Pirandello's maakte een Hendrik IV' impressie diep kunst kAleiöoscoQp Julien Sclioenaerts in subtiel spel GEVARIEERD KOORCONCERT IN DE STADSGEHOORZAAL Noodtoestand aan Jordaanse grenzen Miss-Holland deed „voor de grap mee. Een echte ontspanning. Kunst na Arbeid" Euterpe (Den Haag) droeg bij tot het succesvolle verloop BEWONDERING IN V.S. VOOR RESIDENTIE-ORKEST Van Otterloo„ meesterlijk NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Burgemeester van lunch in reddingboot Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 mei 1963 Derde blad no. 30944 Liungi Pirandello, (1867-19^36) de grote vertegenwoordiger van het moderne Italiaanse toneel, wordt door niemand minder dan de wereldbekende Franse auteur Jean Anouilh als de grondlegger van het hedendaagse toneel beschouwd. In tegenstelling met driekwart eeuw geleden, toen ,,de mens op het toneel" een duidelijk en scherp omlijnd karakter had, (hij was braaf, goedmoedig, sluw, verrader lijk of rondweg slecht van inborst) ging Pirandello ervan uit dat ,.de mens op het toneel" zijn eigenlijke omtrekken heeft verloren en dientengevolge geen bepaald karakter met precies afleesbare trek ken meer voorstelt. Pirandello is een analyticus en bij hem heeft de mens de grond onder de voeten verloren. Al naar gelang van de omstandigheden is de mens in principe tot élke daad, goed of slecht in staat. Vele van de door hem geschreven herschapen, als zijn paleis in. Van- tallige Frida, Tom van Beek had geen moeite met het creëren van de jonge j markies Carlo di Nolli en de vier ge fingeerde geheime raadslieden wer den vertolkt door John Leddy, Ger Smit, Bob Löwenstein en Hulb Rooy-1 mans. De oude huisknecht Giovanni was bij Chris Baay in goede handen. De décors werden succesvol ontwor pen door Joseph Carl, die ook ver antwoordelijk was voor de ten dele i fraaie kostuums. Bloemenhulde „Hendrik IV" gaat algemeen door voor Pirandello's beste schepping en maakte een diepe indruk, waarvan het publiek door spontane en lang durige huldebetuigingen ondubbel zinnig blyk gaf. De beide dames ont vingen uit de hand van een lid van het Schouwburgbestuur een bloemen hulde. B. H. „Contour 1963" tot nu too 6000 bezoekers Op de tentoonstelling „Contour 1963" die tot 13 mei in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden, zijn tot nu toe 35 werken verkocht aan particulieren en wel negen schilderijen, negen grafieken en tekeningen, 16 stuks keramiek en een relief. Het bedrag dat hiermee is gemoeid bedraagt a f. 11.420. De Rijksaankoopcommissie |c heeft reeds een aantal werken aan- - gewezen, die door het Rijk zouden I kunnen worden aangekocht. Het Departement van O. K. en W. zal echter eerst tot aankoop overgaan tegen het einde van de tentoonstel ling, om het publiek de eerste keus te laten. Advertentie 99 Tot nog toe zijn er ruim 6.000 be zoekers geweest. Jean Cocteau had lichte instorting De 73-jarige Franse dichter en to- De 22-jarige donkerblonde Haagse mannequin Godelieve Sassen is in de afgelopen nacht Sn het Amsterdamse asino uit 16 mooie meisjes gekozen tot Miss Holland 1963. Ze had aan deze verkiezing voor de grap meege daan en was totaal verrast toen Ca sino directeur en miss-expert G. J. van Leeuwen haar aan de selecte kring van nachtclubbezoekers voor stelde als de nieuwe miss Holland. Op 30 mei vertrekt mej. Sassen naar Beiroet om mee te doen aan de Miss-Europa-verkiezingen. Godelieve Sassen <1.76 meter lang, blauwgrijze ogen glunderde zenuw- I achtig van blijdschap, toen ze zich met de Miss Holland-sjerp om de schouders en bloemen in de armen geduldig en berekend van alle kan- neelschrfjver Jean Cocteau. die vorige ten liet fotograferen. ..Wij hebben week maandag een hartaanval heeft haar als nummer één gekozen, om- gehad. zou gisteren een lichte instor- dat dit het type is, dat men in Bei- ting hebben gehad. Na toedienen van roet het liefst ziet, lichtte de heer morfine en zuurstof bracht hij een van Leeuwen toe. rustige nacht door. zodat zijn toe stand vandaag weer iets beter was. v- ruim 40 toneelstukken werden in de loop der jaren hier te lande opge voerd o. a. „Zes personen op zoek naar een schrijver", „Het kleden der naakten", „Het leven dat ik je ge geven heb", „Zoals je me wenst" en „Het verleden van een vrouw". „Hendrik iv" voltooid in 1922 en herhaaldelijk in ons land opgevoerd heeft door zijn uitzonderlijke kwali teiten Karl Guttmann waarschijn lijk geïnspireerd deze tragedie in het repertoire van het Toneelgezelschap „Ensemble" op te nemen en het is alleszins begrijpelijk dat het Schouwburgbestuur op dit belang rijke toneelwerk beslag heeft gelegd om er j.l. maandag- en gisteravond het seizoen mee te besluiten. Hij „speelt" (le waanzinnige Over de hoofdpersoon vernemen wy dat deze, een zéér welgestelde jonge man, 20 jaar geleden, voor een maskerade-optocht de figuur van de middeleeuwse Rooms-Duitse Keizer Hendrik IV had gekozen omdat de vrouw die hij in het geheim lief had, in deze stoet de Markgravin Matilde van Toscane zou uitbeelden, die in het leven van Hendrik IV een bete kenisvolle rol zou hebben vervuld. Tijdens de maskerade steigerde zijn paard (door boos opzet van zijn me deminnaar baron Tito Belcredi) hij deed een zware val op het achter hoofd waardoor hij waanzinnig werd en zich na lichamelijk herstel ver beeldde Hendrik IV te zijn. Op me disch advies laat men hem in die waan en familie en vrienden richten een afgelegen ruime villa, die te voren geheel in middeleeuwse styl is poor voelen die „uit de maat" lopen .VAN JLPA1LEN wmmammr l'oor Schoenen Mtmmmmmm Donkersteeg 21 zelfsprekend zyn het personeel en de gefingeerde geheime raadslieden, en worden ook eventuele bezoekers in middeleeuwse kostuums gekleed zo dat niets zyn waanvoorstelling kan verstoren. In de loop der gebeurtenissen blijkt echter dat hij reeds acht jaar gele den tot bewustzijn is gekomen maat niet heeft kunnen besluiten in de ge wone wereld terug te keren. Hij, die zich reeds vóór het ongeluk in het werkelijke leven niet thuis voelde, geeft er de voorkeur aan in de we reld van schijn, waarin hy heersend over zyn kleine hofhouding de hoofd rol vervult, te blijven verkeren. Dat hij daarbij zijn krachten heeft over schat blijkt uit het verdere verloop. Men schakelt een psychiater in die de mogelijkheid voorziet de vermeen de waanzinnige door een shock te kunnen genezen. Als deze, vergezeld van de eertijds beminde vrouw en haar minnaar baron Belcredi, hem bezoekt weet hij door listig spel het gezelschap te overtuigen van zijn nog immer voortdurende waanzin. De zegepraal wordt deze eenzelvige mens te machtig en hij maakt zijn gehei me raadslieden deelgenoot van zyn triomf. Acht jaren lang heeft hy de waan zinnige, met succes, gespééld! Zijn raadslieden verraden zyn geheim en in de tragische ontknoping doodt hy zijn medeminnaar. Als enige uitweg vlucht hij weer in zyn middeleeuwse schijnwereld die de uitwisseling van gedachten en gevoelens uitsluit, in de volstrekte geestelijke eenzaam heid Strakke regie Onder de voortreffelijke en strakke regie van Karl Guttmann gaf Julien Schoenaerts een subtiele, met een zó grote soberheid gespeelde uitbeelding van de titelrol dat zy soms bijkans naar het monotone neigde, maar door de sterke bezieling voortdurend bleef boeien! Ina van Faassen als Markiezin Mathilde Spina vond voldoende ac centen voor haar verbitterde houding jegens baron Belcredi. waarbij haar hoge afkomst echter wel eens in het gedrang kwam. In dit opzicht wist Ton van Duinhoven als de cynische Belcredi het evenwicht beter te be waren. De psychiater dr. Dionisio Genoni van Lucas Wensing miste de wetenschappelijke standing die van zulk een figuur pleegt uit te gaan. Hanna van der Vlugt was een lief- ,De volgorde van de eerste vier I doet er trouwens weinig toe, want ze j zijn allemaal even goed. maar ik heb de volgorde zo gemaakt, omdat ik de smaak van de verschillende jury's ken. De beslissing van deze 15de natio nale Miss-verkiezing, waarvoor zich 70 kandidaten aanmeldden, werd be kend gemaakt, nadat de 16 kandida ten. die de selecties overleefden (8 blonden en 8 zwartharigenzich eer§t in een vrolijke avondjurk en daar na in badpak aan de jury en aan de toeschouwers hadden gepresenteerd. Tweede werd Juno Onink (22 jaar, manneciuin) uit Amsterdam, die Ne derland als Miss Holland gaat ver tegenwoordigen bij de Miss Universe- verkiezingen in Miami Beach, derde Elsa Onstenk <22 jaar, mannequin» uit Arnhem die in november naar de Miss World-verkiezingen in Londen gaat en vierde Hannie Ysenbrands <21 jaar. mannequin» uit Amsterdam die een gooi gaat doen naar de titel van Miss International in Long Be ach. DOMINEE ALS MELKBOER De melkboer van Hert ford in Engeland is met een gerust hart een week op huwelijksreis gegaan in de wetenschap dat zijn klan ten toch hun dagelijkse portie melk, boter, kaas en eieren krijgen. Daarvoor zorgt de plaat selijke predikant, die met zijn echtgenote maandag ochtend op een gemotori seerde melkkar de wijk van de melkboer introk. De 61- jarige predikant en zijn vrouw hebben de zeventig kilometer lange melkwijk zolang onder hun hoede ge nomen. Grap van Picasso? De nestor van de abstracte schilderkunstPablo Picasso, heeft dezer dagen in alle ernst beweerd, dat hij samen met een vriend een schildermachine heeft uitgevonden. Hij deed deze ver bluffende mededeling toen hij voor het eerst na drie maanden weer met zijn jonge vrouw in Nice in het openbaar verscheen. Het toestel waarover hij het had zou via een toetsenbord te bedie nen zijn. Door de knopjes in te drukken zouden tegelijkertijd kleuren en vormen volgens de in spiratie van de kunstenaar op het doek kunnen worden gebracht. Volgens Picasso wordt op deze wijze „de tijd benut, die de hersenen anders nodig hebben om de hand in beweging te bren- gen". Hoewel men de rijkdom aan ideeën van de krasse 82-jarige schier onbegrenst acht. zijn de meningen over deze „uitvinding" verdeeld. Sommige denken, dat hij de mensen alleen maar in het ootje heeft willen nemen, ande ren hechten wel geloof aan het verhaal over de schilderende ro bot. Pearl Lang studeert ballet in De Amerikaanse choreografe miss Pearl Lang wordt morgen in ons land verwacht. Zij zal hier een van haar werken, het ballet „Perse phone", gezet op muziek van de Amerikaanse componist Meyer Kup- ferman, by het Nationale Ballet in studeren voor het komende Holland Festival. De balletmeester van het Newyork City Ballet, John Taras, leidt de repetities van „Symphony in C" van George Bizet in de choreo grafie van George Balanchine. Het laatste ballet van John Taras, „Arcade", wordt door de choreograaf persoonlijk bij het Nationale Ballet voor Holland Festival ingestudeerd. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" (Leiden), het Herv. Gem. Koor „Zang zij onze leus" (Voorschoten) en het Chr. Mannen koor „Jubilate" (Katwijk) gaven maandagavond, in samenwer king met het amateurorkest „Euterpe" (Den Haag) in de Stads gehoorzaal voor een helaas te gering §ehoor een concert, dat zo wel door de voorname keuze der programmanummers, als door een alleszins geslaagde uitvoeringspraktijk een in menig opzicht voortreffelijke indruk maakte. Een muzikale belevenis van hoge Indien wij thans een vergelijking treffen met hetgeen eertijds op ran& tenslotte de beroemde Alt een dergelijk concert veelvuldig in pure „Liedertafel"-stijl of min- Rykj^^olleswinkel^111115 *aarin der geboden werd, dan mogen wij toch wel van een enorme voor uitgang gewagen. Daarvoor komt de beide dirigenten, n.l. Louis van Wijngaarden en Bert Esser, gerechtvaardigde hulde toe! Dirigenten en solisten tijdens het concert van „Kunst na Ar beid". V.l.n.r. Bert Esser. Dita Kemner (sopraan) Louis van Wijngaarden (dirigent) en Rijk je Wolleswinkel (alt). (Foto L.D./Holvast) volkomen vertrouwde orkest onder directie van de duidelyk aangevende Bert Esser. die Schubert blijkbaar in zijn hart besloten heeft. Een ver klanking, welke dit goed geschoolde orkest tot eer strekte. Dat niet alles onmiddellijk even gelukkig slaagde, doch eerst langza merhand het hoge peil bereikt werd. dat speciaal na de pauze merkbaar was, mogen wij hun niet euvel dui den. Doch ook tijdens de eerste helft waren er vele uitstekende momenten, welke voor het verdere verloop alle goeds beloofden. Ingezet werd met de pompeus klinkende Ouverture in D. van Han del, met een licht en vloeiend mid dendeel, ferm aangepakt door Bert Besser, in harmonisch evenwicht tus sen strijkers en koper, welgefundeerd en verzadigd van klank. Iets meer nuancering, vooral bij de wat hard klinkende violen, zou het geheel ten goede zijn gekomen. In het „Gloria" van Vivaldi was onmiddellijk de stuwende directie van Louis van Wijngaarden een Het Residentie Orkest, dat thans op tournee is door de V.S., dwingt daar allerwegen bewondering af. Vrijwel alle concerten werden tot dusver voor volle zalen gegeven. De meeste bezoekers trok het concert in Raleigh, in de staat Noord-Carolina. waar 9000 muziekliefhebbers aanwezig waren. In Asheville, in dezelfde staat,, luisterden 5000 mensen naar het orkest. In Columbia (Zuid-Carolina) werden de voorzitter en de secretaris van het orkest voorgesteld aan de leden van het Huis van Afgevaardig den van de Staat. In alle steden die bezocht werden, was de ontvangst bijzonder hartelijk. In Wilmington werd de dirigent van het orkest, Wil lem van Otterloo, voor de televisie een interview van een half uur afge nomen. Ook in andere plaatsen werd door radio en televisie de nodige aandacht aan „The Hague Philhar monic Orchestra", onder welke naam het Residentie Orkest in de V.S. op treedt, besteed. De „Asheville Citizen" schreef vrij dag j.l. na het concert onder meer: „Vraag elke Amerikaan, welke vijf landen bij hem favoriet zijn, onge acht of hy er geweest is of niet, en Nederland zal zeker in de meeste antwoorden genoemd worden. Vraag iedere muziekliefhebber uit Nashe- waarborg voor een punctueel en ac curaat verloop zonder slepend ka rakter. Het was echter jammer, dat de klank van het koor. dat zich ach ter op het podium had opgesteld, wel eens door het wat te fors klinkende orkest overstemd werd. dit nog ge accentueerd door het feit. dat de zaal slechts half gevuld was, hetgeen on herroepelijk de akoestiek in nadelige zin beïnvloedt. De blazers bleken bo vendien aanvankelijk niet alt yd even zuiver, er waren zelfs enkele onver wachte en onwelkome uitschieters. Doch zy herstelden zich spoedig, zo dat men van dit welluidend voor de stemmen jubelend dan wel aan- tegenwoordig meer en meer graag gehoorde solis te, de altparty zong. Er zyn weinig geprononceerde alten, maar zy be hoort ongetwyfeld daartoe. Zy vond hier gelegenheid haar rykste en meest glanzende stemmogelykheden te demonstreren en deed dit met uit nemend resultaat, zonder het hin derlijke vibreren, dat wy indertyd wel eens by haar moesten constate ren. Aan innerlyke bewogenheid kan haar voordracht intussen nog rijpen. Mannenkoor en orkest sloten zich harmonisch bij haar aan, onder de stimulerende leiding van Van Wyn- gaarden, die weet wat Brahms toe komt. Deze Brahms vormde een bekro ning van dit gevarieerde met goede smaak samengestelde programma, dat alle medewerkenden met zoveel grijpend geshreven werkje, op- toewijding en overgave gebracht recht kon genieten. Louis van Wyn- hebben. De door Louis van Wijngaar- gaarden had het geheel vast in de den gerealiseerde koren-concentratie hand en bewees ook net orkest te heeft zijn profijten alleszins opgele- kunnen beheersen. verd. Het medewerkende „Euterpe" De sopraan Dita Kemner en de alt is daarbij een gelukkige greep ge- Rijkje Wolleswinkel verleenden so- weest. listische medewerking, bleken har- j Het auditorium betoonde zich tel- monieus op elkaar ingesteld en droe- kenmale bijzonder erkentelyk voor De minister van Binnenlandse Zaken van Jordanië. Salah el Majali. heeft meegedeeld, dat in alle grensgebieden van het land de noodtoestand is afgekondigd, gepaard met een uitgaansverbod tot nader order van 5 uur 's mid dags tot zes uur 's morgens. Volgens officiële kringen is het besluit tot deze maatregelen geno men op aanbeveling van de hoge raad voor de nationale veiligheid. De aan leiding daartoe werd niet bekend ge maakt. De minister maakte bekend, dat iedere overtreder van het uitgaans verbod zonder waarschuwing kan worden neergeschoten door de veilig heidstroepen, die met de controle op de strikte naleving van het verbod zyn belast. In een ander regeringscommuniqué werd bekendgemaakt, dat niemand het land mag verlaten zonder ver gunning van de betrokken militaire districtscommandant. Op overtreding zyn strenge straffen gesteld. Uitreis vergunningen moeten 48 uur tevoren worden aangevraagd. Op het uit gaande telegraaf- en telefoonverkeer zou een strenge censuur zyn inge steld. Radio Cairo meldt, dat aan de Jor daanse grens een concentratie van Saoedi-Arabische strijdkrachten zou hebben plaats gehad. Deze troepen beweging zou zyn uitgevoerd op grond van het tussen Jordanië en Saoedi-Arabië gesloten verdrag tot wederzydse militaire bijstand. Advertentie gen sterk tot het succes by. In het Concerto a cinque voor twee hobo's en strijkorkest van Tomasso Albinoni, in alle eenvoud sympathiek gespeeld, onderscheidden zich de vakbekwame Jokeriet v. d. Lam en Lia van Clasteren door zuivere toon- vorming, uitstekende adembeheersing en gevoelige muzikaliteit, doorzichtig begeleid door het stylistisch verant woord, sterk uitgdunde orkest. Meer en beter leerden wy de sym pathieke sopraanstem kennen van Dita Kemner. Zy solieerde in Mo- zarts verrassend aan Haydn herin nerende kantate „Dir, Seele des Wel- talls", zong onbevangen, bleek tech nisch reeds gevorderd, ofschoon meerdere register-egalisatie haar zy aanbevolen en verleende aan haar het gebodene. De beide damessolisten zijn onder hartelijk applaus met fraaie ruikers gehuldigd. Dit concert zal onder auspiciën van „Zang zij onze leus" te Voor schoten in de N.H. Kerk op 2 mei en op 6 mei onder die van „Jubilate" te Katwijk in de Nieuwe Kerk herhaald worden. H. ville om zyn vyf favoriete symfonie- partij zeggingskracht door begrip orkesten te noemen en na het volle muzikaliteit. Het mannenkoor concert van gisteravond „The zong in deze kantate met beschaafde Hague Philharmonic" zal zeker in de klank, overtuigend en expressief, meeste antwoorden genoemd worden. I Als men dit orkest hoort spelen, dan begrijpt men waarom de beste N d d hoogtepunten. diamantslijpers ter wereld zich in .ne Nederland bevinden, waarom de J*? ThnzinSn eehMiteert Nederhtnd^s°rnet1 hun^vrlïndSjke mezza voce ln Schuberts typisch gekomen tegen potentiële verove raars van Alva tot Hitier. zyn muziek ademt de geest van een trots, sober, industrieel, moedig, verdraagzaam en vriendeiyk volk". De geleiding werd hier uitgevoerd door vier hoorns. Wie weet hoe moeilyk het is deze instrumenten zuiver te houden, mag respect koesteren voor de geleverde prestaties. De uitspraak „Atlanta Constitution" schreef van het Duits der zangers was echter zaterdag: „Van Otterloo heeft de 102 nog niet steeds perfect, musici fantastisch ln de hand en het Ér volgde een bijzonder gelukkige is interessant te zien, dat hy diri- vertolking van Schuberts „Unvollen- geert zonder partituur. Het orkest is dete" naar de aard sfeervol, poëtisch is ln één woord briljant. Van Otter- en mysterieus verklankt, door het te Tilburg Boris Godounow Op 21 mei zal in de Stadsschouw burg te Tilburg een uitvoering in concertvorm worden gegeven van de opera „Boris Godounow" van Mous- sorgsky. De uitvoerenden zyn het Toon kunstkoor Tilburg, het Brabants Orkest en de solisten Georg Littasy, bas. Maryke van der Lugt, sopraan, Bernard Kruysen, bas, Mariette Dierckx, alt, Arjan Blanken, tenor, Willy van Hese, tenor. Laurens van der Werf, bas. De algehele leiding loo is een meesterlyke dirigent...."biykbaar met deze 2-delige symfonie heeft Phons Dusch. met Reckltts Tentoonstellingen In het Stedeiyk Museum te Am sterdam wordt van 2 mei tot 10 juni een expositie gehouden getiteld „Schrift en beeld", die tot stand is gekomen in samenwerking met de Staatliche Kunsthalle te Baden- Baden. De directeur daarvan, dr. D. Mahlow, zal by de opening der expositie op donderdagmiddag een inleiding houden. In het Stedelyk Museum in Gouda, het Catharina Gasthuis zal een expositie van het werk van Paul Citroen worden gehouden. De opening geschiedt op zaterdagmiddag 4 mei. De exposant zal zelf zyn werk in leiden. De tentoonstelling duurt tot 2 juni. Beeldhouwer Frits Sieger 70 jaar De Amsterdamse beeldhouwer Frits Sieger wordt op vrydag 3 mei 70 jaar. Die middag zal in zyn woning aan de Keizersgracht 50 een overzichts expositie worden geopend van door hem in de loop van 40 jaar gemaakt beeldhouwwerk. Des avonds om half negen recipieert de jarige in het restaurant van Felix Meritis. Ter gelegenheid van zyn 70ste verjaardag is een huldigingscomité gevormd waarin o.m. zitting hebben eenomen: P. Alma. Jan Kassies, dr. H. L. C. Jaffé. J. J. Voskuil, P. de Groot. Ed Althoff, Frieda Hunziker. Theun de Vries, G. La taster, J. van Hall. Het comité wil de jarige een '"■schenk aanbieden. De Israëlische regering heeft in een boodschap aan de voorzitter van de Veiligheidsraad als haar mening te kennen gegeven, dat de passages in de gemeenschappelyke verklaring van de VAR, Syrië en Irak van 17 april betreffende „de bevrijding van Palestina de bevestiging vormen van „een wil om Israël te vernietigen" en als zodanig een schending van het handvest van de VN betekenen en een rechtstreekse bedreiging van de internationale vrede en veiligheid. (Van onze correspondent in Londen) Vijftien mannen en een vrouw werden gisteren bij Eastbourne van een brandend Libanees vrachtschip gered. De burge meester van Eastbourne, de heer Cecil Baker, woonde een offi ciële lunch bij. toen het bericht van het in nood verkerende schip hem bereikte. Hij is secretaris van het plaatselijke redding wezen. Hij bedacht zich geen ogenblik en verliet de tafel om in jacquet en gestreepte pantalon in de reddingboot te springen. Hij stond de enige vrouw aan boord, een 27-jarige bruid, bij toen zij in de reddingboot stapte. Op het strand sloegen duizen den de redding gade. Aan wal teruggekeerd begaf de burge meester zich onmiddellijk naar een andere officiële gelegenheid. Bankdirecteur verdronken: groot tekort ontdekt (Van onze correspondent in Brussel) In Bastenaken in de Belgische pro vincie Luxemburg, dat onder de Franse naam Bastogne de geschie denis van de tweede wereldoorlog is ingegaan, heerst ongerustheid en be zorgdheid over een tekort van onge veer 10 miljoen Belgische franken (driekwart miljoen Nederlandse gul dens), dat is geconstateerd na het verdrinken van de directeur van een bank. De directeur vertrok op 26 maart j.l. van zyn huis om zoals hij zei wandelend langs het riviertje de Ourthe een dokter te gaan bezoeken. Hy deed dat, omdat hy nog steeds leed aan de gevolgen van een auto ongeluk dat hem 21 februari was overkomen en dat hem naar hy zei bepaalde geheugenstoornissen had bezorgd. Vier dagen later werd zyn stoffe- lyk overschot aan de oever van de rivier gevonden. Na korte tyd meldden zich by de bank, van welks filiaal te Bastenaken de overledene beheerder was, verscheidene kredi- teuren, die aan deze geld hadden ge leend. De bank weigerde echter te rugbetaling omdat de kwitanties niet waren getekend namens de bank maar door de beheerder persoonlyk. Zy waren ook op papier zonder de naam van de bank gesteld. Volgens geruchten zou het gaan om een totaal van 10 miljoen Belgische franken. Het parket onderzoekt thans wat er is gebeurd en men tracht te ontdek ken wat de bankier, die op het oog een byzonder rustig en geordend privéleven leidde, met het geld kan hebben gedaan. De mogelykheid dat hy een gewelddadige dood zou zyn gestorven, wordt niet uitgesloten ge acht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5