Leiden viert verjaardag van Koningin Juliana Laaiend enthousiasme trompetterskorps voor Kinderoptocht in de Burgemeesterswijk Veel festiviteiten voor schooljeugd Kinderfeesten, wandeltochten en kerkdiensten Gymnastiekdemonstraties op het Stadhuisplein Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 mei 1963 Tweede blad no. 30944 Voor de vijftiende maal in de regeringsperiode van Koningin Juliana heeft ons volk en ook onze stad gisteren Koninginne dag gevierd. Het was in een historisch jaar, dat deze dag alom werd gevierd. Dit jaar velen zal dit zijn ontgaan is het immers anderhalve eeuw geleden, dat Z.M. Willem Frederik, na de val van Napoleon, op 30 november in Scheveningen voet aan wal zette om Nederlands onafhankelijkheid te herstellen. Sedertdien is de verbondenheid met Oranje in ons volksleven hecht verankerd. De Leidse traditie wil, dat voor al de jeugd deze dag sterk in de feestviering is betrokken. Zo ook gisteren. Het begon reeds in de vroege morgen toen vier drum bands de stad in diverse delen doorkruisten en met hun feeste lijke klanken „alarm" sloegen voor dit Koninginnefeest. Kinderspelen en optochten, o.a. in de Burgemeesterswijk en in Zuid-West, en een aubade van de schooljeugd op het Stadhuisplein, maakten dat de jongens en meis jes in de ochtenduren goed aan trek kwamen. Verschillende ma nifestaties zijn daarop in de loop van de dag nog gevolgd. Boven dien bood een kerkdienst in de Pieterskerk een goede gelegen heid om zich te bezinnen op de onvergankelijke waarden van het Koningschap. Muzikale hulde Nauwelijks hadden de N.P.G. Pad- vindstersband „Trozinah", de Band van „Jahn", de Band van de St.- Paulusgroep en de Franciscusband hun muzikale mars door de stad be ëindigd of een groep van ruim tweeduizend kinderen uit de hoogste klassen van alle Leidse lagere scholen verzamelde zich in de vroege morgen op het Stadhuisplein, waar ook het Leids Politie Muziekgezelschap aan wezig was. Begeleid door de muzikale dienaren van de Heilige Hermandad brachten al deze meisjes en jongens een aubade aan de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Zij zongen hem onder leiding van de heer A. van Kapel het Wilhelmus, 'k Hou van Holland, Geluckig Vader land en Dank en Bede toe. De burge meester op zijn beurt dankte de Jon gelui voor hun prachtige samenzang. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om de scholieren te wijzen op de dubbele taak, die onze Koningin als landsvrouwe en als moeder van een gezin te vervullen heeft. Een ge zin, dat op deze blijde Koninginnedag weer is verenigd na de verre reis van onze oudste Prinses. De burgemees ter besloot met een driewerf hoera uit te brengen op de jarige Koningin. Voorstellingen Toen de aubade was afgelopen be gaven de scholieren zich naar drie verschillende centra van vermaak voor het bijwonen van een kinder voorstelling. In de Stadsgehoorzaal bracht de toneelgroep „Het Masker" „De avonturen van Pinokkio" voor het voetlicht, in de Schouwburg liet de toneelgroep „Arena" zien „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg" en in het Sint Antonius Club huis werd een marionettenspel opge voerd. Voordat deze voorstellingen be gonnen werden de felicitatietelegram men voorgelezen, die namens alle leerlingen aan de jarige vorstin zijn gezonden. De leerlingen wensten haar daarin van harte geluk met deze ver jaardag. Wist de schooljeugd zich deze mor gen uitstekend te vermaken, de kleu ters behoefden zich evenmin te ver velen. Voor deze kleintjes waren er namelijk enkele poppenkastvertonin- gen in de grote zaal van „Den Burcht". Jan Klaassen trok bijzonder veel belangstelling, hij speelde voor een duizendkoppig publiek vier maal achtereen. Het programma stond op naam van het poppentheater „Devi- lé", dat onder meer vertelde van „De koning, die niet lachen kon". Dagbommen Terwijl de carillons van het Stad huis en de Lodewijkskerk speelden en de fonteinen op de Vismarkt en in Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f 400.-. t. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. het Plantsoen spoten werden er tegen het middaguur op het Waaghoofd dagbommen en reclamebommen af gevuurd. Het was er een gedaver van jewelste. Na iedere knal ontplooide zich in de heldere lucht een dun doek, dat onmiddellijk de gedaante van een dier aannam, dan was het weer een papegaai of een pinguin, dan weer een vis of een ander dier daar de aandacht van de grote men senmenigte op werd gevestigd. In de Pieterskerk Een teleurstellend aantal aanwezi gen een kanselafkondiging in alle protestantse kerken op de zondag voor Koninginnedag zou hier wellicht verandering In kunnen brengen - was deze ochtend naar de Pieterskerk ge komen om daar God te danken voor het grote goed, dat ons volk bezit in het Huis van Oranje en om zich te bezinnen op de waarden van het Ko ningschap. Slechts 88 personen, daaronder nog medegeteld allen, die ambts halve aanwezig waren, hadden hier belangstelling voor 't woord, dat ds. H. Bouter sprak. Ds. Bouter deed dit naar aanleiding van Psalm 63 12 „Maar de Koning zal zich in God verheugen". Spreker, die in het kort inging op dit woord van David, zette uiteen, dat het goed is als Koning (in) en volk zich samen verheugen in God en op Hem hun vertrouwen stellen. Zonder God is het leven niets. Ds. Bouter, die enkele gedeelten uit een kerstboodschap van Koningin Juliana citeerde, merkte aan de hand daarvan op, dat Gods woord ook voor Koningin Juliana het richtsnoer van haar leven is. Evenals de dichter van Psalm 63 wil zij zich in God verheugen. Met haar en dat doen wij ook deze dag tre den wij voor God en schuilen wij bij God. Met deze wetenschap voor ogen vieren wij vandaag een dankbaar feest. Wij zijn God dankbaar, dat wij onder haar regering in een vrij en welvarend land mogen leven. Een Koningin als Juliana is een geschenk Gods. Met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus werd deze dienst besloten. Oranje-wandeltocht groot succes De Oranjewandeltocht, georgani seerd door „Koninginnedag" in sa menwerking met de Wandelkring Leiden en Omstreken" de Gemeente lijke Schoolsportcommissie en de Leidse Jeugdactie, vormde ook nu weer voor de negende maal één van de hoogtepunten in het middag programma. Er heerste gistermiddag in „Der\ Burcht" de startplaats van de tocht ook nu weer de gebruikelijke en gezellige drukte van afmarcheren de groepen en zich op weg begevende individuele lange-afstand-tippelaars. onder wie haast vanzelfsprekend wederom de 75-jarige heer C. W. Oostveen als nestor bevond. Daar de organisatoren op de lof waardige gedachte waren gekomen om ditmaal naast het gebruikelijke nisraces, baldrijven, ringsteken etc. parcours van 15 km eveneens een etc. Naast de eer van de overwinning 10 km-parcours uit te zetten t.b.v. de jeugd van 8 tot 11 jaar, startte om streeks half drie voor het eerst in de Oranjewandeltochthistorie een lang gerekte stoet van jeugdige wandel sportliefhebbers sters-in-den-dop, nagewuifd door vele belangstellende ouderparen. Toen de laatste deelnemers (sters) I om circa drie uur waren vertrokken, hadden 29 groepen met een totaal van 565 deelnemers (sters en ruim 480 individuelen zich op pad begeven om via een prachtig parcours De Kooi Leiderdorp Hoge Rijndijk een sportieve wandeling te maken, met een prestatie-beloning in het vooruitzicht. Traditiegetrouw verza melden alle deelnemers (sters) zich ook nu weer op de Hoge Rijndijk ten einde de laatste kilometers gezamen lijk af te leggen. Om precies half vijf marcheerde de lange met enkele honderden vlaggen opgeluisterde stoet achter de Har monievereniging „Nieuw Leven" af op weg naar „Den Burcht" waar de prijsuitreiking plaats vond. Voor het echter zover was, bereikte de Oran- jewandeltocht-1963 zijn hoogtepunt en wel toen „Nieuw Leven voor het Stadhuis halt hield en front maakte en de wethouders C. J. Piena en S. Sannes en het voltallige bestuur van „Koninginnedag" op de Stadhuistrap verschenen om het voorbijtrekken van de fleurige stoet gade te slaan. Vermoeidheid deerde toen opeens niet meer en maakte plaats voor een gevoel van trots omdat allen ook dit jaar zonder uitvallers deze Oranje- tocht hadden volbracht. Ook niet de kleine wandelaars (sters) van 8 tot 11 jaar, die ruim 300 in getal waren en aldoende „hun tocht" ongetwijfeld een vaste plaats in de komende jaren hebben gegeven. Aan de finish hield de heer W. de Gast, voorzitter van „Koninginnedag" een korte afscheidstoespraakje waar na hij met een toepasselijk woord tot de prijsuitreiking over ging. De orga nisatie van het geheel was bij de heer G. Steinbach. met assistentie van de heer C. Verstraten (Wandel- kring-bestuurder), in vertrouwde handen. Terwijl zich dit allemaal af speelde, volgden ook velen in het Van der Werf park het openlucht concert, dat daar werd gegeven. De deelnemers (sters) die de tocht voor de eerste maal volbrachten ont vingen een fraaie herinneringsme- daille; de overigen kregen een bron zen jaarcijfer. De groepsprijzen toege kend door een deskundige jury gin gen naar: SchoolgroepenChr. Nat. School (Storm Buysinghstr.)wissel beker en lauwertak; Du Rieuschool, lauwertak; Kon. Julianaschool, lau wertak; Chr. Nat. School II (10 km), medaille; Chr. L.T.S., medaille; Wan delgroepen junioren: „De Stevige be nen" (Strijen), wisselbeker en lau wertak; „De Rippers" (Rijpwetering), lauwertak WIK; „De Rippers" (10 km), lauwertak. De grote triomfator was de heer Oostveen. die de 15 km- tocht voor de zesde achtereenvolgen de maal goed had volbracht samen met de 67-jarige heer J. v. d. Fluit, die het derde jaarcijfer in ontvangst mocht nemen. Ruim zeshonderd kinderen spelen De Vereniging „Koninginnedag" heeft gisterochtend de jeugd van dt Sleutelstad traditie getrouw weer een zeer gevarieerd feestpro gramma aangeboden. Terwyl de kleintjes zich in de grote zaal van „Den Burcht" kostelijk vermaakten met de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn, werden op het terrein aan de Zoeterwoudseslngel spelen en wed strijden voor de schoolgaande jeugd gehouden. Ruim 600 jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar, naar gelang hun leef tijden onderverdeeld in vier groepen, hebben een sportieve strijd geleverd in een aantal wedstrijden en spelen zoals blokjesrapen, zaklopen. hinder- stond er weer een groot aantal mooie prijzen (bestaande uit diverse speel goederen) op het spel. Het behoeft dus nauwelijks betoog, dat de jeug dige deelnemers (sters) menige span nende strijd hebben geleverd en el kaar weinig of niets toegaven. Aan het eind van deze weer zeer geslaagde en sportieve ochtend, werden allen onthaald op limonade en spritskoek, waarna de gelukkige winnaars en winnaressen hun prijzen in ontvangst mochten nemen. Hierbij geassisteerd door een aantal leerkrachten was de leiding bij de heer A. J. J. Duindam weer in goede handen. De einduitslagen waren als volgt: Blokjesrapen: groep I (meisjes van 9 jaar) 1ste t/m 5de prijs resp. Jok.» de Ruiter, Joke Brandt, Mary Vo« bren, Loes Jagel. Elsje Frankhuizen, idem groep 2: 1ste t/m 5de prijs resp. Fieteke Wolting, Ria Bouman, CrLs- ja Wielegooy, Willy van der Vegt. Maria van Rijn; idem groep 3 (jon- Arno Jurgens, Tony de Vink, Koos gens 9 jaar); 1ste t m 6de prijs resp. van Leek, Hennie Rosdorff, Kees Kokee. Benjamin van Duuren; wed loop: groep 4 (meisjes van 10 Jaar» lste t/m 6de prijs resp. Pauline Snij ders. Tineke van Westerop, Ineke Ruys, Joke Voskuil, Annemieke v. d. Weyden, Lida Smit; idem groep 5: lste tm 6de prijs resp. Truus Frank huizen, Marianne Leetho Marianne v. d. Poel. Dona Kromhout, Vera Keur en Erma de Jong; zaklopen: groep 6 (jongens 10 jaar) lste t/m 4de prijs resp. Henk Bonnet, Bert Mark. Theo Bloemzaad en Harry Jur gens; idem groep 7: lste t/m 5de prijs: resp. Joop Karreman, Peter Siere, Bas Duindam, Aad de Jonge en Peter Willemsen; ringsteken: groep 8 (meisjes van 11 jaar): lste t/m 5de prijs resp. Lidie Kunneken, Alice Ge- I rin, Sary van Winkel, Suze Buket en Henny Preenen; idem groep 9: lste t/m/ 4de prijs: resp. Lucia Vogelen zang, Conny Mens, Hetty de Ru. en Francisca Ravensteijn; Zijlkruipen I groep 10 (jongens van 11 jaar) lste t/m 6de prijs resp. Henny Wolters, Frank Mingelen. Aad La Lau, Jan j van der Wal, Frits Versluis en Paul van Trigt: zaklopen groep 11 <meis- jes van 12 jaar) lste t/m 4de prijs resp. Ellen Kraan, Maria van der Poel, Sonja Pattuwaal en Wilma van Kessel; hindernisraces per rijwiel: j groep 12 (jongens van 12 jaar» lste I t m 3de prijs resp. Willem Leeflang, I Ruud Moerland en Jan Bodijn. In de Burgemeesterswijk was er 's morgens een optocht met mu ziek voor alle kinderen, waarvoor grote belangstelling bestond. Fraai uitgedost en voorzien van vlaggen en ander f eestmateriaal doorkruisten enkele honderden jongens en meisjes dit stadsdeel. Wat hadden ze een plezier, al deze verklede kinderen! O.a. lie pen in deze bonte stoet mee een lieftallige f eestkoningin, een paar zorgzame verpleegstertjes, een groep angstaanjagende buurtspo- ken en een aantal jongelui, dat de aandacht wilde vestigen op het openbaar kunstbezit. Aan lieve, kleine bloemenmeisjes, al dan niet in crêpepapieren jurkjes ge stoken, heeft het in deze kleur rijke stoet evenmin ontbroken. Het was werkelijk de moeite waard deze vrolijke kinderschare voorbij te zien trekken. Twee mu ziekkorpsen, t.w. Jong K. en G. en „De Post", zorgden tijdens deze optocht voor feestelijke klanken. Was de animo voor deze optocht reeds een succes, de deelname aan de kinderspelen was niet minder groot. Honderden kinderen hebben in een geanimeerde strijd eikaar de eer der overwinning betwist. Uiteraard viel er toch een beslissing en deze deed bij de diverse spelen de onderstaande meisjes en jongens als eerste prijswinnaars!es) uit de „bus" komen: Driewielerwedstrijd, Peter Maassen; meisjes, blpkjesrace, Jaco- mien Varkevisser; jongens, blokjes rapen, Erik Noest; meisjes, blikjes race, Annelies v. d. Vlist; jongens, steprace. Rik van Doorn; meisjes, wasophangen. Marjan Bruinsma; jongens, aankleedrace, W. Kastelijn; meisjes, balrollen, Marion Groenewe- gen; jongens, hoepel hindernis, Hans Franken; meisjes, ringsteken met de fiets, Tulleke Zirkzee: Jongens, be- hendigheidsfietsen, Rob Veenman. Uitstekende muziek en een fantastische show brachten de leden van het tamboers en trompet terskorps Ahoy uit Rotterdam gistermiddag op de Leidse Kaasmarkt. Het meer dan zestig man ster ke korps marcheerde in een lange rij, in V-vorm, in twee cirkels en in vele andere, vaak moeilijke formaties over het plein. Er werden niet alleen f eestmarsen ten gehore gebracht, maar ook num mers uit het jazz-repertoire. De mannen waren gekleed in een zwarte broek met een rode jas, en een zwarte muts met een witte pluim. Na een korte onderbreking werd de show voortgezet, de mannen hadden toen een witte broek en een rode jas aan en een witte pet met rode pluim op. Het korps was niet voor niets met tivee bussen uit Rotterdam gekomen, want de Kaasmarkt was tot in alle hoeken en gaten gevuld met een duizendkoppig publiek, dat tijdens de show nog aangroeide. Men was laaiend enthou siast. De Leidse jeugd had een plaats gevonden op de voertuigen, die bij de markt stonden, in de bomen, bovenop fietsen en zelfs op het grote aan plakbord. Het trompetterskorps Ahoy heeft in Leiden een Ondanks deze kritische noot hebben uitstekende indruk gemakt. Het was een evene- wij grote waardering voor het comité, ment, dat men niet spoedig zal vergeten. dat er in de ochtend- en middaguren (Foto LD/Holvast) in slaagde in de Burgemeesterswijk veel vertier te brengen. In tegenstelling met voorgaande jaren was het avondfeest o.i. in deze wijk minder geslaagd. Wij herinneren ons feesten, dat het er geanimeerd toeging. Men danste er toen vrolijk op los. Ditmaal was daarvan niets te bespeuren. De jeugd veelal opge komen uit verre omgeving speelde „krijgertje" en dromde wat samen rond een ijsco-kar. Het rad-van- avontuur maakte nog wel wat goed, doch kon het avondfeest niet redden. HUIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllll TELEGRAM De Vereniging „Koninginne dag" heeft gisteren het volgende felicitatietelegram aan de Ja rige vorstin gezonden: „Majesteit, dit herdenkings- H jaar Uw verjaardag dankbaar en feestelijk vierende, bieden Ibestuur en leden in hechte ver bondenheid met het Huis van Oranje-Nassau Uwe Majesteit en haar gezin eerbiedig hun ge lukwensen aan. w.g. Ver. Koninginnedag Leiden W. de Gast (voorzitter) J. C. J. Lambermont (secretaris) tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllPIIIIIIIIIIIW In het kader van de reeks festivi teiten, die ter gelegenheid van de Leidse Koninginnedagviering was ge organiseerd, is een groot aantal toe schouwers gistermorgen rond 't Stad huisplein getuige geweest van een 60 minuten durend gymnastlekfest(jn. Dank zy de zeer lofwaardige samen werking van de gymnastiekvereni gingen Brunhilde en DOS hebben se nioren - en junioren turnsters en tur ners medewerking verleend aan een gevarieerd programma, dat een aan tal fraai uitgevoerde demonstraties omvatte. Het geheel werd een tot in elk onderdeel zeer geslaagde gymnas- tiekmanifestatie, die het aanschou wen alleszins waard was en een goe de propagandistische waarde voor de I gymnastiekoefenink inhield. Het programma werd geopend door de dameskeurploeg van de Leidse turn- I kring, die o.l.v. de heer H. E. den [Hertog een uitstekende demonstratie op de evenwichtsbalk gaf. Nadat de DOS-meisjes o.l.v. mej. M. G. Keus een zwierige vrije oefening ten bes- I te hadden gegeven, toonden de heren van de Leidse keurploeg o.l.v. de heer Den Hertog hun kunnen op het num- j mer brughoog, waarna de DOS- jongens o.l.v. de heer C. E. van Oort het klassikaal brugturnen demon- streerden. Wel niet geheel feilloos, maar wie nam daar op deze feestdag nu aanstoot aan. Bijna feilloos was I wel de levendige vrije (hoepel) oefe ning. die de Brunhilde-dames hier- I na o.l.v. mevrouw E. M. Metz demon- j streerden en die dan ook een welver diend „open doekje" kreeg. Aan de De koninklijke familie op het bordes van het Paleis Soestdijk tijdens het gisteren ge houden défilé brug-ongel(jk gaf de dameskeurploeg nog een spectaculaire demonstratie van haar veelzijdig talent. Tot slot werd het altijd weer zeer spectacu laire nummer lange mat gezamenlijk verzorgd door de beide keurploegen o.l.v. de heer Den Hertog, die met zichtbaar welgevallen het applaus hoorde oplaaien toen de twee hoog tepunten op dit nummer t.w. de ra telslag met drieën en de flikflak door allen uitstekend werden uitge voerd. Al met al een openbare gym- nastiekdemonstratie, die zeker navol ging verdient. Kerkelijk Leven Kardinaal Wysxynski in mei naar Rome De primaat van de Rooms-Katho- lieke Kerk in Polen, kardinaal Wyszynski, zal in mei naar Rome gaan. Hij zal daar deelnemen aan de bijeenkomsten van een commissie, die voorbereidingen treft voor de tweede ronde van het Vaticaans Con cilie. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte bron heeft de kardinaal reeds een uitreisvisum ontvangen. Een afgevaardigde van Liberia bil de Verenigde Naties, mej. Angle Brooks, zal haar ambassade ln Wash ington verzoeken bij de Amerikaanse regering te protesteren naar aanleiding van het feit, dat men haar dinsdag te Raleigh ln de staat Noord-Carollna weigerde te bedienen ln een koffie huis en een cafetaria. Mej. Brooks, die onder-staatssecretaris ls, was naar Raleigh gekomen om een rede te hou den ln de negeruniversiteit aldaar, waar zij ln 1949 was afgestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3