„Verkeerde mentaliteit bevordert woningnood Sir Winston verlaat het Churchill Lagerhuis TWEE STUDENTEN OP SLAG GEDOOD Bouwkraclit ligt niet bii overheid" I Jachtwagen tegen hns: 17 gewonden Traditie geëindigd van ruim 60 jaar! (9ud N.C.A.B.-voorzitter concludeert f Halve gebr. kip f 1.95 WEERBERICHT Moskou zeer verontrust over Peking Psychopaat bij Eemues gepakt Auto vanochtend vroeg in Zwammerdam tegen boom Enorme slag grasmachine lettws _Ppgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 MEI 1963 No. 30945 LEIDSCH DAGBLAD directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De grote vergissing, die aan het luidige bouwbeleid (en grondslag ligt, dat men niet inziet, dat de kracht an de bouwnijverheid niet ligt bij de verheid, maar by het bedrijfsleven. ,aat het overheidsbeleid erop gericht ijn de ondernemingen in staat te tellen hun functie zo onbelemmerd nogelijk te vervullen, en laat men liet door beperkende, maar door sti- nulerende maatregelen bevorderen, lat daarbij prioriteit wordt verleend an die sectoren, waarin de behoefte iet grootst is". Dit zei de heer D. Versloot, voor- lltter van de Nederlandse Christelijke lannemers- en Bouwvakpatroons - Kind (NCAB) bij de opening van de ilgemene vergadering van deze orga nisatie, gisteren in Arnhem. Wanneer 'andaag steen en been wordt ge daagd over het nog steeds heersende poning tekort dan richt men ten on echte verwijten aan het kabinet en ie minister, die het laatst in functie iijn geweest, zo ging hij verder. De larigheid is al veel eerder begonnen, in ligt onder meer in het huurbeleid, »als dat onder socialistisch bewind is jevoerd. Kunstmatig is daardoor een nentaliteit bevorderd, waarbij men vel bereid is voor secundaire levens- >ehoeften, zoals televisietoestellen, jromfietsen en auto's grote bedragen e betalen, maar waarbij men niet lereid is de reële huur op te bren- ;en voor een primaire levensbehoefte, lis een goede woning is. Duurder klasse Vandaar dan ook, aldus de heer fersloot, dat zeer velen in goedkope voningen blijven wonen, die krach- ens hun inkomens- en vermogenspo- dtie in woningen van een duurdere classe thuishoren. Er zouden maatre gelen genomen moeten worden, die ^hieraan een einde zouden maken of Idie althans de financilëe voordelen jjeraan zouden ontnemen. Voor wat abetreft de woningwetwoningen zou -men kunnen denken aan een wijzi ng ing van de huurbeschermingsbepa- ÏUngen aldus de heer Versloot. Hij stelde voorts, dat de overheid -het in beperkingen en in een veelheid pan gedetailleerde voorschriften zoekt In plaats van in een beleid, dat er werkelijk op gericht is de prioriteiten effectief voorrang te verlenen en alle beschikbare krachten ten volle te benutten. Een gunstige uitzondering noemde hij de beslissing, dat dienst plichtige bouwvakarbeiders vervroegd ie militaire dienst mogen verlaten. Kritiek had de heer Versloot op de maatregel, waarbij de werken bene- ien de f. 10.000,— meer aan banden Worden gelegd. Naar zijn mening is er uist in de sector van de bedrijven, (lie op deze kleinere werken zijn aan gewezen, nog veel sluimerende bouw capaciteit. Te duur „Ook wij vinden de huizen, die tut J»tand komen, duur", zo vervolgde de beer Versloot. Alles, wat wordt ge rantsoeneerd, wordt duur. Het distri butiestelsel met de daarbij behorende Vergunningen veroorzaakt lange pachttijden. Geen enkele ondernemer lan een betrouwbare planning ma len. Veel tijd gaat verloren met het trachten de vereiste goedkeuringen te Ckrijgen. Intussen ziet men zijn nsen wegtrekken. Hele bedrijven Terplaatsen uit puur zelfbehoud hun ictiviteit naar het buitenland. Na een vaak maandenlange periode van Wachten is er dan geen tijd meer voor behoorlijke voorbereiding. Tijdens het werk worden dan zowel floor architecten als door de op- Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN IKANS OP NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond koude nacht met in het ■linnenland hier en daar nachtvorst. jMorgen overdag wisselende bewol- King met enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige iwind tussen west en zuidwest. Onge veer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 u). 3 MEI I Zon op: 5.09 uur; onder: 20.06 uur. Sr Maan op: 14.25 uur; onder: 3.50 u. j| Hoogwater te Katwijk: en I 12.08 uur. Laagwater: 7.21 uur en 20.16 uur. it nummer bestaat u.t 18 pagina's. drachtgevers, met name de gemeen ten, allerlei wijzigingen aangebracht. Dit alles kost veel tijd en veel geld en maakt de bouw onnodig duur. Men spreekt veel over kostenverlaging door industriële bouw, maar men ver geet al te gemakkelijk, dat deze meestal duurder is dan de traditionele bouw. Als een andere factor, die de pro- duktie in het bouwbedrijf ongunstig beinvloedt, noemde hij de arbeids prestatie. Die prestatie is over het geheel genomen helaas beslist te laag. Het spijt mij dit te moeten vast stellen. vooral voor de goeden, die er gelukkig ook zijn. maar die het door de algemene tendens helaas steeds moeilijker krijgen, aldus de heer Ver sloot. Inhalen Sprekende over het vorstverlet vroeg hij zich af, waarom niemand meer spreekt over het inhalen van de ver loren gegane dagen door de langdu rige vorstperiode. „Heus", zo ging hij verder. „De ondernemers willen het wel. Men mocht toch verwachten, dat zowel de grotere inkomsten als de nood van de medemens voor de werk nemers een stimulans zouden zijn het hunne by te dragen om iets van het geleden verlies goed te maken, maar noch financiële, noch de morele factor is blijkbaar daarvoor voldoen de geweest". De heer Versloot pleitte voor een grotere vrijheid in de bouwnijverheid, omdat het systeem van beperking en distributie niet het beoogde resultaat heeft opgeleverd. Over de winsten, die door de ondernemers worden ge maakt, zei hij, dat in tegenstelling tot allerlei ongemotiveerde opvattin gen men op grond van de cijfers moet constateren, dat men in het bouw bedrijf genoegen neemt met resulta ten, waar andere bedrijven de schou ders voor zouden ophalen. Sprekende over een prestatiebelo ning voor de bouwarbeiders, merkte de heer Versloot op, dat gezien de noodzakelijke prioriteit voor het bouwbedrijf, men best op deze wijze tot een verhoging van de lonen zou kunnen overgaan. Het resultaat daar van zou volgens hem, zjjn, dat de bouwvakker een goed loon verdient, dat de zwarte lonen zouden verdwij nen en dat het werkelijk mogelijk zou worden een hoger loon inderdaad te binden aan een hogere prestatie. Nog geen spoor van pater Vergouwen Het zoeken naar de sinds zaterdag met een Cessna vliegtuig van de Mi- luva in West-Irlan vermiste pater Edmar H. Vergouwen heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het reddings werk in het uitgestrekte gebied wordt intensief voortgezet. Behalve de vliegtuigen van missie en zending nemen nu ook patrouilles van de plaatselijke bevolking aan de speurtocht deel. Een vrachtwagen, die op de Ter- i giers werden licht gewond en kon» borgseweg in Doetinchem gisteravond den na verbonden te zyn naar huia plotseling moest uitwijken voor een slingerend over de weg rydende bak fiets, is tegen een autobus van de Gelderse Tramwegen gebotst. Een boom, die daarbij omver gereden werd, viel op de bus. Twee inzitten den van de bus werden vrij ernstig gewond en zyn naar een ziekenhuis overgebracht, vijftien andere passa- De communistische party in de Sowjet-Unie maakt een „pijnlijke herwaardering van de te volgen koers" door, aldus verklaarde de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Averell Harriman gisteren in een vraaggesprek voor de t v. De Sowjet-Unie is zeer verontrust door de houding van China. Peking bedreigt de Moskouse leiding van het wereldcommunisme en heeft in be paalde landen zekere vooruitgang geboekt. De Sowjet-Unie heeft in veel landen, waaronder Afrika, het Midden-Oosten en gedeelten van Zuid-Amerika politieke mislukkingen moeten noteren. Maar Chroesjts.jow zelf verkeert niet in moeilijkheden, aldus verklaarde Harriman, die van mening was, dat de Sowjetrussische premier optrad „als een man die volkomen zeker was van zijn positie". Over het bezoek van Fidel Castro zei hij, dat de Russische gezaghebbers de Cubaanse leider een paar weken door het land zullen laten reizen om hem te tonen, dat zij in de afgelopen jaren wat gepresteerd hebben. Wachtmeesters van de verkeers- groep der Rijkspolitie in Amsterdam hebben gistermiddag op de Rijksweg no. I bij Eemnes de uit het rijksasiel in Groningen ontvluchte gevaarlijke psychopaat, een 34-jarige Voorscho tenaar gegrepen. In opdracht van de officier van Justitie in Groningen is de man naar het Huis van Bewaring in Rotterdam overgebracht. Méér dan een politicus: een kunstenaar (Van onze correspondent in Londen) De bejaarde, maar geestelijk nog vitale Sir Winston Chur chill heeft besloten het Lager huis, waarin hij 60 jaar zitting heeft gehad, te verlaten. Sir Winston Churchill is 88 jaar. Hij nam dit besluit omdat hij zich als gevolg van de dijbeen breuk, welke hij vorig jaar in zijn hotel in zuid-Frankrijk op liep, niet gemakkelijk meer kan bewegen. Dat ging trouwens ook vóór dit ongeval niet goed meer. Men hield altijd z'n hart vast, wanneer deze gezette en bleke figuur, langzaam en bijna wan kelend naar zijn plaats in de La gerhuiszaal op de voorste bank schuifelde. Hij deed dit nog lange tijd zonder stok en altijd zonder hulp van wie ook. Sinds zijn aftreden als premier in 1955, na volledig herstel van een be roerte, welke hem maanden lang een zijdig verlamd had. heeft Churchill zich in het Lagerhuis, dat hy jaren lang op machtige wijze beheerste, niet meer laten horen. Hij zat er vaak te dommelen. Zo leek het ten minste, maar niets ontging hem. Achter de schermen, speciaal in de rookkamer, kon hij nog urenlang met collega's en ministers zitten praten, vaak tot diep in de nacht. Ook ver scheen hij 's avonds Iaat nog wel in de Kamer om aan stemmingen deel te nemen. Deze vereisen altyd een tamelijk lange wandeling door de speciale sterngangen, waarbij ook trappen moeten worden beklommen. Churchill en het Lagerhuis waren één! In zijn jonge jaren vormde het parlement het centrum van zijn le ven, waarmede hij een oude familie traditie volgde. Er zaten reeds eeuwenlang Churchills in het Britse parlement. Zijn vader, kanselier van de schatkist Randolph Churchill, was zijn onmiddellijke familie-voor ganger. Sir Winston is de laatste der 19-de eeuwse parlementaire reuzen, die thans de politiek verlaten. Hij was de grootste parlementariër van onze tijd, die op één lijn moet worden ge steld met Lord George in diens goede dagen voor 1920 en met het grote genie Gladstone uit de vorige eeuw. ChurchiH was veel méér dan een politicus. Hij was in wezen een kun stenaar, die niet alleen het penseel maar vooral het woord op kunstzin nige en oorspronkelijke wyze han teerde. Hij was de verpersoonlijking van Engelands bewogen historie. Zijn grote voorgeslacht, speciaal de op het Europese vasteland tegen de tiran nie strijdende Hertog van Marlbo rough, inspireerde hem uitermate. Hij heeft bijna alle belangrijke mi nistersposten bekleed: geen eenzijdige Een telegrafisch overgebrachte foto van de overdrachtsplechtig heden in Nieuw-Guinea. Achter Pakistaanse militairen van de V.N.-macht lopen de V.N.-ver tegenwoordiger dr. Djalal Ab- doh en de Indonesische comman dant Soedjarwo tijdens een in spectie van een eenheid Papoea's expert of betweterige technocraat, maar een grote amateur, in de beste zin van het woord, die van alle mark ten thuis was, omdat hij de achter grond en samenhang van de dingen begreep. Hij was in het parlement en daar buiten een man van enorme verbeel dingskracht. die daarom in staat was vooruit te zien en die als weinigen de in de toekomst opdoemende gevaren besefte. Hij had een onblusbare ener gie en een staalharde wil. Zijn unie ke persoonlijkheid heeft hem tot de ideale oorlogslelder gemaakt. Hoewel Sir Winston tot vorig jaar alleen maar „decoratief" op zijn plaats zat, zal men hem toch mis sen, nu men weet dat hy zich waar schijnlijk niet meer voor de volgende, uiterlijk volgende herfst te houden algemene verkiezingen, in de Kamer zal laten zien, hoewel zulks op dit ogenblik nog niet helemaal zeker is. Slot pag. 2 (Van één onzer verslaggevers) Vier studenten, die gisteravond en vannacht een feest van de Leidse r.-k. studentenvereniging „Sanctus Augustinus" hadden bijgewoond, zijn vanmorgen omstreeks vijf uur met een personen auto op de Rijksstraatweg ter hoogte van koffietent „Rust Even" van de heer J. Th. Hogevecn te Zwammerdam, tegen een boom gereden. Twee van hen werden op slag gedood, de anderen werden ernstig gewond. Gisteren is de nieuwe Neder landse zaakgelastigde in Indone sië, drs, C. DBarkman van Schiphol naar zijn nieuwe stand plaats vertrokken. Op de lucht haven werd hjj uitgeleide gedaan door de Indonesische zaakgelas tigde in ons landdr. Moham med Sjarif, Gedood werden by dit ongeval de heer B. M. Quartel uit Heerlen, stu dent aan de unoiversiteit te Aken. en een student van de Technische Hoge school te Eindhoven, de heer P. A. Hurks uit Maastricht. De namen van de in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden opgeno men gewonden zyn: H. F. Klippel uit Eindhoven en J. G. M. Pennings uit Maastricht, die respectievelijk stude ren aan de T.H. te Eindhoven en aan de Akense universiteit. Het was vanmorgen kort voor vijf uur toen de landbouwer Oostveen. die in zijn stal aan het werk was. een he vige klap hoorde. Dat was ook het geval met de heer Blom, wonende aan de Rijksstraatweg. Deze waar schuwde direct zijn buurman de heer J. T. Hogeveen, lid van de Zwammer- damse EHBO. Ook werden de Rijks politie en dokter K. Gill op de hoogte gesteld. De heren Blom, Hogeveen cn Oost veen waren het eerst ter plaatse en direct daarna kwamen de rykspolitie en dokter Gill op de plaats van het ongeluk. De ravage was verschrikke lijk. Een van de inzittenden was uit de auto geslingerd, deze overleed direct daarna. De bestuurder was op slag gedood en de beide studenten, die voor- en achterin rechts zaten waren zwaar gewond. Nadat dokter Gill eerste hulp had verleend, werden zij met snijwonden, armbreuken en inwendige bloedingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De identificatie var. de bij dit ongeval betrokkenen was zeer moeilijk, omdat bleek dat de papieren verwisseld waren. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft over vermoeidheid een grote rol gespeeld. I)e auto is in volle vaart tegen de boom gebotst en werd geheel vernield. De boom stond op de plaats van de motor en deze was tussen beide voor in zittenden geschoten. De slachtoffers werden naar de aula op de Zwammerdamse begraaf plaats overgebracht, waar dr. J. Th. Zeldenrust, anatoom-patholoog en gerechtelijk deskundige, sectie zou verrichten. gaan. De politie vermoedt, dat de berij der van de bakfiets dronken was. De man is aangehouden. De met zand geladen vrachtauto afkomstig uit Lichtenvoorde, slipte bij de uitwijkmanoeuvre en kwam tegen de juist passerende autobus terecht. De bus vloog tegen een boom aan, die afknapte en het bo vendeel van de bus geheel afrukte. De twee helften van de bus zijn later afzonderlijk naar een garage gesleept. Doordat de vallende boom boven grondse elektriciteitsdraden verniel den, is een groot deel van Doetin- chem-oost een tijdlang van licht verstoken geweest. Om negen uur was de schade hersteld. Zuitlmolukkers telegram aan prof. De Quay (Van onze Haagse correspondent) De Zuidmolukse gemeenschap in Nederland heeft gistermiddag, toen bekend werd, dat de 28 Zuidmoluk- kers niet in Biak aan boord van het laatste KLM-toestel uit Nieuw- Guinea waren, een telegram gezon den aan minister-president De Quay. Daarin verzoeken de Zuidmolukkers om. indien blijkt dat de regering zelf niet voor de overtocht van de gezin nen in Nieuw-Guinea kan zorgen, te trachten in samenwerking met de Indonesische regering dit alsnog te doen en o.a. de uitreiking door de Indonesische regering van uitreisvisa alsnog te bepleiten. Soboekwe zal gevangen blijven op Robbeneiland De Zuidafrikaanse anti-sabotage- wet is gisteren in derde lezing door de Senaat goedgekeurd en behoeft nog slechts de ondertekening van president Swart. De wet, die is opge steld om sabotage en terreur te on derdrukken, geeft de politie bevoegd heid verdachten zonder arrestatiebe vel drie maanden in eenzame op sluiting te houden. De wet is in ijl tempo het parlement gepasseerd. Zij stelt de doodstraf op twee nieuwe handelingen: het verlaten van het land om sabotage te leren en het ij veren voor het omverwerpen van het regime vanuit het buitenland. De mi nister van Justitie krygt het recht een politieke gevangene na afloop van zijn straftijd voor onbepaalde tijd te detineren. Het Zuidafrikaanse kabinet heeft be sloten de Afrikaanse nationalistische leider Robert Soboekwe, die vrijdag zijn gevangenisstraf van drie jaar zal hebben uitgezeten, onder de nieu we anti-sabotagewet in hechtenis te houden. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie, Vorster, gister avond bekendgemaakt. Soboekwe, voormalig lector aan de universiteit van Johannesburg en oud-leider van de verboden organisatie van het pan- Afrikaanse Congres, werd tot gevan genisstraf veroordeeld wegens ophit sing na het gebeuren in Sharpeville in maart 1960. Vorster verklaarde, dat Soboekwe op het Robbeneiland even buiten de kust bij Kaapstad zal worden vast gehouden, waar hij een woning krijgt. Binnen een bepaald gebied zal hij volledige bewegingsvrijheid genieten. Soboekwe zal wekelijks bezoek mogen ontvangen en mag kranten lezen. Voorlopig geen moeilijkheden om Berlijn De kwestie-Berlijn is gedurende twee jaar grondig bestudeerd door een Westelijke commissie, die elke mogelijke crisistoestand heeft over dacht en een Westelijk „antwoord" daarop heeft geformuleerd. De commissie, die in 1961 is ingesteld, staat op het punt te worden ontbon den. De leden zyn van mening, dat het rondom Berlijn in de naaste toe komst rustig zal blijven en dat ook daarom het maken van verdere plan nen onnodig is, aldus meldt het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. Advertentie TOB NIET LANGER. Koop NU een nieuwe moderne Wij geven van vijf tot tien gulden voor Uw oude machine bij aankoop van een nieuwe. Keuze dit vele merken o.a. Abner, Brill, Bunse, Folbate. Husqvarna, Suffolk, v.a. 36.50. W. Segaar Zn. zaadhandel Diefsteeg 8 - Tel. 01710—21195 Uit het Leidsch Dagblad van f 2 Mei 1863: Aan B. en W. van Leiden t is vergunning aangevraagd 1 door J. L. Martin, instru mentmaker, alhier tot het j plaatsen van een kleine smid se achter zijn huis op de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1