Parlement van Israel moet beslissen over een actie Amerikaanse schepen naar Golf van Siam BAMI I Erliard als Adenauers opvolger aangewezen W aarom geen steun an Amerikanen aan Hoesseins regime? Vader en zoontje in moeras vastgezogen &„d -Zwi (78) overleden EERBERICHT Admiraal Feit in Bangkok WIMPIE SLEE VERDRONKEN Hachelijk avontuur iu Peel DOOR LEIDING CDU-CSU: =eet U graag teuws iL Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 23 APRIL 1963 No. 30938 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Kernbewapening Amerikaans Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Israëlische premier David Ben Goerion zou voornemens zijn e goedkeuring van het parlement te verkrijgen voor een moge- actie wanneer de Jordaanse monarchie zou worden omverge- Israël beschouwt een regime in Jordanië, dat pro-Nasser een ernstige bedreiging van zijn veiligheid, wat Israël zou erplichtcn tot actie over te gaan. Een vergadering van het Is- kabinet, waarin de toestand in Jordanië besproken zou is echter vandaag niet doorgegaan in verband met het van president Ben-Zwi. artikelen in tie dagbladen heeft de Israëlische pers felle campagne ontketend. Daar- wordt gezegd, dat het bewind van Hoessein van Jordanië de toe- meester zou kunnen worden, het krachtiger zou worden ge- door de Verenigde Staten en de vrees voor een Israëlische re de aanhangers van Nasser zou zich te matigen. Volgens de Ben-Zwi van Israël is vroeg in zün huis in Je- op 78-jarige leeftijd over- Mevr. Ben-Zwi en familie- hadden de afgelopen dagen aan bed van de president doorge- ten-Zwi is sinds december 1952 sident van Israël geweest als op- ger van dr. Chaim Weizmann, de ste president van de jonge staat. d van zijn twee zonen sneuvelde de bevrijdingsoorlog bij de verde- ':ng van Jeruzalem. len-Zwi was in Poltawa in Rus- »d geboren, waar hij o.m. verdedi- gsgroepen organiseerde van de tn tegen dreigende pogroms. In I vertrok hij naar Palestina, waar werkte als landarbeider en ook r hielp met de verdediging van Jjoodse nederzettingen tegen aan- Ten van de Arabieren. In de eer wereldoorlog werd Ben-Zwi door Turken uit Palestina verbannen, ging naar de Verenigde Staten, hij in gezelschap van de hui- e premier Ben Goerion, met wie in Constantinopel rechten had tudeerd, joodse vrijwilligers aan- t voor het Joodse Legioen, dat de kant van de geallieerden aan oorlog deelnam. 0 1917 keerde hij naar Palestina ag, waar hij lange tijd deel uit- ikte van de Nationale Raad van fstijnse Joden. Van 1931 tot 1948 Ben-Zwi voorzitter van deze Het was wederom Ben-Zwi, die de tweede wereldoorlog deelnam 1 de organisatie van de Joodse u fade. De Israëlische president pt verscheidene boeken gepubli- fti op het terrein van de geschie- nis en folklore van Palestina. Zijn k over de Samaritanen is een ndaardwerk. •f Israëlische president bracht in 5 een bezoek aan West-Europa, ens welke reis hij ook Nederland idfed. Hij werd toen door Konin- Juliana ontvangen. lf u,e MEER BEWOLKING k Bilt verwacht van heden- tot tgenavond 'eranderlijke oewolking met later hiamelijk in het midden en zui- van het land kans op een bui. töge tot zwakke wind in hoofd- k uit oostelijke richtingen Iets ere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 APRIL op: 05.26; onder: 19.51 uur. op: 06.16: jnder: 20 45 uur S fcwater te Katwijk: 3.28 en 15.49. fevater te 11.38 en Israëlische pers is alleen het huidige Jordaanse bewind in staat de veilig heid van Israël te verzekeren en bij gevolg de vrede in het gehele gebied van het Midden-Oosten. „De beste manier om Washington te overtui gen is koning Hoessein te steunen en aan te tonen, dat de val van zijn be wind aanleiding zou zijn tot uiterst ernstige ontwikkelingen, die een ver sterkte terugkeer van de Russische invloed in het Midden-Oosten moge lijk zou maken", aldus ongeveer de strekking van de artikelen in de Is raëlische pers. Intussen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zakn gisteren de berich ten tegengesproken, volgens welke Engeland en de Verenigde Staten bereid zün in dit deel van de wereld militair in te grijpen als een omver werping van het bewind van koning Hoessein in Jordanië het uitbreken van een conflict ten gevolge zou heb ben. Deze berichten, aldus vernam het Franse persbureau AFP van wel ingelichte zijde in Londen, zijn ab soluut ongegrond. Opgemerkt werd, dat Engeland, door de opzegging (door Jordanië) in 1957 van het Brits-Jordaanse bondgenootschap, geen enkele juridische verplichting heeft dit Hasjemistische koninkrijk te hulp te komen. Intussen ligt het voor de hand, dat de positie van het huidige regi me in Jordanië er niet gemakkelij ker op is geworden sinds Egypte, Sy rië en Irak zich hebben aaneenge sloten tot de nieuwe Arabische Fede ratie, die pogingen doet ook Jemen, Jordanië, Algerije en zo mogelijk nog andere Arabische landen tot toetre ding te bewegen, waarbü de eventu eel nog aanwezige vorstenhuizen het Amerika heeft aan de Sowjet-Unie voorgesteld een overeenkomst te slui ten om het aantal landen met kern wapens zo klein mogelijk te houden. De Sowjet-Unie zou belangstelling voor dit plan hebben getoond. De beide landen zouden zich be reid moeten verklaren geen kernwa pens of gegevens voor de vervaardi- tie geraken. Met het oog op de gespannen toestand in Laos heeft de leiding van de Amerikaanse Zevende Vloot meer schepen naar de Golf van Siam gezonden ter ver sterking van de daar reeds aan wezige eenheden. In Bangkok, de hoofdstad van Siam, zijn vandaag admiraal Feit en gene raal Harkins aangekomen om met hoge Thailandse functiona rissen te spreken over de situatie in zuidoost-Azië. De besprekingen zouden betrekking hebben op de mogelijkheid Ameri kaanse troepen naar Siam te zenden nog vóór de manoeuvres van de Zoavo in juni. Deze stap zou dan officieel het aanzien krijgen van een voorbereiding voor deze manoeuvres, die in de aan Laos grenzende gebie den van Siam zullen worden gehou den. Aan de oefeningen zullen 20.000 man deelnemen. Admiraal Feit is bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan en gene raal Harkins is commandant van de Amerikaanse hulpstrijdkrachten ln Zuid-Vietnam. In Laos is inmiddels weer een stad in handen van de communisten ge vallen, namelijk Vang Vieng, dat halverwege de hoofdstad Vientiane en de Vlakte der Kruiken ligt. Al eerder zyn de steden Kang Kay en Xieng Koeang door de Pathet Lao veroverd. Volgens de Pathet Lao zijn de neu- tralistische troepen in de Vlakte der Kruiken versterkt met valscherm troepen van de rechtse generaal Phoemi Nosavan. De Pathet Lao heeft verder aangevoerd, dat een aantal op Kong Le veroverde stellin gen nu bezet worden door eenheden onder kolonel Doeane, een afvallige neutralist. De militairen van Doeane zijn geen communisten, aldus de Pathet Lao, zodat hier niet gespro ken kan worden over een opmars der communisten veld zullen moeten ruimen. Op bü- ging ervan" te verstrekken aan lan- gaand kaartje ziet men de huidige den die deze wap3ns nog niet bezit- leden van de Federale Unie tussen ten. Egypte, Syrië en Irak. Zou ook Jor- jn Amerikaanse regeringskringen danië zich gedwongen zien tot aan- heeft men gisteren te verstaan ge- sluiting, dan zou Israël geografisch geven, dat Amerika principieel geen en politiek in een zeer benarde posi- bezwaar heeft tegen de instelling van kernwapenvrije zones, zoals in dertijd voorgesteld is door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki. Besprekingen over Zuid-Rhodesië Een subcommissie van de speciale commissie der V.N. voor kolonialisme is gisteren met de Britse regering in Londen besprekingen begonnen over de toekomst van de zelf bestu rende Britse kolonie Zuid-Rhodesië. De V.N.-commissie voor kolonialis me heeft er bij Engeland op aan gedrongen de huidige grondwet van Zuid-Rhodesië op te schorten, krach tens welke ongeveer drie-en-een-half miljoen negers door een blanke min derheidsregering worden bestuurd. Engeland staat echter op het stand punt, dat de V.N. noch de Britse regering zich kunnen mengen in de interne zaken van Zuid-Rhodesië. John Tsjirimbani, een vooraan staand lid van de in Zuid-Rhodesië verboden Zimbabwe Afrikaanse Volksunie, heeft gisteren op een bijeenkomst in de universiteit van Leeds verklaard, dat er ongetwijfeld bitter zal worden gevochten als de Britse regering Zuid-Rhodesië on afhankelijkheid verleent. De Pathet Lao schijnt ook bijzon der verstoord te zijn over het feit, dat de Amerikanen voorraden zouden blijven leveren aan de Meo-stam, die in het aan de Vlakte der Kruiken grenzende heuvelgebied woont. Deze stam is echter niet bü de jongste gevechten tussen neutralisten en communisten betrokken geweest. De regeringen van Frankrijk en Amerika nemen eenzelfde standpunt tegenover de toestand in Laos in, zo is van gezaghebbende Franse zijde meegedeeld. De enige weg is krach tige steun aan premier Soevanna Phoema en streven naar een politie ke oplossing van het vraagstuk. Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een uur over Laos ge sproken met de afgezant van presi dent Kennedy, Averell Ilarriman. Engeland heeft in deze kwestie stap pen te Moskou gedaan en heeft daar de deur niet gesloten gevonden, zo is in Parijs verklaard. Harriman zet vandaag in Londen het overleg over Laos voort. Politie en inwoners van Voorburg hebben hun reeds van donderdag 11 april aan de gang zijnde speurtocht naar het vermiste 6-jarige jongetje Wimpie Slee gestaakt. Het kind is vanmorgen door een politieman bij de Kerkbrug dryvend in de Vliet aangetroffen. Na de ver- dwüning van het jongetje heeft de politie de Vliet afgedregd en op be paalde plaatsen zyn door duikers ge zocht. Daarna werd geregeld langs het water gepatrouilleerd. (Van onze Venlose correspondent) De 40-jarige secretarie-ambtenaar H. van Drent uit MeUel, heeft in de Limburgs- Brabantse Peel de schrik van zün leven meegemaakt. Met zün 8-jarig zoontje zat hij in de moerassige bodem van de Peel onder Asten vastgezogen. Het was nogal winderig op London Airport, toen daar gis termiddag de Prinsessen Irene en Margriet arriveerden om morgen het huwelijk van Prinses Alexandra van Kent bij te wo nen. Een harde rukwind beroof de Prinses Margriet van haar hoed. maar Prinses Irene liet zich net niet verrassen. Na het avondeten ging de heer Van Drent met zün zontje naar de vo gels luisteren in het haast ontoe gankelijke Peelgebied. Nadat de bromfiets aan de kant was gezet, betraden vader en zoon het moe rassige gebied. Men ging hoe langer hoe verder, totdat men opeens niet meer voor- of achteruit kon, door dat men wegzakte in de drassige bodem. De angst maakte zich van het tweetal meester en men durfde niet meer terug, want wat men ook ondernam, telkens zakte men in de bodem weg. De duisternis viel ln. Vader en zoon wisten geen raad. Zü zakten lang zaam maar zeker weg. Een haast panische schrik overviel het twee tweetal. Beurtelings begonnen va der en zoon om hulp te roepen, doch hun geschreeuw ging in de Peelvlakte verloren. Totdat een jachtopziener voorbij kwam. Deze hoorde het geroep, stapte van zün fiets, doch concludeerde, dat het Gisteren is in de Westminster i sloten tussen Prinses Alexandra Abdij in Londen de generale re- van Kent en Angus Ogilvy. Het petitie gehouden van het huwe- paar arriveert bij de abdij. l\jkdat morgen zal worden ge-I geluid afkomstig moest zün van een roerdomp en ging toen züns weegs. Büna twee uur later hoorde de 38- jarige landbouwer Marinus Ray- makers, toen hü buitenshuis kwam, in de verte hulpgeroep. Hü luister de enige tijd en concludeerde, dat er mensen in nood moesten zün en waarschuwde de politie. Samen met wachtmeester Arts, van de Rüks- politie ging de landbouwer op het hulpgeroep af. Toen men had vast gesteld, dat er zich inderdaad men sen in het gevaarlijke moeras be vonden, ging men heel voorzichtig en al peilend met bonestaken, tot kniehoogte wadend door de plassen naar de verdwaalden toe. Het tweetal was een instorting nabü- De angst, dat ze langzaam maar zeker zouden verdrinken, en de kou waren büna niet meer te verdragen Landbouwer Raymakers vertelde ons later: „We zün er onmiddellük op afgegaan. Het was een zeer ge- vaarlüke tocht in de duisternis, want er zün plekken in het moeras, waar je helemaal kopje ondergaat. Wat waren die mensen blü. toen we ze ontdekt hadden. Vooral de Jongen, die kwam niet uitgebibberd. Bü mü thuis hebben ze direct war- Staalverhogiiigen in Ver. Staten ongedaan gemaakt De Wheeling Stoel Corparation, die twee weken geleden als eerste Ame rikaanse staalonderneming, overging tot prüsver hoging en voor bepaalde staalprodukten. heeft haar verho gingen van 4 dollar per ton voor dikke plaat en die van 10 dollar per ton voor dunne elektroplaat in getrokken. De maatschappü heeft bovendien andere prüsverhogingen ongedaan gemaakt. Niet alleen de Wheeling is tot de oude prüzen teruggekeerd, ook an dere maatschappijen hebben hun verhogingen ingetrokken, zoals de National Steel, de Lukens Steel, de Jones and Laughlin Steel Corpora tion. Met deze maatregelen zijn de prijzen in overeenstemming gebracht met die van de U.S. Steel Corpora tion, die de prüzen van dikke staalplaat niet had verhoogd. me koffie en andere kleren gekre gen. Als de jachtopziener goed ge luisterd had, waren die twee veel eerder gered. Een roerdomp doet heel anders dan een mens", aldus de redder Raymakers. (Van onze correspondent in Bonn) Het is vrijwel zeker, dat de 66-jarige Erhard Adenauer als kanselier zal opvolgen. De lei ding van de christen-democra tische Bondsdagfractie besloot gistermiddag in Bonn de fractie die vandaag bijeenkomt. Erhard als opvolger van de 87-jarige Adenauer aan te bevelen. De fractieleiding van de CDU/ CSU weigerde gistermiddag om Adenauers argumenten vóór het uitstellen van de discussies over zijn opvolging te aanvaarden. De kanselier verloor daarmee de beslissende slag tegen Erhard. Hü legde zich later bij de feiten neer. Erhards concurrenten in de opvol- gingsstrijd Schroder en Krone, maakten duidelük zich niet als kan didaat beschikbaar te zullen stellen voor het kanseliersschap. Wanneer Erhard het politieke roer in Bonn van Adenauer over zal ne men, werd niet bekendgemaakt Men gaat er echter van uit. dat Adenauer tot oktober kanselier zal blüven Vandaag kunnen echter in de frac tievergadering Je voorstanders van een vervroegd aftreden van de 87- jAiig» proberen hun mening door te drüven. Het is echter onwaarschün- lyk dat zü daarmee succes zullen hebben. In het communiqué dat de fractieleiding na de vergadering uit gaf. wordt gezegd, dat „de fractie wordt aanbevolen vandaag een op volger voor Adenauer aan te wüzen'. Fractievoorzitter Von Brentano heeft de opdracht de beslissing van de fractie vandaag aan president Lubke mee te delen. In de publikatie van de fractieleiding is de naam Er hard niet te lezen. Uiteraard ligt formeel de zaak zo dat men de totale fractie de definitieve beslissing dient te laten. In de vier uur durende vergadering van gistermiddag die dramatisch ver liep, heeft Adenauer ook zün be zwaren tegen Erhard als opvolger naar voren gebracht. In feite kwam het erop neer, dat hü Erhard slechts als econoom, doch niet als politicus kan waarderen. Deze mededelingen werden büzonder kritisch ontvangen Eigenlijk onverwacht gaf Adenauer zich toen gewonnen, onder druk van deze kritiek. In christen-democratische kringen is de beslissing van gisteren, die een eind maakte aan een strüd die jaren heeft geduurd en welke bezig was de partü bü het pubiek te ondermünen. met opluchting begroet. Men hoopt thans de afbrokkeling aan de kant van de CDU-kiezers, welke de laatste tijd steeds duidelüker aan het licht trad, tegen te gaan. Koop het dan VERS kant err klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten In de- braadpan en het is klaar.SfechtS f f,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop Uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Oók In Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN HET VERRE OOSTEN - GORTMOLEN 27 - DEN HAAG •TEL föStZS „Spaanse week" in Kopenhagen gaat niet door Denemarken is niet gesteld op de „culturele week", die de Spaanse ambassade voornemens was ln mei in Kopenhagen te houden De ambas sade krügt geen toestemming deze manifestatie te organiseren. We ge loven niet. dat zü de Spaans-Deense betrekkingen zou kunnen verbeteren. Dit heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken Haekkerup in een vraaggesprek met het Deense datrblad Aktuelt verklaard. Gisteren verscheen in hetzelfde blad een interview met premier Krag die daarin opmerkte, dat de terecht stelling van de Spaanse communist Julian Grimau een menselüke trage die en een politiek» blunder was. Uit het Leidsch Dagblad van 23 April 1863: i Op een vergadering van reeders te Vlaardingen is be- t sloten tot een algemene ha- f ringjagerij. gedurende de f maanden junij en julij. Het Leidsche Dep. voor f Nijverheid heelt aan de Ne- 0 derl. My. voor Nijverheid ge- 0 vraagd aan het Genootschap 0 f .Mathesis Scientiarum Geni- 0 1 trix" een jaarlijksche toelage 0 f te verstrekken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1