er gelijk in Birmingham te. federale bemiddeling a „Wij willen vrienden zijn met Nederland" Kennedy somber over kans op „kernstop" alles King in arrest piaar op bergtocht later vrijgelaten r Soekarno in onstuimige rede: KIJKFEEST Vlieland alve gebr. kip Javanen door lava Smeroe bedreigd Noodtoestand Brits-Guyana Labour wint 84 zetels Utrecht treedt op tegen jonge parkeerrunner (Stief jicht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 MEI 1963 No. 30951 „EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck (dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 negerbevolking van Birmingham, in de zuidelijke Ameri- ise staat Alabama, heeft gisteren spannende uren doorge- kt. Nadat haar leider, dr. Martin Luther King, een wapen- land van 24 uur had afgekondigd gedurende welke tijd ngen achterwege zoud enblijven, werd hij door de plaatse rechtbank tot een half jaar gevangenisstraf en honderd dollar Ie veroordeeld wegens het houden van een demonstratie op waarvoor ge entoestemming was gegeven. Ds. King en [van zijn medewerkers werden onmiddellijk na het uitspreken vonnis in de rechtszaal gevangengenomen. Deze arrestatie öorzaakte grote ontsteltenis bij andere negerleiders, die vrees- l ,dat hun volgelingen in de arrestatie aanleiding zouden zien fcigen gelegenheid te gaan demonstreren. Zover is het niet ge ien, toen bekend werd, dat ds. King tegen betaling van een jjsom was vrijgelaten. ^Conflict tussen twee blanke groeperingen iljang arrestatie van ds. King op het ilik, dat de besprekingen tussen blanken in Birmingham ig kwamen, werd uitgelegd als [nieuwe fase in de strijd tussen blanke groeperingen, die elkan- liide macht betwisten. De onver- [frankrijk bouwt jatoonibasis in IStille Oceaan STILLE OCEAAN lippijnen Bl£ln' r Eniwelok. Tahiti 0 O Mururoa ^Mieuw- FZeeland rankrijk heeft moeilijkheden met srije over de Franse atoombasis de Sahara. Niet alleen Algerije, tr ook andere Afrikaanse landen esteren tegen de Franse kern- sven in de Sahara. Volgens het Irag met Algerije heeft Frankrijk :cht om nog ongeveer vier jaar de imbasis in de Sahara in zijn bezit louden. Daarna zal het een nieu- lereed moeten hebben. Deze nieu- tasis wordt nu ontworpen op Mu- ia in de Stille Oceaan (zie kaart), in mei zijn ca. 300 deskundigen op eiland aangekomen en is een be- gemaakt met het voorbereidende k. De nieuwe basis zal zeker niet 1965 gereed kunnen zijn'. Zij zal vliegveld, starttorens, observato- en radarstations omvatten. De to kosten voor aanleg worden ge- at op 50 miljoen gulden. Advertentie f 1.95 Mléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN zoenlyke party wordt geleid door de aftredende burgemeester, Eugene Connor, die thans hoofd van de po litie is. De onderhandelingen met ds. King werden gevoerd door de nieuwe burgemeester, Albert Boutwell, die wel gekozen, maar nog niet in func tie is. De verkiezingen van Boutwell wordt door Connor en zyn mede standers betwist. Intussen hebben de autoriteiten in Birmingham gisteren driehonderd van de ongeveer duizend negerkin deren vrijgelaten, die werden gear resteerd tijdens de demonstraties van de afgelopen dagen. Ook zyn ver scheidene honderden volwassenen op borgtocht vrijgelaten. Onze correspondent in Washington berichtte hedenochtend: President Kennedy deelde gisteren op zijn persconferentie mee, dat de zakenlieden van Birmingham, dank zij de bemiddeling van de federale regering in Washington, beloofd heb ben maatregelen te nemen om tege moet te komen aan de behoeften van de negerbevolking ter plaatse. Hoewei de president op zijn persconferentie de indruk wekte, dat de „wapenstil stand" een belangrijke stap vooruit betekende, zullen de komende dagen moeten uitwijzen of de rust in Bir mingham inderdaad zal terugkeren. Zoals bekend hebben president Ken nedy en zijn broeder Robert, de Ame rikaanse minister van Justitie, Burke Marshall als hun vertegenwoordiger naar Alabama gezonden om een com promis te bereiken. Het is in dit ge val moeilijk voor de regering in Washington om meer te doen dan aandrang uitoefenen op beslechting van het geschil. Er zijn namelijk geen federale wetten in het geding, zodat krach ting ingrijpen door de fe derale staatsleiding niet mogelijk is. Drie factoren Drie elementen geven aan de de monstraties in Birmingham een meer dan gewone betekenis. De betogin gen hebben ongewoon lang geduurd: vijf weken! De demonstraties hadden eer. waarlijk massaal karakter en na genoeg de gehele negerjeugd was er bij betrokken. Het derde element openbaarde zich pas de laatste da gen: meer dan ooit begon de neger bevolking in geheel Amerika mee te leven met wat in Birmingham ge beurt. Indien de wapenstilstand niet definitief is, zouden alom in de ver enigde Staten spoedig sympathiede monstraties van negers voor Bir mingham worden gehouden. Een be gin daarvan heeft men reeds in Washington en New York kunnen waarnemen. Kennedy wilde zich er niet over uitlaten welke stappen de zakenlie den in Birmingham zullen nemen teneinde verbetering te brengen in het lot der benadeelde negers. Dat echter speciaal de zakenlieden gehoor hebben gegeven aan de oproep van de blanke en negerleiders, die met behulp van Burke Marshall een com promis hebben gevonden, doet veron derstellen welk soort concessies aan de negers thans kunnen worden ver wacht: wjjziging van de rassenschei ding in restaurants en geen discri minatie by de aanstelling van per soneel. Kennedy's uitlatingen gaven echter de indruk dat het compromis nog maar een teer plantje is. De ko mende twaalf of vierentwintig uur, aldus de president, zouden moeten leren of het compromis levensvatbaar Voorbeeld Kennedy knoopte aan de bekend making een vermaning vast aan alle deelstaten. Hij wees erop dat men zo spoedig mogelijk alle barrières moet slechten, die de weg versperren naar een gelijke behandeling van de ne gerbevolking. De president was er van doordrongen, dat men in Bir mingham zeer na aan een grote ex plosie toe was. Een dergelijke toe stand wenst hij in het vervolg te voor komen. Toen een journalist hem er aan herinnerde dat zondag in de stad Knoxville in Tennessee 160 blanke en gekleurde gezinnen elkaar over en weer bezoeken hebben gebracht, ant woordde de president dat dit voor beeld navolging verdient, met name in Washington. Tienduizenden Javanen worden be dreigd door de lavastroom, die van de hellingen van de vulkaan de Smeroe naar beneden komt. De krater van deze vulkaan de hoogste van Java bevindt zich op een hoogte van rond 3.600 'meter. De lava stroomt in twee richtingen van de hellingen af. In de ene richting ligt Alang en in de andere het dorp Lumadjang. Indonesische troepen worden gereed gehouden om hulp te verlenen. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) DJAKARTA .Ik ben geen belanda-hater. Ik houd van de mensheid, inclusief de Nederlanders. Zoals de Indonesiërs vrien den zijn met de Amerikanen en de Russen, zo willen wij vrienden met de Nederlanders zijn". Dat riep president Soekarno gister avond uit tijdens zijn rede in de grote overdekte sporthal van Dja karta. Een luid applaus steeg op van de ongeveer 10.000 toehoor ders. De president sprak ter gelegenheid Soekarno, die de vijf heilige politie- van het honderdjarig bestaan van ke principes, van Indonesië de „pan- het Rode Kruis in Indonesië en door- tja sila", tot thema had genomen, zei: spekte zjjn zeventig minuten duren- I „Waarom wilden de Nederlanders het de speech met Nederlandse uitdruk- kolonialisme hier handhaven? Wij kingen en wenken aan de Nederland- zeiden- geef ons Irian, maar zij wil- se journalisten op de tribune, voor den het niet geven. Toen moesten wij wie hy gehele passages uit het Ba- het wel nemen. Zeg op, heren journa- hassa Indonesia vertaalde. I listen, zei niet één uwer ministers: Evenzeer als Indonesië's vriend van Konijnenburg kregen de Amere- kaanse en de Russische ambassadeur een veeg uit de pan. De „pantja sila" is een hogere ideologie dan Jef- fersons onafhankelijkheidsverklaring en een communistischh manifest", zei Soekarno. In het Nederlands vervolgde hij: ..Jefferson noemt het 't recht tot na jagen van geluk. Maar de Neder landse imperialisten waren in Indo nesië ook bezig met het najagen van geluk. Moesten wij zeggen: nou ke rel, je hebt het volste recht hoor, jaag maar jouw geluk na? Wij kun nen dat niet. Het gaat niet om een huidskleur, maar om een principe. Als de Nederlanders onderdrukt zou den worden, zouden wij ze ook hel pen,, Soekarno haalde voor nog een waarschuwing „Dat is niet waar. Geloof mij dan, Marx aan: „Een volk dat een ander geloof my dan. Kyk daar zit de volk onderdrukt, kan zelf niet vrij ouwe Van Konijnenburg. Hy is myn zijn" beste vriend". Soekarno, die zei dat Indonesië De oud-directeur van de K.L.M. niet, deelneemt aan het Rode-Kruls- was al eerder het mikpunt geweest werk omdat „om met Colijn te spre- van 's-werelds boeiendste politieke *en nu. eenmaal zo moeit„ moe- redenaar. die zoals altijd zUn toe- digde de journalisten herhaaldelijk spraak met grijpbare voorbeelden 11- aan zUn "oorden op te schrijven. Hd lustreerde. Onder bulderend gelach 'achte vaker dan vroeger maakte van zijn toehoorders en het slachtof- nok meer grapjes, en was meer ont- wij willen Irian wel geven, maar niet aan Soekarno, want die is com munist en hij haat Nederland". Daarop riep de president met één hand omhoog en één op het hart: Nederland van Karl Weerbericht IDELIJKE OPKLARINGEN te Bilt veï-wacht van heden- tot "genavond: pklaringen, maar later weer toe- nende bewolking met in het ten van het land enige regen. De- de temperaturen als vandaag of hogere. Aanvankelijk zwakke anderlijke wind, later matige wind Sen zuidwest en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 MEI top: 4.56 urn-; onder: 20.18 uur. an op: 22.05 uur; onder: 6.11 uur. ogwater te Katwijk te 4.21 en 6.40 uur, laagwater te 0.14 en 12.31 Dit blad bestaat alt 24 pagina's Dr. Cheddi Jagan, de eerste-minis - ter van Brits-Guyana (buurland van Suriname) heeft gisteravond de noodtoestand afgekondigd. Dit besluit werd genomen nadat gouverneur Sir Ralph Grey er niet in was geslaagd de besprekingen tus sen de regering en de vakbondsraad over de reeds twintig dagen durende staking weer op gang te brengen. Beide partyen hadden om de be middeling van de gouverneur ge vraagd, nadat de onderhandelingen dinsdag waren afgebroken. De vakbondsraad heeft de staking uitgevaardigd uit protest tegen een wetsvoorstel van de regering waarbij deze de bevoegdheid zou krijgen te beslissen, welke vakbonden door de werkgevers erkend mogen worden. In een eerder stadium had premier Jagan verklaard dat de staking on wettig is en beschouwd wordt „als een poeing om de regering omver te werpen". In Engeland werd gisteren een bataljon militairen in staat van paraatheid gebracht. Op 17 februari vorig jaar riep premier Jagan Britse troepen te hulp nadat hfj de nood toestand had afgekondigd. Bij onge regeldheden zyn toen vyf personen omgekomen en tweehonderd gewond en werd de zakenwyk van George town ernstig beschadigd. De moei lijkheden begonnen ook toen met een algemene staking, destijds uit protest tegen verhoogde belastingen. De noodtoestand werd in augustus opgeheven. spannen en hoefde jegens Nederland niet meer te dreigen. Maar wie mocht denken dat Indo nesië brandt van ongeduld om oude banden aan te halen, kreeg hier krijgt mijn bloed, want dat is onze I het antwoord: in deze nieuwe sport- pantje sila en die betekent menselijk- i hal maakte de leider van het nieuwe heid. Maar die betekent dus ook an- Indonesië duidelijk, dat Nederland, ti-kolonialisme en anti-imperialisme, nu het zich uit de archipel heeft te- wij verwerpen uitbuiting van mensen ruggetrokken, als normale partner door mensen,,. wordt aanvaard. Meer niet. fer zelf zei hij:,, Daar zit toean van Konijnenburg. Als hij een ongeluk krijgt, schenk ik hem mijn bloed. Maar ik geef hem ook een klap, want hij is een kapitalist en impe- ralist en dus een uitbuiter. Maar hij „Een ramp als verdrag uitblijft President Kennedy heeft qis--wÜ moeten deze geest van hope- j 11-1 loosheid niet aanvaarden en iemand teren tijdens zijn gebruikelijke persconferentie verklaard niet bijzonder hoopvol te zijn wat be treft het sluiten van een verdrag met de Sowjet-Unie over een verbod van kernproeven nog in dit jaar. ..Als dit verdrag uit blijft. zou dit een ramp zijn voor iedereen, daar het niet zeker is dat zich in de toekomst nog een nieuwe gelegenheid daarvoor zou voordoen". Raadsverkiezingen De Britse Labourpartij heeft gis teren meegedeeld, dat zij bij de ver kiezingen voor de stads- en districts gemeenteraden van deze week tot dusver een zuivere winst van 84 zetels heeft geboekt en in negen ra den de absolute meerderheid heeft gekregen. In één raad moest zy deze meerderheid prijsgeven. Bij de verkiezingen voor 72 stads gemeenteraden in Schotland had zij in totaal 33 zetels gewonnen. Bij de stemming voor districtsgemeentera den in Engeland en Wales, die dins dag werd gehouden, werden 25 zetels gewonnen na een winst van 26 zetels bij de verkiezingen van maandag. De vooruitgang van de socialisten is voornamelijk ten koste gegaan van de conservatieven en onafhankely- ken. De liberalen boekten een zuivere winst van 38 zetels. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de na tionale ambachtswedstrijden, welke in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht worden ge houden. Op deze foto kijkt zij naar het werk van de 16-jarige R. Bol, die bezig is aan een bank welke geplaatst zal worden in de tuin van haar woning. Kasteel Drakesteyn. Als de Utrechtse gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel van B. en W zal de politie in de toe komst strenger kunnen optreden tegen jeugdige .runners", jongens van een jaar of tien, die onge vraagd hun diensten aanbieden voor het aanwijzen van een par keergelegenheid op de gemeente lijke parkeerterreinen. Deze jongelui, die, volgens B. en W. vaak hinderlijk optreden, verwach ten voor hun activiteiten een belo ning. Als hun diensten worden af gewezen brengen zy uit represaille vaak beschadigingen toe aan de auto's. B. en W. van Utrecht menen, dat ln deze verkapte kinderbedelary een zedelyk gevaar schuilt voor de jeugd zelf, terwyi ze een plaag is voor de bezoekers van de stad. Het verscherpte politietoezicht heeft weinig resultaat gehad, om dat in de gemeenteiyke strafbe palingen een rechtsbasis voor ver baliseren ontbrak. B. en W. stellen de raad daarom voor, in de alge mene politieverordening enkele artikelen op te nemen waarby het wordt verboden als „wegwyzer" op te treden op de openbare weg of de openbare grond. KARDINAAL WYSZINSKY IN ROME De r.-k. primaat van Polen, kar dinaal Wyszinsky, is gisteren per trein uit Warschau via Wenen in Rome aangekomen. De prelaat werd begroet door mgr. Angelo Dell'Acqua, de plaatsvervan gend staatssecretaris van het Vati- caan, talrijke andere geestelyken en gelovigen, die bloemen aanboden. De kardinaal moest zich door een enthousiaste menigte heenwerken om de officiële delegatie te zyner verwelkoming te bereiken. Poolse vrouwen wrongen zich tussen de men sen heen om de primaat bosjes rozen in de hand te drukken. Kardinaal Wyszinsky zei nog niet te weten, hoe lang hy in Rome zal biyven. moet deze boze geest in de fles zien terug te duwen". Wat de toestand in het Midden- Oosten betreft, zei Kennedy, dat in Hy antwoordde bevestigend, toen hem gevraagd werd of dit zou bete kenen dat een nieuwe serie kernproe ven zal worden gehouden. Hy deelde nog mee, dat de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou aan premier Chroesjtsjow een boodschap over de kernproeven heeft overhandigd. De Verenigde Staten zullen hun pogingen om tot een verbod van kernproeven te komen, voortzetten in het licht van de waarschuwing van president Kennedy, dat mislukking de onderhandelingen tot een nieuwe serie kernproeven zou kunnen leiden. Dit werd gisteren van officiële zyde in Washington verklaard. Het Amerikaanse dagblad New York Herald Tribune schrijft van daag, dat het pessimisme van presi dent Kennedy over de kansen voor een kernproef verbod een donkere dreiging voor de mensheid betekende. Dit was een der somberste en neer- slachtigste verklaringen uit zyn pre sidentiële loopbaan, aldus het blad. voor mensen met een tuin Vandaag de eerste dag! In zaal De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, Leiden. U bent er welkom: vandaag van 2 tot 9, morgen van 10 tot 9 en zater dag van 9 tot 6 uur. Tuingereedschap van klein tot groot. Een mécht aan handmaaiers (v.a. 36.50). Uniek voor Leiden: keus uit 7 merken motormaaiers (v.a. f 202.50), met deskundige raad van technisch adviseur. Ook zaaizaden, zaaimatjes en groeirijpe vaste planten (zó uit plastic in uw tuin!). Kunstmest en natuurrrrest (zie de speciale „Culvita" informatie stand). Een show om uw voordeel mee te doenl weet heeft Op de eerste zomerse dag bleef gisteren geen stoeltje op de ter rasjes onbezet. geval van agressie of voorbereidingen voor agressie de Verenigde Staten in de Verenigde Naties hun steun zullen geven aan „geschikte maatregelen", doch bovendien zelf ook hun eigen maatregelen zullen treffen. Volgens de Amerikaanse president Is in het militaire evenwicht in het Midden- Oosten geen verandering gekomen. De politieke veranderingen, die daar de laatste tijd hebben plaats gehad, hebben de Verenigde Staten nog niet op hun juiste betekenis kunnen be oordelen. Zy steunen de veiligheid van Israël en zyn nabuurlanden en streven ernaar de bewapeningswed loop in dit deel der wereld te beper ken, evenals de bevordering van het communisme. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1863: Het Prov. Gerechtshof te Groningen heeft S. van Has selt te Leek veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevange nisstraf ter zake van het ver- koopen van kattenvleesch voor schapenvleesch. J Een 60-jarige tamboer te J Parijs erfde van zijn vader. f welke een halve eeuw ge- f leden naar Indië was gegaan f 35 mïllioen francs. De tam- boer verklaarde zijn kalfs- vellen trommel voor een ef- J fecten-trommel te verruilen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1