Zaak brandkastkraak in A.Z.-Leiden opgeschort P. A. WISSE TEN GRAVE GEDRAGEN Doorstroming schept meer WOONRUIMTE Positie vreemdeling aanzienlijk versterkt Grootste drijvende hok in de Rijnstreek Belangrijke getuige bleef weg y Weer pleidooi voor tweede bewindsman Buitenlandse Zaken SPAREN VOOR DE STUDIE Mr. J. de II ilde voor (le VVD: II etsontiverp ingediend MINISTER DE POUS OPENT textielfabriek PARMENTIER Bioscopen in Deventer cliclit Russische vorderingen naar beheerste kernfusie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 april 1963 Tweede blad no. 30939 De verdachte van de inbraak in het Leids Academisch Zieken huis. de 51-jarige W. van W., een Haagse metaalbewerker, ziet nog minstens enkele weken voorarrest aan zijn veertien maanden toegevoegd. Zijn zaak. die gisteren voor de Haagse Rechtbank diende en waarvan wij gisteren in een deel van onze oplage reeds melding maakten, is niet afgesloten. Het wegblijven van een getuige, die de verdediging „belangrijk" noemt, noopte de rechtbank de behande ling te schorsen en op 1 mei te hervatten. De metaalbewerker heeft ont kend op 26 januari 1962 de brand kast in het ziekenhuis te hebben opengesneden om f224.036,56 te laten verdwijnen. Het geld is niet achterhaald. De behandeling van de zaak had een positieve bijdrage tot een ortho pedisch congres kunnen zijn. Twee makers van speciale schoenen en een orthopedisch chirurge kwamen voor het hekje. Zij lichtten de rapporten toe waarin zij de in een sloot gevon den schoenen als die van verdachte proberen te identificeren Gips op schoen De dubbele brandkastwand bevatte namelijk gips. Op een schoen is ook gips gevonden. Deskundige: het hoeft niet hetzelfde gips te zijn. Een andere deskundige: maar de voet die in de schoen paste, is vrijwel zeker dezelfde als de voet van verdachte. Verdachte: ik droeg die schoenen niet meer. ze waren me te groot. Die opmerking past in het beeld, dat de negen getuigen k décharge wat later van hem zouden ontwer pen. Van W. ,,Pim" voor de café houders blijkt dan een mild man. Een man. die om een vriend een plezier te doen gewoon met hem van Nog eenmaal en U gaat er uit President mr. Sehaafsma geeft verdachte „ruimte" het zijne er van te zeggen. De man stelt vrijwel alle veertien getuige vragen, debatteert met de deskundigen, rinkelt met gipsafdrukken, schuift blauwdruk- Begrafenis prof. <lr. R. Remmelts Onder grote belangstelling vond I gistermiddag op de Algemene Be graafplaats in Ermelo de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. R. Remmelts. oud directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Lei den. emeritus hoogleraar in de pre ken van voeten aan. wil zijn eigen ventieve geneeskunde aan de Leidse voeten ontbloten en zakt pas (veron- [Universiteit en oud-hoogleraar in de gelijkti terug als een interruptie hem verloskunde aan de Universiteit van komt te staan op „nog eenmaal on- Batavia en de Rijksuniversiteit te gevraagd spreken en U gaat er uit". Groningen. Onder de talrijke aan wezigen bevonden zich onder meer i Prof- dr. W. F. Krul. vice-voorzitter Illtu iLL'pblp bw»L van het T.N.O.. met een staf van VlliniKMIUt iet K medewerkers en een aantal oud- collega's. Bij de vele kransen waren „Een ontwikkelde leek", zegt de er van de oud-studenten uit Batavia president. „Dat hij de linker- en de en van de Leidse Universiteit. rechtervoet verwisselt is niet van belang! Een van de getuigen, een 44-jarige kelner, die thans in Gro ningen is gedetineerd en indertijd wegens een inbraak samen met ver dachte, vier jaar gevangenisstraf heeft gekregen, geeft een college „brandkastkraken". Hij zegt: „zo'n karwei duurt altijd vrij lang. Het inklimmen alleen al kost tijd, al heb je aardige panden waar je vlug naar binnen kan. En dan de kast. Je kunt maar niet raak snijden. Je moet echt wel met een paar man zijn." De man. die ook al kleding van verdachte kreeg, erkent dan minstens vier of vijf van de kasten als in Leiden te hebben gekraakt. De fronsende leden van de recht bank aanvaardden die uiteenzetting in dank. trekken zich" terug in raad kamer en besluiten de zitting te schorsen om nog een getuige a dé charge te horen. Als enige spreker bij deze sobere plechtigheid sprak de oudste zoon van de overledene, mr. K. Rem melts. die alle aanwezigen dankte voor hun betuigd medeleven. Zaterdagteam geklopt Het voorlopige Nederlands zater dagelftal heeft gisteren een 3—1 nederlaag geleden tegen het Nijmeeg se Quick, dat dit Jaar 75 jaar bestaat. De wedstrijd werd in Zeist gespeeld. In de eerste helft had de zaterdag- ploeg lichtelijk het initiatief, hoewel Quick al na zeven minuten door een doelpunt van rechtsbuiten Derksen. de leiding nam. In de twaalfde minuut knalde Van den Heuvel echter al de gelijkmaker in. In die eerste helft moest doelman Wouds- ma. die met een beenblessure sukkel de. zich laten vervangen. De ZCFC-er Schuerman nam zfjn plaats in. Na rust kwam Quick steeds sterker opzetten. Twee doelpunten van mid- voor De Kluis hielpen de Nijmegena- ren aan de verdiende zege. In het zaterdagteam speelden Nieuwstraten, Slagboom een goede wedstrijd. Advertentie Grote belangstelling op Rhijnhof Forum en cabaret De heer P. A. Wisse Is begraven. Hü heeft zfjn laatste rustplaats gevonden op „Rhijnhof", waar gis termiddag zeer velen van hun be langstelling blijk gaven. Voordat de met bloemen overdekte kist naar het graf werd gedragen was er een rouw dienst in de aula. Tal van sprekers voerden daar het woord om te getui- over grote pedagogische en didacti sche gaven en hij respecteerde het gezag en de persoon van de ander. Hij had een klein hart. dat groot genoegen was in de ontmoeting met anderen, aldus de inspecteur. Hij noemde de heer Wisse verder een goed opvoeder, die leefde uit wat hij als een roeping beschouwde. Ir. M. C. de Jong sprak van een vriend, die veel voor de Rotary-club Wethouder S. San nes zei. dat het heeft gedaan, vorig jaar nog in de gemeentebestuur met grote ontroe- i functie van voorzitter. Volgens spre- ring van het overlijden van de heer ker heeft de heer Wisse zowel voor gen van de grote waardering, die zij I voor de heer Wisse hebben gehad. De VVD is van oordeel, dat er on der de volkshuisvesting in ons land een economische basis moet worden gelegd. Zij staat wat het woningpro- .- bleem betreft een zo groot mogelijke schoenen verwisselt. Een man die doorstroming voor en acht ook het gemakkelijk geld. broeken, overhem- bouwen in de vrije sector van groot den of schoenen weggeeft. Kleding- belang voor de oplossing van dit pro stukken waarin iemand anders wel Weem. Het huidige kabinet heeft aan eens zou kunnen gaan inbreken Lezers sch rijven Het „schone" Leiden Geruime tijd wordt door de VVV Leiden alles gedaan om toeristen naar Leiden te trekken. Voorwaar een nobel streven. Alleen vind ik het erg jammer dat de toerist naast al het mooie, ook al de vuilnisbelten te zien krijgt. Wanneer B. en W. eens de moeite willen nemen om te gaan kijken in „Leiden-Noord", zou den ze bemerken dat hiermee niets teveel gezegd is. Sinds 4 jaren zijn we nu bewoners van „Plan-Noord", en als we goed gezien hebben, dan is er ..zegge en schrijve" één keer een straatveger gesignaleerd. Er schijnen in dat stadsdeel (de goede niet te na gesproken) mensen te wonen, die het met de reinheid niet zo nauw nemen. Wanneer B. en W. het ge deelte van de W. de Zwijgerlaan, tussen de Kooilaan en de Sumatra- straat. direct helemaal van de ver eiste bestrating hadden voorzien, en dit terrein niet braak hadden laten liggen, was er voor deze mensen ook geen mogelijkheid geweest om as- emmers te ledigen en matrassen, stoelen etc. te deponeren. Het is wel bedroevend dat hierin na 4 jaar nog geen verandering is gebracht. Hoe meer men de kranteberichten goed leest, hoe meer men tot de ontdek king komt, dat B. en W. dit gedeelte van Leiden als „achtergebleven" ge bied beschouwen. Natuurlijk is er heel gauw een excuus gevonden. Per soneelstekort! Maar een dergelijk te kort rechtvaardigt in geen enkel op zicht de situatie ter plaatse. U re dactie dankend voor de verleende plaatsruimte. D. F. te Leiden. Het „schone" Leiden (II) Mijne heren. Het feit dat ik. toen wij nog in Voorschoten woonden, jarenlang ge abonneerd ben geweest op Uw blad. doet niij de vrijheid nemen tot de volgende ontboezeming. De afgelopen week brachten wij een paar dagen in de Sleutelstad door en ik moet U zeggen dat wij schrokken van het uitzicht der stad »p verschillende plaatsen. Ik dacht dat Arnhem op enigszins gespannen voet stond met reinheid en netheid, maar na ons kortstondig verblijf in Leiden denk ik daar an ders over. Wij gingen op een middag met de >us naar Voorschoten en werden daar getroffen door de meters lange vuilnisbelten langs de Lammen- schansweg. Doet niemand daar wat aan en kan dat nu werkelijk niet an ders? Natuurlijk zal het excuus wel zijn dat men geen voldoende perso neel kan kiMgen, maar laat men Uw Universiteitsstad dan maar rustig vervuilen? De singels en grachten met afval, de straten vol papier en andere rommel. Het was wel een droevig weerzien van Uw stad. zelfs in aanmerking genomen dat we hier ook wel wat gewend zyn. Zouden de banken op de Witte Singel niet eens een verfje kunnen krijgen? Ze zagen er nu wel zeer on aantrekkelijk uit. De hoop uitsprekend dat de een of andere schoonheidsactie misschien nog iets ten goede kan doen in Lei den, met beleefde groeten, Hoogachtend. P. MARKS. de accentuering van rleze doorstro ming herhaaldelijk medegewerkt om sel de jeugd wel aanspreekt, maar de uitwerking daarvan in menig op zicht niet. Mr. Portheine pleitte voor integratie van al die jongeren die de liberale gedachten inhoud trachten te I geven, omdat er z.i. te veel naast elkaar wordt gepraat. Hij noemde in van de VVD en de liberale studen tenverenigingen. Werd er aan de beantwoording van de vragen weinig tijd besteed des te langer duurde het optreden van het zijn gezin als voor anderen geleefd. Voor velen van ons is hij een steun en voorbeeld geweest, aldus ir. De Jong. Namens de Vereniging van hoof- j den van scholen voerde de heer J Fluvt het woord. De heer Wisse was I volgens hem een man. die domineer de door zijn rijke gaven van hoofd en hart. Hij beschikte over een grote dosis levensmoed en levenswijsheid en vervulde zijn taak met groot (Van onze Haagse correspondent) Een nieuwe Vreemdelingenwet is bij de Staten Generaal ingediend. Van de 52 artikelen, die het ontwerp telt. hebben 15 betrekking op de mogelijk heden van beroep. Een vreemdeling zal van een voor hem ongunstige be slissing inzake toelating of verder verblijf in ons land de minister van Justitie herziening kunnen vragen. dat het zich er van bewust is, dat er Haags Studenten Cabaret, dat aan meer ruimte vrijkomt, ook voor grote deze politieke bijeenkomst zijn ge> gezinnen, wanneer bijvoorbeeld de bejaarden, die over veel woonruimte beschikken, kleiner gaan wonen. Blijft de nieuw te vormen regering aan de kwestie van de doorstroming de nodige aandacht schenken dan zou de woningnood in de komende vier jaar voor een belangrijk deel opgelost kunnen zijn. Dit zei het Eerste Kamer-lid, mr. J. de Wilde, gisteren op een regionale forumavond van de VVD in de Stadsgehoorzaal te Leiden. In het po litieke forum hadden verder nog zit ting mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften en de heer J. C. Corver. bei den lid van de Tweede Kamer, en mr. F. Portheine. kandidaat voor de Tweede Kamer. Het kreeg behalve de kwestie van de woningbouw nog enkele andere vragen uit 'iet publiek te beantwoorden, die o.m. betrekking hadden op de waardevastheid van de ambtenaren pensioenen, het gevaar van de Splinterpartijen en de Ver jonging van de VVD-bestuurders. Wat dit laatste betreft merkte mr. Portheine op, dat het liberale begin- Wisse, die op 10 april van het vorige jaar eervol werd ontslagen als hoofd I van de openbare lagere school aan de j Aalmarkt en die met ingang van dezelfde datum werd benoemd tot tijdelijk hoofd van de openbare ulo school aan de Jacob van Campen- laan. heeft kennis genomen. De heer Wisse heeft het Leidse onderwijs 44 jaar lang met zijn gehele persoon- lijkheid gediend en daar zijn wij hem bijzonder dankbaar voor. aldus de wethouder. Hij herinnerde er aan, r -- i dat de heer Wisse niet alleen in de als "i vm L l onderwijswereld een bekende figuur Ook de heer J. W H Rotteveel wonen Zij zullen alleen bij de Kroon heeft zal in het algemeen een ver- was. Het schoolhoofd toonde namelijk directeur van de handelsavondschool in ^oger t>eroep kunnen gaan wan- gunning tot vestiging gegeven moe"en ook zijn brede belangstelling op ..Kennis is Macht richtte enkele neer de minister op hun verzoek om werden. Heeft hij hier eenmaal tien maatschappelijk, cultureel en sociaal woorden van afscheid tot de heer herzienning heeft beslist zonder de jaar legaal gewoond, dan zal de v(r- terrein. De wethouder noemde hem wisse die meer dan veertig jaar aan in het onderwerp voorziene advies- gunning met meer geweigerd kunnen tenslotte een goed huisvader, die de avondschool verbonden is geweest commissie voor vreemdelingenzaken worden wegens ontbreken van vol- alles voor zijn vrouw en dochter over De heer Wisse deed zijn werk op te hebben geraadpleegd of wanneer doende middelen van bestaan had. I voortreffelijke wijze;^ voor zijn leer- |ae minister bij zijn beslissing is af- Erkende vluchtelingen krijgen vol- Daarna staat voor hem in het al- i zoals na veroordeling wegens een gemeen nog beroep op de Kroon open. ernstig misdrijf, worden ingetrokken, i pnihn,Kiocm."v«f "~T. 7*Dit laatste in beperkte mate en wel Aan een vreemdeling, die vijf jaar enthousiasme „We zullen .ie missen voor wat betreft vreemdelingen, die legaal in Nederland heeft gewoond vriena. ais collega en als mens", niet of nog geen jaar in ons land'en voldoende middelen van bestaan waardeerde medewerking verleende. Aan het eind van de voorstelling werd aan Else Hoog, die binnenkort in het huwelijk hoopt te treden met de leider van deze cabaretgroep, Ri- nus Ferdinandusse, bloemen aange boden. De heer A. Boogaard, inspecteur van het lager onderwijs, zei, dat met de heer Wisse een man van uitzon derlijke kwaliteit is heengegaan. Be halve ziin strijdbaarheid vielen voor al op zijn trouw, toewijding en lite raire smaak. De heer Wisse beschikte Dok kit m spint er wol bij' linden was hij bijzonder zorgzaam. Ds. W. J. H. Hubeek tenslotte sorak enkele woorden van trocvst r»o de achtergrond van Psalm 23 ..De Heer is mijn Herder" de lievelings psalm van de heer Wisse. Aan de groeve, waarheen ook een groot aantal (oud-)leerlineen van de heer Wisse zich had begeven, werd het „Onze Vader" gebeden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Shell a May. dr. van A G Hallid&y eï. M. J. Gardner; Ronald John. zri van J van der Scheun en M E. Holt- I huls; Margaretha Johanna, dr. van A. I van Tol en M. J. van der Lult; Renate De minister van Economische Zaken, drs. J. de Pous. heeft gister- j d: van j j Martin en W. H. IJsen- middag het in zijn geheel uit Leiden naar Dokkum overgeplaatste bedrijf brandt; Anna Cornelia, dr. van D van De overplaatsing va nde fabriek werd noodzakelijk, daar in Leiden de per- j Gerdes; soneelsvoorziening moeilijkheden baarde (er zijn thans 260 personen werk' zaam). Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 170.- en f 100.-. Of f 300.- en f400.-. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. De laatste dagen konden de inwo ners van Woubrugge getuige zijn van de opbouw van een drijvende bok op de werf van de aannemers Gebr. E. van Luiing, Met zijn hoogte van 27 meter en een hefvermogen op 5 me ter voor het casco van 30-35 ton be hoort deze bok tot de grootste tussen Amsterdam en Rotterdam. Het mechanisme wordt door een stoomketel met een oppervlak van 45 vierkante meter voortbewogen. De ketel heeft een druk van 13.4 atmos feer. waardoor de bok tevens in staat is. voor damwanden en schoeiingen betonnen palen te heien tot een ma ximum van 25 meter. Het uit Antwerpen afkomstige drij vende casco meet resp. 17 x 9.60 x 2.50 meter. Het bevat o.m. twee water tanks van elk 50 ton. een kolenbun ker van 12 ton, twee hogedruk zuig en perspompen en een lichtagigre- gaat. Verder zijn er nog vertrekken met slaapaccommodatie voor zes per soneelsleden. De bok werd geconstrueerd met een top van 6 meter door de Hollandse Constructie te Leiden naar tekenin gen van ir. W. de Boer. De smederij J J. Schijff te Woubrugge had een belangrijk aandeel in de aanleg van leidingen. (Foto Leidsch Dagblad) Reeds kort na de afkondiging - nu vier jaar geleden van het regionale spreidingsbeleid voor de industrie maakte Parley-wol plannen voor een algehele ver plaatsing van het reeds sedert 1870 in Leiden bestaande bedrijf naar een der aangewezen ontwik keling skernen. De keuze viel toen op Dokkum. De president-commissaris van „Par ley", prof. dr. F. L. van Muiswinkel, noemde de overplaatsing van de fa briek van Leiden naar Dokkum een I grote prestatie. Spreker noemde het tevens een gelukkige verplaatsing. I omdat in Friesland over meer perso neel kan worden beschikt. Drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dokkum .was uiteraard zeer blij met deze nieuwe vestiging. „Dokkum spint er wol bij", zei hij. Spreker zag in deze nieuwe industrie een verster- king van de economische structuur van Dokkum in noordoost Friesland. onsbeek en M J. Leendert, zn. van M Booster en c. C. van der Windt: Johanna Tneodora .dr. van P. C Vogelaar en J Verlint: Willem, zn. van W H. Klinkenberg en Z. Snijder; Tirza Thre- zia Christina, dr, van J. B. F. Coen- raad en C F. Hehl; Elisabeth, dr. van A Maaskant en H M. Jonker; Elisa beth Johanna, dr. van J H. Brussee en J. Feddema; Karin Christine Johanna, dr. van C. G. Vis en A. Scheer. OVERLEDEN. H Brlnksma, 63 Jaar. man; P Koo- reman. 90 Jaar. man; G. C. A Wasse naar. 68 Jaar. echtg. van G M. Wou ters; J. M A van Velzen, 74 Jaar, wed. van W L F. J. Vorst: C. Koet, 74 jaar. echtg. van C. M. Stolpe. geweken van het advies van die com- gens het ontwerp een status, die over- missie. De leden van deze commissie eenkomt met die voor houders van zullen worden benoemd door de Kroon een vergunning. Tot vestiging in be- Voorzitter is een rechter. Voor beroep ginsel zullen zij dus niet tegen hun op de kroon moet de klager bepaalde wil uit Nederland verwijderd kunnen gronden (strijd met de wet of met worden. bestuur) aanvoeren. De Raad v. State brengt, na de zaak te hebben onder zocht en de klager in de gelegenheid te hebben gesteld z'n belangen te doen bepleiten, advies aan de Kroon uit. Wil de Kroon afwijken van dat ad vies, dan is overleg >ussen de minis ter-president en de minister v. Ju stitie nodig. De afwijkende beslissing moet, met redenen omkleed en teza men met de volledige tekst van het advies van de Raad v. State in het Staatsblad worden gepubliceerd Een vreemdeling wiens verwijde ring naar het buitenland is gelast en die, in afwachting van die verwijde ring in detentie wordt gehouden zal zich tot de gewone rechter kunnen wenden. Beweert degene, die door de ad ministratie als vreemdeling wordt be- De meeste van de in het ontwerp voorziene rechtswaarborgen ontbre ken thans. In vergelijking met de be staande toestand brengt het ontwerp dus een aanzienlijke versterking van de rechtspositie van de vreemdeling in Nederland. De exploitanten van de drie bio scopen in Deventer hebben besloten met ingang van vrijdag het geven handeld. dat hij Nederlander is. dan va" filmvoorstellingen voorlopig stop - i ittlp 7PHan Mnt, hnaf, ..if l zal hij zich rechtstreeks op de Hoge Raad beroepen. Het ontwerp onderscheidt vergun ningen tot verblijf en vergunningen tot vestiging. (Bepaarde categorieën en vreemdelingen, zoals toeristen en erkende vluchtelingen, hebben geen vergunning nodig). Een vergunning tot verblijf geldt voor een bepaalde tijd; zij zal alleen op een van de in het ontwerp uitdrukkelijk vermelde gronden kunnen worden ingetrokken. xwc. Vergunningen tot vestiging gelden van de I voor onbepaalde tijd. Zij kunnen al leen in zeer bijzondere gevallen, Blijk van lurf Minister De Pous zag in het feit, dat hierbij gebroken werd met een traditionele vestigingsplaat van de wolindustrie een der oudste indus trietakken in ons land een blijk te zetten. Men heeft dit besluit ge nomen, nadat maandagavond de ge meenteraad van Deventer besloot om het verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting af te wij zen. B. en W. en de meerderheid van de raad menen, dat een verla ging van de vermakelijkheidsbelas ting op het ogenblik niet mogelijk is in verband met de benarde finan ciële positie van de gemeente De exploitanten echter zijn overtuigd dat de positie, waarin het bioscoop bedrijf thans verkeert, het heffen van een dermate hoge belasting als in Deventer niet toelaat. De belas ting bedraagt 25 procent voor nor male films en 20 procent voor cul turele films. De exploitanten beroe pen zich er op. dat in een groot aan tal gemeenten deze belasting wel ver laagd werd. (Van onze parlementaire redactie) „De continuïteit in de Nederlandse buitenlandse politiek is bij minister Luns als politieke vakman In goede handen geweest", zei gisteravond de van durf om problemen op radicale |ibcti|, senalor mr. Van Riel in de wuze aan te pakken. Tevens zag hij Eerstc Kamer bij hn debat OTer de het echter als een incidentele beves- bb8rollng ïan Buitenlandse Zaken, tiging van zijn mening, dat het regio- N-lfl,mll, „arni blj d, A.R..frac- nale spredingsbeleld in ondernemers- tlelrid„ dr Berghuis, het erover kringen is aangeslagen De onder- eem dal ,„wde bfwindsnian nemers zyn zi. veel meer dan vroe- moet komen, dir speciaal werkzaam ger geneigd om vestigingen buite de ,„u mo,lfn I(jn op be, la„ voor he traditionele gebieden serieus de fur(ipf,,, aangelegenheden, in beschouwing te nemen. F 86 De bewindsman noemde de keuze van Parley-wol tevens een succes voor Dokkum. Het is de eerste grote vestiging van buitenaf waarop de premieregeling van toepassing werd verklaard. In het bedrijf is 3V£ mil joen gulden gein vest eer d. waarvan 2\b in nieuwe machines. Volgens mi nister De Pous mag Dokkum ae ge beurtenis met voldoening gadeslaan, temeer daar de gemeente door nog enkele andere vestigingen en uitbrei dingen thans op een gezonde indus triële basis mag bogen. Na de toespraak van de minister kregen de genodigden de gelegenheid het fraaie fabriekscomplex te bezich tigen. Tenslotte werd nog gesproken Zowel de socialist De Niet als de liberaal mr. Van Riel toonde weinig enthousiasme voor het idee van een multilaterale kernmacht. „Hoe ge concentreerder de zeggensmacht over de kernwapens is. hoe groter de veiligheid voor het Westen", zei mr. Van Riel. Dr. Berghuis (A.R.P.) be toogde, dat het kernwapen er nu is en er wel zal blijven. De taak van het wegnemen van de dreiging van een kernoorlog behoort in zijn op vatting tot een wereldomvattende organisatie als de V N. Minister Luns en staatssecretaris Van Houten zou den vandaag de vele opmerkingen beantwoorden. j - - Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.), die door de heer D. Beek burgemeester de minister prees voor zijn initiatief van West-Dongeradeel. die geestig met het vrijwilligerskorps, bepleitte opmerkte, dat het haU van de fa- de instelling van een raad voor in- briek eigenlijk ln West-Dongeradeel ternationale hulp. die onder de lei- gevestigd is. Het complex staat na- ding van de minister-president of de minister van Buitenlandse Zaken zou moeten komen te staan. melijk voor een deel op het grondge bied van West-Dongeradeel. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Lambertus Johannes, zn van dhr en mevr. Lietaert Peerbolte- van den Bergen. Voorburg. Getrouwd: Mr. D Vermeulen en Maria J. Blommers, Voorburg; drs. D. Jaeger en Hanneke den Edel, Oegst- geest; drs. J. G. Bicker Caarten en E. A. H. Baronesse van der Feltz, Ab coude. j Overleden: mr. N. Beets »man). 85 jaar. Amsterdam; M. F. Brakke im.«, 1 50 jaar. Amsterdam; T. J. Brons <m> 1 Appingedam; dr. Th. Ch. M. Hereken 1 rath (mam, 44 jaar, Durban (Afr.). Mr. Van Riel was het met prof. Schermerhorn eens, dat er geen sprake is van historische schuld bij de voormalige mogendheden voor lingsgraad, geestelijk en stoffelijk, waarin de ontvoogde gebieden thans verkeren. De A.R.-afgevaar digde prof. Diepenhorst had eer der betoogd, dat er wél schuld ligt bij de ex-kolonisatoren. De in de Tweede Kamer over de ontwikke lingshulp aangenomen motie-Ruy- gers bleek de sympathie van de se naat te hebben. De Eerste-Kamerleden hebben een drachtig hun teleurstelling uitgespro ken over het sluiten van het Frans- Duitse verdrag door president De Gaulle en Bondskanselier Adenauer, omdat dit niet zou stroken met het E.E.G.-verdrag. Kernachtig zei de heer Kapteyn (P.v.d.A.), dat hij hoopte, dat het Duitse parlement als nog de giftanden van dit verdrag zou uittrekken. De geest van het ver- koloniserende I drag werd door dr. Van Hulst 'CHU) de ontwikke- anti-continentaal, anti-Europees ge noemd. Deze afgevaardigde vroeg de mi nister. waarom er niet geprobeerd is de vrijlating van de in Rusland ge- vangenzittende Nederlanders Reydon en De Jager te bewerkstelligen door middel van een „ruil'' met Russische diplomaten, die weer naar Nederland komen, nu de betrekkingen weer wat normaler worden. Temperatuur bereikt van 40.000.000 graden De Sowjetrussische Prawda meldt dat Russische kerngeleerden een plasma van hoge temperatuur heb ben opgewekt, dat betrekkelijk lan ge tijd bleef bestaan. Dr. Igor Morochov. eerste vice- voorzitter van de staatscommissie voor het gebruik van atoomenergie, noemde het succes „een nieuwe be langrijke stap op weg naar het be heersen van thermonucleaire reac ties". De Prawda schreef dat de geleer den een plasma met een tempera tuur van bijna veertig miljoen gra den en een dichtheid van ongeveer was de bestaanstijd van dergelijke plasma's enige honderdduizendsten seconden. Het plasma was stabiel gemaakt met behulp van een magne tisch veld van een ingewikkeld meet kundig patroon. Om thermonucleaire reacties van grote intensiteit te krijgen moet de temperatuur echter opgevoerd wor den tot ongeveer tweehonderd mil joen graden en de dichtheid moet dan nog enige duizenden malen gro ter zijn, aldus de Prawda. Westelijke deskundigen hebben op gemerkt dat de onderzoekers in alle landen voor het fundamentele vraagstuk staan de temperatuur van het plasma op te voeren. Het wordt gevormd door ontlading van buiten- tien miljard deeltjes in een kubieke gewoon hoge elektrische spanning in centimeter hebben opgewekt. De ge- waterstof onderlage druk. Wanneer leerden zijn erin geslaagd het plas-l de temperatuur voldoende is opge- ma „verscheidene hondersten secon- voeerd vindt fusie plaats, waarbij den" te laten bestaan. Tot nu toeenergie vrij komt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3