Conflict tussen Haiti en Dominicaanse Republiek <3E£> STAKING DUITSE METAALINDUSTRIE Koningin begroet Prins en Prinses op Schiphol „Vliegende pater Nieuw-Guinea vermist O.A.S. stelt een commissie in, die naar Haiti gaat Zuidmolukkers vóór woensdag uit Sorong W ereldreis ten einde WEERBERICHT Nu in Badenstraks ook in Noordrijnland- Westfalen Onderluitenant treft zichzelf 111 RUSSISCHE KUNSTMAAN FILMS CAMERA'S ITALIANEN naar stembus Verf met voldoening (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 APRIL 1963 No. 30943 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 5 Op het eiland Hispaniola, een van de Grote Antillen in de Caraibische Zee, heerst grot espanning tussen Haiti, dat het wes telijk deel van dit eiland vormt en de Dominicaanse Republiek, die het oostelijk deel van Hispaniola uitmaakt. Vanochtend werd be kend, dat Haiti de diplomatieke betrekkingen met de buurman heeft verbroken. Gisteren kwam de Raad van de OAS (Organi satie van Amerikaanse Staten) in Washington in spoedzitting bijeen ter bespreking van een klacht van de Dominicaanse Repu bliek over „bedreiging van de vrede en veiligheid" in haar land door Haiti. Dominicaanse vloot gereed De Dominicaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Andres Feites, heeft een nota aan Haiti gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen een inci dent, dat zich vrijdagavond in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince voordeed. Hierbij waren Haitiaanse politiemannen in het Dominicaanse ambassadegebouw doorgedrongen, waar zij Haitianen, die aldaar een toevlucht hadden gezocht, hebben ge arresteerd. Feites eist, dat de politie het ambassadegebouw vandaag om dertien uur (Ned. tijd) zou hebben verlaten. Hy wenst ook waarborgen voor de veiligheid van de ambassade staf en de gevluchte Haitianen. Volgens Radio-Santo Domingo ligt jde Dominicaanse vloot gereed om •naar Port-au-Prince uit te varen voor het geval de Haitiaanse regering de Dominicaanse eisen niet wil in willigen. Het incident in de Dominicaanse ambassade volgde op het doodschie ten op vrijdag j.l. van de chauffeur en twee lijfwachten van de kinderen van president Duvalier. De kinderen bleven ongedeerd, doch Haitiaanse jnilitiemannen zouden, zee personen bij wijze van weerwraak hebben ge dood. De Dominicaanse ambassadeur bij de OAS, dr. Arturo Calventi, gaf gis teren voor de Raad een beschrijving van handelingen, die de Haitiaanse regering tegen de Dominicaanse re publiek en haar onderdanen zou heb ben bedreven. Deze handelingen von den een hoogtepunt in de bezetting van het Dominicaanse ambassadege bouw door Haitiaanse militairen. Dr. Calventi zei ook dat de regering van Haiti kortgeleden een overeenkomst voor technicche hulpverlening met Tsjecho-Slowakije heeft gesloten, welke de weg zou openen voor com munistische infiltratie in Haiti. Tegenspraak De vertegenwoordiger van Haiti bij de OAS, Bauidy, ontkende dat Haiti een overeenkomst met Tsjecho- Slowakije had getekend, die de weg zou openen voor communistische in filtratie. Hij sprak voorts met klem tegen, dat de Dominicaanse ambas sade in Port au Prince geschonden zou zijn. Een dergelijke daad. aldus de Haitiaanse vertegenwoordiger, zou tot bloedige botsingen aanleiding ge geven hebben, daar „de deserteurs van het Haitiaanse leger", die zich in de Dominicaanse ambassade hadden schuil gehouden, hun wapens en mu nitie hadden behouden, in strijd met het recht van asiel". De klacht van de Dominicaanse Republiek tegen Haiti is een manoeuvre om de aan dacht af te leiden van de steeds slechter wordende toestand in de Do minicaanse Republiek, waar gestaakt werd en willekeurige arrestaties werden verricht". De Haitiaanse ver tegenwoordiger gewaagde ook nog van „het machtige militaire apparaat, dat door de dictatuur in de Domini caanse Republiek achtergelaten is". De vertegenwoordiger van de Domi nicaanse Republiek noemde de Hai tiaanse verklaringen „absurd". Hij zei, dat het hele volk van de Domini caanse Republiek achter de regering van Juan Bosch staat. „Er heerst in de Dominicaanse Republiek een kli maat van volkomen democratie, die de bewondering van het Amerikaanse continent verdient", aldus de Domi nicaanse vertegen woordger. Vluchtelingen per vrachtwagen door de Muur (Van onze correspondent in Bonn) Vjjf Oostberljjners zijn vannacht met een zware vrachtwagen van het Oost- duitse leger door de muur in Berlijn gereden. De auto bleef weliswaar ste ken in het gat, dat in de muur werd geslagen, maar de vijf konden toch West-Berlijn bereiken, hoewel zij door de volkspolitie werden beschoten maar niet getroffen. Hun Identiteit is niet bekend. Zij werden aan de Ame rikaanse militaire politie doorgegeven voor een nader onderzoek. Vannacht nog begonnen Oostberlijnse arbeiders het gat in de muur te repareren, na dat de politie de vrachtwagen had weggesleept. De OAS-ministers vormden een commissie van onderzoek, bestaande uit vijf leden, die terplaatse een on derzoek zal instellen naar de be schuldigingen van de Dominicaanse Republiek tegen Haiti. De commissie van onderzoek, waarvan vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Columbia, Chili, San Salvador en Ecuador deel uitmaken, zou zich van daag naar Haiti begeven. Vanochtend zou de raad van OAS weer bijeenkomen om een voorstel van Costa Rica te bespreken tot het beleggen van een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. Geding gewonnen De president van de Haagse recht bank heeft vandaag in zijn uitspraak in het kort geding van vijftien Zuid molukkers uit Sorong tegen de Staat gedaagde bevolen om terstond alle pogingen in het werk te stellen eisers en hun gezinnen op kosten van gedaagde uiterlijk woensdag (1 mei) naar Nederland over te brengen of te doen overbrengen. De staat wordt veroordeeld bij het niet nakomen van dit bevel tot een dwangsom aan ieder van de eisers te betalen van 50.000 gulden. De president verklaarde dit vonnis tot zover uitvoerbaar bij voorraad. De gedaagde is verder veroordeeld tot betaling van de kosten van het j geding. ZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond zwaar bewolkt met aanvankelijk enige regen of motre gen en plaatselijk mist, maar morgen in de loop van de dag enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 APRIL 1963 Zon op: 05.14 u.; onder 20.01 u. Maan op: 11.00 u.; onder 02.23 u. Hoogwater te Katwijk: te 8.14 en 20.54 uur; laagwater te 3.45 en ïo.iö uur. Aan de kust van Kenia, honderd kilometer ten noorden van Mom- bassa, is zondagochtend de schipper van een Arabisch kustvaartuig aan- no sa n gekomen. De man, die zei zes uur in Maan op: 12.08 u - °nJe9rfi 9 22 io het water te hebben gelegen. ver- Hoogwater te Katwijk. 9.26 en teide dat hij de enige overlevende uur; laagwater te 4 44 en um was van Zyn schip dat dertig men_ j sen aan boord had. De boot was in leen storm gezonken. Jhê"' 1 MEI 1963 Zon op: 05 12 u.; onder 20.03 u. Pit nummer beslaat uit 16 pagina s Op doorreis van Moskou, waar hij besprekingen voerde over Laos. naar Londen heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Averell Harriman gisteren enige tijd op Schiphol vertoefd. Harriman in gesprek met een vertegenwoor digster van de KLM. die hem begroette. Enorme schade de I.G. Metall de beslissing vallen of ook daar tot staking zou worden overgegaan. Bij een stemming die de arbeiders in Noordrjjnland-West- falen in bedrijven met 18.000 man hielden, sprak de overgrote meer derheid der werknemers zich voor een staking uit. Indien het conflict hier ook uitbreekt, zullen meer dan een miljoen arbeiders in staking gaan, waardoor de Westduitse econo mie uiteraard een geweldige schade zal oplopen. voor economie (Van onze correspondent in Bonn) Overeenkomstig de verwach tingen is in de metaalindustrie in Zuid-Duitsland, voornamelijk in Baden-Württemberg, van nacht de reeds lang dreigende 1 t Morgen, op de verjaardag van Staking uitgebroken. De vak- H. M. de Koningin, zal ons Blad bond der metaalarbeiders, I.G. verschijnen. Onze kantoren c i „u zullen de gehele dag gesloten Metall, heeft zich op enkele i grote bedrijven geconcentreerd, vooral in de autobranche. Daar-1 door staken er thans reeds 110.000 van de 500.000 arbei ders in de metaalsector. Het j conflict dreigde in de loop van i vandaag nog ernstiger vormen aan te nemen, aangezien de werkgevers hebben aangekon digd in de bedrijven waar niet Prinses Beatrix is vanmorgen recte nut. dat het voor me zelf heeft. I teressant te zien. hoe het daar wordt teruggekeerd van haar reis van vier want u begrijpt, ik leer er enorm I georganiseerd. Het begint nu in Ne- weken naar Japan, Hawaii, de Ver- veel van geloof ik dat het toch «- enigde Staten en Canada. Op Schip- ook goed is voor de naam van Ne- hol werd zij afgehaald door haar 1 derland. De Engelsen noemen dat: moeder. „To put Holland on the map", in het Prins Bernhard, die zich na zijn nieuws brengen zou je kunnen zeg- bezoek aan Mexico in Canada bij gen. Het schept altijd wel nieuwe zijn dochter had gevoegd, maakte j contacten". samen met haar de terugreis. Op Een van de journalisten bracht in Schiphol stond de Prinses de pers te woord. Zy gaf daarbij geen uitvoerig ver slag van haar ervaringen, maar be antwoordde kort en vriendelijk en kele vragen van de journalisten. De slaap en de vermoeienis stonden haar duidelijk in de ogen te lezen. „In Nagasaki ontdekte ik tot mijn verrassing een uitgebreide Neder landse kolonie, die nog steeds Neder landse kostuums draagt. Het was ont zettend leuk. Bij die mensen leeft dat enorm. Nederland zegt hun Iets", aldus de Prinses. „Hebt u op uw wereldreis de kans gehad u af en toe vrij te bewegen?" De Prinses lachte. „Zo nu en dan", zei ze peinzend, „Maar het is moei lijk. U weet hoe zo'n reis verloopt. Toch is het me af en toe wel gelukt". Plannen dit verband Zuid-Amerika ter spra ke. „Hebt u totnutoe dit werelddeel niet een beetje verwaarloosd?" zei hij. „Misschien wel," antwoordde de Kroonprinses:,, Maar opnieuw: het hangt van de regering af. En nou ja, Zuid-Amerika is voor my iets moeilijker. Ik spreek de taal niet. in tegenstelling tot de andere leden van de familie, die spreken wel Spaans" met een knipoog naar haar vader. Vredeskorps derland ook te leven, want hier is zo als u weet nu ook een vredeskorps opgericht, al functioneert het nog niet. Uiteraard zullen wij het nooit zo groot kunnen opzetten als de Amerikanen, maar ik geloof wel, dat we er veel van kunnen leren". Of ze lang met president Kennedy had gesproken? Weer gleed de glim lach over haar gelaat. „Aan tafel", zei ze. „Hij is zeer goed op de hoogte. Van alles. Ook wat Nederland be treft. Opvallend goed". Gedurende de gehele persconferen tie luisterde Prins Bernhard. die zelf zo veel routine in het leiden van conferenties heeft, vol belangstelling en uiterlijk wel tevreden naar de grestaties van zijn oudste dochter, [ij deed er rustig het zwijgen toe, want ze had geen hulp nodig. „Hebt u wellicht ook plannen voor nieuwe reizen, misschien naar ande re werelddelen?" „Dat hangt van de regering af", antwoordde de Prinses. „Dit soort reizen kan ik natuurlijk niet zo maar maken. Het geschiedt op initiatief van de regering. Wie mijn program ma vaststelt? In gezamenlijk overleg wordt beslist, welke landen ik zal be zoeken. Natuurlijk doe ik het met veel genoegen. Ik geloof ook, dat het erg nuttig is. Afgezien van het di- Het antwoord op de vraag, hoe het met de democratie van Japan stond, was kort en bondig: „Op het ogen blik gaat het wel goed". Over het vredeskorps voor hulp .an ontwikke lingslanden, waarvan ze in Washing ton gezien heeft, hoe de Amerikanen het aanpakken, zei ze: „Ik heb veel belangstelling voor dit werk, dat ik erg nuttig vind. Ik vond het erg in- In Nieuw-Guinea wordt in tensief qezocht naar de sinds za- UIUU lil WC UlUlilvm n»»» »"*-1 I I terdaq vermiste .vliegende pater wordt gestaakt, de arbeiders U H Vcrgouwen. niet tot hun arbeidsposten te zullen toelaten. De staking wordt gevoerd naar aanleiding van de looneisen van 8 procent van de I.G. Metall, waar de ondernemers oorspronkelijk hun wens naar een loonpauze tot juli tegen over stelden, intussen werd eenter bekend, dat zij 3,5 procent loonsver hoging hadden aangeboden. Dit weekeinde wilden zij zelfs in een ge heim aanbod tot 4,5 procent gaan. De I.G. Metall had van haar kant laten doorschemeren met 5 procent tevre- den te zijn. Hoewel men elkaar dus van de paters Franciscanen in Woer- byzonder dicht was genaderd, is het den heeft mgr staverman meege- conflict toch doorgegaan. Uit dit alles deeid dat pater Vergouwen zaterdag blijkt wel dat de staking een prestige- j om 8 15 uur lokale tijd slecht weer karakter heeft gekregen. heeft gemeld op zyn route naar Ok- Indien de staking in Zuid-Duits- I sibil. Afgesproken werd, dat pater land algemeen wordt, rekent men op Vergouwen om kwart voor negen een produktieverlies bij de industrie j weer radiocontact zou opnemen om van 90 miljoen mark per dag! De gegevens omtrent het weer te ver ondernemers in Baden-Württemberg nemen. Dit contact is niet tot stand Deze leider van de missie- vliegdienst in west-N ieuw-Gui- nea is zaterdagochtend (Nieuw- Guineatijd) met een Cessna- vliegtuig van de Franciscaner missie van Hollandia vertrokken naar de missiepost in de Sibil- vallei, waar hij echter niet is aangekomen. In een telefoongesprek van mgr. dr. M. Staverman, apostolisch-vicaris in Hollandia, met de missieprocuur De enige gekomen. Het is niet bekend, hoe lang na het uitvallen van het radio contact pater Vergouwen in moeilijk heden is geraakt. Mgr. Staverman deelde voorts nog mede, dat zeven toestellen zaterdag en gisteren in tensief naar het missievliegtuig heb- ben gezocht. In de morgenuren van o zou zijn de produktie te beperken gisteren werd het zoeken ernstig be- piloot en vliegtuigdeskundige te vol- en arbeiders te ontslaan. Men wees 1 moeiiykt door de slechte weersom- tooien. De missie-vliegdienst in tevens op een mogelijke reactie van standigheden. Het zoeken is vandaag Nieuw-Guinea is onder leiding van die maatregelen in de kolenindustrie voortgezet I pater Vergouwen tot stand gekomen Pater Vergouwen, die 33 jaar is. Pater Vergouwen, die reeds meer Ook in Noordrynland-Westfalen is werd in 1956 tot priester gewijd. In dan 2500 vlieguren boven Nieuw- de situatie in de metaalsector bij- diezelfde Ujd haalde hij zyn vlieg- Guinea op zijn naam heeft staan, zijn kennelijk van pian hard te blij ven, Reeds vóór de staking vannacht begon had de auto-industrie in dit gebied opdrachten voor staalwalspro- dukten in andere bedrijven opge schort. De staalwalsindustrie, die vooral autoblik levert, kondigde daarop aan, dat men genoodzaakt De 51-jarige onderluitenant-wapen hersteller A. Th. Klokke van Steen- wijk heeft zaterdag het leven verlo ren bij een ongeluk op de schietbaan Fort in De Bilt by Utrecht Door tot nu toe onopgehelderde oor- I zaak is de man namelijk door een [schot uit zijn eigen pistool in het j hoofd getroffen. Hij werd onmiddel lijk overgebracht naar het centraal militair hospitaal „Oog in al" in Utrecht en van daar werd hij over- I gebracht naar het Stads- en Acade- I misch Ziekenhuis, waar hij bij aan komst overleed. Onderluitenant Klokke van Steen- wijk maakte deel uit van een groep onderofficieren, die pistoolschietoefe- ningen hielden. Ieder moest vijf scho ten lossen. Het vyfde schot uit zijn eigen pistool trof de onderluitenant. De man, die in Maarssen woonde, was gehuwd en had twee kinderen. Hij diende by de School Technische Dienst in Utrecht. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek naar het gebeuren in. De Sowjet-lfcme neeft gister een on bemande kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-16. De satelliet bevat instru menten voor een voortzetting van het ruimte-onderzoek volgens het pro gram dat op 16 maart van het vorige jaar door het persbureau Tass werd bekendgemaakt. De Kosmos-16 heeft een omlooptijd van 90,4 minuten. De grootste afstand tot de aarde bedraagt 401 km en de kleinste afstand 207 km. De baan maakt met de evenaar een hoek van 65 graden 01 minuut. Vorige week maandag hadden de Russen een dergelijke kunstmaan ge lanceerd. Sinds in maart 1962 de eer ste satelliet van het type Kosmos in een baan om de aarde kwam. hebben de Russen nu zestien kunstmanen van dit type gelanceerd. De instrumenten aan boord van de Kosmos-16 voor het verzamelen van gegevens en het doorgeven hiervan aan de aarde werken goed. (Advertentie) Pater E. H. VERGOUWEN beter bekend als de vliegende paterdie sinds zaterdag met zijn vliegtuig in Nieuw-Guinea wordt vermist. de Staten vloog om zijn opleiding als zonder gespannen. Vandaag zou in 'brevet, waarna hij naar de Verenig-1staat bekend als een ervaren piloot, i sie. Gisterochtend zijn in Italië voor de vierde maal, sinds dit land in 1948 een republiek werd, parlementsver kiezingen begonnen. De voornaam ste figuren hierby zyn Fanfani, de huidige christendemocratische pre- mier. en Togliatti, leider van de l grootste Westeuropese communisti- sche partij, de 34 miljoen Italiaanse I i stemgerechtigden kiezen de 630 leden I a voor een nieuwe Kamer van Afge vaardigden en 315 Senatoren, voor de komende vijf jaar. De huidige Kamer telt 596 leden. De stembureaus bleven vandaag veertien uur open en openden van ochtend om zeven uur opnieuw. De einduitslagen worden dinsdagavond of woensdagochtend verwacht. Honderdduizenden in het buiten land werkende Italianen zyn naar Italië teruggekeerd om aan de ver kiezingen deel te nemen. De meesten komen uit Europese landen maar er zijn er ook bij uit Canada, Australië, de Verenigde Staten en Zuid-Rhode- Een produkt van de Sikkens Groefl Uit het Leidsch Dagblad van f 29 April 1863: J Den heer P. van der Kamp J i alhier is als minste inschrij- 4 ver de aanneming toegewezen 4 van het eenjarig onderhoud 4 der kazernen enz. bij het gar- J| nizoen voor f 4000. J De Gemeenteraad van J Groningen heeft besloten de f prijs van het gas met 2 ets de kubieke el te verminderen tot 14 ets f bijna gelijk met de prijs der stedelijke fabriek te i Leidenf

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1