Vier jaar geëist tegen mannen, die douanier van auto wierpen ZEE- EN KUSTVISSERIJ HAD WEINIG OVERLAST van VORST WAJANG Zes maanden voor het smokkelen van opium Rijnsburgse notabelen ontvangen collega's uit bevriend Geisweid De betere kleurenfilm 2 met de J zekerheden fantastischI Receptionist in Noordwijk misbruikte vertrouwen Katwijk speelt grote rol PROGRAMMA GEREED VOOR DAG NED. ZEEVISSERIJ Grensdrama-Wyler in hoger beroep DUITSLAND KAN OOK VOOR VREDE WERKEN In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos neem direct Rheumin Veel rond- en platvis aangevoerd in februari Zeeman builend voorrechter Burgemeester Renter in zijn nopjes Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 april 1963 Zesde blad nc. 30941 de moderne Zig-Zag naaimachine Werkt ook r sm kuken en vergelijken. MAAKT DIT MOGELIJK Breestraal 171 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik G. M. van Die ren te Edl te Woudenberg D. v. d. Berg te Veenendaal. GEREF. KERKEN Bedankt voor Delft (7de pred. plK. Welbedacht te 'a-Gravenhage-Oost. GEREF. KERKEN (vr^gern.) Beroepen te Gramsbergen-Lutten a d. DedemsTaart H. W. Noordman te Drlesum. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Zwolle W. Veenstra te Musselkanaal. Het programma voor Vlaggetjesdag Dag van de Neder landse Zeevisserij, welk feest dit jaar in IJmuiden wordt gevierd, is gereed. Enige tijd geleden hebben wij de hoofdpunten van dit programma al genoemd. Thans zijn ook de details bekend. Het is speciaal de band tussen Katwijk en IJmuiden en de grote beteke- nis van de Katwijkse vloot voor het visserijbedrijf in IJmuiden. die zijn uitdrukking vindt in het feit. dat Vlaggetjesdag 1963 niet in IJmuiden, maar in Katwijk wordt begonnen. hijsen van de produktschapswimpels zal een onderdeel vormen in het to tale spel. 'Avonds staan weer andere fees- Zaterdag 18 mei 's morgens om 10 uur zullen circa 200 genodigden door het gemeentebestuur ten raad- huize van Katwyk worden ontvan gen. Burgemeester H. Duiker zal dit gezelschap toespreken en namens de vlaggetjesdagcommissic zal de heer J. G. Kolk een weerwoord spreken. De ontvangst wordt besloten met het gebruiken van verversingen. Na deze on'vnno-sï f- uur is uitgetrokken, maken de ge- digden een ronam uoui Katwijk. De route hiervan is al vaak gesteld. Met auto's en bussen rijden de genodigden van het raadhuis langs Zeeweg. Koningin Julianalaan, Nieuwe Duinweg. Willem de Zwijger laan, Boslaan. Parklaan, Sportlaan, Boulevard Rijnmond, Industrieweg, Karei Doormanlaan, Zeeweg. Provin ciale Weg en daarna wordt via de Zilk naar IJmuiden gereden. Terwijl de genodigden de gast zijn van het gemeentebestuur van Velsen en daarbij luisteren naar referaten van de hoogleraren prof. dr. ir. E. de Vries en prof. P. Korringa, om vervolgens aan te zitten aan een „visserseten", waarbij het befaamde „schelvis-pekeltje" niet zal ontbre ken, trekt een optocht van enige ki lometers lengte door IJmuiden. De stoet zal op kleurige wijze een uit beelding geven van de ontwikkeling van de Nederlandse visserij „Van bom tot moderne treiler". De op tocht, die uit 26 groepen bestaat, wordt geopend door de Katwijkse muziekvereniging „Unie". In de kle- derdrachtengroep. die ook aan het daarna volgende openluchtspel deel nemen, zal Katwijk uiteraard ook vertegenwoordigd zijn. lelijkheden te gebeuren, zoals een kunnen doen. Gemeentefunctionarissen van Rijnsburg ontvingen gisteravond een aantal collega's van de Duit se gemeente Geisweid. Op de voorgrond v.l.n.r. burgemeester Berner, burgemeester Koomans en ..Amtsbürgermeister' Neuss. (Foto: L.D. J. v. Duyn, Katwijk/Zee) wandelende taptoe van de IJmuider Harmonie, verschillende waterski- demonstraties van „De Witte Raaf" uit Zwartewaal. En tot besluit een vuurwerk. Voor het openluchtspel zal op de kop van de Vissershaven een grote tribune worden gebouwd. Uiteraard is het aantal toeschouwers beperkt, maar het verheugd ons te kunnen mededelen, dat ook de inwoners van Katwijk in de gelegenheid zullen worden gesteld hiervoor kaarten te bemachtigen. B nnenkort hopen wij over de verkrijgbaarstelling van deze kaarten nadere mededelingen te Tien mille zou een 41-jarlge re ceptionist uit De Bilt hebben ver duisterd ten nadele van de „Stichting ter bevordering van goede sociale voorzieningen voor het bedrijfsle ven". Gisteren diende voor de Haagse rechtbank het slot van de zaak waarin de man terechtstond. Hij was receptionist van het conferentieoord De Baak in Noordwijk, had daar een vertrouwenspositie, maar maakte er misbruik van. Gevaar voor herhaling van een en ander, dat bovendien el eens eerder is voorgekomen, achtte de officier var. Justitie, mr. v. d. Poll, niet denk beeldig. Hij eiste daarom, rekening houdend met de omstandigheid dat de nu zelfstandig werkende man zijn gezin moet onderhouden, vier maan den gevangenisstraf, voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring, een proeftijd van drie jaar en de verplichting dat de man zich on der psychiatrische behandeling stelt. De verdediger, mr. Schmidt, die pas gisteren aan zijn pleidooi toe kwam de zaak is op 20 decem ber 1962 en 21 maart 1963 aange houden noemde zijn cliënt geen ware misdadiger. Er bestond bij het ontdekken van de verduistering nei ging de man te sparen. Verdachte zelf heeft zijn goede wil getoond door zich bij een vorige gelegenheid onder psychiatrische behandeling te stellen. De verdediger vroeg een voorwaar delijke terbeschikkingstelling en een voorwaardelijke straf, ook al omdat het geld is teruggegeven. Verdachte zelf meende, dat als hij maar met uitsluitend administratieve kwesties te maken zou krijgen, hy niet meer zou struikelen. Uitspraak op 9 mei. MEER GESLAAGDE FOTO'S SCHERPERE BEELDEN mmmmgr MOOIERE KLEUREN (Van onze Arnhemse correspondent) imaar hij deed het tegendeel, hij brak de handen van het slachtoffer los. Het Arnhemse Gerechtshof heeft gisteren de zaak behandeld tegen twee inwoners uit Kerkdriel. een assistent—uitvoerder en een chauffeur (20 en 25 toerekeningsvatbaarheid Dit zïn jaar) die ervan worden verdacht op 14 april 1962 bij de grenspost Wyler bij twee brutale stropers, gewone kerels. Nijmegen, de douaneambtenaar R. Spin van een met flinke snelheid rijden- die geen vlieg kwaad doen als hen de auto te hebben geworpen, waardoor de ambtenaar levensgevaarlijk werd niets in de weg wordt gelegd, maar gewond. De procureur-generaal, mr. G. W. C. Bijvoet, eiste 4 jaar gevange nisstraf met aftrek. Dc vertegenwoordigers van de gemeente Geisweid zijn gister avond in Katwijk aangekomen. Zij werden ontvangen door Ri|ns- burgs burgemeester B. H. Koomans met zijn wethouders en andere gemeentefunctionarissen. De Duitse bezoekers voelden zich al spoedig thuis in hotel Savoy, waar zij de nacht hebben doorge bracht. Onlangs heeft het gemeentebestuur van Rijnsburg. dat een vriendschapsverdrag met Geisweid heeft gesloten, de Duitse ge meente bezocht. De Duitsers brengen nu een tegenbezoek. Vanmorgen maakte het gezelschap ter bezocht hij Amersfoort. Rotter- een rondgang door de bloemenveiling Flora. Men gebruikte de lunch in het raadhuis en vanmiddag werd de gemeente Rijnsburg bezichtigd. Burgemeester Berner van Geisweid is zeer in zijn nopjes met de tot standkoming van de vriendschap tussen beide gemeentes. De 16.000 inwoners tellende gemeente Geisweid is gelegen in Zuid-Westfalen in het Siegerland. De heer Berner is drie jaar geleden tot burgemeester be noemd. De raad van Geisweid bestaat uit 24 leden. De SPD (11) en de CDU (9) zijn de grootste partijen. De raad zowel als de bevolking van de Duitse plaats zijn zeer enthousiast over de vriendschap met Rijnsburg, die vooral een nader contact tussen Duitsers en Nederlanders beoogt. Burgemeester Berner is al eerder in Nederland geweest. Twee jaar gele den was hij met vakantie op Vlie land. In zijn functie als burgemees- Het gezelschap tijdens de rondleiding in de bloemenveiling Flora te Rijnsburg. (Foto LD/Holvast) Openluchtspel In het openluchtspel, dat op zater dag 18 mei 's middags van 4 tot 5 uur op de Kop van de IJmuider Vissershaven zal worden opgevoerd en dat rechtstreeks door de televisie wordt uitgezonden, zal een beeld worden gegeven van de ontwikkeling van de visserij in IJmuiden, waarin Katwijk van oudsher zo'n belang rijke rol heeft gespeeld. Afgevaardig den in de originele klederdracht zul len in dit openluchtspel duidelijk on derstrepen hoezeer met name Kat- wijkers, Urkers en Wieringers aan zienlek tot de ontwikkeling van IJmuiden als aanvoerhavcn voor velen hebben bijgedragen. Dok zullen alle wimpelwinnende «•ehepen in IJmuiden liggen en het ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT dam en Amsterdam, om daar de ar chitectuur te bekijken. De heer Berner vertelde dat het contact als volgt tot stand is geko men: Geisweid besloot op een gege ven moment vriendschap te sluiten met een Nederlandse gemeente. Men richtte daartoe een schrijven tot een bepaalde instantie, die deze contac ten bevordert. Rijnsburg was een van de Nederlandse sollicitanten. Zowel de officier van Justitie van de Arnhemse rechtbank als de ver dachten waren in hoger beroep ge gaan van het vonnis van de recht bank van 3 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen elk der verdachten. De officier had 8 jaar met aftrek geëist. Het tweetal verwoede stropers, had al drie keer met succes in Kleef gekochte munitie over de grens gesmokkeld. Op 14 april wilden zij weer een ruime 20 dozen met kogeltjes frauduleus invoeren, doch de heer Spin ontdekte de munitie in de achterbank van de auto en beval de uitvoerder, die aan het stuur zat, de auto aan de kant van de weg te zetten. die doorzetten tot het uiterste als dat wel gebeurt. De beide raadslie den, mr. H. J. van Heiningen en mr. P. P. Lap. beriepen zich op de paniektoestand, waarin hun cliënten zich bevonden, toen hun vlucht an dere gevolgen bleek te hebben dan waarop zij hadden gerekend. Uit spraak over veertien dagen. Gas gegeven „We hebben juist Nederland geko zen", gaat burgemeester Berner ver- "v.","! ",i" I herstel intussen een gunstige ontwik Duitsland tegenover Nederland veel ,,nlin„ y0r^oi,.„n De assistent-uitvoerder scheen het bevel te willen opvolgen, doch gaf plotseling gas, de ambtenaar, die zich aan de wagen had vastgegrepen meesleurend. De douanier riep „stop", doch de uitvoerder gaf nog meer gas en probeerde met horten en stolen de m doodsangst verkerende ambte naar van de auto te schudden. Ten slotte maakte de meerijdende chauf feur de handen van het slachtoffer los en deze smakte na ongeveer 400 meter te zijn meegesleurd tegen de weg. Hij verkeerde met een ernstig hersenletsel wekenlang in levensge vaar. Volgens de raadsman is zijn heeft goed te maken. WR willen de goede verstandhouding tassen Neder landers en Duitsers bevorderen en bewjjzen, dat Duitsland niet alleen voor de oorlog, maar ook voor de vrede kan werken". De heer Berner zei verder nog, dat de raad van Geisweid Erhard een goede opvolger van Adenauer acht te. De raadsleden hebben zich on langs eenstemmig achter Erhard ge schaard. nog voordat officieel be kend was, dat hij bondskanselier zou worden. Men hoopt door middel van het vriendschapsverdrag vooral de uit wisseling tussen de verschillende ver enigingen te bevorderen. Op 1 mei zal een Duitse schaakclub als eerste Rynsburg bezoeken. keling ingegaan. Verdachten reden zonder zich om hun slachtoffer te bekommeren door. Binnen een week konden ze worden aangehouden, dank zij de oplettendheid van een politie man te Kerkdriel. Doodslag Mr. Bijvoet concludeerde in zijn requisitoir, dat hier sprake is van onvoorwaardelijke opzet. Dit is een poging tot volledige doodslag, want de verdachten moeten zich hebben kunnen realiseren, dat naar mense lijke berekening de douaneambte naar een val van de met een snel heid van circa 60 km rijdende auto niet had kunnen overleven. De Rheumln-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product,' dus: vertrouw er op I Vredesspionnen weer actief Britse persbureaus en kranten hebben gisteren nog twee documen ten ontvangen van de „Spionnen voor de Vrede", die zeggen geheimen te onthullen over de Britse plannen inzake de burgerlijke verdediging in geval van een kernoorlog. Een van de documenten bevat bijzonderheden over wat het noemt een regionale re geringszetel in zuidoost-Engeland. In het andere pamflet staan gege vens over de NAVO-oefening „fallex' die in de herfst van het vorig jaar gehouden is. Beide documenten wa- chauffeur had kunnen ingrijpen,ren in Londen gepost. Nu de barre winter 1963 his torie is geworden en de officiële cijfers bekend zijn, komt het Produktschap voor Vis en Vis- produkten tot de conclusie, dat bij de zee- en kustvisserij weinig overlast werd ondervonden van de strenge vorst. Dank zij het rustige weer kon de visserij in februari op ruime schaal worden uitgeoefend. Er was veel rond en platvis aan de markt, met ma tige prijzen. Zowel de aanvoer van gezouten als van verse ha ring was gering. De aanvoer van zeevis (geen haring en makreel) vertoonde in het algemeen een gunstig beeld. In totaal was er 3.348 ton rondvis aan de markt, waarvoor gemiddeld f0.43 per kg werd betaald. Vergele ken met januari, toen er slechts 1.496 ton rondvis was, dus een aanzienlijke verbetering. Er was een zeer ruime aanvoer van platvis, ni. 4.700 ton met een gemiddelde prys van f 1.03 per kg. Makreel was in kleine hoeveel heden aan de markt, te weten 139 ton. De gemiddelde prijs bedroeg f 0.67 per kg. Vooral in de tweede helft van fe bruari werd in het noordelijk deel van de Noordzee opvallend veel kool- vis gevangen. De aanvoer bedroeg 701 ton, gemiddelde prijs f 0.46 per kg. Een belangrijk deel. 569 ton, werd geëxporteerd. Dit kwantum werd, op 7 ton na, afgenomen door West-Duitsland. Het aanbod van schelvis lag met een hoeveelheid van 154 ton op een laag niveau. Uitgevoerd werd 57 ton, nië (361 ton), Denemarken (166 ton) en Zwitserland (103 ton). Haring ingevoerd 148 ton. Kabeljauw was in grote partijen aan de markt, nl. 864 ton, gemiddelde prijs f0.67 per kg. Het aanbod bestond voornamelijk uit de grotere soorten. De export van ka beljauw bedroeg 358 ion; geimpor- teerd werd 1.044 ton. Er werd zeer veel schol aange voerd. In totaal was er 2.677 ton aan de markt. Dit grote aanbod had een flinke prijsdaling tot gevolg. De ge middelde prijs liep terug van f 0.45 per kg in januari tot f 0.31 per kg in februari. Vooral in de tweede helft van de maand waren de prijzen voor de grotere soorten laag. dikwijls la ger dan f 0.20 per kg. Ruim 1.250 ton schol kon worden uitgevoerd. Evenals bij schol deed zich ook bij tong, vergeleken met januari, een prijsdaling voor De gemiddelde prijs daalde van f 2.72 per kg bij °en aan voer van 1.220 ton tot f2.10 per kg bij een aanbod van 1.764 ton. Als ge volg van de felle koude alsmede van toenemende concurrentie van Belgi sche zijde verliep de export naar Frankrijk trager dan voorheen. De uitvoer bereikte het toaal van 1.404 ton. Een grotere hoeveelheid dan in andere maanden kwam dus voor het binnenland beschikbaar. In februari werd 1.101 ton zeevis geimporteerd voor een waarde van f 1 6 miljoen. Leveranciers waren on der meer België (251 ton), West- Duitsland (395 ton) en Noorwegen <285 ton). De importtotalen in fe bruari 1962 waren respectievelijk 980 ton en f 1.3 miljoen. De uitvoer van zeevis ontwikkelde zich in febr. bevredigend. In verse of bevroren toestand werd 4.401 ton zee vis geëxporteerd voor een waarde van f 6 miljoen tegen 2.660 ton voor een waarde van f 5.3 miljoen in fe bruari 1962. Verzonden werd onder meer naar België (773 ton), West- Duitsland <1.589 ton), Frankrfjk <930 België (454 ton), West-Duitsland (1% ton), Italië (253 ton), Groot-Brittan- ton) en Frankrijk (459 ton). De haringtreilvlsserij werd in fe bruari op bescheiden schaal uitge oefend. Aanvankelijk werd door cir ca 20 schepen gevist in de Ierse Zee. Later verplaatste deze visserij zich naar het noordelijk deel van de Noordzee. De haring werd zowel in gezouten als in verse toestand aan gevoerd. In totaal waren er 3.730 kantjes gezouten haring aan de markt; het aanbod bestond uit steur- volle en steurijle haring. Voor de vol le haring was de gemiddelde prijs f 51.52 per kantje, voor de Ijle haring f 50.48 per kantje. De uitvoer van gezouten haring bereikte een bevredigend niveau en bedroeg 2.850 ton voor een waarde van f 2.8 miljoen tegen 2.681 ton voor een waarde van f 1.9 miljoen in fe bruari 1962. Roemenië was met 819 ton de belangrijkste afnemer. West- Duitsland kwam met een hoeveelheid van 814 ton op de tweede plaats; in dit land bleek veel belangstelling te bestaan voor gefileerde haring, be stemd voor de visverwerkende indu strie. Verzending vond voorts plaats naar België (773 ton» en Frankrijk (191 ton). Voor verse haring werden, zoals de laatste maanden gebruikelijk is, hoge prijzen betaald. De gemiddelde prijs lag op f 0.52 per kg bij een aanvoer van slechts 652 ton. Deze hoeveelheid was afkomstig van de treilvisserij. De haringspanvisserij werd pas tegen het einde van februari van enige be tekenis. In februari werd veel verse haring geimporteerd, namelijk 2.721 ton voor een waarde van f 869.000. Geleverd werd o.m. door Denemarken (2.106 ton). Groot-Brittannië (258 ton) en West-Duitsland (187 ton). In de overeenkomstige maand van 1962 waren de importtotalen respectieve lijk 448 ton en f 104.000. De uitvoer van verse haring be droeg in februari 1.137 ton voor een waarde van f 692.000 tegen 824 ton voor een w aarde van f 477.000 in februari 1962. Afnemers waren PLANTEN MARGARINE plantaardig zoutloos licht verteerbaar Huilend, de handen smekend gehe ven in een laatste poging om de rech ters alsnog te vermurwen, hoorde gis teren een ruim veertig jaar oude Pa kistaanse zeeman, uit Chittagang, het vonnis aan van de rechtbank in Rotterdam, waarbij hij wegens het smokkelen van 3400 gram ruwe opi- I um werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden met af trek van het voorarrest. De uitspraak volgde drie kwartier na de behandeling van de zaak, die door de taalmoeilijkheden vrij veel tijd vergde. De officier van Justitie, mr. A. Wendels, had een eis gesteld van zeven maanden met aftrek. De zeeman werd. met de opium in kleine pakjes tussen zijn kleding ver borgen, op 20 maart jl. aangehouden, Alphen als rustpunt Kennedy-mars voor Roeaiula-jeugdactie Ruim 50 jongelui uit Rotterdam vertrekken zaterdagnacht om 2 uur van het Stadionplein te Amsterdam te voet naar hun stad onder het motto „Kennedy-mars". Het doel van hun tocht is gelden bijeen te brengen voor de actie „Heb het hart eens", die op Hemelvaarts dag afgesloten wordt en die is gehou den ais jubileumbljdrage van het gereformeerde jeugdwerk ten behoeve van het jeugdwerk in Roeanda. De deelnemers vragen om supporters, die niet mee behoeven te lopen, maar die hun een aantal centen per afgelegde kilometer aanbieden. Zondag ontvingen zij reeds een I toezegging van f. 900. I Aangezien de actie „Heb het hart eens" het werk van de Alphense Gereformeerde Jeugdcentrale na aan l het hart Ugt, i.v.m. het feit dat een van haar oud-leden, ds. Jb. van der Neut, thans in Roeanda werkzaam is. heeft een actiecommissie contact gezocht met de Rotterdamse initia tiefnemer Dick van Elk. Gebleken is toen dat de Kennedy- tocht Alphen aan den Rijn zal pas seren. Men nodigde de groep wande laars, die in een dag 80 km gaan lopen voor het goede doel, uit om de Salvatorikerk als rustpunt te kiezen. Van deze uitnodiging is dankbaar gebruik gemaakt, zodat Alphen aan den Rijn zaterdagmorgen tussen 8.15 en 8.45 uur kan rekenen op de door tocht van de wandelaars. Zij zullen door de plaatselijke Jeugdcentrale worden ontvangen. Het voornemen bestaat om bij de Salvatorikerk de mogelijkheid te scheppen voor de supporters een bijdrage te geven voor de actie „Heb het hart eens" voor het aantal reeds afgelegde kilometers (plm 40). De route door Alphen zal zijn Ver lengde Aarkade, Aarkade Lijsterlaan, Willem de Zwijgerlaan. Prins Bern- hardlaan, Conradstraat. Hazeveld, Prins Hendrikstraat, enz. kort na aankomst in de Rotterdam» se haven van het Engelse schip Ny- ansa, waarop hij als kwartiermees ter werkte. De opium kwam uit Cal cutta en was afkomstig van een af gemonsterde collega, voor wie hij de partij op de markt moest brengen, zo vertelde de kwartiemeester met rad de volzinnen in het Oerdoe-dialect, waarmee alleen als tolk opgeroepen Iman van de mohammedaanse mos kee in Den Haag. Q. U. Hafiz, enig zins raad wist. De 3400 gram waren voldoende voor 3000 „pakjes" met een waarde van 9.000 tot 12.000 gul den. In Londen had de kwartiemees- ter door de scherpe controle geen succes gehad. In Rotterdam liep hy op Katendracht tegen de lamp. Brigadier A. Landman van de Rot terdamse recherche deelde tijdens zitting mede, dat de opiumsmokkel naar ons land afneemt doordat de Chinese kolonie steeds kleiner wordt. Wel is er in de haven nog vry veel doorvoer en er worden geregeld nog flinke partijen in beslag genomen. Hij noemde de inmiddels door de re derij ontslagen kwartiermeester ove rigens een trieste amateur, een visie die door de officier van Justitie werd overgenomen. Mr. Wendels was dan ook niet al te Streng in zijn eis. mede doordat hij begrip had voor de per soonlijke moeilijkheden van de uit heemse zeeman, die volgens zyn ei gen verklaring een legaal echtgenoot van twee vrouwen en vader van drie kinderen bleek te zijn. „Een vry kost bare status", aldus het commentaar in de zaal. Nadat het vonnis was voorgelezen kreeg de kleine, donkere Pakistaan nog een keer de gelegenheid zijn pro bleem te uiten, „wat zegt hij", vroeg de president mr. A.R.Jolles belang stellend. Twee vrouwen, drie kleine kinderen en moeilijkheden met eten, antwoordde de tolk. Maar die zaken waren al in het vonnis verdiscon* teerd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11