Wolkenkrabber van Hilton aan iet weidse Hyde Park in Londen REKENWONDEREN HADDEN TOCH ONVOLDOENDE VOOR WISKUNDE DE ONGELOVIGE THOMAS? Gigantisch hotel verstoort harmoniemaar is aanwinst ^Goedkoopste kamer 60 gulden >er nacht, zonder ontbijt WOORD VAN BEZINNING LEIDSCH DAGBLAD Excessen van menselijke brein (III) Direct antivoorden: Hoeveel is de zesde macht van 727" A LS' N° tlerdag 20 april 1963 Pagina 1 (Van onze Londense correspondent) De Amerikanen hebben thans ook in het hart van Londen hun m ffliefde pleisterplaats: een Hilton-hotel. dat op 17 april j.l. is ge- ipend. Het telt 512 kamers, kan 856 bezoekers herbergen, bezit ijf bars, vijf restaurants, zeven privé-eetzalen en een bal- en con- erentiezaal, welke tot de grootste van Europa behoort. Dit Hil- W-hotel heeft tachtig miljoen gulden gekost en zijn 27 verdieping ou tn, welke tot een hoogte van honderd meter opklimmen, beheer- bi tn de zojuist aan de enorme verkeersdrukte aangepast Hyde ]atk Corner. LondenHilton staat aan de eens rustige en deftige en nog al- jd dure Park Lane. Het is een uitbundig uitroepteken van de vinti9ste maar het bederft de nog steeds waardevolle verblijfselen van een elegant en modieus tijdperk. Internationaal karakter Hoe indrukwekkend het Londese els lilton moge zün, de waardige pa- Iciërshuizen en de intieme smalle >e$ raatjes van dit deel van May Fair ft hun oude koetswoningen wor- üi m verpletterd door de nieuwe ;s ■,pac,.e ko os van witte portland ituursteen, staal en glas. Evenals zovele andere plekken is ook [f," tr het vertrouwde silhouet van grijs-bruin verweerde wereld- met één slag vernietigd door moderne reus. De statige acht ende en vroeg-negentiende eeuwse Donhuizen, welke deel uitmaakten n de natuurlijke omlijsting van t majestueuze Hyde Park lijken or deze gigantische indringer on- senlijke dwerggestalten te heb- n aangenomen. Het is alsof zij or panische schrik zjjn ineenge- npen. Hun harmonie is ver- rd. Wat zich hier afspeelt, heeft k zich elders in 't reusachtige een- 5- van Londen voorgedaan. iVol- nkrabber na wolkenkrabber hlet er omhoog, zonder veel voor de historische omge- Maar ondanks al dit begrijpelijke gemopper over de onstuitbare New- yorkse allure, welke zich van het oude Londen meester maakt, is het Hilton-hotel een welkome aanwinst wegens het nog altijd grote tekort aan eerste-klas hotels, al zijn er de laatste tijd reeds andere aan voor afgegaan, nl. de eveneens Ameri kaanse Westbury in Bond Street en de luxueuze Carlton Tower in Sloane Street London Hilton behoort, althans volgens Europese begrippen tot de superluxe hotels, maar na een eer ste bezichtiging moeten wij zeggen, dat het gekenmerkt wordt door een democratische luxe. Protserigheid en opdringerigheid zijn vermeden. Zolang men de tarieven en de me nu's niet bestudeert, schijnt het al lemaal nogal mee te valien. De en treehal is zelfs koel. Men wordt er niet door kunstmatige weelde over vallen. Behalve de als een hangar zo grote balzaal waar 1000 gasten kunnen dineren of confereren en welke men door monumentale tem pelachtige zijpoorten betreedt, is er niets, dat de bezoeker onmiddellijk intimideert. Een „stunt" is het in ternationale restaurant, dat elke maand zijn menu aan een ander land of werelddeel wijdt, met totale Dit is de monumentale diner- zaal voor duizend personen. De zaal kan ook voor bals en an dere doeleinden gebruikt wor den. De zoldering is donker, de lampen zijn verguld. verandering van decor en verlich ting en met overeenkomstige wijzi ging van de kledij van de kelners! Een ander restaurant, waar een zeer speciale exotische atmosfeer heerst en waar men zich in een Po lynesisch vissersdorp waant, ser veert heerlijkheden uit de zuidelijke oceaan. Het is het eerste van zijn soort in Europa. Boren de .smog' Engeland* beroemde architect Sir Hugh Casson ontwierp het verfijn de dakrestaurant op de 27-ste ver dieping, waar men op weekdagen tot 3 uur 's nachts kan genieten van een groots panorama, dat zich bij helder weer tot 50 km uitstrekt. Er Is voor gezorgd, dat de verlich ting geen storende reflectie veroor zaakt en de bar is opzettelijk laag gebouwd, zodat de dinerende gas ten onbelemmerd naar buiten kun nen kijken. Er zijn bovendien wij de balkons, waar men een „Euro mast'-sensatie ondergaat. Het uitzicht in Londen wordt vaak belemmerd door mist, maar tijdens de hevige „smog" in decem ber, bleek dat deze torenverdieping boven de grijze mistdeken in stra lende zonneschijn uitrees. Men waant zich in deze Hilton meer op een schip, dan in een hotel. Er is een gezelschap bijeen. Tijdens het gesprek komt men tot een algemeen aanvaarde op vatting over de een of andere zaak. Maar er is iemand, die zich niet gewonnen geeft. Hij blijft twijfelen aan de juistheid ervan, hij slaat door met het stellen van vragen, als de anderen zich al tevreden tonen met de gevon den oplossing. Het kost hem moeite om het antwoord van de anderen te accepteren. Er zijn voor hem immers nog vragen, die onbeantwoord bleven. Zo iemand kan in een gezelschap een wat ongemakkelijke figuur zijn. Hij ls een soort spelbreker. En dan zegt een ander, lichte lijk geïrriteerd: Jij bent een ongelovige Thomas. Ieder weet Het gebouw heeft een handige y- vorm, waardoor het grootste aantal kamers uitziet op Hyde Park. Het hemelbestormend uiterlijk is oog bekorend, tenminste wanneer men de omgeving wegdenkt. Lange ver moeiende corridors ontbreken. Slechts een paar passen en men is bij de vier liften, welke een snel heid bezitten van één seconde per etage! Maar het zijn „bocmel"-lif- ten, wier tocht voortdurend onder broken wordt. Men zal geduld moe ten oefenen om de top te bereiken en zich evenmin moeten erge ren over de tape-muzlek, welke niet alleen in de liften, maar vrijwel overal in het gebouw leder achter volgt. Men is op de liften aangewe zen, want een trappenhuis heeft in dit hoge gebouw geen zin. Er is slechts een onzichtbare smalle noodtrap. Men vraagt zich af of de gasten om hun kamer te bereiken ook niet bij deze liften de onver mijdelijke Londens queue zullen vinden Gevarieerd In de kamers is de toegepaste binnenhuiskunst even gevarieerd als het type van de logeerrulmte. Om eentonigheid te vermijden zijn er voor de 23 kamers op elke ver dieping veertien verschillende meu bileringsstijlen gebruikt. Zij schep pen een atmosfeer van rust, licht heid en elegance, hoewel met een conventionele inslag. Elke kamer heeft een in de schrijftafel Inge bouwde televisie. Men kan ook rechtstreeks met Londense num mers telefoneren. In de badkamers bevindt zich een speciaal kraantje voor ijswater. symbool van het Amerikaanse bestaan! Hoge prijzen De goedkoopste kamer in London Hilton is een éénpersoons voor 60 gulden per nacht, zonder ontbijt! In deze categorie lopen de prij zen op tot 110 gulden. Een twee persoonskamer kost van 85 gulden tot 140 gulden per nacht. Gewone suites van 180 gulden tot 285 gul den en superluxe suites (die Inge- PEGGED Goed weer kunt u verwachten, als Het nieuwHilton-hotel in Londen telt 27 verdiepingen. moeting met hun Heer, hiervan vertellen, is hij niet zonder meer bereid dit voor waar te houden. Hij zegt: Indien ik in zijn han den niet zie het teken der na gels en mijn vinger niet steek in de plaats der nagels en mijn hand niet steek in zijn zijde, zal ik geenszins geloven. Wat brengt Thomas er toe dit te zeggen? is het ongenuanceerde woord on geloof hiervoor toereikend? De richt kunnen worden al naar de speciale behoeften van de gasten en die zich op de 26-ste en 27-ste verdieping bevinden)325 gulden tot 600 gulden per nacht, alles zon der ontbijt! Dit kost van 5 tot 6.50 gulden en wordt acht minuten na bestelling op de kamers geserveerd. Niet vergeten moet worden, dat al deze prijzen voor Amerikanen vrij normaal zijn. Het voordeel van het Hilton- systeem is, dat men van de ene naar de andere schakel in de in ternationale Hiltonketen, welke reeds 50 hotels over de gehele we reld omvat, kan doorboeken. Op lange reizen geeft het iemand een zekere rust, dat hem een soortge lijk hotel en eenzelfde service wacht. Hilton heeft, Rotterdam in begrepen, thans nog tien interna tionale hotels in aanbouw, o.a. in Rome (opening juni as.), Tokio (idem) en Tel Aviv (opening 1964). Rotterdam Hilton met 275 kamers opent in mei. Engels aandeel Hoewel de Amerikanen waar schijnlijk Hiltons beste klanten zul len zijn, is het verkeerd te menen, dat Londen Hilton een typisch Amerikaans hotel is, want Engelse architecten en kunstenaars hadden het leeuwedeel in het ontwerp, al had men met al het geld vaak wel Iets beters kunnen bereiken. Vooral de kleurencombinaties laten voor ons gevoel vaak te wensen over. Al het kristal is geleverd door een be kende glasfirma uit Amsterdam. In London Tavern heeft men ge poogd de atmosfeer van een be roemde in de oorlog verwoeste oude Londense herberg te herscheppen. Hier worden uitsluitend traditione le Engelse gerechten geserveerd. Een van de bars, herinnerende aan een „pub" uit de late Victoriaanse periode, is gewijd aan Engelands beschermheilige St. George, die volgens de legende een schone jonkvrouw van de draak redde. Verwacht wordt, dat dit jaar twee miljoen buitenlanders in Engeland zullen neerstrijken en drie miljard gulden verteren. Natuurlijk ver wacht Hilton een belangrijk graantje mee te pikken. Het zal, omdat het zoveel nieuws biedt, een grote trekpleister worden. Voor het eerste Jaar zijn reeds meer dan 500 particuliere evenementen en banketten geboekt en men is reeds bezig zalen te reserveren tot 1969 toe! /A-24.7 (Bijzondere medewerking) LS de slinger van een klok elke seconde een afstand van 1.765 centimeter aflegt, hoeveel centimeter legt hij dan af in zeven jaar, veertien dagen, twee uur, één minuut en zesenvijftig seconden, als de lengte van een jaar driehonderdvijfenzestig da gen, vijf uur, achtenveertig minuten en vijfenvijftig seconden be draagt?" De twaalfjarige jongen aan wie deze vraag werd gesteld, bracht even de hand naar het voorhoofd, sloot gedurende enige seconden de ogen, opende ze toen en antwoordde: ,,Die slinger legt een afstand af van 5.500.689.391.665 centimeter". De vra gensteller wierp een blik op het papier, waarop hij de avond te voren na zeer ingespannen rekenarbeid de juiste uitkomst had op geschreven, en sprak: .Inderdaad, je hebt volkomen gelijk!" Het wonderkind, dat in het mid den van de 19de eeuw deze fenomenale geheugen presta tie leverde, was de Engelse school jongen George Bidder. Het was he lemaal geen bijzonder intelligente knaap en in zijn schoolklas blonk hij geenszins uit, zelfs niet in de wiskunde-vakken. Alleen als het op rekenen aankwam, was hij zijn le raren te knap af! Dat rekenwonderen in het geheel geen wiskundige genieën behoeven te zijn, blijkt ook duidelijk uit het voorbeeld van het wonderkind Da- se. dat al op twaalfjarige leeftijd tabellen maakte der factoren van alle getallen tot 8.000.000 een taak die slechts zeer weinigen zon der hulp van 'n rekenmachine in één mensenleven zouden kunnen ver verhouding tot Hem. Zijn naam ls de aanduiding geworden voor de eerste de beste twijfelaar. Maar is dit juist? Prof. Rüm- ke heeft onderscheid gemaakt tussen tweeërlei vormen van twijfel: die welke de gangbare voorstellingen omtrent de dingen aanvecht en zover mogelijk af breekt uit het felle verlangen naar wat stand houdt en daar mee uiteindelijk leidt tot een positief resultaat en die welke geboren is uit moeheid en afkeer en leidt tot negatieve ge volgen. Thomas zoekt,, in zijn twijfel, Jezus. En dan gebeurt, wat in allerlei toonaard, de evangeliën telkens vertellen: Jezus komt hem in zijn zoeken tegemoet. Hij wat dit betekent, het s een vast staande uitdrukking. De man, wiens naam in deze weinig lovende zin wordt ge bruikt is een discipel van Jezus. Een merkwaardig man, van wie wij niet zoveel weten. Zoals zo vaak het geval is met figuren uit de evangeliën. Alleen Johan nes vertelt enige bijzonderheden over hem, bij de andere evange listen komt alleen zijn naam voor. In één verhaal komt hij naar de voorgrond, en daarvan ontleent hij dan zijn bijnaam, die in onze taal de aanduiding is geworden voor een twijfelaar. In de dagen na Pasen, vertel len de evangelisten, verschijnt Jezus aan zijn discipelen. Tho mas was niet bij hen, toen dit plaats vond. Wanneer zij hem. zeer onder de indruk van de ont- woorden van Thomas wijzen er op. wat hem ingedachten bezig houdt: de kruisiging. Het beeld van de foltering laat hem niet los. De afschuwelijke herinne ring aan wat hij met eigen ogen gezien heeft op Golgotha houdt hem bezig. Dit beheerst zijn denken. Als de andere discipelen hem vertellen, dat zij Christus gezien hebben, beschouwt hij dit als een verraad aan zijn Heer. die hij immers heeft zien lijden en sterven, op deze onvergete lijke wijze. Ligt er in zijn woor den een verwijt aan de anderen, omdat zij dit wél zijn vergeten? Hoe het zij, Thomas is bezig met Jezus, op zijn manier. Zijn woorden geven geen blijk van onverschilligheid, integendeel. Zijn twijfel wendt zich niet van Jezus af, maar zoekt de juiste mag doen, wat hij in zijn wan hoop gevraagd heeft, tasten met zijn handen. Heeft hij het ook gedaan? Ook voor Thomas was er. evenals voor ons, maar één wijze om de juiste verhouding tot Jezus te vinden: het geloof. Zijn handen zullen hem dat niet hebben geleerd. Dat is niet het punt, waarop het gewicht van dit evangelieverhaal berust. Waar het op aan komt is dit: dat Jezus hem in zijn zoekende twijfel niet alleen laat. En daar om geldt dit verhaal in alle kracht voor óns. J. H. Eekhof, Hervormd Studenten predikant, te Leiden. richten. Een wiskundige trachtte hem, toen hij al volwassen was, enkele eenvoudige mathematische begrippen in te prenten, doch zon der resultaat. Zelfs na zes weken privaatles, was de domme Dase niet in staat ook maar van enig inzicht in de mathematica 'olijk te geven. Hij was wat men noemt een ,je- kenidioot" een naam waarin tot uitdrukking komt, dat dergelijke buitengewone rekenprestaties wei nig of niets met intellect te maken hebben. De weinig vleiende benaming re- kenidioot was ook volledig van toe passing op de Piëmontees Jacques Inaudi, van huis uit een herders- Jongen, die een kleine vijftig jaar geleden de wiskundigen verbaasde door zijn buitengewone rekenpres taties. Inaudi had in zijn jonge ja ren niet veel onderwijs gehad. Al heel gauw bleek, dat hy een onge hoord goed geheugen voor getallen bezat. Zelfs met de grootste kon hij verschillende bewerkingen uitvoe ren; hij vermenigvuldigde en deel de. trok tweede- en derdemachts wortels uit getallen van negen cij fers en toen hij op een seance eens met ongeveer driehonderd getalien had gewerkt, kon hU aan het slot al wat hem was opgegeven met dat. wat hij daaruit had becijferd, nauwkeurig weergeven. Toen de Franse psycholoog Binet deze ge heugenkunstenaar onder de loep nam, bleek, dat de man niet kon lezen of schrijven en dat hij de grootste moeite had met het van buiten leren van letters en het uit het hoofd opzeggen van een vierre gelig versje! Baas boven baas Een nog sterker prestatie dan Inaudi leverde zijn tijdgenoot, de Griek Pericles Diamandi; hij kon in een minimum van tijd de derdemachts wortel trekken uit een getal van liefst vijftien cijfers. Niet veel voor hem onder deed de Duitser F. A. Heinhaus. die onder meer in een paar seconden de vier kantswortel kon trekken uit getal len van zes tot acht cijfers en daarbij precies wist op te geven welke rest er overbleef. Hij kon even snel derdemachtswortels trek ken uit getallen van zes tot negen cijfers. Eveneens had hij slechts een paar seconden nodig om de dag te noemen waarop een willekeurige datum viel uit het verleden of in de toekomst zou vallen, bijvoorbeeld 12 december 1614 of 1 mei 2187. „Niet de minste kennis van de wiskunde", luidde ook over de Fransman Maurice Dagbert het oordeel van een aantal leden van de Franse Academie van Wetenschap pen, toen dit geheugenwonder in 1945 aan de tand werd gevoeld. Maar zijn gebrek aan wiskundige scholing verhinderde Dagbert niet tragen als: „Wat is de zesde macht van 72?" onmiddellijk juist te be antwoorden met: „139.314.069 504". rog erger was het ge3steld met de intellectuele kwaliteiten van een zeventienjarige knaap, die eind 1946 voor een com missie van Belgische wiskundigen verecheen. Deze jongen, die in en kele seconden uit het hoofd wist uit te rekenen, dat 2 tot de 59ste macht 576 460 752 303 423 488 is. bleek een zwakzinnige te zijn, wiens geeste lijke ontwikkeling niet boven dia van een tweejarige baby uitkwam. Een heel interessante demonstra tie van zijn rekenkunst leverde in de 19de eeuw te Wenen het Hon gaarse geheugen won der Morita Franke, een man die op het gebied van de wiskunde een volslagen leek was. Bij de demonstratie vertelde de chef van de generale «taf hem precies hoeveel infanterie-, cavale rie- en artillerie-regimenten en hoeveel regimenten Jagers het le ger telde. Voorts noemde hij hem een geweldige hoeveelheid bijzon derheden over het aantal compag nieën, de grootte van een compag nie, de hoogte van de soldij van da soldaten, onderofficieren, officieren, enzovoort. Franke moest vervolgens uitrekenen hoeveel soldij er in het gehele leger per dag en per jaar werd betaald. Hij dacht er een mi nuut over na en noemde toen da beide gevraagde bedragen. Het eer ste bedrag klopte precies. Het be drag per jaar was echter volgens de aanwezige officieren niet juist. Maar Franke liet zich niet van zijn stuk brengen en zei: „U hebt ver geten, mijne heren, dat het leger op de verjaardag van de keizer dubbele soldij krijgt!" Het door hem genoemde bedrag klopte inderdaad. Genieën kunnen het ook! Dat zovele rekenwonderen geen notie van wetenschappelijke mathematica hebben en dat men er zelfs echte zwakzin nigen onder vindt, wil nu echter ook niet zeggen, dat onder beroeps- wiskundigen geen rekenwondei en zouden voorkomen. De mathemati cus Zacharias Dase miet te ver warren met de reeds genoemde „re- kenidioot" Dase» bij voorbeeld, die in 1861 in Hamburg overleed, be hoefde met lang te leren precieze gegevens omtrent de tijd, die hy ervoor nodig had, zijn niet bekend om 188 getallen niet alleen van voren naar achter, maar ook van achter naar voren te kunnen opzeg gen. Hij kon zelfs elk willekeurig getal uit deze reeks, bijvoorbeeld het vijfentwintigste, het honderd- twintigste, noemen, als men hem ernaar vroeg. De wiskundige Rückle, die in 1879 werd geboren, was in staat in acht of tien minu ten tweehonderd getallen van één cijfer van buiten te leren in de volgorde waarin hij ze ter lezing had gekregen. De beroemdste wiskundige, die tevens een geheugen wond er was, is zonder twijfel de geniale Carl Frie- drich Gauss geweest, die zich een onvergankelijke plaats in de ge schiedenis van de wetenschappelij ke mathematica heeft verworven. Toen Gauss, die van 1777 tot 1855 leefde, drie jaar oud was, kon hij al uit zijn hoofd net kasboek van zijn vader controleren en er een fout uithalen. In zijn latere leven maak te hij uit zijn hoofd in enkele ogen blikken berekeningen, waarvoor collega's-wiskundigen lange tijd en potlood en papier nodig hadden. Een niet minder groot geleerde dan Gauss tenslotte, namelijk zijn tijdgenoot Ampère (zijn naam leeft voort in de elektrlciteiteleer, waar hy de eenheid van stroomsterkte aan duidt), was eveneens een fenome naal cijferaar. Het opmerkelijke aan hem was echter, dat hij niet alleen een rekenwonder was, maar nog andere indrukwekkende ge heugenprestaties leverde, zelfs in zijn prille jeugd. Zo las hy eens als tienjarige jongen een encyclopedie van twintig zwaariyvige delen. Op zestigjarige leeftyd was hU nog in staat uit deze encyclopedie, die hy ▼Uftig jaar lang niet onder ogen had gehad, hele artikelen woorde lijk te citeren. U ziet het: op het gebied van de wonderlijke gehcu- genprestaties steken zwakzinnigen en genieen elkaar naar de kroon! (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7