NIEUW-GUINEA HEET THANS WEST-IRIAN DEFILE: een kleurige en fleurige feeststoet Papoea E. J. Bonay eerste gouverneur TWEE DUIKERS VERDRONKEN BIJ ZOEKEN GEWEER Overdracht vanochtend een feit geworden ANGST OVER LOT ZUID- MOLUKKERS "weerbericht vrij koud Haiti trekt troepen terug Gevaarlijke psyehopaat ontvlueht Verslagenheid hij Kon. Marine in Willemstad Langgerekt huldeblijk jarige vorstin UITSLUITING VAN DUITSE ARBEIDERS BENFICA- FEIJENOORD OP DE T.Y. Soekarno eist vrijheid voor Noord-Borneo (§üct ?)ïteit ws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 MEI 1963 No. 30944 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hollandia heet nu Kota Baroe. Nieuw-Guinea is West-Irian geworden. Boven dit voormalige Nederlandse rijksdeel wappert alleen nog de Indonesische vlag. Het dundoek van de Verenigde Naties werd vanochtend ge streken, kort nadat de V.N.-bestuurder dr. Djalal Abdoh het bestuur over dit langdurig en fel omstreden land had overge dragen aan Indonesië. Er bestond veel belangstelling op het Imbyplein in het hart van het tegenwoordige Kota Baroe. De plech tigheid begon met een toespraak van dr. Abdoh, die nog eens benadrukte, dat de taak van de Untea in dit deel van de wereld goed geslaagd was. Hij dankte allen, die dat mogelijk ge maakt hadden. Daarna droeg hij het bestuur over, waarna dr. Soedjarwo Tjondronegoro, vertegenwoordiger van Indonesië onder meer zei, dat „de terugkeer van West-Irian tot In- Indonesië een historiscshe gebeurte nis is, die alleen verwerkelijkt kon worden door de revolutie van 100 miljoen mensen, die voor de vrijheid en de welvaart van hun land stre den". Om precies vijf voor half één plaatselijke tijd ging de vlag van de Verenigde Naties neer, waarbij door Indonesische en Pakistaanse militai ren het geweer werd gepresenteerd. Het Indonesische volkslied klonk en werden boodschappen van Oe Thant en Soekarno voorgelezen. Feestweek De overdracht was een feit gewor den. In Kota Baroe zullen de acht duizend bewoners een week lang feest vieren. De Indonesische lucht macht en marine zullen parades houden. Zaterdag zal president Soe karno aan boord van de in Rusland gebouwde kruiser „Irian" zijn in tocht houden. Een dag later zal hij naar Merauke vliegen. Onderweg herdoopt hij de „Wilhelm inatop". de hoogste berg in de Indonesische ar chipel. Die zal nu voortaan „Puntjak Soekamo" heten. Vandaag houdt de president in Ambon een rede ter ge legenheid van de overdracht. Daar zullen de telegrammen van vele staatshoofden o.a. de Russische pre mier Chroesjtsjow en de Chinese pre mier Tsjoe En-lai hem hebben be reikt. Bij de Zuidmolukkers in Nederland heerst thans grote spanning en ongerustheid over het lot van de 28 Zuidmolukkers uit Sorong, die op last van de president van de Haagse rechtbank nog voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië uit dat land moesten worden gebracht. Onmiddellijk na de uitspraak in het kort geding tegen de Staat heeft de Nederlandse regering opdracht gegeven aan haar vertegenwoordi ger bij de Untea, de heer Goedhart, om alles in het werk te stellen om de betrokkenen via Biak naar Sydney te krijgen. Maar er is nog steeds geen enkel bericht uit Hol landia, waarin gesproken wordt over enige stap of maatregel, ondernomen om die opdracht uit te voeren. De boekingen voor de 28 Zuidmoluk kers in het laatste KLM-toestel, dat vanmorgen om elf uur uit Nieuw-Guinea vertrok, zijn blijkens een telegrafische medede ling „geannuleerd". De heer Goedhart bevindt zich wel aan boord. De Zuidmolukkers in Nederland hou- deai de adem in. Zouden de Zuid molukkers uit Sorong Biak niet hebben kunnen bereiken? Zou er een andere vervoersmogelijkheid zijn gevonden? Zijn zjj naar Austra lisch Nieuw-Guinea uitgeweken. Of zouden zjj reeds door Indo nesische instanties zijn gearres teerd? „Wjj moeten hopen en bidden, dat deze mensen niets overkomt", zei een diep bezorgde ir. Manusama vanmorgen. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen of motregen, mor gen overdag enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Vrij krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 MEI 1963. Zon op: 05.10; onder 20.04 uur. Maan op: 13.17; onder 03.27 uur. Hoogwater te Katwijk: 10.50 en 23.34 uur; laagwater te 5.59 en 18.56 uur. Bij de hoofdstad zullen de Pa poea's niet zoveel bemerken van de overdracht, maar in de stad veran dert het beeld enigszins. De Paki stani verdwijnen snel. Achthonderd militairen zijn al op weg naar hun va derland. de resterende zevenhonderd zullen spoedig volgen. Dc Untea-be- stuurders zijn ook vertrokken. Enkele uren na de plechtigheid op het Im byplein stapten dr. Abdoh en zijn staf in het vliegtuig, dat hen naar Biak bracht, vanwaar zit met een KLM-vogel naar Manilla doorvlogen. De Nieuw-Guinearaad heeft reeds maandagavond besloten zichzelf op te heffen. Dit besluit werd genomen in een vergadering onder voorzitter schap van de heer Meseth, waarin twaalf van de zestien leden aanwezig waren, die de eed aan het tussen tijdse bestuur van de Verenigde Naties hebben afgelegd. Alle aanwe zigen stemden in met het liquidatie- besluit. Onmiddellijk na de plechtigheid van de overdracht werd de naam van de eerste gouverneur over het gebied bekendgemaakt: de Papoea E. J. Bonay. De heer Bonay was onder het Nederlandse bewind bestuursambte naar en lid van het kiesdistrict Japen-Waropen van de Nieuw-Gui nearaad. De aankondiging werd door de bevolking met grote geestdrift ontvangen. De heer Bonay is drager van het Kruis van Verdienste. Omstreeks elf uur vanochtend is de DC-8 „Sir Frank Whittle" van de KLM van Biak opgestegen met aan boord de laatste Nederlanders die nog voor het Untea-bestuur of par ticulier op Nieuw-Guinea hebben ge werkt. De Nederlandse vertegenwoor diger, de heer L. Goedhart' bevond zich bij hen. Morgenmiddag wordt dit laatste toestel, dat in Biak land de., op Schiphol verwacht. Van nu af aan zal de KLM-lijn naar Sydney van Manilla regelrecht naar Austra lië leiden. Om de lange tocht te onderbreken zullen de machines in Noord-Australië een tussenlanding maken in Darwin. In alle r.-k. kerken op het voor malige Nederlands Nieuw-Guinea (nu West Irian), zijn vandaag ter gelegenheid van de overdracht van het bestuur aan Indonesië, missen opgedragen. De bisschoppen van West Irian, mgr. M. Staverman OFM apostolisch vicaris van Kota Baroe, mgr. H. Tillemans MSC, apostolisch vicaris van Merauke en mgr. M. van Diepen OESA, hebben tijdens de missen een gezamenlijk schrijven laten voorlezen. Zij doen daarin een beroep op de gelovigen het nieuwe bestuur met welwillendheid tegemoet te treden en als de wettige overheid te erkennen. Daarna verklaren de bisschoppen zelf van harte met de staat te zullen samenwerken, om de ontwikkeling van het land verder voort te zetten. Van hun kant verwachten de bis schoppen ook, dat de regering van Soekarno in West-Irian dezelfde tolerante houding tegenover de gods dienst zal aannemen, als in het overige deel van het Rijk. Met name noemen zij de christelijke scholen, welke dank zij de steun van Djakarta in heel Indonesië tot bloei zijn ge komen. Haiti heeft het hoofd gebogen voor het ultimatum van de Dominicaanse Republiek, het buurland op het eiland Hispaniola in de Caribische Zee. Haiti heeft gisteren zjjn bezet ting van de Dominicaanse ambassade in de hoofdstad Port-au-Prince te ruggetrokken. Er hadden zich intus sen tankeenheden van de Domini caanse Republiek naar de grens met Haiti begeven en er waren vlooteen- heden op weg in de richting .van Haiti. Er dreigde dus een bloedig treffen, dat op het laatste nippertje is voorkomen doordat Haiti zjjn agressieve maatregelen ongedaan heeft gemaakt. De Amerikaanse strijdkrachten zul len elke poging van Cuba militaire bases op Haiti te vestigen of daar heen wapens te vervoeren verijdelen, zo Rebben functionarissen in Wash ington verklaard. Eerder was uit de Dominicaanse Republiek gemeld, dat president Duvalier van Haiti bases aan Cuba zou hebben aangeboden. Volgens genoemde functionarissen zal hij een eventuele poging om Cu baanse wapens naar Haiti over te brengen gehandeld worden overeen komstig de politiek van de VS om de .uitvoer" van communistische macht Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Margriet op het bordes van Paleis Soestdijk tijdens het défilé op Koninginne- dag. Een gevaarlijke 34-jarige psycho paat, afkomstig uit Voorschoten is vanochtend ontsnapt uit het rijksasyl dr. S. van Mesdag in Groningen. De man was ter beschikking van de re gering gesteld. De ontvluchting werd vanmorgen om zeven uur ontdekt. De kleine, tengere en donkere vluchteling heeft zich met behulp van een ijzerzaag uit zijn cel op de eerste verdieping van het asiel in het oude gedeelte, waar indertijd een kortstondig op standje heeft gewoed bevrijd en is daarna via de hoge buitenmuur verdwenen. Het spreekt als vanzelf, dat de ditie is gealarmeerd en dat thans intensief wordt gezocht naar deze ge- \vater qekomen. vaarlijke vluchteling Twee duikers van de Koninklijke Marine, die gisterochtend in Willemstad op Curasao een van de „Rotterdam" overboord gfe- politie is gealarmeerd en 'dat thans vallen geweer moesten opvissen, zijn niet meer levend boven naar een land van Latijns-Amerika v* te voorkomen. - - sPar_te'en?..Pe bordestrappen van (Van onze Utrechtse correspondent) Nadat de Koningin het dier nog een Een moederloos Texels lammetje j k«' gestreeld had stond de ..rfi, ,n„ „„l houtvester klaar om het bij de leven met een oranje strik om zijn nek, I de haven van de Komnkluke Domei- nen te voegen. In ruim vijf kwartier tijd trokken Paleis Soestdük werd opgedragen was het meest vertederende hulde blijk, dat gisteren bij het bloemen- defilé aan de jarige Koningin Julia na werd aangeboden. „Is dat een echt Texels lam?", vroeg de Koningin, het diertje stre lend. „Een echt Texels lam", verzekerde de heer Sok als afgevaardigde van de commissie Texelse folklore haar. DU blad bestaat uit 20 pagina's Nou ja. hij had natuurlijk wak ker behoren te blijven om de ja rige Koningin te begroeten, maar hij was ook al zo vroeg op ge weest. en toen eindelijk zijn beurt kwam. had hij de strijd te gen de slaap allang opgegeven. (Van onze oorrespondent in Bonn) De „dag van de arbeid" werd van daag in de Westduitse Bondsrepu bliek gevierd. Het loonconflict in de metaalindustrie in Zuid-Duitsland. dat ook naar het Roergebied dreigt over te slaan, heeft vormen aange nomen, die Bondspresident Lübke er toe hebben gebracht te overwegen een bemiddelaar aan te wijzen, die in de gehele metaalsector moet probe ren het conflict snel tot een einde te brengen. Lübke is ervan overtuigd dat zo grote schade voor de economie van West-Duitsland dreigt te ont staan, dat een snel compromis dient te worden gezocht. In Bonn verluidt dat de minister van Sociale Zaken. Blank, de taak van bemiddelaar zal worden toegewezen. Intussen hebben gisteren de werk gevers in Baden-Wurtemberg hun dreigement waar gemaakt en het sinds 1929 in Duitsland niet meer gehanteerde wettelijk toegestane middel vande „uitsluiting" toegepast. Ook de bedrijven, die niet op grond van een opdracht van de vakbond der metaalarbeiders, I. G. Metail, werden stilgelegd, worden de arbei ders niet meer tot het werk toege laten. Bü de 110.000 stakers hebben zich daardoor 320.000 uitgeslotenen gevoegd. Dit betekend dat nlet-ge- organiseerde arbeiders in deze be drijven niet alleen geen loon meer ontvangen, maar officieel ook niet voor stakingsgeld In aanmerking ko men. Het ligt voor de hand, dat de sta kingskassen van de vakbond er snel ler door uitgeput raken. I. G. Metail meldde overigens gisteren, dat vele niet-georganlseerden zich bi) de bond als lid hadden gemeld. Hoewel nor maal pas stakingsgeld door de vak bond wordt gegeven aan hen die drie maanden lid zijn, wil men de nieuwe leden thans onmiddellijk financieel helpen. Dc belangrijkste uitwerking van het conflict in Zuid-Duitsland is ech ter en daardoor wordt de bezorgd- heid in Bonn verklaard dat ook gisteren 6 k 7000 mensen langs het bordes, waarop een kwartier later dan de vastgestelde tyd het hele Ko ninklijke gezin een plaats gekozen had. De Koningin in een maisgeel com plet, Prins Bernhard in een grijs kostuum en de Prinsessen op Prinses Beatrix na, die een stemmig grijs deux-pièces droeg in vrolijke voorjaarstinten: Irene in het blauw, Margriet in petrol en Christina in een roomwitte mantel over een blauwe jurk. Zonnetje Na het bar slechte weer van de voorgaande dagen en het weinig be moedigende weerbericht van maan dag. lag de paleistuin er op de och tend van Koninginnedag onverwacht fleurig bij. Van tijd tot tijd scheen er een zonnetje en in de luwte van de gebogen paleisvleugels hing er rond het bordes een plezierige lente- sfeer. Van die sfeer was het Koninklijk gezin als vanouds het middelpunt. Verleden jaar is er een onderbre king geweest in verband met de vie ring van het zilveren huwelijksfeest, maar op deze 54ste verjaardag van de Koningin was het er allemaal weer: een vrolijk wuivende vorstin, een lachende bruingebrande Prins, en vier Prinsessen, bij wie het bruin gebrande gezicht van Prinses Irene een sterke tegenstelling vormde met dat van Prinses Beatrix. Mogelijk was zij de vermoeidheid van haar wereldreis nog niet helemaal te bo ven. Geopend Het bloemendefilé werd geopend met het voorbijrijden van veertig De onderzeebootjager „Rotterdam** kwam eind vorig jaar naar de Neder landse Antillen en zou vandaag aan de thuisreis beginnen. Gisterochtend maakte een groot deel van de beman ning zich gereed om aan de jaarlijk se militaire parade ter gelegenheid van Koninginnedag deel te nemen. Maar om even over half negen viel er eeu geweer overboord. Beslist werd. dat het vuurwapen zou worden opgedoken. De 18-jarige kok tweede klas G. W. ten Donkelaar uit Losser I en de 29-jarige gehuwde kwartier- meester H. Burger uit Den Helder kregen de opdracht dit werkje uit te voeren. Zij behoorden tot de duiker- ploeg van het schip. Beiden hadden al meer duikwerkzaamheden verricht. Volgens de Marine-autoriteiten wa ren zij volkomen op elkaar inge speeld. Ten Donkelaar ging met de duikapparatuur om naar beneden. Daar het hier ging om zoeken in on diep water, werd hem lucht toege voerd vanuit het schip. Op het dek stond kwartiermeester Burger, die via een zogenaamde seinlijn contact hield met de jongeman onder water. Verbroken Toen deze ongeveer twintig minu ten aan het zoeken was, bleek plot seling het contact verbroken te zijn. Burger probeerde de lijn op te halen, daar deze tevens dienst doet als vei- ligheidslijn. Dit lukte hem niet. Hij voorzag zich onmiddellijk van een aqualong en sprong te water om te trachten zijn collega te helpen. Aan boord werd direct alarm geslagen. Alle beschikbare duikers en medici van de Marine werden terstond naar de „Rotterdam" ontboden en zelfs werden twee duikers opgehaald, die al in de stad stonden opgesteld om deel te gaan nemen aan de parade. Reeds om negen uur was de duik- ploeg van het fregat „Van Ewijck" gereed om naar beneden af te dalen. Na enig zoeken vond men Ten Don kelaar, die tegen 'n gat in de bodem van het schip was aangedrukt, waar door koelwater wordt opgezogen. De duikers van de „Van Ewijck" hebben hem weten te bevrijden. Doktoren en verplegers hebben met alle beschik bare middelen getracht de levensgees ten nog op te wekken. Meer dan een uur heeft men kunstmatige adem haling toegepast. Vergeefs. Onbekende oorzaak Inmiddels had men ook niets meer van Burger vernomen, zodat de duik- ploeg ook naar hem ging zoeken. Toen men om twaalf uur nog geen spoor van hem had gevonden, werd aangenomen dat hij eveneens om het leven was gekomen, daar hij met zijn aqualong slechts 55 minuten onder water kon blijven. Drie inwoners van Willemstad, allen ervaren leden van een Vereniging van Onderwater zwemmers en twee duikers van de Marine hebben toen het zoeken voortgezet, 's Middags om half twee plaatselijke tyd werd het stoffelijk overschot van de kwartiermeester ge vonden. Over de oorzaak van het ongeval tolkte van het nationaal centrum vormingsbedrijfsjeugd van de Mater- Amabilis scholen en van de katho lieke levensscholen. Buitenlanders Na de jeugd de buitenlandse deel nemers: 70 Engelse industriëlen (soft drinks manufactures, die vijf dagen in Nederland doorbrengen als gasten van een chemische fabriek in Naar- den,) 30 Italiaanse en Spaanse werk nemers uit Nederlandse bedrijven. 20 Ierse huisvrouwen, die de gasten zijn van de afdelingen Baarn en Soest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De folkloristische groep uit Texel, die een lammetje aanbood, reed langs het. bordes in twee aan elkaar gekoppelde groene wagens, getrokken door een paard en bekroond door de negentienjarige Ju lia Brugeman uit Den Burg als pink sterbruid in een stralend wit meer dan 100 jaar oud bruidstoilet. Honderdveertig jonge ruiters op pony's van acht verschillende pony clubs vormden een bijzonder kleuri ge onderbreking van de stoet. De „Gele Rijdertjes" uit Bemmel vormden met hun goud betreste blauwe uniformen daarbij de standaardwacht. Toen precies op het middaguur het défilé besloten werd. ging het Ko ninklijk gezin de bordestrappen af, waarna vertegenwoordigers van de vormingsinstituten voor leerplicht- vrije jeugd aan de Koningin werden voorgesteld. De jongedames A. J. Wentink en J. H. Steen en de twee- e. ling P. en W. Schoneveld allen uit Benfica en de Portugese televisie- utrecht en zestien jaar oud, boden autoriteiten zyn overeengekomen, dat daarbij een oorkonde en een poppen- de wedstryd met Feuenoord, die op k«tr>on aan 8 mei zal worden gepeeld via hel DeF <£,rkonde vormde de symboll- Eurovlslenet zal worden uitgezonden. sche oïerdracht Tan wn geschenk. nil 1« vanrlaac van ppjaoliohhonHo reumapatiënten uit Amsterdam. Me vrouw E. van Hall-Nijhoff, echtge note van de burgemeester van Am sterdam en erepresidente van de ver eniging „Anti-Rheuma", bood de Ko ningin daarbij een bloemstuk van kleurige lathyrus aan. Een afvaardiging van het Leidse Studentencorps maakte op het bor des zijn opwachting en terwijl op de bordestreden de bloemen »en kleurig kleed begonnen te vormen, trok door de paleistuin een bonte stoet voorbij van drumbands, kleurige groepen en zomaar particulieren. Achthonderd jongens en meisjes van veertien tot achttien jaar defi leerden met oranje, rode, witte en blauwe capes over de rechter schou der, als vertegenwoordigers van 48.000 deelnemers aan het werk van de vormingsinstituten voor leer- plichtvrije jeugd. Tussen de groepen jongelui in werden meibomen mee gedragen, die in opeenvolgende tek sten de voornaamste doelstelling ver- tasten de Marine-autoriteiten ~vol- bestemd voor de verfraaiing van de twee „zilveren jeugdcentra". het Zilveren Schor en de Hunneschans. Het geschenk zelf bestaande uit ge- Dit is vandaag van gezaghebbende zjjde te Lissabon meegedeeld. Volgens dezelfde bron moeten er echter in Nederland nog enige tech- nische vraagstukken worden opge- bruik's- en versieringsvoorwerpen, die lost. Pas als dit is gebeurd, volgt er door de deelnemers aa" de vrormings- een officiële mededeling. instituten uit het hele land vervaar- Het is de eerste keer. dat Benfica digd zijn, werd 's middags aan het elders belangrijke industrietakken toestemming heeft gegeven voor een bestuur van de stichting „Zilveren erdoor dreigen te worden stilgelegd. 1 rechtstreekse televisie-uitzending. Jeugdcentra" overhandigd. komen in het duister. Er heerst b(j de marine grote verslagenheid. President Soekarno heeft van daag onafhankelijkheid geëist voor de Britse gebieden in Noord-Borneo. De Indonesische president sprak op een massabijeenkomst in Ambon, die door 70.000 men sen werd bijgewoond. Hij is op weg naar West-Irian waarvan Indonesië het bestuur vandaag officieel heeft overgenomen. f Uit het Leidsch Dagblad van f 30 April 1863: t In den IJssel aan het Ka- J terveer zijn 5000 zalmen van f verschillende soorten te jva- J ter gelaten ter bevordering J van de vischteelt. i Uit het Leidsch Dagblad van i J 1 Mei 1863: l Prins en Prinses Frederik 1 en H.D. dochter Prinses Ma- ria. hebben heden het kasteel i het Huis de Paauw. gelegen J aan den Leidschenstraaticeg betrokken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1