVP wil geven aan de vele in haar program genoemde punten. Hiervan hangt de beslissing aan PvdA-zijde in hoge mate af. Een kabinet op zo breed mo- gellyke basis, dus samensteld uit ver tegenwoordigers van de vijf grote partijen, acht men aan socialistische zijde weinig reëel Men wijst in dit verband vooral op het punt van de commerciële televisie, dat PvdA en VVD verdeeld houdt. Overigens zal het tv-vraagstuk on getwijfeld ook een rol spelen, als de Twee Oostenrijkers, die vyf tien jaar gevangenisstraf hebben uitgeze ten op beschuldiging van moord, zyn onschuldig bevonden en vrijgelaten. De veroordelingen zijn destijds geba seerd op bekentenissen, die zijn afge legd nadat de beklaagden met scopo lamine waren ingespoten om hen te laten praten. Enige tientallen langdurig gestraften zullen tegen het einde van dit jaar overgebracht worden van de Bre dase strafgevangenis naar die in Winschoten. De plannen daartoe zijn in het ministerie van Justitie uitgewerkt. Voor dit doel zal de ge vangenis in Winschoten worden verbouwd en extra beveiligd, waar mee nog verscheidene maanden ge moeid zullen zijn. Onder de langdurig gestraften in Breda bevinden zich ook de vier Duitse oorlogsmisdadigers Willy Lages (60), Franz Fischer (60), F. H. Aus der Fuenten (63) en Joseph Kotalla (54), die indertijd tot le venslang zijn veroordeeld wegens tijdens de oorlog in Nederland ge pleegde misdrijven, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren in antwoord op vragen verklaard. Hy zei, dat het aantal van de lang durig gestraften in de gevangenis van Breda thans bepalend was voor het regime aldaar en dat men bij de verwijdering van deze gevan genen de „overblijvers" een beter aangepaste behandeling kon geven. De gevangenis in Winschoten zal dan uitsluitend benut worden voor enige tientallen langdurig gestraften, „die meer dan normale beveiliging nodig maken", aldus de woordvoerder. Deze extra beveiliging zal - behalve in de nu aan te brengen voorzie ningen in het gevangenjsgebouw ook bestaan uit extra bewakings personeel. Advertentie Een aantal functionarissen van de Verenigde Naties, dat deel heeft uit gemaakt van het voorlopig bestuur over West-Irian. zal zich periodiek naar dat gebied begeven om zich er van te verzekeren, dat de Indonesi sche regering zich houdt aan haar akkoord met de VN, in het bijzon der wat betreft het zelfbeschikkings recht van de bevolking. Dit heeft de chef van het kabinet van secretaris generaal Oe Thant, Narasimhan, gisteren op een persconferentie in New York verklaard. Narasimhan heeft verder gezegd, dat Nederland en Indonesië een kor ting van gezameüjk 15 miljoen gul den zullen krijgen van hun aandeel in de kosten van het tijdelijk VN-be- stuur over West-Irian. De korting kon worden gegeven wegens de ge- I zonde financiële omstandigheden, waarin de Verenigde Naties Nieuw- i Guinea hadden achtergelaten Asef/Flson volgens prijslijst 1963. Kunstmeststoffen voor pot. tuin en gazon. Mengsels ven natuurlijks ea kunstmest, met ot zonder onkruidbe strijdingsmiddel. RozenmeeL Kalk- en magnesiakalkmeststoften. - Natuurlijk* meststoffen door eigen Inkoop goed- koperl Gedroagde, gemalen, goed strooibare koestalmeet b.v. 1.96 per zak van 124 Hter. Ontzurende, st/uctuurver- beterende, organisch rijke hufavuü- compost per zsk van 25 kg weet heeft Nieuwe Rijn 90 Tfn 20624 (01710) Moderne regenjassen ook In Terlenka: Guildhall. Mercury en Falcon v a. 49 - !Uit het Leidsch Dagblad van V 19 Mei 1863: Een inwoner van Buch Engelandzekere Scott, is wegens 20 vloeken tot 40 shil- f ling boete veroordeeld. Hij f heeft hiertegen hooger be roep aangetekend omdat hij 20 maal denzélfden vloek heeft herhaald. Men verlangt tegen 1 Augustus eene dienstbode eene burgerpot goed kunnen- 'f de koken en het huiswerk verrigten. Huur f60 's jaars Adr. bur. Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1