„O, u vergeet de boter", riepen de milva's TWEE OPVOEDERS IS HET MAXIMUM Matrozenmode in de Breestraat UIT en THUIS j Radijssterrekers en komkommers Mijn man is er een uit duizenden Rood wit en blauw overpeinzing (W) ET ENS WAARD 95- beauty products Verkrijgbaar bijl Parfumerie Suringar Zaterdag 27 april 1963 Pagina 3 Kapitein Lambrechtsen schud de zorgelijk het hoofd boven de forse kalkoen die. geplukt en gewassen met 2*n kale pootjes in dé lucht, voor haar op tafel lag. Een eenvoudig japon netje uit de collectie van Balmain. Het is gemaakt van bedrukte zijde met kleine roosjes op een zwart fond. Het hoedje Is van glanzend zwart stro, de zwarte ceintuur van leer. Duidelijk zijn bij dit model de brede schouders te zien. ..Kalkoen zouden ze eerst moeten leren eten" zei ze. ..want wat ze niet kennen dat eten ze niet". ..Ze" dat zijn de in Leiden gelegerde soldaten. „Met Kerstmis wilden we ze een plezier doen met biefstuk, maar de helft kwam terecht in de spoelington. want het vlees was van binnen rauw „niet gaar" riepen ze en dus moesten ze het niet". Kapitein A. E. Lambrechtsen van Ritthem is een van de drie milva's, die als voedingsadviseuses zijn verbonden aan de Leidse Koksschool, waar de vorige week een demonstratie werd gegeven in het economisch bereiden van kal koen. Het is u misschien al enige tijd opgevallen dat men in ons land probeert diepgevroren Amerikaanse kalkoen aan de man te brengen, hele vogels en bouten. In het kader van deze „actie" is de Amerikaanse kok en restaurateur Herman Leis naar Nederland gekomen om hier (en elders) te laten zien en te ver tellen hoe men kalkoen precies moet uitbenen en bereiden en htf weet waarover hU praat. We stonden wel even met de ogen te knipperen toen hli de stukken kalkoen in de braadslede legde en deze zonder meer in de oven wilde schuiven. „En de boter?" riepen de dames- militairen als uit één mond. „Geen boter", zei kok Leis; htf voegde er troostend aan toe: „Wacht nou maar af wat er ge beurt" en schoof resoluut de braad slede in het fornuis. Economisch was zijn bereidings wijze zeker, alleen been en vuil werden weggegooid. Trouwens, hij zei zelf. de uien met schil en al in de soepkeitel mikkend: „Bij ons in Amerika gooien we vrijwel niets meer weg bij het koken, we kun nen het ons eenvoudig niet veroor loven". Hy sneed uien. worteltjes en pe terselie fün. keerde de stukken kal koen. strooide de groente er over. schoof de braadslede weer in de oven en wijdde zich verder aan zijn cranberries, want geen Amerikaan, hoorden wij. eet zijn kalkoen zon der veenbessengelei. Geen saus Het was een leerzame en geurige demonstratie, maar of de soldaten en onderofficieren nu geregeld kal koen te eten zullen krijgen? De milva's moesten toch eerst nog eens alles weten van de prijzen. Bouten kant en klaar zijn aanzien lijk duurder dan een hele kalkoen verhoudingsgewijs. ..En ik zie de sergeant-kok met zijn paar mensen al kalkoenen staan uitbenen voor tweeduizend man", zei kapitein Lambrecht sen een beetje sceptisch. Er zou den mensen kunnen ivorden op geleid voor dat werk, maar dat zijn allemaal problemen waar over „de inspectie" moet beslis sen. In elk geval, als de soldaat straks misschien een stuk kal koen op zijn bord krijgt, zal dat in boter gebraden zijn, want, zegt de kapitein, de doorsnee Nederlander wil jus op z'n bord en geen vlees met een sausje. Alleen theorie Kapitein Lambrechtsen (geboren In Indonesië, lagere school in Zee land. meisjes hbs in Hilversum) volgde in Amsterdam aan de Nieu we Huishoudschool de opleiding voor lerares koken en voedingsleer (N8). werkte een jaar in Parijs en een jaar in Engeland in de huis houding „om de taal te leren" en meldde zich daarna aan als milva. Eerst kreeg ze een gewone mili taire opleiding: twee maanden in Kijkduin als rekruut en twee maanden officiersopleiding in Er- melo en in augustus 1954 kwam ze als voedingsadviseuse naar de Koksschool. Kinderen hebben er niets op tegendat zij in de regel tivee ouders bezitten. Als het daar nu maar bij bleef. Doch deze ouders bepalen zich niet slechts tot geld verdienen of eten ko ken; zij voelen zich bovendien verplicht vierentwintig uur in een etmaal de kinderen op te voeden en dat is te veel van het goede. Het is natuurlijk prettig wanneer er goed voor je wordt gezorgd Er bestaat niets heerlijkers als je druipnat uit school komt dan een 1 dampende kop thee naar Je toe te zien komen, opgeluisterd met een stuk verse cake. terwijl iemand bo vendien de trap oprent om uit de kast droge kleren bij elkaar te zoe ken en je een handdoek toewerpt met de mededeling. Eerst dat kop- pie drogen, knul. Heb Je een kam bij de hand? Op zo'n moment ben je biy, dat je een moeder hebt. Maar zodra je de thee hebt gedronken, de laatste kruimel cake hebt verzwolgen je weer droog en warm bent, begint het: „Hoe was het op school?" Je was juist zo opgelucht dat de schooldag achter de rug is, en je wilt er liever niet over praten. Dus haal je de schouders op en mom pelt zoiets van: Gaat wel. Een leger antwoord is niet denkbaar. Veel huiswerk? Nu kun je niet nóg eens zeggen: .Gaat wel" dus brom je maar iets onverstaanbaars. In werkelijkheid ligt de gedachte aan al dat huis werk je als een steen op de maag. Het eerste uur wil Je er niets van horen. Maar moeders zijn vergroeid met de klok. ze stAAn er op dat je bijtijds naar bed gaat en dan moet Je „klaar" zijn. Alsof een hbs-er in al de jaren voor zijn eindexamen ooit „klaar" zal zUnl Begin er niet te laat aan. knul. Als je het uitstelt tot na het eten is je hele avond naar de maan. Daar heb je het al! Raadgevin gen, wijsheid, ervaringen worden met emmers vol over Je uitge stort, terwijl Je veel meer behoef te hebt aan een spannend boek of een wild grammofoonplaatje. <:yfloederiylz& e Ja, hoor eens. Ik wil éven wat anders doen, ik kom net uit school, snauw Je en moeder kijkt gekwetst. Ook zo'n onuitstaanbaar ding: die gewonde blik. wanneer je even uit schiet. Natuurlijk, natuurlijk, Je hoeft niet meteen aan de slag. Nog een kopje thee? Daar leef je onmiddel lijk van op. Graag, mét cake. Zeg, er zijn meer mensen in huis die straks thee met koek lusten. Je moet niet altijd zo hebberig zijn Je komt niets te kort. dat weet je wel. Opvoeden maar. jongens. Om het andere woord een vermaning, het kAn niet op. Knorrig grUP Je Je tas en verdwijnt naar Je kamer. Daar is het nog kil. Je verlangt terug naar de warme ruimte beneden. waar het gezellig iswaar het gezellig zou zijn. als er niet de hele dag iemand zat op te voeden. Je smijt je tas op bed. laat je val len en grijpt naar een boek. een detective natuurlijk. Hé, even weg zinken in de mysteries en de spe cifieke sfeer van Parijs. Eventjes géén kind zijn! Maar nee van beneden klinkt een stem. een vermanende stem: Adrlaan. wil Je alsjeblieft niet zo'n lawaai maken boven mijn hoofd: de muren staan te schud den Is het nodig de boel altijd te vernielen? Probeer dan maar eens in de stemming te komen voor het subtiele hersenwerk van com missaris Maigret. Wonderlijk genoeg lukt het toch, want Simenon is een goede schrijver. Je hoort en ziet een hele tijd niets meer, ook niet wanneer er beneden weer wordt geroepen. Heel vaag klinkt een bekend stemgeluid tot je door, maar het boek is nu juist zo spannend, let er dus niet op. 't Zal wel weer gezeur over 't huiswerk zijn Opeens een schok, zware voeten daveren op de trap. O grutjes wat heb je nou weer verkeerd gedaan? Vader. Aha. die is dus ook thuis gekomen. Adriaan, het is zeer on beschoft om je moeder eindeloos te laten roepen. Je weet toch dat het tijd is om te eten. Wat verbeeld je je wel. dat jij minstens driemaal geroepen moet worden. Enzovoort. Het opvoeden is weer in volle gang. Is het een wonder dat elk kind meent: twee opvoeders in één huls, dat is echt wet het maximum! THEA BECKMAN. Hier geven de drie milva's alleen theorielessen aan dienstplichtige en beroeps-militairen. Die theorie om vat voedingsleer, warenkennis, me nu-leer en receptenleer. Dat alles in twee maanden, waar in de soldaten zowel de koks- als de militaire vakken moeten leren. Ze moeten in een keuken kunnen koken, maar ook te velde op ben- zinekooktoestellen. Dat gebeurt bij voorbeeld in de KatwijKse duinen, waar ze hun maaltje soms ook op een houtvuurtje moeten klaarma ken en waar ze veldkeukens leren camoufleren. Deze praktijklessen worden niet gegeven door de milva's. maar door onderofficieren-instructeur. Wel komen de dames af en toe ter controle een kijkje nemen bij de kooklessen, want je kan een man nog zo vaak vertellen, dat bij het koken zo weinig mogelijk water moet worden gebruikt, hij laat toch de halve pan vol water lopen. Interesse miniem Dat het opleiden van rekruten in twee maanden een heksentoer is. blijkt wel uit wat kapitein Lam brechtsen vertelt: „Als die jongens hier komen, weten ze niet eens hoe een schuimspaan of een garde er uit ziet. Dat moet hun allemaal worden geleerd. Ze weten eigenlijk helemaal niets. We beginnen de eerste les gewoon met het menselijk lichaam, want dat is ook nog alle maal nieuws". „De interesse bij de dienstplich tigen is gewoonlijk heel miniem. Ze luisteren wel en soms belangstel lend. maar ze onthouden weinig. Dit in tegenstelling tot de beroeps, die erg hard werken. Voor de dienstplichtigen is dit eigenlijk een opleiding tot hulp-kok. Soms is er onder hen een slager, bakker of kok en die krijgt dan later de verant woordelijke werkjes op te knappen, voor de bij-koks zijn er zoveel an dere klusjes". „Heel anders ligt de zaak bij de dienstplichtige sergeants-me nagemeester. Dat is de pienterste klas. vaak jongens uit het restau rantbedrijf. Die komen met twee rechterhanden". Deze klas was ook zeer geïnte resseerd in het hoe en waarom van de bereiding van de Ameri kaanse kalkoenen en Herman Leis moet wel plezier hebben ge had in hun deskundige vragen. Onze belastingcenten De milva's mogen niet ln de ka zerne wonen en zijn in Leiden inge kwartierd. „Vreemd is dat", zegt kapitein Lambrechtsen. „nu woon ik negen jaar hier in Lelden en nog steeds word ik nagekeken en zelfs nageroepen. In Amsterdam is dat trouwens nog erger. Het minste wat je te horen krijgt is: daar gaan onze belastingcenten". „Ja. we kunnen pistoolschieten, kwestie van zelfverdediging, maar militair gezien stellen we niets voor, vooral niet als Je vergelijkingen maakt met het buitenland. Onze oorlogsbestamming is hospttaalwerk (in de keuken) en men moet ons ook echt zien als vak-officier Er zijn veel voordelen verbonden aan ons beroep, de gezelligheid die Je hier hebt bijvoorbeeld en het ont breken van orde-problemen, waar mee je op een huishoudschool wel te maken hebt". „Een nadeel is het dragen van een uniform. Dat is niet prettig en veel sollicitaties stuiten er op af. Misschien ook wel op het feit dat men denkt „je moet altijd je mond houden", maar wij vrouwen worden hier echt niet militair behandeld lierman Leis licht kapitein Lambrechtsen haarfijn in over het bereiden van kalkoen. De teelt van komkommers is in de afgelopen jaren steeds vervroegd. Zelfs in januari en februari toen het nog hard vroor, werden al komkommers op de veilingen verhandeld. Ook in de komende weken zijn ze (goedkoper) volop tè krijgen. Dat geeft weer variatiemogelijkheden, die we zo langzamerhand best kunnen ge bruiken. Na deze lange winter heeft ons lichaam veel extra vitami nes nodig en veel rauwkost zal meehelpen de voorjaarsmoe heid te bestrijden. Denk dus ook eens aan sterrekers en ra dijs. Florentijnse spinazie 1 k». spinazie. 50 a spek. 100 g geraspte oude kaas. boter. zout. noot. De spinazie goed uitzoeken en enige malen goed wassen. Het spek ln dobbelsteentjes sneden en even uithakken. Een klontje boter toe voegen en hierin de gewassen en uitgelekte spinazie laten slinken. De geslonken spinazie met wat zout en noot op smaak brengen en in een vuurvaste schotel overdoen. De groente met geraspte kaas be strooien en er in de oven een licht bruin korstje op laten komen. Bij dit gerecht rauwe ham en botersaus serveren. Boerenkaaskoek 200 g. bloem. 150 g. geraspte kaas. 100 g. boter. 4 eieren, glas melk. zout. paprika. Kneed van bloem, boter. zout. ge raspte kaas en paprika een stevig deeg. Vul een ronde of vierkante boterkoekvorm met dit deeg en bak de koek in een goede warme oven in ongeveer 30 minuten gaar. Kan koud èn warm gegeten worden Russisch kwarkloetje Roer een half pond roomkwark met 80 g. suiker, een half ons rozij nen en wat geraspte citroenschil in een kom iau-bain-marit tot een glanzende, dikke creme is verkregen. Zeer koud opdienen en bestrooien met geraspte walnoten. Hartig kwarkhapje Week 2 blaadjes gelatine ln ruim koud water. Verhit het sap van een halve citroen met 1 lepel water en los hierin van het vuur af. de ge latine op. Meng deze vloeistof i laten afkoelen!) door een half pond ma gere kwark en 2 eetlepels mayo naise. Goed schuimig roeren Op smaak maken met 1 fijngehakt sjalotje. 2 fijngesneden plakken ham. peper, zout en een druppeltje tabasco. In kleine vormpjes schen ken en laten opstijven Keren op een met sla bedekte schotel en gar neren met plakjes tomaat en hard gekookt ei. Yoghurtmuesli 'i liter yoghurt. 1 appel. 1 lepel honing, 1 lepel cornflakes, 1 lepel gehakte noten. Rasp de appel ln de yoghurt en meng alle ingrediënten daarna goed dooreen. De 67-jarige Engelsman Al bert Boyle uit Bournemouth heeft bewezen dat de door Vondel bezongen oprechte hu welijkstrouw „ter waertlt" nog steeds te vinden is. Toen zijn vrouw in een Lon- dens ziekenhuis werd opgeno men. om een gewrichtsontste king te laten behandelen, sloot hij zijn bungalow, pakte zijn bezittingen in een caravan en reed 80 kilometer naar Londen om daar vlakbij het ziekenhuis zijn tenten op te slaan. Artsen hadden hem namelijk gezegd, dat zijn echtgenote eerder zou genezen, wanneer hij in haar directe omg ving bleef. Negen weken lang stond de kam peerwagen geparkeerd in de straat langs het ziekenhuis. De politie, die begrip voor de zaak had zag het door de vingers, zodat Boyle iedere dag zijn vrouw in het op enkele schreden verwijderde zie kenhuis kon gaan opzoeken. Het ziekenhuis-personeel hielp hem aan water om te koken en te wassen. Artsen verklaarden, dat alles niet voor niets was geweest. Hoewel de doktoren het in een vroeger sta dium twijfelachtig hadden gevon den. of zij ooit nog zou kunnen lopen, gaven zij de 59-jarige mevr. Boyle nu een goede kans. „Ik ben door liefde genezen", zei ze „Mijn man is er een uit dui zenden. Hü heeft mij 15 Jaar ver pleegd". „Iedere echtgenoot zou hetzelfde doen", zet Boyle terwijl hij een blauwe sok aan de waslijn naast de caravan hing. „Ik was mijn sok ken als ik ze vind", voegde hij eraan toe. „Ik reken erop. dat de andere tevoorschijn zullen ko men". Flanerend in de Breestraat of op een boulevard kunt u mo dieus zijn in een „matrozenkos- stuum". Tenminste als uw leef tijd ligt tussen volwassen (of bijna) en ongeveer dertig. Die matrozenmode van nu lijkt niet op het bekende mari neblauwe of witte jurkje waar in onze schoolgaande moeders (plooirok en matrozenkraag) voor het nageslacht werden vereeuwigd. Er is tegenwoordig heel wat meer variatie. Bovendien is deze matrozenmode voor een oudere leeftijdsgroep en is ze meer aan de mode dan aan de marine aangepast, met alle vrij heden. die de mode wel en dé marine niet toestaat. Het zijn meer de details die aan het pakje van Janmaat doen den ken dan het complete kostuum. Een zuidwester, een vuurrode olie- f Jas, koperen knopen met een anker er op of een truitje met horizon tale witte en blauwe strepen doen minstens net zo veel als een natuur getrouwe matrozenkraag. U moet dan natuurlijk niet af wijken van de traditionele kleuren: marineblauw en wit en daarbij kunt u rood gebruiken in gepaste hoeveelheden. iflfiMiiiiiinniiiiiiiiiiiiinii'n Bij een blauiv en wit gestreep te rok past in dit kader de witte jersey blouse van de schets links bovenaan. Het is een mouwloze blouse, gegarneerd met een ma trozenkraag en een das van blauwe voile. De blouse hoeft niet wit te zijn. Rode jersey doet het zeker even goed en marine blauw ook. De gestreepte rok kan door een blauwe, een witte of een rode effen rok worden vervangen. Elk tolletje met een grote witte matrozenkraag valt in het kader van deze mode. vooral als het niet van een bloemetje maar van een marineblauw wollen crêpe is ge maakt. zoals het tweede model van de tekening. Dit is een deux-pièces: rechte rok en rechte blouse met driekwart overhemdmouwen en een witte piquékraag, die ver openstaat over een vuurrood truitje. Naar gelang het humeur, het seizoen en de ge legenheid kan het truitje worden vervangen door een witte of blauwe bef. Wie meer van rood houdt dan van blauw, kan heel goed rood of wit materiaal (wol of katoen of misschien wel zijde) voor een der gelijk geheel kiezen. En wat let u het na te maken van groene of paarse stof. gegarneerd met oranje of lichtblauw, als u llevër geen marine in de Breestraat ziet? Alle fantasie ten spijt, de beste kleuren voor het laatste model zijn die van het zeemansuniform. Marineblauw voor het alpientje, dat een rode pompon (van de Franse matrozenbareti in top kreeg. Marineblauw ook voor de double- breasted Jekker met koperen kno pen. Dit tweetal hoort bij een witte izware zijden of linnen) pantalon en een blauw en wit gestreept piratentruitje, dat heel uitbundig kan worden gegarneerd met een rode taillesjerp. J.V. Het driemaal per dag wande len met de hond, toen die de af gelopen maanden niet los mocht lopen, heeft me wel de nodige zuchten doen slaken. Maar 't heeft me, behalve veel frisse lucht en lichaamsbeweging, toch ook hele ontdekkingsreizen op geleverd in de gloednieuwe wij ken van de plaats mijner inwo ning. Je wilde immers niet eeu wig en altijd dezelfde weg lopen met je hondje aan de riem en zo kwam je nog eens waar je an ders nooit komt. Eén zo'n nieuwe straat was er, waar ik altijd door een soort dwingende macht naar toe ge zogen werd. Daar had ik name lijk een snufje ontdekt op t ge bied van binnenhuisarchitectuur dat me fascineerde. Een gewoon huis. in een gewone rij, alles van dertien in 't dozijn. Maar als je naar binnen keek ja, houd u mij ten goede, in de avond, alle gordijnen open en alle lampen aan. dan bedoel je toch dat iedereen naar binnen mag kij kendan leek het ineens een heel ander soort huis. Eerst dacht ik: „Wat zie ik toch voor bijzonders?" Maar nee ,,'t wat precies als de rest, even breed, even diep. Ik er de vol gende avond weer langs en toen zag ik hetde wand tussen het achterste gedeelte van de kamer en de keuicen was weg gebroken. Niet maar zo'n pietepeuteng doorgeefluikje dus, maar hele maal radicaal weg. Je keek van uit de kamer zo regelrecht op yt aanrecht, 't for nuis, de Ijskast, de servieskast jes en wat dies meer zij. En on geveer waar bij een ander de muur is, stond daar de eettafel., die tegelijk als afscheiding dien de. Dat leek me een kordate op lossing. Een huisvrouw, die dat aandurft (nogmaals: in een heel gewoon huis, van heel gewone afmetingen) moet wel over bij zondere karaktereigenschappen beschikken. Ze moet allereerst natuurlijk héél bijzonder netjes zijn. 't Moet bij 't toonkamer achtige af zijn, in zo'n keuken, vrees ik, want zelfs heel normale „rommel" kan er nauwelijks ge doogd worden. Maar och dat is met alle moderne apparatuur en foefjes op kastengebied nog toel denkbaar. En ik heb er op mijn avond lijke wandelingen menig glimpje van op kunnen vangen Wel heb ik lopen overpeinzen, dat een dergelijke indeling bepaald in vloed moet hebben op, of het ge volg moet zijn van, de hele stijl van huishouden en van leven Een huls wordt op deze ma nier één ruimte, die opgedeeld wordt in een zithoek, een eet- hoek, een werkhoek voor dé kin deren en een werkhoek voor de huisvrouw, en dit laatste is dan de keuken van weleer. Die keu ken, waar 't zo lekker kon ruiken van vers gebakken koekjes en waar de geur van pas gebraden vlees de honger alvast prikkelde. De keuken, die het speciale do mein was van moeder de vrouw, waar ze nog eens iemand uit kon jagen: „vort jullie, hier ben ik de baas" en: waar de keukenge heimen veilig bewaard werden, zodat de resultaten later als even zovele verrassingen de ka mer in werden gebracht. De geu ren en dampen zullen je wel met Succes te lijf kunnen gaan met een goed ventilatie systeem, want in de zithoek horen die uiteraard niet thuis. Maar de huisvrouw zal een heel speciale vindingrijkheid no dig hebben om haar keukenge heimen te kunnen bewaren, want voor een gelukkig huwelijk en een goed gezinsleven zijn ge heimen en verrassingen onont beerlijk, dacht ik zo. HERMINE G. Advertentie BREESTRAAT 101 - LEIDEN TELEFOON 23401

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11