EL-MIOR ZET DE PUNTJES OP DE/VAN mnm//fff Eenheid is gebiedende eis Plechtigheid in Stadszaal en Stille Tocht Tegenstellingen verzwakt Woeste rit met jongeman op dak van auto De a.s. dodenherdenking no- H c H F X2 HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Adverteert in het Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 MEI 1963 elk detail de groot ste aandacht, beste afwerking elk boordmodel is a la mode, blijft on berispelijk elke nieuwe stof of finish is tot-en-met getest elk shirt is „royaal- snit" gesneden: uit 2 meter 40 stof! In onze tijd begint men de betrekklijkheid van het eigen standpunt al gemeen in te zien. Dit schept de mogelijkheid om samen te gaan. Tot deze conclusie knam dr. J. L. Springer, die maandagavond in „Over 't Hoff" de lezingenreeks voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest over het „Streven naar eenheid" besloot. Dr. Springer herinnerde eraan, dat uit de lezing van ds. Van Rossum naar voren was gekomen, dat op het Vaticaans concilie tal van zaken wor den behandeld, maar dat het stre ven naar eenheid er eigenlijk de drijfkracht is. Johannes XXIII is ge heel vervuld van de gedachte de tegenstellingen te overbruggen en te zoeken naar datgene wat verbindt. De Beweging der Achttien is even eens een uiting van het streven naar eenheid. De vraag stellend, waarin dit ver langen naar eenheid zijn oorzaak heeft, verwees spreker naar de situa- tie in de 19e eeuw, toen het ver st andeUjk weten zo'n voorname plaats innam. Iedere groep was er op de een of andere wijze van over tuigd dat het eigen standpunt juist was. Allen meenden het bij het rechte eind te hebben en daardoor kon gekrakeel niet uitbleven. Sindsdien zyn de tegenstellin gen sterk verzwakt ook tussen de po litieke partyen. De voornaamste oor zaak hiervan is, aldus spreker, dat wij thans een andere ervaring heb ben dan de mensen van twee of drie generaties terug. Men is bescheide ner geworden en stelt de eigen me ning niet meer zo bovenaan. Onze generatie kan gemakkelijker begrip opbrengen voor het standpunt van de ander dan vroegere generaties. Stellig berust men tegenwoordig ook niet zo gemakkelijk in het be staan van tegenstellingen en ver deeldheid. Men beseft bovendien dat verdeeldheid remmend werkt. Daar om streeft men ernaar, de tegenstel lingen te verzwakken. Dit alles geldt op politiek terrein evenzeer als op kerkelijk gebied, waar schisma's en de reformatie tot steeds diepere schei dingen hebben geleid. Spreker ging na hoe sedert de 17e eeuw. toen de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden nog tot de grote mogend heden kon worden gerekend, steeds minder landen der grote mogendheid overbleven. Churchill, ongetwijfeld de grootste van de drie staatslieden die in Jalta bijeenkwamen, kon daar toch slechts weinig invloed uitoefenen, doordat hy alleen Engeland vertegenwoordig de. By die gelegenheid is een Euro pese eenheid duidelyk nodig geble ken. Str reven naar unificatie Ook in de nieuwe encycliek van Paus Johannes klinkt het unificatie- streven door. Chroesjtsjow heeft hierop ongevraagd en nnmiddeliyk gereageerd. De wereld dreigt ten on der te gaan in een conflict tengevol ge van een ten top gedreven anti these tussen Rusland en Amerika (plus de vrye landen). Daarbij zou den Japan en China de lachende derden zyn. Paus Johannes zoekt niet alleen contact met de protestanten, maar ook met de leiders van de niet-chris- teiyke wereldgodsdiensten en appel leert ook aan de communistiscshe we reld. Behalve in Peking wordt de en cycliek algemeen gunstig ontvangen. Dr. Springer besprak voorts de stryd tussen de Preciezen en de Rek- kelyken in de 17e eeuw. die uitliep op de beslissing van de Synode van Dordrecht, waarby de Remonstran ten de Kerk werden uitgezet. Dit be sluit was zeer zeker niet in overeen stemming met het standpunt van de meest liberale regering van alle ty- den. die ons land in die dagen had. Later werd tot na de'Franse tyd geen synode meer byeengeroepen. Koning Willem I kende de geschie denis en het eigenaardig geestesmerk van het Nederlandse volk. Hy zorgde er voor dat de Kerk vleugellam was door leertuchtprocessen by voorbaat onmogeiyk te maken. De antithetische houding, waarby ieder het meent te weten, leidde tot meer en meer versplintering (De Cock, Kuyper. Geelkerken». Tenslot te keerde toch het gety. Het begon wellicht met prof. Schilder toen deze zei: „Ik eis het niet. maar verlang al leen. maar ruimte voor myn visie". Waarom geen fusie? Tegenwoordig is er geen theoloog meer die het standpunt van Assen tegen Geelkerken zou opnemen. Ook in gereformeerde kringen ziet men in. dat het nodig is het eigen stand punt als betrekkeiyk te stellen en dat het menseiyk inzicht verre van betrouwbaar is. Het al of niet spre ken van de slang is een schynpro- bleem gebleken. Waarom dan geen fusie met de hervormde kerk als er toch geen onfeilbare leer kan wor den opgesteld? Dr. Springer herinnerde eraan hoe Willem van Oranje by de Pacifica tie van Gent de krachten bundelde zonder onderscheid van geloof. De Prins was wars van tegenstellingen en bovendien begreep hy dat het het ergst voor de v{jand zou zyn als op het stuk van de religie er een een heid in de Nederlanden zou komen. Door de tegenwerking van de ultra's slaagde Willem I niet. zyn laatste woorden (of die men hem heeft toe geschreven» zyn een gebed voor de gehéle natie. Willem van Oranje was de man van de synthese. Het uit eengaan in de 16e eeuw was niet te voorkomen geweest, maar kan thans hersteld worden, aldus dr. Springer Nadat de relativiteitstheorie van Einstein bekend werd. is men op al lerlei gebied de betrekkelykheid van de dingen gaan inzien. Er zyn in de loop der tyden altyd tegenstellingen ontstaan Dat was nodig, want daardoor kon het denken over de betreffende zaken voortgang vinden. Het was echter ook goed dat de betreffende zaken verdwenen en er iets hogers uit geboren kon wor den. Dan heeft de antithese zyn werk gedaan, want de woordvoerders van de antithese hebben niet het laatste woord of het moet ten tyde van een geesteiyke vermoeidheid zyn. Ook onderdrukking kan ver- Op beschuldiging van poging tot doodslag is een 22-jarige Haagse musicus aangehouden. Op het Buitenhof in Den Haag was de man met zyn auto tegen een schutting van een juwelierszaak gebotst, nadat hy de bocht met te grote snelheid had genomen. Ter- wyl zyn auto door omstanders van de schutting werd weggeduwd, reed de musicus, die onder invloed van sterke drank verkeerde, plot seling met grote snelheid weg. De bewaker van de juwelierszaak. de 19-jarige Jan Bak uit Den Haag. zag kans zich aan de linkerzyde van de auto vast te grypen en on der het ryden op de imperiaal te klimmen. Daarop probeerde de musicus de man door hevig slingeren af te schud den. Dit lukte echter niet. Na en kele kilometers te hebben gereden, waarby hy inmiddels op de Sche- veningseweg was beland, heeft de bewaker zich, toen de auto vaart minderde, uit eigen beweging in een heg laten vallen. Hy is daarby niet gewond. Tydens de rit had hy steeds luid keels geroepen „Politie help". De politie was al omstandig ge alarmeerd omtrent het gebeuren en er was bericht aan alle wagens ge stuurd om de auto aan te houden. Een politie-auto. die op de Scheve- ningseweg de wagen van de mu sicus tegemoet reed. moest door diens verva^rlyk slingeren tot in de berm uitwyken. Uiteindeiyk is de musicus aangehouden, toen hy zyn auto voor zyn huis aan de Marcellisstraat in Scheveningen tot stilstand bracht. Hy is overge bracht naar het politiebureau. hinderen dat er een synthese tot stand komt. Uit een en ander blijkt, aldus be sloot dr. Springer, dat de christen heid veel meer tot eenheid zal moe ten komen, nu er wat bereikt moet worden en dat daartoe de blik in hoofdzaak naar de toekomst moet worden gericht. Overeenkomstig de richtlijnen van de regering ral de herden king van de gevallenen in de tweede wereldoorlog ook in onze stad plaats vinden op zaterdag 4 mei a.s., aan de vooravond van de dag waarop nu al weer achttien jaar geleden voor het grootste deel van het Nederlandse volk de Bevrijding een feit werd. 's Morgens tussen half elf en 11 uur zullen de leerlingen van het zesde schooljaar van alle openbare en bijzondere Leidse lagere scholen, op trekken naar het Bevrijdingsmonu ment naby de Molen „De Valk" en daar een bloemengroet brengen. De 15 a 1600 kinderen zullen kort worden toegesproken door de voor zitter van het comité „Dodenherden king". de heer C. Zandbergen en vervolgens een minuut stilte in acht nemen, voorafgegaan en gevolgd door het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. 's avonds 6 uur vlag halfstok Aan de burgery wordt verzocht 's avonds om 6 uur de vlag halfstok uit te steken en deze by zonsonder gang weer in te halen. Aan de kerkbesturen ls verzocht van 7 uur tot halfacht de klokken te doen luiden, waarbij zich van 7 15 uur tot 7.30 uur ook de Bourdon van het Stadhuis zal voegen. Te klokke halfacht vangt in de grote Stadsgehoorzaal de herden kingsdienst aan. welke met een enkel woord zal worden ingeleid door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Na samenzang ..Wilt heden nu treden" brengt de Chr. Oratorium ver. „Con Amore" enige Valeriuslie- deren ten gehore in een bewerking van de dirigent Jan Pasveer De herdenkingsrede wordt ditmaal gehouden door rector Keet Pr. uit Haarlem, na afloop waarvan twee minuten stilte wordt betracht. In de zaal wordt dit plechtige moment aangekondigd door klokgelui, op de openbare weg wordt om klokslag 8 uur de straatverlichting ontstoken en blijft gedurende twee minuten branden. Het ligt in de bedoeling dat dit stille eerbetoon geiyktydig over het gehele land zal worden in acht ge nomen. waartoe ook het gehele open bare vervoer wordt stilgelegd. Op alle weggebruikers wordt een drin gend beroep gedaan aan deze her denking deel te nemen door hun voertuigen tot stilstand te brengen, respectieveiyk twee minuten te biy- ven staan. De plechtigheid in de Gehoorzaal wordt besloten met het gezameniyk zingen van het Wilhelmus en Vale rius' „O Heer die daar des hemels tenten spreidt", afgewisseld dooi- nog enkele liederen van „Con Amore". Een groot gedeelte van het gezel schap begeeft zich onmiddellijk na afloop te voet naar de Oude Singel, waar nabij het Museum ..De Laken hal" vanaf 8 uur gelegenheid bestaat voor verenigingen en particulieren om zich op te stellen voor de Stille Tocht langs het Bevrijdingsmonu ment; welke om halfnegen aanvangt. Nadrukkelijk wordt nogmaals ge steld, dat de opstelling dient te ge schieden in volgorde van aankomst. De kop van de stoet wordt gevormd door de officiële vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur en de Universiteit; onmiddellijk daarna komen de nabestaanden van de oor logsslachtoffers. gevolgd door de deputatie* van verenigingen en par ticulieren. Alvorens de burgemeester als eer ste een krans aan de voet van het Monument zal leggen, brengen trom petters van ..Werkmans Wilskracht" vanaf <Je trans van molen ..De Vaik" „The Last Post" ten gehore, waarna voor ieder, die dat wenst, gelegenheid bestaat een bloemhulde te brengen. Wij spreken de hoop en de ver wachting uit, dat zeer velen door hun persooniyke deelneming zullen getuigen van hun blijvende dank baarheid voor de in 1945 herkregen vryheid. in het byzonder jegens hen, die daarvoor het offer van hun leven brachten. Israël en zijn buurlanden Het Amerikaanse Joodse Congres heeft in een resolutie de Verenigde Staten ervan beschuldigd zyn politiek in het Midden-Oosten op de stelling te grondvesten, dat Amerika byna onvoorwaardelyk de steun aan de Arabische landen moet verwerven omdat dit het enige middel zou zyn om dit gebied van Russische invloe den te zuiveren. In zyn resolutie verzoekt de raad de Amerikaanse regering duidelyk te verklaren, dat zy direct en vastbesloten zal reage ren op welke bedreiging ook van de vrede in het Midden-Oosten. Op een persconferentie in Bagdad heeft de Jordaanse studentenleider j Al Talib gezegd, dat by de onlusten van de laatste tyd In Jordanië meer dan 600 mannen en vrouwen, onder wie 300 studenten, zyn gedood. Wanneer u alles uit uw vakantie wilt halen wat er in zit, ga dan naar Groot-Brittannië. Daar wordt iedere wens tot werkelijkheid. Wie histo rische schoonheid bemint zal er evengoed zijn hart ophalen als de natuurzoeker, die meren, bergen en bossen prefereert. De liefhebber van de wereldstad met haar honderden attrakties geniet er evenveel van als de sportieve bergwandelaar. Groot-Brittannië biedt ieder het zijne. Begin uw vakantie met een heerlijke zeereis! Overdag! Vraag naar de voordelige Zeeland vakantie reizen, reeds vanaf 141,-. Londen, Torquay, Devon, Noord-Wales, het Merengebied en Schotland. Inlichtingen en boekingen bij uw reisbureau. Varen terwijl u slaapt U kunt ook gebruik maken van de nachtdienst. De volgende morgen bent u dan op tijd in Londen, of voor uw eerste bespreking, öf om een van de aansluitende exprestreinen naar alle belangrijke centra en vakantie-oorden van Groot-Brittanniè te nemen. £ne^nd%*hittiWet*n over "oordWerfcni '■■"Oord-lerlann Wa'« e ffaai gei lint;*. vraaSdan r*'sgidsVak t eerde Srat.s ^'ttannië ig%J'e 'n nr aan bij: 63 n 'h Groof ^seP,£rj; '"'on. dam-c N"" «<l adres Boek via de Hoek. REIS RUSTIG EN BETROUWBAAR per dag- of nachtdienst ELrMIORató^ MET DE PUNTJES OP DE Y

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4