ooper vandaag gestart ruimtevlucht roor lange Zwendelaar Pouillon duikt onverwachts op Gisteren de eerste mislukte poging GOEDERENTREIN RAMT 2 AUTOS Drie Stalinisten PRAAG ontslagen KIESn<£ VOOR ALLE KAMERS STRAFVERVOLGING VOOR ONTGROENINGSEXCES Rassenrel in Praag Spoorbomen bleven open SENSATIE IN PARIJS Geboeid in rechtszaal 0STDUITSE urnalisten Brdacht van PIONAGE WEERBERICHT TIEN JAAR GEVANGENIS Wellicht eerherstel voor de slachtoffers van de processen „Kouseband" voor Koning Boudewijn Vertrek van Duvalier? (9ucf Qffieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 MEI 1963 No. 30956 EIDSCH DAGBLAD j| ecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ledenmiddag om 14.04 uur Nederlandse tijd is van Cape ]naveral de ruimtevaarder Gordon Cooper in de Mercury-ca- e „Faith 7" gelanceerd door een Atlasraket. De cabine is en- e minuten later in een baan om de aarde gekomen. Het is de oeling dat Cooper in 34 uur en 19 minuten 22 maal om de zal reizen en morgennacht in een gebied van de Stille 130 km. ten zuidwesten van Midway zal landen. Daar "icht een vloot van bergingsschepen, ïisteren mislukte de eerste poging voor deze ruimtevlucht van lerhalf etmaal door kleinere technische storingen. Ongeveer en minuten na de start kon worden bericht, dat de Mercury- I ine in de juiste baan was gekomen. Er bestond gedurende de iele start radiocontact met Cooper. ledenavond zal de lancering op de Nederlandse televisiescher- te zien zijn van 18.05 tot 18.11 uur. Vannacht van 00.07 tot 7 uur volgt een herhaling, aangevuld met beelden uit de rcury-capsule zelf, via Telstar naar Europa gezonden. Dieselmotor weigerde dienst - nvankelijk zag het er gisteren ïaal nogal gunstig uit. Bij de te controle tijdens het aftellen en alle onderdelen van raket en ale in orde bevonden en men achtte, dat de lancering om twee zou kunnen geschieden. Een uur dat tijdstip deed zich echter iiJstoring voor. Het bleek dat een gewone dieselmotor, met behulp van de starttoren moest worden erold, niet wilde starten. Een |e in de olieleiding was daar- »Tde oorzaak. Men ging naarstig het reinigen van de leidingen iet verversen van de olie, terwijl icr geduldig in zijn capsule itte. In verband met de verkiezin- tn verschijnt het „Leisch Dag- ad" m/ogen met een ochtend- litie. Wanneer alles volgens de annen verloopt, zullen onze .lonnees, zowel in de stad als igeving, morgenochtend een f tra-editie in hun brievenbus f nden, waarin het volledige I niltaat van de verkiezingen, f iclusief de foto's van de ge- 'men Kamerleden, wordt be- t tnd gemaakt. was slechts een geringe tijdsre- de lancering zou zeker niet na uur Nederlandse tijd kunnen te vinden, omdat het dan niet genoeg meer daglicht zou zijn ,D-ochtendblad in het doelgebied in de Stille Oceaan bjj Midway, waar Cooper na 22 rondjes zou moeten neerkomen. Men moet dan over enige uren daglicht kunnen beschikken, omdat het op sporen en bergen van de capsule met de ruimtevaarder wel eens enige uren in beslag zou kunnen nemen. Deze tijdsgrens geldt ook voor de po ging van vandaag. Rodorccmtrole niet perfect Toen de motor van de starttoren het weer deed, werd besloten dat de start om 16.09 zou plaats vinden, maar dadelijk nadat dit besluit was gevallen meldde het waarnemings station op de Bermuda-eilanden dat de radar-apparatuur aldaar niet voor honderd procent goed functio neerde. Op zichzelf behoefde dit een geslaagde vlucht niet in de weg te staan, maar dit controlestation moet de koers van de capsule direct na het bereiken van de baan om de aarde nauwkeurig controleren. Zelfs een geringe afwijking zou op den duur enorme afwijkingen in de banen gaan betekenen, waardoor Cooper niet zou kunnen landen op zeegebied, waar bergingsschepen zijn gestatio neerd. De veiligheidsofficier op Cape Ca naveral wilde het risico van een on voldoende nauwkeurigheid in deze belangrijke baancontrole niet lopen en gelastte enkele minuten voor het Tegen Amsterdams student De officier van Justitie in Amster dam zal een strafvervolging instellen tegen een 21-jarige Amsterdamse stu dent die bij de ontgroeningsexcessen vorig jaar een groen op een stoel liet plaatsnemen en met een paraplu een plastic bekertje van zijn hoofd trachtte te slaan. De student raakte daarbij het hoofd van de groen, die verwondingen opliep. De zaken tegen twee andere Am sterdamse studenten, die na een on derzoek door een commissie van rechtskundigen in opdracht van de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, ook werden geverbaliseerd, zijn voorwaardelijk geseponeerd. Het betreft een incident in het sport- fondsenbad waarbij een groen met een stok op het hoofd werd geslagen, en de zaak tegen een oudejaars, die een gloeilamp temidden van een aan tal novieten wierp waarbij een hun ner aan een oog werd gewond. De officier van Justitie heeft deze besluiten genomen na een diepgaand onderzoek door de politie. Hij heeft daarbij niet alleen rekening gehouden met de resultaten van dit onderzoek, maar ook met de aan de betrokken studenten door het college van rector en assessoren van de Universiteit van Amsterdam reeds opgelegde straffen. Deze varieerden van een ontzegging de universiteit te bezoeken van een tot zes maanden. De student die nu vervolgd zal worden kreeg de zwaarste straf. Zijn ontzegging loopt op 1 juli a.s. af. De officier van Jus titie zal hem laten vervolgen wegens mishandeling. moment van de start de gehele vlucht voor gisteren af. Cooper kwam uit zyn cabine, la chend en opgewekt en nog steeds vol vertrouwen, dat de vlucht op korte termijn toch verwezenlijkt zou wor den. Hij ging vissen met enkele col lega's, en ging later, toen het besluit was gevallen dat de poging vandaag herhaald zou worden, naar bed om uit te rusten voor het experiment van vandaag. Volgens reizigers, die uit Tsjecho-Slowakije in Wenen zijn aangekomen, hebben zich vorige week zaterdag in Praag hevige gevechten tussen Afri kaanse studenten en Tsjechische jongelui voorgedaan. Verschei dene Afrikaanse studenten zou den ernstig zijn mishandeld door j togenbosch. driehonderd jonge Tsjechen. De i.ii.i r j li De man had verzuimd tijdig de politie hield zich afzijdig, aldus spoorbomen neer te laten. Een goede- deze reizigers, volgens wie vele rentrein daverde de overweg op juist Tsiechen oelnven dal de hnln op het moment- dat daar een trekker l sjecnen geloven, aat ae nuip met aanhanger een personenauto aan onderontwikkelde landen de passeerde. De trein greep beide wa- reden is van de achteruitgang 8ens- De cshauffeur van de het ste- ij nen beladen trekker met aanhanger van hun levensstandaard. I kwam met de schrik vrij, doch' dat Nalatigheid van een overwegwachter veroorzaakte gisteravond een ernstig ongeval op de bewaakte spoorwegovergang in de spoorlijn Den BoschNijmegen nabij de Orthenseweg in 's-Her- geluk was de beide inzittenden van de personenauto een vrouw en een man niet beschoren. De vrouw werd uit de wagen geslingerd. Zij werd met lichte verwondingen naar een ziekenhuis gebracht, waar ze pas veel later gevolgd werd door de be stuurder van de personenauto. Hij was met zijn wagen ongeveer 150 me ter door de trein meegesleurd. Met snijbranders moest hij uit de ver wrongen stalen resten worden be vrijd. Hij werd snel overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand was gisteravond redelijk goed. Door de aanrijding ontspoorde de locomotief met een as. Bussen moes ten worden ingelegd voor het vervoer van passagiers naar Den Bosch en Oss, terwijl spoorwegpersoneel zijn uiterste best deed de spoorweg weer zo snel mogelijk vrij te hebben. Tegelijkertijd werd de nalatige spoorwegwachter in het politiebureau danig aan de tand gevoeld over zijn verzuim. (Van onze Par ij se correspondent). Als een duveltje uit een doosje maar dan wel een heel bleek Westdultse politie heeft maan- vond een twaalftal in de Bonds- bliek werkzame correspondenten Oostduitse publiciteitsorganen resteerd en hun kantoren door- t, zo heeft het Westdultse minis- i van Justitie gisteren meege- i. De journalisten worden ver- t van spionage, het deel uitma- van een vanuit Oost-Duitsland de staatsvijandige organisatie en treding van de wet waarbij de nunistische party in West-Duits verboden is. politie heeft een grote hoeveel- belastend materiaal in beslag >men. In Bonn alleen al werden journalisten in voorlopige hech- genomen. Andere arrestaties en uit Hannover en Düsseidorf ld. zorgvuldig voorbereide actie is ins plan verlopen. Volgens het sterie van Justitie waren de kan van de Oostduitse journalisten iruime tijd in het oog gehouden, optreden van de politie was niet frijd met de persvrijheid. Oost- e journalisten kunnen in de Isrepubliek hun werk in alle vrij- verrichten, in tegenstelling tot Westduitse correspondenten in •Duitsland, aldus het ministerie Justitie. OPKLARINGEN Bilt verwacht van heden- tot [enavond: •ude nacht. Morgen overdag zon- Perioden. Maar in het binnen- ook enkele buien. Matige wind in dzaak tussen noordwest en noord, 'veer dezelfde middagtemperatu- Opgemaakt om 11.15 uur) 16 mei °P: 4.46 uur; onder; 20.27 uur 11 op: 2.09 uur; onder: 11.24 uur. Boater te Katwijk te 8.22 en 20.58 'aagwater te 3.45 en 16.14 uur. Gordon Cooper komt na bijna i rondvliegen. Vandaag wordt oummet bestaat alt 14 pagina'* vijf uur in zijn cabine te hebben gezeten, opgewekt lachend terug op de aarde, die hij gisteren en vandaag 22 maal had moeten een nieuwe poging ondernomen om Cooper in de ruimte te bren gen. en schraal duveltje is gister middag de beruchte architect- zwendelaar Fernand Pouillon plotseling opgedoken in Parijs, waar al twee weken een proces tegen hem aan de gang is. Pouil lon is zijn faam als grootmeester van de „Suspense" met een spec taculaire loopbaan die een aan eenschakeling van sensaties was, dus wel trouw gebleven. En zijn laatste „coup de theatre" heeft in het Parijse Paleis van Justitie nog wat extra opzien gebaard, nadat zijn advocaat de vorige dag nog had verzekerd dat het tribunaal niet meer behoefde te rekenen op de komst van zijn cliënt. De architect had zich vanuit zijn schuilplaats in Zwitserland, waar heen hU in september j.l. na zijn ont snapping uit een particuliere kliniek was gevlucht, 's morgens naar Parijs begeven. Hij arriveerde In een taxi bij het gerechtsgebouw, waar hij met een door twee politiecommissarissen werd gearresteerd. Na een verhoor van twee uur door de rechter van in structie verscheen Pouillon, met de boeien rond de polsen, in de bank der beschuldigden waar hij tussen de ze ven andere beklaagden plaatsnam. Bleek, mager en vermoeid kon hij zoals hij er uitzag, op zijn vroegere bijnaam van De Schitterende weinig recht meer doen gelden. Zijn advo caat poogde uit dat meelijwekkende voorkomen van zijn cliënt, die inder daad op een levend lijk geleek, on middellijk profijt te trekken door de president van de rechtbank te ver zoeken hem onder medische behan deling te doen stellen. Een verzoek dat de president met 't oog op vroe gere ervaringen voorlopig van de hand meende te moeten wijzen. Zijn fysieke en ogenschijnlijk uit geputte toestand weerhield Pouillon er echter toch niet van direct het woord te vragen en toen sprak hy vervolgens twee uur lang zonder on derbreking. Hij beklaagde zich vooral wel over de ondank die zijn deel was geweest. Ondank van de pers, die hem door het slyk had gesleurd, van de oud-minister voor de Wederop bouw, Pierre Sudreau, die hem vroe ger zijn erkentelijkheid betuigde om dat hij, Pouillon, de bouwprijzen met dertig procent wist te verminderen Ondank ook van de Franse slacht offers van de woningnood, van wie hij 25.000 families dan toch maar een onderdak had gegeven en ondank vooral van zijn vroegere associés, onder wie de oud-prefect Paul Haag die hij beschuldigde van schande lijk parasitisme op zijn rekening. Pouillon las ook nog een autobio grafische schets voor uit een school schrift. Als zoon van arme ouders had hy zich geheel op eigen krach ten opgewerkt tot het hoofd van een architectenbureau dat per maand 20 miljoen oude franken aan salarissen uitkeerde. De wending in zijn bril jante carrière schreef hij uitsluitend toe aan de profiteurs die zich als pa rasieten op zyn oeuvre van groot bouwmeester en kunstenaar hadden vastgezogen. Overtuigd heeft hjj zijn gehoor ze ker niet. Maar men kan evenmin zeggen, dat hij de zaal, de jury en de pers niet wist te fascineren. In elk geval is Pouillon, zo men er nog aan twyfelen mocht, geen alledaagse ver schijning. Hy maakte bovendien de stellige indruk aan zijn eigen op rechtheid. zo niet onschuld, heilig te geloven. Vandaag zou de rechtbank vermoedelijk beslissen of het proces volgens de aanvankelijke procedure ongewijzigd wordt voortgezet of dat de instructie aan de hand van per sonlijke verhoren van de hoofdbe- Koningin Julïana en Prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij een rondvaart maakten door de havens en Europoort. Het koninklijk paar aan boord van de „Pieter Caland" in gezel schap van burgemeester Van Walsum en echtgenote. Zes mi nisters en alle staatssecretarissen maakten deze tocht ook mee, die werd gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Waterweg. klaagde eerst zal aangevuld. De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering opgelegd aan een 24-jarige expeditieknecht uit de hoofdstad, die in de nacht van 18 op 19 augustus van het vorig jaar na een ruzie met een 55-jarige man op een zandter- rein nabij de Jan van Galenstraat in Amsterdam deze man eerst zoda nig wurgde, dat hij het bewustzijn verloor en hem daarna in een sloot wierp. De officier van Justitie had tien jaar met aftrek en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling geëist wegens doodslag en diefstal. Nadat de expeditieknecht zijn slachtoffer in de sloot had gegooid nam hij hem nog zijn ring en horloge af. Het von- nis was gebaseerd op de subsidiair moeten worden j ten laste gelegde diefstal met geweld pleging de dood tot gevolg hebbende. Voorstellen bij de Hoge Raad In Tsjecho-Slowakije zijn vo rige maand drie leidende com munisten uit hun functies onthe ven, aldus meldt 't Tsjechische persbureau Ceteka. Deskundi gen in de Wstduitse hoofdstad Bonn zijn van mening, dat twee van hen beschouwd kunnen worden als de drijvende krach ten van de politieke processen, die in het Stalinistische tijdperk in Tsjecho-Slowakije zijn ge voerd. Een zeer bekend slacht offer van die „zuiveringsproces sen" was Rudolf Slanski, des tijds algemeen secretaris van de communistische partij in Tsje cho-Slowakije. Een van de ontslagenen is de 67- jarige Karol Bacilek, die lid was van het presidium van het centrale co mité van de Tsjechische communis tische party en eerste secretaris van het centrale comité. Hy Ls o.m. mi nister van Staatsveiligheid geweest. De tweede, Bruno Kohier, is even eens secretaris geweest van het cen trale comité. De derde man, Vaclav Slavik, is „om redenen van gezond heid en werkzaamheden" ontheven van zyn functie van secretaris van het nationale centrale comité. Aangenomen mag worden, dat het hier om „wegzuiveren van Stalinis ten" gaat. In verband hiermee schrijft „Rude Pravo", het blad van de Tsjechische communistische par ty, dat een objectieve terugblik op de periode 1949-1954, „waarin de begin selen van de partij en het socialis tische recht geschonden werden", de oplossing heeft mogelijk gemaakt van „alle vraagstukken, verbonden met de politieke processen tegen bepaalde topfunctionarissen van partij en regering". Er worden nu voorstellen bij de Hoge Raad ingediend, aldus schrijft het blad, „en daarna zal het eerherstel volgen van die party en regeringsfunctionarissen, die bij de politieke processen, ten onrechte ver oordeeld zijn". (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth heeft Koning Boudewyn begiftigd met de Orde van de Kouseband, de hoogste per soonlijke onderscheiding welke de Britse monarch kan verlenen. Er zyn slechts 24 leden van deze orde, een aantal dat niet mag worden overschreden. Slechts wanneer er door de dood een vacature ontstaat, kan er een nieuw lid worden be noemd. De meeste leden van de orde zijn Britse en buitenlandse vorste lijke personen. Ook Sir Winston Churchill en Lord Avon zijn leden van de Orde van de Kouseband. Gisteravond boden Koningin Eliza beth en Prins Philip hun gasten een officieel banket aan, dat werd ge houden in de imposante balzaal van het Buckingham paleis, waar een schat van bloemen was samenge bracht. Koningin Elizabeth was ge kleed in een wit-satijnen japon waarop de versierselen van de Leo- pold-orde, die Koning Boudewyn haar enkele uren tevoren had over handigd, waren aangebracht. Rechts van de Engelse Koningin was Ko ning Boudewijn gezeten, links van haar de hertog van Edinburgh. Ko ningin Fabiola, eveneens in een wit- satynen japon, zat tussen de gemaal van Koningin Elizabeth en de hertog van Gloucester, een oom van de Ko ningin. Tot de 160 gasten behoorden ook minister Spaak en ambassadeur De Thier. Koningin Elizabeth heeft Koning Boudewyn niet alleen begiftigd met de Orde van de Kouseband, maar tevens benoemd tot ere-luchtmaar- schalk van de Britse Koninklijke Luchtmacht. Minister Spaak werd de onderscheiding verleend van „com panion of honour" voor „uitzonder lijke diensten van nationaal belang". Er zyn aanwijzingen, dat president Duvalier van Haïti vandaag de dag waarop zyn ambtstermijn af loopt zyn land zal verlaten. By de hoofdstad Port-au-Prince zou een militair vliegtuig gereed staan om de president met zyn gezin naar Cura sao te brengen, vanwaar hy waar schijnlijk naar een Europees land zou doorreizen. Tegelijkertijd bericht Pan American Airways, dat er in het vliegtuig, dat vanavond uit New York naar Parijs vertrekt, vier plaatsen zijn geboekt op de naam Duvalier. Venezuela heeft gisteren besloten zijn diplomatieke betrekkingen met Haïti met Ingang van vandaag te schorsen. De Venezolaanse regering zal de Haïtiaanse regering-in-balling- schap, die enkele dagen geleden te Portorico is gevormd, echter niet er kennen. i Uit het Leidsch Dagblad van f J 16 Mei 1863: Volgens de memorie van f toelichting werd in 1861 een hoeveelheid 3850 vaten ge- i iistilleerd verbruikt binnen 4 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1