resident Kennedy zendt Birmingham oepen naar Ondanks Incident hij aankomst Prins op Schiphol Mislukte vlucht van jonge Oost her lij ners lust verstoord na joniaa nslagen lijkt mans teruggekeerd Politie en GGD vechten om dode Russische raketproeven „De een of andere idioot... Noodlottige botsing met de Muur bij een doorlaatpost WEERBERICHT I KOGEL VOOR PENKOWSKI, ACHT JAAR VOOR WYNNE Anti-Chinese relletjes op west-Java Vliegramp in de Nijldelta: 34 doden (9uc/ 'tettws El U ericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 MEI 1963 No. 30954 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 iei esidcnt Kennedy heeft gisteravond federale troepen naar u ingham in de staat Alabama gezonden, nadat daar gisteren «geregeldheden tussen negers en blanken ongeveer vijftig onen waren gewond. De president besloot hiertoe na een ge- st tmet zijn broer Robert, de Amerikaanse minister van Justitie. tn verklaring voor de televisie veroordeelde het staatshoofd - extremisme, ongeacht of dit van de blanke of van de negers at. „De regering zal doen wat moet worden gedaan om de en de wet te beschermen", aldus de president, i federale soldaten, allen bedreven in het onderdrukken van !jes, zijn in bases in de omgeving van Birmingham gelegerd, s heeft de president maatregelen getroffen om de nationale van Alabama zo nodig te laten optreden. De onderminister justitie, Marshall Burke, die een belangrijke rol heeft ge ld bij het bereiken van een bestand tussen blanken en negers, opdracht gekregen naar Birmingham terug te keren. rouvemeur van Alabama tegen Kennedy's besluit rust, die was ingetreden na het Jen van qen akkoord tussen de I leiding en vertegenwoordigers llde Manken, werd zaterdag ver in door bomaanslagen, o.a. op de ip van een broer van de neger nee Martin Luther King en op itel, waar de leiders van de agne tegen rassendiscriminatie hoofdkwartier hadden gevestigd, lende negers trokken daarop, gooiend, brand stichtend en end, door de stad, waardoor personen, onder wie politie- o, ien en brandweerlieden, werden id en grote materiële schade aangericht. tijn verklaring voor de televisie president Kennedy een beroep bevolking van Birmingham om de stem van de rede te luisteren, «gering zal niet toestaan, dat rechtvaardigen en billijke ak- l dat vorige week tot stand i. door enkele extremisten van ie of andere kant wordt gesabo- aldus voegde de president laan toe. gouverneur van Alabama, ge Wallace, reageerde fel op het dentiële besluit federale troepen uren. Op een persconferentie in tgomery zei hij, dat de federale ring zich niet met het gebeurde lirmingham mag bemoeien, zo de volksvertegenwoordiging van lama daar niet om vraagt. „Vol- mij willen de agitators dat er rale troepen komen en daardoor het besluit van de president de slechts verergeren. De actie van iresident over de hoofden van de van deze staat heen, vormt een belediging voor mij als gouver neur en voor het volk van deze staat". Wallace betoogde dat hij de natio nale garde al had gealarmeerd en dac er voldoende troepen waren om zelf de toestand m de hand te hou den. Naar zijn mening zijn de com munisten schuldig aan de bomaan vallen. Er is een beloning van 5000 i dollar uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot arrestaties van de da ders. In Birmingham was het gis teravond rustig. In een protestantse kerk hielden ongeveer 2.000 negers een bijeenkomst. De leider van de campagne tegen de rassenscheiding, ds. Martin Luther King, verzekerde dat de federale troepen niet op zijn verzoek kwamen. Het was duidelijk, zei hij, dat de federale regering de burgerrechten van de negers wil be schermen. Intussen heeft de hoofdcommissa ris van politie in Birmingham, Euge ne „buil" Connor („Connor de stier"), die een overtuigd voorstander is van handhaving der rassenscheiding, er via de radio bij de ingezetenen van Birmingham op aangedrongen niet te kopen in winkels, welker eigena ren ermede hebben ingestemd om binnen drie maanden hun zaken ook voor neger-klanten open te stellen. „Blanken en andere inwoners van de stad moeten niet ui deze winkels kopen. Dit is de beste manier om een In Pacific-gebied De Sowjet-Unie zal met ingang van 15 mei twee maanden lang raket proeven gaan nemen boven de Stille Oceaan, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. Er zullen verbeterde ra ketten voor onderzoek in de ruimte worden beproefd. Speciale schepen van de Sowjet-vloot zullen in de ge bieden waarin de aandrijfraketten. die zonder laatste trap worden afge- vuuurd, zullen landen, metingen ver richten. De Russische regering heeft de re geringen van andere landen verzocht rvoor te zorgen ctot schepen en vlieg tuigen uit veiligheidsoogpunt de ge- biden in de Stille Oceaan, waarin de proeven genomen worden, vermijden. Deze gebieden zyn de zee tussen Hawaii en Samoa, juist ten westen van de vaarwegen Auckland—Hono- loteloe. en een gebied ten noordoosten van de Midway-Eilanden en ten zui den van de vaarweg YokohamaSan Francisco. einde te maken aan het streven tot opheffing der rassenscheiding in Bir mingham", aldus Connor. De nieuwe burgemeester van Bir mingham, Albert Boutwell, die alge meen als een gematigd man wordt beschouwd, is echter een geheel an dere mening toegedaan. „Birming ham moet geen gewelddaden toe staan en zeker het gedrag van de laffe bommengooiers, die hun wraak lust willen uitvieren zonder acht te slaan op een eventueel verlies van mensenlevens of goederen, kan niet worden aanvaard. Het stadsbestuur zal, zo nodig, van alle bevoegdheden, waarover het beschikt, gebruik ma ken bij het opsporen van de plegers der aanslagen", aldus burgemeester Boutwell. Zes jaar geëist tegen Haagse brandkastkraker Tegen de Haagse metaalbewerker W. v. W., die hedenochtend voor de Haagse rechtbank terechtstond op verdenking van de brandkastkraak in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waarbij een bedrag van f 225.000 werd ontvreemd, is heden ochtend door de officier van Justitie, mr. Lulofs, een gevangenisstraf van zes jaar geëist, met aftrek van het voorarrest. Zaterdag is Prins Bernhard op Schiphol teruggekeerd uit Amerika. Op het platform werd hij begroet door Koningin Ju liana. die zorgzaam de kraag van zijn jas sloot tegen de gure wind en regen. f Grenswachten zeer versterkt Een twaalftal personen heeft gis teren vergeefs gepoogd in een auto bus door de muur tussen Oost- en West-Berlijn te breken en het Wes ten te bereiken. Tengevolge van hevig vuur van de Oostduitse grenswacht werden tenminste drie Inzittenden van de bus gewond. zy werden op draagbaren weggebracht. Dc bus met haar inzittenden jonge mannen en vrouwen van 20 tot 28 jaar kwam omstreeks één uur 's middags met grote snelheid uit een zijstraat de Invalidenstrasse opgere den, die langs de Sandkrugbrug voert. Deze brug is een kruispunt, dat toegang geeft tot de Britse sector van Berlijn. De bestuurder wist, met een zig zag-koers. de hinderpalen te vermij den. die in de Invalidenstrasse zijn aangebracht om het verkeer tot langzaam rijden te dwingen Toen reed hij, onder hevig vuur van de Nederland geeft »kstof aan W.G.O. verband met de campagne van Wereldgezondheidsorganisatie om oeiing van pokken te stimuleren, i de Nederlandse regering beslo- een tweede schenking van ge- »?de pokstof, thans van een mil- doses aan de directeur-generaal deze wereldorganisatie ter be tting te stellen, december 1959 gaf de regering de eerste keer twee miljoen doses roogde pokstof aan de W.G.O. f zending werd op aanwijzing van lirecteur-generaal van de Wereld- indheidsorganisatie gebruikt in a, Nepal, Somaliland en Togo- Advertentie FILMS CAMERA'S OPKLARINGEN k Bilt verwacht van heden- tot tgenavond Aanvankelijk in het oosten van het ld nog regen, morgen opklaringen •tir- het binnenland plaatselijk en- 'e buien. Matige, tijdelijk krachtige ad tussen zuidwest en west. Vrij wd. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 MEI Zon op: 4.49 uur; onder: 20 24 uur. (Maan op: 0.53 uur; onder: 9.06 uur. te"" 19.00 ui Uagwt ater te Katwijk te uur. ater te 2.16 en 14.39 uur. nummer bestaat oil 14 pagina'* Regen, koude en wind ten spijt trok het Bloembollencorso van de Bollenstreek zaterdag weer vele tienduizenden bezoekers. Zij kwa men uit alle delen van ons land en niet te vergeten uit het buitenland. In het centrum van Lisse leek het wel of men in een Engels dorp verbleef! Door dichte hagen van toeschouwers in de dorpen Sassenheim. Lisse. Hillegom en Bennebroek en door aan eengesloten rijen van links en rechts van de weg geparkeerde per sonenauto's en toeringcars buiten de bebouwde kommen van deze gemeenten baande het corso zich een weg. Het was jammer, dat de figuranten op het allerlaatste moment de praalwagens moesten ver laten door de hevige stortregen. Zij zouden heel wat meer fleur aan dit bloemensprookje hebben gegeven. Ondanks deze, voor het corso nadelige omstandigheid, hebben de vele tienduizenden toch genoten. De stemming van de kijkers was. door het lange wachten in de regen .beslist niet tot het nulpunt gedaald! (Foto L.D./Holvast) Oostduitse grenswacht, cp de opening voor het verkeer af, die zich by de Sandkrug-brug bevindt. Hy schatte echter, onder deze moeilykc omstan digheden, de breedte van de doorlaat met geheel goed en kwam aan één kant in botsing met de muur, die hier anderhalve meter dik is. Hij reed achteruit, om een nieuwe poging te wagen, doch hy moest stoppen on der het hevige Oostduitse vuur, dat zeker tien minuten had geduurd en waarbij naar schatting verscheidene honderden schoten op de bus waren afgegeven. Toen de bus moest stop pen. bevond zij zich op ongeveer een meter afstand van de slagboom op de brug, waardoor het verkeer wordt doorgelaten. Drie vrouwelijke inzittenden wer den, met de handen boven het hoofd, door Oostduitse grenswachten, die machinepistolen op haar ruggen ge richt hielden, weggevoerd. Nog een vierde, in het groen geklede man werd op een draagbaar weggedragen. Mogelijk is dit een Oostduitse grens wacht. die door liet vuur van zyn kameraden werd gewond. Zes inzittenden renden, toen deze moest stoppen, in alle richtingen weg, in een vergeefse poging aan hun schietende belagers te ontkomen. Ongeveer een kwartier na het voorval werd de autobus door twee Oostduitse pantserwagens wegge sleept. Een ervan keerde later te rug en versperde de weg. De Oost duitse grenswachten op de Sand krugbrug werden met dertig man versterkt. Ook een Sowjetrussische jeep reed naar de brug. (Van onze A'damse correspondent) l „De een of andere idioot van Bui- teniandse Zaken heeft mij een tele gram gezonden met het verzoek of ik iets namens de regering wil verkla- j ren. Dat wil ik graag doen, maar wat j moet ik dan verklaren?" aldus zei Prins Bernhard zaterdag ietwat wan hopig en verstoord op Schiphol na zijn aankomst uit Amerika, waar hfj o.m. een bezoek aan enige Canadese steden heeft gebrachto. „Wilt u de pers zeggen dat ik niets te verklaren heb" voegde hjj de heer F. A. da Costa, ambtenaar van de Rijksvoorlichtingsdienst toe. „Mag de heer Da Costa niet een ander woord gebruiken dan idioot?" merkte de Koningin, die ter verwel koming naar Schiphol was gekomen, voorzichtig op. Maar de Prins voelde daar niets voor. „Neen", zei hy kortaf. Terwijl de heer Da Costa zijn bood schap aan de perskamer overbracht, stelden enige hoffunctionarissen zich in verbinding met Buitenlandse Za ken om opheldering te vragen. Na enige tijd meldde de heer Da Costa: „De idioot zal onvindbaar blij ven, want hjj bestaat niet". Er blijkt een misverstand te zijn geweest bij het opstellen van de formulering van het telegram, waarin Prins Bernhard werd gevraagd of hij eventueel de pers op Schiphol te woord wilde staan. De Russische wetenschappelyke werker Oleg Penkowski is zaterdag middag door de rechtbank in Moskou wegens spionage ter dood veroor deeld. De 43-jarige Penkowski zal worden terechtgesteld door de kogel. Zyn mede-beklaagde in het proces, de Britse zakenman Greville Wynne, is tot acht jaar vryheidsberoving ver oordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis, en tot verbeurdverklaring van zyn bezittin gen. De overige vyf jaren moet hy in een werkkamp doorbrengen. Het publiek in de stampvolle rechts zaal applaudisseerde een halve minuut lang. nadat het vonnis was uitge sproken. Tijdens het voorlezen van het vonnis tegen Wynne door de pre sident, luitenant-generaal Viktor Bo- risoglebski, werd door verscheidene toeschouwers gemompeld: „Te weinig te weinig". Mevr. Wynne was niet by de uitspraak aanwezig. Slot pag. 2 Indonesische jongelui hebben vrydag in Bandoeng winkels van Chinezen in brand gestoken en vernield. Een vyftiental auto's onderging hetzelf de lot. Militairen en politieman nen verspreidden de oproerlingen door schoten in de lucht af te vu ren. 's Avonds werd een uitgaans verbod afgekondigd en betrokken militairen op verscheidene punten de wacht. Ook in de buurt van Bogor, ten zui den van Djakarta, werden bezittin gen van Chinezen vernield. De 5.000 man sterke oproerpolitie van Djakarta is met het oog op deze ongeregeldheden in staat van alarm gebracht. Tot nu toe is er melding gemaakt van een incident in de hoofdstad. Zaterdagmorgen werd namelyk in de zakenwyk een auto van een Chinese zakenman in brand gestoken. De Indonesische regering heeft er za terdagavond voor de radio voor ge waarschuwd, dat de opheffing van de staat van beleg op 1 mei geen terugkeer naar onbeperkte vryheid inhoudt. Zy zei, dat zy de relletjes van vrydag in Bandoeng diep be treurde en dat de autoriteiten de „nodige maatregelen getroffen hadden". Een Egyptische Dakota, die op weg was van Cairo naar Alexandrië, is gisteravond in dc Nijldelta veronge lukt. Alle 34 inzittenden kwamen om het leven, aldus een bericht van het Egyptische „persbureau van het Midden-OostenHet tweemolorige toestel kwam brandend terecht bij het dorp Nawa. Kort nadat het uit Cairo was vertrokken was het con- Advertentie Koop NU een nieuwe moderne GRASMACHINE Wij geven van vyf tot tien gulden voor Uw oude machine by aankoop van een nieuwe. Keuze uit vele merken o.a. Abner, i Brill, Bunse, Folbate, Husqvarna, Suffolk, v a. f36.50 ZAADHANDEL W. SEGAAR ZN.. Diefsteeg 8 - Tel. 01710—21195 tact met de verkeerstoren van dat vliegveld verbroken. Met het vlieg veld van Alexandrië kon het geen verbinding krijgen, omdat deze lucht haven wegens een zandstorm was i I gesloten. i (Van onze Amsterdamse correspondent) Folitiemannen en broeders van de G.G.D. in Amsterdam, hebben j zaterdagnacht in een ziekenauto gevochten om het stoffeiyk over- schot van de 38-jarige E. Schreier De man was door voorbygangers aangetroffen in het zand naast het I fietspad in de Jan Evertsenstraat. Een surveillancewagen van de politie en een ambulance van de GGD. waren gelyktydig ter plaat se Hoewel de G.G.D.-broeders geen bevoegdheid hebben de dood to constateren, was he" duidelyk, i dat de heer Schreier was over leden. Niettemin legden de broe ders het slachtoffer snel in de ambulance om onmiddellyk naar hec ziekenhuis te rijden. Dit is ge heel overeenkomstig hun opdracht, inmiddels stonden de agenten voor de vraag of de heer Schreier als gevolg van een misdryf om het leven zou zyn gekomen. Hun op dracht luidt in dergelyke gevallen alles te laten als het is in afwach ting van de recherche. In dit geval stapten zy in de ziekenauto en zeiden de broeders, dat er moest worden gewacht op de rechercheur» die per mobilofoon waren gewaar schuwd. De broeders stoorden zich niet aan dc agenten en wilden wegryden. T oen de agenten dit wilden verhin deren ontstond er in de auto een hevige vechtparty, waarby een van de politiemannen zyn pantalon scheurde. Het gevecht duurde tot de recherche arriveerde. Even later kwam ook een arts van de G.G.D., nie constateerde dat de heer ?clireier. die wagenpoetser was in dienst van het gemeente vervoer- bearyf. aan een hartverlamming is overleden. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Mei 1863: Dr. Desbois, vroeger ge neesheer te Havre, heeft voor de luchtvaart een middel aan de hand gedaan om te vlie gen door middel van 25 aren den aan een schuitje te ver binden. AdvertentieMen ver langt tegen 1 Aug.: eene dienstbode, eene burgerpot dienstbode, J goed kunnende koken en 'j a huiswerk te verrigten. Huur 1 a f 60 per jaar. Adv. Bur v. d I Blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1