Boesman met L.D.-ballon over polders en rivieren Hoogtepunt Oegstgeester Oranjefeest X lotte landing in Betuwse plaatsje lngen na een zeer spectaculaire luchtreis LIENDENS BURGEMEESTER EEN CHARMANT GASTHEER naadloze tapijtweelde van plint tot plint Passagiers opgenomen in tie Orde „Sic intur ad astra" Ongelooflijke belevenis Het doel is nu bereikt Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 mei 1963 Vierde blad no. 30944 (Van een onzer redacteuren) De duisternis viel snel over het landschap. Nog enige tientallen minuten hoogstens een half uur of het zou volslagen donker zijn. Op twee, driehonderd meter hoogte zweefde een ballon. De letters op het spandoek waren bijna niet meer met het blote oog te ontcijferen. Het gevaarte zakte wat en steeg daarna weer. De commandant zoekt kennelijk naar een landingsplaats. Rakelings scheerde het „luchtvaartuig" over een bloeiende bongerd, ging weer de hoogte in en nam toen de mogelijkheid waar te landen op een oneffen weiland, niet ver van de brede landweg. Het was de Leidsch Dagblad-ballon, opgestegen van het sportveld Ende geest te Oegstgeest. Commandant was de heer Jo Boesman, de in binnen- en buitenland bekende ballonvaarder, en passagiers waren burgemeester H. L. du Boeuff van dit aan Lienden grenzende dorp en de heer A. D. de Koster, president-commissaris van het Leidsch Dagblad. Voet en de, voorzitter van de Oran- i jevereniging „Oegstgeest", de heer j Nic. van Weizen, kabelopstügingen waren gemaakt, het luchtruim koos. Er steeg een luid applaus op, het jeugdorkest „De Burcht" uit Leiden speelde een vrolijke mars, vanuit de mand werd tot de duizenden belang- I stellenden vaarwél en tot weerziens geroepen. Koeien, die een dutje stonden te doe)], staken hun kappen in de lucht en maakten een rondedans, uit de boerenhofsteden kwamen jong en oud en verschrikt vlogen wat wilde eenden op, kwakend om dat ze gestoord waren in hun nacht)rust. Het was een spectacu lair gezicht, de oranje-gekleurde ballon te zien neerkomen. Aanvan kelijk lukte het niet zo best. Een sloot en een afrastering' waren ob stakels, die de ballonvaarders een paar nutte voeten en enkele schram men op de handen bezorgden. Jo Boesman, een man die alle fijne kneepjes van het ballonvaren kent, liet zich echter niet zo maar vangen. Hij rukte wat aan het touw, waarmee De tocht is begonnen. De ballonvaarders zwaaien lachend naar de zeer velen rond het sportterrein van Endegeest. hij het gas moet laten ontsnappen en zo waar maakte de ballon een sprongetje over de afscheiding heen Toen raakte de mand met een flinke bons de "drassige) grond. De com mandant liet met een handige bewe ging de waterstof uit de zak ont snappen. De tocht zat er op. Meer dan honderd kilometer had men ge varen over het door de zonovergoten polder- en rivierlandschap van Zuid-Holland, Utrecht en Geleder' land. De lucht in Het was een minuut of acht over half vijf toen de Leidsch Dagblad ballon. nadat met enige uitverkore nen, onder wie wethouder M. v. d. Deze ballonvaart, voortreffelijk geor- i ganiseerd door de Oranjevereni- j ging Oegstgeest en mogelijk ge maakt dankzij de medewerking van de directie van het Leidsch Dag blad, vormde het hoogtepunt van een bijna niet te evenaren feest- I programma. Voor alles wat de bur gerij van Oegstgeest en vele niet- ingezetenen op deze Koninginnedag 1963 geboden is, komt het bestuur van de Oranjevereniging met aan het hoofd voorzitter Nic. van Wei zen, secretaris A. Koer ten en pen ningmeester A. Gaykema beslist een woord van lof toe. Kort na de start vertrok ook het „opsporingsteam" van het Leidsch Dagblad. Het doel was zo snel moge lijk bij de landingsplaats te zijn. Dat was met eenvoudig, want het gege ven van Jo Boesman was: „Wij lan den omstreeks half acht!" Het ge volg was een pijlsnelle rit met uit sluitend stopplaatsen bij een of an dere pont over de Lek of Rijn. Het kostte chauffeur-fotograaf Will Dijkman hij is een bedreven auto mobilist en niet voor een kleintje vervaard heel wat moeite zijn wa gen door het drukke verkeer te lood sen. Maar het moet gezegd worden, dat het hem bijzonder goed afging, i Annelies de Koster een dochtertje van onze president-commissaris was een vaardig speurder. Geen moment verloor zij de Leidsch Dag blad-ballon uit het oog. Snelle start - Jo Boesman maakte, geholpen door de voor de ballonvaart onmisbare J wind. een snelle start. Voor wij het drukke verkeer in Leiden achter ons hadden gelaten zweefde de ballon reeds boven Koudekerk aan den Rijn. In Leiderdorp en Hazerswoude was men toen reeds lang aan het praten over deze „stunt" van het L.D. Honderden en nog eens hon derden mensen stonden langs de wegen om te overleggen waar het twintig meter hoge gevaarte nu wel heen zou gaan. Niet alleen in deze dopen, doch ook in Alphen aan den Rijn, Zwammerdam en Bodegraven en in talrijke andere steden en dor pen waarover de ballon voer. In de omgeving van Woerden, even voor de rijksweg RotterdamDen Haag naar Utrecht, «regen we het gevoel, dat Boesman zijn met water stofgas gevulde en daardoor bolvor mige zag daar ergens op een weiland wilde neerzetten. De ballon daalde snel. Op nog geen twintig meter hoogte werd deze drukke verkeers weg genomen. Er werd toen echter wat ballast (zand) uitgegooid, waar door de L.D.-ballon weer snel steeg. Het gebied aan -weerszijden van de Lek en de Rijn leverde de achtervol gers de meeste moeilijkheden op. De grote vraag was of Jo Boesman van Leiden uit gerekend de linker- of de rechteroever zou kunnen houden. Een brugwachter bij Vianen was zeer positief in zijn oordeel. Hij stelde vast, dat de ballon zeker de rivier niet over zou komen. Deze man had het mis! Positiever was de café houder aan het Culejnborgse veer. waar wij moesten wachten op de pont, die juist naar de overzijde was gevaren. „Kijk maar eens naar de vlag op de pont", zei hij. „ik wil er alles vcJbr geven als de ballon niet aan de Betuwe-kant daalt" Het was toen kwart over zes Waar dalen I Bij het veer van Eek en Wiel leef- I den we in de vaste overtuiging, dat Boesman tussen Amerongen en Rhe- nen zou landen. Dus aan de andere zijde. Deze mening deelde ook Nini Boesman, de echtgenote van de com mandant en de Belgische ballon vaarster Andree van Gemert uit Brussel, die als ballonmeester (iemand die met de technische ver- i zorging van de luchtballons is be- last) met auto en aanhangwagen voor het opladen van de mand en de zak ook de route volgde. Goed, wij voeren over. Maar ergens voor Ame rongen werd het toch wel duidelijk, dat de L.D.-ballon niet in het Sticht- se zou dalen. Goede raad was duur. „Wat moe ten wij nu doen?", vroegen wij ons af. Uiteindelijk werd besloten via de brug by Rhenen de Betuwe in te gaan en daar te zien hoe en waar de landing zou geschieden. Het was in middels al schemer geworden. De ballon werd door het geboomte aan ons oog onttrokken en tenslotte zagen wij Boesmans trots helemaal niet meer. Tot wij op een landweggetje in de omgeving van Ommeren, een dorpje in het Betuwse, niet ver van Eek en Wiel, het oranjekleurige ge vaarte weer even ontdekten. Heel laag. Kennelijk bezig met de lan dingsmanoeuvre. Dat was zo! Toen we op het „landingsterrein" in het Ingenseveld aankwamen was de zak reeds bijna van waterstof ont daan en waren tientallen daar bijeen om Boesman de helpende hand te reiken. Tien minuten over half acht werd vaste grond bereikt en zeven minuten later arriveerde de L.D.- equipe als eerste op deze plaats. Nini Boesman, Andree van Gemert en al die andere achtervolgers kwamen, mede door pech aan de auto, tiental len minuten later Jo Boesman had de L.D.-ballon veilig over het ZuidhoHand.se-, Utrechtse- en Gelderse polderland schap laten varen en maakte, naar hijzelf opmerkte, een zeer geslaagde landing. Dat was het einde van dit spectaculaire onderdeel van het Oegstgeester Oranjefeest! De L.D.-ballon is geland. De heren Boesman, Du Boeuff en De Koster (v.l.n.r.) hebben ken nelijk plezier. Tussen de burge meester van Oegstgeest en de heer De Koster mede-speurster I Annelies. Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort INTERTEST Gazon verzetbouclé INTERTEST Espada moquette frisé INTERTEST Norland jacq. wilton Vraag uw woninginrichter broedt* 3.80m.. 2.00m.. 1.30m. 3.80 m. 3.80 m. prijzen f. 24.60 per m2 f. 34.50 per m.2. f. 39.75 per m2. WYERS afd. tapijten. Nadat de heren H. L. du Boeuff j en A. D. de Koster in de ere- orde van de ballonvaarders wa ren opgenomen werd een heil dronk uitgebracht. V.l.n.r. bur gemeester Du Boeuff van Oegst geest. burgemeester Vos van Lienden. balloncommandant Jo Boesman en de heer A. D. de Koster. JO BOESMAN kundig commandant (Foto L.D. Holvast) Burgemeester: Kort na de landing men was nog bezig de zak van de ballon op te vouwen heeft burgemeester H. L. du Boeuff iets verteld over zijn ervaringen tijdens deze eerste bal lonvaart. Zijn eerste woorden waren: „Een heerlijke dag en een ongelofe lijke belevenis. Ik ben mevrouw Nini Boesman bijzonder dankbaar, dat zij haar plaats aan mij heeft willen af staan". De eerste burger van Oegstgeest had voor deze tocht vele malen gevlo gen in passagiers- en sportvlieg- tuigen. Duizenden kilometers, onder andere naar het Midden-Oosten, heeft hij afgelegd, maar iets der gelijks had hij nog nooit beleefd. De heer Du Boeuff vond het varen door de lucht heerlijk. Getroffen was hij door het prachtige uitzicht en door alles van wat hij op vaak grote hoogte beneden zich zag: de wijde polders met molens en de kronkelende rivieren met varende schepen. ,Toen wij over Leiden voeren", zei hij tenslotte, „kreeg ik een heerlijk gevoel. Ik waande mij een beetje heerser over deze stad, die het schone Oegstgeest wel eens naar het leven tracht te staan, evenals Rijnsburg dat doet. Het is de gewoonte, dat de commandant van een ballon, wanneer hij veilig geland is. een boodschap van de eerste burger uit de plaats van de opstijging overhandigt aan de burgemees ter van de gemeente op welks grondgebied het luchtvaartuig is neergekomen. Dat was in dit geval mr. J. G. R. Vos. die de scepter zwaait over de 'uitge strekte gemeente Lienden, waar toe ook het dorp lngen behoort. Zichtbaar verrast was hü toen te gen negen uur eerst moest de ballon ingepakt en op de aanhang wagen van de achtervolgende auto geplaatst worden, hetgeen nogal enige tijd vergde in zijn huiselijke rust werd gestoord door een gezelschap van ongeveer tien personen, dat be trokken was hjj deze ballonvaart. Hij was nog meer verwonderd toen een van de heren van dit gezelschap zich voorstelde als zijn collega uit Oegstgeest. Er werden daar in de ge zellige ambtswoning heel veel goede woorden gesproken. Burgemeester Du Boeuff en dat is een grote bij zonderheid was nu in de gelegen heid persoonlijk zijn goede wensen over te brengen en een geschenk aan te bieden namens het gemeentebe stuur van. Oegstgeest: een met een strik in rood-gele kleuren versierde doos, waarin zich fraaie boeketten tulpen bevonden. Mevrouw N. Vos-Brand was cr zichtbaar door verrast. Zij snelde direct de kamer uit en kwam terug met enige grote vazen, waarin zij de bolbloemen met vaardige hand schikte. Lid van Orde Nadat de ballonvaarders het een j en ander over hun belevenissen, hoog in de lucht, hadden verteld, nam de heer Jo Boesman het woord. Hij zei, dat het een traditie is, een zeer oude zelfs, dat zij die voor het I eerst een vaart door de lucht maken opgenomen worden in de ere-orde van de Internationale Ballonclub „Sic intur ad astra" (Zo gaan wij I naar de sten-en). Maar voor dat kan j gebeuren moeten deze „nieuwelin- I gen" gedoopt worden met zand en I champagne. De heer Boesman zei het büzonder prettig te vinden, dat deze doop plechtigheid door de vriendeiyke medewerking van de burgemeester en diens echtgenote kon geschieden in de ambtswoning. Iiy las enige van de voornaamste bepalingen voor uit het reglement van de orde en ver zocht daarna de heren H. L. du der meer na te zeggen „Ballast zyt gü en ballast zult gü blüven", waarna mevrouw Nini Boesman bij gestaan door balionvaartster Andree van Gemert uit Brussel en in tegen woordigheid van mejuffrouw G. Blok- poel, secretaresse van de Haagse Ballonclub, beide heren doopte. A. I). de Kitster: Onze president-commissaris, de heer A. D. de Koster, vertelde altyd verlangen te hebben gehad eens een ballonvaart te mogen meemaken. „Door deze vlucht", zei hü, heb ik mün doel bereikt. Het was een leuke en erg plezierige tocht, die door het prachtige weer nog meer glans kreeg". De heer De Koster, die zelf veel aan vliegen heeft gedaan en ook met. allerlei soorten vliegtuigen de lucht in is geweest, noemde het opmer kelijk, dat men in de mand de ge luiden van de aarde zo goed kon waarnemen. „Wij hoorden boven de auto's claxonneren en zagen men sen, niet groter dan speelgoed poppen met zakdoeken en nrmen zwaaien". Heel bijzonder vond de heer De Koster de vaart over de Rijnstreek omdat hij vele markante punten in de dorpen en stadjes beneden zich kon onderscheiden. In Alphen aan den Rijn bijvoorbeeld zag hü heel goed het gemeentehuis en de kerk. Toen Lopik met de machtige teleri- sie-toren in zicht kwam moest bal last worden uitgeworpen om hoog te te winnen. Ook het rivierlandschap was büzon der mooi. „In de omgeving van Wyk by Duurstede konden wy dui- delyk de bloesem aan de vrucht bomen zien", vertelde de heer De Koster. „Het was net of er een licht sneeuwtapüt op de bomen lag". Hartelijk dank Burgemeester Du Boeuff en de heer A. D. de Koster hebben, nadat de champagne was rondgegaan, in hartelüke woorden bedankt voor de hun ten deel gevallen eer te worden opgenomen in de ere-orde van bal lonvaarders. Zy verzochten burge-1 meester Vos de dank van comman dant Boesman en de passagiers over te brengen aan de bevolking van In- gen voor de hulp by het landen en het inpakken van de ballon, in het bijzonder de jeugd. Zeer erkentelijk waren zij het burgemeesterspaar voor I de wel zeer charmante ontvangst. De heer W. N. Steur van de oranjever eniging „Oegstgeest" sloot zich gaar ne by deze woorden aan. Burgemeester Vos zei het prettig te vinden, dat men in zo groten getale uit de lucht was komen vallen. Het is voor ons een waardige afsluiting van deze stralende Oranjedag, zei hy. Toen het tüd was om huiswaarts te keren het was reeds kwart voor elf bood de heer Jo Boesman aan burgemeester Vos een balpen aan met het embleem van de ballonclub en mevrouw Vos mocht een zilveren lepeltje in ontvangst nemen. Het was een gezellig slot van een zeer prettige ballonvaartdag! (Foto L.D./Holvaat) De L.D.-ballon zweeft in de Boeuff en 'v d! dé'iVóster heni on-1 lucht. Steeds hoger gaat het ge- vaartc. Het (toen) nog onbeken- de eindpunt tegemoet.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7