Sociale zekerheid voor de arbeidsongeschikten Chroesjtsjow opent de jacht op „profiteurs" Ritssiseh-Amerikaaiise Kauft ina- in eendracht over Laos Premie 3,1 procent voor bedrijfsleven Nederland gesloten voor Duitse nozems Maandag staken 500.000 Duitsers Gigantisch verlies in machineindustrie INGEDIEND WETSVOORSTEL BEOOGT: ^idel Castro in Moskou Harriman naar Vientiane Chili blijven Chroesjtsjow blijft nog aan, au Egmond teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 APRIL 1963 No. 30942 LEIDSCH m DAGBLAD purecteur: E. a. e. »M Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tt<! s,D8el l' u,den Olro 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f.0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „De mens, die in het hedendaagse maatschappelijk^ verkeer rbeidsongeschikt wordt, kan de consequenties daarvan meestal liet dragen. De maatschappelijke rechtvaardigheid gebiedt evenwel,, dat ok deze mens zijn levensontplooiing dient te hebben, waarbij iet gediscrimineerd wordt naar de oorzaak". Aldus dr. G. M. J. Veldkamp, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die vandaag bij de Tweede Kamer een ontwerp an wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering heeft ingediend. Dit wetsontwerp beoogt één algemene, verplichte verzekering tot stand brengen ter vervanging van de thans bestaande wettelijke geregelde pzekering bij langdurige arbeidsongeschiktheid ingevolge de invalidv- its- en ongevallenverzekering. De werkingssfeer van de voorgestelde regeling strekt zich uit tot alle ontrekkenden beneden de 65. Onder speciale voorwaarden zijn onder nieuwe verzekering ook die personen gebracht, die in maatschappelijk richt met werknemers in loondienst zijn gelijk te stellen en voorts ook genen, die aangenomen werk verrichten, zoals thuiswerkers, provisie- izigers en musici e.d. De voorgestelde regeling geldt niet or het overheidspersoneel in de ime zin en ook op het pensioen- rechtigde spoorwegpersoneel is de eling niet van toepassing, let verzekerd-zijn ingevolge de nu de Tweede Kamer aanhangig ge lakte WAO-wet zal niet aan een ingrens gebonden zijn. Recht op ar- idsongeschiktheidsuitkering be at. wanneer deze ongeschiktheid afgebroken 52 weken heeft ge- urd. Tijdens deze wachttijd zal in t algemeen uitkering ingevolge de iktewet of een daarvoor in de lats tredende uitkering worden wangen. De uitkering zal afhan- ijk zijn van de mate van de on- ichiktheid en van de hoogte van door de verzekerde verdiende n. De duur van de verzekering zal de hoogte van de uitkering niet invloed zyn. In klassen naar gelang de mate van hun geschiktheid, zo wordt verder voor- eld. zullen de invaliden worden jedeeld in invaliditeitsklassen. Aan van deze klassen (zeven) zal een jaald uitkeringspercentage (varië- >e Cubaanse premier, Fidel Castro, op uitnodiging van Chroesjtsjow )r een vriendschappelijk bezoek in 'Sowjet-Unie aangekomen, zo deelt Russische persbureau Tass mee. asLro, die in een Russisch toestel het vliegveld Moermansk landde, d verwelkomd door een delega- onder leiding van eerste vice-pre- r Mikojan. De Cubaanse premier rok hierna met een speciale trein de Russische hoofdstad, waar ondag zal aankomen, aldhs Tass. hetzelfde vliegtuig kwam de iische ambassadeur Alexejew Castro staat aan het hoofd van Cubaanse delegatie. rend van tien tot tachtig procent) verbonden zijn, aangevend het per centage van het loon, waarop de uit kering zal worden gesteld. Dit systeem brengt mee, dat bij toene ming van de mate van arbeidsonge schiktheid de uitkering wordt ver hoogd. Het wetsontwerp voorziet in een welvaartsvaste uitkering. De middelen tot dekking van de kosten van de arbeidsongeschikt heidsverzekering moeten worden opgebracht door de werkgevers en de verzekerden (elk 50%). Naar wordt verwacht zal de voor het gehele be drijfsleven, voor een voor alle tak ken van bedryf en beroep dus, uni form vastgestelde premie ongeveer 3.1 procent bedragen. Geen premie zal worden geheven over het loon. dat het maximum-dagloon (thans 24 gulden) te boven gaat. De mogelijkheid tot het sluiten van een vrijwillige arbeidsongeschikt heidsverzekering wordt in het wets ontwerp open gelaten. Unificatie De indiening van het wetsontwerp is gepaard gegaan met de indiening van wetsontwerpen tot wijziging van de ziektewet (afschaffing van de loongrens en van de organisatiewet sociale verzekering. Zij zal nog wor den gevolgd door wetsontwerpen tot de definitieve regeling van het over gangsrecht. waarin de interimwet in- validiteitsrentetrekkers zal worden geïncorporeerd en tot liquidatie van de bestaande invaliditeits- en onge vallenverzekering. „Het wetsontwerp schept een nieuw stuk sociaal-verzekeringsrecht en be tekent de unificatie van de sociale verzekering", aldus minister Veld kamp in de memorie van toelichting". Als onwezenlijk en in strijd met het rechtsbewustzijn wordt in het wetsontwerp afstand gedaan van de „tweedeling" tussen arbeidsonge schiktheid als gevolg van een be drijfsongeval dan wel als gevolg van een ongeval buiten dienstverband of van een ziekte. Er wordt geen on- derscheid meer gemaakt naar de oor zaak van het recht op een uitkering. Niets mag worden nagelaten om de nieuwe verzekering zo spoedig als dat mogelijk is tot stand te brengen. Overigens zal het nog wel een aantal jaren (luren, voordat de wet in wer- I king kan treden. Over de vraag of de nu voorgestelde verzekering even tueel moet uitgroeien tot een volks- verzekering wordt er in deze memo- i rie aan herinnerd, dat hierover een 1 advies van de Sociaal-Economische Raad is gevraagd. Minister Veld kamp meent van wel. De uitvoering van de nieuwe verzekering wordt in handen gelegd van de bedrijfsvereni gingen. die ook de ziektewet en de werkloosheidswet uitvoeren. (Van onze Venlose correspondent) De commissaris van politie in Venlo heeft, evenals andere politieauto riteiten langs onze oostgrens, van minister Beerman een circulaire ontvangen, waarin opdracht wordt gegeven tot een Strefcgere aanpak van Duitse minderjarigen, met name die tussen de 14 en de 21 jaar. In het kort komt de maatregel hier op neer. dat de Duitse Halbstar- ken, die als zodanig herkenbaar zijn en een duidelijk gevaar ople veren voor verstoring van de open bare orde. de toegang tot ons land zal moeten worden geweigerd. De uitvoering van deze maatregel mag geen vertraging van het ver keer aan de grens opleveren en er moet voor worden gewaakt dat bonafide jongelui niet door een verscherpt toezicht worden ge troffen. Indien op het gedrag van met name de Duitse nozems iets aan te mer ken valt. moeten zij zonder pardon over de grens worden gezet. Dit behoort in hun paspoort of reis- papier to worden aangetekend. Ons land zal dan drie maanden taboe zijn voor dergelijke jongelui. Minister Beerman ls tot deze maat regel gekomen naar aanleiding van de vele klachten over wangedra gingen van Duitse nozems, die vaak met minimale geldmiddelen de weekeinden in de oostelijke grensstreek van ons land door brengen. De Koninklijke Mare chaussee aan de doorlaatposten is. evenals de douane, ook van de ministeriële circulaire op de hoogte gestold. Het verscherpte toezicht, zoals in de circulaire bedoeld, moet ook van toepassing worden ge bracht in badplaatsen en andere centra van vermaak in ons land. Tijdens rondreis door noord-oost F krijk kwam pre sident De Ga:t 'e in Saint Dizier handen tekort. Koninklijk leger boekt succes tegen Patliet Lao Premier Chroesjtsjow heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Averell Harriman, gisteren in een ge sprek in het Kremlin de verze kering gegeven, dat hij het ak koord van Genève om Laos „neutraal en vrij van oorlog" te houden, volledig onderschrijft. De staatslieden spraken drie uur met elkaar. Harriman zal zich dezer dagen waarschijnlijk naar Vientiane in Laos begeven, waarmee hij, naar men aan neemt. uitvoering zal geven aan een in Moskou gemaakte af spraak. Twee compagnieën van het konink lijke Laotiaanse leger zijn sinds don derdag in de buurt van het dorpje Ban Nan Booaloe in gevecht gewik keld met een bataljon van de com munistische Path et Lao. Het plaatsje ligt ongeveer 50 kilometer ten oosten van Svannahket in zuid-Laos, aan de weg die naar Zuid-Vietnam leidt. Dit deelde een woordvoerder van de ge nerale staf der rechtse strijdkrachten van generaal Phoeni Nosavan giste ren mee. Volgens gezaghebbende Westelijke militaire kringen zagen de Pathet Lao-troepen zich genoodzaakt terug te trekken. Volgens mensen die in het hoofdkwartier van generaal Phoemi Nosavan, in Savannhket, zijn geweest heerste er onder de comman danten aldaar een „jubelstemming" naar aanleiding van dit succes. Het j aantal slachtoffers zou niet groot zijn i Volgens genoemde kringen waren de I twee compagnieën rechtse troepen donderdagavond naar het betrokken gebied gezonden, nadat communisti sche militairen de afgelopen dagen verscheidene malen een aanval had den ondernomen op een rechtse voor post bij Ban Nan Boealao. Deze voor post ligt in het niet-officiele grens gebied tussen het door de troepen van Phoemi Nosavan en het door de Pathet Lao bezette gebied. De neutralistische premier van Laos, Prins Soevanna Poema, heeft gisteren in Vientiane een officiële tegenspraak uitgegeven van een door het Sowjetrussische regeringsblad „Izwestia" gepubliceerde bericht, dat officieren uit Zuid-Vietnam en na- tionalislisch-China zich in de Vlakte der Kruiken zouden bevinden. Het Laotiaanse kabinet, dat gister middag vergaderde, bevestigde de De Zu-damerikaanse staat Chili heeft het verzoek van West-Duitsland tot uitlevering van de voormalige SS-koloncl Walter Rauff afgewezen. De I thans 59-jarige Rauff zou mede plichtig zijn aan het doden van 97.000 Joden in Kiew (Rus- I land), hetgeen hij overigens ont kende. Aanvankelijk was tot uit- I levering besloten, maar het Hooggerechtshof in Santiago heeft dit besluit in laatste in- stantie met zes van de zeven stemmen ongedaan gemaakt en zijn onmiddellijke invrijheidstel ling bevolen. Amerika lanceert aardsatellict Van Point Arguello in Californië is gisteren met behulp van een Blue- Scoutraket een aardsatelliet gelan ceerd. De Amerikaanse luchtmacht, die dit meldde, wilde geen nadere bijzonderheden geven. verklaring van de minister-president. De bijeenkomst werd niet bijgewoond door de leider der communistische vertegenwoordiging in de Laotiaanse regering, Prins Soevanna Vong. Na de kabinetsvergadering werd een bekendmaking uitgegeven, waar in de internationale commissie van toezicht voor Laos wordt uitgenodigd waarnemers naar de Vlakte der Kruiken te zenden, die zich er dan ter plaatse van kunnen overtuigen, dat zich geen buitenlandse militairen onder de troepen der neutralisten bevinden. zegt Washington Deskundigen der Amerikaanse re gering op het gebied van Sowjet russische zaken geloven niet. dat Chroesjtsjow van plan is party- of regeringsposten prijs te geven. „In dien hij ooit terzijde zal treden, zal dit om gezondheidsoverwegingen ge- I schieden en dan zal hy zich waarschijnlijk voorgoed terugtrek ken", aldus deze deskundigen. Deze experts beschouwen Chroesj- I tsjows jongste toespraak als een ver- j dediging van zijn eigen handelingen en die van de partijleiding togen de jongste opstandige beweging van j bepaalde kunstenaars en mtellectue- llen. „Chroesjtsjow verklaarde in feite dat de partij er altijd zal zijn, terwyl hy sterfelyk is. Hy wilde er klaarblykelyk ook op wyzen dat hij niet voor zichzelf, maar voor de party werkt", verklaarden zy. Deze Amerikaanse deskundigen menen ook dat Chroesjtsjow het Russische volk psychologisch aan het voorbereiden is op de dag. waar op hy de regering niet meer zal lei den en wel in de hoop dat het zich dan achter het gemeenschappelyke leiderschap van de party zal scharen. De deskundigen menen dat het reusachtige verlies aan gezag in bin nen- en buitenland, dat het gevolg zou zyn van een aftreden van Chroesjtsjow, een van de voornaam ste redenen is. waarom terugtreden van de Sowjetrussische leider als twyfelachtig moet worden beschouwd. De Amerikaanse deskundigen zyn het ook niet eens met gissingen, vol gens welke Chroesjtsjow onder sterke druk zou staan van een groep in het I Kremlin, die hem zou willen ver dringen. ilassic MANTELS MANTELKOSTUUMS DFTSTRAAT 88 ESTRAAT 173 alphen leiden /EERBERICHT MEER BEWOLKING (jkens het weeroverzicht dat het II om tien uur verstrekte zal er lacht in het binnenland by hel- hemel nog nachtvorst voorko- Morgen overdag zal er in het Iste deel van het land veel be ing zyn. waaruit echter geen re- Tan betékenis zal vallen. De tem- turen zullen lager blijven dan aag 28 april 1963 op: 05.18 uur; onder: 19.58 uur. ii op: 08.55 uur; onder: 00.39 uur. Water te Katwijk te 6.21 en 18.49 laagwater te 2.05 en 14.32 uur. 29 april 1963 op: 05.16 uur; onder: 19.59 uur. nop; 09.55 uur: onder: 01.37 uur. [water te Katwijk te 7.11 en 19.46 laagwater te 2.52 en 15.18 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. (Van onze correspondent in Bonn) Een staking in de Zuidduitse metaal industrie, die maandag zou moeten beginnen en waarby 500.000 arbei ders zouden zyn betrokken, is prak tisch niet meer af te wenden. Hoe wel er nog steeds pogingen worden gedaan op het hoogste niveau om tussen werkgevers en werknemers een overeenstemming te bereiken, heeft de stakingsleiding van de vakbond der metaalarbeiders I.G. Metall medegedeeld, dat de voor bereidingen voor de staking zover zijn voortgeschreden, dat ook in dien men voor maandag, nog een akkoord bereikt, de arbeiders niet meer naar hun werk zullen komen. De toestand is Zuid-Duitsland is het gevolg van langdurige onderhande lingen over een loonsverhoging van 8 procent, die door de arbeiders wordt gèëist. en de wens van de werkgever tot juli de lonen op het oude niveau te houden. Er waren een week geleden nog geen tekenen van enige toenadering en dat bracht de leiding van I.G. Metall ertoe de in de Bondsrepubliek ge bruikelijke stemming onder de ar beiders te laten houden, waarby uitgemaakt wordt of ze voor een staking zyn of niet. Meer dan 85 erocent sprak zich toen voor sta ing uit. Hoewel op initiatief van de minister president van Baden-Würitemberg nog pogingen tot vermyding van de stryd zijn gedaan en vandaag de voorzitter van I.G. Metall Otto Brenner een gesprek heeft met prof. Erhard in Bonn. ziet het er toch naar uit dat alle hoop op een goede afloop de bodem is ingesla gen. Op de eerste kaasmarkt in Alk maar van 't seizoen, welke giste ren werd gehouden, bezetten plotseling vele. uiterst wilde ..In dianen' het marktterrein, bon den een van de kaasdragers aan hun totempaal en bleken pas be reid de ongelukkige vrij te laten na betaling van een losgeld in de vorm van een kaas. Gelukkig slaagden de on derhandelingen en zo waren alle partijen, inclusief de vele toeris ten. in hun nopjes. Later bleken de Indianen hbs- ers uit Alkmaar te zijn. Burgemeester terechtgesteld Premier Chroesjtsjow heeft de Russen opgewekt hun ogen wijd open te houden voor mensen, die er goed van leven zonder te werken. In een gisteren door j Radio-Moskou uitgezonden re devoering riep de eerste-minis-1 ter op tot een verscherpte jachtj op „zwendelaars, dieven, straat- i schenders en misdadigers". Zij kunnen door de miljoenen leden van de partij, de Komsomoc (jeugdvereniging) en de vak bonden uit de weg worden ge ruimd. „Wanneer we het toe zicht van het volk goed organi seren zullen wij het leven op aarde voor deze parasieten on draaglijk maken", aldus Chroesj tsjow. De voormalige burgemeester van van Doesjanbe. de hoofdstad van de Sowjetrepubliek Tadjikistan in cen- traal-Azië, is doodgeschoten, omdat hij zich schuldig hadg emaakt aan corruptie, zo meldde het Russische regeringsblad Izwestia gisteravond. Enkele andere personen die by de zaak betrokken waren, onder wie een voormalige officier van Justitie, heb ben gevangenisstraffen gekregen. Volgens de Izwestia hadden de veroordeelden zich staatseigendom men toegeëigend en steekpenningen aangenomen. In eerste instantie had den zy een reprimande ontvangen, waarna zy hun villa's en geld. dat hun was afgenomen, terug hadden gekregen Zy waren pas voor een rechtbank gedaagd nadat de Izwestia opnieuw melding van de zaak had ge maakt .aldus het blad. Verspilling In zijn redevoering van gisteren onthulde premier Chroesjtsjow ver- I der. dat er in de Russische machine- j industrie „gigantische verliezen" wa- j ren geleden doordat eenvyfde ge deelte van het door deze industrie ge- bruikte metaal op de schroothoop te- I recht ls gekomen. Volgens Chroesj- tsjow, die sprak voor een gehoor van j Russische produktiedeskundigen, lag i de oorzaak van deze verspilling in verouderde en ondoelmatige produk- I tiemethoden. Hy beschuldigde deze bedryfstak er voorts van niet ton volle te beant woorden aan de eisen van de zich „stormachtig ontwikkelende" chemi sche industrie. Hy zei verontrust te zyn over de achterstand die deze in dustrie ton opzichte van het zeven jarenplan heeft. De Russische premier bleek ook niet geheel tevreden over de resultaten van de bewapeningsindustrie. Zy zou haar opdrachten beter en minder kostbaar moeten uitvoeren, zo zei hy. By het geven van vakanties en va kantiebonnen moest de bedryfslei- ding meer gaan letten op persoon- ïyke prestaties. Als de arbeiders weerspannig zyn. aldus Chroesjtsjow, wees dan de uitspraak van de Rus sische fabelschryver Iwan Krilow in dachtig: ..Houdt geen zedepreken tegen een kat. maar pak hem in zyn nekvel en geef hem een aframme ling" Aan het begin van zyn toespraak zei de premier: „Na deze vergadering zal myn toespraak, die veel kritiek bevat, worden gepubliceerd. Onze vy- anden zullen dan uitroepen dat wy een crisis doormaken. Wy behoeven daarvoor niet bevreesd te zyn. Ons nationale inkomen neemt elk Jaar met negen procent toe. terwyl dat in de Verenigde Staten twee tot drie procent is. Wy kunnen de Verenigde Staten nog wat leren", aldus Chroesj tsjow. i Uit het Leidsch Dagblad van 28 April 1863: J Een Amerikaan beweert erin geslaagd te zijn, om lo- a comotieven en stoomvaartui- gen door middel van petro- a leum in beweging te brengen. Donderdag den laatsten dezer maand houdt binnen J Leiden op de heffing der J plaatselijke belastingen op de J turf, de steenkolen en het i brandhout.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1