vkamol RO LAND KOEDODER (LZC): carrière van krak tot crack Een dodelijk ongeluk in de Tulpenrallye Vals geld maken is als „spel" begonnen Britse regering doet alle moeite om redesspionnen te vinden Spanwijdte van twee nieter drie door zege in serie en finale Sportsplinters Kruidenier met fantasie r Opgei"'cht 1 maart 1860 Woensdag 24 april 1963 Vierde blad no. 30939 Gesprek met international jeugdwaterpolozevental Tiende remise in de strijd oin wereldtitel l)e dertiende partij is via een [reeks voor de hand liggende zetten, I in remise geëindigd. nadat de I wereldkampioen in het middenspel duidelijk de leiding heeft gehad. Dat laatste moge de aanhangers vau de titelhouder tot troost strek ken: het was opnieuw een bewijs, dat Botwinnik in staat moet worden ge acht combinatoir spel te ontplooien. Aan de andere kant blijkt Petrosjans gevoel voor de remise-marge onge lofelijk sterk ontwikkeld te zijn: ten vierde male heeft hij beter getaxeerd, dan de gehele Moskouse schaakpers, die hem evenzovele malen grote ver- lieskansen had toegedacht. De stand is nu 7—6 voor Petrosjan. De 13e partij werd afgebroken in de navolgende stand I Wit: T. Petrosjan: Kfl, Pc7, pi. b7, f2. g3 en h2. i Zwart: dr. ir. M. M. Botwinnik: Kd6, Pc6. pi. a5, f5, g6 en h7. 41 pC7_a6. a5a4; 42. Kfl—e2, »4-a3: 43. Pa6—b4. Pc6—b8: 44. Ke2 _-d3, Kd6c?45. Kd7-c2, Kc7—b7; 46 Ke2b3. Kb7—b6; 47. Kb3xa3. Kb6c5; 48. Ka3—b3, Kc5—d4; 49. Kb3c2, Kd4e4; 50 Kc2—d2. Ke4 _f3; 51. Kd2—el, Kf3—g2; 52. h2— h4, Kg2— f3; 53. Pb4d3. Pb»—d7; 54. Kei—fl, remise. Nederland achter tegen Spanje De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in het Clare Benedictschaaktoernooi te Luzern luiden: Derde ronde: Duitsland—Spanje 2-1 (1 afg.). Vierde ronde: Spanje—Nederland -1 plus 1 afg. partij. Pomar—Bouw meester 1—0. Lhadov. d. Berg «in «gunstige stelling afg. voor onze land- genoot), Diez del CoralPrins 10, Albareda—Kuypers 0—1. Oostenrijk—Engeland 211 DuitslandZwitserland 2Vxpl. 1 afgebr. partij. De stand na vier ronden: 1. Duitsland 9 pnt plus 2 afgebr.; 2. Nederland, 8I2 pnt plus 1 afgebr.; 3. Engeland, 8 punten; 4. Spanje, 7 plus 2 afgebr. partijen; 5. 7 punten; 6. Zwitserland, punt plus 1 afgebr. partij. (Van onze zwemmedewerker ..lk vond Gerda Meijer wel een aardig meisje. Dus wat doe je als ze vraagt of je eens mee wil gaan naar haar zwemvereniging? Je zegt: Natuurlijkgraag'' en thuis gekomen bedenk je pas dat je in een hele tijd al geen zwembad van binnen hebt gezien. Toch heb ik er geen spijt van gehad dat ik die avond mee naar DWR ben gegaan. Die eerste avond voelde ik me al aangetrokken door dat doel in dat ijskoude water. Toen ik mocht invallen bij een water- polowedstrijd bleek toevallig talentenjager Fred de Bruyn op de kant te staan. Direct na afloop stormde hij op me toe: Roland van jou ga ik een echte doelman maken" Ik was de kou direct ver geten. En zo is het dan begonnen"Dat zegt de stevig gebouwde Roland Koedoder (19) <K>v (Haarlemse) doelverdediger van de LZC en tevens de laatste post van het Nederlands jeugdzevental. Terwijl hü zijn voortdurend aan wezige glimlach een beetje bijstelt, vertelt hij verder over zijn nog korte carrière. „Ik was dus door Fred ont dekt en kreeg na een paar jaar van hard trainen een uitnodiging voor de jeugdselectieploeg. Onder het motto „Van kruk tot crack" hebben ze me daar groot gebracht. Toen het jeugd- team verleden jaar met Pasen naar Genua vertrok, mocht ik mee". Coach Rolf Wagenaar zei: „Je bent er nou wel rijp voor met je spanwijdte van 2 meter 3 voor dat 3 meter grote doel." Het Nederlandse zevental heeft in Italië een ontzettend pakslaag ge kregen, maar aan die overwinning van de Italianen zat een luchtje. De Italiaanse Zwembond had om een jonge ploeg gevraagd (tot en met 18 jaar», doch in het eigen team zaten spelers van 23 „Het was overigens wel bijzonder gezellig", zegt Roland. „We hebben toch nog aan die Italiaantjes ver diend. Op onze Duitse zwembroekjes waren ze dol en die hebben we daar om maar aan hen verkocht." Zwaar Ouwerkerk ook heel best mee. Van der Hoek heeft het geweten. Hij heeft de interland tegen België twee weken later niet kunnen meespelen. Hij lag te bed. In de crème zat een soort parfum en die bracht meteen een stel zweren op zijn been. Simon had direct een nieuwe bijnaam: de nivea-dokter. „Wel eens diep teleurgesteld in een wedstrijd„Ja, dat was die interland tegen de Belgen op 29 juli in Gent: zegge en schrijve één bal in de twee speeltijden dat ik in het doel lag en laat ik die nou nog laten gaan ook. Ik hoef natuurlijk niet te zeggen dat ik de terugreis het onmisbare mikpunt ben geweest van de hele équipe. We hadden namelijk met 111 gewonnen." Roland kijkt gewoonweg sip als hij er aan denkt Bij het aanhoren van onze laatste vraag „Wat gaat de LZC in de com petitie doen? verdwijnt de glimlach even van Koedoders gezicht. „Tja, dat is een vraagje„We maken een kansje, dat is zeker, maar je zit altijd met die derby's, hè en daar zijn we nooit zo geweldig in. Laat ik het zo zeggen: als we steeds volledig uit komen dan zie lk de toekomst niet donker in. Per slot van rekening moe ten we toch eens in die eerste klasse komen. Sleutelstad 2 klopt de LGB (6-3) De Leidse waterpolocompetitie hoeft niet meer op een vriendelijk knikje van Vrouwe Fortuna te rekenen, dat is gisteravond in de Overdekte weer eens duidelijk gebleken by de tweede klasse-wedstrijd De Sleutelstad 2 LGB 1: na alle vorige moeilijkheden liet nu de scheidsrechter verstek graan. Goed. het is allemaal in onder ling overleg geregeld want Aad Ka- paan nam de leiding in handen, maar toch, de stapel van dit soort schoon- heidsfoutjes is inmiddels angstwek kend hoog geworden. De wedstrijd op zich zelf was even-1 als de sfeer in het water gezellig: weinig echte overtredingen en geen boze gezichten. Voor beide ploegen stond eigenlijk weinig meer op het spel. al was zowel De Sleutelstad als 1 de Golfbrekers nog niet geheel kans- I loos voor de titel. Het jonge, onge routineerde LGB team moest ten slotte met een nederlaag genoegen nemen «63), „maar het was nu ten minste geen 111 zoals een laconieke Golfbreker opmerkte toen hij op de kant klom. In de eerste helft was de Sleutel stad overwinning eigenlijk reeds vei lig gesteld. Het schamele treffertje van Mar van Beukering woog immers bij lange na niet op tegen de drie doelpunten van Jan Dool en de ene van Frans Thijssen. Maar na de her vatting kwam de schaal bijna in evenwicht toen Van Beukering met twee rake schoten de LGB-achter- stand tot 43 reduceerde. Kort voor het einde was het Eradus echter, die met een boogbal én Hans Dieben sloeg èn de bascule definitief naar De Sleutelstad deed doorslaan: 6—3 Stand: 1. LWV 6—9; 2. De Zijl 2 7—9; 3. De Sleutelstad 2 5—6; 4. LGB 5—3: 5. DKD 4—1 Advertentie Vitaminen zijn een weldaad voor de huid en beïnvloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormtverschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffenvoorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Vitamol-crèmes: bestrijden rimpels en kraaiepootjes, geven de huid jeugdige frisheid, verhinderen uitdroging. Kerk vrucht van Gods heilswerk Gistermiddag werd door het Do cumentatiecentrum concilie in Hotel Pays Bas te Utrecht een perscon ferentie belegd. Kardinaal Alfrink, prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de Sint Willibrordvereniging e ndr. F. Thijssen, consultor van het secre tariaat voor de eenheid, spraken over de stand van zaken in de voor bereiding voor de tweede zittingspe riode van het concilie. na organiseert Cate zwemwedstrijden De Leidse Studentensportbond Ca tena organiseert op 30 april in de Overdekte nationale studentenzwem wedstrijden en een groot bliksem- polotoemooi. Het hoofdnummer wordt gevormd >r het waterpoloduel tussen het ierlandse Studentenbondsteam en Leidse Universitaire poloploeg. Het Idse team is voor deze wedstrijd als gt samengesteld: S. Ouwerkerk 'LZC). T Kolstee <HZPC>, G. de ■Leeuw <LZC), J. Peeters «De Meeu wen), H. Slooter (LZC). N. van Sit- -tard (Rotterdam), R. Sanders en O. Terpstra (HZPC). Roland Koedoder. die in 1962 van het Haarlemse DWR naar de LZC overging, omdat het waterpolo in de Haarlemse vereniging al te veel ge- zelligheidsspel werd, vindt de huidige trainingen van de jeugdploeg heel zwaar. „Vooral de conditietrainingen bij Anton Geesink zijn kei en kei hard. Je moet zorgen dat je daar niet al te veel opvalt, want anders mag je voordoen met Anton en wee dan je gebeente". Wat keeperstrai ning betreft vindt Roland Koedoder Rudy van Feggelen harder dan Dick Timmermans. „Van Feggelen gaat altijd zelf het water in en kan dan zo heerlijk plotseling voor je opdui ken. Tot zelfs op het droge. Dat ge beurde bij het waterpolotoernooi van Neptunus in Arnhem, .Roland ga Je eens even omkleden dan zal ik een balletje op je gooien". Van Feggelen zei het poeslief, maar Roland heeft het geweten. Samen met Gerrit Wormgoor heeft hij bijna een half uur lang schietoefe ningen op Koedoder gehouden. Zo erg was het dat Planjer in de Zwem- kroniek schreef: „Coach Van Fegge len schoot Koedoders arm bijna in diggelen, maar de bal zat niet". .Dat was eigenlijk hatelijk", zegt Koedoder. „want ik heb drie weken lang last van mijn arm gehad." Die weekendtrainingen zijn volgens Koedoder, die in de wandelgangen met de mooie naam „Boeufkiller" is gesierd, ook bijzonder vermake lijk. Voorbeelden te over. want Koedoder zit vol anekdotes. „Zo had den wy eens de fles melk, die Simon Ouwerkerk meestal mee naar bed neemt, weggenomen. Simon miste zijn fles dadelijk en ging zoeken. Wij slapen bij dat bad en we wilden de operatie „fles" eigenlijk wel wat op vrolijken. Na enig peinzen kwam het idee: Simon te water laten en hem dopen met zijn melk. Op het moment dat we met zijn vijven klaar staan het plan uit te voeren stormt Rudy van Feggelen binnen: „Wacht effe.. ik doe óók mee". Rudy dééd mee. Niet alleen Simon maar alle dopers verdwenen in hun bonte pyjama's in het water." Roland Koedodet „Hulp" Als Koedoder eenmaal bezig is met vertellen, kan men verder alleen maar luisteren. „Een andere keer had Edward v. d. Hoek zijn been ge schaafd. Onze medicus Ouwerkerk zou Edward wel even gaan behande len. Simon greep de verbandtrommel enhaalde er een staalborstel uit. Meer zat er niet in. Simon deed ech ter alles om de patiënt te redden. Hij nam een zakdoek en een doosje crème, want daar ging het volgens l)e Britse deelnemer aan de giste- 1 wers schoot de Britse rijdster (jaar- ren begonnen Tulpenrallye Derek salaris 80.000 gulden) de hoek om. Astle (39) uit Rochdale is tydens de het grote avontuur tegemoet Erik i Kardinaal Alfrink zei dat noc beklimming van de Trols d'Epis in j Carlsson was tenminste iets optimls- nimmer m de geïïhiedems va ndf I "f"*- Mul moeilijk worden". «n «mciUe zo gwd loorlV- l h Ji' f -ïe„1S, op reid was. maar dat er desondanks f Maar lk 2. keer tekorten geweest waren. De verschil- een Rally eMonte Carlo kan winnen iende commissies hadden zoveel ma- lk in T111!**1- teriaal doorgewerkt, dat geen enkele rallye kunnen triomferen meer een totaal beeld kon hebben. De cracks hebben zich in de eerste Kardinaal Alfrink hoopte vurig, twee proeven, die dinsdag by dag- de door de Paus ingestelde coor- licht werden afgelegd, vrijwel allen j dinatiecommissie zich aan de wen- kunnen handhaven Ene Carlsson was sen van het concilie zal houden. An- de snelste in de klasse van de Saabs; ders Zyn onverkwikkelijke discussies de gebroeders Morley bleken met hun Internationale Tulpenrallye dodelijk verongelukt. Derek Astle raakte de macht over het stuur kwijt en kwam naast de weg terecht. Hü kwam bij dit ongeluk om het leven. Zijn co- equiper Donald Grimshaw bleef on gedeerd. De mindere goden mochten dan vaak met ongebreideld enthousiasme aan de tulpensterrit beginnen, de cr&cks waren maar heel voorzichtig in hun uitlatingen. Pat Moss, vorig jaar winnares van de rallye, gaf niet veel voor haar kansen: „ik heb. met die geweldige concurrentie nauwe lijks een kans op de zege", zei de charmante Britse. „Ik ben al heel blij als ik voor de vierde maal de Coupe des Dames win". Luid toege juicht door de honderden toeschou- Advertentle Heel licht zijn die DRACACEL matrassen Advertentie Een DRACACEL matras geelt 'n oase van rust Koersen te Hilversum Prima verrichting van lbode (Van onze medewerker» Ylbode B, met Klaas Woudstra op de sulky, toonde gisteren te Hilver sum zijn uitstekende vorm. Hij won de tweede serie van kop af in een uitstekende 1.24.6 km.-tijd, waarin een verrassende Ydeal Double de tweede plaats aan Zoon van Kievit ontnam. De eerste serie was voor Zeeadela'ar S (Vergay), die Zus van Spencer Gay en Young Six achter zich hield. Ook in de finale gaf Ylbode zijn 7 tegenstanders geen kans en hij won verdiend in 1.25.3 km.-tijd. Zeeadelaar S sprong bij i(jn slotaanval door het stek. Nu werd Zoon van Kievit tweede, hoe wel deze clement door de jury werd behandeld, daar de Zoon in de eind strijd ook een vrij lange fout maakte. Het was voor Heskes erg sneu, dat hü met Bentoprise in de opening s- draverij in bijna gewonnen positie geklopt werd. De Duitse kampioen- Pikeur Eddy Freundt reed met Balda een zeer enerverende finish en daar aan was het te danken, fat deze in 1-30.7 triomfeerde. In de vierde koers stelde Zilverkid u teleur en Yensy (v. Dooyeweerd) rj bleef de baas over Atlas en de goede Apollo H. die met 40 meter extra *as belast. Zion B blijkt vaster te worden. In m de Tjeukemeerprys stuurde Eeren- berg hem in 1.26.8 als oerste voorbij de rechter, hoewel fel bedreigd door Zlnglv Sister, die haar aanval waar schijnlijk iets te Jaat had ingezet. In de Hooger Meerprijs liet de buiten weddenschappen lopende Tri ton Erebus Vergay» zijn nukken achterwege en dat bracht hem een 1.24.4 zege. Wel deed Matthijs Lange met Victor Emanuel nog een uiterste poging, doch verder dan de tweede plaats kon hij niet komen. Een ver rassende. doch niet te best dravende Xavero werd derde. De uitslagen van de draverijen lui den: Fluessen prijs: 1. Balda (E. Freundt) (1.30.7); 2. Bentoprise: 3. Berenice Oranje. Toto: w. f3.10, pl. f 1.50, f 1.40 f2.50. cov. f4.20, koppel f7.40. Slotermeer prijs: le serie: 1. Zee adelaar S (M. Vergay) (1.26.2); 2. Zus van Spencer Gay: 3. Young Six. Toto: w. f2.60, pl. f 1.20, f 1.40, cov. f2.80, koppel f 2.80. 2e serie: 1. Ylbode B (K. Woudstra) (124.6); 2. Ydeal Double; 3. Zoon van Kievit. Toto: w. f3.80. pl. f 1.90, f2.70, cov. f6.50, koppel f 15.90. Sneekermeer prijs: 1. Yensy (J. van Dooveweerd) (1.31); 2. Atlas. 3. Apollo H Toto: w. f3.60. pl. f 1.50. f2.50, f2.10. cov. f6.40. koppel f6.20. Tjeukemeer prijs: 1. Zlon B (F. J. Eerenberg) (1.26.8), 2. Ztngly Sister, 3. Y. Rosemarijn. Toto: w. f4.90, pl. f2. f2.60. f 1.90. cov. f8.50, koppel f5.80. Heegermeer prijs: 1. Triton Erebus (M. Vergay) (1.24.4), bulten wedden schap; 2. Victor Emanuel; 3. Xavero. Toto: w. f3.30, pl. f2.. f9.60, cov. f 9.30. koppel f 19.30. Slotermeer prijs, finale: 1. Ylbode B. (K. Woudstra) 1.25.32. Zoon van Kievit: 3. Zus van Spencer Gay. Toto: w. f3.30, pl. f 1.50. f2.20. cov. 15.60, koppel f 5. Totallsator-omzet: 187.820,50. Peter Post tweede 111 tweede rit van Ronde van België De Belg Jas Wouters heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van België op zijn naam gebracht. Hij legde de 222 km van Ostende naar Agimont af in 6 uur 5 min. 50 secon den. De uitslag luidt verder: 2. Peter Post (Ned.); 3. Noel Fore (B.i; 4. Gilbert Desmet 1B.)5. Huub Zilver berg (Ned.) z.t. als Wouters. De klassering van de Nederlanders in de tweede etappe luidt verder: 21. Jan Janssen, 29. Piet van Est, 44. Dick Enthoven, 52. Leo Knops, 57. Lambert van der Ven, 60. Joop Captein, 87. Henk Nijdam. Het algemeen klassement na twee ritten ziet er als volgt uit: 1. Noel Fore <B.) 10.47.57; 2. Peter Post IN.) 10.48,12; 3 Gilbert Desmet (B.) 10.48.274. Huub Zilverberg (N.) 10.48.27; 5. Willy Leenaerts iB.) 10.48.37; 28. Lambert v. d. Ven (N.) 10.53.48: 46. Piet van Est 10.59,45, 59. Jan Janssen z.t.. 63. Leo Knops z.t., 66 Henk Nijdam 11.01,42. 73 Joop Captein 11.04.24. Leidse Biljartbond Op een enkele uitgestelde wedstrijd, na. is de competitie geëindigd, met het hier volgende resultaat: le klas: 1. De Morschpoort, 2. De Vriendschap, 3. De Spijkerbak. 2e klas: 1. Vriendenkring (Lange- raar), 2. De Heul (Alphen a. d. Rijn), 3. Katwijk of De Spijkerbak 2. 3e klas: 1. De Waag. 2. UVS 2, 3. 't Centrum 2 (Alphen a. d. Rijn). 4e klas: 1. 't Scheepje. (Hazers- woude), 2. Katwijk 2, 3. De Caram bole 2. 5e klas: 1. UVS 3, 2. De Waag 2, 3. DVS 2 6e klas: De Waag 3. 't Centrum 4, N. Wetering 3. In de 4e klas werd tussen 't Scheepje en Katwijk 2 een beslis singswedstrijd gespeeld, daar beide teams met een gelijk aantal punten waren geëindigd. Hetzelfde resultaat bereikten De Waag 2 en 't Centrum 4 in de 6e klas. Hier is dus ook een beslissingswed strijd nodig. In de halfjaarlijkse vergadering, die wordt gehouden in Den Burcht op 25 april zullen de prijzen worden uitgereikt. 7e klas: 1. DVS 3. 2. Katwijk 3, 3. 3. De Heul 4. Swift-Combinatie De uitslag van de vierde trainings- rit van de Leidse Wielervereniging „Swift-Combinatie" luidt: Nieuwelingen (60 km»: 1. P. de Jongh (Roelofarendsveen) 1.26.56; 2. 2. P. Bregman (Benthuizen); 3. P. Wesselman (Oude Wetering): 4. D. Bakvis (Leiden)5. W. van Diemen (Oegstgeest)6. H. Broere (Hazers woude): 7. J. Borst (Hoogmade); 8 J. van Biemen (Leiden)9. J. Nach tegeller (Leiden). Adspiranten (35 km)1. J. Zoete melk (Rijpwetering) 56.20; 2. K. Dor- repaal (Leiden)3. B. van der Hulst (Zoeten^oude»; 4. H. Dreef (Leiden); 5. D. Vermeulen (Benthuizen). Zaalhandbal- toernooi van de LZC j De Leidsche Zwemclub organiseert I op dinsdag 30 april (Koninginnedag) op de velden van het Gemeentelijk Sportpark „Roomburg" een groot zevenhandbal-toernooi voor dames en heren. Aan dit toernooi, dat om 10 uur begint, nemen o.m. de ploegen van CIOS (Overveen), MSV (Noord- wijk), SVL (Leiden), Quick Sport (Den Haag). Rhoda (Delft) en West- landia (Westland) deel. Wereldkampioen Anton Geesink heeft in Berlijn aan de OastduiLse toeschouwers laten zien, wat judo eigenlijk is. Tijdens een open toer nooi, een dag na de l&ödenwedstrijd tegen Oost-Duitsland die met 3-1 door Nederland gewonnen werd, ze gevierde hij bij de zwaargewichten in 32 seconden over de Europese kampioen Herbert Niemann <17 sec.) en in de finale over de Oostduitser Howitter (15 sec.). In het licht- en middengewicht echter verloren onze landgenoten. Het Japanse Olympische Comité is vast van plan politiek en sport zoveel mogelijk gescheiden te houden. Dat blijkt uit de uitnodigingen voor de voor-Olympische wedstrijden, die dit jaar van 11 tot 18 oktober, als wapenschouw voor de Olympische Spelen 1964 zullen worden gehouden Daarbij wordt niet gelet op ras of politieke overtuiging. Er geldt slechts een criterium: men nodigt alleen die atleten uit-, die op de wereldranglijs ten 1962 van de 20 Olympische spor ten de eerste vijf plaatsen bezetten. Engeland is in Londen ongesla gen winnaar geworden van het ÜEFA-jeugdtoernooi (16-18 jaar). In de finale versloegen de Engelse jeugd spelers Noord-Ierland met 4-0, nadat zij zich bij de rust al van een 1-0 voorsprong hadden verzekerd. De Franse basketbalploeg heeft de derde wedstrijd tegen Rusland in Tours met 70-67 gewonnen. De rust stand van deze ontmoeting was 32- 27 in het voordeel van de Russen. De Fransen hebben in de serie ontmoe tingen tegen het doo*- Frankrijk toe rende Rusland nu twee overwinnin gen en een nederlaag geboekt. De samenstellers van de Brazi- I liaan.se voetbalploeg, die vorige week de Europese trip met een verrassende nederlaag (1-0) te Portugal Ls be gonnen, hebben de eerste tegenslag gekregen. Ster-speler Pele is namelijk in het duel met de Portugezen aan de dü gewond geraakte en het is daarom twijfelachtig of hij morgen avond in het Heysel-stadion zal kun nen aantreden tegen België. Austin-Healey 3000 toch sneller dan de gevreesde Jaguars E-type van Hans Steunebrink en de Brit Powell. Pat Moss was eigenlijk de enige van de favorieten, die niet met al te veel plezier aan deze eerste twee proeven zal terugdenken. In de 3 km op de autoweg bij Brecht moest zy in haar klasse met de derde plaats genoegen nemen. Op de „ring" nam zij echter voor die tegenslag geducht revanche. De vooruitzichten op een eventuele eindoverwinning in de Tulpenrallye blijken voor Eric Carlsson minder gunstig te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Latere berichten van de Nuerburgring hebben namelijk mel ding gemaakt van het feit, dat de Saab van Carlsson tot twee keer toe in de proef heeft stil gestaan, hetgeen hem aanzienlijk tijdverlies heeft op geleverd. Bij het sluiten van de controle op de Nuerburgring bleken er reeds vier uitvallers te zijn. Van de bochtige Nuerburgring ging het zuidwaarts naar Ensheim en Assweiler. waar de Frans-Duitse grens werd overschreden. Zeven proeven staan er de rijders de komende twaalf uur te wachten, zodat de deelnemers het aanzienlijk zwaarder zullen krijgen. Dat geldt zeker voor de laatste van die zeven krachtmetingen, de klim van de Chamrousse, want gisteravond meld de Jacques Lioni, niet zonder trots overigens, als had hij er zelf voor gezorgd, dat het mooie weer in de omgeving van de Chamrousse had plaats gemaakt voor een dichte sneeuwbui te verwachten. Prof. Groot vertelde, dat een me dedeling van de Osservatore van 30 aaart betreffende de besprekingen van de coördinatiecommissie erop wijst, dat de gedachten over de kerk in de richting van het herziene schema van mgr. Phlips gaan met de hoofdstukken 1: het mysterie van de kerk, 2: over het bisschopsambt, 3: over de leken, 4: over de heilige maagd. Nieuwe uitgaven Over dieren gesprokendoor David Fleay, uitg. P. v. Belkum Az Amsterdam Hoe ryk de wereld is aan weinig bekende diersoorten, blijkt noe weer eens uit dit boek van de Australische veldbioloog Fleay. die lange jaren de dieren uit zijn land zorgvuldig in eigen omgeving heeft waargenomen. In West-Burleigh (Queensland) bezit hij zelfs een eigen wildreservaat, Wat Fleay ver telt over vogelbekdieren, emoes, wom bats. kookaburra's, borstelstaartpos- sums, liervogels, wigstaart-arenden, parapluvogels, blaffende uilen, moe rasfazanten. reuzenhagedissen, zand- goanna's en nog vele andere dieren <in totaal 27). is altijd interessant. De tekst is verlucht met 45 zwart-wit foto's. Ten gerieve van het Franse epis copaat zijn enkele studies versche nen waaruit afgeleid kan worden hoe de tekst van het schema over de kerk ongeveer zal zijn. De kerk wordt vooral als vrucht van Gods heilswerk in de wereld beschouwd. Het schema van mgr. Phlips ge tuigt van een groot respect voor de afgescheiden mede-christenen. Dr. Thijssensprak tenslotte over de verantwoordelijkheid van de pers tegenover het concilie. Oefenwedstrijden Leidse 12 -tallen Op Koninginnedag zullen 2 Leidse korfbalteams deelnemen aan het 6- bondentoernooi. dat in Goes zal worden gehouden. Om tot samenstelling van deze teams te komen, zullen zaterdagmid dag op het terrein van Vicus Oriën- tis een tweetal oefenwedstrijden wor den gespeeld. Van 2 tot 3 uur komen 2 Leidse juniorenteams tegen elkaar uit; om 3.15 uur beginnen de senioren, be staande uit spelers (sters) uit de LKB-teams hun oefenwedstrijd. Na afloop hiervan zal de twaalftal commissie van de LKB de teams sa menstellen. Draverij om de Gouden Zweep vervroegd De draverij om de Gouden Zweep, die aanvankelijk was vastgesteld voor zondag 28 juli. zal in verband met de uitreiking van de zweep door Prins Bernhard worden gehouden op zondag 9 juli op de baan Mereveld bij Utrecht. (Van onze Groningse correspondent) Voor de Delfzylse kruidenier, die zoals gemeld met een stencil machine valse rijksdaalders maakte, is deze daad als een soort spel be gonnen. Aanvankelijk was hij nieuwsgierig of hij met een stencil machine muntbiljetten zou kunnen maken, en later of htf de vervaar digde exemplaren uit zou kunnen ge ven. Dat hü geen valse biljetten in zijn eigen kruidenierswinkel van de hand deed, werd hem later noodlot tig. toen de politie met een zeer nauwkeurig onderzoek begon De man, die zich ongeveer vijf jaar geleden in Delfzijl vestigde, is op het idee tot het maken van valse rijksdaalders gekomen, toen hij het vorig jaar van *n firma een sten cil kreeg, die hy zou kunnen gebrui ken om er reclamefolders mee te ma ken. Behalve de tekst „het regent rijksdaalders" stonden er afbeeldin gen van de voor- en achterkant van rijksdaalderbiljetten op. De stencil is nooit voor het beoogde doel ge bruikt. maar de kruidenier maakte wel een paar afdrukken, waarna hij PAARDESPORT Landenwedstrijd tegen Belgische dravers in België j Na vele jaren van onderbreking zal dit seizoen ook in België een landen- I wedstrijd tussen Belgische en Neder- I landse dravers worden gehouden, I namelijk op zondag 16 juni op de nieuwe baan Kuunre by Kortrijk. De wedstrijd bestaat uit drie onderdelen: een draverij voor 4-jarigen, een dra verij voor 5-jarigen en een draverij voor paarden van vijf jaar en ouder. De returnwedstrijd is op zondag 29 september op Duindigt. is gaan experimenteren. Hy was 11a- melyk tot de conclusie gekomen, dat de afbeeldingen, die bovendien op het goede formaat waren, tamelijk goed geleken op de echte. Voor zijn experimenten heeft hy gedeelten uit de geleverde stencil gesneden De ge arresteerde heeft zelf nooit afbeel dingen van een rijksdaalder gete kend. Zijn echtgenote was zeer ver baasd toen zy van de daden van haar man vernam. Het was de Delf zylse politie die haar zondagavond op de hoogte moest stellen. Haai man was toen niet aanwezig. Hij kwam later thuis en ^erd toen aan gehouden. De vrouw had het volste vertrouwen in haar man. Ze ver klaarde het niet te kunnen geloven en ze wees er o.m. op, dat haar man reserve officier vlieger bij de lucht macht was. Maar na het bekend worden van de daden van de man is men in Delfzijl gaan twijfelen .an de juist heid van zyn beweringen, dat hü reserve majoor-vlieger bij de lucht macht ls. Van de Luchtmachtvoor lichtingsdienst vernamen wij. dat zo wel bij het departement van Defen sie als bij de luchtmacht in het re gister van vliegers zijn naam noch als officier noch als onderofficier te boek staat. Wel zeker is. dat de krui denier zich zo nu en lan in een met een vliegerswing getooid uniform stak om dan 'n paar dagen uit Delf zijl te verdwijnen. Naar zyn zeggen om naar 'n vliegveld te gaan in ver band met het bijhouden var de vliegvaardigheid. Een enkele keer zal zyn oproep zelfs via de tegenover zijn winkel staande marechausseka- zerne zijn geschied. Deze dagen bracht de man voornamelijk door in Hotel Neutraal in Amsterdam Ook het feit, dat hij ten onrechte een uniform droeg wist hij voor zijn ge zin verborgen te houden. Tremier Macmillan heeft gisteren in het parlement verklaard, dat dc pamfletten die door de organisatie „Spion voor de Vrede" ver- Tiidens de Jaarlijkse ledenver- I SP™11- de veiligheid van het land gader^g de N^SdTs^rt- g* £1I^E.52^, °°k 5 fpriei a tip dip in Iltrpcht is eehoudpn feit dat de bepalingen aangaande de fedeiatie, die in Utrecht is gehouden. Tf.m?hpid 0pZ(.tt^Iijk zijn overtreden. op zichzelf ernstig. Er wordt alle maakte de voorzitter, jhr. mr. A. Feith, bekend, dat de aankoop van het terrein bij Wolfheze, waar het nationale sportcentrum van de NSF zal worden gevestigd, aanstaande is. „Een zwembad of andere accommodatie zal men er dit jaar nog niet mogen verwachten, doch wel zullen wij binnen afzien bare tyd kunnen zeggen, dat wy er op eigen grond lopen", aldus de heer Feith. moeite gedaan om de verantwoorde lijken te vinden. uit een verslag van een NAVO-oefe- ning „Phalanx" in september j.L, waaraan alle NAVO-landen deelna men. Een groot aantal personen had dit verslag ontvangen. In zo'n geval ls er geen mogelijkheid voor eenzelf de geheimhouding als moet gelden ten aanzien van geheime wapens of zeer belangrijke regeringsgeheimen, aldus de premier, die eraan toevoeg de dat men voor absolute veiligheid iets als een politiestaat moet schep pen. Maar ook deze soort landen hebben als het er op aan komt geen succes. De premier, die antwoordde op acht interpellaties, waaronder een van een conservatief Lagerhuislid, zei dat het geval weinig gelijkenis ver-! toont met spionage waarbij belang- Zoals bekend werden in de pam- ryke geheimen op het spel staan, fletten. die tydens de paasdagen on- want de gegevens die in de pamflet- der betogers tegen de kernbom wer- ten staan, zijn duidelijk afkomstig den verspreid, maatregelen genoemd die de regering zou treffen ingeval er kernbommen boven het land zou den worden uitgeworpen. Onder meer werden de plaatsen genoemd van re gionale regeringszetels. De oefening „Phalanx" had onder meer betrek king op de organisatie van regionale hoofdkwartieren. Macmillan zei, dat dergelijke hoofdkwartieren niets bijzonders zyn in een oorlog en dat het bestaan er van reeds lang bekend is, ook al had men nooit officieel de precieze plaat sen openbaar gemaakt. Ook maandagavond waren pam fletten door de organisatie „Spion nen voor de Vrede" verspreid, welke slechts weinig afweken van de eer dere.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7