Ihroesjtsjow zinspeelt op ventueel aftreden Overleden ambtenaar tot zondebok gemaakt AKREPARATIE Adenauer gehuldigd als bouwmeester van Frans-Duitse eenheid Mogelijk volgt Rus voorbeeld van Chinees Mao Tse-toeng Opnieuw vijf vrije boerenin arrest Rapport over affaire- Vassall (9ud Groot belang li Amerika 22 mijnwerkers opgesloten Explosie Epe: dode hoger Geen beroep in de Baarnse moordzaak een en twee gewonden ES dl ALLEEN REEENMODE ZWART WEERBERICHT HONDJE? alles leuws Vlieland CAMERA'S Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 APRIL 1963 No. 30941 LEIDSCH DAGBLAD jrecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow van Rusland heeft in het openbaar voor het eerst gezinspeeld op zijn ventueel aftreden. Hij deed dit in een belangrijke rede voor industrie-arbeiders uit de Russisch* ederatie. „Iedereen zal begrijpen", zei hij, „dat ik niet ten eeuwigen dage de posities kan blijver tkleden die ik nu in partij en regering heb". Wan neer hij zou aftreden, liet hij in het midden. dat er ondanks zyn optimisme be paalde binnenlandse moeilijkheden zijn (de economie en de intellectue len) en ook de gro;e buitenlandse problemen, zoals de verhouding met China en de Oost-West problemen waarschijnlijk niet binnen afzienbare tijd kunnen worden opgelost, blijkt, dat de positie en het gezag van Chroesjtsjow niet is aangetast. In Moskou verwacht men nu, dat Chroesjtsjow binnenkort een in zijn twee functies, premier en partijsecretaris, zal opgeven. Er jn geen aanwijzingen, dat hij dit onder druk moet doen. Chroesjt- o\v is vorige week 69 jaar geworden. Hij is partijsecretaris de achtigste functie in de USSR sinds 1953 en regeerde in feite tijdens het premierschap van maarschalk Boelganin van 1954 tot 8, het jaar waarin hijzelf premier werd. Er is nog slechts een sterk ingekor- tekst van zijn meer dan drie uur 05e redevoering door het persbu- iu Tass gepubliceerd. Het grote be ng van zijn rede wordt onderstreept ar de inleidende woorden in de issische pers van gisteren, waarin ;rd gezegd: „De opmerkelijke rede n Chroesjtsjow is met enorme be- Tweeentwintig mijnwerkers zijn n de buitenwereld afgesneden door n ontploffing in een kolenmijn bij arksbrug in de Amerikaanse staat rginia, die zich gisteravond heeft orgedaan. De vermiste mijnwerkers bevinden :h in een tunnel, ongeveer ander- ]ve kilometer van de voornaamste jningang. Reddingsploegen zijn uk bezig te proberen hen te berei- Advertentie) langstelling aangehoord en meerma len door een warm applaus onderbro ken". De Russische premier sprak woensdag. Waarnemers verwachten, dat, als Chroesjtsjow een van zijn machts posities opgeeft, dit het premierschap zal zijn. Door secretaris van de partij te blijven, zou hij zich van vele pro tocollaire verplichtingen bevrijden en toch de macht in handen houden. De Chinese communistenleider, Mao Tse-toeng, heeft dit al lang geleden gedaan. De bewoordingen die Chroesjtsjow heeft gebruikt, zoals deze door Tass worden weergegeven, zijn voorzichtig en omslachtig. Ze schijnen te getui gen van bezorgdheid om de continuï teit van het gezag te waarborgen met vermijding van de verwarring, die op de dood van Stalin is gevolgd. Het is waarschijnlijk, dat het zin spelen van Chroesjtsjow op zijn mo gelijk aftreden als premier en partij secretaris de Russische bevolking meer heeft verrast, dan het Westerse publiek, waaronder reeds enkele we ken soortgelijke geruchten de ronde deden. Niets in de tnans beschikbare tekst wettigt echter de conclusie dat het tijdstip van Chroesjtsjows aftreden reeds is bepaald. Het probleem van zijn opvolging is echter gesteld en dit zal een belangrijk onderdeel vormen van de debatten, die de 28e mei in het centrale comiir van de partij zul len worden gehouden. Het is m dit vc. oand opmerkelijk, dat Kozlow, die algemeen wordt be schouwd als een mogelijke opvolger, al een tiental dagen niet in Moskou is: hij was niet aanwezig bij de offi ciële gebeurtenissen, waarbij de an dere leden van het partijpresidium wel tegenwoordig waren. Uit het feit, dat de Russische pre mier zijn persooniyke plannen heeft laten doorschemeren op ccn moment. Overleg in Duitse „metaal" mislukt Het topgesprck tussen werkgevers en werknemers in de Westduitse me taalindustrie is gisteravond in Frank fort op niets uitgelopen. Men heeft elf uur lang onderhandeld. De werknemers eisen 8 procent loonsverhoging. Zij toonden zich be reid om gedurende acht of negen maanden van 1963 genoegen te ne men met 6 procent maar de werk gevers we»?n dit af. De arbeiders hebben zich in over grote meerderheid voor een staking uitgesproken. Voor Baden-Wiirttemberg is het begin van de staking al eerder vast gesteld op maandag a.s. Voor Noord- rijn-Westfalen is nog geen datum be paald. Voor de deelstaten Rijnland- Palts en Hessen beginnen de loonon derhandelingen van de metaalarbei ders aan het eind van deze maand. Begin mei is Sleeswijk-Holstein aan de beurt en begin juni Saarland. Tankauto ontploft (Van onze Utrechtse correspondent) Geen van de drie veroordeelden in de Baarnse moordzaak, noch de of ficier van Justitie, zjjn bij het Hof in Amsterdam in beroep gegaan tegen het op 11 april gevelde vonnis van de Utrechtse rechtbank. De ter mijn om in beroep te gaan was gis teren om 24 uur afgelopen. Dit betekent, dat de beide hoofd daders. Hennie W. en Boudewijn H. straffen van 9 jaar met aftrek moe ten ondergaan en F.wout H. zijn straf van zes jaar met aftrek. Nadien zul len zij voor verpleging ter beschik king van de regering worden ge steld. Koningin Juliana heeft giste ren in Den Haag en Rotterdam een werkbezoek gebracht aan het Staatsbedrijf der P.T.T. In het Haagse Postmuseum bewon derde zij onder meer een model van een postkoets uit het begin van de negentiende eeuw. Ver der bezocht de landsvrouwe de centrale directie aan de Korte- naerkade en de postcheque en girodienst aan het Spaarneplein in de Residentie. In Rotterdam werd zij begroet in het telegraaf- en telefoonkantoor aan de Cool- singel en het districtskantoor bij het Centraal Station. (Van onze Zwolse correspondent) 1 De andere vrije boeren zullen enke- te dagen hechtenis moeten onder- De Rijkspolitie in Ermelo is giste- gaan. Veel nadeel zal het werk op ren opnieuw in fictie geweest om 10 hun bedrijf niet ondervinden Buren zegden reeds toe de helpende hand te bieden. vrjje boeren in deze gemeente te be wegen de boete te betalen, die hen in 1961 was opgelegd door de economi sche politierechter in Zwolle. In vier gevallen waren de boeren bereid de boete te betalen. Zes vrjje boeren, on der wie de voorzitter van de afde ling ELspeet, J. van der Braken, wei gerden te betalen. Zjj lieten zich vrij willig in arrest nemen. Het betrof hier vrije boeren uit de buurtschap pen ELspeet, Staveren en Speuld in de gemeente Ermelo. De actie is, evenals de vorige week, zeer rustig verlopen. Ook nu weer heeft de politie geen enkele moeite gehad met de arrestanten. Hoewel er spoedig een groepje sympathiserende boeren opdaagde, kwamen er geen in cidenten voor. De uit 10 man be staande politiemacht, die op de erven verscheen met een surveillancewagen, gaf de boeren gelegenheid het werk af te maken waar ze mee bezig waren. Voorts konden ze andere kleding aantrekken. Alles verliep in gemoe delijke sfeer. Een boer, die niet wilde betalen en wiens vrouw reeds geruime tyd in verwachting is, werd ongemoeid ge laten. Hij zal zijn straf moeten uit zitten, zodra zijn huiselijke omstan digheden veranderd zijn. Een van de zes gearresteerde boe ren. de voorzitter van de afdeling Els peet, heeft na aankomst in het huis van bewaring in Zwolle, de boe te alsnog betaald. Hy kon daarna dus zijns weegs gaan. (Van onze Zwolse correspondent) Eén dode en twee ernstig gewonden vielen gisteravond te betreuren bij een explosie, die zich voordeed in de tank van een tankauto met kerosine op het terrein van het internationale transportbedrijf van de firma i. Kamphuis in Epe. De 18-jarige J. van Norel uit Epe werd dodelijk gewond. Hij overleed vanochtend in het ziekenhuis in Zwolle. De 31-Jarige eigenaar H. Kainphuis uit Epe en een ander personeelslid, de 27-jarige G. Renselaar uit Doornspijk liggen nog met ernstige brandwonden in het Sophiazieken- I huis in Zwolle. De explosie, waarvan de knal in wijde omtrek was te horen, ont- j stond toen men met behulp van een looplamp de binnenzijde van de tank. die men juist had gerei nigd, wilde inspecteren. Door een defect aan de looplamp is waar- schijnlijk een vonkje overgespron gen. waardoor het gasmengsel ont- plofte. De voorkant van de tank werd geheel uiteengereten. Een stuk van de tank werd ongeveer honderd meter weggeslingerd en kwam in een voortuintje terecht. Tevens ont stond brand, die echter spoedig grote kracht van de explosie De eerste 1«U« tn de Westduits. ^fT^bouw-' ^"nluand" orfdpr\e^end/rvriendk meester der Frans-Duitse eenheid, en Duitsland ondertekende vriend- prof Erhard de opvolger van de ZlTïXïïnstond - de rede braken verschillende ruiten in de omgeving. Het speciale tribunaal dat in opdracht van de Britse regering een onderzoek heeft ingesteld naar de achtergronden van de spionage- zaakVassall. heeft gisteren een uitvoerig verslag gepubli ceerd over zijn bevindingen. Vassall. de 38-jarige marine-ambte naar die vorig jaar oktober tot achttien jaar gevangenis werd ver oordeeld wegens het uitleveren van gegevens aan de Russische ge heime dienst in Moskou en Londen. De hoofdschuldige van dit geruchtmakende schandaal is volgens het verslag het selectiesysteem dat de Admiraliteit toepaste voor het benoemen van ambtenaren op ambassades achter het IJzeren Gordijn. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF OOIGRACHT 18 - TEL. 23951 SCHRAAL WEER De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Droog weer met vannacht op vele aatsen zware nachtvorst. Morgen erwegend zonnig weer met in het liden van het land iets hogere en iers ongeveer dezelfde temperatu- Q als vandaag. Noordoosteiyke ind, vannacht zwak tot matig, orgen overdag matig tot vrij achtig. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 APRIL Zon op: 5.20 uur; onder 19.56 uur. Maan op: 8.03; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 5.35 en 18.01 uur. Laagwater te 1.23 en 13.51 uur. Zwak punt Op geen van de marinefunctiona rissen die bü de zaak betrokken wa ren. zoals de staatssecretaris Thomas Galbraith die in verband met deze zaak aftrad, wordt in het verslag persooniyke kritiek geoefend, behal ve op één functionaris by de inlich tingendienst van de marine die vo rige herfst overleed. Premier Macmillan deelde gister middag in het Lagerhuis mee. dat hy zich van commentaar wil ont houden, totdat alle leden het verslag umiuiiiiiiii usviï hebben kunnen lezen. Hy merkte op, nerenw Had hij na het incident de sail, maar die daar niet op reageer den. Men werd in Moskou en in Lon den om de tuin geleid door het feit dat Vassall van goede familie was. Dat hy met een klein salaris op gro te voet leefde, komt in deze kringen meermalen voor. omdat men daar nu eenmaal vaak over eigen middelen beschikt. Volgens het rapport gaat iedereen, behalve de man die hem aanstelde, vry uit. De slotsom na het lezen van het rapport is. dat Vassall zün spel uitstekend heeft gespeeld Ook al was men niet tekortgescho ten dan nog is het niet zeker dathy spoediger dan nu gevangen zou zyn. Het feit dat hy een homosexueel was. heeft Vassall voor zyn naaste omgeving weten te verbergen, al von den sommigen hem wel vrouwelijk. Waren zyn neigingen bekend ge weest. dan had men hem niet naar Moskou mogen zenden en hem geen geheim werk mogen opdragen, want het is algemeen bekend dat dergeiy- ke mensen zeer makkeluk slachtof fers van chanteurs worden. De vraag is reeds gesteld of Vas sall werkeiyk als slachtoffer van de Russen moet worden beschouwd of dat hy doelbewust heeft willen spio- ken zich uit voor aanneming van het in januari ondertekend verdrag. De overeenkomst gaat nu voor verdere behandeling naar de commissie voor Buitenlandse Zaken. Daar zal men nog wat moeilijkheden uit de weg moeten'ruimen inzake de inleiding, die het verdrag krügt overeenkom stig een afspraak tussen de chris ten-democraten en de liberalen. Daarin wordt vastgelegd dat het do cument niet tegen de NAVO en te gen de Europese Economische Ge meenschap Ls gericht. Belangrijke moeilijkheden zijn ook daar na de principiële goedkeuring, die de socialisten gisteren uitspra ken, niet te verwachten. In tweede en derde lezing is de aanneming van dit destijds zo omstreden wets ontwerp nog slechts een formaliteit. Kanselier Adenauer verdedigde gis teren waarschuniyk voor de laatste maal een belangryk wetsontwerp in de Bondsdag. Zyn korte, zakelijke rede duurde niet meer dan een kwar tier. Hij noemde het gebeurde in Brussel „een voorbijgaande gebeurte nis van de dag" en riep de Bonds dag op zich daardoor niet te laten beinvloeden. Zonder blijvende ver zoening tussen Frankrijk en Duits land, aldus zijn voornaamste stelling, is de eenheid van Europa niet moge lijk. De christen-democraten grepen Adenauer op en gaf hem met een demonstratief gebaar de hand. De socialisten beperkten zich ertoe by monde van hun tweede voorzitter Wehner een waarschuwing tegen het Franse nationalisme te laten horen. Dat zy een inleiding tot het verdrag eisten, die tussen de CD.U. en de F.D.P. toch reeds was afgesproken, sprak wel vanzelf. Van het met span ning verwacht hartstochteiyke debat kwam helemaal niets. In de discus sies van de afgelopen maanden waa kennelijk reeds zoveel stoom afgebla zen. dat er gisteren weinig tempe rament was overgebleven. Advertentie Advertentie Dit blad bestaat uit 24 pagina's Staatssecretaris Scholten heeft gisteren een nieuw voorlichtings centrum van ..Goed Wonen aan de Leidsestraat in Amster dam officieel geopend. De ope ningshandeling bestond uit het wegvegen van een op de ruit aan gebrachte kalkkring. een taak waarvan hij zich opgewekt doch zonder enig merkbaar resultaat trachtte te kwijten. dat enkele onderdelen van het oor spronkeiyke verslag in de gepubli ceerde tekst zün weggelaten in het belang van de nationale veiligheid. Het debat in het Lagerhuis over het verslag zal gehouden worden op 7 mei. Onze correspondent in Londen te kent hierby het volgende aan. Het rapport over het spionage- schandaal-Vassall vormt nog lang niet het laatste woord in deze voor de regering zo onverkwikkelyke zaak. Het lykt een uiterst zwak punt dat er maar één man blaAm zou treffen, iemand die bovendien overleden is, n.l. de assistent van het hoofd van de geheime inlichtingendienst van de Britse marine, de heer Pennells. Hy liet Vassall. die in het rapport een zwakke ydele figuur en een ho mosexueel wordt genoemd, door de mazen van het net glippen door de instructies in de wind te slaan dat er uiterst zorgvuldig te werk diende te worden gegaan by het uitzoeken van personeel voor landen achter het Üzeren gordyn. Er is geen twyfei aan dat ook sommige anderen zün tekort gescho ten in hun plicht, met name functi onarissen van dc Britse ambassade in Moskou, die door een typiste ge waarschuwd waren dat er iets mis was tussen een Poolse tolk en Vaa- buitenlandse dienst kunnen verlaten of bleef hy doorgaan uit angst voor het Russische dreigement met publi- katie van een foto, waarop hy stond afgebeeld in een compromitterende situatie? Slot pag. 2 Pullovers Vesten LEIDEN KATWIJK Breestraat -Voorstraat Luchtfoto's hij hoge snelheden n Het experimentele Amerikaanse vliegtuig X-15 heeft proeven geno men met het nemen van luchtfoto's by zeer hoge snelheden Gisteren wer den opnamen gemaakt by een snel heid van 5 672 kilometer op een hoog te van 32 kilometer. Advertentie 230 voeders! 230 verschillende voeders en preparaten voor honden, w.o. natuurlijk met extra vitaminen en mineralen, kalk en het originele beendermeel. VOEDERBAK KEN, alle soorten, v.a. -.47 (onbreek baar). MANDEN v.a. 4.90 in alle vormen en tochtvrije divans. HALSBANDEN v.a. -.90 sn LIJNEN v.a. 1.10. KAMMEN v.a. -.90 en BORSTELS -.9$. On hoorbare fluities 2.95. Voor A.E.G. volaufom. WASMACHINES IEMCO N.V. weet heeft Uit het Leidscb Dagblad van 27 April 1863: Zwem- en "badinrichting Rhijnzigt zal op den len Mei e.k. zoo tot het gebruik van Baden als het erlangen van onderligt in het zwemmen worden geopend. De nieuw gebouwde ge pantserde ijzeren stoomka- nonneerboot toordt met den eersten Mei aanstaande in dienst gesteld en te Helle- Nieuwe Rijn 50 Tin 20624 (01710) I voeMuis oestatmnneerd

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1