STRALENDE PRINSES REED NAAR DE ARREY CDU kiest prof. Erhard als Adenauers opvolger Goede hoop op bestand in Vlakte der Kruiken Kleurig ritueel temidden van het oudegrijze Londen If leden opgepakt lan oude Jordaanse vgering E=- Huwelijk Prinses Alexandra geen staatspleelitigheid WEERBERICHT Betoger tegen rassenstrijd vermoord Rajakowitsj spioneerde voor Bussen NA HEFTIGE FRACTIEVERGADERING MR. CALS IN ZIEKENHUIS Halfuurdienst Alphen-Leiden teutvs Agericht 1 maart I860 WOENSDAG 24 APRIL 1963 No. 30939 LEIDSCH (Në. DAGBLAD jecteur: E. A. E. van Dishoeck Lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) Vanmiddag even voor één uur heeft de aartsbisschop van Can- 's bury, dr. Ramsey, in de historische Westminster Abbey de 26- ug ige Pritzses Alexandra van Kent, twaalfde op de lijst van troon- volgers, en de heer Angus Ogilvy (34), de tweede zoon van de ihotse edelman Lord Airlie, in tegenwoordigheid van 2000 hoge sten in de echt verbonden. flet was de bruiloft van het jaar of beter van nog talrijke komen- jaren. Want er is behalve de 11-jarige Prinses Anne. het doch- tje van Koningin Elizabeth en Prins Philip, geen andere onge- iuwde Engelse prinses meer. Er is nog een aantal jonge prinsen, langzamerhand de huwbare leeftijd naderen, zoals Michail van nt en de beide zonen van de hertog van Gloucester, maar een ]sessenhuwelijk spreekt wel tot ieders verbeelding. Zelden zovele buitenlandse gasten als nu Engelsen zyn meesters in de oering van een koninklijke cere- dankzij de rol welke hun irryke en stijlvolle tradities in dit geschiedenis doordrenkte land en. Bovendien bezit het oude, te Londen de ideale atmosfeer r dit rijke ritueel. Torens en tran- paleizen en andere monumentale ouwen, oprijzend rond St, James Park, het lieflijkste van alle koninklijke parken, nu bovendien in lentetooi, vormden ook thans weer het unieke silhouet en de natuur lijke enscenering. De langs het park lopende, brede, vorstelijke toegangs weg naar Buckingham Palace is de en koninginnen, prinsen en prinses sen uit vele landen op weg naar de kathedraal toe te juichen. De alge mene versieringen waren echter tot een minimum beperkt. Dit was n.l. een privé-huwelijk, geen staats- plechtigheid, zoals destijds bij <'r huwelijken van Prinses Elizabeth en Prinses Margaret. Maar de geestdrift was er niet minder om. Bovendien zag men zelden bij een koninklijk huwelijk zovele buitenlandse gasten als thans. Voor de moeder van de bruid. I-jv i i*»i Prinses Marina. Hertogin van Kent, 1 W0C •^KOlllllK.illKC was de vreugde vermengd met wee- J moed. Haar gedachten konden niet anders dan teruggaan naar haar eigen stralende bruiloft in 1934, in dezelfde sfeer en in dezelfde mach- tige kerk. Haar geluk duurde maar i kort. In het begin van de oorlog ver en voor de Griekse Kroonprins Con- stantijn, die volgend jaar zelf bruid en bruidegom l.yipen te zijn. Verder zag men o.a. de oejaarde ex-Koningin Victoria-Eugenie van Spanje, ex- koning Umberto van Italië en ex- Koningin Helena van Roemenië, als mede de gravin van Parijs en een van haar dochters. Tot de laatsten van de vorstelijke personages, die naar de Abbey reden, behoorden de uitermate populaire Koningin-Moeder, die hartelijk van alle kanten werd begroet en Prinses Marina met haar schoondochter, de Hertogin van Kent, en haar zoon.1 Prins Michael, die eveneens een ovatie kregen. Toen naderde de climax. Ook Prinses Margaret en Lord Snowdon werden luide toege juicht. Slot pag. 2 loor de uiterst charmante Hertog van Kent, die bij de Royal Air Force diende, het leven bij een vliegtuig ramp Er waren vandaag dan ook ogenblikken tijdens de dienst waarop de hertogin haar tranen nauwelijks bedwingen kon. Joyeuze intocht Het eerste gejuich op de weg van Buckingham Palace naar de Abbey bussen door het dal van Theems Twee auiobussen vol met vor stelijke personen uit alle delen van Europa hebben gisteren een unieke tocht gemaakt door het dal van de Theems. De bustocht werd gemaakt vanuit kasteel Windsor en stond onder leiding van Koningin Elizabeth. De Britse vorstin zat voorin de bus achter de chauffeur, evenals Prins Philip en Koningin Frede- rika van Griekenland. Verder be vonden zich onder het gezelschap enige werkelijke boulevard in Londen. ^dimSS*^Bt5eedbrS?dsjonker- d,€ Spaanse. troonpretendent Don waar men omgeven is door architec- Mps Nieuwseierie keek het DUbliek i™1} IP V™uw Sophia, Ko- tonische schoonheden en natuur schoon en vooral door ruimte en perspectief. Hier hadden zich op deze mooie, warme voorjaarsdag onder de hoge witte masten met de vlaggen van het Gemenebest al vroeg tienduizenden verzameld om de talrijke koningen :lf leden van de afgetreden daanse regering van Samir ai zijn gearresteerd op be- luldiging van aanstichting tot jongste pro-Nasser betogin- 1, zo is in (het Jordaanse deel Jeruzalem vernomen. De stand in Jordanië is nog eds gespannen. Langs de Dfdweg van Jeruzalem naar de den in het noorden staan :ral militairen van het Arabi- e Legioen op wacht bij weg- sperringen. 1 Jericho is geschoten op betogers ïen kamp voor Palestijnse vluch- Ogen, die als een potentiële haard i onrust in Jordanië worden be- ouwd. In Ramallah marcheerden teren studenten door de straten ter denking van degenen die tijdens weekeinde by ongeregeldheden i gedood of gewond. In Hebron is uitgaansverbod van 24 uur inge- ld na schietpartijen op maandag, toning Hoessein heeft gisteren op i persconferentie in zijn paleis ge- d, dat de mensen die de laatste jen moeilijkheden hadden veroor- ikt, elke kans op samenwerking sen Jordanië en „zijn Arabische lederlanden" vernietigen. Naar (leiding van de Israëlische troe- iconcentraties bij Jeruzalem zei dat Israël wellicht juist deze ge enheid zou willen benutten voor actie tegen alle Arabieren. Syrië heeft Israël gewaarschuwd, h te onthouden van elke inmen- ig in de binhenlandse zaken van rdanië, zo is van officiële zijde in tnascus meegedeeld. Volgens het rische blad „Al Baath" zou koning essein Engeland officieel om mili tie steun hebben verzocht om de positie in Jordanië te bestrijden. Het blad noemt dit „een dolzinnig verzoek". Men schat, dat in Jordaans Jeru zalem ongeveer 150 studenten zijn gearresteerd en men verwacht dat zij spoedig terecht zullen staan voor hun optreden tijdens demonstraties. tjes. Nieuwsgierig keek het publiek vooral naar de 6-jarige aartsher togin Elizabeth van Oostenrijk. een grappig kind, over wie de laatste dagen vele vermakelijke dingen zijn geschreven. Zou deze wildebras zich aan de strikte discipline in de kathe draal houden, zo vroeg men zich af. Geleidelijk aan rolden de glanzende limousines met de buitenlandse gasten van koninklijke bloede langs de hoge, roomgele, 18de eeuwse zui lengevels van Carlton House Terrace aan de ene en het prille groen van het Sint James 'park aan de andere zijde. Zo passeerden Koning Olaf van Noorwegen, Koningin Frederika van Griekenland, Koningin Louise van Zweden (die overigens ook tot de Britse koninklijke familie behoort, zij is namelijk een zuster van lord Mountbatten en een tante van Prins Philip» en Honingin Ingrid van De nemarken, alsmede alle jonge prinsen en prinsessen, onder wie de prinses sen Irene en Margriet en de Griekse Prinses Irene. Extra gejuich klonk voor de 16- jarige Anne-Marie van Denemarken WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Droog weer met opklaringen, maar ornamelijk in het noorden van het M tijdelijk mist of bewolking, 'akke tot matige noordoostelijke lnd. Dezelfde of iets hogere mid- «tempera turen. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 25 april Zon op: 05.24, onder 19.53 uur. Maan op: 06.45. onder 22.10 uur. togwater te Katwijk: 4.08 en 16.31 uur laagwater: 0.00 en 12.24 uur. 'I nummer bestaat uit 16 pagina's ning Olaf van Noorwegen, Konin gin Louise van Zweden en Ko ningin Ingrid van Denemarken. Een blanke postbeambte uit Balti more, die zich naar het zuiden van de Verenigde Staten had begeven om als enkeling te betogen tegen de rassenscheiding, is gisteravond door onbekenden met twee schoten in zijn hoofd vermoord. Het lichaam van de vermoorde, de 35-jarige William L. Moore, is op een nationale weg aangetroffen, naast een bord waarop gepleit werd voor rechtsgelijkheid voor blanken en negers. Moore had twee weken vakantie genomen om zyn individuele cam pagne voor opheffing van rassen scheiding te voeren. Hy was van plan te voet naar Chattanooga in Tennessee en naar Jackson in Mis sissippi via Montgomery in Alabama te gaan. Voor zyn vertrek uit Balti more had Moore president Kennedy in een brief van zijn plannen op de hoogte gesteld. Moore's vrouw en vrienden van hem hadden vergeefs geprobeerd hem te bewegen tot het laten varen van zijn plannen. De gouverneur van Alabama heeft de moord op Moore „afschuwelijk" genoemd en een beloning van dui zend dollar uitgeloofd voor inlichtin gen die leiden tot het vinden van de daders. Erich Rajakowitsj, de voor malige medewerker van Eich- mann, heeft in Milaan zeer waarschijnlijk een dubbel leven geleid als zakenman en spion voor de Russen. By het doorzoeken van zijn kan toor in Milaan, waar Rajakowitsj alias Enrico Raja een in- en uitvoer- bedrijf. voornamelijk voor zaken met Oost-Duitsland, had, zou de Italiaan se contra-spionagedienst gisteren be lastende documenten hebben gevon den. Men neemt aan, dat Rajakowitsj door de Russische geheime dienst on der druk is gezet met de mededeling, dat men zijn vorige activiteiten als nazi-officier zou onthullen als hij niet zou meewerken. Uit de huiszoeking is voorts geble ken, dat Rajakowitsj firma „Enneri" in zes jaar tijds een omzet van onge veer twaalf miljoen gulden had be reikt. Van zyn privé-rekening had Rajakowitsj enkele weken geleden 1 toen hij op het punt stond uit Milaan i te verdwynen. ongeveer 600.000 gul den opgenomen. Volgens deskundigen kunnen deze bedragen niet alleen uit j de bedrijfswinsten afkomstig zijn. Naar aanleiding van deze ontdek- kingen willen de Italiaanse autoritei- j ten nu ook alle andere handelsagen ten van communistische landen laten controleren. Naar bekend, verdween Rajakowitsj I enkele weken geleden uit Milaan. Na in Zwitserland en West-Duitsland i opgejaagd te zijn, meldde hij zich in j Wenen bij de Oostenrijkse justitie. Een beeld van de reis van president De Gaulle door Frank rijk. Staande in een open auto werd hij in Charleville in Oost- Frankrijk geestdriftig door de bevolking toegejuicht. Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdagfractie van de Westduitse christendemocraten heeft gistermiddag met grote meerderheid besloten prof. Ludwig Erhard als opvolger van kanselier Adenauer aan president Lübke voor te stellen. Van de 225 geldige stemmen werden er 159 voor Erhard uitgebracht, 47 fractieleden stemden tegen, 19 onthielden zich. Het tijdstip voor de kanselierswls- i heren. U, meneer de kanselier, zeg seling ligt niet definitief vast, niaar ik. dat ik me nu niet meer afvraag wel werd opnieuw officieel verklaard, dat Adenauer komende herfst zal aftreden. President Lübke werd on middellijk van de beslissing op de hoogte gesteld. De liberale coalitie wie voor my of tegen mij is geweest. Wat tussen ons was en wat ons ge scheiden hield, behoort vanaf deze dag tot het verleden". Adenauer antwoordde daarop: „Ik genoten van de CDU verklaarden ook erken de verplichting, die het grote onder Erhard in de regering te zul- aantal stemmen, dat de fractie op U, len hiiivon I prof Erhard, uitbracht, mij oplegt. Ik ben bereid met U samen te wer- len blijven. Onmiddellijk na de beslissing van de fractie, die met veel bijval werd begroet, reikten Adenauer en Erhard elkaar de hand. Prof. Erhard zei: „Ik ben mij ervan bewust, dat ik een grote en rijke erfenis aanvaard, die ik met al mijn krachten goed zal be- ken en alles wat ik in de afgelopen jaren aan ervaringen opdeed aan U door te geven". De hieraan voorafgaande vergade ring had soms een heftig karakter. Adenauer heeft nog eens geprobeerd zijn bezwaren tegen Erhard naar voren te brengen, maar van de zeven tien sprekers, die echter na hem aan het woord kwamen, spraken er zich zestien voor Erhards benoeming uit en was er slechts een tegen. Nog ongeveer een jaar zullen de spoorwegwerken in Delft du ren. Daarna rijden de treinen over een lang viaduct waardoor het wegverkeer geen last meer zal hebben van het spoorweg verkeer. Een beeld van het lange viaduct in aanbouw. De kosten van dit viaduct bedragen onge veer dertig miljoen gulden. De hoop dat het mogelijk zal zijn een blijvend bestand in de Vlakte der Kruiken tot stand te brengen, is gisteren in de Lao- tiaanse hoofdstad Vientiane ge stegen. De neutralistische premier van Laos prins Soevanna Phoema, heeft giste ren op een persconferentie meege deeld dat aanhangers van de drie in zijn regering vertegenwoordigde poli tieke stromingen rechtsen, neutra listen en linksen er allen mee heb ben ingestemd, dat leden van een in ternationale commissie van toezicht in het hoofdkwartier in de Vlakte der Kruiken van de neutralistische gene raal Kong-Le zullen worden gesta tioneerd. Generaal Kong-Le zelf heeft gis teren tegenover een correspondent van Reuter te Vientiane verklaard, dat hij voldaan was over het resul taat van de besprekingen, die hy met premier Soevanna Phoema heeft ge voerd. De leider van de rechtsgezinden, generaal Phoemi Nosavan, verklaar de, dat hij verwachtte dat de vredes besprekingen geruime tijd zullen du ren, „waarbij de communisten zich rustig zullen houden, totdat zij zich sterk genoeg achten om de stellingen van de neutralisten in het zuiden aan te vallen." Westerse diplomatieke waarnemers te Vientiane menen, dat de kansen op totstandkoming van een blijvend bestand in de Vlakte der Kruiken, waarbij de tegenover elkaar liggende eenheden de thans door hen inge nomen stellingen zullen blijven bezet ten, zeer gunstig zijn. Premier Sotvanna Phoema ver klaarde gisteren nog op zyn pers conferentie te Vientiane, dat de in Doorslaggevend was kennelijk dat de ministers Schroder en Krone en fractieleider Von Brentano duidelyk maakten er niet aan te denken zich tegen Erhard kandidaat te stellen. Opmerkelijk was overigens in dit ver band een verklaring van Schröder. Hy deelde mee, dat de procedure die men voor het benoemen van een op volger had gevolgd, evenals het tijdstip en de wyze waarop men dit deed, hem niet juist voorkwamen. „Daarom kan ik mij nu niet als kan didaat beschikbaar stellen". De nadruk op het woordje nü was over duidelijk. Kenners van de stemming binnen de fractie verklaarden nader hand dan ook. dat de stemmen die tegen Erhard werden afgegeven, grotendeels het gevolg waren van Schröders woorden. Von Brentano legde tenslotte de formulering ter tafel waardoor aan vier jaar strijd om de opvolging van Adenauer een einde kwam. Daarin wordt gezegd, dat Konrad Adenauer heeft verklaard in de herfst van dit jaar te zullen aftreden. „De fractie ziet daarin aanleiding nogmaals te zeggen hoezeer zij achter de histori sche prestaties van Adenauer staat. De CDU zal de met de naam Adenauer verbonden politiek voort zetten. In prof. Erhard ziet zij haar kandidaat voor de opvolging van Konrad Adenauer als kanselier". De Westduitse socialisten gaven later als commentaar op de gevallen beslissing, dat nu eindelijk een einde was gekomen aan de klucht, die de CDU rond de opvolging van de kan selier had opgevoerd. Tweede voorzitter Wehner zei: „De SPD denkt er niet aan een CDU- kanselier te kiezen". ZUID-AFRIKA vergroot interne veiligheid De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Balthasar Vorster, heeft gis- j teren in Kaapstad bijzonderheden bekendgemaakt van een wetsvoorstel j tot versterking van de bestaande wetten inzake de staatsveiligheid, j Volgens het wetsvoorstel zullen men- j sen, die op grond van bepaalde wet- I ten zijn veroordeeld, voor onbepaalde sten en Wetenschappen, mr7 j. M. L. tijd gevangen kunnen worden gehou- j Th. Cals, is ter observatie opgenomen den als zij beschouwd worden als een in het ziekenhuis „St.-Joannes de gevaar voor de staat. Deo" in Den Haag. Hij zal waar- Voorts kunnen personen die de schijnlek enige tyd rust moeten hou- autoriteiten in verband met zekere den- ternationale commissie van toezicht, j tegenwoordigd zijn, „in staat zal zijn uit te maken wie verantwoordelijk is. I indien er opnieuw gevechten zouden j uitbreken". Hij voegde hieraan toe: j „Het schijnt, dat er sinds zondag j.l. niet meer gevochten is". De Britse minister van Buitenland- se Zaken. Lord Home, heeft gisteren de toestand in Laos diepgaand met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Harriman be sproken, waarby de twee staatslie den het in hun beoordeling van dit vraagstuk geheel eens bleken te zijn. In Washingtonse welingelichte krin gen wordt gemeend, dat Kennedy Harriman heeft gemachtigd naar I Moskou door te reizen, indien hy dit f0*11 om z£n, overle& misdrijven willen ondervragen, tot I A,s minist«r ad interim treedt op TTitbekronen- 90 dagen worden vastgehouden. Een mei- dr- M- A- M- Klompé, minister Uit de publikatie van correspon- ancjere bepaling is, dat de minister van Maatschappelijk Werk, die bij van Justitie bepaalde plaatsen of ge- het waarnemen van deze taak wordt bieden waaronder strategische in- bygestaan door de beide staatssecre- dustrieën en hoogspanningskabels Garissen, mr. Y. Scholten en prof. dr. tot beschermd terrein kan verklaren H. Janssen. De minister van Onderwijs, Kun- dentie tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home en zijn Russische ambtgenoot Gromiko blykt. dat Engeland de Sowjetrussi- sche beweringen over Amerikaans in grijpen in Laos heeft verworpen. De publikatie geschiedde gisteravond door het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Van N.V. Citosa Met ingang van 1 mei zal de N.V. Citosa een halfuurdienst gaan onder houden tussen Alphen aan den Ryn waarin India, Canada en Polen ver- en Leiden. en de eigenaar of bezitter ervan kan gelasten, op eigen kosten voorzorgs maatregelen te treffen Iemand die onbevoegd een dergelijk beschermd terrein betreedt, kan tot maximum 15 jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. De wet op de posterijen zal in die zin worden gewijzigd dat de PTT de bevoegdheid krygt de aandacht van de procureur-generaal op verdachte poststukken te vestigen, waardoor o.a. communistische geschriften niet meer vrijelijk Zuid-Afrika zullen kunnen binnenkomen. Het nieuwe wetsvoorstel geeft de aanbevelingen weer, die het resultaat waren van een onderzoek naar de ongeregeldheden, welke vorig jaar november in Paarl aan verscheidene negers het leven kostten en waarbij twee blanken met messen werden af gemaakt. Uit het Leidsch Dagblad van 24 April 1863: Tengevolge der kennisma king met de petroleum wordt de gazverbruikers gevraagd de prijs van f 5 op f 4 per dui zend voet te stellen, of de meter weg te halen. Een Belgisch blad ver haalt dat een doeltreffend middel is ontdekt tegen rhu- matismus n.l. bijengif.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1