Films van deze week in Leiden B. de Kier blijft bij op gebied van boeken Boeiende blik in leven jonge medici Nogmaals: ONJUIST Pu L L L Lit L 11 C LI L 111,1 „Dokters zonder masker" inter-menselijke relaties SATIRISCHE „UITSLOVER' Halce een ir boekhandelaar GERO-CASSETTE Ook aardgas in Friesland Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 27 april 1963 Tweede blad no. 30942 IIÏTÏ TRIANON Het is van hieruit moeiiyk na te paan in hoeverre de toestanden. die regisseur David Swift als uitgangspunt heeft geno men voor zijn film „The interns" op realiteit berusten. Waarschijnlijk zul len de omstandigheden, waaronder jonge, net afgestudeerde dokters als co-assistenten moeten werken, zeker in elk land. zo niet in elk ziekenhuis verschillend zijn. Maar van de an dere kant kunnen we ons toch voor stellen, dat zij waar ook ter wereld veel gemeen zullen hebben. Dat hun reacties op het menselijk leed. dat zü in de harde dagelijkse praktijk tegenkomen, in vele opzichten de zelfde zijn. Dat de jonge mannen in witte jassen en schorten hier niet zoveel anders zullen reageren als dat groepje, dat David Swift het New- North-ziekenhuis laat binnenstap pen. Hij heeft de werkelijkheid niet ge romantiseerd. Hij heeft de proble men. waarmede deze jonge artsen fysiek en psychisch te worstelen krijgen, vaak schokkend hard weer gegeven. In dit gemeentelijk zieken huis met lieve en lastige patiënten, met geneeslijke en ongeneeslijke zieken, met zijn aangrijpende uit stalling van al de mogelijk mense lijke ellende worden de jonge theo retici met hun neus op veeleisenden praktijk gedrukt. De een kan dat ge makkelijker verwerken dan de an der. Maar stuk voor stuk zoeken zij een tegenwicht, hetzij in hun par ticuliere leven, hetzij in schoonheid van hun roeping. Het heeft weinig zin het verhaal van deze film weer te geven. Er is trouwens nauwelijks een verhaal. Met byna afgebeten Ji L,v beelden volgt David Swift de jonge steld. De nieuwe en nog jonge diree Caterina (Valente) en (1e zeven dwazen Leuke muziek LIDO Show-girl Caterina Valen te speelt de titelrol in deze moderne versie op het sprookje van Sneeuw witje en de zeven dwergen. Deze laatsten zijn nu zeven circusartiesten, die in de winter op een andere ma nier in hun levensonderhoud en dat van hun dieren moeten voorzien. Ge lukkig voor hen, worden zij door be middeling van Caterina. die tracht de centrale verwarming in Hotel Al- phenblick te herstellen, als bedienend personeel in dat zelfde hotel aange- Advertentie MALLORCA Speciale Airtour va- kantievliegreizen per KLM naar PALMA EL TERRENO (hotel Paraiso del Mar) s 15 dgn. van f 390.- af (Hotel Eden Roe) 22 dgn. van f 534.- af o Sn S3 Voor goede reis Gezellig feest O Lichtfabrieken De personeelsvereniging van de Leidse Lichtfabrieken hield gisteren een feestavond in de Stadsge hoorzaal. Het feest werd gegeven ter ere van de leden, die in het afgelo pen jaar met pensioen zijn gegaan of een ambtsjubileum hebben ge vierd. Op het programma stonden o.m. de namen vermeld van Tobi Rix, de muzikale parodist en „The Spot lights", het lieftallige radio-zangtrio. Roberto en Hella brachten een aar dige manipulatie-show, „Les Deux Marchands" een diabolo-nummer en Fred AUister en assistente presen teerden enkele beroemdheden. Het trio Tonny Bakkenes zorgde voor de muzikale omlijsting en Frans Vro- II lijk met zijn conferences voor nog meer vrolijkheid. De avond werd be- sloten met een gezellig samenzijn in de foyer, waar bij de heer J. Alphe- £3 naar de leiding had en de band van Tonny Bakkenes dansmuziek ten ge hore bracht. Aan de voorstelling in de Stadsge hoorzaal ging een bijeenkomst in" 't Karrewiel" vooraf, waar het bestuur van de personeelsvereniging aan de vertrokken leden en aan de jubila rissen en hun echtgenoten een diner aanbood. Aan dit diner zaten mede aan de wethouder voor de Bedrijven, de heer P. S. Harmsen. de directeur van de Sted. Lichtfabrieken, ir. Y Ykema en het ere-lid van de ver eniging. de heer H. van Woudenberg. In het afgelopen jaar hebben af- 2< scheid genomen. W. Th. Alting, J. R. s. sp Beusekamp, P. Blankenstijn. C. Brandt. C. J. Brouwer, I. ,Delmeer. B. Derksen, P. Hakkenberg, J. B. van der Heemst. H. Lagerberg, D. P. Meyer. J. C. Selier. J. Trouwee. J. N. Wittenaar en W. R. A. Zecha. De lubilarissen waren L. V. van ji der Sar (veertig jaar trouwe dienst) en C. J. Biesjot, L. C. Kortekaas. H. Montagne en B. Oosterhuis (een kwart eeuw bij hetzelfde bedrijf). Vo :reci foor 1 31 roor KSf» I >urn k ra UW8. 309 u 0 N $0 Sj oonn 1 e gn >onlï nerff nod. 1, lieu* Scb Voor [*e nor Ni rdei 40 Massale koorzang in Marekerk De traditionele massale koorzang avond door de gezamenlijke koren van dirigent Hans Boelee wordt thans mui v°oi" de tiende maal gehouden. Werd ibw de eerste zangavond destijds belegd Bei onder auspiciën van „Die Rhijnsan- KaB ghers", ook deze lustrum-avond 10 mei in' de Marekerk is op initiatief van dit koor georganiseerd. Medewerkende koren zijn de Ohr. em. Zangver. „De Lofstem" te 'oubrugge, het Hervormd Kerkkoor Oegstgeest. de Chr. Gem. Zangver. ïxcelsior" te Leiderdorp, het Lei- xdorps Chr. Mannenkoor en de -ir. Gem. Zangver. „Die Rhijnsan- j ghers" te Oegstgeest (Hoge Mors). De 3 begeleiding wordt verzorgd door een sliede koperkwartet van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" en de heer .oeT Dick Nicolai (orgel). "B Dat co-assistenten in het jaar, dat zij moeten praktiseren voor zij een be noeming als assistent kunnen ver werven. Hy slaat ze nauwlettend gade in hun moeilijke en gelukkige momenten van de arbeid, tijdens hun amoureuze uitspattingen en tij dens de wilde feestjes, waarop de spanning van het beroep even afge schud moet worden. Hard. bijna meedogenloos is Swift met zijn ca mera's in hun leven doorgedrongen. Al is hfj hier en daar van enige sen satiezucht niet vrij te pleiten, het neemt niet weg, dat hij met fil mische middelen en een fris gevoel Dat deze zangavonden ook lande- ermuïliJke bekendheid genieten is een ge- an W volg van de vele radio-uitzendingen e mui en plaatopnamen, welke in de loop el. der jaren van deze samenwerkende :lek,6emaakt werden. teur. die het hotel van zijn oom heeft geërfd, begaat nogal wat vergissingen. Een van de grootste daarvan is wel. dat hij in eerste instantie ingaat op de avances van „de boze heks uit het sprookje", in de vorm van striptease- export Miss Del Mar. Na veel ver wikkelingen, komt echter toch alles goed. De belangrijkste kwaliteiten van deze film zyn in de eerste plaats de muziek (waaronder het bijzonder aardige liedje, dat Caterina tegen haar hond zingt, de kroon spant), en de dikwijls humoristische situaties, die regisseur Kurt Hoffmann voor de toeschouwers heeft geschapen. Voor Geen pensioen Communicatie als basis der Lustrumcongres Sanctus Augustinus De administratieve rechtbank van de Duitse Bondsrepubliek heeft in laatste instantie geweigerd aan de voormalige SS-generaal Willy Wei- dermann het pensioen uit te betlaen, waarop hij recht meende te hebben wegens zijn benoeming tot hoofd van de politie in Praag in 1942! Weider - mann, die thans 65 jaar is. werd in 1922 lid van de nationaal-socialisti- sche partij. Hy trad in 1926 toe tot de SS. De rector van het gymnasium van Geesthacht, bij Hamburg, die sedert 8 februari verdwenen was, blijkt ver dronken te zijn. Het lichaam werd vrijdag uit de Elbe geborgen. De rec tor had aan felle kritiek bloot ge staan nadat de opvolger van Hitler, admiraal Donitz, voor leerlingen van i het gymnasium een toespraak had gehouden. Men vermoedt, dat hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het duel bij Silver Creek Veel spanning voor humor een boeiend werkstuk j een paar uur amusement zonder heeft gecomponeerd, dat de aandacht meer, kan men gerust de wandeling van het begin tot het eind stevig of de autorit naar het Lióo-theater gevangen houdt. 1 wagen. REX Zoals de titel zegt worden er veel spannende duels bij Silver Creek uitgevochten. Een niets ont ziende bende claimdieven terroriseert de omgeving. Sheriff Lightning Ty rone. een snelle schutter wordt tij dens een gevecht gewond, waarbij hij een stijve vinger oploopt, zodat hij de haan van zijn revolver niet meer kan overhalen. Uit noodzaak stelt hij dan .Silver Kid (Audie Murphy) aan als zijn assistent, en dat is goed gezien, gaat bij communicatie is de vraag, STUDIO ..De uitslover" is een' verrukkelijke Italiaanse satire op het fascisme en zijn fanatieke aanhan gers die met weinig verstand maar veel ijver hun idealen trachten te ver-L HBRMPBJ wezenlijken. De humor ligt er niet dik j voor'opal heeft gewaarschuwd, wordt j de communicatie een overzicht van Het gisteren geopende veertiende lustrum van de R.-K. studen tenvereniging Sanctus Augustinus werd des middags en vandaag voortgezet met wetenschappelijke voordrachten over het thema .communicatie, de basis der menselijke relatie". Sprekers voor dit in de Stadsgehoorzaal gehouden congres waren dr. J. van der Hoe ven, verbonden aan de filosofische sectie van de Leidse faculteit van letteren en wijsbegeerte die het wijsgerig aspect van het thema belichtte, drs. W. J. Berger, psycholoog aan de Van der Hoeven- kliniek die het thema van psychologische zijde benaderde, en prof. dr. E. J. Leemans, hoogleraar in de sociologie te Nijmegen, die het thema sociologisch behandelde. Chric+uc mirMolnunt waardoor uiteindelijk de communi- Cnristus middelpunt catle verbroken wordt. Tegenover een VOP qemeenschap delinquent wordt deze houding dik- r wyis aangenomen. Een dergelijke Dr. Van der Hoeven wees erop, dat verbreking van de communicatie is het begrip communicatie, waardoor 'n^lei confllc^ituaties waar- het dynamisch contact van schynlijk de gewoonte. mens tot mens mogelUk is de laatste IKrLhuwflUJks®onfllf.te" jaren meer en meer in de 'belangstel- h(ebbei? ve€l«*r °®d® ling van de philosophen is komen te e*en levensgeschiedenis te hanteren staan. Immers, deze tyd is vol van Iwapen tegen de ander dan dat „politieke integratie", „coëxistentie". I de and5r doen del*n ,ln de, overleg in het bedrijfsleven; in de d°m van die geschiedenis Dit ligt kerken is sterk de tendenz gegroeid niet aan die geschiedenis, maar aan naar de open gemeenschap. Met het Id® wijze waarop wij deze hanteren, gesloten systeem van een denker I Uiteindelijk, zo vervolgde drs. Berger, schijnt men afgerekend te hebben (hangt alles af van de wijze, waarop De wezenlijke vraag, waarom het i WU zelf in vrijheid over onze ge want de Kid blijft zijn tegenstanders welke sfeer er van mens tot mens en steeds een slag voor. De sheriff vat van mens tot de hem omringende liefde op voor een meisje. Opal La- I wereld gecommuniceerd dient te wor- cey, die echter sympathiseert met de i den. Spreker gaf na een uitvoerige gangsters. Hoewel Silver Kid hem verhandeling over het wezenlijke van lllllllllllllllll I bovenop, maar dank zij het uitsteken de spel van de twee hoofdrolspelers is deze verhouding de sheriff haast noodlottig. Het is slechts aan Silver de film zeer onderhoudend. F.r komen Kid te danken, dat Lightning in een aantal bijzonder fijne trekjes in ieVen blijft. Opal is dan inmiddels lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Koninginnen van de naelit CASINO Deze goedgemaakte kleurenfilm behoort tot de serie, waarvan hier ter stede al eerder „af leveringen" te zien waren: beelden uit het nachtleven van een aantal grote steden zowel uit de westelijke als uit de oostelijke wereld. De toe schouwer wordt meegenomen naar amusement in Parijs, Tokio. Las Ve gas. Mexico, Hongkong. Hamburg en vele andere steden,.waar de can can gedanst wordt of een striptease wordt vertoond, waar beurtelings droevige grote liefde van haar vogelhandelaar, hartstochtelijke Mexicaanse liederen I vindt men terug in „Der Vogelhand- worden gezongen, waar de „hula" Ier". Het is alles zo bekend van deze wordt gedanst, zoals op Hawaii of de naar een gegeven van Carl Zeiler be twist. zoals in Parijs. Men staat ver- werkte operette, dat wij over de in- baasd over de variatie van al deze houd kort kunnen zijn. De keurvorst, vormen van vermaak of bewondert de 1 die zijn bezittingen een ogenblik zijn regie, zoals van de zeer grote aantal- j bezittingen laat om eens in Parijs van len meisjes in de Japanse revues, het goede leven te genieten, laat zijn waar de vertoningen even westers dubbelganger de schijn van zijn aan kunnen zijn als ergens in het westen wezigheid in Kreuzlingen ophouden, der wereld. Daar ook ontpopt een Hoewel alles een jachtpartij was gracieuze Japanse in kimono zich als als voorwendsel aangewend ter een volleerde acrobate, die perfest dege was voorbereid, komt zijn vrouw hogeschoolwerk ten beste geeft: een achter alle escapades van haar ge- van de aantrekkelijkste passages uit maal. Op het sierlijke bal spat de de gehele film. Zeer merkwaardig is gehele jachtcamouflage van de keur- liiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiinimniiiiifiiiiniiiiiniii Der Vogelhandler Conny Froboess in vrolijke operette LUXOR Meeslepende muziek ten dele gecomponeerd rond de be kende melodie „Schenkt man sich Rosen aus Tirol", het vriendelijke Oostenrijkse landschap, een luister rijke balzaal en dan vooral ook het innemende spel van Conny Froboess, eerst als postillon en later als de de striptease in „Les Naturist es" in Parijs, waar een klein paardje de jongedame bijstaat in haar prestaties. Ook de muzikale klanken zijn van uiteenlopende aard en ze verschillen uiteraard bij de Siamese tempeldan- sen sterk van het orkest van Louis Prima in Las Vegas. Voor de lief hebbers van luchtig vermaak een aantrekkelijke film, die „elck wat wils" biedt. vorst als een zeepbel uiteen maar ook hier geldt het woord: eind goed. al goed, wanneer de eerste meesle pende walsmelodie haar driekwarts maat aan de zaal mededeelt. Met de lieftallige Conny Froboess. maken Rudolf Vogel en Peter Weck deze film tot één van die vrolijke en ge zellige operettes, waarbij men het ook ditmaal van de muziek en zang moet hebben. Een halve eeuw geleden, op 1 mei 1913, begon de toen 1/(-jarige heer B. de Kier zijn loopbaan als boekhandelaar in de zaak van zijn vader in de Groenensteeg. Nu de heer DeKler dezer dagen jubileert, namen Een onderofficier uit het leger van Mussolini moet een professor die kandidaat is voor de nieuwe demo cratische regering, arresteren en naar Rome brengen. Wanneer hij hier in slaagt, wacht hem een promotie. On derweg doen zich een groot aantal moeilijkheden voor. Het tweetal wordt door de Duitsers gevangen genomen, maar ontsnapt weer tijdens een geal lieerde aanval en dank zij de kennis van de professor. Na veel omzwervin gen komt men toch in Rome terecht, dat dan echter reeds in handen is van de geallieerden. De Amerikanen verstrekken de onderofficier sigaret ten en nemen foto's van hem. maai de bevolking wil hem lynchen. Hij wordt van een wrede dood gered door zijn gevangene, professor Bonafé. De tegenstelling tussen de brute kracht en de filosofische wetenschap is bijzonder goed uitgewerkt. De mili tair wil ten koste van alles zijn plicht doen, terwijl de professor alles bijna onschuldig bekijkt en verzen voorleest uit een gedichtenbundeltje. Dit boek je is de belichaming van de tegen stelling: de geleerde put er zijn stof tot meditatie uit. terwijl de militair bladzij voor bladzij vordertom er zijn sigaretten mee te kunnen rollen! de historische ontwikkeling van deze -v- communicatie. Aristoteles sloot het sche verlangens tot een werkelijke directe menselijke contact af in de godsdienstige communicatie te gera polis. Het evangelie maakte daaren- ken. schikken ten gerieve van het menzfjn met de ander. Het is deze vrijheid, die maakt dat wij in per soonlijk waardevolle situaties met anderen kunnen samenzijn en sa men delen. Deze vrfjheid als persoon lijke opgave is zeker ook een voor waarde om in een tijd vol oecumeni- door haar broer, de bendeleider dood geschoten, omdat zij onder dwang een groep van de Burgerwacht onder aanvoering van Lightning en de Kid naar de schuilplaats van de bende het middelpunt is. heeft geleid. De liefde van Silver Kid en Dusty Fargo, een meisje uit het stadje, is duurzamer. De Kid besluit op de laatste meters doek .als hij als overwinnaar uit de strijd is gekomen, zich voorgoed in het stadje te vesti gen. Zoals de meeste Westerns zijn de tegenstelingen tussen goed en kwaad flinke dosis krijgen opgediend. Vereenzaming Laatste spreker van het con gres was hedenochtend prof. dr. E. J. tegen de mens vrij uit zijn sociaal of politiek verband. Alle menselijke be trekkingen werden samengetrokken in de gemeenschap, waarvan Christus het middelpunt is. De Thomistische wijsbegeerte aanvaardde echter weer i Leemans. iets van Aristoteles door in het bo- Nadat deze verschillende soorten vennatuurlijke het kerkverband als van communicatie had behandeld institutaire gemeenschap te voegen. I sneed hij het onderwerp „vereenza- Na de verlichting staat men thansming" aan. Velen menen, dat met voor de keus: aanvaard ik in mijn I name in de grote steden tal van betrekkingen en mijn contact het ge- mensen tot eenzaamheid zijn ge loof in de alomvattendheid van mijn doemd, doordat ze hun primaire con- r*enken of het geloof in het laatste j tacten verliezen of niet kunnen vin- in°zwart en wit afgeschilderd. Dit is j Woord, dat ons elkaar aanwijst en den. echter geen handicap voor de span- krachtens hetwelk wij saamhorig zijn Anderen stellen, dat in de huidige ning, waarvan de toeschouwers een Wij behoren samen te zijn krachtens samenleving de primaire verbanden -k de normativiteit van dit Woord, Jezus en contacten teniet worden gedaan Christus als de volle oDenbaring van door een strikt zakelijke functionele Gods liefde Voor de christen zal dit maatschappij-opbouw. Termen zoals I Woord, de Liefde, richting en zin ge- massaficatie, unificatie en nivelle- ven aan zijn „dialoog" en communi- ring worden ter indicatie van dit ver- catie.» (schijnsel gebruikt. Naar men meent zou de eenzame mens de ontplooiing Verbrekinq van contact van zijn persoon niet bereiken, om- I dat hem de „ware" communicatie I Drs. W. J. Berger constateerde, dat (ontbreekt. Sociologisch en dus feite- 1 de mens een zeer fundamentele be- UJk gezien kan men het bestaan der hoefte heeft om by zyn medemens vereenzaming met geheel en al om zijn hart uit te storten. Toch zijn er kennen, evenmin echter het pessi- allerlei onderwerpen waarover meh i misme dat velen kenmerkt als ze i soms zwijgt. Tegenover bepaalde per- spreken over de moderne samenle- i sonen geldt dat in zeer sterke mate, ving. De functionale onpersoonlijke communicatie is inderdaad een groot deel van ons leven gaan innemen. maar dat neemt niet weg, dat ook de stedeling zijn primaire contacten in bijv. gezin en vriendenkring heeft behouden. Advertentie Zoekt U een van f 40.— of f 400. v. d. WATER. Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. De vragen van het gemeente raadslid Van Aken aan B. en W. van Leiden over een mogelijk ver band tussen verscherpte controle op naleving van de hondenbelas ting en de aantallen inentingen tegen hondsdolheid, gezien tegen de achtergrond van de geheim houdingsverklaring van over heidswege, hebben de redactie van de Nieuwe Leidse Courant tot een merkwaardig commentaar verleid De vragen vermeldden wij in ons blad van gisteren. De Nieuwe Leidse Courant verbond aan de publikatie van deze vragen een commentaartje, waarin sprake was van „een der plaatselijke bla den". Daarmee werd kennelijk ge doeld op ons commentaar „On juist" op 17 april j.l. De Nieuwe Leidse schrijft let terlijk o.m.: „In ons bericht over deze ver scherpte controle (op het naleven van de hondenbelasting-plicht, red. LD) hebben wij ook laten uit wij de gelegenheid waar de jubilaris eens in zijn moderne boekhandel komen, dat, naar de wethouder aan de Nieuwe Rijn 1(5 te gaan opzoeken. De heer De Kier vertelde ons, dat zijn beroep tevens zijn hobby is, en wel in het bijzonder de antiquarische kant van de boekenhandel. Van de stad Leiden heeft hij zelfs een kost bare verzameling opgebouwd. In boekhandelaarskringen is de heer De Kier een bekende figuur. Ruim negen jaar heeft hy als pen ningmeester van de Nederlandse Vereniging van Antiquaren gefun geerd. van welke vereniging hij een der oudste leden is. Echter ook op ander terrein be weegt de jubilaris zich. Nu al gedu rende 18 jaar vervult hij de functie van collectant in de hervormde kerk. De laatste vijf jaar is daar nog de post van kerkvoogd van de Pniël- wijk bijgekomen. De verkoop van theologische boekwerken, door zijn vader en grootvader begonnen, neemt ook nu in de zaak nog een belangrij ke plaats in. Op de vraag welke boeken hy het liefste leest, antwoordde de heer De Kier ons. dat zyn grootste belang stelling uitgaat naar geschiedkundi ge en topografische werken, maar dat hij ook een grote bewondering voor romanschrijvers als Fabricius en Den Doolaard aan de dag legt. Ongetwijfeld zullen ook vele scho lieren en ex-leerlingen van middel bare scholen de heer De Kier goed kennen, want gedurende tal van ja ren kan de schooljeugd tegen het begin van het nieuwe lesjaar in zijn zaak terecht voor zowel nieuwe, als tweedehands boeken. Vanzelfsprekend heeft men de heer De Kier gedurende zyn lange loop baan vaak om advies gevraagd bij de aankoop van een boek. Dat hij hierop altijd een waardevol en pas send antwoord wist te geven, is zeker niet in de laatste plaats te dan ken aan het feit, dat hij zich altijd behoorlijk heeft georiënteerd en „bij is gebleven" op het gebied van nieuw uitgekomen werken door het volgen van boekbesprekingen via krant en radio. Sedert 1930. toen zijn vader on verwachts overleed, drijft de heer De Kier de zaak samen met zijn broer. van financien, de heer Harmsen, meedeelde, het gemeentebestuur geen gebruik zal maken van de voor de inenting tegen hondsdol heid verkregen gegevens. Wij heb ben het daarbij gelaten. Een der plaatselijke bladen echter heeft in een beschouwing naast dit bericht de wethouder verweten, dat de voor inenting verkregen gegevens hem in ieder geval de overtuiging hebben gegeven spatiëring van red L.D.) dat nog velen de hondenbelasting ontduiken en dat hij naar aanleiding daarvan zou (spatiëring door red. L.D.) hebben besloten tot verscherping van de controle op het houden van hon- sm\ den over te gaan. Op deze wijze J zou (spatiëring door red. L.D.) dus wel van deze gegevens gebruik zijn gemaakt, de toezegging dat dit in geen enkel opzicht zou ge beuren ten spijt. De wethouder liet op de persconferentie even wel uitkomen, dat die indruk toch al bestond en dat het gemeente bestuur al lang van plan was, hieraan iets te gaan doen". Gaarne stellen ivij tegenover dit NLC-commentaar enige citaten uit onze kritische beschouwing ivaardoor dit commentaar werd uitgelokt. In het Leidsch Dagblad van 17 april schreven wij onder meer het volgende: „Wethouder Harmsen heeft ons dezer dagen tijdens een perscon ferentie verteld, dat hem op grond van de gegevens omtrent het aan tal ingeënte honden is gebleken, dat ongeveer 35 procent van de Leidse hondenbezitters geen hon denbelasting betaalt. Hij ver klaarde voorts, dat hij reeds vóór de inentingsplicht een controle op striktere naleving van de belas tingplicht overwoog, maar dat de In datzelfde jaar werd de zaïik ver plaatst van de Groenesteeg naar de Nieuwe Ryn. Vanaf 1940 dreven de gebroeders aanvankelijk ook nog een antiquariaatzaak. doch hiermee moest op den duur worden gestopt. Woensdag a.s. zal van 3 tot 5.30 uur in restaurant „In den Vergulden Turk" een receptie worden gehou den, een kans die velen ongetwijfeld zullen aangrijpen om de jubilaris, die in de stad Leiden zulk een grote be- -—oro. kendheid bezit, te gaan gelukwensen. I inentingscijfers bevestigden, dat hier een plicht voor de gemeente was weggelegd". „Zelfs wanneer van gemeente lijke zijde scherpere controle reeds b.v. in de zomer van het vorige jaar in overweging was, dan was het voor de gemeente ge past geweest, daarover te zwijgen na de verklaring van de Rijks overheid, dat de inentingsgege- vens niet misbruikt zouden wor den. Leiden had dan een jaar la ter, b.v. met ingang van 1964, een scherpere controle kunnen instel len". Uit deze citaten uit onze kritiek van 17 april j.l. blijkt overduide lijk, dat wij wel degelijk op de hoogte ivaren van de wethouders verklaring dat scherpere controle reeds vóór de inentingsaffaire in overweging was. Ons betoog kwam tot de conclu sie dat ZELFS in het geval van een reeds lang overwogen scher pere controle deze behoorde te worden opgeschort na de inen tingsaffaire. Doorvoering van scherpere controle op zo korte termijn na de inentingsplichi moet het vertrouwen in de mede delingen van de overheid schaden. In een geval als dit zou wantrou wen onmetelijke schade aan de volksgezondheid hebben kunnen toebrengen Het wil ons voorkomen, dat het commentaar van de Nieuwe Leid se Courant een dergelijke onder mijning in het vertrouwen in overheidsmededelingen in de hand werkt. Wij hadden gehoopt, dat het bij een beperkte opmerking aan het adres van het gemeentebe stuur zou kunnen blijven. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, wordt het 7iog enigszins moeilijker voor dit gemeentebestuur. Wij moeten nu namelijk iets dieper „duiken" in de voorgeschiedenis van deze affaire. Tijdens een persconferentie, ge houden door het college van B. en W. op 4 februari j.l. werden aan de pers ongevraagd cij fers verstrekt over de aantallen honden, die voor rabiës-inenting waren aangemeld. Op een vraag van een onzer redacteuren, voor hoeveel honden belastingplicht was voldaan antwoordde wethou der Harmsen. dat hij daarover geen gegevens wenste te verstrek ken omdat het dan zo lijken, als of hij verband tussen deze cijfers wilde leggen. Wethouder Harmsen heeft op dat moment NIET mede gedeeld, dat hij, afgezien van een eventueel verband tussen deze cij fers, reeds een scherpere controle op de hondenbelasting overwoog Tijdens die persconferentie wer den van de zijde van B. en W. o.i. twee fouten begaan. Eigenlijk zelfs drie. In de eerste plaats tvas elke mededeling omtrent het aan tal inentingen onjuist. Door die mededeling werd een duidelijk verband mogelijk tussen inentin gen en belastingplicht, aangezien de belastingopbrengsten niet ge heim zijn. Daarmee werd dit ver band ook voor de wethouder van financiën mogelijk gemaakt. Deze wethouder behoorde het cijfer der inentingen niet te kennen. Dat zou een eerlijke, volledige nale ving van de overheidsmededelin gen geweest zijn. Tijdens die pers conferentie had dus NIET het aantal inentingen vermeld mogen worden maar WEL het aantal voor belasting opgegeven honden In de tweede plaats had wet houder Harmsen tijdens die pers conferentie van 4 februari beho ren mede te delen, dat hij scher pere controle op naleving van de hondenbelasting reeds enige tijd in overweging had. Op d'*t mo- „De Zwaluw" halve eeuw Op 1 mei is het een halve eeuw geleden, dat het Transportbedryf „De Zwaluw", thans gevestigd aan de Kaiserstraat. werd opgericht. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum wordt die dag van 4—5 uur in het clubhuis van „Westerkwartier aan de Ten Katestraat een receptie ge houden. Grootte van vondst is nog niet bekend (Van onze Haagse correspondent) Er is op twee plaatsen in Fries land aardgas aangeboord. De Neder- ment was deze mededeling nog landse aardolie maatschappij, die in aanvaardbaar geweest, omdat hij yCTMhmend, drlen tan 0M land b0. eventueel eerst op dat moment de\ cijfers omtrent de inenting te ho- jringen verricht, zou in Sonnega. een ren kreeg. Wanneer deze medede- plaatsje onder de gemeente Weststel- ling lange tijd later gedaan wordt iingwerf. en in Biya, in de gemeente eoals tijdens een persconferentie FerwerldMl, hcbben aan op 10 april dan is er geen WAN TROUWEN nodig om de juistheid b,>ord De resultaten konden enig op- daarvan te betwijfelen, maar dan timisme wettigen. is het O.i. volslagen onjuist, dat De boringen worden met kracht wethouder Harmsen na zo lange voortfeiet,Voor «n» wU men zich tijd nog niet tot de conclusie was gekomen dat Uitstel van de con- "*rrheid eenchaffen over de vraag trole-actie door de uitzonderlijke of er sprake te van een uitloper van omstandigheden namelijk de Groningse aardgasbel of van een doorkruising door de rabiës-affai re geboden was in belang van het vertrouwen van het publiek in overheidsverklaringen. In de derde plaats blijkt de mededeling van wethouder Harm sen, gedaan op 4 februari,' geen verklaringen te willen afleggen omtrent het aantal voor belasting aangegeven houden omdat hij ook de schijn zou willen vermijden verband tussen deze cijfers en die van de inenting te willen leggen, bepaald niet juist geweest te zijn Immers op 10 april verklaarde hij nadrukkelijk, dat de cijfers om trent de inenting hem in zijn ver moeden hadden gesterkt, dat de hondenbelasting zwaar werd ont doken.' .eigen Friese aardgasbel". Deze overwegingen hebben ons de kritiek van 17 april in de pen gegeven en deze kritiek hand haven wij onverzwakt. Weer kritiek van Adenauer op prof. Erhard Het landelijke bestuur van de Westduitse christendemocratische party heeft gisteren met algemene stemmen zyn goedkeuring gehecht aan de benoeming van vice-kanse- lier en minister van Economische Za ken professor Ludwig Erhard tot op volger van Bondskanselier Adenauer. Laatstgenoemde heeft echter op nieuw duideiyk gemaakt da thy Er hard niet de aangewezen man vindt om hem op te volgen. Dr. Adenauer had lof voor de „gro te verdiensten" van Erhard. „maar ik ben nog steeds van mening dat de Bondskanselier van West-Duitsland over meer politieke gaven moet be schikken". Hy voegde hier echter aan toe: „Daar de party professor Erhard heeft verkozen voor de post van Intussen wachten wij met be- I "«utatamelter. i»l ik hem. in het langstelling het antwoord af van rmg^nT v'oo^umg vtneeTon-' B enW. op de vragen van de heer gewyzigde Westduitse buitenlandse Van Aken. politiek, naar vermogen helpen."

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3